Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΟ COMICDOM CON 2010


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μερικά βασικά πράγματα για να γίνετε εσείς οι Βασιλιάδες του φετινού Comicdom Con!

 

Όπως κάθε μεγάλο συνέδριο που σέβεται τον εαυτό του, έτσι και το Comicdom Con πρέπει να είναι ένα ατελείωτο πανηγύρι, οπου πολλά πράγματα συμβαίνουν ταυτόχρονα και καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.

 

Όμως αγαπημένε μου αναγνώστη μη φοβάσαι! Ο AndreasD & το Greekcomics είν' εδώ για να σε οδηγήσουν με απλά βήματα στη επιτυχία!

 

Τα βασικά που θα πρέπει να γνωρίζεις, ειδικά αν έρθεις στο Con για πρώτη φορά.

 

- Ο σταθμός του Μετρό που βολεύει είναι η στάση "Πανεπιστήμιο".

- Λεωφορεία/Τρόλευ που βολεύουν είναι όλα όσα κάνουν στάση στις Πανεπιστημιού, Ακαδημίας, Ιπποκράτους. Για να βρείτε το μέσο που βολεύει μπορείτε να πάτε εδω http://tp.oasa.gr/

- Γενικά η παραμονή είναι πολύωρη, οπότε φρόντισε να έχεις μαζί σου νερό και ξηρά τροφή.

- Υπάρχει καφετέρια στην ΕλληνοΑμερικάνικη Ένωση όπου εκτος απο καφέδες μπορείς να βρείς και σάντουιτς, αλλά είναι μικρή και συνήθως γεμάτη.

- Στα γύρω στενά υπάρχουν διάφορα μαγαζιά που μπορείς να βρείς απλό φαγητό και να πιείς καφέ ήσυχα.

- Αν καπνίζεις θα πρέπει να βγαίνεις στο δρόμο να το κάνεις (όπου θα είμαι και εγώ συχνά-πυκνά) μιας και στους εσωτερικούς χώρους δεν επιτρέπεται πια.

- Τα δρώμενα συβαίνουν σε τρείς διαφορετικούς ορόφους, οπότε να είσαι έτοιμος/η για συχνά ανεβοκατεβάσματα στις σκάλες.

- Αν σε προβληματίζει το παραπάνω να σου πω, πως υπάρχει και ασανσέρ, αλλά θέλει υπομονή.

- Ο βασικός χώρος που είναι τα μαγαζιά και η κεντρική έκθεση original art, σου δίνει την εντύπωση πως είναι στο ισόγειο, αλλά στην πραγματικότητα θεωρείται ως ο 1ος όροφος.

- Εκτός απο το χώρο που είναι τα μαγαζιά, έναν όροφο πιο πάνω και ακριβώς δίπλα στο θέατρο είναι ο χώρος με τα φανζίν. Περάστε οπωσδήποτε και απο εκεί γιατι σίγουρα θα βρείτε αξιόλογα κόμικς.

- Αν σκοπεύεις να έρθεις στο Con και τις τρείς ημέρες, εκμεταλεύσου το πρόγραμμα και άπλωσε αυτά που θέλεις να κάνεις και τις τρείς ημέρες για να σου έρθει πιό ξεκούραστα.

- Στα επίσημα signing που θα γίνουν στο θέατρο ετοιμάσου για αρκετές ουρές και μεγάλη αναμονή και ειδικά στον Romita Jr. Παρ' όλα αυτά διασκέδασε το και γνωρίσου με αυτούς που είναι δίπλα σου. Δεν ξέρεις ποτέ... ;)

- Στα signing που γίνοντε στα περίπτερα των εκδοτικών πιάσε κουβέντα με τους δημιουργούς. Είναι όλοι πολύ εντάξει άτομα και τους αρέσει να μιλάνε με τους αναγνώστες τους. Αν θέλεις ζήτησε τους να σου σκιτσάρουν και κάτι για να κρατήσεις σαν ενθύμιο. Είναι τζάμπα και θα σου δώσει χαρά και για καμιά βδομάδα.

- Στο χώρο των εκδηλώσεων θα υπάρχουν αρκετά άτομα της διοργάνωσης (φορούν τις χρακτηριστικές ταμπελίτσες). Μπορείς να τους ρωτήσεις όποια πληροφορία (σχετική με τη διοργάνωση θες). Για αυτό το λόγο είναι εκεί. Επίσης στην είσοδο, πρίν απο τα μαγαζια και την έκθεση υπάρχει γραμματεία, απ όπου θα μπορέσεις να προμηθευτείς το πρόγραμμα και άλλο έντυπο υλικό.

- Φρόντισε να γνωρίσεις τα άτομα του Greekcomics. Θα περάσεις καλά και θα έχεις όση βοήθεια θέλεις. Οι περισσότεροι θα φοράμε την χρακτηριστική κονκάρδα με τον σαλίγκαρο. Δεν ξέρω αν θα βγείς καλύτερος άνθρωπος μετα απο αυτή την εμπειρία, αλλά σίγουρα θα περάσεις καλά.

- Τέλος και για μεγαλυτερη βοήθεια μπορείς να κατεβάσεις το συνολικό πρόγραμμα ανα μέρα/ανα ώρα που έφτιαξα σε ένα απλό εξέλ. Δες τι θές να κάνεις και να δείς. Σβήσε αυτά που δε σε ενδιαφέρουν.

- Πέρασε καλά!

 

:beer:

 

Survival Guide Comicdom Con 2010.xls

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

- Αν καπνίζεις θα πρέπει να βγαίνεις στο δρόμο να το κάνεις (όπου θα είμαι και εγώ συχνά-πυκνά) μιας και στους εσωτερικούς χώρους δεν επιτρέπεται πια.

 

απαγορεύεται το κάπνισμα στη καφετέρια πλέον????.......

 

άμα είναι, να σας στείλω την φωτογραφία μου :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

άμα είναι, να σας στείλω την φωτογραφία μου :)

 

Αυτή, στείλτη στο zade υπογεγραμμένη! :D

 

:cool: οδηγός, Αντρέα. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς αξιοτιμον κυριον ΑΝΔΡΕΑΝ Δ.

Με μεγαλην μου λυπη στην αρχη του κειμενου σας διακρινα μια ειρωνικη,υποτιμικη και προσβλητικη διαθεση προς το ατομο μου.Οδηγιες για να γινεται ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ του COMICDOM

Nομιζεται οτι ετσι γινεται καποιος Βασιλεας;θελει πολλη δουλεια και κοτσια.

Την υποθεση την εχουν αναλαβει οι δικηγοροι μου,που για αρχη θα σας στειλουν εξωδικο,εσωδικο μεσοδικο,εξωφυλλο και οπισθοφυλλο.Θα τα πουμε στα δικαστηρια.Μαζι μου θα ειναι ο καινουριος μανατζερ μου Μ.Παπους της οποιος του αρεσει να με αποκαλει τον Απολυτο Ελληνα Βασιλια.Πολλη καλος στην δουλεια του το μονο κακο ειναι που οπου και αν παει σερνει ενα ξανθο βλαμενο απο πισω του.

Οσο για το καπνισμα υπαρχει λυση,την περασμενη κυριακη στο πανηγηρι του Α.θωμα βρηκα και πηρα ενα μικρο ναργιλε.Το καπνισμα απαγορευεται οχι το ρουφηγμα,ασε που αρωματιζεις και το χωρο(οι καπνοι εχουν διαφορα αρωματα φρουτων)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.