Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΡΦΥΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΡΦΥΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Χρήστος Σταμπουλής
Σχέδιο:
Χρήστος Σταμπουλής
Hμερ. έκδοσης:
04-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 23.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-92799-1-8
Ονομαστική τιμή:
15€

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ArxontesPorfirisKiladas_0001.jpg  ArxontesPorfirisKiladas_0001z.jpg

 

Υπάρχει mainstream κόμικ σκηνή στην Ελλάδα; Όχι. Αν υπήρχε όμως, τουλάχιστον σε σχεδιαστικό επίπεδο, θα ήθελα να είναι στο στύλ του Χρήστου Σταμπουλή. Ένα απο τα καλύτερα Ελληνικα κόμικς, απο άποψη σχεδίου, που έχω διαβάσει ποτέ. Το σχέδιο του μου θυμίζει έντονα Ιταλούς, αλλά και λατινοαμερικάνους σχεδιαστές. Δεν γνωρίζω αν είναι οι επιρροές του Σταμπουλή αυτές ή απλά έτυχε, αλλά όπως και να χει μου αρέσει πολύ.

Δυό λόγια για το στόρυ. Βρισκόμαστε στην Μεσαιωνική Ιαπωνία, όπου παρακολουθούμε την πορεία, δυο πολεμιστών, ενός άντρα και μιας γυναίκας όπου γίνονται άρχοντες/πολέμαρχοι μιας περιοχής αλλά και εραστές και σύζυγοι. Μαζί βλέπουμε και την πορεία ενός ρονίν, που διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο στην υπόθεση. Ένα όμορφο σενάριο αρκετά δυνατό, όπου όμως υστερεί στην ανάπτυξη των διαλόγων και σε κάποιες ρήσεις των πρωταγωνιστών, όπου δεν κολλάνε με το στόρυ. Έτσι κάποιες εκφράσεις του στύλ "Πες τι θες να πείς. Ρίχτο!" μοιάζουν αφύσικες να λέγονται απο έναν πολέμαρχο εκείνης της εποχής και μάλλον χαλάνε την προσπάθεια. Ακόμα αναφορές σε δυτικούς ωξαποδω του στυλ " Τι στο διάβολο θες απο μένα;" νομίζω πως δεν είναι φυσικό να υπάρχουν σε τέτοιους διαλόγους μιας και οι Πορτογάλοι δεν έχουν φτάσει ακόμα στις ακτές της Ιαπωνίας. Θα μου πείς τι κάθεσαι και ψειρίζεις... Ε ο καθένας το έχει το θέμα του.. Άλλοι βάζουν αλουμινόχαρτο στο κεφάλι για να μην πιάνουν τις σκέψεις τους οι δορυφόροι.

Τέλος να πούμε πως η IN-K SITU COMIX είναι η εκδοτική εταιρία που δημιούργησε ο Χρήστος Σταμπουλής για να βγάλει τα κόμικς του. Τιμή 15 ευρώ.

Και να ξαναγράψω Major :respect: για το σκίτσο του Χρήστου aka Optimus Klain.


 

Αφιέρωμα στον Χρήστο Σταμπουλή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εεεμ... Δεν θα συμφωνήσω με τον Αντρέα ως προς κάποια αφυσικότητα στους διαλόγους. Προσωπικά δεν μου έμεινε μια τέτοια εντύπωση. Μου είχε πει και στο τηλέφωνο κατενθουσιασμένος ότι θα μου θυμίσει Λατινοαμερικάνους. Δεν μπορώ να το πω αυτό. Ίσως βέβαια να επηρεάστηκα από το Απωανατολίτικο της πλοκής.

 

Από την άλλη, είμαι κατενθουσιασμένος. Δεν μπορώ να πω εδώ όπως και στο Balzac ότι θα πούλαγε στη Γαλλία. χμμμμ Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως και επηρεασμένος από τον Ανδρέα, ίσως να πούλαγε σε κάποια Ιταλία, μέσα σε ένα πολυθεματικό τύπου Σκορπιού. Ειδικά όπως είναι σπασμένο σε κεφάλαια.

 

Σε ποιούς θα άρεσε τώρα.... Μάλλον όχι στον Bonadrug. Μάλλον όχι και στον Παύλο. Σίγουρα η θεματολογία του δεν κάνει στον αλάγκτ. Η Άρι θα το φχαριστιώτανε. Ο Μέλανδρος θα πέταγε τη σκούφια του (από κάθε άποψη). χμ.... εδώ δυσκολεύομαι να πω ότι θα άρεσε σε κάποιον. Όχι γιατί δεν είναι καλό (εμένα μου άρεσε), αλλά γιατί δεν μπορώ να το συνδέσω με τα γούστα κάποιου (όπως τα έχω μάθει τόσο καιρό). Ως ιστορία, τσούλαγε ευχάριστα. Είχε ένα-δυό σημεία που με μπερδέψανε αρχικά, αλλά η συνέχεια έκανε πολύ σαφές το τι είχε συμβεί. Κάπου στο σκίτσο με μπέρδευαν οι φάτσες. Το σχέδιο δεν με ενθουσίασε, κάπου δε με έφτιαξε αυτό το να το πω ασυνεχές? να το πω άγριο? Με την καμία όμως δεν θα το πω κακό.χμ... Χοντρά χοντρά δεν μπορώ να πω τι ακριβώς είναι αυτό που μου άρεσε :) Ξέρω όμως ότι το ρούφηξα με τη μια, ξέρω ότι θα το ξαναδιαβάσω, ξέρω ότι δεν έκλαψα τα λεφτά μου, ξέρω ότι ενθουσιάστηκα που ένας Έλληνας έβγαλε αυτό το πράγμα...... Ίσως να χρειάζομαι ψυχανάλυση για να βρω τα αίτια λοιπόν, αλλά το αποτέλεσμα το ξέρω :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ κοιτάζω το εξώφυλλο και δεν αποκλείεται να έχει 132% δίκιο ο Ανδρέας για το σκίτσο :) Μάλλον χτυπάει σε αρχέγονες φλέβες μου και δεν το καταλαβαίνω... Δεν ξέρω. Μου άρεσε και χαίρομαι που το τσίμπησα :) Και αυτό και το Balzac. Δεν τα είχα στα "προς αγορά", αλλά δεν λυπάμαι καθόλου μα καθόλου που τα τσίμπησα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τους διάβασα κι εγώ τους άρχοντες... τους διάβασα από την πρώτη μέρα μετά την λήξη του ComicDom αλλά τώρα βρήκα τον χρόνο να γράψω δυο λόγια.

Γνωρίζω το έργο του Σταμπουλή από την Charlotte και τις σελίδες του 9, σε γενικές γραμμές δεν είναι και τόσο του γούστου μου (ακόμα και το Charlotte δεν έχω καταφέρει μέχρι τώρα να το ολοκληρώσω) και τέλος πάντων κάτι τέτοιο περίμενα και από τους Άρχοντες της Πορφυρής Κοιλάδας.

Το αγόρασα επειδή μου κέντρισε το ενδιαφέρον το ύφος του εξωφύλλου, επειδή με μια ματιά μου φάνηκε αξιόλογη προσπάθεια και μου αρέσει να στηρίζω τέτοιες περιπτώσεις ;) και τέλος, λόγου της αρκετά λογικής τιμής του.

 

Ε, λοιπόν το διάβασα και ξετρελλάθηκα!

 

Μου άρεσε απίστευτα η ιστορία και ο τρόπος που εξελισσόταν, μου άρεσε πολύ η αφήγηση, μου άρεσαν οι ήρωες... άλλα περισσότερο απ' όλα, ευχαριστήθηκα την αίσθηση που μου δημιουργούσε... σαν να διάβαζα ένα "παραμύθι - μύθο"... γενικότερα, για κάποιο λόγο, με γύρισε σε μια παιδική ηλικία, από αυτές που λησμονείς... Θυμάμαι τον εαυτό μου σε μικρότερη ηλικία να βλέπει ένα κάποιο ιαπωνικό κιν. σχέδιο και ενώ έχει κάποια πιο άγρια στοιχεία (ξέρετε τώρα πως είναι τα ιαπωνικά) να μου αρέσει... κι ενώ με ταράζει να έχω κολλήσει... και ενώ το έργο να έχει τελειώσει να συνεχίζω να το βλέπω... νιώθοντας συναισθήματα "νοσταλγίας", "δέους", "ανθρωπιάς", "αδικίας"...

για κάποιο λόγο, κάπου εκεί με έστειλαν οι Άρχοντες.

 

Κατά τ άλλα, κάποια προβληματάκια στο στήσιμο με αποσιντώνιζαν και το σχέδιο μου πήρε λίγο μέχρι να το συνηθίσω, ... βρήκα όμως ενδιαφέρουσα την αντίθεση που το χαρακτηρίζει... να έχει δηλαδή πολλές λεπτομέρειες αλλά ταυτοχρόνως να είναι και αφαιρετικό.

 

Στο σενάριο, όντως, κάποιες ατάκες με δυσκόλεψαν... αλλά δεν μπορώ να δεχτώ πως ο δημιουργός, από την στιγμή που έχει μια τόσο δουλεμένη ιστορία, να μην έλαβε υπόψη του πως θα λειτουργούσαν στο όλο σύνολο αυτές οι ατάκες (όχι ότι το αποκλείω κι όλας... - ανησυχητικό αυτό).

 

Πολύ καλό σε τελική ανάλυση, από τις καλύτερες δουλειές που είδα στο φετινό ComicDom.

 

υγ. Χρήστο, σου είχα τάξει πως θα τό 'κραζα, αλλά μάλλον τα αντίποινα θα χρειαστεί να περιμένουν λίγο ακόμα... τα συγχαρητήριά μου man :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το σχέδιο του Χρήστου μου είχε τραβήξει την προσοχή από τους "πίδακες", αλλά αν και κινείται στο ίδιο σχεδιαστικό στυλ, οι "Άρχοντες" είναι πιο καλοί και πιο καλοδουλεμένοι.

 

Αν και γενικά το ασπρόμαυρο δεν με πάει, το χάρηκα. Πολύ ωραίο, πολύ προσεγμένο, με προσωπικό στυλ. Βασικό.

Σεναριακά, θα συμφωνήσω ότι μου έκανε κάτι σαν ήδη υπάρχων μύθος και θρύλος, οπότε με τράβηξε πολύ.

 

Θα συμφωνήσω και με την άποψη ότι είναι από τις καλύτερες φετινές δουλειές στο κόμικντομ.

Ναι, το προτείνω. Σε φίλους και μη των ανατολίτικων ιστοριών.

Μπράβο...

 

 

 

 

Μάλλον είμαι στις λακωνικές καλές μου σήμερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

 

 

Μάλλον είμαι στις λακωνικές καλές μου σήμερα.

 

 

Διαβάστε το! Είναι καλό! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ενω διάβασα πρώτο το Balzac και το καταφχαριστήθηκα.... είπα να πιαστώ καιμε αυτό... την πρώτη δεν κατάφερα να περάσω την πρώτη σελίδα... λόγω φασαρίας στο σπίτι.. την δεύτερη μέσα στο λεοφορείο για Βόλο... δεν θυμάμαι που τελικά με πήρε ο ύπνος... την τρίτη όμως το πήρα στην υπηρεσία και μπορώ να πώ πως και η ιστορία μου άρεσεπάρα πολύ (όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω μου φάνηκε σαν μεταφορά ενός μύθου που όντω υπαρχει..), όμως το σχέδιο ήταν που με άφησε μ..λ..κα.. Ναί το αδίκησα τις δύο πρώτες φορές που προσπάθησα να το διαβάσω, μάλλον επειδή έχει πολύ λεπτομέρεια το σχέδιο για να το διαβασεις με φασαρία...

Μ' αρέσ' ο Σταμπουλής... :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μηπως ξέρουμε αν αυτό και το Μπαλζάκ θα έρθουν και Θεσ/νικη;;;Αν υπάρχει ήδη σε κάποιο μαγαζί εδώ,πείτε μου για να το βρώ κι εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκπλήσσομαι που δεν έχουν έρθει ακόμα!!!!!!!!!!!!

 

και είναι και καλές δουλειές ρε διάολε.........

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δυστυχώς όχι ακόμη.Σήμερα έκανα τη γύρα μου αλλά δεν.Εντάξει δεν έμεινα με άδεια χέρια (πήρα αντίδοτο 2-3,φαβολε 3 και άλλα) αλλά για αυτά τα 2 ξεκίνησα.Έψαξα και στο Κιλκίς (στο οποίο πολλές φορές σκάνε μύτη τεύχη πριν τα βρω Θεσ/νίκη) αλλά δεν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματικά περίεργο... Επειδή η εκδοτική In-k Situ είναι επι της ουσίας το "οχημα" του ίδιου του Σταμπουλή για να βγάζει τα κόμικς του και δεν έχει τις δυνατότητες μιας μεγάλης, η διανομή θα είναι πρόβλημα. Στην έκθεση 10 με τόνο όμως θα πρέπει να υπάρχει. Κάνε μια βόλτα και πο κει να ρίξεις μια ματιά. Και αν τα βρεις να τα πάρεις και τα δύο. Πραγματικά αξίζουν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καταπληκτικό κόμικ.Σίγουρα το καλύτερο κόμικ που έχω διαβάσει απο έλληνα δημιουργό.Δεν ξέρω για τί να πρωτομιλήσω.Το σκίτσο ήταν φοβερό και ταίριαζε τέλεια με το ύφος της ιστορίας που αφηγούταν.Το στόρυ ήταν πολύ όμορφο,γεμάτο δραση,συγκίνηση και 3 πολύ δυνατούς πρωταγωνιστές.Οι διάλογοι επίσης μου άρεσαν πολύ.Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που με λιτότητα στο λόγο μου είπε τα πάντα,απο μια τραγική ερωτική ιστορία μέχρι μια ιστορία με πολιτικές προεκτάσεις.

 

Αντρέα thnx.Στην έκθεση 10 με τόνο το βρήκα και μάλιστα με σκίτσο αφιέρωση του δημιουργού.Και επίσης έμαθα οτι στη Θεσ/νίκη η διανομή θα ξεκινίσει απο βδομάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Διάβασα τους άρχοντες της πορφυρής κοιλάδας και μου άρεσε πάρα πολύ! Φαίνεται στην αρχή ένα σοβαρό σενάριο με πολύ σοβαρά σκίτσα , αλλά έχει τελικά τρελή πλάκα! Για τον δημιουργό ένα έχω να πω : post-12192-1274883548,77_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χμμ... :thinking:

Διαβάζοντας τις παραπάνω καταχωρήσεις, είχα ετοιμαστεί για ένα τρομερό κόμικ, ή έστω μια πολύ καλή δουλειά. Από το πρώτο κεφάλαιο των "Αρχόντων" μου σχηματίστηκε η εντύπωση πως άδικα περίμενα κάτι τέτοιο...

 

Ας πάρουμε το σχέδιο... Είναι το ίδιο στυλ που έχω δει και στο 9 (συγκεκριμένα στην σειρά "Canon the Barbarian", δεν ξέρω για προηγούμενες δουλειές), και ενώ μου φαίνεται του τύπου μου, ο χαρακτηρισμός "πρόχειρο" δεν μπορεί να φύγει απ' το μυαλό μου. Στα πρώτα κεφάλαια που έδωσα ιδιαίτερη προσοχή στο σχέδιο φαίνονται ακόμα και οι μολυβιές (το λέω με μια μικρή μικρή επιφύλαξη, μήπως ήταν κάτι άλλο και μπερδεύτηκα (μεταξύ μας, αποκλείεται :P)), ενώ το μελάνωμα φαίνεται να έχει γίνει βιαστικά. Επιπλέον, το εφφέ σκίασης με τα dots (τελίτσες) που χρησιμοποιεί συνέχεια με κούρασε πολύ όσο το διάβαζα.

 

Σεναριακά τώρα. Pas mal. Ενδιαφέρον σενάριο, ανατρεπτική πλοκή, με λίγο μπέρδεμα και ίσως ασυνοχή σε ορισμένα σημεία (όπως ειπώθηκε και πιο πάνω), αλλά σαν αποτέλεσμα ικανοποιητικό.

 

Όπως και να 'χει, ότι πέρασε όμορφα η ώρα μου διαβάζοντάς το, πέρασε. Ότι το σχέδιο δεν είναι τραγικό, δεν είναι (δεν είναι ούτε και πολύ καλό... μέτριο). Ότι το σενάριο είχε ένα ενδιαφέρον, είχε. Μάλλον μπορείς να το αποκαλέσεις "καλό" σαν σύνολο. Παρ' όλα αυτά, έχω διαβάσει ελληνικές δουλειές πολύ πιο ευχάριστες, ξεκούραστες... :)

 

Ίσως είμαι η "σκοτεινή εξαίρεση" ανάμεσα σε όσους διάβασαν τους "Άρχοντες". Ίσως υπερβάλλω επειδή απογοητεύτηκα, περιμένοντας κάτι πολύ καλύτερο. Τέλος πάντων. Πάμε για το "Balzac?" τώρα... :D

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το είχα καν ακουμπήσει στην Comicdom. Το απέκτησα στην παρουσίαση της Λέσχης -με την εκπτωσούλα- γιατί μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Ψήθηκα, πώς το λένε :P αν και παρέμενα επιφυλακτικός... :thinking: <-ανασηκωμένο φρύδι με επιφύλαξη

 

Λοιπόν, έχει δίκιο ο JMZ για τις μολυβιές στις πρώτες-πρώτες σελίδες, αλλά συμφωνώ μονάχα με αυτό. Όλο το σχεδιαστικό στυλ θυμίζει έντονα φουμέτι με επιρροές από BD & Βόρεια Ευρώπη. Δεν είναι μάνγκα (ευτυχώς) αλλά Ευρωπαϊκό κάργα κόμικ! Και οι κουκίδες δε με ενόχλησαν καθόλου, τουναντίον. :) Φοβερό σχέδιο και κοφτό, ζωντανό μελάνωμα (όχι βιαστικό, καμία σχέση), που ρέει απίστευτα πάνω σε ένα πολύ δυνατό σενάριο! :respect: Ναι, είχε κάποιους ούφο ελληνικούς διαλόγους :P αλλά σαν σύνολο το βάζω χαλαρά στο top 10 των καλύτερων κόμικς που έγιναν ποτέ από Έλληνα καλλιτέχνη. Πολύ θα ήθελα να κάνει κι ένα pin-up έγχρωμο, αν και σε κάποιες φάσεις ήταν τόσο ζωντανό το σχέδιο που ξεχνούσα ότι διάβαζα ασπρόμαυρο κόμικ! :wow: Έχει φοβερή ατμόσφαιρα, γενικότερα.

 

 

Διαβάστε το, αποκτήστε το, αξίζει τη θέση του στη βιβλιοθήκη σας! :best: Έχει μέχρι και μίνι παράρτημα με τις λέξεις που χρησιμοποιεί από τη Γιαπωνέζικη κουλτούρα και την επεξήγησή τους...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5815 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πραγματικά πολύ καλό σενάριο.Το σχέδιο δεν είναι κάτι φοβερό αλλά ταιριάζει τέλεια με την ιστορία.Σίγουρα ένα από τα καλύτερα ελληνικά κόμικ που έχω διαβάσει :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5155 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Που παίζει να το βρω;; public;;metropolis;; θα το έχουν;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να'χουν μείνει λίγα αντίτυπα στη Λέσχη, με την έκπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λίγο αργά, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ!  :nek:  Το "trailer" του Σταμπουλή για το κόμικ αυτό!

 

https://www.youtube.com/watch?v=jD3nNAW9m20

 

Αξίζει να τσεκάρετε και τ' άλλα βιντεάκια!  :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μετά από μήνες που το είχα ξεχασμένο, επιτέλους το διάβασα. Εκπληκτικό. Το σχέδιο θαυμάσιο όπως πάντα, αν και θα το προτιμούσα λίγο πιο καθαρό. Με το κόμικ αυτό εκτίμησα το ιδιαίτερο στυλ αφήγησης που έχει ο Σταμπουλής και ίσως είναι αυτό που ορίζει την ταυτότητά του. Η ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ, είχε ένταση, δράμα, βάθος, αλλά και χιούμορ. Πιστεύω δε ότι σε αρκετά σημεία έχει πιάσει τη νοοτροπία των Ιαπώνων και δε εκείνης της εποχής (αν πάρουμε τα jidaigeki σαν σημείο αναφοράς). Φαίνεται ξεκάθαρα το μεράκι που έβαλε και γενικά τον θεωρώ έναν δημιουργό που κάνει αυτό ακριβώς που θέλει, χωρίς εκπτώσεις.

 

Ίσως να μην είμαι και τόσο αντικειμενικός, γιατί καραγουστάρω τον Σταμπουλή και ακόμα περισσότερο τη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου. Θεωρώ όμως ότι είναι ένα τουλάχιστον καλό κόμικ, που αξίζει να το διαβάσετε.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Οι Άρχοντες είναι ένα κόμικ που το αγόρασα,στην κυριολεξία,τυχαία...!Στο περασμένο Athenscon πέρασα από τον πάγκο του Σταμπουλή κι έτυχε να είναι εκεί κι ο Σκλαβενίτης με τον οποίο είχαμε μία συνομιλία...!Τότε δύο από τα κόμικς που υπήρχαν στον πάγκο μου χτύπησαν στον μάτι...!Το ένα ήταν οι Άρχοντες...!Έτσι είπα να του δώσω μία ευκαιρία,τσίμπησα και υπογραφή...! ;)

 

Ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το κόμικ κάπως προκατειλημμένος,πιστεύοντας ότι θα διαβάσω κάτι κωμικό και ταυτόχρονα κάφρικο,επηρεασμένος από την εξαιρετική Μαύρη Φουστανέλα...!Χαίρομαι που διαψεύστηκα παταγωδώς...! :)

 

Η υπόθεση ήταν πολύ μεστή και με φυσική ροή...!Ο Σταμπουλής κατάφερε με μεγάλη μαεστρία να ενώσει την ατμόσφαιρα της Άπω Ανατολής (και είναι πασιφανές ότι είναι καλός γνώστης στον τομέα αυτό) με μία ιστορία αγάπης και μίσους...!Ευρηματική θα χαρακτήριζα την συχνή εναλλαγή της οπτικής του αναγνώστη,πότε μέσα από τα μάτια του άρχοντα,της αρχόντισσας,των πολεμιστών,των γερόντων και φυσικά του Σαμουράι...!Εντύπωση επίσης μου έκανε και η ωρίμανση των συναισθημάτων των ηρώων...!Φλογερό πάθος στην αρχή,αβάσταχτη πίκρα και μίσος στην συνέχεια και ειλικρινής αγάπη στο τέλος...!Το φινάλε τραγικό,αποτίει φόρο τιμής στον "Ρωμαίο και Ιουλιέτα",αλλά συνάμα κι αισιόδοξο...!

 

Εικαστικά νομίζω ότι είχε τις στιγμές του...!Σε αρκετά σημεία το σχέδιο ήταν κάτι περισσότερο από ζωντανό,σε αρκετά όμως με μπέρδεψε και με κούρασε...!Άραγε το τρίτο καρέ της σελίδας 31 ήταν η αφορμή να υιοθετηθεί το λογότυπο της IN-K SITU COMIX,ή το αντίθετο...? :thinking::P

 

Η έκδοση είναι στιβαρή και η ποιότητα του χαρτιού μου θύμισε Sin City της Μαμούθ...!Στα συν το γλωσσάρι των Ιαπωνικών όρων,για τους μη μυημένους...!Πολλά :respect: στον Χρήστο για την δουλειά του αυτή...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Την πρώτη φορά που το διάβασα το παράτησα στη μέση. Κατάφερα τώρα να το ολοκληρώσω.

 

Θεωρώ το Σταμπουλή κορυφαίο σκιτσογράφο σε στήσιμο καρέ, αλληλουχία εικόνων, προοπτικές, σε κοντινά και μακρυνά πλάνα, σε επίπεδα που λιγότεροι από τα δάχτυλα του ενός χεριού έλληνες μπορούν να σταθούν δίπλα του.

 

Εκείνο που δεν αντέχω είναι το στιλ Πόλακ που ζωγραφίζει.

 

post-3787-0-50060800-1504187680_thumb.jpg

 

Ίδια ποσότητα γραμμών, κοντά και μακρυά, μπροστά φιγούρες, πίσω φιγούρες, καταστρέψει το χώρο, και δεν αφήνει το μάτι μου να εστιάσει. Ακόμη και τα μπαλονάκια χάνονται στο καρέ και δύσκολα οδηγείσαι στα μπαλονάκια. Αν τα έδινε περισσότερο λευκό χώρο στα πλάγια (όπως κάνουν στα μανγκα κόμικς) θα ήταν κλάσεις πιο άνετο στην ανάγνωση. Κάποιος με πρεσβυωπία δε θα μπορούσε να το διαβάσει :lol:

 

Στο σενάριο τώρα κάπου στη μέση βρήκα το θέμα, πράγμα που σε πολλές σελίδες εξαφανίζεται. Το σημείο πολεμάω την επιθυμία σας για πόλεμο με πόλεμο δεν μπορώ να πω ότι το εννόησα. Εκεί χάθηκε το στόρι. Φράσεις τύπου τον χέζω το νόμο σου, στραβάδι, Αυτός ήταν μεγάλος μάγκας ή ονειροπόλος δεν είχαν καμία θέση στο κείμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.