Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΚΤΟΡ ΣΑΚΒΙΛ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΙΚΤΟΡ ΣΑΚΒΙΛ
Σενάριο/Kείμενα:
Francois Riviere & Gabrielle Borile
Σχέδιο:
Francis Carin
Hμερ. έκδοσης:
2004
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
21.0 x 27.5
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη
Χρωματισμός:
Luce Leclercq
Πρωτότυπος τίτλος:
Victor Sackville #15, #6 (Lombard, 2000 / 1991)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
960-321-396-9 / 960-321-415-9
Ονομαστική τιμή:
4,20€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

VictorSakvil_0001.jpgVictorSakvil_0002.jpg

 

Victor logo.jpg

 

Σειρά της ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ σε σενάριο RIVIERE και BORILE και σχέδιο CARIN. Έχουν βγει μόνο 2 τόμοι μέχρι στιγμής, αμφότεροι το 2004.

Κλασσική έκδοση Μαμούθ της δεκαετίας '00, μετάφραση του BD Victor Sackville, οι τυπικές 48 σελίδες ενός BD.

Κυκλοφορίες στην Γαλλία. Δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα ακόμη:
 

1. Le code Zimmermann Tome1 L'opéra de la mort 01/1986
2. Le code Zimmermann Tome 2 Le prédicateur fou 10/1986
3. Le miroir du sphinx 09/1988
4. Le loup des Ardennes 11/1989
5. Mort sur la Tamise 01/1991

7. Pavel Strana Tome 1 - La nuit de Prague 10/1992
8. Pavel Strana tome 2 - Pacte à Lucerne 05/1993
9. L'imposteur 06/1994
10. La cigogne noire 05/1995
11. Piège a Baden-Baden 04/1996
12. Opération Z26-b 02/1997
13. Monsieur Tadjeff 05/1998
14. Le concerto de Bettina 05/1999

16. Duel à Sirmione 06/2001
17. L'échiquier Anderson 10/2002
18. L'homme de Berlin 10/2003
19. La nonne de Québec 10/2005
20. Le chiffre romain 10/2007
21. Le disparu du Train bleu 11/2008
22. Frontière nord 11/2009
23. Le derviche d'Hollywood 11/2010

Ευχαριστούμε τον Ion13 για τα εξώφυλλα
Ευχαριστούμε τον DJO για τις πληροφορίες

bedetheque

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έχουν βγει μόνο 2 τόμοι μέχρι στιγμής...

 

 

Ευτυχως ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

με την χαρακτηριστική οξυδέρκεια που με διακρίνει και το αετίσιο μου το μάτι που κόβει, θα αποτολμήσω να κάνω την εκτίμηση ότι *μάλλον* δε σε πολυενθουσιάζει αυτή η σειρά :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

μας λυπηθηκε η ΜΑΜΟΥΘ φιλε μου... και σταματησε στα δυο

(υπαρχει τελικα θεος) :lol:

 

η οξυδέρκεια και το αετίσιο μάτι σου διεκριναν την αληθεια

(παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες που εκανα για να το κρυψω) :lol:

 

μα πως το καταλαβες βρε μπαγασα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Για ρίξε και καμιά εξήγηση ω γκραντμάστερ του BD (σοβαρά τώρα, απ'όσο έχω καταλάβει είσαι εξειδικευμένος στο BD), φίλε ΧΙΙΙ γιατί μια σειρά με καλό σκίτσο και μάλλον αστυνομικό περιεχόμενο (δυο σοβαροί λόγοι να τη διαβάσω) δε λέει. Για να επιμένεις έχεις άποψη. Εγώ γενικά ορμώ αν δω BD και δεν θα έλεγα ότι έχω και το καλύτερο αισθητήριο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το 1ο τεύχος μου άρεσε πάρα πολύ, το δεύτερο το βρήκα μέτριο.

Το σκίτσο πάντως είναι εξαιρετικό. Κλασικό BD. Έτσι κι αλλιώς διαφωνώ με την άποψη "μας λυπήθηκε η ΜΑΜΟΥΘ και έβγαλε μόνο δύο". Δε λέω, γούστα είναι αυτά. Αλλά εγώ είμαι υπέρ του να κυκλοφορούν όσο γίνεται περισσότερα τεύχη από όσες δυνατόν περισσότερες σειρές, και ο καθένας να μπορεί να κάνει τις επιλογές του. Πάντως όταν κυκλοφορήσει το επόμενο, εγώ θα το πάρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κράτα όμως στο νου σου φίλε Ion13 ότι κάθε χρόνο βγάζουν έναν πεπερασμένο αριθμό κόμικ. Οπότε άμα είναι να πληρώνουν για χ μεταφράσεις και δημιουργούς κάθε χρόνο, ευχής έργον το να το κάνουν για ότι καλύτερο κυκλοφορεί (αλλά και να το ολοκληρώνουν.....). πχ αν τυχόν δεν ξέρεις το Troisieme Testament (κάπου βολοδέρνει και το link για το αγγλικό scanlation, αν και το βρίσκεις εύκολα και με google) τσέκαρε το και πες μετά με το χέρι στην καρδιά: αν αποφάσιζες να μεταφέρεις ΜΙΑ σειρά στα ελληνικά, θα το έκανες για τη διαθήκη ή για κάποιο Σακβίλ, κάποιο Βάσκο, κάποιο Baker Street κλπ? ;) (για εμένα δεν υπάρχει δίλλημα πάντως :D )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

κράτα όμως στο νου σου φίλε Ion13 ότι κάθε χρόνο βγάζουν έναν πεπερασμένο αριθμό κόμικ. Οπότε άμα είναι να πληρώνουν για χ μεταφράσεις και δημιουργούς κάθε χρόνο, ευχής έργον το να το κάνουν για ότι καλύτερο κυκλοφορεί (αλλά και να το ολοκληρώνουν.....). πχ αν τυχόν δεν ξέρεις το Troisieme Testament (κάπου βολοδέρνει και το link για το αγγλικό scanlation, αν και το βρίσκεις εύκολα και με google) τσέκαρε το και πες μετά με το χέρι στην καρδιά: αν αποφάσιζες να μεταφέρεις ΜΙΑ σειρά στα ελληνικά, θα το έκανες για τη διαθήκη ή για κάποιο Σακβίλ, κάποιο Βάσκο, κάποιο Baker Street κλπ? ;) (για εμένα δεν υπάρχει δίλλημα πάντως :D )

 

:beer:

 

Έχεις δίκιο σ'αυτό. Θα έπρεπε αφού αποφασίζουν να μεταφράζουν έναν μικρό μόνο αριθμό κόμικς το χρόνο, να επιλέγουν τα καλύτερα. Αλήθεια, γιατί βγάζει τόσα λίγα τεύχη το χρόνο η ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ; Υπάρχουν δεκάδες (εκατοντάδες μην πω καλύτερα) γαλλικές σειρές που ούτε καν έχουν ακουστεί εδώ. Όταν είχα επισκεφτεί ένα μαγαζί με κόμικς στο Παρίσι τρελάθηκα απ' τους τίτλους που είδα. Ήθελα να τα αγοράσω όλα, αλλά δεν ξέρω γαλλικά. :P:P:P

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πραγματικά πολύ μέτρια σειρά. Έχω διαβάσει τα δύο τεύχη που κυκλοφορούν στα Ελληνικά. Το σενάριο πάρα πολύ μέτριο. Σχεδιαστικά αρκετά καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Θυμάμαι ότι ήταν αρκετά κουραστικό. Πολλά λόγια για το τίποτα. Βέβαια έχω πέσει και σε χειρότερα από ΜΑΜΟΥΘ (βλ. ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜ).

 

Κι εγώ θα προτιμούσα το Troisieme Testament, όπως είναι φυσικό, αλλά γενικά θα προτιμούσα να μην εκδοθεί κανένα από το δύο και να κλείσει επιτέλους καμιά σειρά από τόσες που έχει αφήσει στη μέση...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εμένα μια χαρά μου φάνηκε.Σίγουρα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά διαβάζεται γρήγορα κι ευχάριστα.Και κάτι σημαντικό.Είναι αυτοτελή τα τεύχη.Διαβάζεις ένα τώρα και ένα όποτε ξαναγουστάρεις και αν δεν βγεί κι άλλο δεν τρέχει τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διάβασα κι εγώ λοιπόν χθες το πρώτο τόμο.Γενικά,μου αρέσει αυτή η εποχή εκεί γύρω στα 1900 με το ανάλογο στυλ,ντετέκτιβ και εξαφανίσεις κτλ.Ας πούμε το Ντικ Χέρισον μου άρεσε πολύ.Και ο Σακβιλ μου άρεσε κάπως,αλλά είχε μερικά μελανά σημεία....

 

Αρχικά,κάνει ένα λάθος που νομίζω ότι είναι έξυπνο,αλλά δεν του βγαίνει.Θέλει να το κάνει σαν ταινία στην τηλεόραση,δηλαδή προσπαθεί να μεταφέρει τον αναγνώστη από το ένα σημείο δράσης σε ένα άλλο.Όταν όμως το έχεις σε ζωντανή εικόνα έιναι διαφορετικό,απ' ότι όταν το διαβάζεις σε καρέ ενός κόμικς.Έτσι λοιπόν σε μερικά σημεία σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό,γιατί ενώ διαβάζεις για κάτι σε μεταφέρει πολύ απότομα σε ένα άλλο σημείο.

 

Για το σχέδιο,το μόνο που θέλω να πω είναι ότι δε μου αρέσει που όλοι οι χαρακτήρες δείχνουν...τα δόντια τους.Αν παρατηρήσετε σχεδόν σε όλα τα στόματα φαίνεται ένα άσπρο πράγμα,που υποτίθεται ότι είναι δόντια και φαίνεται σαν να χαμογελάει,ακόμα και σε σημεία που δεν πρέπει να φαίνεται ότι γελάει.ίσως λεπτομέρεια μπορεί αν μου πείτε.

 

Διάβαζα όπως σας είπα μόνο το πρώτο τόμο,τα γεγονότα του οποίου διαδραματίζονται το 1920.Ανοίγωντας το 2ο τόμο είδα ότι είμαστε στην Βαρκελώνη το 1919.Δεν ξέρω αν έχει σημασία,αλλά δεν πρέπει να έχουν ακι μαι χρονολογική σειρά.

 

Η ιστορία δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε.Ήταν αρκετά ενδαιφέρουσα,αλλά με το τέλος τα καταστρέφει όλα.Είναι απότομο και χωρίς νόημα.Και η γνώμη μου είναι ότι η αρχή και το τέλος,είτε είναι ταινία ή βιβλίο ή κόμικ,είναι τα σημαντικότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χτές διάβασα και τους δύο τόμους. Το σενάριο (ειδικά του πρώτου) έχει κενά, για τα οποία μερίδιο έχει και η Βαβέλ, μιάς και είναι ξεκάθαρο ότι ο "κακός" είναι κολλητάρι του Βίκτωρα, απο παλαιότερες ιστορίες. Αυτό που είναι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ είναι το σκίτσο του Καρίν. Η επιμονή που δίχνει για λεπτομέρειες και ρεαλιστική αναπαράσταση είναι αξιοθαύμαστη! Αν βγάλει κι άλλα η Μαμούθ θα τα πάρω μόνο και μόνο για το σκίτσο του Καρίν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διάβασα και το δεύτερο.Φίλε Αντρέα δεν με ενθουσίασε το σχέδιο.Αντιθέτως,η ιστορία είχε πάλι πολλές δυνατότητες,αλλά κάπου τα χαλάει.Πάντως ήταν λίγο καλύτερο από το πρώτο που σε άφηνε άναυδο.

 

Για τον μάγο που λες ότι ο Σάκβιλ γνωρίζονταν,εννοείς ότι δεν έχει τηρηθεί η σωστή σειρά εκδόσεων;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχει καιρό που τα διάβασα αλλά κι εγώ θυμάμαι οτι το 2ο μου άρεσε πολύ περισσότερο.Όσο για το 1ο θυμάμαι οτι μου άφησε την εντύπωση οτι η ιστορία θα είχε και συνέχεια.

Κωστή δες τη σειρά που βγήκαν τα τεύχη στη γαλλία στο πρώτο πόστ του germ.

Επεξεργασία από kKKK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δηλαδή ήμαρτον...Δεν έχουν ξεκινήσει τη σειρά από την αρχή;Και που περιμένουν να ξέρω εγώ ποιος είναι και τι κάνει;Ν α μυρίσω τα νύχια μου;Είμαστε μοναδικοί τελικά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχουν αρκετή αυτοτέλεια για να μην υπάρχουν τέτοια μπερδέματα. Τα όσα αναφέρονται πιο πάνω για προηγούμενες συναντήσεις κλπ δεν θυμάμαι να μου είχαν κάνει κάποια τρομερή εντύπωση. Κράτα στα υπόψιν ότι μερικές φορές τα πρώτα μπορεί να είναι μπαρούφες, οπότε από τη στιγμή που εικάζουν ότι θα βγάλουν 2-3 δοκιμαστικά και μετά ίσως να βγάλουν και τα άλλα, θα πρέπει να βγάλουν πρώτα τα καλύτερα. Δες και τα Αστερίξ λχ. Τα πρώτα-πρώτα, όσο καλά και αν είναι, δεν είναι με τίποτα τα εξαιρετικά που βγήκαν 67-72 (ή και τα Λούκυ Λουκ, που τα πρώτα που είναι σόλο Morris, είναι πάρα πολύ μέτρια.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ας ξυπνήσουμε το θέμα μετά από 8 χρόνια!

 

Διάβασα το δεύτερο τεύχος και είστε αυστηροί (σάμπως μπαίνει και κανένας από τους παραπάνω για να το δει, εκτός ενός; ). Η υπόθεση είναι απλοϊκή και μυστήριο ερασιτεχνικού επιπέδου μεν, συμφωνώ, αλλά το σχέδιο του Καράν είναι ΑΑ ποιότητας BD, ακριβώς αυτό που θέλω να βλέπω. Είναι κλασική γραμμή που λέμε, είναι levi's. 

 

Προφανώς και θέλω να βρω και το πρώτο για να το διαβάσω και να κατεβάσω και κανένα scanlation για τα υπόλοιπα. 

 

Μακάρι να συνέχιζαν την σειρά γιατί δεν παίζει απ'ότι είδα τίποτα επίσημο αγγλικό εκεί έξω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Θα συμφωνήσω οτι η σειρά αυτή αξίζει καλύτερης τύχης .Το σχέδιο είναι πολύ καλό και το σενάριο του πρώτου τεύχους (Ο Μαγος του Μπρούκλιν) αν μη τι άλλο στέκεται αξιοπρεπώς .

 

Και έχοντας παλιοτερα διαβασει και το δευτερο τεύχος (thanks to Strativarious :respect: ) θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο οτι είναι κρίμα που δεν συνεχίστηκε (και ) αυτή η σειρά ........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα επιτέλους και το πρώτο, και λέω επιτέλους γιατί αυτό το σχέδιο δεν υπάρχει. Απλά.

 

Το σενάριο μία από τα ίδια μου άφησε όπως το δεύτερο τεύχος, χλιαρό και άνευρο χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. 

 

Πάντως δίνει την αίσθηση της συνέχειας οπότε αντιλαμβάνομαι τυχόν παράπονα που το δεύτερο ήταν άσχετο με το πρώτο.

 

Ίδωμεν τώρα για τα υπόλοιπα πως και που και πότε.  :fiou:

 

Χτές διάβασα και τους δύο τόμους. Το σενάριο (ειδικά του πρώτου) έχει κενά, για τα οποία μερίδιο έχει και η Βαβέλ, μιάς και είναι ξεκάθαρο ότι ο "κακός" είναι κολλητάρι του Βίκτωρα, απο παλαιότερες ιστορίες. Αυτό που είναι πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ είναι το σκίτσο του Καρίν. Η επιμονή που δίχνει για λεπτομέρειες και ρεαλιστική αναπαράσταση είναι αξιοθαύμαστη! Αν βγάλει κι άλλα η Μαμούθ θα τα πάρω μόνο και μόνο για το σκίτσο του Καρίν!

 

Δύο ερωτήσεις πάνω σε αυτό Αντρέα: Έχει βγει Σάκβιλ στην Βαβέλ; Εξήγησε μου τι εννοείς ότι είναι κολλητάρι - Ο γιαλατζί μάγος Μάγκνους; Και αν ναι πες μου αν θες και πως γνωρίζονται. Συμφωνώ για τα κεφαλαία που έβαλες και είναι και understatement :beer2:

 

Τι θες να πεις δεν θυμάσαι τίποτα; Μόνο 8 χρόνια περάσανε που σε ρωτάω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

και να κατεβάσω και κανένα scanlation για τα υπόλοιπα. 

 

 

Υπάρχουν και δυο τόμοι σε συνέχειαι από την Καθημερινή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΒΙΚΤΟΡ ΣΑΚΒΙΛ
  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

BD κατασκοπίας που διαδραματίζεται αρχές του 20ου αιώνα κι έχει πρωταγωνιστή ένα Βρετανό αξιωματικό των μυστικών υπηρεσίων... φαντάζει κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον για τα γούστα μου :)
Από καιρό το μελετούσα αλλά κάτι με απέτρεπε να το διαβάσω, ίσως τα σχόλια εδώ μέσα, δεν ξέρω.
Τελικά το αποφάσισα και διάβασα και τις 4 ιστορίες που έχουν μεταφραστεί στη γλώσσα μας(οι 2 που βγήκαν σε άλμπουμ + άλλες 2 που κυκλοφόρησαν στα Komics της Καθημερινής - έχει δώσει το link ο Φώτης) :)

Είναι αυτό που λέμε "ναι μεν αλλά" ή "κάτι πήγε να γίνει αλλά" και γενικώς παίζει πολύ το αλλά.
Η ατμόσφαιρα μ΄άρεσε, μ΄έβαζε στο κλίμα της εποχής(βοήθησε σ΄αυτό και το ωραίο σε γενικές γραμμές σχέδιο).
Μυστήριο υπήρχε, σασπένς κατά περιστάσεις υπήρχε. Μέχρι εδώ καλά :)


Πάμε και στα αλλά τώρα.
Τα σενάρια ήταν αρκετά απλά αλλά ούτε αυτό ήταν το βασικό πρόβλημα.
Υπήρχε πρόβλημα ροής. Μου φάνηκε ότι σε πετούσε γρήγορα απ΄το ένα μέρος στο άλλο ή απ΄τη μία κατάσταση στην άλλη κι έχανες τη μπάλα κάποιες φορές.
Επίσης σε κάποιες ιστορίες υπήρχαν πολλοί χαρακτήρες, που για το σχετικά μικρό μέγεθος των ιστοριών προκαλούσαν υπερφόρτωση στο σενάριο.
Σε κάποιες περιπτώσεις δε, δεν έπαιζαν καν ρόλο στην υπόθεση :thinking:

Τα άλμπουμ είναι ως επί το πλείστον αυτοτελή, ωστόσο υπάρχουν σε κάποια σημεία αναφορές σε άλλες ιστορίες, όπως και επανεμφάνιση χαρακτήρων.
Αυτός είναι και ο λόγος που το φινάλε στο "Μάγο του Μπρούκλυν" μοιάζει ημιτελές.
Όχι ότι τα άλλα με ξετρέλαναν. Γενικότερα τα περισσότερα φινάλε δεν με έπεισαν για τον άλφα ή βήτα λόγο. Ένιωθες ότι κάτι λείπει :thinking:

Τώρα όσον αφορά το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό αλλά ασυνεπές. Τα τοπία ήταν πολύ όμορφα και λεπτομερώς σχεδιασμένα, τα πρόσωπα όμως των ανθρώπων ήταν λιτά. Συνολικά πάντως δεν είχα θέμα σ΄αυτόν τον τομέα :)

Overall πρόκειται για μέτρια ή έστω λίγο άνω του μετρίου δουλειά.
Δεν μπορώ να πω ότι ξεχώρισα κάποια ιστορία απ΄τις 4, όλες λίγο πολύ κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο.
Δεν χάνετε και τίποτα να τις διαβάσετε αλλά(πάλι το αλλά :lol:) και να μην το κάνετε δεν θα χάσετε κάτι.

Ας βάλω κι ένα βαθμό τώρα που γυρνάει:

μμμ... 6/10 (κι αυτό επειδή είμαι στις καλές μου :lol:)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα/οπισθόφυλλα, με μεγαλύτερης ανάλυσης καθώς επίσης το λογότυπο της σειράς, στο αρχικό post. :)

 

Επί της ευκαιρίας, να πω και δυο λογάκια για την σειρά. :D

 

Καταρχάς, μου άρεσε το σχέδιο του Carin και η απεικόνιση στο χαρτί της εποχής του μεσοπολέμου,

το βρήκα αρκετά κάλο και με έμφαση στις λεπτομέρειες

(π.χ. δρόμους, καταστήματα, επιγραφές, έπιπλα κλπ.). Παράλληλα ο χρωματισμός αναδεικνύει όλες αυτές τις μικρές λεπτομέρειες

και κάνει τις δύο ιστορίες ακόμα πιο όμορφες, ενώ σε βάζει για τα καλά στο κλίμα της εποχής.

Πάντα σχεδιαστικά, ειδικά στην δεύτερη ιστορία, ο Χοακίν και η Μανουελίτα, θυμίζουν αρκετά έντονα χαρακτήρες του Manara. :)

Σεναριακά, δεν μπορώ να πω ότι βρήκα κάποια λάθη, ίσα - ίσα που μπορώ να πω ότι και οι δύο ιστορίες έχουν γοργή δράση και κινηματογραφική πλοκή.

 

Αρκετά καλή σειρά και κρίμα που σταμάτησε στο 2ο τευχος :( όπως και να έχει όμως, αξίζει μια θέση στο ράφι της βιβλιοθήκης. :)

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν είναι βικτωριανή η εποχή. Η βικτωριανή εποχή είναι το διάστημα 1837-1901 (και αφορά κυρίως την Μ. Βρετανία και τις τότε αποικίες της), οπότε στην Αγγλία κυβερνούσε η Βικτωρία. Οι ιστορίες διαδραματίζονται το 1919 ( ο Όμηρος της Βαρκελώνης) και το 1920 (ο Μάγος του Μπρούκλιν), αρκετά μετά τον θάνατος της Βικτωρίας, ενώ δεν διαδραματίζονται στην Μ. Βρετανία (αν και ο ήρωας είναι Βρετανός). Οι ιστορίες διαδραματίζονται κατά τον Μεσοπόλεμο (1918-1939).

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@thor77 Διορθώθηκε! :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2089
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα και οπισθόφυλλα.

:magic:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ως χρωματιστής αναφέρεται ο Luce Leclercq. Η τιμή στα 4,20.  Δε τα περνάτε στο πινακάκι παρακαλώ πολύ κύριε @ Indian ε:roll:

Spoiler

Το ξέρω ότι είμαι πολύ πεζός και αντί να γράψω σχόλια, κάνω υποδείξεις για το πινακάκι,:lol: αλλά δε έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμη

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Ως χρωματιστής αναφέρεται ο Luce Leclercq. Η τιμή στα 4,20.  Δε τα περνάτε στο πινακάκι παρακαλώ πολύ κύριε @ Indian ε:roll:

 

Και γιατί να τα περάσει ο @ Indian  και όχι εγώ; Για να είμαι έτσι;

 

roylhs.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ nikolas12 , απλά τον τελευταίο καιρό έχω συνηθίσει στον @ Indian , ο οποίος τρέχει για τα θύματα της βάσης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 15/10/2022 στο 4:10 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Και γιατί να τα περάσει ο @ Indian  και όχι εγώ; Για να είμαι έτσι;

 

Φυσιογνωμικά, πάντως, εγώ μοιάζω πιο πολύ με το παιδάκι! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συνεχίζοντας το ξεκαθάρισμα-διάβασμα στα παλιά της Μαμούθ, έπιασα και αυτά το 2 τεύχη.

Εντάξει καλά πέρασα, δεν είναι κάτι που θα μείνει, προτιμώ τον Ντικ Χέρινσον.

Το 1ο τεύχος είχε πιο ωραίο σχέδιο πιο ρεαλιστικό και ζωντανό, το σενάριο ήταν καλούτσικο αλλά αφήνει στο τέλος υπόνοια ότι συνεχίζεται.

Το 2ο τεύχος είχε σχέδιο πιο "χάρτινο" και λιγότερο ζωντανά χρώματα, από σενάριο μου άρεσε περισσότερο.

Από τις σειρές που δεν με πειράζει που δεν βγήκαν άλλα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.