Μετάβαση στο περιεχόμενο

13η - και τυχερή - ΕΚΘΕΣΗ ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑΣ [ Λαφύστι Βοιωτίας 29/5/2010 - 6/6/2010 ]


erma jaguar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-6330-1271359846,14_thumb.jpg

 

Ο Δήμος Λεβαδέων, το Πνευματικό Κέντρο και ο Μορφωτικός Σύλλογος Λαφυστίου, διοργανώνουν την 13η Εκθεση Γελοιογραφίας με ελεύθερο θέμα.

Τιμώμενος δημιουργός : ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΙΤΑΛΗΣ

Οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν κατάλογο με επιλογή των γελοιογραφιών που θα εκτεθούν.

Αφιέρωμα στους Σέρβους Γελοιογράφους

[σε συνεργασία με τη FECO – SERBIA]

Παρουσίαση της Έκθεσης ΕΥΡΩ-διαδρομές, Οικονομία και Πολιτική στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Λέσχη Γελοιογραφίας [EUROPEAN CARTOONIST CLUB]

Οι Γελοιογραφίες να είναι πρωτότυπες, ασπρόμαυρες ή έγχρωμες.

[μέγεθος Α4 – Α3]

Τελευταία ημερομηνία αποστολής Γελοιογραφιών: 30 Απριλίου.

Απαραίτητο, σύντομο βιογραφικό σημείωμα.

Η Έκθεση θα ανοίξει τις πόρτες της, το Σάββατο 29 Μαïου και ώρα 20.00 στο Πνευματικό Κέντρο Λαφυστίου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και Κυριακή 6 Ιουνίου.

Ώρες λειτουργίας : 19.00 –22.00

Διεύθυνση αποστολής Γελοιογραφιών:

Γιάννης Γερούλιας, Σοφοκλέους 8, ΛΙΒΑΔΕΙΑ τ.κ. 32 100

Πληροφορίες : 697 35 27 622

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Και φυσικά θα οργανωθεί ημερήσια εκδρομούλα (όπως πρόπερσυ- πέρσυ είχαμε τα εγκαίνια της Λέσχης) και θα πάμε να το διασκεδάσουμε :dance:

 

Όποιος θέλει να μπει στο πρόγραμμα για την τρελοπαρέα που θα δημιουργηθεί ας το δηλώσει εδώ. Φυσικά θα περιμένουμε και από άλλες πόλεις την παρουσία τους.... το βράδυ στην ταβέρνα γίνεται απίστευτος χαβαλές(αν και με εμάς γίνεται όλη την ημέρα)

 

:cheers3:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ είμαι μέσα!! :dance: Εκδρομούλα και κοψίδια! :cool:

 

Υγ. Για όποιον δεν κατάλαβε, μιλάμε για απόγευμα Σάββατο 29/05 ;)

 

 

:beer::beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Εγώ αν και κυκλοφορώ ακόμα οριακά με ...πατερίτσα, θα προσπαθήσω να έρθω.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ αν και κυκλοφορώ ακόμα οριακά με ...πατερίτσα, θα προσπαθήσω να έρθω.

 

Έλα παρέα με τον big vaggos :lmao:

 

Υ.Γ. Περαστικά και στους δύο :doctor:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και εγώ μέσα είμαι. Με μεταφορικά πώς θα το κανονίσουμε;

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και εγώ μέσα :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δυστυχώς η τύχη πάλι μου τα χάλασε και δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ όπως είχα πει στον Γερούλια.... σας ζηλεύω που θα πάτε, η παρέα και το μέρος είναι απίθανα....

 

:cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έχει κανονιστεί κάτι για το ποιοι και πώς θα πάνε; Θα ήθελα να έρθω κι εγώ... Συγνώμη που γράφω την τελευταία στιγμή.

 

Μπορώ να διαθέσω και αυτοκίνητο αν χρειαστεί, αλλά δεν ξέρω καλά το δρόμο. Οπότε αν θέλει κάποιος που ξέρει καλύτερα να έρθει και να βοηθήσει στην πλοήγηση, ευπρόσδεκτος! Αν βέβαια υπάρχουν ήδη πολλά αυτοκίνητα που θα πάνε μισοάδεια και χωράω κάπου, θα το εκτιμούσα πολύ!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Εγώ τελικά θα πάω αλλά είμαι "γεμάτος".

Μίλησα χθες με Γερούλια και τα "ρεμάλια" του GC είναι ήδη υπολογισμένα για ...προβατίνα.(Πρόπερσι είχε επέλθει παρεξήγησις)

 

Πρώτη λύση:Για να βρεις τα κατατόπια, θα ρωτήσεις που είναι το Λαφύστι (περίπου 4 χλμ παράκαμψη αριστερά έξω από την Λιβαδειά , πηγαίνοντας προς Θήβα.). Η έκθεση γίνεται συνήθως στο σχολείο του χωριού το απόγευμα μετά τις 7μμ.

 

Δεύτερη Λύση: Πιο πριν το μεσημεράκι, σιγουρα θα υπάρχουν ερασιτέχνες ρεμάλια αλλά και ο Βιτάλης (επίσης μίλησα χθες) στις καφετέριες και τα σουβλατζίδικα της "Κρύας". (Μέσα στην πόλη ένα εξαιρετικό μέρος με ένα τρομερό ποτάμι και πλατάνια. Όπου και να ρωτήσεις θα σου πουν). Εκεί τακιμιάζεις με κάποια παρέα κι έρχεσαι.

 

 

 

 

Έχει κανονιστεί κάτι για το ποιοι και πώς θα πάνε; Θα ήθελα να έρθω κι εγώ... Συγνώμη που γράφω την τελευταία στιγμή.

 

Μπορώ να διαθέσω και αυτοκίνητο αν χρειαστεί, αλλά δεν ξέρω καλά το δρόμο. Οπότε αν θέλει κάποιος που ξέρει καλύτερα να έρθει και να βοηθήσει στην πλοήγηση, ευπρόσδεκτος! Αν βέβαια υπάρχουν ήδη πολλά αυτοκίνητα που θα πάνε μισοάδεια και χωράω κάπου, θα το εκτιμούσα πολύ!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αλέξανδρε (και όποιος άλλος θέλει να έρθει, σας περιμένουμε ;) ) εμείς θα ξεκινήσουμε 15:30 από σταθμό Δουκίσσης Πλακεντίας (έξοδος parking). Καλό είναι να φέρεις το αυτοκίνητό σου, σε περίπτωση που μαζευτούμε πολλά άτομα να μοιραστούμε σε 2 αυτοκίνητα. Διαφορετικά θα πάμε με ένα. :)

 

 

 

:beer::beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! Θα έρθω με το αυτοκίνητο στο σταθμό κατά τις 15:10. Τα λέμε εκεί!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν πάτε στην έκθεση περάστε μια βόλτα από Χαλκίδα να με βοηθήσετε στη μετακόμιση. Μία κούτα να πάρει ο καθένας άδεισε το σπίτι.

Τις κούτες με τα κόμικς όμως θα τις κουβαλήσω μόνη μου.... :Suspicious::kabuki:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Τις κούτες με τα κόμικς όμως θα τις κουβαλήσω μόνη μου.... :Suspicious::kabuki:

Ε!ΟΧΙ!Ποτέ ένας κύριος και μάλιστα βασιλιάς δεν αφήνει μιά κυρία να κουβαλησει πράγματα,τις κούτες αυτες εγω μόνος μου θα τις σηκωσω :mafia:

  • Like 5
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ GREEKCOMICS & ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΦΙΛΩΝ ΚΟΜΙΚΣ ΣΤΗΝ 13η ΕΚΘΕΣΗ ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΛΑΦΥΣΤΙΟΥ

 

Poster.jpg

 

Όπως είχε γίνει και με την 12η, έτσι και στη 13η Έκθεση Γελοιογραφίας στο Λαφύστι παραβρέθηκαν μέλη του GreekComics που τυγχάνει να είναι βέβαια και μέλη της Λέσχης Φίλων Κόμικς. Ως φίλοι των κόμικς και κατ' επέκταση και της γελοιογραφίας, διοργανώθηκε μονοήμερη εκδρομούλα από την Αθήνα. 5 μέλη του forum έδωσαν το παρόν: o global dionik, o fredy, o Ion13, o comicsking και ο Αλέξανδρος.

 

Σημείο συνάντησης ήταν ο σταθμός μετρό Δουκίσσης Πλακεντίας στις 15:30. Κάποιο μπέρδεμα εμπόδισε τον Αλέξανδρο να έρθει εγκαίρως και έτσι αναχωρήσαμε δίχως αυτόν με κάποια καθυστέρηση για τη Λιβαδειά και με οδηγό τον dionik. Γύρω στις 17:20 φτάσαμε στα Κρύα Λιβαδειάς, περπατήσαμε δίπλα στο ποτάμι και κάτσαμε για καφεδάκι σε μία καφετέρια εκεί κοντά. Κατόπιν συνεννοήσεως κατά τις 18:00 προστέθηκε στην παρέα μας και ο Αλέξανδρος ο οποίος ήρθε μόνος του με το αμάξι. 19:10 σηκωθήκαμε, φορέσαμε τις κονκάρδες μας και ξεκινήσαμε για το Λαφύστι. 10 λεπτά αργότερα ήμασταν εκεί, όπου μας υποδέχτηκε ο Γιάννης Γερούλιας, ο πρωτεργάτης της έκθεσης και ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Φίλων Γελοιογραφίας. Μας έκανε απ' την αρχή να νιώθουμε σαν το σπίτι μας και μιλήσαμε για πολλά ενδιαφέροντα θέματα.

 

Γύρω στις 20:05 ανέβηκε στο βήμα ένα άλλο μέλος του Συλλόγου Φίλων Γελοιογραφίας, ο κύριος Παπαχαραλάμπους, ο οποίος έκανε την εισαγωγή της έκθεσης, ενώ έδινε το λόγο στα τιμώμενα μέλη της εκδήλωσης. Έτσι αμέσως μετά το λόγο πήρε ο Πρόεδρος του Λαφυστίου, ο οποίος έδωσε τιμητική πλακέτα στον Δημήτρη Βιτάλη που ήταν το τιμώμενο πρόσωπο της εκδήλωσης. Αφού ο δημιουργός έκανε κάποια σχόλια και ευχαρίστησε για την τιμή αυτή, ανέβηκε στο βήμα ο Δημοτικός Σύμβουλος, και εν συνεχεία η κόρη του γνωστού δημιουργού Ηλία Κουμετάκη, καθώς μέρος της έκθεσης ήταν αφιερωμένο και σε εκείνον. Λίγα λόγια ακόμα από τη βουλευτή του ΠΑΣΟΚ κα Άρια Αγάτσα και απ' τον κ. Καράτζαλη εκ μέρους της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Βοιωτίας, για να ανέβει τελευταίος ο Γιάννης Γερούλιας. Ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκόμενους, το Δήμο Λιβαδειάς για τα 3 εκατομμύρια ευρώ που δαπάνησε για την έκθεση (εκεί φυσικά όλοι γέλασαν), ενώ αναφέρθηκε και στον μικρό γελοιογράφο Μιχαήλ Ευφραίμ Καραφυλάκη που είναι μόλις 8 χρόνων και έχει όλο το μέλλον μπροστά του. Ύστερα, λίγο μετά τις 20:35, έδωσε το ελεύθερο για να μπούμε στην έκθεση.

 

Εκείνη τη στιγμή υπήρχαν κάτι λιγότερο από 100 άτομα, οπότε το μικρό δημοτικό σχολείο γέμισε γρήγορα. Όλοι θαύμαζαν τα έργα των ελλήνων και ξένων γελοιογράφων. Πέρα από γελοιογραφίες του Δημήτρη Βιτάλη που ήταν το τιμώμενο πρόσωπα, και κάτι λίγες του Ηλία Κουμετάκη, υπήρχαν πολλά έργα Σέρβων δημιουργών καθώς στην έκθεση συμμετείχε και ο Σύλλογος Σέρβων Γελοιογράφων (FECO-SERBIA). Aντίστοιχα υπήρχαν έργα διαφόρων ξένων γελοιογράφων καθώς υπήρχε συμμετοχή και από την Ευρωπαϊκή Λέσχη Γελοιογραφίας (EUROPEAN CARTOONIST CLUB). Βεβαίως οι περισσότερες γελοιογραφίες ήταν έργα δημιουργών από όλη την Ελλάδα, και αφού το θέμα ήταν ελεύθερο οι περισσότεροι σχολίαζαν την πολιτική και την επικαιρότητα όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο.

 

Όσοι απολάμβαναν τα έργα της έκθεσης μπορούσαν να κάτσουν έξω στην αυλή και να απολαύσουν κάποιο ποτάκι ή αναψυκτικό. Κατά τις 22:00 αναχωρήσαμε για την ταβέρνα Πανόραμα όπου μας περίμενε τραπέζι. Γύρω στα 50 άτομα απολαύσαμε ένα πλουσιότατο δείπνο που περιλάμβανε κατσικάκι, μπριζόλες προβατίσιες, κοκορέτσια, πατάτες, σαλάτες και άφθονο κρασί. Η τηλεόραση έπαιζε Eurovision αλλά κανείς δεν έδινε ιδιαίτερη σημασία.

 

Κάποια στιγμή μας μοιράστηκαν κάρτες του γελοιογράφου Αθανάσιου Ευθυμιάδη. Πήρε μία ο καθένας. Ορίστε η δική μου και αυτή του Αλέξανδρου:

 

Nasos 1.jpgNasos 2.jpg

 

Κατά τη 1:30, και αφού οι περισσότεροι είχαν σιγά σιγά αποχωρήσει, ο Γιάννης Γερούλιας μας πήρε από την ταβέρνα για να μας ξεναγήσει στο Μουσείο Γελοιογραφίας Λαφυστίου που αναμένεται να λειτουργήσει σύντομα. 14 άτομα συνολικά (μεταξύ των οποίων ο Δημήτρης Βιτάλης, ο Soloup και o Νεκτάριος Χασάνδρας) ξεναγηθήκαμε στο παραλίγο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας το οποίο φιλοξενούσε πολλά πρωτότυπα έργα γελοιογράφων αλλά και αρκετά κόμικς. Όταν φτιαχτεί και ανοίξει σίγουρα θα είναι υπέροχο μέρος! Η ξενάγηση κράτησε ως τις 3:15 περίπου, και εν συνεχεία γυρίσαμε στον χώρο της Έκθεσης για ένα επιπλέον ποτό. Γύρω στις 3:45 όμως η δική μας συμμετοχή τελείωσε γιατί ήταν ήδη αργά και είχαμε να επιστρέψουμε στην Αθήνα. Αφού χαιρετήσαμε και ευχαριστήσαμε όλους για την παρέα και τα όσα έκαναν για εμάς, γυρίσαμε στα αμάξια μας και πήραμε το δρόμο του γυρισμού. Κατά τις 5:30 φτάσαμε σπίτια μας.

 

Τις καλύτερες 75 από τις 273 φωτογραφίες που τραβήξαμε μπορείτε να τις δείτε εδώ.

 

Και του χρόνου! :beer:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά τη 1:30, και αφού οι περισσότεροι είχαν σιγά σιγά αποχωρήσει, ο Γιάννης Γερούλιας μας πήρε από την ταβέρνα για να μας ξεναγήσει στο Μουσείο Γελοιογραφίας Λαφυστίου που αναμένεται να λειτουργήσει σύντομα.

 

ΒΑΡΒΑΤΟ νέο! :wow:

 

:clap2: και του χρόνου!!!!! :yahoo::cheers2:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Θέλω πάραυτα το όνομα και το κινητό του μέλους που εμφανίζεται στη δεύτερη φωτογραφία. :efxaristo:

 

:valtnino:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

[...] για να ανέβει τελευταίος ο Γιάννης Γερούλιας. Ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκόμενους, το Δήμο Λιβαδειάς για τα 3 εκατομμύρια ευρώ που δαπάνησε για την έκθεση (εκεί φυσικά όλοι γέλασαν). [...]

 

Καλά αυτό με τα εκατομμύρια το είπε τόσο φυσιολογικά που στα κλάσματα δευτερολέπτου μέχρι να ακούσω τα πρώτα γέλια πέρασαν οι εξής σκέψεις από το μυαλό μου:

1. Μπράβο ο Δήμος βοήθησε με λεφτά την έκθεση.

2. ...και τι λεφτά, 3 εκατομμύρια και σε περίοδο σκανδάλων!

3 :oops: και OMG, μα καλά τι κάνανε με 3 εκατομμύρια... ξανάχτισαν το σχολείο από τα θεμέλια?!?

4 [γέλια] οκ με ψάρωσε για τα καλά :D

 

Εκείνη τη στιγμή υπήρχαν κάτι λιγότερο από 100 άτομα, [...]

 

Δυστυχώς την ίδια στιγμή με τα εγκαίνια λάμβανε μέρος και ένα άλλο γεγονός στην Λιβαδιά, (δεν συγκράτησα τι...) και το κοινό μοιράστηκε, παρολαυτά είχε πολύ κόσμο και νομίζω περισσότερο από την προηγούμενη φορά που πήγαμε και αυτό είναι πολύ θετικό.

 

Όσοι απολάμβαναν τα έργα της έκθεσης μπορούσαν να κάτσουν έξω στην αυλή και να απολαύσουν κάποιο ποτάκι ή αναψυκτικό. Κατά τις 22:00 αναχωρήσαμε για την ταβέρνα Πανόραμα όπου μας περίμενε τραπέζι. Γύρω στα 50 άτομα απολαύσαμε ένα πλουσιότατο δείπνο που περιλάμβανε κατσικάκι, μπριζόλες προβατίσιες, κοκορέτσια, πατάτες, σαλάτες και άφθονο κρασί.

 

Ένα από τα πιο ωραία σημεία της βραδιάς, όχι τόσο για το φαΐ (καλά εντάξει δεν παιζόταν, ειδικά η προβατίνα :P) αλλά για την καλή παρέα και τις γνωριμίες. Πρώτοι καθίσαμε και τελευταίοι σηκωθήκαμε :)

 

Κάποια στιγμή μας μοιράστηκαν κάρτες του γελοιογράφου Αθανάσιου Ευθυμιάδη. Πήρε μία ο καθένας. Ορίστε η δική μου και αυτή του Αλέξανδρου:

 

Dionik η δική σου ξέμεινε στην τσάντα μου, θα στην αφήσω στην Λέσχη :)

 

 

Κατά τη 1:30, και αφού οι περισσότεροι είχαν σιγά σιγά αποχωρήσει, ο Γιάννης Γερούλιας μας πήρε από την ταβέρνα για να μας ξεναγήσει στο Μουσείο Γελοιογραφίας Λαφυστίου που αναμένεται να λειτουργήσει σύντομα. 14 άτομα συνολικά (μεταξύ των οποίων ο Δημήτρης Βιτάλης, ο Soloup και o Νεκτάριος Χασάνδρας) ξεναγηθήκαμε στο παραλίγο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας το οποίο φιλοξενούσε πολλά πρωτότυπα έργα γελοιογράφων αλλά και αρκετά κόμικς. Όταν φτιαχτεί και ανοίξει σίγουρα θα είναι υπέροχο μέρος! Η ξενάγηση κράτησε ως τις 3:15 περίπου...

 

Όπως μας είπε και ο Γιάννης το μουσείο δεν είναι έτοιμο ακόμα αλλά θα προσπαθήσει του χρόνου να είναι έτοιμο. Είναι σε πολύ ωραίο μέρος, ήταν σχολείο στις αρχές του 1900, αν θυμάμαι καλά, και είχαν γίνει σχετικά πρόσφατα κάποιες επισκευές ώστε να γίνει μουσείο φυσικής ιστορίας, αν και τελικά θα γίνει μουσείο γελοιογραφίας.

Η 1 και μισή ώρα ξενάγηση από την Γιάννη, που με πολύ όρεξη και πάθος μας έδειχνε τα αποκτήματα του μουσείου νομίζω ότι τα λένε όλα. Ελπίζω του χρόνου να το δούμε έτοιμο και τακτοποιημένο όπως θέλει να το φτιάξει ο Γιάννης και να το απολαύσουμε.

 

...και εν συνεχεία γυρίσαμε στον χώρο της Έκθεσης για ένα επιπλέον ποτό. Γύρω στις 3:45 όμως η δική μας συμμετοχή τελείωσε γιατί ήταν ήδη αργά και είχαμε να επιστρέψουμε στην Αθήνα.

 

Ειλικρινά αν δεν έπρεπε να γυρίσω στην Αθήνα θα έμενα χαλαρά για πολλές ώρες με αυτή την όμορφη και ευχάριστη παρέα. Την επόμενη φορά θα πάρω και sleeping bag μαζί :D.

 

Συνοπτικά...

Μία όμορφη έκθεση, ωραίοι άνθρωποι, πολύ καλή παρέα, πάρα πολύ γέλιο, καλή προβατίνα και κρασί (ή μπύρες), εκπλήξεις και πολύ κέφι.

 

Και του χρόνου! :beer:

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.