Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιανου κομικ η απωλεια μας πονεσε παραπανω?


ifaisteio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Νομίζω ότι η ιστορία που θα διηγηθώ και κορυφώθηκε σήμερα το πρωί ταιριάζει γάντι σε αυτή την κατηγορία. Αν είμαι όμως off topic ας μεταφερθεί σε άλλο θέμα....

Λοιπόν πριν από πέντε μήνες περίπου ένας από τους πωλητές κόμικς (και μέλος του φόρουμ) πούλησε σε ένα άλλο μέλος κάποιο περιοδικό. Ονόματα δεν λέμε, διευθύνσεις δεν γράφουμε. Επειδή πωλητής-αγοραστής μένουν σε διαφορετικές πόλεις το τεύχος παραδόθηκε σε άλλο μέλος που έπρεπε να μεριμνήσει για την αποστολή. Εστειλε κανονικά το τεύχος αφαιρώντας προσεκτικά το μεσαίο δισέλιδο του, το οποίο απέστειλε σε....μένα. Η συμφωνία ήταν αφού γίνει η σχετική πλάκα στο μέλος να του παραδοθεί με κάθε επισημότητα το δισέλιδο ώστε να συμπληρώσει το τεύχος! Σημειωτέον ότι για να προφυλαχθεί το δισέλιδο στάλθηκε εντός άσχετου περιοδικού με την ονομασία ΤΟ ΤΗΓΑΝΙ έκδοση κάποιου συλλόγου από τη Σάμο!

Ολα έβαιναν ομαλά με μια εξαίρεση. Ο αγοραστής εντόπισε την....ατέλεια, διαμαρτυρήθηκε στον πωλητή ο οποίος υπεραμύνθηκε (σωστά) ότι είχε στείλει άρτιο το τεύχος κλπ.

Την ίδια ώρα είχε ξεκινήσει η σχετική πλάκα με το....τηγάνι. Το παίρνεις, δεν το παίρνεις, ακριβό το τεύχος, σπάνιο κλπ. με αρκετούς γνώστες της πλάκας εντός φόρουμ. Τελικά αφού μεσολάβησε (ατυχώς) μεγάλο χρονικό διάστημα σήμερα ήταν προγραμματισμένο να γίνει η...παράδοση. Κοινό μαζεύτηκε σε ένα συγκεκριμένο μέρος. Το τεύχος δόθηκε, βρέθηκε το εγκιβωτισμένο δισέλιδο και ακούσαμε με έκπληξη τον συμφορουμίτη να μας λέει: ''Ναι αλλά εγώ το τεύχος το πέταξα γιατί ήταν λειψό''. Πέρα από το γέλιο που έγινε ομολογώ ότι με στεναχώρησε η απώλεια του συγκεκριμένου τεύχους και ας μην ήταν δικό μου. Δεσμεύομαι δημόσια να του το βρω και να το προσθέσω στη συλλογή του ως δώρο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4684
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ηθικό δίδαγμα: Δεν πετάμε ποτέ κόμικς! Ακόμη και λειψά! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Να ήταν μόνο 1... :sad1:

 

 

Αλλά δε θα μιλήσω γι'αυτά που πούλησα αλλά γι'αυτά που έχασα η μου σκίστηκαν....είχα κάποτε 1 Μίκυ που είχε βγει τα Χριστούγεννα του '01 η του '02 και είχε 1 ιστορία με το Σκρουτζ που ήταν σαν βιντεοπαιχνίδι,που διάλεγες εσύ πως θα εξελιχθεί η ιστορία...και είχε καραξεσκιστεί ύστερα από κάποιο καιρό και αχρηστεύτηκε :damn:

 

 

Κατά τα άλλα μακάρι να ξαναέχουμε ιστορίες σε τέτοιο μοτίβο :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πέρα από το γέλιο που έγινε

 

 

Μόνο εσύ γέλασες και κάποιοι άλλοι κακεντρεχείς.... :moutra2: ....  όμως ο συμφορουμίτης που δεν λες ονόματα και διευθύνσεις, βρέθηκε με μία σπάνια πολεμική έκδοση στα χέρια του. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και έλεγα να περάσω χτες το πρωί από τη Λέσχη.... Λες και κάτι μου μίλαγε......... Άλλη φορά θα πρέπει να ακούω το ένστικτό μου :)

 

@luckystrike. Καλά του κάνατε. Όποιου και άμα του το κάνατε. Του συγκεκριμένου του αξίζει και του πρέπει. Που πήγε και πέταξε και το κομιξάκι.............. 

 

σαν να τον ακούω και να τον βλέπω μπροστά μου με αυτό "το πέταξα γιατί ήταν άχρηστο" :lol: :lol: :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και δεν σημειώσατε και τα καλύτερα... αυτός ο άνθρωπος "την είπε" και στο πωλητή που του πούλησε ελλατωματικό τεύχος. :sad1: 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ηθικό δίδαγμα: Του μέλους «ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε», δεν είναι να του κάνεις πλάκα. Θα στην βγάλει ξινή (και θα σου στοιχίσει και από πάνω. :P ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5858
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  68
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα είμαι επιεικέστατος ως προς τον τρόπο έκφρασής μου για το συγκεκριμένο θέμα που αγγίζει μια σεβαστή πλειοψηφία μελών του Greek Comics:Έχω στενοχωρηθεί πάρα,μα πάρα πολύ για την ξαφνική απώλεια δεκάδων τευχών του Μικρού Καουμπόυ και του Μικρού Αρχηγού,περισσότερο δε κι από το χαμό πολλών περισσότερων Ντίσνευ και ποικίλων άλλων κόμικς και βιβλίων.Έχουν περάσει πολλά φεγγάρια από τότε μα η πληγή παραμένει ανοιχτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μου είχε χαρίσει ο ξάδερφος μου την συλλογή του από το ΚΟΜΙΞ 1-180 σε άριστη κατάσταση και μετά από 2-3 μήνες η μάνα μου πήγε και τα πέταξε!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΣ ΤΟ ΤΕΥΧΑΚΙ!   :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:     

 

 

          :wall: 

 

 

Θα κάνω χαρακίρι! 2012.gif

 

 

 

Στναχωρέθηκα τώρα...  b.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου είχε χαρίσει ο ξάδερφος μου την συλλογή του από το ΚΟΜΙΞ 1-180 σε άριστη κατάσταση και μετά από 2-3 μήνες η μάνα μου πήγε και τα πέταξε!!

 

...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Νομίζω ότι χειρότερος εχθρός των κόμικς δεν είνια ούτε ο καιρός, ούτε η υγρασία... η αθάνατη ελληνίδα μάνα είναι!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ακριβώς!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ένα τεύχος που δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου...αγοράστηκαν πρόσφατα από σελίδα αγοραπωλησιών στο fb 3 τόμοι από τα ΣΟΥΠΕΡ ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΙΚΑ του ΔΡΑΓΟΥΝΗ...αυτός που ήθελα περισσότερο (ο 3 με Ντόναλντ Δον Κιχώτη και Κόλαση του Μίκυ) δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου αφού ξεσκίστηκε από την κόρη του πωλητή το βράδυ πριν την αποστολή....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

οι 3 σωματοφυλακες απο τα μεγαλα κλασικα του Δραγουνη :P

 

 

MegalaKlasika_0002.jpg

 

πρωτο κόμικ που πήρα σε "κυριλέ" έκδοση, απο το πρακτορείο τυπου στο νησι,  το χα διαβασει μπολικες φορές στις διακοπές που ειχα παει με τους γονεις μου στην κερκυρα :)

πακετο! το ξεχασα στο ξενοδοχείο φευγοντας και στην επιστροφή στο καραβι ημουν απαρηγόρητη :P

 

η μανα μου θα μου παιρνε καινουριο, αλλά ο πατερας μου δεν την αφησε :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

οι 3 σωματοφυλακες απο τα μεγαλα κλασικα του Δραγουνη :P

 

 

attachicon.gifMegalaKlasika_0002.jpg

 

πρωτο κόμικ που πήρα σε "κυριλέ" έκδοση, απο το πρακτορείο τυπου στο νησι,  το χα διαβασει μπολικες φορές στις διακοπές που ειχα παει με τους γονεις μου στην κερκυρα :)

πακετο! το ξεχασα στο ξενοδοχείο φευγοντας και στην επιστροφή στο καραβι ημουν απαρηγόρητη :P

 

η μανα μου θα μου παιρνε καινουριο, αλλά ο πατερα μου δεν την αφησε :sad1:

το είχα κι εγώ αυτό!!!

παίζει να υπάρχει κάπου ακόμα (Σαλαμίνα ίσως) αλλά θα είναι διαλυμένο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, τα 70+ τεύχη του Σούπερμαν του Ψαρόπουλου που μου είχε κάνει ένα ζευγάρι δώρο ένα καλοκαίρι στο χωριό και η γιαγιά μου δεν με άφησε να τα πάρω μαζί μου πίσω στο σπίτι λόγω - και καλά - έλλειψης χώρου στο αμάξι. Τα αφήσαμε σε ένα αποθηκάκι για την επόμενη φορά (αντί για κάποιο δωμάτιο του σπιτιού που δεν θα διατρέχαν κίνδυνο) και τα έφαγαν τα ποντίκια, αφού τα «αρωμάτισαν» και από πάνω.

 

Είχα διαβάσει μόλις 3-4. Και μέχρι σήμερα δεν την έχω ολοκληρώσει την σειρά (όχι ότι δεν μπορώ), ενώ αν είχαν σωθεί θα την είχα ολοκληρώσει άμεσα.  :)

 

Υ.Γ Τους τρεις Σωματοφύλακες τους είχα και εγώ. Πρέπει να ήταν από τα πιο πετυχημένα τεύχη.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όπως αναφέρθηκε από πολλούς σε αυτό το thread, η μεγαλυτερη εχθρος των κομιξ, με κωδικο ονομα "ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΑΝΑ", ειχε αποφασισει να εξαφανισει ολοκληρες κουτες απο Μπλεκ, Αγορι, Μαχη των πλανητων (μαζι με κατι εφημεριδες των Στρουμφ), τα οποια αγοραζα φανατικα καθε βδομαδα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα που ειχα κατσει στην εξωπορτα και τα ξεφυλλιζα ενα ενα πριν τα αποχωριστω. :(

 

υγ. αυτο το "πετακσετες" που εγραψε ο Dr. Zed είναι μια πονεμένη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

έχετε σκεφτεί όμως ότι οι ελληνίδες μάνες-γιαγιάδες ίσως με αυτό τον τρόπο να έχουν συμβάλλει στην ανακύκλωση τευχών σε συλλέκτες;

αν τα πετούσαν χωρίς να τα καταστρέψουν ίσως και να τα βρήκαν κάποιοι που τα πούλησαν σε συλλέκτες μετά.

όχι ότι μας παρηγορεί αυτό αλλά λέμε...

γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όμως που τα χρηιμοποήσαν για προσάναμμα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολλα.Με μια πρωτη σκεψη ενα τευχος γελιο και χαρα με τον Λουδοβικο φων ντρεηκ :P

Καρλ Μπαρκς 10χ10 που συντομα ελπιζω ολα να πανε κατ'ευχην και να αναπληρωθει

Κομιξ 22 (το παλιοτερo που ειχα μεχρι φετος) και 86 (με συναισθηματικη αξια καθως το ειχα αγορασει ο ιδιος πιτσιρικας και σε καποια φαση μου το ειχαν φερει και σαν δωρο και το ειχα ακομα και διπλο) αναμεσα σε στοιβα χαμενων τευχων απο την οποια πολλα εχουν ηδη αναπληρωθει...Ξερω ενα προς ενα ποια ειναι :P

Και τελος 3 τευχη Ερικ Καστελ...Ευτυχως τα υπολοιπα ειτε βρισκονται σχετικα ευκολα ειτε η αμνησια μου φανηκε χρησιμη!!!Βλεπω ψαχνοντας για τη συλλογη μου παντως πολλα ασχετα τευχη που εχω χασει προ πολλων ετων η θυμαμαι αμυδρα απο παααρα πολυ μικρος και ειχαν θαφτει καλα στο κεφαλι μου,ετσι κολαζομαι να τα αποκτησω ξανα :)

 

υ.γ:Ειμαι απο αυτους που χρωστανε τη ζωη τους σε ανθρωπο που τα αντιμετωπιζε σαν χαρτια και τα πετουσε ανα διαστηματα..Σκεφτομαι τι ουρλιαχτα εχω ριξει και τι υπερβολικες αναπαραστασεις "σπιρτοκουτου" εκανα πιο μικρος και μεσ'την μετανοια για τον πιθηκισμο μου ωστε να μην ποναει τοσο η απωλεια του πεταμενου θησαυρου και η αντιδραση μου με αφορμη αυτον, ανα διαστηματα ημουν σε ολικη αρνηση με τα κομικς γενικα...Μεχρι να με ξαναπιασει με αφορμη το κομιξ...Μπορει να μην καταφερω να φτασω ποτε σε αριθμο ολα τα κομικς που ειχα αλλα για τα Κομιξ μου ετοιμαζω θησαυροφυλακιο πια.Checkpoint ζωης :P

 

υ.γ2:Παρα πολυ ωραιο θεμα!Ευχαριστω τους φιλους και τις φιλες που γραψανε πριν απο μενα...Παρηγορηθηκα πολυ! :)

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια κούτα Μίκυ Μάους με 300+ τεύχη από δεκαετία 70 διακτινίστηκε από το πατάρι σε κάποια άλλη διάσταση... Μάνες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ότι Μίκυ Μάους είχε βγει από το 1980 μέχρι το 1992 το είχα αγοράσει (εβδομαδιαία, μηνιαία, σπέσιαλ εκδόσεις κλπ, δεν έχανα τεύχος). Ο κύκλος τους στο σπίτι μου διαρκούσε 2-3 μήνες, αφού όταν μαζεύονταν πολλά τα παλιά τα πετούσε η μάνα μου. Απ'το 1989 το γύρισα στα Σπάιντερμαν και τα Χ-Μεν (ελληνικά και αγγλικά) και οτιδήποτε άλλο υπερηρωικό βγήκε στην Ελλάδα από τότε (Kabanas, Μαμούθ, Modern Times Anubis), και σιγά-σιγά σταμάτησα να αγοράζω Μίκυ Μάους. Κάποια στιγμή προς το 1992 πέταξα και ότι Μίκυ Μάους είχε μείνει, σνομπάροντας τα πλέον ότι "ήταν για μικρά παιδιά" ενώ εμείς μεγαλώσαμε. Σήμερα δεν έχω ούτε ένα τεύχος Μίκυ Μάους, εκτός ίσως από το Κόμιξ Νο.1 που πρέπει να είναι σε μία από τις αμέτρητες κούτες που έχω στο υπόγειο με υπερηρωικά κόμιξ...

 

Επίσης είχα αγοράσει και όσα Αστερίξ/Ψαρόπουλου Λουκυ Λουκ/Στρατίκη Αντιρίξ/Οσκαρ Πρεss είχαν βγει το διάστημα 1980-1990 αλλά η μοίρα τους ήταν κοινή με τα Μίκυ Μάους. Αυτά τα ξαναγόρασα/ξαναγοράζω σιγά-σιγά. Γενικά άρχισα να μαζεύω κόμιξ από τότε που το γύρισα στα υπερηρωικά, και γι'αυτό ότι αγόρασα περίπου από το 1990 και μετά έχει μείνει.

 

Για τα Μίκυ Μάους δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψαν. Μετάνιωσα που κάποια στιγμή πετάχτηκαν τα πορτοκαλόμαυρα μικρά σπάιντερμαν του Καμπανά, επειδή δεν φαίνονταν cool δίπλα σε όλα τα άλλα έγχρωμα... :wall:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ξέχασα! Στην ίδια περίπτωση με τα Μίκυ Μάους βάλτε και τα Ποπάυ και Βαβούρα...

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Την δεκαετία του 70 ,καθε Πεμπτη πήγαινα με τον πατέρα μου και αγόραζα από το Πρακτορείο Τύπου του νησιού το νεο τευχος του Μπλεκ .

Χωρίς υπερβολή ζούσα για αυτή τη μέρα ,την περίμενα πως και πως ,η βδομαδα είχε μονο μια μερα για μενα και αυτή λεγόταν Πέμπτη !!

 

Με τα πολλα πρέπει να χα μαζεψει καμια 150αρια τευχη Μπλεκ μεσα σε μια κουτα (ΝΟΥΝΟΥ αν θυμαμαι καλά ).Ηταν ο θησαυρός μου .

 

Ωσπου μια αποφράδα μέρα (την θυμαμαι πολύ καλά σαν να ειναι τώρα) μεσημερακι πηγα να παρω ενα τευχος απο την κουτα .Αφαντη ........

 

Αφου πέρασε καμποση ώρα μάταιου ψαξίματος αποφάσισα να ρωτήσω την μάνα μου ,φανατική εχθρό του Μπλεκ και γενικά όλων των πολεμικών κομικς..............

 

Η συνέχεια γνωστή ,την έχετε βιώσει πολλοί από σας ........Τα λόγια της ηχούν ακόμα στ αυτιά μου ...."Την πέταξα ,έκανα γενική καθαριότητα στην αποθήκη και πέταξα οτι σαβούρα είχε ............."

 

" Οτι σαβούρα είχε ........."        !!!!!!!!!!!!!!! :NoNo::collapse::trixes:

Με είχαν πάρει τα ζουμιά πρίν ακόμη ολοκληρώσει την πρότασή της .................. :crying:

 

Αν ήξερα τότε για το Δικαστήριο της Χάγης ,θα την είχα καταγγείλει για εγκλημα κατα της ανθρωπότητας . :lol:

 

Μέχρι σήμερα  το συγκεκριμένο θέμα είναι "ταμπού" για μενα και κεινη και το αναφέρω μόνο όταν μου χει σπάσει τα νεύρα ,για να την πειράξω.... :SmokingDevil:

 

Εχει κατα βάθος καταλάβει το λαθος της αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί .....

Μάλιστα οταν της λέω πόσο εχουν φτάσει να κοστίζουν σήμερα αυτά τα τευχη ξεροκαταπίνει και αλλαζει θέμα με τη μία ή μουρμουράει κατι του στυλ "υπάρχουν κι άλλοι τρέλλοι σαν και σένα ????" :lol:

 

Οπως καταλαβατε το club των κομικσόφιλων που την έχουν πατήσει από την μάνα τους αριθμεί χιλιάδες μέλη....

Ειμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι ....... :lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το 1988 ξεκίνησα συνειδητά τη συλλογή μου, ελέω Κόμιξ φυσικά.

 

Μέχρι το 1988 ήταν δεδομένο ότι τα κόμικς διαβάζονται και μετά πετιούνται ή ανταλλάσσονται ή χαρίζονται. Το 1987 ο αδερφός μου πούλησε  την πλήρη συλλογή μας από Λούκυ Λουκ και Αστερίξ. Δεν θυμάμαι να με πείραξε ιδιαίτερα. Ξεκινήσαμε αμέσως να τα ξαναμαζεύουμε τσίλικα από τις εκδόσεις Μαμούθ.

 

Από το 1988 λοιπόν δεν θυμάμαι να έχω χάσει τεύχος (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον, γιατί μπορεί να μου παίρνουν τεύχη από εκεί που είναι αποθηκευμένα και να μην παίρνω χαμπάρι).

 

Πλην ενός, οπότε φυσικά και το θυμάμαι και φυσικά με πειράζει. Όχι γιατί του είχα καμιά ιδιαίτερη αδυναμία, αλλά γιατί ακριβώς είναι ΤΟ ΕΝΑ που έχασα.

 

Ήταν η πολυδιαφημισμένη στον καιρό της Ζωδιακή Πέτρα. Τη δάνεισε ο αδερφός (και πάλι!) σε φίλο του και δεν επεστράφη ποτέ-πιθανώς να την έχει ακόμη.

 

Την ξαναβρήκα πρόσφατα, αλλά σχεδόν δεν ήθελα να την πάρω, επειδή ακόμη θεωρώ ότι το τεύχος της συλλογής μου είναι αυτό που έχασα και κάπου βολοδέρνει και ίσως το ξαναβρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την δεκαετία του 70 ,καθε Πεμπτη πήγαινα με τον πατέρα μου και αγόραζα από το Πρακτορείο Τύπου του νησιού το νεο τευχος του Μπλεκ .

Χωρίς υπερβολή ζούσα για αυτή τη μέρα ,την περίμενα πως και πως ,η βδομαδα είχε μονο μια μερα για μενα και αυτή λεγόταν Πέμπτη !!

 

Με τα πολλα πρέπει να χα μαζεψει καμια 150αρια τευχη Μπλεκ μεσα σε μια κουτα (ΝΟΥΝΟΥ αν θυμαμαι καλά ).Ηταν ο θησαυρός μου .

 

Ωσπου μια αποφράδα μέρα (την θυμαμαι πολύ καλά σαν να ειναι τώρα) μεσημερακι πηγα να παρω ενα τευχος απο την κουτα .Αφαντη ........

 

Αφου πέρασε καμποση ώρα μάταιου ψαξίματος αποφάσισα να ρωτήσω την μάνα μου ,φανατική εχθρό του Μπλεκ και γενικά όλων των πολεμικών κομικς..............

 

Η συνέχεια γνωστή ,την έχετε βιώσει πολλοί από σας ........Τα λόγια της ηχούν ακόμα στ αυτιά μου ...."Την πέταξα ,έκανα γενική καθαριότητα στην αποθήκη και πέταξα οτι σαβούρα είχε ............."

 

" Οτι σαβούρα είχε ........."        !!!!!!!!!!!!!!! :NoNo::collapse::trixes:

Με είχαν πάρει τα ζουμιά πρίν ακόμη ολοκληρώσει την πρότασή της .................. :crying:

 

Αν ήξερα τότε για το Δηκαστήριο της Χάγης ,θα την είχα καταγγείλει για εγκλημα κατα της ανθρωπότητας . :lol:

 

Μέχρι σήμερα  το συγκεκριμένο θέμα είναι "ταμπού" για μενα και κεινη και το αναφέρω μόνο όταν μου χει σπάσει τα νεύρα ,για να την πειράξω.... :SmokingDevil:

 

Εχει κατα βάθος καταλάβει το λαθος της αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί .....

Μάλιστα οταν της λέω πόσο εχουν φτάσει να κοστίζουν σήμερα αυτά τα τευχη ξεροκαταπίνει και αλλαζει θέμα με τη μία ή μουρμουράει κατι του στυλ "υπάρχουν κι άλλοι τρέλλοι σαν και σένα ????" :lol:

 

Οπως καταλαβατε το club των κομικσόφιλων που την έχουν πατήσει από την μάνα τους αριθμεί χιλιάδες μέλη....

Ειμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι ....... :lol::beer:

 

Εαν οι μαναδες δεν ειχαν πεταξει τοσες και τοσες κουτες, ισως να βαριομασταν σημερα, γιατι θα τα ειχαμε ολα μας τα κομικς απο μικροι, οποτε τι θα λεγαμε?...εμ, ναι, τωρα που το ξαναδιαβαζω, μ$%&κια ειπα, το παιρνω πισω. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εγώ έχω να κλάψω όλα τα τεύχη του ΚΟΜΙΞ από 260κάτι εώς και 299...  :wall:  :sad1:

 

Πρόπερσι (ήμουν πιο μικρό και πιο χαζό :P) έσκιζα από όλα τα τεύχη τις ιστορίες που είχαν από τον Καρλ Μπαρκς, τον Ντον Ρόσα και τον Βίκαρ (τότε μου άρεσε) και τα σύρραπτα... Έφτιαχνα μικρές εκδοσούλες και καλά με τις ιστορίες του Καρλ Μπαρκς... :oops: Που να 'ξερα ότι θα κυκλοφορούσε η Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς και η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ...  :wall:

 

Μ' αρέσει που οι γονείς μου έλεγαν "Θα το μετανιώσεις!", εγώ δεν τους πίστευα και έλεγα "Όχι, με τίποτα!!!".  :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

A, εγώ είχα σχεδόν όλα τα ΜΑD από την 1η έκδοση του Σαμούχου. Κάποια στιγμή μου μπήκε η φαεινή ιδέα να τα κατηγοριοποιήσω σε ένα ντοσιέ ανά θέμα (δηλαδή όλα τα Spy vs Spy μαζί κλπ), αποτέλεσμα ήταν να τα διαλύσω όλα, να τα βάλω στο ντοσιέ, μετά να πάρω το ντοσιέ που το χρειάστηκα και να τα βάλω σωρό σε μια κούτα χαρτιού Α4. Το αποτέλεσμα είναι ότι τώρα έχω ένα σωρό ασπρόμαυρα φύλλα MAD και ένα σωρό έγχρωμα εξώφυλλα/οπισθόφυλλα MAD, αλλά δεν έχω ιδέα ποια σελίδα είναι ποιανού τεύχους!

 

:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μ' αρέσει που οι γονείς μου έλεγαν "Θα το μετανιώσεις!", εγώ δεν τους πίστευα και έλεγα "Όχι, με τίποτα!!!".  :sad1:

Είδες που πρέπει να ακούμε τους γονείς μας???

Εγώ που εσκισα και έχασα τεύχη τους από το 1960 είμαι ακόμα πιο άτακτος. ..

Πάντως ποτέ δεν κατάλαβα πόσο ωφέλιμο πια χώρο έπιαναν οι παιδικές συλλογές με κόμικς και τα πέταγαν μανιωδώς οι εξολοθρευτες γονείς? Πόσα κόμικς να είχε ένα παιδάκι? 2, 3 κούτες? Χάθηκε ένα πατάρι, μια σοφίτα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 Χάθηκε ένα πατάρι, μια σοφίτα η 2-3 θησαυροφυλακια (να συμπληρωσω)??

Κομικς ειναι δεν ειναι πυρηνικα αποβλητα...Τις χρυσες εποχες για την γεννια μου (90ς) και 10-20 κομικς να επερνες δεν κοστιζαν περισσοτερο απ'οσα κοστιζουν 2-3 (τραγικοτερης ποιοτητας) την σημερον ημερα ("θα τα τρως στο μελλον"-μακαρι να τα ειχα ακομα και ας με ταιζατε μ'αυτα :P )...Απο καθε αποψη  κριμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.