Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΒΑΡΟΝΩΝ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

απλα μαθηματικα Jodorowsky + universe = Jodoverse

 

ειναι μια τακτικη που ακολουθει η νεολαια σημερα για να φτιαχνει καινουργιες λεξεις :P

:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και γιατί όχι Unirowski τότε;

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τελικά το JODOVERSE είναι ανεξάντλητο και άπειρο!Το πρώτο μέρος αυτού του πρίκουελ το είχαμε προλάβει στο 9.Καταπληκτικό σενάριο ως συνήθως αλλά και καταπληκτικό σχεδιο  από τον Das Pastoras!Οσοι θέλουν να δουν την συνέχεια των Μεταβαρώνων, ας μην περιμένουν καινούργιο τόμο, ας ψάξουν τα παλιά τεύχη του 9!Όσοι έχουν την λίστα με τα  τεύχη που δημοσιεύονται αυτές οι ιστορίες ας κάνουν μία καλή πράξη!Παρεπιπτόντως τα κόμικ της Humanoids είναι πανάκριβα, οπότε ότι κόμικ έχετε στα ελληνικά από την  Humanoids να το εκτιμάτε ανάλογα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και γιατί όχι Unirowski τότε;

 

:valtnino:

 

γιατι το λεμε στα αγγλικα, αυτο που εγραψες ειναι στα ρωσικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πατατόσφκι.

 

άσχετο, αλλά ήθελα να παίξω και εγώ.:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και γιατί όχι Unirowski τότε;

 

:valtnino:

Για να μην τον μπερδευουν με τα ελαστικα :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όσοι έχουν την λίστα με τα  τεύχη που δημοσιεύονται αυτές οι ιστορίες ας κάνουν μία καλή πράξη!

 
1. Όθων: ο Προπάτορας #4-7
2. Ονωράτα: η Προ-προγιαγιά #84-87
3. Άγκναρ: ο Προπάππους #94-97
4. Όντα: η Προγιαγιά #107-110
5. Σιδεροκέφαλος: ο Παππούς #114-118
6. Ντόνα Βισέντα Γκαμπριέλα ντε Ρόκχα: η Γιαγιά #149-152
7. Αγκόρα: η Πατέρας-Μητέρα #168-171
8. Ακατανόμαστος: ο Τελευταίος των Μεταβαρόνων #218-222
0. Castaca - Νταγιάλ: ο Προπάτορας #388-392
+ μια μικρή έξτρα ιστορία με τον Μεταβαρόνο στο #270
 
:beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 
1. Όθων: ο Προπάτορας #4-7
2. Ονωράτα: η Προ-προγιαγιά #84-87
3. Άγκναρ: ο Προπάππους #94-97
4. Όντα: η Προγιαγιά #107-110
5. Σιδεροκέφαλος: ο Παππούς #114-118
6. Ντόνα Βισέντα Γκαμπριέλα ντε Ρόκχα: η Γιαγιά #149-152
7. Αγκόρα: η Πατέρας-Μητέρα #168-171
8. Ακατανόμαστος: ο Τελευταίος των Μεταβαρόνων #218-222
0. Castaca - Νταγιάλ: ο Προπάτορας #388-392
+ μια μικρή έξτρα ιστορία με τον Μεταβαρόνο στο #270
 
:beer:

 

 

Πρόσφατα μάζεψα από τα 9 της λέσχης τα 5 έως 8 των μεταβαρόνων και εάν δεν υπάρχουν σκαναρισμένα και στα ελληνικά έλεγα να φάω ένα απόγευμα να φτιάξω... έχω δει πως υπάρχει κάπου στο site έως και το 4 σκαναρισμένο

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

αυτό θα έκανε πολύ χαρούμενους τύπους σαν εμένα που ποτέ δεν είχαν διαβάσει το 9 :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρκεί και ένας :)

 

αυτό θα έκανε πολύ χαρούμενους τύπους σαν εμένα που ποτέ δεν είχαν διαβάσει το 9 :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  24501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   452
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παιδιά το 8. Ακατανόμαστος: ο Τελευταίος των Μεταβαρόνων #218-222 το έχω εγώ σκαναρισμένο σε cbr. Νομίζω μόνη μου το σκανάρισα γιατί έχω στην κατοχή μου τα αντίστοιχα τευχάκια, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου, μπορεί να το βρήκα από αλλού, δεν θυμάμαι πλέον.

Θέλετε/μπορώ να το ανεβάσω κάπου εδώ;

 

ΥΓ: Α και btw... αυτή η ρημαδιασμένη η Humanoids, δεν κοιτάει να εκδόσει το τελευταίο τεύχος των Μεταβαρόνων στα αγγλικά, πριν προχωρήσει σε καινούριες εκδόσεις;  :grr:  Μας έχει αφήσει με την συλλογή μας ημιτελή.

Επεξεργασία από happiness
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά το 8. Ακατανόμαστος: ο Τελευταίος των Μεταβαρόνων #218-222 το έχω εγώ σκαναρισμένο σε cbr. Νομίζω μόνη μου το σκανάρισα γιατί έχω στην κατοχή μου τα αντίστοιχα τευχάκια, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου, μπορεί να το βρήκα από αλλού, δεν θυμάμαι πλέον.

Θέλετε/μπορώ να το ανεβάσω κάπου εδώ;

 

ΥΓ: Α και btw... αυτή η ρημαδιασμένη η Humanoids, δεν κοιτάει να εκδόσει το τελευταίο τεύχος των Μεταβαρόνων στα αγγλικά, πριν προχωρήσει σε καινούριες εκδόσεις;  :grr:  Μας έχει αφήσει με την συλλογή μας ημιτελή.

 

 

 

Λοιπόν εδώ είχε ξεκινήσει κάποιος το πρώτο τεύχος... Το 5 και το 6 τα έχω κάνει και μένει το 7 και το 8. Τα κάνω αρχικά για μένα και δευτερεύοντος τα ανεβάζω. Τους κάνω και ένα ελαφρό edit (αρίθμηση, photomerge κτλ). Εάν ανεβάσεις το cbr και τα scans είναι καλά ίσως τα πάρω για τη δική μου έκδοση (εάν μου επιτρέπεις).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   452
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λοιπόν εδώ είχε ξεκινήσει κάποιος το πρώτο τεύχος... Το 5 και το 6 τα έχω κάνει και μένει το 7 και το 8. Τα κάνω αρχικά για μένα και δευτερεύοντος τα ανεβάζω. Τους κάνω και ένα ελαφρό edit (αρίθμηση, photomerge κτλ). Εάν ανεβάσεις το cbr και τα scans είναι καλά ίσως τα πάρω για τη δική μου έκδοση (εάν μου επιτρέπεις).

Από εμένα κανένα πρόβλημα. Μόνο που δεν ξέρω τι να κάνω για να ανεβάσω attachment. Help please?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από εμένα κανένα πρόβλημα. Μόνο που δεν ξέρω τι να κάνω για να ανεβάσω attachment. Help please?

 

Εάν πατήσεις "Χρήση πλήρους επεξεργασίας" σου βγάζει την επιλογή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   452
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Thanks.

 

Πρέπει όμως να το βάλεις στις εξωτερικές πηγές (στο θέμα που σου υπόδειξε ο totally_wired) και να το αφαιρέσεις από εδώ.  :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  24501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   452
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Thanks.

 

Πρέπει όμως να το βάλεις στις εξωτερικές πηγές (στο θέμα που σου υπόδειξε ο totally_wired) και να το αφαιρέσεις από εδώ.  :)

Έχει χαλάσει το πισί μου. Μόλις το συνεφέρω θα το μεταφέρω το αρχείο. Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κι αλλες ιστοριες των ΜΕΤΑΒΑΡΟΝΩΝ βρισκονται σκαναρισμένες εδω ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι Μεταβαρόνοι επιστρέφουν το 2016 σε μια νέα σειρά τεσσάρων τόμων. Τα σενάρια ΔΕΝ θα τα γράφει ο Γιοντορόφσκι αν και θα βασίζεται σε ιστορία του. Την διασκευή αυτής της ιστορίας θα την αναλάβει ο Jerry Frissen. Κάθε τεύχος θα έχει 108 σελίδες και θα βγαίνει κάθε οκτάμηνο, ενώ το καθένα θα είναι σχεδιασμένο από διαφορετικό σχεδιαστή. Το πρώτο τεύχος το έχει σχεδιάσει ο Valentin Sécher (Khaal: Chronicles of a Galactic Emperor) και το δεύτερο ο Niko Henrichon (Noah, Τα Λιοντάρια της Βαγδάτης). 

 

metabaron2-625x610.jpg

 

Πηγή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι 4 τόμοι που έλεγε ο Κωστής το 2014, αισίως πάνε να γίνουν 5. Μόλις έπεσα στο εξώφυλλο του 5ου από τον Valentin Sécher (φβ) Και έμεινα κάπως :)

 

Καλή ιχθυοφαγία στους οφθαλμούς σας

 

18813208_10209097388528838_6870331162737624082_n.jpg

 

Τα εξώφυλλα των άλλων 4. Με τίποτα τέτοιου επιπέδου :) από bedetheque

 

m1.jpgm2.jpgm3.jpgm4.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο και τα διάβασα! :) Ιδιαίτερο κόμικ, σίγουρα όχι για όλα τα γούστα..! Κάποιοι θα ενθουσιαστούν, κάποιοι ίσως και να ενοχληθούν με ορισμένες σκηνές. Ο Jodorowsky έχει χτίσει ένα δυνατό σύμπαν με αρκετά συστατικά και καταφέρνει μέχρι ένα βαθμό να το διαχειριστεί άριστα! Δυστυχώς, όμως, από ένα σημείο και έπειτα συναντάμε κάποια επαναλαμβανόμενα μοτίβα. :thinking: Αυτό με τα ρομποτάκια για παράδειγμα : ενώ στην αρχή βρήκα ιδιαίτερα πρωτότυπο και απολαυστικό το να ξεδιπλώνεται η πλοκή μέσω της αφήγησης και των μεταξύ τους διαλόγων, από τον πέμπτο περίπου τόμο και μετά αυτό με κούρασε αρκετά. :( Και κυρίως η ορολογία που χρησιμοποιήθηκε για τα μεταξύ τους πειράγματα, η οποία σταδιακά εξελίχτηκε σε κλισέ...Ίσως όμως και να φταίει που τα διάβασα μαζεμένα. Αν τα διάβαζα με το ρυθμό που είχαν πρωτοκυκλοφορήσει, πιθανόν και να μη μου φαινόταν τόσο έντονο αυτό!  :Book:

 

Το σχέδιο του Gimenez μου άρεσε πολύ, το ίδιο και οι χρωματισμοί! :best: Το στυλ του δένει ωραία με το σενάριο, ενώ η μουντή και βαριά ατμόσφαιρα που δημιουργεί, ταιριάζει κατάλληλα για το σκηνικό μιας sci-fi όπερας! Μερικές λεπτομέρειες μόνο με ξένισαν σε κάποια καρέ, όπου δυσκολεύεσαι να ξεχωρίσεις σχήματα-χαρακτήρες (ιδιαίτερα στις μάχες), αλλά όπως είπα πριν...απλώς λεπτομέρειες.  :)  Σαν γένικο σύνολο, όμως, το βρήκα πολύ δυνατό! :spidey_yeah_that:

 

Σε γενικές γραμμές, θα το πρότεινα κυρίως σε φανατικούς των sci-fi. Οι φανατικοί του Jodorowsky θα το έχουν διαβάσει ήδη! Για όλους τους υπόλοιπους, αξίζει τουλάχιστον να κάνουν μια αρχή διαβάζοντας τον πρώτο τόμο και αν τους αρέσει συνεχίζουν και με τα επόμενα!  :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ολοκληρώνοντας έναν τετραήμερο μαραθώνιο κατά κάποιο τρόπο, διάβασα και τα οκτώ άλμπουμ που αποτελούν τον λεγόμενο first cycle όπως τον ορίζει ο Jodorowsky. Ο Μεταβαρώνος χωρίς όνομα ξεπήδησε από τις σελίδες του Ινκάλ και μετά χτίστηκε πάνω του ολόκληρο έπος, ένα έπος που με τους αρχικούς συντελεστές απλώνεται σε 510 σελίδες. Είναι μια διαστημική όπερα της κλάσης του Star Wars, σε σημείο που θα έκανε ίσως μεγαλύτερη επιτυχία αν είχε μεταφερθεί στον κινηματογράφο. Όπως θα έκανε και το Dune αν δεν ήταν αποτυχημένη η προσπάθεια, μια προσπάθεια που αποτέλεσε την βάση του Metabarons. Γενικά είναι καθαρό και ολοκληρωμένο έργο, από αυτά που έχουν αντικειμενική αξία ανεξαρτήτως γούστου. 

 

Στα του γούστου τώρα. Το σχέδιο σε αφήνει άναυδο. Όλα τα μονοσέλιδα είναι ανεξαιρέτως αριστοτεχνικά φτιαγμένα, ενώ οι σκηνές δράσης σε κρατούν καθηλωμένο και μέσω της άπειρης λεπτομέρειας δεν χρειάζεται να προσπαθείς να διακρίνεις τι συμβαίνει στο καρέ. Ο Χιμένεζ είναι εξαιρετικός καλλιτέχνης, ή μάλλον ζωγράφος, αφού πάρα πολλά σχέδια των μεταβαρώνων εύκολα στολίζουν τοίχους. 

 

Το σενάριο, αν παραβλέψεις μερικούς συμβιβασμούς που συναντάμε λίγο πολύ παντού, πάσχει σε δύο σημεία. Ενώ ξεκινάει πολύ δυνατά εισάγοντας τον αναγνώστη σε ένα τεράστιο cosmos και χτίζει σε λίγες σελίδες αξιομνημόνευτους χαρακτήρες, μετά το 5ο (ίσως) και 6ο (σίγουρα) τεύχος (Dona Vicenta) αρχίζει και παίρνει την κάτω βόλτα πηγαίνοντας από έναν σουρεαλισμό που εξυπηρετεί το σενάριο σε πλήρες χάος με χαρακτήρες που ξαφνικά συμπεριφέρονται αδικαιολόγητα (συγκριτικά με το απλώς υπερβολικά των πρώτων μεταβαρώνων) και μια πλοκή που πάει όπου πάει ο άνεμος το κεφάλι του Jodo. Οτι κάνει στα περισσότερα που πιάνει στα χέρια του δηλαδή. Καθ'όλη την διάρκεια του κόμικ γνωρίζουμε ελάχιστους χαρακτήρες από ένα πρακτικά άπειρο σύμπαν με τρισεκατομμύρια όντα, αφού καταπιανόμαστε με τους μεταβαρωνους και τα οικογενειακά τους σε αποκλειστικότητα. Αντε και τα δύο ρομπότ που λειτουργούν ως αφηγητές - comic relief. Προφανώς και η φατριά των Καστάκα πρέπει να βρίσκεται στο επίκεντρο, αλλά αν βλέπεις αυτούς μόνο για 500+ σελίδες και κάποιους περαστικούς - ερμαφρόδυτος αυτοκράτορας, σάμπα-ουντ - για 5-6 σελίδες την φορά, κουράζεσαι. Τέλος, είναι κρίμα που ένα μυαλό έχει τέτοια φαντασία και περιορίζεται σε κάτι τόσο φθηνό όσο ο μισογυνισμός. Είναι τόσο προφανές το κόμπλεξ του Jodo με τις γυναίκες από την αρχή μέχρι το τέλος, που καταντάει γελοίο. Πρέπει να έφαγε τρελή φρίκη με κάποια/ες για να είναι όλοι ανεξαιρέτως οι γυναικείοι χαρακτήρες του στους Μεταβαρώνους είτε όμορφοι με πλούσια προσόντα και ηλίθιοι, είτε κακάσχημοι και μοχθηροί, είτε επιφανειακοί και φιλόδοξοι, είτε απλά εκεί για να εκτελούν τον βιολογικό τους ρόλο στην αναπαραγωγή και μετά εκτέλεση. Φτηνό. 

 

Προσωπικοί αγαπημένοι οι Οθον και Στιλχεντ. Μπορεί να μην δίνω αυτή την αίσθηση, αλλά με τα πολλά καλά του και τα κάποια κακά του αξίζει μια τουλάχιστον ανάγνωση. Είναι ορόσημο στο ευρωπαϊκό κόμικ, έχει έναν από τους καλύτερους σχεδιαστές να δίνει ρέστα και αν ξεπεράσεις τον αρχικό ενθουσιασμό, προσφέρει μια καλή ιστορία επιστημονικής φαντασίας γεμάτη πάθος, αυτοθυσία, σθένος, ηρωισμό, επικίλα και να πεθάνουν οι γυναίκες. 

 

:alex:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είναι όντως μισογυνισμός ή κριτική στη φαλλοκρατική κοινωνία και αντίληψη; Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος to tell you the black truth.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Για εμενα οι μεταβαρονοι ηταν η πρωτη μου επαφη με το Χοδοροφσκι μεσα απο τις σελιδες του 9. Μετα απο χρονια διαβασα το Ινκαλ (που μου αρεσε αρκετα) και μετα το επος των μεταβαρονων. Γενικα μου αρεσαν πολυ. Ο Χοδοροφσκυ γενικα μου αρεσει αλλα υπαρχουν και μερικες φορες που με μπερδευει και δεν μπορω να καταλαβω που το παει. Παντως παραμενω φιλος των μεταβαρονων και εχω διαβασει και τα υπολοιπα (εκτος των πρωτων 8 τομων) δηλ τα καστακα και τους 4 νεους τομους (whilhem, chonrad, orne, simak).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

9 hours ago, Kurdy Malloy said:

Είναι όντως μισογυνισμός ή κριτική στη φαλλοκρατική κοινωνία και αντίληψη; Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος to tell you the black truth.

 

Το σκέφτηκα έτσι, ειδικά στην αρχή με την Edna και λίγο στην Honorata. Αλλά τελικά ίσως είναι καραμέλα να βαφτίζουμε κάθε φορά τον μισογυνισμό "κριτική στην φαλλοκρατική κοινωνία" για να κάνουμε ότι δεν βλέπουμε τα προφανή (δεν μιλάω προσωπικά σε σένα βέβαια, το 'χω κάνει ο ίδιος παραπάνω φορές απ'όσο πρέπει). Σκέφτηκα και το bouncer που εκεί λες western είναι, σφάξιμο έπεφτε μεταξύ όλων και οι γυναίκες έπαιζαν πάλι τον ρόλο των bargaining chips μεταξύ συμφωνιών ή πολύ απλά ήταν κρέας μόνο. Αλλά έτσι ήταν στην πραγματικότητα τότε οπότε δεν το προσάπτεις στον Jodo. Στο Madwoman όμως πάλι οι γυναίκες έχουν ρηγμένους ρόλους, οπότε αμφιβάλω αν ο Jodo βρίσκει ευκαιρία σε κάθε κόμικ του να θίγει ένα τόσο ευαίσθητο κοινωνικό πρόβλημα ή, τελικά, είναι μισογύνης και το αποδεικνύει.  

 

Από την άλλη έχεις το Peter Pan που ο Loisel σε συνέντευξη/άρθρα κάνει ξεκάθαρο το πόσο εσκεμμένα ρίχνει ότι θηλυκό χαρακτήρα έχει, ως μια ξεχειλωμένη αντιπαραβολή των ίδιων χαρακτήρων του θεατρικού του Barrie σχολιάζοντας το πως έβλεπε ένας θεατρικός συγγραφέας (και κατ'επέκταση η κοινωνία στο σύνολό της) τις γυναίκες το 1904. Αν ο Jodo είχε κάτι τέτοιο στο μυαλό του (που αμφιβάλω) αποτυγχάνει να το κάνει. Αν, βέβαια. 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Πρόσφατα έκανα επανάληψη στα 8 τόμους-τεύχη του 9 και μπήκα στον κόπο να τα βάλω ποιο τακτοποιημένα σε ντοσιέ... Η αλήθεια είναι ότι όταν έφτασα στην 5 η ιστορία με τον ποιητή, απογειώθηκα ! Η φιλοσοφικές αναζητήσεις που ξεπηδούν ειδικά σε αυτό το κομμάτι της ιστορίας είναι πολύ πλούσιες! Ο jodo  φτάνει στα άκρα με τα σενάρια του και αυτό είναι που τα κάνει τόσο δυναμικά! Η υπερβολή που δίνεται όμως με ρυθμό και φρικαλεότητα που είναι σαν να το ζεις! Βοηθάει βέβαια και το καταπληκτικό artwork του Gimenez, που δεν ξέρω ποιες άλλες δουλειες έχει κάνει και αν κατέκτησε αυτό το επίπεδο σε πολύ μεγάλη ηλικία (από φωτογραφίες που είδα και προ δεκαπενταετίας έμοιαζε 70αρης), άλλα είναι συγκλονιστικός, ειδικά στον χρωματισμό με υδατοδιαλυτά... :blush:Διαφωνώ με την άποψη ότι είναι μισογυνισμός, ένα μύνημα που θέλει να προωθήσει ο σεναριογράφος , εξάλλου οι γυναίκες έχουν εξέχουσες θέσεις και εξουσίες και δείχνουν προσωπικότητα στο έργο. Με την ίδια λογική και οι άντρες στο κόμικ είναι τελείως βλαμμένοι που αυτοθυσιάζονται για πλάκα ,κάθε φορά που θίγεται ο εγωισμός τους, η κάστα τους κτλ, οι ρόλοι των χαρακτήρων  γενικότερα είναι υπερβολικοί, άλλα αυτό δικαιολογείται λόγο της άχρονης περιόδου και της αναγκαιότητας να είναι πιο άμεση η ιστορία ώστε να μην χρειαζεται 6 πλάσιες σελίδες για να βγει κάθε νόημα. Αυτή είναι και η χρησιμότητα των κλισέ σε κάθε ιστορία, να οριοθετηθεί το mainstream φόντο της συγκεκριμένης ιστορίας για να γίνει κατανοητό το παράξενο! Τα τεράστια στήθη και τα υπερσώματα των γυναικών είναι ανάλογα των τεράστιων σωματικών προσόντων των αρρενοπών αντίστοιχων χαρακτήρων! Ότι αισθάνεται ένας αντρας βλέποντας τα μπαλκόνια της όντα και της Ονωράτα το ίδιο θα νιώσει και μια γυναίκα που βλέπει τις πλατάρες και το πέτρινο στέρνο των αντρικών χαρακτήρων, (που συχνά μέσα στο κόμικ είναι και αυτοί γυμνοί,) άλλα και των αμφίφυλων χαρακτήρων! Η σάρκα και η ψυχή και κάτα πόσον αυτά διαχωρίζονται ή δεν γίνεται να διαχωριστούν κτλπ! (Επείσης είναι σίγουρο ότι ο jorodoski παρρήγειλε αυτά τα πλούσια κορμιά, ή μήπως είναι πινελιά του ζωγράφου?), πάντως για να είμαι μέσα στο κλίμα των ιστοριών ποιος δεν θα παντρευόταν μια από τις γυναίκες που ζωγραφίζει ο Gimenez με εμφυτευμένο στο κρανίο της το μυαλό του Jorodoski? :lol:

 

 Ωστόσο δεν έχω διαβάσει τους καινούριους μεταβαρώνους και το ινκαλ , οπότε θα προσπαθήσω για πρώτη φορά στη ζωή μου να καταλάβω πως διαβάζονται τα σκαναρισμένα εδώ μπας και αποκτήσω πιο σφαιρική άποψη :idea:

Δεν νομίζω ότι το έργο απευθύνεται τόσο σε εραστες της επιστημονικής φαντασίας, εγώ θεωρώ το αντίθετο!! Το κάλυμα της sci -fi φάσης είναι περιτύλιγμα και όχι η ουσία, το ζουμί βρίσκεται στη σαπουνόπερα και στις ίντρικες των χαρακτήρων! Είναι ψυχολογικό θρίλερ κάτα κάποιο τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κάνε στον εαυτό σου ένα δώρο και πάρε τις σκληρόδετες εκδόσεις της Humanoids. Εκπληκτικό χαρτί, υπέροχα χρώματα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Εννοείς τις καινούριες ιστορίες? Εικαστικά όντως είναι καταπληκτικές, αν και το παραδοσιακό στυλ του gimenez είναι πιο οικείο στο μάτι μου, σίγουρα θα ήθελα να τα είχα όλα και θα καραδοκώ για να τα αποκτήσω μόλις μου δοθεί η ευκαιρία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τελικά σε μία φάση υπέρτατης ανοιχτοχεριάς, πήρα τον σκληρόδετο που έχει όλο το έπος (520 σελίδες) και τον πρώτο τόμο της τριλογίας αυτό με τον techno-admiral (public)...Eίχε και το Ινκαλ το πρωτο ,αυτό με τον Μοέμπιους, άλλα 1ον δεν είχα άλλο μαρούλι μαζί μου και 2) δεν το χω πάρει ακόμη απόφαση...

1) Θα γκρινιάξω λίγο, το τούβλο με τις 520 σελ, το πήρα χωρίς 2η σκέψη γιατι θεώρησα ότι με 0,1 ευρώ τη σελίδα η καλύτερη value for money αγορά;) που θα μπορούσε να κάνει κανείς, όμως με ξενέρωσε κάτι, το μικρό φορμάτ (διαστάσεις σελίδας):giati:, αυτό το έκαναν επειδή είναι πολύ μεγάλο για να μην βγει και πάρα πολύ βαρύ ή πολύ ακριβό? Πάντως οι σελίδες μου φαίνονται μικρές για αυτό το στυλ εικονογράφισης. Ο τόμος της καινούριας τριλογίας πάλι ήταν πολύ καλύτερος σαν μέγεθος, μπορείς να χαρείς τις σελίδες, Ψηφιακή ζωγραφική στο στυλ που μου αρέσει, θυμίζει το στυλ του Άλεξ Ρος , το φυλλομέτρισα και είναι ωραίο για να το φυλλομετράς ,άλλα είχε λιγότερο σέξι αύρα από αυτό του Gimenez...χμ, επικεντρώθηκαν στο πολεμικό κομμάτι? Παραμένω φαν του Gimenez, επειδή το αρτ που κάνει είναι πολύ εκφραστικό κι ας έχει και ατέλειες που και που, ωραίες είναι κι αυτές, άλλα σίγουρα και το ξεφύλλισμα του καινούριου είναι από μόνο του ένα σχολείο. Είναι οπτικό πανόραμα,  την ιστορία δεν την διάβασα ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ίσως ξεφεύγω απ το θέμα, άλλα δεν είδα κα΄που να έχει συζήτηση ειδικά για τις ξένες εκδόσεις, μπορεί βέβαια να μην έψαξα καλά... άλλα ήθελα να πω ότι διαβάζοντας το THE METABARON,BOOK 1: Τhe techno-admiral & the anti baron επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου ότι δεν μοιάζει τόσο με Jorodowsky και έχω μια αίσθηση ότι έχει παραχωρήσει τα δικαιώματα του κόσμου του, σε πιο φρέκους δημιουργούς, βάζοντας βέβαια την υπογραφή του και διεκδκώντας ποσοστό απ την πίττα, το λέω αυτό επειδή βλέποντας τα 3 ονόματα πάνω απ τον τίτλο νόμιζα ότι έχει writer, artist και colorist, άλλα μελετώντας καλύτερα είδα ότι έχει writer τον Jerry Frissen... ξέρω ότι έχω γίνει πολύ γκρινιάρης:blush2: άλλα η πλοκή μου φάνηκε αρκετά μονότονη, ενώ στο παλιό ,αυτό με τον Gimenez, η μία έκπληξη διαδεχόταν την άλλη,δεν μπορούσα να πάρω ανάσα και ήμουν ικανός να διαβάσω 5οο σελίδες στο χρόνο που διάβασα 100 του Frissen, θα μου πείτε ότι μήπως επειδή δεν διαβάζεις την μητρική σου γλώσσα, άλλα μιλάω για την υπόθεση ,όχι για τα κείμενα αυτά καθ αυτά. Σίγουρα είναι ένα υπέροχο book,που οπτικά το έχεις και το χαίρεσαι:xm:, άλλα αναγνωστικά δεν με εξιτάρει και δε νομίζω να πάρω και τους άλλους τόμους...(ποτέ μη λες ποτέ βέβαια), ίσως πάλι απλά το Jodoverse να κορέστηκε μετά από άποιες χιλιάδες σελιδες έργου! Σίγουρα αν έπιανα αυτό πρώτο θα ήταν ένα εκπληκτικό κόμικ που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα, άλλα έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα και έχοντας ταξιδέψει στην φαντασία του jodo  η αυτηρότητα των κριτηρίων έχει φτάσει ταβάνι:sick:!

 

εκεί που ο Μεταβαρώνος πάει να ταίσει γάλα το παιδί συννεχίζεται κάπου-κάπως ή είναι ένα απλό αστειάκι?Η΄ταν η ιστορία που ξεκίναγε το 9 ,ενώ το book της humanoids το έχει στο τέλος και μένει ξεκάρφωτο χωρίςνα συνεχίζεται ενώ άρχιζε να το χτίζει!! Υποτίθεται ότι τη συνέχεια θα τη δούμε στα καινούρια άλμπουμς? (αυτά με writer Frissen και artist τον Secher?)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.