Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τυπογραφικά λάθη σε κόμικς - Κακέκτυπα. [ τεύχη πολύτιμα ή απλώς κακέκτυπα; ]


thunduckal

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Η εκτύπωση ενός κόμικ και γενικά ενός εντύπου είναι μια παραγωγική διαδικασία που περιλαμβάνει αρκετές φάσεις όπως η εκτύπωση των σελίδων, η κοπή των φύλλων, η εκτύπωση και κοπή του εξωφύλλου, η συρραφή των φύλλων με συνδετήρες ή κόλλα και τέλος η κοπή των περιθωρίων ώστε τα φύλλα του κόμικ να έχουν το ίδιο μέγεθος.

Κατά την παραγωγική διαδικασία αυτή της εκτύπωσης του κόμικ, του οποίου τα αντίτυπα ανέρχονται σε κάποιες χιλιάδες, είναι λογικό να συμβαίνουν κάποια τυχαία τυπογραφικά λάθη σε κάποια αντίτυπα του κόμικ. :thinking:

Ας αναφέρουμε ορισμένες από τις πιο συνηθισμένες περιπτώσεις τυχαίων τυπογραφικών λαθών που συναντάμε σε ένα κόμικ:

 

α) Συνδετήρες.

Απουσία ενός εκ των δύο συνδετήρων ή ύπαρξη επιπλέον συνδετήρων (3 ή και 4) σε ένα κόμικ.

 

β) Απουσία χρωμάτων.

Όταν ένα ή περισσότερα από τα 3 βασικά χρώματα (κόκκινο, κίτρινο, μπλε) δεν τυπωθούν κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης στο εξώφυλλο ή και τις εσωτερικές σελίδες. Σε αυτή την περίπτωση οι χρωματισμοί δεν αποδίδονται σωστά.

 

γ) Μη ευθυγραμμισμένη κοπή των φύλλων.

Το κόμικ φαίνεται στραβοκομμένο.

 

δ) Διπλοτυπωμένες σελίδες.

Σελίδες που βρίσκονται στο κόμικ δύο φορές. Κάποιες φορές βρίσκονται στη θέση σωστών σελίδων που πλέον λείπουν από το αντίτυπο, ενώ κάποιες φορές το αντίτυπο έχει περισσότερες σελίδες.

 

ε) Μη σωστό κεντράρισμα των χρωμάτων

στις εικόνες του εξωφύλλου και των εσωτερικών σελίδων. Η εικόνα σου δίνει την αίσθηση 3D. :oops:

 

στ) Πολλαπλά εξώφυλλα στο τεύχος.

Όταν προσαρμόζονται τυχαία παραπάνω από ένα εξώφυλλα. Οπότε έχουμε αντίτυπα με διπλό, τριπλό, τετραπλό κλπ όμοιο εξώφυλλο.

Είναι το πιο σημαντικό τυχαίο τυπογραφικό λάθος που γίνεται αποδεκτό από ΟΛΟΥΣ τους συλλέκτες. :best:

 

Τις περισσότερες φορές τα κακέκτυπα αυτά αντίτυπα προσελκύουν τους συλλέκτες κόμικς γιατί είναι μοναδικά.

Βέβαια οι απόψεις των συλλεκτών για τα αντίτυπα με τυπογραφικά λάθη διίστανται ως προς την αξία τους και ως προς τη βαθμολόγηση της κατάστασης του τεύχους.

Δηλαδή η πλειοψηφία των συλλεκτών υποστηρίζει ότι ένα αντίτυπο με τυπογραφικό λάθος έχει μειωμένη αξία και υποβαθμίζει την κατάστασή του.

Μια μικρή μερίδα όμως υποστηρίζει ότι η μοναδικότητα αυτή του τεύχους αυξάνει την τιμή του.

 

 

Όπως είπαμε, η ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση τυχαίου τυπογραφικού λάθους που αποδέχονται ΟΛΟΙ οι συλλέκτες κόμικς στον κόσμο και προσθέτει στο τεύχος επιπλέον αξία είναι η ύπαρξη πολλαπλών εξωφύλλων. Ορισμένοι συλλέκτες μάλιστα συλλέγουν αποκλειστικά τέτοιου είδους αντίτυπα.

Ακόμη και οι δυο μεγάλες εταιρείες της Αμερικής , η CGC και η PGX , που βαθμονομούν την κατάσταση ενός κόμικ, βαθμολογούν ένα κόμικ σύμφωνα με την κατάσταση του καλύτερου από τα πολλαπλά εξώφυλλα (συνήθως του εσωτερικού), αγνοώντας το εξωτερικό όσο χάλια κι αν είναι.

Οπότε, εκτός από την επαυξημένη αξία που δίνουν οι συλλέκτες στο κόμικ, το πολλαπλό εξώφυλλο προσφέρει επιπλέον προστασία και βελτίωση στην κατάσταση του κόμικ. :cool:

Στο θέμα αυτό μπορούμε να παρουσιάζουμε περιπτώσεις τυπογραφικών λαθών σε τεύχη που πέφτουν στα χέρια μας ή έχουμε στη κατοχή μας:

 

 

Μίκυ Μάους #1148 με τριπλό εξώφυλλο

post-7403-127169693162_thumb.jpg

 

 

 

Μίκυ Μάους #54 με μη σωστό κεντράρισμα των χρωμάτων του εξωφύλλου

post-7403-127169696306_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Υ.Γ.

Εκτός από τα τυχαία τυπογραφικά λάθη, υπάρχουν και τα λάθη στη σύνταξη που γίνονται σε όλη την παρτίδα του τεύχους.

Όπως μια λανθασμένη πληροφορία, μια φράση ή εικόνα που λογοκρίνεται, κάποιο σημαντικό σφάλμα όπως η λανθασμένη σειρά ορισμένων σελίδων κ.λ.π.

Μια τέτοια περίπτωση είναι ΑΥΤΗ.

Όταν γίνεται κάτι τέτοιο στην Αμερική ΟΛΟΚΛΗΡΗ η παρτίδα αποσύρεται και κυκλοφορεί καινούργια. Όσα αντίτυπα από την παλιά παρτίδα προλάβουν και πουληθούν, αποκτούν αρκετή αξία.

Αλλά μιλάμε για εκδοτικές που σέβονται τον αναγνώστη. Σιγά μην γινόταν κάτι τέτοιο στη χώρα μας. :crying:

 

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα 8/10 των εκδόσεων του Καμπανά είχαν Μη σωστό κεντράρισμα των χρωμάτων.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωπ...πολύ ωραίο ζήτημα τέθηκε!!! :clap2: ... :congrats: απ'ότι βλέπω στα κόμιξ μου περιλαμβάνονται αντίτυπα με τα εξής τυπογραφικά λάθη...

 

 

 

α) Συνδετήρες.

Απουσία ενός εκ των δύο συνδετήρων ή ύπαρξη επιπλέον συνδετήρων (3 ή και 4) σε ένα κόμικ.

 

γ) Μη ευθυγραμμισμένη κοπή των φύλλων.

Το κόμικ φαίνεται στραβοκομμένο.

 

ε) Μη σωστό κεντράρισμα των χρωμάτων

στις εικόνες του εξωφύλλου και των εσωτερικών σελίδων. Η εικόνα σου δίνει την αίσθηση 3D.

 

στ) Πολλαπλά εξώφυλλα στο τεύχος.

Όταν προσαρμόζονται τυχαία παραπάνω από ένα εξώφυλλα. Οπότε έχουμε αντίτυπα με διπλό, τριπλό, τετραπλό κλπ όμοιο εξώφυλλο.

 

 

 

Ωστόσο ομολογώ ότι είμαι από τους λίγους ή ίσως και ο μόνος που δεν αρκείται να έχει τέτοια αντίτυπα με αποτέλεσμα να ξαναψάχνω να τα βρω σε άριστη κατάσταση… :D ...Όπως και να έχει, συμφωνώ απόλυτα για το θέμα της συλλεκτικότητας...και ειδικά για τα τεύχη που έχουν πολλαπλά εξώφυλλα.. :)

 

Ακόμα θυμάμαι εκείνο το καλοκαίρι που είχα αγοράσει ανάμεσα σε άλλα τεύχη του περιοδικού Κόμιξ, το νούμερο #207-ΤΟ ΠΑΠΙ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΓΗ...όταν διαπίστωσα ότι είχε τριπλό εξώφυλλο πήρα όλα τα περίπτερα στο χωριό μου και έψαχνα απελπισμένος να βρω ένα αντίτυπο με μονό εξώφυλλο… στην 3η-4η προσπάθεια τα κατάφερα, ενώ νωρίτερα είχα βρει τουλάχιστον 2 φορές το ίδιο τεύχος με διπλό εξώφυλλο… το αποτέλεσμα ήταν να κρατήσω και τα 2 αντίτυπα… ωστόσο αυτό που μπήκε να κάνει παρέα με τα άλλα αντίτυπα της συλλογής μου ήταν το κανονικό με το 1 εξώφυλλο… :D

 

Επίσης έχω παρατηρήσει στο κόμιξ #25-ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΤΗ μια εσωτερική σελίδα να είναι στραβο-τυπωμένη… δεν ξέρω αν υπάγεται στην ε) κατηγορία αλλά σίγουρα δεν υπάγεται στην γ)...(μια μικρή βοήθεια φίλε thunduckal? ;) )

Αυτό που εννοώ είναι ότι φαίνεται λες και έχουμε αποτυπώσει 2 φορές το ίδιο σχέδιο με τα καρέ σε ριζόχαρτο και όταν βάζουμε το ένα πάνω από το άλλο, τα τοποθετούμε με μια ελάχιστη απόκλιση ώστε να μην εφαρμόζουν ακριβώς…

Το αποτέλεσμα όταν κοιτάμε το σχέδιο είναι ότι νιώθουμε λες και είμαστε μεθυσμένοι ή ζαλισμένοι . Δηλαδή αρχίζουμε να βλέπουμε το σχέδιο διπλό… Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ…ένα τέτοιο πράγμα :confuse:

 

Επίσης στο κόμιξ #16-Ο ΧΡΥΣΟΣ ΠΟΤΑΜΟΣ, φαίνεται ξεκάθαρα σε μια εσωτερική σελίδα περίπου στη μέση του τεύχους, πρόβλημα χρωματισμού… νομίζω είναι κάτι που έχω ξαναδεί σε φίλο που έχει το ίδιο τεύχος…. άραγε πρόκειται για τυπογραφικό λάθος ή όλα τα τεύχη βγήκαν έτσι? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ έχω κακέκτυπο το Σούπερμαν Ψαρόπουλου #1. Αλλά μιλάμε για τόσο κακέκτυπο που κάθε δύο σελίδες δεν διαβάζεται με τίποτα. Και επειδή δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, ιδού μερικές εικόνες.

 

post-2414-127171308085_thumb.jpgpost-2414-127171314753_thumb.jpgpost-2414-127171312213_thumb.jpg

post-2414-127171313124_thumb.jpgpost-2414-127171316595_thumb.jpg

 

 

Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία υπάγεται, όμως δεν το έχω ξαναπετύχει πουθενά. Μέχρι και οι διαφημίσεις δεν την γλίτωσαν, όλο το τεύχος ήταν τυπωμένο έτσι. Ιδού μία σύγκριση Playmobil από σελίδες του ίδιου τεύχους, από σημεία με και χωρίς το πρόβλημα.

 

post-2414-127171320457_thumb.jpgpost-2414-127171321583_thumb.jpg

 

 

Το λογικό επακόλουθο είναι πως παρ' όλο που αγόρασα το τεύχος, δεν κατάφερα να διαβάσω τις ιστορίες του. Τελικά τις διάβασα από τον τόμο που είχε μαζεμένα τα τεύχη 1,2,3, το λεγόμενο τεύχος 104. Βασικά ένα από τα δύο, μιας και βγήκαν δύο τεύχη 104 από την εκδοτική. Θεωρείται κι αυτό τυπογραφικό λάθος; :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι φαίνεται λες και έχουμε αποτυπώσει 2 φορές το ίδιο σχέδιο με τα καρέ σε ριζόχαρτο και όταν βάζουμε το ένα πάνω από το άλλο, τα τοποθετούμε με μια ελάχιστη απόκλιση ώστε να μην εφαρμόζουν ακριβώς…

Το αποτέλεσμα όταν κοιτάμε το σχέδιο είναι ότι νιώθουμε λες και είμαστε μεθυσμένοι ή ζαλισμένοι . Δηλαδή αρχίζουμε να βλέπουμε το σχέδιο διπλό… Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ…ένα τέτοιο πράγμα

 

Οι περιπτώσεις τυπογραφικών λαθών που ανέφερα είναι οι πιο συνηθισμένες και κύριες που παρουσιάζονται γενικά σε κόμικς.

Ωστόσω διάφορες παραλλαγές είναι δυνατό να συμβούν.

Η περίπτωση που αναφέρεις, φίλε vintaz, κατά πάσα πιθανότητα ανήκει στην: ε) Μη σωστό κεντράρισμα των χρωμάτων

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ έχω κακέκτυπο το Σούπερμαν Ψαρόπουλου #1. Αλλά μιλάμε για τόσο κακέκτυπο που κάθε δύο σελίδες δεν διαβάζεται με τίποτα. Και επειδή δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, ιδού μερικές εικόνες.

 

Στο φύλλο που εκτυπώθηκαν οι συγκεκριμένες σελίδες, πριν κοπούν, δεν τυπώθηκε το μπλε χρώμα και το μαύρο. Λόγω του μαύρου δεν φαίνονται ούτε τα μαύρα πλαίσια, αλλά ούτε και οι διάλογοι.

Οπότε σίγουρα ανήκει: β) Απουσία χρωμάτων.

 

 

 

 

 

 

το λεγόμενο τεύχος 104. Βασικά ένα από τα δύο, μιας και βγήκαν δύο τεύχη 104 από την εκδοτική. Θεωρείται κι αυτό τυπογραφικό λάθος; :P

 

 

Αυτό είναι λάθος της σύνταξης της εκδοτικής, όπως αναφέρεται στο ΥΓ.

Είναι η περίπτωση που οι δικές μας εκδοτικές για να δικαιολογηθούν το αναφέρουν ως:

"ο Δαίμων του Τυπογραφείου". :lol:

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μου έχει τύχει τεύχος της Συλλογής 9 που από τα τρία τέταρτα περίπου και μετά, ανά δύο σελίδες ήταν εντελώς κενές (λευκές), ενώ οι υπόλοιπες που έμεναν ακολουθούσαν την κανονική αρίθμηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ένα απο τα κακέκτυπα που έπεσε στα χέρια μου, είναι ένα Κοκομπίλ που η αρίθμηση στις σελίδες πάνε 1,42,2,41,3,40,4,39,5,38...... και παει λέγοντας... Δεν έχω βρεί κανονικό αντίτυπο ακόμα, αλλα δεν με πολυνοιάζει κιόλας... μιας και άμα έχεις όρεξη και λίγο υπομονή το διαβάζεις κανονικά, αρκεί να ψάχνεις να βρείς σε ποια διαολεμένη σελίδα πας μετά... :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα 8/10 των εκδόσεων του Καμπανά είχαν Μη σωστό κεντράρισμα των χρωμάτων.

 

Και κάπου τα 5/10 των Μικρών και μη Κλασσικών Εικονογραφημένων Ατλαντίς. Το ίδιο πρόβλημα πρέπει να υπήρχε και σε άλλα κόμικς Ατλαντίς, ακόμα και στα πανάκριβα Καλύτερα Κόμικς.

 

 

Να μη σου πω ότι είναι κοινό φαινόμενο σε όλα τα κόμικς που εκδόθηκαν στην Ελλάδα τον προηγούμενο αιώνα και δεν ήταν ασπρόμαυρα... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καταραμένο χρώμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μου έχουν πέσει πάρα πολλά στα χέρια μου. Κλασικό παράδειγμα το Μεγάλο Μίκυ #8 που στην 2η σελίδα αναγράφει ως αριθμό το #9 (το έχω ποστάρει ήδη εδώ και επιδή δεν έχει περάσει μόνο ένα αντίτυπο από τα χέρια μου και όλα είχαν την ίδια ιδιομορφία μπορούμε να υποθέσουμε πως όλα τα αντίτυπα που βγήκαν ήταν λάθος.

 

Άλλο παράδειγμα το Τιραμόλα #460, δεν αναγράφει στο εξώφυλλο τον αριθμό τεύχους:

post-5320-127209531677_thumb.jpg

 

Στα Μίκυ Μάους τώρα, το τεύχος 937 ήταν το τελευταίο με τιμή 25 δρχ, μετά η τιμή έγινε 30 δρχ. Κατά την μετάβαση πολλά από τα τεύχη 938, 939 και 940 τυπώθηκαν με ένδειξη δρχ 25, αλλά και κάποια άλλα τυπώθηκαν με ένδειξη δρχ 30. Σε αυτά των 25 δρχ η τιμή περάστηκε από πάνω. Πάρτε τις φωτογραφίες δύο αντιτύπων από τα 938 και 939 που το καθένα αναγράφει με διαφορετικό τρόπο την τιμή:

post-5320-127209560075_thumb.jpg post-5320-127209561339_thumb.jpg

 

Άλλο παράδειγμα τα Μεγάλα Κλασσικά Ποπάυ #10, τυπώθηκαν με δυο διαφορετικά εξώφυλλα και διαφορετική τιμή. Έχω ήδη ποστάρει αυή την παρατήρησή μου εδώ.

 

Μάχη των Πλανητών #6 με 2 εξώφυλλα:

post-5320-127209595296_thumb.jpg

 

Γενικά έχω τύχει σε άπειρα παρόμοια παραδείγματα, αν θυμηθώ και άλλα θα τα προσθέσω.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εδώ στην Ελλάδα έχουν αυτά τα τεύχη μεγαλύτερη αξία? Αναγνωρίζονται ως συλλεκτικά??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παναγιά Παρθένα! ελπίζω όχι... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Γιατί όχι??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γιατί το βρίσκω μια διαδικασία εκ του πονηρού, και στο κάτω κάτω χωρίς νόημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πράγματι. Ένα κόμικ που δεν μπορείς να το διαβάσεις και να το ευχαρηστηθείς γιατί έχει στραβα τυπωμένες σελίδες ή λευκές ή χάλια χρώματα είναι ένα άχρηστο κόμικ που δεν θα έδινα ούτε 50 λεπτά του ευρώ για να το πάρω. Ήδη στην Ελληνική αγορά μεταχειρισμένου πέφτει τρελό γδάρσιμο, αν αρχίσουν να δίνουν τέτοια τευχή σαν συλλεκτκά τότε φέξε μου και γλύστρησα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Οντως! Φαντάζομαι και στο εξωτερικό όσοι αγοράζουν ακριβά τέτοια αντίτυπα είναι συλλέκτες-πωλητές και όχι τόσο αναγνώστες!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στο εξωτερικό (αλλά και στο εσωτερικό ) υπάρχουν πολλοί που δεν αγαπούν το κόμικ σαν ανάγνωσμα αλλά σαν επένδυση. Πάνε και δίνουν ένα σωρό λεφτά για να αγωράσουν κόμικς κλεισμένα μέσα σε διάφανα κουτιά γιατι έχουν αξιολογηθεί απο τον τάδε οίκο και τρέμουν μόνο και στην ιδέα μην κάνει δαχτυλιά η κάψουλα... Δίνουν 100δες ή και 1000δες δολλάρια, απλά και μόνο για να χαζεύουν το εξώφυλλο... Τι να πείς....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Φαντάλομαι όλοι θέλουν να θεωρείται η συλλογή τους έστω "λίγο" συλλεκτική!! Στην τελική όμως μετράει η συναισθηματική αξία που δίνει καθένας! :beer:

Επεξεργασία από Man0s
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τομάκι "Το Αίνιγμα του Τοτεμ" μια φάση πριν την ολοκλήρωσή του, την κοπή περιθωρίων, ευγενική προσφορά από ένα καλό φίλο και συλλέκτη. :best:

Έχει άκοπες σελίδες και περιθώρια που πρέπει να κοπούν.

 

post-7403-1274301717,28_thumb.jpg post-7403-1274301743,92_thumb.jpg

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στο εξωτερικό (αλλά και στο εσωτερικό ) υπάρχουν πολλοί που δεν αγαπούν το κόμικ σαν ανάγνωσμα αλλά σαν επένδυση. Πάνε και δίνουν ένα σωρό λεφτά για να αγωράσουν κόμικς κλεισμένα μέσα σε διάφανα κουτιά γιατι έχουν αξιολογηθεί απο τον τάδε οίκο και τρέμουν μόνο και στην ιδέα μην κάνει δαχτυλιά η κάψουλα... Δίνουν 100δες ή και 1000δες δολλάρια, απλά και μόνο για να χαζεύουν το εξώφυλλο... Τι να πείς....

 

Αφιερωμένο, από την ιστορία "The Money Pit - Το Χρηματωρυχείο" του Don Rosa. Ολόκληρη η σελίδα στην επισυναπτόμενη εικόνα.

 

donrosamoneypitpage03.jpg

 

 

post-2414-127430497467_thumb.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τομάκι "Το Αίνιγμα του Τοτεμ" μια φάση πριν την ολοκλήρωσή του, την κοπή περιθωρίων, ευγενική προσφορά από ένα καλό φίλο και συλλέκτη. :best:

Έχει άκοπες σελίδες και περιθώρια που πρέπει να κοπούν.

 

post-7403-1274301717,28_thumb.jpg post-7403-1274301743,92_thumb.jpg

 

 

:cheers3:

 

εχω μερικα αλμανάκο σε τετοια φαση... :thinking:

ηθελα απο καιρο να σας ρωτησω αν εχουν συλλεκτικη αξία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

εχω μερικα αλμανάκο σε τετοια φαση... :thinking:

ηθελα απο καιρο να σας ρωτησω αν εχουν συλλεκτικη αξία...

 

 

Σε γενικές γραμμές τα κακέκτυπα τεύχη δεν έχουν περισσότερη αξία από ένα κανονικό τεύχος. Πόσο μάλιστα εδώ στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό μπορεί να υπάρχουν άτομα που συλλέγουν τέτοια τεύχη αλλά αποτελούν μια μικρή μερίδα.

Τα μοναδικά τεύχη που ίσως θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "συλλεκτικά" είναι τα τεύχη με περισσότερα από ένα εξώφυλλα. Εκεί βέβαια μπαίνει μια άλλη παράμετρος, ότι το πολλαπλό εξώφυλλο προστατεύει καλύτερα το τεύχος.

Το τομάκι που παρουσίασα, όπως ίσως και τα τεύχη που αναφέρεις είναι σε ημιτελή κατάσταση και μπορούν να μετατραπούν σε κανονικά τεύχη.

Όσο για τη "συλλεκτική αξία" που μπορεί να έχουν;

Είναι ίσως μόνο η ικανοποίηση ότι έχεις στα χέρια σου ένα τεύχος μοναδικό, και τίποτε άλλο.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω...να προσθέσω επίσης ότι αν μιλάμε για τεύχη με διπλό εξώφυλλο, θα μπορούσε το 1 από τα 2 εξώφυλλα να χρησιμοποιηθεί ώστε να δώσει έστω κάποια από την χαμένη αξία σε κάποιο άλλο ίδιο που μας έτυχε και δεν έχει εξώφυλλο και το είχαμε για ''πέταμα''...Πιστεύω ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη αξία των τευχών με διπλό εξώφυλλο...ότι δηλαδή μπορούν να μεταφέρουν μέρος της αξία τους σε κάποιο άλλο κόμιξ.

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σωστός ο vintaz!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επειδή δεν έχει τύχει να δω κάποιο τεύχος με διπλό εξώφυλλο από κοντά, έχει διπλό και εξώφυλλο και οπισθόφυλλο ? Δηλαδή αν είναι τεύχος με συνδετήρες μπορεί να βγει το πρώτο δίφυλλο και π.χ. να μεταφερθεί σε άλλο κόμικ ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1) ΣΠAINTΕΡΜΑΝ Νο 1 του ΚΑΜΠΑΝΑ το εξωφυλλο τυπωμένο στραβο

2) ΧΩΜΑΤΕΡΗ του Λέανδρου τα τελευταία 15 φύλλα λείπουν ενω στη θέση τους επαναλαμβανόνται τα 15 ''μεσαία'' φύλλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επειδή δεν έχει τύχει να δω κάποιο τεύχος με διπλό εξώφυλλο από κοντά, έχει διπλό και εξώφυλλο και οπισθόφυλλο ? Δηλαδή αν είναι τεύχος με συνδετήρες μπορεί να βγει το πρώτο δίφυλλο και π.χ. να μεταφερθεί σε άλλο κόμικ ?

 

Ναι, έτσι είναι. Είχα πετύχει μια φορά το ΚΟΜΙΞ #215, δεν το είχα κιόλας, το πήρα κατευθείαν. Δεν νομίζω να γίνεται να μπει μόνο το εξώφυλλο και όχι τ' οπισθόφυλλο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όντως έτσι ακριβώς είναι....και στο δικό μου αντίτυπο είναι εξώφυλλο και οπισθόφυλλο διπλά...απ'ότι μου έχουν πει τυπώνονται σε μεγάλες σελίδες πολλά δίφυλλα στη σειρά της ίδιας σειράς-σελίδας και στη συνέχεια σημειώνονται τα περιθώρια όπου γίνεται η κοπή... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  9743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1957
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Σε όλη την ιστοριούλα, ο Φέλιξ, προσπαθεί να λύσει το μυστήριο της εξαφάνισης των αγελάδων και άρα και των παραγώγων τους, όπως λ.χ. τις αγαπημένες του μπριζόλες!

Η αγορά έχει γεμίσει από συνθετικές μπριζόλες πετρελαίου! Τελικά ο ήρωας μας, βρίσκει την λύση και μαζί και το εργοστάσιο της ¨ΜΠΡΙΖΟΛΠΕΤΡ¨!

 

post-9743-12767208301238_thumb.jpg

 

Και εκεί, εμείς οι αναγνώστες διαπιστώνουμε ένα τυπογραφικό λάθος!!!

Ενώ σε όλη την ιστοριούλα αναγράφεται το ¨ΜΠΡΙΖΟΛΠΕΤΡ¨, σ`ένα καρεδάκι, εμφανίζεται πάνω σε καζάκι παραγωγής της συνθετικής μπριζόλας, αντί το ¨ΜΠΙΖΟΛΠΕΤΡ¨, το ¨ΜΠΙΡΟΛΠΕΤΡ¨!

Κλασσική περίπτωση λάθους! Τυχαίο; Δε νομίζω!!!!

 

 

ΥΓ: Ευχαριστώ, επί τη ευκαιρία, τον сrc, χάρη στον οποίο κλείνω σειρές όπως του Φέλιξ. Να`σαι καλά φίλε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.