Μετάβαση στο περιεχόμενο

TRINKETS: ΕΝΑ ΠΑΤΑΡΙ ΓΕΜΑΤΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
TRINKETS: ΕΝΑ ΠΑΤΑΡΙ ΓΕΜΑΤΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Μιχάλης Διαλυνάς
Σχέδιο:
Μιχάλης Διαλυνάς
Hμερ. έκδοσης:
04-2010
Εξώφυλλα:
1 + 2 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
112
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-98646-2-6

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

 

Η συλλογή αυτή με παλαιότερες μικρές ιστορίες πρωτοκυκλοφόρησε στο Comicdom Con 2010, σε δύο εκδόσεις. Την κανονική και την έκδοση με τίτλο "Hidden in the Attic" 100 αντίτυπα και εναλλακτικό εξώφυλλο, σε τσάντα μαζί με το print "Skeleton Breath" (το πρώτο concept εξωφύλλου του Trinkets), μια ομαδική φωτογραφία με τους κεντρικούς χαρακτήρες των ιστοριών (τυπωμένη σε φωτογραφικό χαρτι για ακόμα περισσότερη αληθοφάνεια) και ένα πίν όπως μπορείτε να δείτε και στην φωτογραφία. Το χαρτί όπου ήταν τυλιγμένο το βιβλίο είναι και αυτό σχεδιασμένο και τυπωμένο απο τον Μιχάλη Διαλυνά. Τα αντίτυπα της περιορισμένης έκδοσης είναι αριθμημένα και υπογεγραμμένα. Η τιμή αυτής της έκδοσης είναι 22,00 €.

 

post-1991-127179400549_thumb.jpg

 

Η συλλογή αυτή περιλαμβάνει 12 ιστορίες που στο παρελθόν έχουν κυκλοφορήσει απο έντυπα όπως το φανζίν Free Your Line, το 9, το MOV, το αμερικάνικο Popgun κλπ.

 

Το σχέδιο και το σενάριο του Μιχάλη Διαλυνά, κινούνται στα όρια του ονείρου και του παραμυθιού. Μπορεί τα παραμύθια του να μην έχουν πάντα ευτυχισμένο τέλος, αλλά ταξιδεύουν τον αναγνώστη τους πέρα απο τα καθημερινά. Ένας απο τους πιο ταλαντούχους αξιόλογους έλληνες κομίστες που διαθέτουμε. Σχεδιάζει υπέροχα, γράφει υπέροχα και το μόνο του μειονέκτημα είναι πως δεν βγάζει ένα κόμικ κάθε μήνα.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το πήρα κι εγώ.Βασικά ήθελα να το δώσω στο αδερφό μου να το διαβάσει ,αλλά τελικά το διάβασα πρώτος εγώ.Καλό.Μου αρέσει πολύ το σκίτσο που γίνεται από τελέιως καρτουνίστικο (Kyle Baker) σε πιο σοβαρό και αντίστροφα.Οι περισσότερες ιστορίες είναι καλές ,αλλά προσωπική μου αγαπημένη είναι εκεί με τον ιππότη που ήθελε να γίνει βασιλιάς.Εκπληκτική!

Κάτι που μου άρεσε είναι ότι επιτέλους βλέπω κάτι που δεν στηρίζεται στο χοντροκομμένο χιούμορ για να προξενήσει το γέλιο.Μου είχε λείψει πολύ το «λεπτό» χιούμορ και γενικά νομίζω ότι λείπει από τις Ελληνικές (μην σας πω και τις ξένες) εκδόσεις και ήταν πολύ χαρμόσυνο το ότι το συνάντησα ξανά.Δεν λέω ότι δεν μου αρέσει και το «χοντροκομμένο» χιούμορ ,αλλά όπως και να το κάνουμε έχει άλλη χάρη το ένα από το άλλο.Επίσης ,πολύ ενδιαφέρων είναι ότι μεταπηδά πολύ εύκολα από την κωμωδία στο δράμα ή τα συνδυάζει και τα δύο ,βγάζοντας μια αφοπλιστική αθωότητα !

Την special Edition πήρα ,η οποία δυστυχώς ήταν υπερτιμημένη γι αυτά που πρόσφερε (22€ με 14 € για μια κονκάρδα ,μια τσαντούλα ,ένα print μια συσκευασία και μια φωτογραφία είναι μεγάλη διαφορά) αλλά δεν με πολυπείραξε αφού τα λεφτά πάνε σε Έλληνα δημιουργό.Πολύ καλή η ποιότητα της έκδοσης ,μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι είχε και «αφτιά» το τομάκι .Επίσης πολύ καλή η ιδέα της διγλωσσης έκδοσης!

Πιστεύω πως είναι από τις εκδόσεις που αξίζει να έχετε και να διαβάζετε ξανά και ξανά. Τιμ Μπάρτον ,φάε τη σκόνη του Μιχάλη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταπληκτικό αλμπουμάκι! Και να σκεφτεί κανείς ότι ψιλοδίστασα να το τσιμπήσω στην αρχή. Πολύ κακώς! Ξεχώρισα την ιστορία Myosotis Alpestris για το σχέδιο και σχεδόν όλες τις άλλες (με αποκορύφωμα τις 3 τελευταίες) για το σενάριο. Πάντως επειδή κι εγώ βρέθηκα κάποια στιγμή στο δίλλημα αν καλό είναι να αγοράσω την κανονική ή την περιορισμένων αντιτύπων έκδοση, τελικά τσίμπησα την κανονική που, ναι μεν υστερεί στην έλλειψη έξτρας και στη "συλλεκτικότητα" λόγω αριθμού αντιτύπων, αλλά το εξώφυλλό και το οπισθόφυλλό της τα σπάνε!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Είχα και εγώ την ίδια σκέψη για κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου. Έλυσα το πρόβλημα με το να πάρω και τις δύο εκδόσεις. Ο Ιππότης που θα γινόταν Βασιλιάς είναι και μένα η αγαπημένη μου ιστορία απο το Trinkets. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στο φετινο Κομικντομ αποφασισα να δωσω ευκαιριες σε πολλα ελληνικα κομικς (η ισως δεν ηταν καθαρα επιλογη,αναγκαστηκα λογω της μεγαλης ποσοτητας και της μικρης των ξενων αντιστοιχα).Το Τρινκετς ηταν ενα απο αυτα και μπορω να πω οτι δεν το μετανιωσα.Για την ακριβεια μετανιωσα που πηρα την απλη εκδοση,αν και τα εξτρας δεν δικαιολογουσαν τη μεγαλη διαφορα τιμης.Το σχεδιο ειναι απλα μαγικο!Ειναι ακριβως ο,τι χρειαζεται για ιστοριουλες-"παραμυθακια" σαν κι αυτες και παρα το οτι ειναι διαφορετικο σε καθε ιστορια,δεν υπαρχει ουτε μια σελιδα που να μην μου αρεσε!Τωρα για τα "σεναρια",δεν μπορω να πω οτι εμεινα και εντυπωσιασμενος...Υπηρχαν 1-2 ιστοριουλες που μου αρεσαν,1-2 επισης που μου φανηκαν καλες σαν ιδεες αλλα πιστευω οτι χρειαζονταν αρκετες περισσοτερες σελιδες για να αναπτυχθουν και οι υπολοιπες αδιαφορες.Το γνωστο προβλημα των ελληνικων κομιξ δηλαδη.Για τα "τεχνικα" στοιχεια δεν εχω να πω πολλα!Φοβερη εκδοση,υψηλη ποιοτητα και πολυ καλη τιμη με την εκπτωση - σε λογικα πλαισια χωρις την εκπτωση.

Γενικα,δεν καταφερε να αλλαξει την αποψη μου για την ελληνικη σκηνη (που ειναι η χειροτερη) και αλλοιμονο αν γινοταν αυτο απλα με μια καλη δουλεια οσο κι αν ξεχωριζει απο τις υπολοιπες,αλλα τουλαχιστον μου εδειξε οτι υπαρχουν παιδια με πολυ ταλεντο και πρεπει να ειμαστε αισιοδοξοι για τη συνεχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ε-ξαι-ρε-τι-κό!

Το έχω πλέον στη βιβλιοθήκη μου ώστε να μπορώ να το δείξω γρήγορα σε όποιον θέλει να δει καλό δείγμα δουλειάς από Έλληνα δημιουργό. :cool:

Να σημειώσω εδώ ότι πολλάαα άλαλ πάνε απλά στην αποθήκη για αρχείο.

 

Η special έκδοση ήταν ομολογουμένως υπερτιμημένη για τα extras της, αλλά παρόλαυτά πήρα και τις δύο εκδόσεις μετά από ελάχιστη σκέψη :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η special έκδοση ήταν ομολογουμένως υπερτιμημένη για τα extras της, αλλά παρόλαυτά πήρα και τις δύο εκδόσεις μετά από ελάχιστη σκέψη :D

 

Πρέπει να αποφεύγεις τις κακές παρέες! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

κόβεται το σεξ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεντευξούλα του Διαλυνά στο comicdom, όπου εντός των άλλων αποκαλύπτει ότι...έχει σκορπισμένα στο γραφείο του 3-4 projects εκ των οποίων το ένα θα τελειώσει και λογικά κυκλοφορήσει φέτος. :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αξιοπρεπέστατο. Όμορφο στήσιμο και καλή ροή. Ναι, τα θέματα είναι παραμυθένια και το έχει. Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από τα Swang Songs.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το είχα πάρει όταν είχε βγει. Για πάμε...

 

Εξώφυλλο: Επάξια πήρε το Βραβείο Εικονογράφησης Εξωφύλλου στα ΕΒΓΕ 2011!

 

1) Πάντα Υπάρχει Πρώτη Φορά Ιστορία αφιερωμένη στα πρώτα ραντεβού. Απλά θεήλα:

Εκείνο το απόγευμα ο Χάρος καθόταν σιωπηλά στο κρεβάτι του Κυρ Γιάννη (που μόλις είχε αποβιώσει) και πήρε την απόφαση να πάρει τηλέφωνο την Μαριάνθη.
10'/10!!!!!

2) Λύκοι Στα Χαρακώματα :wow: Παιδάκι φοράει μια μάσκα λύκου και δίνει μια νέα οπτική στο μύθο του ψεύτη βοσκού και του λύκου. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ! :cool: 8.25/10

3) Μετρώντας Τα Αστέρια Τύφλα να'χει το Final Fantasy :xm: 7.3/10

4) Ατίμωση Blue vs Red Barbarian. Και τότε ένας κρύσταλος μεταφέρει τον κόκκινο βάρβαρο στο πατάρι της Τρινκ! :wow: Όμως ένα level up δε φέρνει την άνοιξη... 9.2/10

5) Le Chat @ Club After Hours :NoNo::crying: 9.8/10!!!

6) Η Πικρή Γεύση Του Διαβόλου Με πρωταγωνιστή τον κύριο Pottymouth, που εκστομίζει κατάρες οι οποίες πραγματοποιούνται άμεσα! Όμως τα πράματα κάποιες φορές δεν είναι αυτό που φαίνονται... 9/10

7) To Steal A Kiss Κοινώς η ιστοριούλα που αργότερα θα μπει και στο Heavy Liquid Strip Theater. 7.28/10

8) Γουστάρεις Pacman; ΘΕΪΚΟ!!!!!!!!!!!! Περιπτεράς κολλημένος με Πάκμαν πάει να προστατεύσει μια κοπελίτσα από μια συμμορία και ΖΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ!!!!!!!!! 10''/10!!!!! :giati:

9) Myosotis Alpestris :crying: Μη-Με-Λησμόνει + 10'''/10

10) Stay For Breakfast Ερωτικό γράμμα βρίσκει τον παραλήπτη του. Ή μήπως όχι; Ή μήπως ναι; Ή μήπως και όχι και ναι; :giati: Μαγευτικό, 10/10!

11) Ο Ιππότης Που Θα Γινόταν Βασιλιάς Ένας Ιππότης σώζει έναν καλικάντζαρο τεχνίτη και τον βοηθάει να πάρει πίσω τα εργαλεία του από ένα ογκρ με αντάλλαγμα. Όμως... :wow: 10'/10!

12) Μη-Συμβατό Ετοιμοθάνατος γέρος αφήνει το ρομποτικό υπηρέτη μόνο του, δηλώνοντας λυπημένος που δεν μπόρεσε να τον ολοκληρώσει...Χα! 9/10!

 

 

 

Overall 9+/10 και must have από Ελληνικά! Μπήκε στο top 10 μου! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μου αρεσει το 7.28/10 που εβαλες στο To steal a kiss.Λιγο ακομα ηθελε.Για 0.03/10 θα ηταν καλυτερη απο την ιστορια Μετρωντας τα αστρα.Ας ειναι...

:):lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα και εγώ με μία μικρή καθυστέρηση. Μου έκανε ευχάριστη εντύπωση η άνεση του δημιουργού στο ποικίλο σχετικά σχέδιο και τις ιστορίες που λένε πολλά χωρίς να χρησιμοποιούν απαραίτητα πολλά λόγια. Η πλειοψηφία των ιστοριών είναι άριστη και ευκολοκατανόητη, κάνα δυο με χάζεψαν λιγάκι προσπαθώντας να καταλάβω τί ακριβώς θέλει να πει καθώς οι περισσότερες ήταν μάλλον απλές στο κλείσιμο τους. Γενικά νομίζω είναι ένα μικρό κόσμημα για την συλλογή μου και μου αρέσει τελικά ο Διαλυνάς, πρέπει να βρω και άλλα δικά του έργα, οπότε λέω να τσιμπήσω τα Swan Songs όσο το δυνατόν συντομότερα. Όμορφη έκδοση, ποιοτική με όμορφη απεικόνιση γραμμών - χρωμάτων και ταιριαστή θα έλεγα γενικά.

.

 

DJO δεν έβαλες βαθμολογία στο "Ο ιππότης που θα γινόταν βασιλιάς" αν και το κόβω πάνω από εννιά για να σου βγει ο μέσος όρος 9+/10. :P

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:giati::update: 'd :thanks::best:

 

Τα Swan Songs είναι πιο κάτω αλλά τα σπάνε κι εκείνα! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ε, καλά πόσο πιο κάτω να είναι αν το παρόν είναι ένα στεγνό δεκαράκι (περίπου);

 

Τα παράγγειλα ήδη, ελπίζω σήμερα - αύριο να τα έχω στα χέρια μου.

 

Επίσης, θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου πει, αν το Trinkets των 10 αντιτύπων του 2009, έχει κάποια σχέση με το παρόν. Ήτοι αν αυτό εδώ σαν έκδοση είναι μετεξέλιξη εκείνου, αν οι ιστορίες (7 αν διάβασα καλά) που υπήρχαν εκεί είναι όλες στο παρόν τομάκι (ή και τα Swans) και διάφορα τέτοια όμορφα inside infos;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καταπληκτικο!το διαβασα χτες βραδυ οπως προτεινε ο φανταρος μας (εδω γελαμε :P) Ορεστης αλλα επειδη ημουν κουρασμενος δεν ενιωθα οτι του δωσα την αξια που επρεπε.Το δαιβασα αλλη μια τωρα και ναι,τα σπαει!!τελειο σχεδιο,το οποιο αλλαζει απο ιστορια σε ιστορια(πιο καρτουνιστικο,πιο ρεαλιστικο,πιο φωτεινο,αλλες σκιες κλπ κλπ) στοιχειο που μου αρεσε παρα πολυ!

οι ιστοριες μου αρεσαν όλες!Συνηθως σε ελληνικες ανθολογιες βρισκω καποιες κακες και αρκετες μετριες.Εδω μονο το to steal a kiss μπορω να πω οτι το βρηκα μετριο.

Η καλυτερη ιστορια μακραν "ο ιπποτης που θα γινοταν βασιλιας".Εκτος απο την ωραια πλοκη θεωρω οτι ειχε και την καλυτερη συνοχη/ροη απο τις αλλες. Ενδιαφερουσες ηταν και οι χιουμοριστικες ιστοριες με τον Κοκκινο Βαρβαρο και το pac-man παρολο που εκ πρωτης οψεως (και δευτερης) δεν ειναι στο ιδιο μοτιβο με τις αλλες..

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μια πολυ ομορφη ανθολογια απο τον Διαλυνα, μπορω να πω πως ηταν ακομα καλυτερο

απ' οτι περιμενα! Μου αρεσαν πολυ σχεδον ολες οι ιστοριες  :up:

Περισσοτερο μου αρεσαν οι ιστοριες "Παντα υπαρχει πρωτη φορα" και "Γουσταρεις Pacman;"

Ενδιαφερουσα και η ιστορια tribute στον Moebius!

 

Υπεροχο και το εξωφυλλο, γενικα ειναι πολυ καλο σαν εκδοση, χαρτι, εκτυπωση κτλ... φυσικα και προτινεται!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα κι εγώ την ανάγνωσή του...!

 

Πρόκειται για μία αξιόλογη ανθολογία της δουλειάς του Διαλυνά,με τον οποίο,δυστυχώς για μένα,δεν είχα ασχοληθεί παρά μόνο στο Blast...!Οι ιστορίες εδώ χαρακτηρίζονται από σουρεαλισμό και,κατά προσωπική μου άποψη,δεν είναι και τα πιο εύκολα αναγνώσματα...!Κάποιες μου άρεσαν αρκετά,κάποιες με άφησαν αδιάφορο και μία-δύο δεν τις κατάλαβα καθόλου...!Σίγουρα θα χρειαστεί και μία δεύτερη ανάγνωση...!

 

Όσον αφορά το σχέδιο,αν μου λέγατε ότι η κάθε ιστορία είναι σχεδιασμένη  από διαφορετικό καλλιτέχνη,θα σας πίστευα...! :P Σίγουρα υπάρχει ένα κοινό σημείο αλλά σε γενικές γραμμές παρατηρούμε διαφορετικές τεχνοτροπίες τόσο σχεδιαστικά,όσο και χρωματικά...!

 

Η ποιότητα της έκδοσης ήταν υπέροχη...!Πολύ όμορφο και ανάγλυφο εξώφυλλο,με χοντρό γυαλιστερό χαρτί στο εσωτερικό και γερή κόλληση στην ράχη...! :best:

 

Οι ιστορίες που ξεχώρισα είναι οι εξής :

 

  • "Πάντα υπάρχει πρώτη φορά"
  • "Λύκοι στα χαρακώματα" (το κλασικό παραμύθι του ψεύτη βοσκού σε κόμικ)
  • "To steal a kiss" (πολύ σωστό δίδαγμα :))
  • "Myosotis Alpestris"
  • "Stay For Breakfast" (ένα ρομαντικό παραμύθι...τρόμου)
  • "Ο ιππότης που θα γινόταν βασιλιάς" (πανέξυπνο σενάριο :best:)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπέροχο. Έχει ό,τι ακριβώς με κάνει να λατρεύω τις ανθολογίες: διαφορετικά σχεδιαστικά στυλ, πειραματισμό, ιστορίες που διαφέρουν μερικώς ως προς το ύφος. Τα σενάρια όλα αγγίζουν με τον τρόπο τους το ονειρικό (ή και το εφιαλτικό). Από τα must have της ελληνικής σκηνής κατ' εμέ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to TRINKETS: ΕΝΑ ΠΑΤΑΡΙ ΓΕΜΑΤΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.