Μετάβαση στο περιεχόμενο

LE TROISIEME TESTAMENT (THE THIRD TESTAMENT) [ XAVIER DORISON, ALEX ALICE ]


zoo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

post-832-0-59692400-1414350245_thumb.jpg

Le Troisieme Testament (The Third Testament)

 

Σκίτσο: Alex Alice
Σενάριο: Xavier Dorison
Εκδότης: Glénat BD
Ημερομηνία έκδοσης πρώτης κυκλοφορίας: Ιούνιος 1997 (#1)
Ημερομηνία έκδοσης τελευταίας κυκλοφορίας: Ιούνιος 2003 (#4)
Αριθμός τευχών: 4

 

post-832-0-07613700-1414350049_thumb.jpg post-832-0-22132300-1414350051_thumb.jpg post-832-0-12838800-1414350053_thumb.jpg post-832-0-07843100-1414350055_thumb.jpg

 

#1 : Marc ou le réveil du lion (Mark, The Lion Awakens) - Ιούνιος 1997
#2 : Matthieu ou le visage de l'ange (Matthew, The Angel's Face) - Νοέμβριος 1998
#3 : Luc ou le souffle du taureau (Luke, The Bull's Breath) - Δεκέμβριος 2000
#4 : Jean ou le jour du corbeau (John, The Day of the Crow) - Ιούνιος 2003

Η ιστορία διαδραματίζεται το έτος 1307 και ξεκινά με τη μυστηριώδη σφαγή των μοναχών ενός ολόκληρου μοναστηριού κάπου στη Γαλλία, αμέσως μετά την ανακάλυψη ορισμένων αρχαίων γραφών.
Η Elisabeth D'Elsenor, θετή κόρη του αρχιεπισκόπου των Παρισίων, και ο Conrad του Marbourg, πρώην μέλος της Ιεράς Εξέτασης, παρασύρονται σε μια μια σειρά μηχανοραφιών που θέτουν σε κίνδυνο τις βάσεις όλου του Χριστιανικού κόσμου.
 

post-832-0-33988200-1414350385_thumb.jpg post-832-0-24318500-1414350388_thumb.jpg

 

Η σειρά αυτή μας μεταφέρει το καθολικό στοιχείο του Ονόματος Του Ρόδου μέσω ενός πραγματικά καλοδουλεμένου σενάριου και την υποστήριξη του απόλυτα άρτιο σκίτσο που συναρπάζει. Δεν είναι τυχαίο το ότι αποτελεί τον προπομπό ενός νέου είδους της γαλλο-βελγικής σχολής, της Καθολικής Φαντασίας.

 

'XIII' είπε:

Κλασσικο απο το πρωτο του τευχος κι αυτο, δημιουργησε μια δικη του σχολη, ενα καινουργιο ειδος στην γαλλο-βελγικη σχολη. Ο Dorison μετα το γυρισε στο Sanctuaire ενω αξιοσημειωτο ειναι πωσ το ειδος αυτο δεν ηταν κατι το εντελωσ πρωτογνωρο στη γαλλοελγικη σχολη. Πολλες αλλες ιστοριες μυστηριου, αποκρυφων μυστικων και συνομωσιων κατα τη διαρκεια του μεσαιωνα ειχαν εμφανιστει και πριν απο την 3η Διαθηκη, καμια ομως δεν ηταν τοσο αρτια και καλοδουλεμενη (με ξεκαθαρες αναφορες σε πραγματικα ιστορικα κειμενα), καμια δεν μπορεσε να φτιαξει σχολη και να δημιουργησει μιμητες και καμια δεν γνωρισε την ιδια επιτυχια/απ'οσο ξερω εχει κυκλοφορησει τουλαχιστον ο πρωτος τομος στα ελληνικα απο την Μαμουθκομιξ

 

Internal link
Ελληνικό Scanlation (ngramm-GCF)

 

 

Ακομα απο τον Javier Dorison :

 

LONG JOHN SILVER

 

External links
Le Troisieme Testament – Le Site [FR]: http://troisiemetestament.free.fr/

 

Bedetheque: http://www.bedetheque.com/serie-23-BD-Troisieme-testament.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μια σύντομη αλλά όμορφη παρουσίαση φίλε μου, η οποία μάλιστα είναι σε συνδυασμό με την "ανεπίσημη κυκλοφορία" τις εν λόγω σειράς στο "περίπτερο" της γειτονιάς σας...

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μια σύντομη αλλά όμορφη παρουσίαση φίλε μου, η οποία μάλιστα είναι σε συνδυασμό με την "ανεπίσημη κυκλοφορία" τις εν λόγω σειράς στο "περίπτερο" της γειτονιάς σας...

 

:D

Θα προσπαθώ κάθε φορά που ανεβάζω κάτι στον tracker να κάνω και μια αντίστοιχη παρουσίαση στο forum (ή το αντίθετο - u get my point) ώστε να έχουμε πάντα αυτόν τον ευχάριστο συνδιασμό.

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα προσπαθώ κάθε φορά που ανεβάζω κάτι στον tracker να κάνω και μια αντίστοιχη παρουσίαση στο forum (ή το αντίθετο - u get my point) ώστε να έχουμε πάντα αυτόν τον ευχάριστο συνδιασμό.

:cheers:

 

Επειδή δεν έχω πρόσβαση στον tracker και δεν γνωρίζω το κόμικ, μία ερώτηση: η υπόθεση είναι ανάλογη του ονόματος του ρόδου ή παραπέμπει σε Dan Brown και ιστορίες για δισκοπότηρα/Μαγδαληνές/θησαυρούς/συνωμοσίες κλπ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επειδή δεν έχω πρόσβαση στον tracker και δεν γνωρίζω το κόμικ, μία ερώτηση: η υπόθεση είναι ανάλογη του ονόματος του ρόδου ή παραπέμπει σε Dan Brown και ιστορίες για δισκοπότηρα/Μαγδαληνές/θησαυρούς/συνωμοσίες κλπ?

Θα έλεγα Όνομα του Ρόδου μιας και από εποχή και μόνο αν το πάρεις είναι στην ίδια περίοδο. Έχει και το απαραίτητο conspiracy touch αλλά όχι σε μοντέρνο στυλ Brown. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα έλεγα Όνομα του Ρόδου μιας και από εποχή και μόνο αν το πάρεις είναι στην ίδια περίοδο. Έχει και το απαραίτητο conspiracy touch αλλά όχι σε μοντέρνο στυλ Brown. :beer:

 

Δηλαδή είναι κι εδώ κάποιος ή κάποιοι που δεν θέλουν να μαθευτεί η αρχαία σοφία, όπως στο Ρόδο με τις ελληνικές κωμωδίες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δηλαδή είναι κι εδώ κάποιος ή κάποιοι που δεν θέλουν να μαθευτεί η αρχαία σοφία, όπως στο Ρόδο με τις ελληνικές κωμωδίες?

Αν σου τράβηξε την ενδιαφέρον η περιγραφή θα πρότεινα να το διαβάσεις. :)

Παραπάνω πληροφορίες νομίζω ότι θα καταστρέψουν την ατμόσφαιρά - είναι σαν να σου λένε το Όνομα του Ρόδου ΠΡΙΝ να το διαβάσεις... δε λέει ;)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν σου τράβηξε την ενδιαφέρον η περιγραφή θα πρότεινα να το διαβάσεις. :)

Παραπάνω πληροφορίες νομίζω ότι θα καταστρέψουν την ατμόσφαιρά - είναι σαν να σου λένε το Όνομα του Ρόδου ΠΡΙΝ να το διαβάσεις... δε λέει ;)

:beer:

 

Ούτως ή άλλως με το που αποκτήσω πρόσβαση στον tracker σκοπεύω να κατεβάσω πράμα και να πέσω με τα μούτρα στη μελέτη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Έκανα την πρώτη μου προσπάθεια στο scanlation, με αρκετή επιτυχία μεταφράζοντας από το Αγγλικό scanlation της SilentMoon (που υπάρχει και στον tracker) σε περίπου 3-4 ώρες τις πρώτες 15 σελίδες (το ένα τρίτο) του πρώτου τόμου (σε ένα αρχείο txt, με σωστή διάταξη των baloons).

Μπορώ να στείλω το αρχείο σε όποιον ενδιαφέρεται να κάνει την -πολύ πιο κουραστική- δουλειά στο Photoshop (XIII ?? Valtasar/Μεταφραστική ομάδα ??), την οποία α)δεν έχω ξανακάνει και β) δεν νομίζω ότι θα κάνω σωστά αφού έχω μηδαμινή εμπειρία με το Photoshop.

 

Προτίθεμαι (δουλεύοντας τα σαββατοκύριακα) να κάνω και τα υπόλοιπα 15 τμήματα για να ολοκληρώσουμε τους 4 τόμους στις επόμενες μέρες, αφού θέλω να διαβάσω το κόμικ, και νομίζω ότι το εγχείρημα είναι εφικτό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι:

α) χρειάζομαι κάποιον να ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την απαιτούμενη δουλειά στο Photoshop.

β) Δεν ξέρω ποιοί τόμοι έχουν κυκλοφορήσει ή πρόκειται να κυκλοφορήσουν από την Μαμουθκομιξ στα Ελληνικά.

Ο ΧΙΙΙ είχε γράψει ότι έχει κυκλοφορήσει τουλάχιστον ο πρώτος τόμος.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει εδώ. Αν παρθεί η απόφαση ότι το συγκεκριμένο scanlation δεν πρέπει να γίνει, ή πρέπει να δοθεί μόνο με πόντους από τον tracker, εγώ θα συμμορφωθώ με την όποια απόφαση.

γ) Αν και κάποιος άλλος ασχολείται με το συγκεκριμένο scanlation αυτόν τον καιρό, παρακαλώ να με ενημερώσει.

 

Valt, δεν θέλω να δηλώσω ακόμα συμμετοχή στην μεταφραστική ομάδα, λόγω σημαντικής έλλειψης χρόνου,

ίσως κάνω κάτι τέτοιο στο μέλλον.

:beer:

 

EDIT: Μόλις ολοκλήρωσα το πρώτο βιβλίο (μένουν άλλα τρία), βρίσκω την υπόθεση πολύ συναρπαστική (αν και παρατήρησα 1-2 μικρο-αλματάκια στο σενάριο, αλλά ίσως δικαιολογούνται) και σίγουρα σκοπεύω να τελειώσω την δουλειά που άρχισα...

Επεξεργασία από ngramm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η μεταφραστική ομάδα του GC (GCF) σας προσφέρει και τον δεύτερο τόμο της Τρίτης Διαθήκης στον tracker...

 

Σχόλια ευπρόσδεκτα :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η μεταφραστική ομάδα αξίζει χίλια συγχαρητήρια!!!Μπράβο μάγκες τα σπάει ακόμα και για μένα τον μπιτ BD άσχετο

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η μεταφραστική ομάδα του GC (GCF) σας προσφέρει και τον δεύτερο τόμο της Τρίτης Διαθήκης στον tracker...

Να πάρει! Επρεπε να καταλάβω ότι δεν μιλάτε για μένα! :LeftRight: :aerobic:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η μεταφραστική ομάδα του GC σας προσφέρει σαν Χριστουγεννιάτικο δώρο (αφορά βέβαια μόνο τους Elite members αφού

αποφασίσαμε να δοθούν πονταρισμένοι) και τους δύο τελευταίους τόμους της Τρίτης Διαθήκης στον tracker.

Πληροφορίες για το πώς μπορείτε να γίνετε Elite Members εδώ .

 

Μου πήρε πολλές πολλές ώρες/μέρες να ολοκληρώσω αυτή την μετάφραση αυτών των τεσσάρων τόμων και

έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1) Η μετάφραση είναι πολύ δύσκολη δουλειά, ιδίως αν θέλεις να την κάνεις άριστα (όσο γίνεται

πιο κοντά στο πρωτότυπο αλλά να βγάζει νόημα και στα Ελληνικά).

2) Η μετάφραση της μετάφρασης (πχ. Γαλλικά->Αγγλικά->Ελληνικά), όπως έγινε με αυτό το κείμενο

συχνά είναι καταδικασμένη σε αποτυχία (πχ. στο παρόν κείμενο, υπήρχαν αρκετά προβλήματα από πολύ ελεύθερη ή και λάθος μετάφραση του πρώτου μεταφραστή αλλά και προβλήματα όπως ο πληθυντικός ευγενείας, που υπάρχει στα Γαλλικά και στα Ελληνικά, αλλά όχι στα Αγγλικά και πολλά άλλα). Τις τελευταίες μέρες κατέληξα να διαβάζω το κείμενο στα Γαλλικά (έστω και αν δεν γνωρίζω σχεδόν καθόλου τη γλώσσα, μόνο και μόνο για να μειώσω/αποφύγω τα χοντρά λάθη).

3) Θερμές ευχαριστίες ιδιαίτερα στους: turbovolos, germanicus19 που βοήθησαν τα μέγιστα με το proofreading που έκαναν.

Επίσης στον XIII που μου έδωσε να καταλάβω ότι αν θέλουμε να σεβαστούμε τους δημιουργούς και το έργο τους πρέπει να αποκλίνουμε όσο γίνεται λιγότερο από το αρχικό κείμενο.

 

Σας εύχομαι καλή ανάγνωση στις διακοπές σας!

:beer:

 

ΥΓ: Αν σας άρεσε η ιστορία και ξέρετε Γαλλικά, σας συνιστώ ανεπιφύλακτα:

α) Να αγοράσετε αυτόν τον υπερ-τόμο που περιλαμβάνει και τους τέσσερις τόμους , και bonus σελίδες/ιστορίες και πολλά άλλα. Να πω βέβαια την αμαρτία μου εγώ δεν τον αγόρασα τελικά, αλλά μετά από πολύ-πολύ σκέψη, και μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρω Γαλλικά!

β) Να διαβάσετε την πραγματική ιστορία του Konrad von Marburg πάνω στον οποίο βασίστηκε η ιστορία.

Επεξεργασία από ngramm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πω, πω :wow: άρχισε νωρίς φέτος ο Άγιος Βασίλης να μας φέρνει τα δωράκια μας...

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Στον 4ο τόμο τελειώνει η ιστορία ή έχει και συνέχεια;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στον 4ο τόμο τελειώνει η ιστορία ή έχει και συνέχεια;;

Τελειώνει :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Thnx.Τότε θα το ξεκινήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Toυς διάβασα στα αγγλικά.Αρκετά καλή η σειρά.Σε κάποια σημεία με κούρασε λίγο αλλά απο το 2ο μισό του 3ου τόμου ώς και το τέλος του 4ου η ιστορία έτρεχε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η σειρά ξεκίνησε να βγαίνει και στα Αγγλικά από την Titan. Έχει βγει ήδη το πρώτο άλμπουμ και μέχρι τον Μάρτιο θα έχει βγει το 2ο και το 3ο.

 

https://fantomcomics.popshop.comixology.com/item/JUN141438/Third-Testament-Vol-1-of-4-Lion-Awakes

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ρεκτιφιέ στο 1ο post με τις εικόνες (εξώφυλλα και δείγματα) που ήταν broken + προσθήκη του bedetheque link της σειράς.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όλα τα λεφτά!

 

Σε κάποια σημεία με κούρασε λίγο αλλά απο το 2ο μισό του 3ου τόμου ώς και το τέλος του 4ου η ιστορία έτρεχε.

 

Δεν θέλει να διαβαστεί χωρις διαλείμματα. Τους δυο πρωτους τόμους πρωτα και μετά τους άλλους δύο.

Μπράβο ρε zoo, άπαιχτη προτάση γαλλοβελγικου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kαταρχάς να ξεκινήσω με τα συγχαρητήριά μου στον ngramm και τη μεταφραστική ομάδα του GC :)
Υπάρχει βέβαια το κόμικ στα αγγλικά, αλλά αν σου δίνεται η δυνατότητα να το διαβάσεις στη μητρική σου γλώσσα είναι προτιμότερο.


Στα του περιεχομένου τώρα.
Ενδιαφέρουσα υπόθεση, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ωραίο ιστορικό πλαίσιο. Όχι ότι τρελαίνομαι για έργα μεσαιωνικής θρησκευτικής συνωμοσίας, που και που όμως θέλω να διαβάζω κανένα.
Ωραίο το φινάλε :cool:


Τι με χάλασε.
Κάποια σημεία ήταν αρκετά έως πολύ μπερδεμένα κι έπρεπε να τα ξαναδιαβάσω ή να ανατρέξω πίσω για να καταλάβω τι γίνεται.
Πολλά ονόματα, πολλές αναφορές, διάλογοι χωρίς νόημα και κάπου κουράστηκα :thinking:
Ξέρω ότι θα στεναχωρήσω τον Σταύρο(aka Kurdy), μιας και είναι απ΄τους αγαπημένους του, αλλά το έχω ξαναπάθει αυτό με τον Dorison στο Long John Silver.
Πολύ μπλα μπλα, λίγη δράση, μπερδεμένα σενάρια.
Υπάρχουν κι εξαιρέσεις βέβαια(πχ το Undertaker είναι πολύ καλό).

Γενικά ήταν ok, απλά το ήθελα πιο "καλογραμμένο" ώστε να μου είναι ξεκούραστη η ανάγνωση(που είσαι ρε Van Hamme να διδάξεις :lol:)

Σε 2η ανάγνωση ίσως μου φανεί καλύτερο και ξεκαθαρίσω κάποια πράματα που μου έμειναν θολά, το θέμα είναι αν θα έχω την όρεξη να το ξαναδιαβάσω.
Τες πα. Με κίνδυνο να το αδικήσω θα βάλω ένα 6/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα κι εγώ του 4 τόμους της Titan, οπότε θα κάνω ένα πρώτο σχόλιο ως προς το πόσο υπέροχη έκδοση είναι, με σκληρό εξώφυλλο, γαλιστερό χαρτί και μεγάλο μέγεθος σελίδων που αναδυκνείουν τα χρώματα και το υπέροχο σχέδιο του Alice. Όσο και να είμαι φανατικός αναγνώστης της Cinebook, η Titan την έκανε σκόνη.

Επίσης θα αναφέρω πόσο πολύ μου αρέσουν ιστορίες αυτού του είδους και αυτής της περιόδου, οπότε δε σας κρύβω ότι ανυπομονούσα πάρα πολύ να το διαβάσω, και άρα υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις για να το λατρέψω. Η αλήθεια είναι ότι όντως ξεκίνησε πολύ δυνατά, με τον πρώτο τόμο να με γεμίζει αγωνία και ανυπομονησία για το πώς θα εξελιχθεί η συνέχεια, αλλά κάπου στα τελειώματα του 2ου τόμου άρχισε να μπερδεύεται πολύ το πράγμα. Από εκεί και πέρα άρχισε να γίνεται όπως τα περιγράφει ο @ Laz33 , δηλαδή πολλά ονόματα και αναφορές και κουραστικοί διάλογοι. Ευτυχώς κάπου στον 4ο τόμο το μαζεύει κάπως ο Dorison, και τελειώνει σχετικά ωραία. Αναγκαστικά το συγκρίνω με την επίσης 4 μερών ιστορία Long John Silver του ίδιου συγγραφέα, που και εκεί γίνεται μια μικρή κοιλιά, ενώ η ιστορία καταλήγει να έχει υπερφυσική εξήγηση, όπως και στο 3rd Testament. Σαφώς όμως το Long John Silver μου άρεσε περισσότερο και το διάβασα νεράκι, ενώ στο 3d Testament δυσκολεύτηκα περισσότερο και αναγκάστηκα να ανατρέξω 2-3 φορές στα προηγούμενα τεύχη για να θυμηθώ τι θέλει να πει ο ποιητής. Η δε υπερφυσική τροπή των πραγμάτων δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα όπως με το Long John Silver, μάλλον γιατί θεωρώ ότι υπήρχαν πολλές δυνατότητες να καταλήξει σε ένα πιο ρεαλιστικό φινάλε. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι τελικά δεν το ευχαριστήθηκα, όμως νομίζω ότι κάποια στιγμή σύντομα θα πρέπει να το ξαναδιαβάσω με καθαρότερο μυαλό, για να εστιάσω σε αρκετές λεπτομέρειες που στην πρώτη ανάγνωση μου ξέφυγαν.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.