Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Για Την Κοστολόγηση Του Περιοδικού ‘’ΚΟΜΙΞ’’ (Τερζόπουλος) [ Για να μην πέσετε θύματα αισχροκέρδειας ]


vintaz

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βλέποντας αυτό το ποστ με κάνει να γελάω και να κλαίω με μαύρο δάκρυ , δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα των μαγαζιών εδώ βοριά ή αν μέσα σε μια δεκαετία οι τιμές τετραπλασιάστηκαν πάντως στα μονά μέρη που έχω δει τιμές κοντά σε αυτές είναι σε ένα περίπτερο που είχε ένας παπουλης στην Χαλκιδική πριν καμιά τριετία τσίμπησα ένα εκτός εκατοντάδες (για κάποιον λόγο) και ένα από το 80 έως το 90 δεν είχε ιστορία Ρόσα πάντως σίγουρα όπως και να έχει κάθε φορά από τότε που έχω ψάξει τα πρώτα τεύχη αυτής της συλλογής φτάνω σε σημείο να λέω ότι δεν υπάρχει ελπίδα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13492
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Bouyio είπε:

Βλέποντας αυτό το ποστ με κάνει να γελάω και να κλαίω με μαύρο δάκρυ , δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα των μαγαζιών εδώ βοριά ή αν μέσα σε μια δεκαετία οι τιμές τετραπλασιάστηκαν πάντως στα μονά μέρη που έχω δει τιμές κοντά σε αυτές είναι σε ένα περίπτερο που είχε ένας παπουλης στην Χαλκιδική πριν καμιά τριετία τσίμπησα ένα εκτός εκατοντάδες (για κάποιον λόγο) και ένα από το 80 έως το 90 δεν είχε ιστορία Ρόσα πάντως σίγουρα όπως και να έχει κάθε φορά από τότε που έχω ψάξει τα πρώτα τεύχη αυτής της συλλογής φτάνω σε σημείο να λέω ότι δεν υπάρχει ελπίδα 

 

Tα πρωτα τευχη ειναι αυτα που ψαχνουν κυριολεκτικα ολοι ! Πως περιμενεις καποιος να σου τα χαρισει δινοντας τα τσαμπα?Και γιατι να το κανει αυτο,τι εχει να κερδισει? Ολα κινουνται με βαση τον κανονα αγορα-ζητηση. Οσοι αγοραζουν συλλογες με σκοπο το κερδος ,σε αυτα τα δυσκολα νουμερα ειναι που βασιζονται για να ρεφαρουν αμεσα. Συμφωνω οτι σε αρκετα τευχη που βρισκονται σε αφθονια στην αγορα, οι τιμες σε καποια ειναι δυσαναλογες (πχ 80ρια 90ρια).

 

Το σοβαρο προβλημα δεν ειναι αυτο που λες ,αλλά η κατηγορια των ατομων που πουλανε ανθρακα για θησαυρο. Δηλαδη τι εννοω. Κατεστραμενα/διαλυμενα τευχη σε τιμες λιγο πιο κατω απο οσο αξιζει ενα σε αριστη κατασταση.

 

Παραδειγμα :  Κομιξ Νο1 - € 100,00 - Vendora.gr   

Αυτο το τευχος σε αυτην την τραγικη κατασταση ζητημα αν δωσει καποιος 30 ευρω. Κοιτα ομως ποσο ζηταει....Εγω που το εχω αριστο σχεδον 9/10 εφοσον αυτο κοστολογειται 100, αμα ζητουσα 300 πως θα με χαρακτηριζες? 

Παραθεση του δικου μου για να συγκρινεις


 

IMG_20210512_112159.jpg

 

 

Με αυτους να τα εχεις φιλε, αυτοι ειναι που χαλανε την αγορα. Οπως και οι απατεωνες τυπου Πανταρη που καταχραζονται τα λεφτα του κοσμου. Ολα τα υπολοιπα ειναι ενα εμποριο που κινει την αγορα.

 

 

Παντως ,αμα συγκρινεις τις σημερινες τιμες με τον καταλογο του vintaz του 2010 , ειναι παρα πολυ πεσμενες. 

Ολα τα προϊοντα απο τοτε εχουν ανεβει κατα πολυ, ενω οι τιμες σε αυτα εχουν μειωθει, οποτε σφαιρικα αμα το δουμε η πτωση στη ζητηση του ΚΟΜΙΞ ειναι αρκετα μεγαλη ,12 χρονια μετα τη δημιουργια αυτης της λιστας !!

Αρα αυτο που ισχυριζεσαι οτι οσο προχωραν τα χρονια ,οι τιμες ολο και θα ανεβαινουν,δεν εχει υποσταση...

 

Ειδικα τον τετραπλασιασμο των τιμων που λες, δεν τον βλεπω πουθενα, με βαση ολα τα στοιχεια που παρεθεσα.

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38029
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  31
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τι τιμή θα δίνατε για της αυθεντικές θήκες του κόμιξ; :thinking:

Γιατί ωραίες και οι custom αλλά αυτές έχουν την δικιά τους γοητεία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

3 ώρες πριν, Δημήτρης Κοντσιώτης είπε:

Τι τιμή θα δίνατε για της αυθεντικές θήκες του κόμιξ; :thinking:

Γιατί ωραίες και οι custom αλλά αυτές έχουν την δικιά τους γοητεία :)

Γιατί, υπάρχουν πουθενά αγγελέις για θήκες Κόμιξ;;; Εγώ ψάχνω αλλά δεν... Δεν θα έδινα ωστόσο πάνω από 8-10 ευρώ το τεμάχιο... Και πολλά λέω. Και εξαρτάται και η κξατάστασή τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38029
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  31
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, Lekker είπε:

Γιατί, υπάρχουν πουθενά αγγελέις για θήκες Κόμιξ;

Στο Facebook υπάρχουν κατά καιρούς με τις τιμές να κυμαίνονται στα 20€

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.