Μετάβαση στο περιεχόμενο

BILLY THE KID'S: ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΚΑΙΡΟΥ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BILLY THE KID'S: ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΚΑΙΡΟΥ
Σενάριο/Kείμενα:
Eric Powell
Σχέδιο:
Kyle Hotz
Hμερ. έκδοσης:
04-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
19.0 x 29.0
Σελίδες:
108
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Νίκος Βρυώνης
Lettering:
Μαρία Ζιώβα
Πρωτότυπος τίτλος:
Billy the Kid' s Old Timey Oddities
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-6732-51-5

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

BillyTheKids_0001.jpgBillyTheKids_0001z.jpg

 

Η τελευταία έκδοση της Jemma Press ακούει στο όνομα Billy the Kid's Μυστήρια του Παλιού Καιρού. Στον καταπληκτικό αυτό αυτοτελή τόμο έχουμε τη συνεργασία του σεναριογράφου Eric Powell (το 2004 τιμήθηκε με το βραβείο Eisner) και του σχεδιαστή Kyle Hotz (δουλειά του έχουμε ξαναδεί στο Mosaic). Στην Αμερική είχε κυκλοφορήσει το 2005 ως μίνι σειρά τεσσάρων τευχών από την Dark Horse Comics.

 

Πρωταγωνιστής της ιστορίας είναι ο παράνομος Χένρυ Μακ Κάρτυ, κατά κόσμο Μπίλυ Δε Κιντ, που ήταν υπαρκτό πρόσωπο και είχε σκοτωθεί το 1881 από τον σερίφη Pat Garrett. Στην ιστορία όμως των Powell και Hotz ο Billy the Kid δεν σκοτώθηκε αλλά άφησε τον κόσμο να πιστεύει ότι ο σερίφης τον είχε νικήσει. Έτσι, χωρίς να κινδυνεύει αφού όλοι τον θεωρούσαν νεκρό, περιπλανιέται στην Άγρια Δύση αναζητώντας το εύκολο χρήμα. Κάποια στιγμή συναντιέται με τον Φινέα Σπράουλ, ιδρυτή ενός περιοδεύοντα θιάσου που ονομάζεται "Τα Βιολογικά Αξιοπερίεργα του Σπραουλ", ένα τσίρκο τεράτων τόσο για τον Κid όσο και για όλο τον κόσμο. Ο Φινέας θα ζητήσει από τον πιστολέρο να συνοδέψει το θίασο σε μια επικίνδυνη αποστολή στην Ευρώπη κόντρα στον επικίνδυνο Δόκτωρα Φρανκενστάιν. Μη μπορώντας να αντισταθεί στην αμοιβή, θα γίνει κι αυτός μέρος του θιάσου που αποτελείται από τον Άνθρωπο Αλιγάτορα Ωλντγουιν Κάλαχαν, τη γυναίκα με τα τατουάζ Ισιδώρα Μαυρίτη, το παιδί λύκος Έκτορ Ντελγκάδο, τον αγριάνθρωπο Γουάττα, το αγόρι μινιατούρα Τζέφρυ Τινσλ και τη μάντισσα μαντάμ Τινσλ.

 

Ομολογώ ότι βασικό μου κίνητρο που αγόρασα τον τόμο ήταν η παρουσία του Kyle Hotz στο Comicdom Con 2010. Όχι ότι κάποια στιγμή δε θα το τσίμπαγα, απλά επιτάχυνα τη διαδικασία για να έχω και τη τζίφρα του σχεδιαστή στην κόπια μου. Άλλωστε η τιμή είναι πολύ συμφέρουσα για την ποιότητα της έκδοσης και δε σήκωνε ιδιαίτερη σκέψη. Τελικά δεν μετάνιωσα καθόλου για τη βιασύνη μου, γιατί πραγματικά το καταευχαριστήθηκα! Συνδυασμός γουέστερν με τρόμο, άκρως πρωτότυπο και με εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου αποτέλεσμα. Πολύ καλύτερο από το Mosaic, ίσως λόγω της παρουσίας του Powell, το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απλά για την ιστορία να πούμε πως η Ελληνική έκδοση της Jemma είναι μεγαλύτερη, σε διαστάσεις, της αντίστοιχης Αμερικάνικης και κατα την άποψή μου καλύτερη μιας και βγήκε σε ασπρόμαυρο, που αναδυκνύει το μπαρόκ/γκόθικ σχέδιο του Hotz.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τι πρωτότυπο! Άλλη μια επιλογή του Σταυριανού (εκδότη της Τζέμμα) που με άφησε ικανοποιημένο. Πιθανότατα έγχρωμο να μη με ικανοποιούσε. Ωραίο σκιτσάκι και ιστοριούλα που ρέει. Επίσης ο Σταυριανός οφείλει να πει πως στο διάολο πετυχαίνει τέτοιες τιμές για τέτοια κόμικ...

 

:cheers5:

 

ΥΓ προτιμώ το Mosaic όμως ;) Είμαι και λάτρης των noir βέβαια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16034
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα τελευταίο και το διάβασα πρώτο με το που γύρισα Λάρισα.. Μου άρεσε πολύ!! απο αλλού ξεκίνησε, αλλού το πήγε... μόνο ο Ηρακλής και η Ζήνα δεν παίξανε σε αυτό το κόμικ.. Μου άρεσε πάρα πολύ το σχέδιο... Πιο πολύ απο το Mosaic.. (και δεν πάω κόντρα στον θείο... :P )

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η συνέχεια το Σεπτέμβρη από την Dark Horse:

 

 

post-3787-127660698426_thumb.jpg post-3787-12766069873524_thumb.jpg

 

BILLY THE KID'S OLD TIMEY ODDITIES AND THE GHASTLY FIEND OF LONDON #1

 

Written by Eric Powell, art by Powell and Kyle Hotz, colored by Dan Brown and Dave Stewart, covers by Powell and Hotz.

 

The world believes the notorious outlaw Billy the Kid was killed by Pat Garrett, but in reality the Kid is very much alive, the hired gun of Fineas Sproule's traveling spectacle of biological curiosities -- or "freaks," as Billy calls them. In their latest adventure, Billy and crew confront their most vicious challenge yet: Jack the Ripper!

 

In London to visit a true Elephant Man, Billy, Sproule, and the company learn about the Whitechapel murders and the fact that disfigured people are being blamed for the killings and targeted for mob justice. As the group applies themselves to the case, Sproule looks for information at every bar in the city, while Billy tags along to drink whisky and flirt with prostitutes at each one -- which might be a better way to find the Ripper than he realizes.

 

32 pages, $3.99, in stores on Sept. 8.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είχα πάρει από το Comicdom, αλλά μόλις χθες κατάφερα να το τελειώσω. Ποιοτική έκδοση, σε πολύ καλή τιμή (μάλιστα το είχα τσιμπήσει με μειωμένη τιμή στο Comicdom), με ενδιαφέρον σενάριο και φοβερό σχέδιο. Αν και δεν είμαι φαν του είδους, αυτό πραγματικά με ενθουσίασε, κυρίως λόγω σχεδίου. Ο Κάυλ Χοτζ το έχει πραγματικά, λυπάμαι που δεν πήρα και το Mosaic στο Comicdom (για τζίφρα, γιατί κάποια στιγμή θα το πάρω σίγουρα :P ), αλλά τουλάχιστον έχω αυτό:

 

post-9146-12766074124473_thumb.jpg

 

Ανυπομονώ για τα sequels!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εντάξει το βρήκα μέτριο. Το πήρα βασικά γιατί μου άρεσε το 'the goon' ΚΑΙ για την πολύ καλή τιμή. Δύσκολα να το ξανανοίξω, με χάλασε πολύ το ότι είναι ασπρόμαυρο και σε μερικά σκίτσα δεν έβγαζα άκρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

post-12722-0-12627200-1341669118_thumb.jpg

 

Το Billy The Kid’s Old Timey Oddities and the Orm of Loch Ness θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο.

Περισσότερες πληροφορίες και variant από τον Powell.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94938
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ομολογώ πως δεν ήξερα την ύπαρξή του και το ανακάλυψα με την προσφορά τής Jemma στο CCA 2015...!

 

Αν μπορούμε να δώσουμε έναν ορισμό στο εξωφρενικά αλλοπρόσαλλο σενάριο,πιστεύω ότι αυτή η ιστορία θα ήταν ό,τι πρέπει...!Παρ'όλα αυτά όμως η πλοκή της ήταν όμορφα δοσμένη σε σημείο η ανάγνωση να γίνεται απολαυστική...!Πραγματικά πέρασα καλά διαβάζοντάς την...!Η υπόθεσή της είχε τα πάντα...!Μεταφυσικά φαινόμενα,τέρατα,μεσαίωνα,τρελούς επιστήμονες,γουέστερν,ανατροπές και φυσικά δεν έλειπαν οι σκηνές με πιστολίδι...!Το σχέδιο του Hotz κι εδώ είναι εξαιρετικό,αλλά οι υπερβολικά πολλές λεπτομέρειες και η έλλειψη χρώματος,εμένα προσωπικά με κούρασαν...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία ιστορία, αν και θα ήθελα να δω και κατιτίς παραπάνω πέρα από την τελική μάχη. Βέβαια, σε δεδομένες σελίδες, πόσα να πει ο σεναριογράφος.

Ο Hotz έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στο σχέδιο, αλλά υπήρξαν μερικά κουραστικά καρέ. Και το α/μ είναι η σωστή επιλογή.

Στα συν, η εξαιρετική μετάφραση. Φαντάζομαι ότι στο πρωτότυπο είχε λέξεις κι εκφράσεις βγαλμένες από το Φαρ Ουέστ, αλλά και στα ελληνικά έβγαινε πολύ ωραία η μαγκιά του Μπίλυ δε Κιντ.

Ένα διασκεδαστικό, παουελικό ανάγνωσμα, που διαβάζεται ξανά και ξανά.

:gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι λογοι που δεν ειχα αγορασει για πολλα χρονια αυτο το κομικ, ειναι πως πρωτον, δεν ειχα προσεξει ποτε πως ειναι σε σεναριου του Eric Powell, του οποιου η πενα (και οχι μονο) μου αρεσει εξαιρετικα πολυ και δευτερον δεν μου αρεσε καθολου η αισθητικη του εξωφυλλου, κατι που οδηγουσε στο να μην προσεξω πως το εχει γραψει ο Powell, φαυλος κυκλος δλδ.

 

Ευτυχως η καταρα εσπασε και εφτασε στα χερια μου αυτο το διαμαντακι, πολυ καλο σε ολα τα επιπεδα, τουλαχιστον για το ειδος του! Powell & Hotz εκαναν ενα υπεροχο παντρεμα και καταφεραν να χτισουν σε μολις 100 σελιδες ενα σωρο χαρακτηρες και φυσικα μια υπεροχη περιπετεια! Το σχεδιο υπεροχο σε καθε καρε, το αποτελεσμα δικαιωνει απολυτα την εκδοτικη που επελεξε να το βγαλει ασπρομαυρο  :up:

Το γεγονος πως ο εκδοτης το πουλαει μολις εξι χρονια μετα την εκδοση, με 70% εκπτωση, με οδηγει στο συμπερασμα πως του εχει μεινει μεγαλο στοκ, κατι που για ακομη μια φορα με οδηγει με θλιψη στην διαπιστωση-επιβεβαιωση του ποσο μικρη αγοραστικη δυναμη εχουμε οι Ελληνες κομικσαδες, δεδομενου φυσικα του οτι σαν αρκετα εμπειρος εκδοτης το 2010 ο Σταυριανος, αποκλειεται να τυπωσε εξωφρενικα μεγαλο τιραζ  :(

 

 

Υγ1. Οσο πιο πολυ κοιταζω το εξωφυλλο τωρα που εχω διαβασει το κομικ, τοσο πιο πολυ μου αρεσει!

Υγ.2. Φυσικα και προτινεται!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δυνατό κομικάκι. Όταν στερεύουν οι ιδέες των κλασικών σεναρίων και οι δημιουργοί ανακατεύουν φαινομενικά ασυμβίβαστες θεματολογίες, ή κάτι πολύ καλό θα βγει ή κάτι πολύ κακό. Εδώ βγήκε ανάλαφρο και διασκεδαστικό. Το διάβασα γρήγορα, χόρτασα το σχεδιάκι που σε ελάχιστα σημεία το βρήκα μπουκωμένο, έψαξα για τυχόν συνέχειες (βρήκα τις δύο που αναφέρονται παραπάνω) και τις έβαλα να κατεβαίνουν. Περίεργο μιξ μιας από τις διάσημες φιγούρες του φαρ-ουέστ με τρόμο της βικτωριάνα αλλά τελικά βγήκε απολαυστικό. 

 

Αν και έχω τα περισσότερα goon, δεν έτυχε ακόμα να τα διαβάσω. Αν είναι και αυτά γεμάτα με αυτό το κάφρικο χιουμοράκι θα πέσει γέλιο. :lol: 

 

-"Ξέρεις τι δεν μου πάει κάτω με τίποτα σε σένα; Που γ@μησες τα καημένα τα πρόβατα." :respect: Αν δεν είναι αυτό η καταλληλότερη ατάκα για την κορύφωση του φινάλε, ποια είναι ερωτώ. :lol: 

 

Ένα παραπονάκι μόνο, το ότι τουλάχιστον το δικό μου αντίτυπο είχε θέματα με την εκτύπωση και κάποιες σελίδες ήταν πιο αχνές στο μαύρο από άλλες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to BILLY THE KID'S: ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΚΑΙΡΟΥ
  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Με την σχετικά πρόσφατη απόκτηση του 3ου "μέρους" της ιστορίας "The Orm of Loch Ness", έκανα μία επανάληψη και στα προηγούμενα δύο και έχω πλέον μια καλύτερη και ολοκληρωμένη εικόνα. Το θεωρώ ένα πολύ διασκεδαστικό κόμικ, αρκετά κάφρικο όπως όλα όσα έχει γράψει ο Powell, που ναι μεν δεν φτάνει το επίπεδο του Goon αλλά έχει τη φάση του. Εγώ πλέον δεν το κατατάσω στην κατηγορία ουέστερν, γιατί πέρα από τον Billy the Kid και τα εξάσφαιρά του, η υπόθεση παίρνει τροπή που δεν έχει καμία σχέση με Άγρια Δύση. Το σχέδιο του Hotz είναι πολύ καλό, και η αλήθεια είναι ότι το χρώμα του ταίριαζε αρκετά, άρα από αυτή την άποψη προτιμώ την έκδοση της Dark Horse. Από την άλλη, βέβαια, το μέγεθος των σελίδων στην έκδοση της Jemma μετράει πολύ! Κρίμα που δεν ολοκληρώθηκε στην Ελλάδα, πάντως όσοι μπορείτε να βρείτε την αμερικάνικη έκδοση να μην διστάσετε.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2675
  • Achievement Points:  414
  • Days Won:  1
  • With Us For:  729 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό το κόμικ το πήρα πρόσφατα σε αστεία τιμή από Jemma. Είμαι Ηοτζ-ικός, λατρεύω τη δουλειά του και έχω βάλει ένα πολύ άγριο μαλτεζάκι να φρουρεί και το Billy the Kid αλλά και το Mosaic. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να βάλω κι ένα πεκινουά για έξτρα κάλυψη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.