Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιανου κομικ η απωλεια μας πονεσε παραπανω?


ifaisteio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

αν και εψαξα αρκετα δε βρηκα καποιο παρομοιο θεμα,

(για να μας στεναχωρησω λιγο σημερα που βρεχει...)

ολοι μας λιγο πολυ εχουμε χασει καποιο (οπως αποδειχθηκε μελλοντικα) καλο κομματι της συλλογης μας. :crying:

θυμαμαι το καλοκαιρι του 1988 που ειχα αγορασει τα 2 πρωτα τευχη του κομιξ τα οποια εξαφανιστηκαν μετα απο χρονια... (ακαρδοι φιλοι) αυτα δε θα τα εδινα με τιποτα σημερα.

επισης τα πρωτα τευχη του μικρου μικυ μαους (πρωτες 100αδες) κληρονομια απο γονεις απο τα οποια εχουν απομεινει πλεον κατι ρεταλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αχχχχχχχχχ ξυνεις πλιγες τωρα....... :crying::crying::crying:

 

Η σπεσιαλ εκδοση 10χ10 του Carl bArks που εχει και την αγαπημενη μου ιστορια το Σιρηροφρακτο παπι...!!!

και ενα ενθετο απο Αλμανακο που ειχε μια ιστορια με την διασταση τησ νεμπουλα..,δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως... :crying:

ααααααααχχχχχχχχχχ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ενα ενθετο απο Αλμανακο που ειχε μια ιστορια με την διασταση τησ νεμπουλα..,δεν θυμαμαι ονομα δυστηχως... :crying:

ααααααααχχχχχχχχχχ

 

Είναι από τις καλύτερες ιστορίες του Lucio Leoni. Μπορείς να διαβάσεις σκαναρισμένο το τεύχος από τον Ζοο εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καμία :)

 

Μου έχει κάτσει στραβά που μου χάσανε 3-4-5 από τα Κόμιξ της πρώτης 7άδας που είχα αγοράσει (μεταξύ αυτών και το 1), αλλά δεν είναι κάτι που με απασχολεί. Δεν μου προξενεί καμία λύπη. Αντίστοιχα θυμάμαι και τα Αστερίξ του Ψαρόπουλου που είχα και μου τα έχασε φίλος. Αλλά και πάλι. Σικεμέ :)

 

Αντιθέτως, μου προξένησε τεράστια χαρά που ξανααπέκτησα κόμικ, ιδίως χάρη στον Βαλτάσαρ! Αυτή τη χαρά να είσαι σίγουρος ότι την κουβαλάω ακόμα μαζί μου :) Τα 3 του Φον Νταίνικεν, το Batman 1 του Ψαρόπουλου, που τα είχα μικρός και ακόμα περισσότερο το Superman 6 του Ψαρόπουλου που ΔΕΝ το είχα μικρός, που μου τρέχανε τα σάλια όταν το έβλεπα σε ένα περίπτερο στην Αχαρνών, που ακόμα θυμάμαι την εικόνα του στο περίπτερο (και μιλάμε για 79-80) και που μου το βρήκε μιντάκι ο Γιώργος :cool:

 

Και γενικότερα, από εδώ μέσα έχω χαμπαριάσει πως ότι κόμικ γουστάρω, μπορώ να το βρω. Ίσως για ορισμένα το κόστος να είναι μεγάλο, αλλά στη τελική άμα όντως το θέλω ΤΟΣΟ πολύ, μπορώ να το αποκτήσω, δεν πα να είναι και το Μίκυ Μάους το 1 του Τερζόπουλου.... Άλλα είναι σε απαγορευτικές τιμές (πχ η πρώτη εμφάνιση του Σούπερμαν στην Αμερική... που είτε πάρεις Μαζεράτι, είτε εκείνο, το ένα και το αυτό :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

αυτο εχω καταλαβει οτι αν γραψεις εδω οτι ψαχνεις κατι συντομα το βρισκεις, οποτε μετριαζεται πια η λυπη της απωλειας...

εγω ομως που εσκισα μικρος το νο. 1 και 2 του μικρου μικυ μαους ποσο θα πρεπε να πληρωσω τωρα (εκτος απο ενα χερι ξυλο που το θελω).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προτίθεμαι να σου δώσω το χέρι ξύλο .:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

εισαι λιγο μακρια... θα αυτομαστιγωθω. :confuse:

επισης μισο τευχος νο. 15 απο κλασσικα, καταλαβαινετε τι εκανα το αλλο μισο... :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η αλήθεια είναι πως από μια ηλικία των 8-9 ετών και μετά δεν είχα πετάξει ποτέ κανένα κόμικ, μάλιστα τα τεύχη (Μίκυ Μάους) που αγόρασα εκείνη την εποχή αποτελούν ακόμη και σήμερα μέρος της συλλογής μου, τονίζοντας παράλληλα πως παρότι μετά από τόσα χρόνια τα συγκεκριμένα είναι σε μέτρια κατάσταση, ποτέ μα ποτέ δεν μπήκαν καν στον πειρασμό να τα ανταλλάξω με άλλα αντίτυπα καλύτερης κατάστασης. Πάντως αυτό που θυμάμαι είναι πως είχα δώσει δανεικό το Μίκυ Μάους #832, το οποίο έγινε δανεικό κι αγύριστο. Τότε είχα στεναχωρηθεί πολύ, παράλληλα για αρκετά χρόνια το σκεφτόμουν και είχα και την απορία αν θα το βρω ποτέ ξανά. Τελικά το τεύχος βρέθηκε πριν κάνα χρόνο περίπου, οπότε μου 'φυγε το αποθημένο. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ ένα κόμικ που είχα χάσει και δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα είναι η "Ιστορία και η Δόξα της Δυναστείας των Ντακ"... Θυμάμαι το είχα πουλήσει σ' έναν φίλο μου γιατί ήθελα να αγοράσω κάτι Playmobil. :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς έχω χάσει καλά τευχάκια και γω...

 

Αυτά που με πόνεσαν περισσότερο ήταν

 

Τα 7 θαύματα των παπιών

Η ανατύπωση του μίκυ μάους #1

 

Και το χειρότερο, το κόμιξ #55 που αποτελεί πραγματικά μυστήριο....θυμάμαι ότι το διάβασα πριν από 5 χρόνια ακριβώς και μπήκε στην ντουλάπα μαζί με τα υπόλοιπα τεύχη....ούτε μετακόμισα ούτε γενικά μου ανακατεύουν το δωμάτιο...ένα χρόνο μετά που ξανακόλλησα το μικρόβιο της συλλογής και πήγα να δω τι είχα κρατήσει από παλιά εντελώς τυχαία το τεύχος είχε εξαφανιστεί...πραγματικά πολύ περίεργο και δεν έμαθα ποτέ τη συνέβη... :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Tην ειδική έκδοση των 100 αντιτύπων του Trinkets, του Μιχάλη Διαλυνά. Το αγόρασα στο Comicdom και μου έπεσε κάπου στη διαδρομή μεταξύ ξενοδοχείου και του σπιτιού κάποιων φίλων, κουβαλώντας έναν τόνο πράγματα. Δεν πρόλαβα καν να το βγάλω από τη συσκευασία του και να το ξεφυλλήσω. Μα να χάσω εγώ κόμικ;;;!!! :crying:

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Σπέσιαλ Σκρουτζ Μακ Ντακ.

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

αν τα προσεχα και γω τα κομιξ μου οταν ημουν στην ηλικια σου θα ειχα απιστευτη συλλογη τωρα, κατεστρεψα και εχασα πολλα πριν τα 15 μου...

:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το κόμικ που με στενοχώρησε πολύ όταν το έχασα ήταν ένα πριν περίπου 5μιση χρόνια. Βλέπετε, ήταν το πρώτο κομικ που είχα αγοράσει (μαζί με ένα Ντόναλντ, το οποίο επιβίωσε) γι' αυτό και η απώλεια με πόνεσε, όταν καταλάθος πετάχτηκε.

 

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Να μάθω τουλάχιστον τον τίτλο. Δεν θυμάμαι καν ποια έκδοση ήταν (αν και μάλλον κάτι προς Αλμανάκο και Μίκυ Μάους μου πάει). Θυμάμαι όμως δύο ιστορίες: Η μία με τον Γκαστόνε που με την τύχη του βοηθάει τους Μουργόλυκους να διαρρήξουν το θησαυροφυλάκιο του Σκρουτζ (άνοιξε την πόρτα του θησαυροφυλάκιου με το φλας της φωτογραφικής μηχανής του) και η άλλη με τον Ντόναλντ και τη Νταίζυ να παίζουν γκολφ (η Νταίζυ καταφέρνει να βάλει την πρώτη τρύπα με 100 προσπάθειες). Επίσης είχε και κάποιο άρθρο σχετικά με τους αγώνες εκείνης της σεζόν.

 

Περίπου προς το 2005 το υπολογίζω το περιοδικό. Εκτός κι αν ήταν από τα παλιότερα τεύχη που ξαναφέρνουν στην επαρχία για να τα ξαναπουλήσουν.

 

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιο μου πει τον τίτλο. Έτσι ίσως καταφέρω να το ξαναβρώ. Μπορεί να μην θυμάμαι καλά κάποια στοιχεία γιατί μόνο μια μέρα το είχα διαβάσει, την επόμενη αμέσως πετάχτηκε!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έκανα μια αναζήτηση στο inducks, αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη...

 

Για τον Ντόναλντ και την Νταίζυ με θέμα το γκολφ εμφανίζει μόνο 2 ιστορίες : Μαθήματα Γκολφ & Το ανόητο στοίχημα. Το πρώτο είναι από το Μίννι 62 (2001) και το άλλο από το Κλασικά 19 (1973), οπότε δεν νομίζω να είναι κάποια από αυτά που ψάχνεις. Άσε που οι υπόλοιπες ιστορίες που περιλαμβάνουν δεν αντιστοιχούν στην άλλη με τους Μουργόλυκους. :thinking:

 

Τώρα για την άλλη με τους Μουργόλυκους και τον Γκαστόνε, το inducks βγάζει μόνο 82 ιστορίες που εμφανίζονται μαζί. Επικρατέστερη θεωρώ Το ΑΚ 2000 που είχε δημοσιευθεί στο Μίκυ Μάους 2000 (2004).

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο Inducks είχα κάνει μια πρόχειρη αναζήτηση και δεν βρήκα τίποτα, γι' αυτό και το ρώτησα εδώ μήπως κάποιος θυμάται τις ιστορίες. Δεν είναι αυτές που μου λες, αλλά ευχαριστώ, γιατί η προσπάθεια μετράει. Αν μπορέσει πάντως να τα θυμηθεί κάποιος δεν ξέρετε πόσο ευτυχισμένος θα με κάνετε!

 

Edit: Ξανακοιτώντας στο Inducks ένα - ένα τα τεύχη του Μίκυ Μάους και του Αλμανάκο εκείνης της περιόδου, βρήκα το τεύχος 2030 του Μίκυ Μάους (http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FMM+2030) που οι ιστορίες του ταιριάζουν με όσα θυμάμαι. Αν το έχει κάποιος μπορεί να το ελέγξει για να δει αν οι ιστορίες είναι αυτές που ανέφερα παραπάνω; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δύσκολα πετούσαμε κόμικς όταν ήμουν μικρός οπότε δεν υπάρχει κάποιο τεύχος που να χάθηκε και να με "κυνηγάει" ακόμα. Βέβαια, από τη "Μάχη των πλανητών" δεν επέζησε κανένα από αυτά που είχα (πετάχτηκαν πολύ παλιά) αλλά τα έχω βρει πια όλα. Αυτό που δεν έχω βρει είναι "Ο Γκούφι Γαλιλαίος" από τα Μεγάλα Κλασικά του Δραγούνη το οποίο ήταν από τα πιο παλιά κόμικς μου που θυμάμαι.

Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση πάντως που ταιριάζει στο θέμα είναι αυτή με το τεύχος του ΚΟΜΙΞ με την "Πόλη με τις χρυσές σκεπές". Είχα αρχίσει τη σειρά από την αρχή και όταν είχε βγει το συγκεκριμένο τεύχος δεν το είχα πάρει και θυμάμαι καθαρά που το έβλεπα σε ένα συγκεκριμένο περίπτερο και συνέχεια ανέβαλα την αγορά του. Νομίζω ότι το είχε για πολύ καιρό μετά την κυκλοφορία του (και ενώ είχαν βγει επόμενα τεύχη) αλλά όταν το πήρα τελικά απόφαση ήταν πια αργά... Μου έχει μείνει απωθημένο από τότε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το κόμικ που με στενοχώρησε πολύ όταν το έχασα ήταν ένα πριν περίπου 5μιση χρόνια. Βλέπετε, ήταν το πρώτο κομικ που είχα αγοράσει (μαζί με ένα Ντόναλντ, το οποίο επιβίωσε) γι' αυτό και η απώλεια με πόνεσε, όταν καταλάθος πετάχτηκε.

 

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Να μάθω τουλάχιστον τον τίτλο. Δεν θυμάμαι καν ποια έκδοση ήταν (αν και μάλλον κάτι προς Αλμανάκο και Μίκυ Μάους μου πάει). Θυμάμαι όμως δύο ιστορίες: Η μία με τον Γκαστόνε που με την τύχη του βοηθάει τους Μουργόλυκους να διαρρήξουν το θησαυροφυλάκιο του Σκρουτζ (άνοιξε την πόρτα του θησαυροφυλάκιου με το φλας της φωτογραφικής μηχανής του) και η άλλη με τον Ντόναλντ και τη Νταίζυ να παίζουν γκολφ (η Νταίζυ καταφέρνει να βάλει την πρώτη τρύπα με 100 προσπάθειες). Επίσης είχε και κάποιο άρθρο σχετικά με τους αγώνες εκείνης της σεζόν.

 

Περίπου προς το 2005 το υπολογίζω το περιοδικό. Εκτός κι αν ήταν από τα παλιότερα τεύχη που ξαναφέρνουν στην επαρχία για να τα ξαναπουλήσουν.

 

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιο μου πει τον τίτλο. Έτσι ίσως καταφέρω να το ξαναβρώ. Μπορεί να μην θυμάμαι καλά κάποια στοιχεία γιατί μόνο μια μέρα το είχα διαβάσει, την επόμενη αμέσως πετάχτηκε!!!

Φίλε Comics Fan, επιβεβαίωσα ότι το τεύχος που ζητάς είναι το Μίκυ Μάους 2030 που κυκλοφόρησε στις 5.6.2005 και οι ιστορίες στις οποίες αναφέρεσαι είναι: "΄Ατιμη τύχη", στην οποία το φλας της φωτογραφικής μηχανής του Γκαστόνε απενεργοποιεί το φωτοκύτταρο του Θησαυροφυλακίου του Σκρουτζ με αποτέλεσμα να εισβάλουν οι Μουργόλυκοι και "Τρόπαιο για δύο" στην οποία η Νταίζυ με 98 χτυπήματα καταφέρνει να βάλει το μπαλάκι στην πρώτη από τις 18 τρύπες του γηπέδου του γκολφ. Η πρώτη ιστορία δεν έχει δημοσιευθεί αλλού ενώ η δεύτερη έχει δημοσιευθεί και στα Μίκυ Μάους 631 και Κλασικά 94. Νομίζω όμως πως είσαι τυχερός γιατί το Μίκυ Μάους 2030 έχει περιληφθεί στον Τόμο 24 του Μίκυ Μάους που κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2010 οπότε νομίζω πως θα το βρεις εύκολα. ΄Ασε που και το ίδιο το ΜΜ 2030 δεν είναι και τόσο παλιό και επομένως δεν θα είναι και τρομερά δύσκολο να το πετύχεις κάπου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τα τεύχη που η απώλειά τους με πονάει πιο πολύ είναι τα παλιά "Γέλιο και Χαρά" που μού τα αγοραζαν οι δικοί μου στα μέσα της δεκαετίας του '50 (από το 1954 που ήμουν 8 χρονών και επί μερικά χρόνια μετά). Βέβαια δεν τα έχασα τα τεύχη αυτά αλλά πετάχθηκαν είτε από τη μητέρα μου είτε κι από μένα τον ίδιο λόγω αλλαγής ενδιαφερόντων. Δεν ήταν άλλωστε και σε άριστη κατάσταση αφού είχαν κακοπάθει στα χέρια τα δικά μου και του μικρότερου αδελφού μου. Από το 2000 και μετά, όταν έγινα πιά, στά 54 χρόνια μου, μανιώδης συλλέκτης περιοδικών Disney, βρήκα και αγόρασα 14 από αυτά. Τα 12 τα πλήρωσα σε λογικές τιμές (κάποια μάλιστα τα αγόρασα από τα μεταχειρισμένα της Λέσχης Φίλων Κόμικς). ΄Οπως έχω ξαναπεί όμως και σε προηγούμενα ποστ, το Νο 2 (που περιέχει τη μία από τις δύο ιστορίες που λατρεύω και που δεν έχουν ξαναδημοσιευθεί πουθενά αλλού, με τίτλο "Δουλειές με Φούντες"), πρέπει να το πλήρωσα γύρω στα 40 ευρώ μέσω αγγελίας της "Χρυσής Ευκαιρίας", αλλά το Νο 3 (που περιέχει τη δεύτερη από τις ιστορίες αυτές με τίτλο ¨Στο ψηλό Θιβέτ"), το αγόρασα 230 ευρώ από έμπορο πριν 3-4 χρόνια. ΄Ηταν πολλά, τα λεφτά αλλά δεν μετάνιωσα ποτέ που τα πλήρωσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

αν τα προσεχα και γω τα κομιξ μου οταν ημουν στην ηλικια σου θα ειχα απιστευτη συλλογη τωρα, κατεστρεψα και εχασα πολλα πριν τα 15 μου...

:crying:

Φίλε ifaisteio, όπως θα καταλάβεις αν διαβάσεις το σημερινό post μου, συμμερίζομαι απόλυτα τη λύπη σου για όσα περιγράφεις στην παρούσα και στις δύο προηγούμενες καταχωρίσεις σου ότι διέπραξες. Αλήθεια, είσαι Μυτιληνιός ή απλά μένεις στην Μυτιλήνη; Γιατί την λατρεύω όχι μόνο ως πατρίδα της γυναίκας μου αλλά και επειδή είναι πανέμορφη

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δύσκολα πετούσαμε κόμικς όταν ήμουν μικρός οπότε δεν υπάρχει κάποιο τεύχος που να χάθηκε και να με "κυνηγάει" ακόμα. Βέβαια, από τη "Μάχη των πλανητών" δεν επέζησε κανένα από αυτά που είχα (πετάχτηκαν πολύ παλιά) αλλά τα έχω βρει πια όλα. Αυτό που δεν έχω βρει είναι "Ο Γκούφι Γαλιλαίος" από τα Μεγάλα Κλασικά του Δραγούνη το οποίο ήταν από τα πιο παλιά κόμικς μου που θυμάμαι.

Η πιο χαρακτηριστική περίπτωση πάντως που ταιριάζει στο θέμα είναι αυτή με το τεύχος του ΚΟΜΙΞ με την "Πόλη με τις χρυσές σκεπές". Είχα αρχίσει τη σειρά από την αρχή και όταν είχε βγει το συγκεκριμένο τεύχος δεν το είχα πάρει και θυμάμαι καθαρά που το έβλεπα σε ένα συγκεκριμένο περίπτερο και συνέχεια ανέβαλα την αγορά του. Νομίζω ότι το είχε για πολύ καιρό μετά την κυκλοφορία του (και ενώ είχαν βγει επόμενα τεύχη) αλλά όταν το πήρα τελικά απόφαση ήταν πια αργά... Μου έχει μείνει απωθημένο από τότε :lol:

Εγώ κατάφερα τελικά να μαζέψω πριν 4-5 χρόνια όλα τα τεύχη της σειράς "Μεγάλα Κλασικά". Πιστεύω πως και το "Γκούφυ Γαλιλαίος" αν το κυνηγήσεις θα καταφέρεις να το βρεις. Το δυσάρεστο είναι ότι αυτή η σειρά με τίτλο "Ο Γκούφη ως διάσημο ιστορικό πρόσωπο" (Goofy as a famous historic person) αποτελείται από 50 περίπου ιστορίες ενώ η σειρά "Ο Μίκυ δια μέσου των αιώνων" (Mickey à travers les siècles) που 3-4 ιστορίες της περιλαμβάνονται στο "Μεγάλα Κλασικά" Νο 23 αποτελείται από περισσότερες από 200 ιστορίες. Δυστυχώς, εκτός από τις ελάχιστες που δημοσιεύθηκαν στα 23 τεύχη της σειράς "Μεγάλα Κλασικά" (2-3 από τις οποίες έχουν ξαναδημοσιευθεί στο Κόμιξ) καμιά άλλη από τις υπέροχες ιστορίες των δύο αυτών σειρών δεν έχουν δημοσιευθεί στην Ελλάδα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9383
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   65
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5476 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

φιλε μου τι μου θυμισες τωρα ... δεν με πονεσε συγκεκριμενα ενα , αλλα 25 τευχη ομπραξ και 15 μπλεκ , που μου τα εκλεψε καποιος καλος "φιλος" απο την αποθηκη της μακαριτισας της γιαγιας μου :crying: , οταν και μπηκε κρυφα μεσα , ο αθεοφοβος.

Τα περισσότερα τ' αντικατεστησα πληρωνοντας ομως ενα σεβαστο ποσό , μερικα τα ψαχνω ακομη για να συμπληρωσω την συλλογή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1053
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Νομίζω τα Σπάϊντερ-Μαν, οι Βαβούρες και τα τεύχη από Αγόρι ήταν αυτό που πόνεσε περισσότερο, μιας και τα αγόραζα με "χριστιανική" ευλάβεια! Αυτές οι μανάδες μας, τι στο καλό τον θέλουν τόσο χώρο πια μέσα στο σπίτι; Λες και ενοχλούσαν στο δωμάτιο μου!

 

(άσχετο: Πήγα κάποια στιγμή στο σπίτι ενός φίλου, ο οποίος είχε τακτοποιημένα κατά ημερομηνία κυκλοφορίας, σχεδόν όλα τα Σπάϊντερ-Μαν! Φανταστείτε πως ένιωσα!!! :crying: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κανένα.Από τότε που θυμάμαι τον ευατό μου να διαβάζει κόμικ, δεν έχω χάσει ποτέ κάποιο ,ούτε έχω δανείσει και προπαντώς ,ούτε έχει χαλάσει κάποιο. Ήμουν πάντα πολύ προσκεκτικός με τα πράγματά μου. Εδώ να φανταστείτε ,έχω ακόμα όλα τα LEGO που είχα όταν ήμουν μικρός χωρίς να έχω χάσει κανένα κομμάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1053
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κανένα.Από τότε που θυμάμαι τον ευατό μου να διαβάζει κόμικ, δεν έχω χάσει ποτέ κάποιο ,ούτε έχω δανείσει και προπαντώς ,ούτε έχει χαλάσει κάποιο. Ήμουν πάντα πολύ προσκεκτικός με τα πράγματά μου. Εδώ να φανταστείτε ,έχω ακόμα όλα τα LEGO που είχα όταν ήμουν μικρός χωρίς να έχω χάσει κανένα κομμάτι.

 

R-E-S-P-E-C-T!!!!! :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχω ακόμα όλα τα LEGO που είχα όταν ήμουν μικρός χωρίς να έχω χάσει κανένα κομμάτι.

 

Α-Π-Ο-Κ-Λ-Ε-Ι-Ε-Τ-Α-Ι!!!! Όλο και κάποια κεραιούλα θα'χει σπάσει ή θα λείπει! Όλο και κάποιο μονό κομμάτι θα'χει δραπετεύσει από τη φυλακή του zade! LEGO PRISON BREAK! :P

 

 

Εμένα κάποια τευχάκια από Κλασικά & Σούπερ Μίκυ παλιά (με Πωλ Μάρρυ) που ακόμα τα ψάχνω. Μου έχουν λείψει..... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4826 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το εχω ξαναγραψει σε αλλα θεματα οτι εχασα ολα μου τα κομικς, παιχνιδια, κλπ οταν οι τουρκοι εκαναν εισβολη (20/7/1974) στην Κυπρο. Το δεκαπενταυγουστο μαθαμε οτι εκαναν επελαση σε καιρο εκεχειριας προς την Αμμοχωστο και ειδοποηθηκαμε να εκκενωσουμε την πολη. Δεν πιστευαμε οτι δεν θα ξαναπαμε πισω κι ετσι πηραμε μαζι μας μονο τα απολυτως απαραιτητα. Χασαμε φυσικα ολη μας την περιουσια.

Απο την αλλη, αυτα ειναι τα λιγωτερο δυσαρεστα μπροστα στις ανθρωπινες απωλειες, οπου σε καποιες περιπτωσεις ο μονος επιζων απο ολοκληρο σοϊ ηταν ενα νηπιο.

 

Δεν το συνεχιζω αλλο το θεμα για να μην νομισετε οτι το μετατρεπω σε μελοδραμα παροτι ο τιτλος σε στρεφει προς αυτη τη κατευθυνση.

Οι νεες γενιες δεν εζησαν ποτε πολεμο και μακαρι να μην το ζησουμε ποτε. Αλλα δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο να σου συμβει, ειδικα αν εισαι μεσα σε μαχη.

Λυπαμαι αν προσγειωνω αποτομα τους φανς αλλα ο πολεμος δεν ειναι περιπετεια, ειναι η πιο αχρηστη ανθρωπινη κατασταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φίλε ifaisteio, όπως θα καταλάβεις αν διαβάσεις το σημερινό post μου, συμμερίζομαι απόλυτα τη λύπη σου για όσα περιγράφεις στην παρούσα και στις δύο προηγούμενες καταχωρίσεις σου ότι διέπραξες. Αλήθεια, είσαι Μυτιληνιός ή απλά μένεις στην Μυτιλήνη; Γιατί την λατρεύω όχι μόνο ως πατρίδα της γυναίκας μου αλλά και επειδή είναι πανέμορφη

 

αν και εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που επρεπε να απαντησω και αν και τα εχουμε ηδη πει πλεον απο κοντα, πρεπει να αναφερω οτι μολις τωρα ειδα τις τελευταιες απαντησεις και ζητω συγνωμη...

πολλα ποστ "θαβονται" λογω πολλων απαντησεων.

θα περιμενω να συνεχισουμε την κουβεντα μας στο νησι, να ξεχασουμε τις απωλειες και να σκεφτομαστε τα νεα μας ευρυματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Λοιπόν για να δούμε.... ναι νομίζω αυτό είναι... Όταν κάπου στην 1η λυκείου σταμάτησα να διαβάζω κόμικς για περίπου ένα χρόνο πριν αφοσιωθώ στα manga είχα μαζέψει σε τρεις μεγάλες κουτές όλα μου τα κόμικς εκτός από τα λούκι λουκ και τα αστερίξ που τα είχα να τα διαβάζω αμα βαριόμουνα... αυτές λοιπόν τις τρεις κούτες έπρεπε να τις πάω στην αποθήκη. Μια μέρα το πήρα απόφαση και κατέβασα την πρώτη, αλλά επειδή έπρεπε να κάνω χώρο βαρέθηκα και για αρκετούς μήνες οι άλλες δυο κούτες έμεναν κάτω από το κρεβάτι μου ώσπου μια μέρα η μάνα μου μου είπε την κλασσική μητρική φράση "θα τις μαζέψεις ή θα τις πετάξω?" "ε πετακσετες" είπα εγώ...

 

Τι είχαν μέσα?

Ότι έπαιρνα τόσα χρόνια από modern times και Καμπανά (τα spider-man)... :crying:

Έχασα τα batman, τα χελωνονιντζάκια, τα flash, και τα archie μου... :crying:

Στην κούτα που μου έμεινε ήταν κάτι ποπάυ και κάτι disney... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

"ε πετακσετες"; :cigar:

"ε πετακσετες"; :minigun:

"ε πετακσετες";:reap:

 

Ευτυχώς που δεν είσαι Γιαπωνέζος γιατί θα έπρεπε να κάνεις χαρακίρι! :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.