Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oι 12 πρώτες ιστορίες του Aστερίξ σε σκληρό εξώφυλλο... [ Από 29 Απριλίου... ]


TinTin

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ευτυχώς οι εξακριβωμενες πληροφορίες δεν ητανα ακριβείς. Τουλάχιστον για το πρωτο τεύχος. Απο ένα γρήγορο ξεφυλισμα που του έκανα μιας και το άφησα σπίτι για να έρθω στη δουλειά, είναι η επανοχρωματισμένη και με νέο μελάνωμα έκδοση και όχι η απλη ανατύπωση του πρώτου τεύχους. Το χαρτί είναι πολύ καλης ποιότητας και γενικά μαι προσεγμένη έκδοση. Αρα μιλάμε για μια μικτη έκδοση με όσα τευχη έχουν επεξεργαστει και κάποια απλά ανατυπωμένα. :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

grande collection τελικα δεν ειναι, επρεπε να το περιμενουμε, αφου το εξοφυλλο του ''αστεριξ ο γαλατης'' στην GCollection δεν ηταν το κλασσικο, αλλα καινουριο, φρεσχοσχεδιασμενο απο τον Oυντερζό. οποτε η νεα εκδοση δεν ειναι σε μεγαλο μεγεθος, αλλα το ιδιο με το παλιο, ο χρωματισμος ειναι καινουριος και το lettering ηλεκτρονικό,ενω τα 10 καινουρια καρε της GCollection δεν υπάρχουν και οι ραχες δεν σχηματιζουν σχεδιο. Κακά νέα για τους ραχο-βιτζόζους. Ελπίζω η ωραια θηκουλα να χωραει και την παλιά συλλογη, ολοκληρωμενη γιατι δεν με βλεπω να αγοραζω ολόκληρη τη νεα συλλογη και θα ήθελα να χρησημοποιησω κάπως τη θήκη. (ποτέ μη λες ποτέ...)

λέτε να πεσει η τιμή στο 2ο τευχος;

Επεξεργασία από Duck
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

λέτε να πεσει η τιμή στο 2ο τευχος;

 

Ναι, καλά... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

9€ είναι πολλά λεφτά για ένα Αστερίξ. Ίσως να πάρω απλά το πρώτο τεύχος για να δω τι δουλειά έχει γίνει, όμως χλωμό το κόβω να αγοράζω και τα επόμενα. Ερώτηση, η σκληρόδετη σειρά ακολουθεί την ορίτζιναλ σειρά των άλμπουμ, ή την μπερδεμένη της Μαμούθ ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

λέτε να πεσει η τιμή στο 2ο τευχος;

 

Πετυχημένο :lol:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ερώτηση, η σκληρόδετη σειρά ακολουθεί την ορίτζιναλ σειρά των άλμπουμ, ή την μπερδεμένη της Μαμούθ ?

 

Η σειρά θα κυκλοφορεί με την πραγματική χρονολογική σειρά που τις εμπνεύστηκαν και πρωτοκυκλοφόρησαν οι διάσημες ιστορίες εδώ και 50 χρόνια απο τους Goscinny και Uderzo.

 

Αυτά... και δεν είναι 9€ αλλά 8€ max. από τα βιβλιοπωλεία (παίρνετε και απόδειξη που δεν δίνουν τα περίπτερα για να την τρίψετε στα μούτρα του λογιστή) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190094
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σεμνά με τους λογιστές! :)

 

για συνταξιούχους πες ότι θες :)

 

:cheers5:

 

εδιτ: ή μάλλον για δώσε μου το τηλ του συναδέλφου να του πω 2 κουβέντες :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο βιβλιοπωλείο θα δίνουν μαζί και την θήκη, όμως; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο βιβλιοπωλείο θα δίνουν μαζί και την θήκη, όμως; :thinking:

 

Είναι μαζί στη συσκευασία. Συσκευασία που λέει ο λόγος δηλαδή. Ένα κομμάτι χαρτόνι τυλιγμένο με νάιλον.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

σεμνά με τους λογιστές!

Ωπ, σε ξέχασα εσένα... βασικά για τους εφοριακούς έπρεπε να γράψω, αλλά φευ δεν είναι μυαλό αυτό... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μόλις το πήρα. Είμαι ακόμα σε δίλημμα, όμως η χρονολογική σειρά των ιστοριών είναι πολύ σημαντική, τουλάχιστον για όσους θέλουν να βλέπουν την εξέλιξη των σχεδιαστών με την πορεία των χρόνων. Δεν ξέρω αν θα τη συνεχίσω, πάντως η θήκη με βόλεψε για όσα Αστερίξ είχα μέχρι τώρα.

 

Ξέρουμε αν θα κυκλοφορούν σίγουρα και στα βιβλιοπωλεία κάθε εβδομάδα ή απλά κάνουμε εικασίες ?

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χα! Τελικά πράγματι δεν είναι η Grand Collection, αλλά η Μεγάλη Συλλογη! Παίζει ο επαναχρωματισμός να είναι made in Greece μιας και η μία σελίδα που έχει σαν δείγμα εδώ δεν έχει τα ίδια χρώματα με την Ελληνική έκδοση!!! Στα περισσότερα χρώματα η Μεγάλη Συλλογή ακολουθεί την Grand Collection, αλλά υπάρχουν και μεγάλες διαφορές. Στα Ελληνικά πχ η σκηνή είναι κίτρινη και όχι πράσινη! Αθάνατη Ελλάδα! :D

 

Τωρα αυτό που λέει ο Duck ότι η Γαλλική έκδοση έχει επιπλέον πάνελ δεν μπόρεσα να το βρώ πουθενά. Duck έχεις να μας ρίξεις κανένα λίνκ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρα Αντρέα ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ είναι ψιλοαρπαχτή! :P

 

 

Αν και περιμένουμε φώτο από τη θηκούλα! Τι παράσταση έχει ζωγραφισμένη στο εξωτερικό της? Αν έχει ένα απλό "Asterix" αφαιρώ tout de suite το "ψιλο" από τον χαρακτηρισμό... :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όχι δεν είχες δίκιο. Αρπαχτή θα ήταν να είχαμε την απλή ανατυπωση με σκληρό εξώφυλλο. Μπορεί τα χρώματα να μην είναι τα ίδια, αλλά είναι άψογα. Ξανάφτιαξαν το λέτερινγκ απο την αρχή, το χαρτί είναι πολυτελές. Και η τιμή δεν είναι τιμή "αρπαχτής". Έχεις υπ΄ όψην σου, πόσο είχαν αντίστοιχες εκδόσεις άλλων οίκων; Ο Μουρηνας πχ θυμάσαι τι τιμή εκδότη είχε; Αν δε, συνυπολογίσεις ότι στα γνωστά βιβλιοπωλεία η τιμή θα είναι γύρω στα 7,5-8 Ευρώ είναι μια χαρά έκδοση και όχι αρπαχτή. :beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά αγόρασα σήμερα την έκδοση και απογοητεύτηκα....ο χρωματισμός είναι τελείως χάλια...εκτός αν είμαι τόσο άτυχος και έπεσα σε κακέκτυπο...η ιστορία δεν διαβάζεται και κουράζει τα μάτια λόγω γυαλιστερού χαρτιού και πολύ κακής ποιότητας εκτύπωση...

 

Αυτό που μου κάνει απίστευτη εντύπωση είναι οτι θυμίζει παλιό μίκυ μάους όπου είχαμε εναλλαγή ασπρόμαυρης-έγχρωμης σελίδας...όχι δεν κάνω πλάκα...τι εννοώ?

 

Στο τεύχος που έχω στα χέρια μου φαίνεται ξεκάθαρη εναλλαγή χάλιας εκτύπωσης-μέτριας προς νορμάλ εκτύπωσης... :wall:

 

 

Αλήθεια αν έχω όντως κακέκτυπο θα μου το αλλάξουν στην Μαμούθ?το πήρα από περίπτερο... :thinking:

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ... Μάλλον έπεσες σε κακέκτυπο. Το δικό μου αντίτυπο είναι μια χαρά. Κράτα το είναι συλλεκτικό! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τυχερέ... άλλοι δίνουν μία περιουσία για ένα τέτοιο κακέτυπο και εσύ έδωσες μόλις 8,80€ και γκρινιάζεις και από πάνω; :D:lol:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι δεν είχες δίκιο.

 

 

είμαι τόσο άτυχος και έπεσα σε κακέκτυπο...

 

Σε τέτοια πολυτελή έκδοση και υπάρχουν κακέκτυπα εν έτη 2010? Εμμένω στο κόνσεπτ της ψιλοαρπαχτής. Και η τιμή είναι υπερβολική για Asterix, καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού, βλ.αναχρωματισμό άγνωστο από ποια χώρα και συσκευασία που να κρατάει περισσότερο στο χρόνο. Άμα δε δω φώτο από τη ράχη της θήκης δεν ανακαλώ... :)

 

Vintaz, πήγαινε στον περιπτερά πρώτα, κατ'εμέ, μήπως έχει άλλο αντίτυπο.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ράχη της θήκης σε κίτρινο φόντο, έχει το λογότυπο Asterix και από κάτω ένα γκρι μενίρ που εμπεριέχει τους τίτλους των 12 τόμων που θα ακολουθήσουν με λατινική αρίθμηση....τίποτα το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου...κάτω αριστερά αναγράφει ΔΙΑΝΟΜΗ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και κάτω δεξιά ΜΑΜΟΥΘ COMIX

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1211
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σε τέτοια πολυτελή έκδοση και υπάρχουν κακέκτυπα εν έτη 2010? Εμμένω στο κόνσεπτ της ψιλοαρπαχτής. Και η τιμή είναι υπερβολική για Asterix, καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού, βλ.αναχρωματισμό άγνωστο από ποια χώρα και συσκευασία που να κρατάει περισσότερο στο χρόνο. Άμα δε δω φώτο από τη ράχη της θήκης δεν ανακαλώ... :)

Κι εγώ αυτήν την εντύπωση έχω. Στην ουσία εκτός από το σκληρό εξώφυλλο και το ελάχιστα καλύτερο χαρτί δεν βλέπω τεράστιες διαφορές στο τεύχος που κρατάω στα χέρια μου. Όσο για το χρωματισμό μπορεί να είναι καινούργιος αλλά δεν προσφέρει κάτι καλύτερο όπως η Grand Collection. Για κάποιον που έχει ήδη τη σειρά της ΜΑΜΟΥΘ δεν ξέρω αν αξίζει να ξαναπάρει τη σειρά σε διπλάσια τιμή.

 

 

Ευτυχώς οι εξακριβωμενες πληροφορίες δεν ητανα ακριβείς. Τουλάχιστον για το πρωτο τεύχος.

Κι όμως οι πληροφορίες ήταν σωστές σε ένα μεγάλο βαθμό.

 

 

 

Όχι δεν είχες δίκιο. Αρπαχτή θα ήταν να είχαμε την απλή ανατυπωση με σκληρό εξώφυλλο. Μπορεί τα χρώματα να μην είναι τα ίδια, αλλά είναι άψογα. Ξανάφτιαξαν το λέτερινγκ απο την αρχή, το χαρτί είναι πολυτελές. Και η τιμή δεν είναι τιμή "αρπαχτής". Έχεις υπ΄ όψην σου, πόσο είχαν αντίστοιχες εκδόσεις άλλων οίκων; Ο Μουρηνας πχ θυμάσαι τι τιμή εκδότη είχε; Αν δε, συνυπολογίσεις ότι στα γνωστά βιβλιοπωλεία η τιμή θα είναι γύρω στα 7,5-8 Ευρώ είναι μια χαρά έκδοση και όχι αρπαχτή. :beer:

 

:thinking:

Μήπως είσαι εκπρόσωπος της ΜΑΜΟΥΘ; :lol:

 

 

 

 

:cheers3:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εμ όχι, απλά έχω διαφορετική άποψη. Δεν εχω το δικαίωμα;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

αν θυμαμαι καλα, αυτο για τα νεα καρε εγω το εμαθα απο το asterix nz, ενα αρκετά έγκυρο σάιτ για τον Αστεριξ που δυστυχως εχει σταματησει να λειτουργει εδω και αρκετο καιρο. Για καποιο λογο δεν μπορω να βρω ολόκληρη την καταχωρηση τωρα αλλα μπορεις να δεις λιγα λόγια αν κανεις scroll down μεχρι να πετυχεις τη φωτογραφία της grande collection και διαβασεις από πάνω της. Λεει ''8 περισσότερες σελίδες'' και 2 νέα εξώφυλλα.

Παντως στο τομακι ''ολα για τον αστερίξ το γαλατη'' ειχα παρατηρησει διάφορα καρέ που υποτιθεται οτι προερχονταν απο συγκεκριμενες ιστορίες (λ.χ. μια σκηνη πανυγηρισμου των Δρυιδιδων στο ''χρυσο δρεπανι'') αλλα οι δικες μου, παλιες εκδόσεις δεν τα περιείχαν, όσο κιαν τις έψαξα. Τέλος, νομιζω οτι κατι σχετικο ειχε αναφερθει και στο ΚΟΜΙΞ της εποχής εκείνης.

Επεξεργασία από Duck
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν το δούμε καθαρά από πλευρά ιστορίας ε ναι, σίγουρα θα γυρίσει κάποιος να πει ότι με 3 ευρώ βρίσκεις τα τεύχη της ΜΑΜΟΥΘ και με 5-6 τα τεύχη του Ψαρόπουλου. Το θέμα όμως είναι η έκδοση. Σκληρό εξώφυλλο με γυαλιστερό χαρτί στα 8,8 τιμή εκδότη (ή 7 με -20% από Comicon) ε, δεν το λες καθόλου κακό.

Πριν ένα χρόνο κάναμε κρα για πολυτελείς εκδόσεις και τώρα που έχουν ξεκινήσει σε καλές τιμές κάνουμε και μούτρα? Αχαριστία δεν είναι?

Θα πάρω αύριο το 1ο από περίπτερο για να έχω σίγουρα τη θήκη και τα υπόλοιπα από Comicon :lefta:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στο επίσημο site του Asterix δεν αναφέρει κάτι.. :( Βέβαια η Γαλλική έκδοση έχει έξτρα ένα 2σελιδο χάρτη που δίχνει τα εξώφυλλα της εκάστοτε ιστορίας στις χώρες που εκδίδεται. Ίσως τα άλλα να ήταν πληροφορίες και sketchbook. Νομίζω πως αν ήταν επιπλέον σελίδες καθαρής ιστορίας σίγουρα θα γινόταν πιο πολύ σούσουρο. :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν το πήρα το πρώτο άλμπουμ για να δω τι είναι (σκέφτομαι κι εγώ να χρησιμοποιήσω τη θήκη για αυτά που έχω).

Ωραία ποιοτικά έκδοση, τα χρώματα όμως είναι τελείως διαφορετικά και με μια πιο ρεαλιστική υφή πράγμα που δεν είναι απαραίτητα καλό... :thinking:

Παραθέτω σχετική φωτογραφία για σύγκριση. (αριστερά η νέα έκδοση)

 

post-2066-1272578743,72_thumb.jpg

 

Αυτό που μου χτύπησε άσχημα από την πρώτη στιγμή που το ξεφύλλισα είναι η απουσία του χειρόγραφου lettering. Η γραμματοσειρά του υπολογιστή δεν μπορεί να συγκριθεί με τα χειρόγραφα γράμματα που στα Αστερίξ είναι πολύ καλά και δένουν άψογα με τα εκάστοτε καρέ της ιστορίας.

Επεξεργασία από Lord Makro
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα κι εγώ το 1ο άλμπουμ και θα το συνεχίσω μάλλον. Η τιμή δε θεωρώ πως είναι υπερβολική. H "Grand Collection" κατά πάσα πιθανότητα θα ανέβαινε αρκετά! Για την έκδοση θα προτιμούσα ακόμη πιο χοντρό εξώφυλλο ή τέλος πάντων όχι διανομή σε περίπτερα. Τα άλμπουμ μου φαίνεται πως στραβώνουν λίγο στην ράχη κι αυτό είναι αποτέλεσμα, δυστυχώς, των πολλών μετακινήσεων... Ειδικά για να φτάσουν επαρχία ξαναφορτώνονται και δώσ'του. Τα προτιμούσα να βγουν με την ίδια περιοδικότητα λοιπόν αλλά σε κομιξάδικα/βιβλιοπωλεία μόνο. Τι να κάνουμε όμως... Κυνήγι τώρα, κάθε βδομάδα, να ψάχνουμε για την λιγότερο "στραβωμένη" έκδοση. Τα χρώματα όπως λέει κι ο Χρήστος αλλού μ'αρέσουν κι αλλού όχι. Το lettering δε μ'ενοχλεί και τόσο αλλά απλά το έχω ξεφυλλίσει μέχρι στιγμής. Δεν το διάβασα ακόμη. Για να δούμε..! :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλά βρε τα χρώματα στα πρώτα τεύχη, είναι η μέρα με την νύχτα και ακούω γκρίνια; OK, μπορεί να μην σας αρέσουν οι νέες επιλογές (μην ακούσω κανένα να πει ότι οι παλιές ήταν καλύτερες τον έφαγα), αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που ήδη έχουμε στα χέρια μας, γιατί το άκουσα και αυτό. To lettering όπως με δυσκολία διακρίνω από την φωτό του Λόρδου (thanx) δεν βλέπω κάτι άσχημο ή τρομερό, όμορφη και ταιριαστή γραμματοσειρά. Υποθέτω στα επόμενα που από την μάνα τους είχαν πιο "σύγχρονο" χρωματισμό και γραμμές, είμαι σίγουρος ότι θα γίνει επανάσταση. Δουλειά έχει γίνει σίγουρα, μπορεί να μην είναι των 8,80€ (αρχίζει η μαμούθ να φλερτάρει επικίνδυνα με το στέμμα της πιο ακριβής ανά σελίδα έκδοσης που λέμε ότι έχει άλλη εταιρεία) αλλά συμφωνώ με το σχόλιο του zoo περί απαιτήσεων και αλλαγής στάσης. Εγώ χωρίς να το έχω πάρει ακόμη στα χέρια μου βλέπω ότι είναι μια καλή έκδοση, άξια να σταθεί δίπλα σε ξένες στην βιβλιοθήκη μας, πολύ καλύτερη από την απλή που εν ολίγοις μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι είναι της "παραλίας", μην το παίρνετε στραβά για διάβασμα βρε αδελφέ πως να το πω, ενώ αυτό είναι για συλλογή. Πάντως ΝΑΙ η τιμή δεν είναι η καλύτερη για τους αγοραστές, ευτυχώς υπάρχουν και οι κάποιες εκπτώσεις, ήτοι επιμένω ότι δεν είναι να το αγοράζεις στην κανονική τιμή από τα περίπτερα, ας το δει αυτό η ΜΑΜΟΥΘ. Φυσικά, αν ήταν λίγο καλύτερη η τιμή στην ίδια ποιότητα (όλοι θυμόμαστε την Disney Cinema συλλογή στα 5€) θα γούσταρα τολμώ να πω, και όλον του Λούκυ Λουκ σε τέτοια μορφή. Δάνειο ελπίζω μόνο να μας δώσει το ΔΝΤ και εμάς για μία τέτοια "επένδυση". :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Από το comicon μου είπαν ότι η έκδοση αυτή δεν θα διατίθεται από βιβλιοπωλεία, κομικσάδικα κλπ παρόμοιες δημοκρατικές δυνάμεις.

 

Το βρίσκω λογικό μιας και η έκδοση είναι συνεργασία μαμούθ-καθημερινής.

 

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δυστυχώς ο Δημήτρης έχει μάλλον δίκιο σε αυτό που λέει, γιατί "έφαγα πόρτα" από το βιβλιοπωλείο μου και από ότι φαίνεται και από site γνωστών βιβλιοπωλείων, η απουσία του υποδεικνύει είτε ότι θα πρέπει να το πάρει κάποιος από το περίπτερο στην κανονική του τιμή, ή ότι θα χρειαστεί να κάνει 2 εβδομάδες υπομονή για τις επιστροφές, που από ότι φαίνεται θα μετακινηθούν στα υπόλοιπα καταστήματα. Oh, well... ο κύβος ερρίφθη.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Doom Σπύρο σπέρνω :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.