Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΒΑΡΟΝΩΝ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τελικά πήρα και το ΙΝΚΑΛ, κυριώς για να διορθώσω την εγληματική παράληψη ότι έχω ελάχιστο moebius στη συλλογη μου (μόνο τον τρελό στύτη,το οποίο είαι α/μ ,πολύ καλό σχέδιο, άλλα ο gir εκφράζεται πολύ με το χρώμα), στη σκληρόδετη έκδοση των 300+ σελίδων επειδή το θεώρησα καλή επένδυση και αντιπροσωπευτικό έργο+ σταθμός στην ιστορία των κόμικς... προς το παρόν έχω διαβάσει περίπου 80 σελίδες και αν και ΘΕΤΙΚΑ προκατελειμένος δεν έχω απογειωθεί ακόμη! (Κάτι που είχα πάθει με το ΜΕΤΑΒΑΡΩΝΟΥΣ και με τη γιορτή των αθανάτων από Μπιλάλ-Κριστίν μετά από ίσως 20 σελίδες ), ίσως φταιει το ότι η επιστημονική φαντασία ήταν όπως την αντιλαμβάνονταν στις αρχές του 1980,ίσως με ξενίζει το animation στοιχείο πχ με το καρτουνίστικο πουλί του ντετέκτιβ (εννοώ πτηνό,μην φάω κάνα ban στα καλά καθούμενα) ίσως έχω απλά αρχίσει να γερνάω...ίσως και το μικρό για ακόμη μια φορά φορμάτ που δεν αναδυκνείει τόσο την εντυπωσιακή δουλειά του σχεδιαστή που περιλαμβάνει 45 χαρακτήρες σε ένα πάνελ η 69 φουτουριστικά σπιτάκια! Πως να το κάνουμε moebius, bilal και Gimenez διαβάζονται σε μεγάλο φορμάτ, είναι σχεδιαστές που έχει πράγμα μέσα η σελίδα να παρατηρήσεις...πάντως είναι ένα μνημείο της ένατης τέχνης οπότε δεν το μετανιώνω σαν αγορά είτε το σενάριο με ικανοποιήσει είτε όχι! Είναι ίσως και θέμα διάθεσης που βρίσκεται ο αναγώστης, θέλει να είσαι σε πολύ χαλαρό mode και όχι να περιμένεις εκβιαστικά τα νοήματα της πλοκής. Υποσυνείδητα έγινε στο μυαλό μου σύγκριση μεταξυ ινκαλ και nikopol trιlogy ,κάτι που έγινε και συνειδητά μετά από κάποια ώρα ανάγνωσης και αυτό με έκανε να ανατρέξω στη βιβλιοθηκη και να συγκρίνω τα έργα τα οποία έχω στις σκληρόδετες εκδόσεις του ίδιου εκδοτικού με άνισο όμως φορμάτ (humanoides)!! Είδα ότι οι εποχές που κατασκευάστηκαν ήταν πολύ κοντά 1981-88 για το ινκαλ, 1980 με 1992 για το νικοπολ...και προσπάθησα να δω αν κάποιοι αντέγραψαν στοιχεία από τους άλλους... σίγουρα ομοιότητες υπάρχουν στο πως αντιλαμβάνονται κάποια θέματα και το θέμα των ζωόμορφων χαρακτήρων! Από την άλλη το νικοπολ είναι πιο πολύ στο γούστο μου με πιο γήινα χρώματα ενώ το ινκάλ έχει εντελώς εξωπραγματικά χρώματα, εδώ όμως είναι θέμα γούστου, και οι δύο δουλειές είναι καταπληκτικές, διαφορέτικό στυλ σχεδίου με γραφές όμως της ίδιας οικογένειας,πχ ο τρόπος που περιγράφεται ο όγκος με το πενάκι έχει τις ίδιες ρίζες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Απίστευτα ενδιαφέρον βιντεάκι του Valentin Secher πάνω στον χρωματισμό των μεταβαρώνων σε επίπεδα. Το μέλλον του ψηφιακού κόμικ είναι γεμάτο δυνατότητες. :cool: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΒΑΡΟΝΩΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περισσότερα reactions εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΒΑΡΟΝΩΝ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.