Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Για Την Κοστολόγηση Του Περιοδικού ‘’ΚΟΜΙΞ’’ (Τερζόπουλος) [ Για να μην πέσετε θύματα αισχροκέρδειας ]


vintaz

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]απορώ πώς τους επιτράπηκε να χρησιμοποιήσουν την λέξη "Κόμιξ" για τίτλο τού περιοδικού. Θα πρέπει να υπάρχει κάποιος νόμος που το απαγορεύει αυτό. Δεν γίνεται, δεν πρέπει να μπορεί να γίνεται, να κυκλοφορήσεις εφημερίδα με το όνομα Εφημερίδα, περιοδικό με το όνομα Περιοδικό η να βγάλεις π.χ. μαστίχες με το εμπορικό όνομα Μαστίχες. Αυτά είναι προσδιοριστικά τού εμπορικού είδους. Και για παράδειγμα, ρώτησα κάπου τις προάλλες για παλιά κόμιξ και μου έβγαλαν μια στοίβα "Κόμιξ"!

 

 

Αυτός είναι ο λόγος που το περιοδικό δεν αναγράφεται ως ΚΟΜΙΚΣ αλλά ΚΟΜΙΞ

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5141 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θυμάμαι στην αρχή που με έπεισε ο αδερφός μου να τα μαζέψω όλα τα τεύχη και έβλεπα κάτι τιμές και χάζευα.Τελικά βρήκα αρκετά τεύχη σε τέλεια κατάσταση στα... περίπτερα στα χωριό μου .Φυσικά χρειάστηκε ΤΡΟΜΕΡΗ αυτοπειθαρχία και τρεις φίλους να με κρατήσουν όταν πήγα να αγοράσω το πρώτο τεύχος για 300 € .Πάλι καλά.

 

τι χρονολογιας ηταν περιπου τα τευχη που βρηκες στο χωριο σου?

στο δικο μου δε βρηκα τιποτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

 

μπράβο vintaz μόνο και μόνο για τον κόπο σου αλλά και για κάτι τόσο χρήσιμο :best:

 

και αφού κατάφερες και έβαλες μια τάξη στο κόμιξ :thinking: μήπως μπορείς να πεις και μια γνώμη για τις αυτοτελείς εκδόσεις:

 

Carl Barks 10×10 ( 1999)

Ζωδιακή Πέτρα ( 1991)

Ιστορία της Δυναστείας των Ντακ ( 1981)

Οι Χρυσοί Κύκλοι της Ατλαντίδας ( 2004)

Τα 7 Θαύματα των Παπιών ( 1992)

Το Αίνιγμα του Τοτέμ ( 1994)

Το Σπαθί των Πάγων ( 1990)

 

γιατί τα βρίσκω σε τιμές ότι να ναι :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα!!! Για τις αυτοτελείς αυτές εκδόσεις οι τιμές που εγώ θεωρώ λογικές (για να μην παρεξηγηθώ :) ) και θα έδινα τα χρήματα ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΩΣ ΑΡΙΣΤΗ!!! είναι οι ακόλουθες:

 

 

Carl Barks 10×10 ( 1999)---------------------------------> 12 ευρώ

(όχι τόσο δυσεύρετο, αλλά πολύ δύσκολο να βρεθεί σε πκ κατάσταση αφού από το περίπτερο κυκλοφορούσε ήδη τσαλακωμένο λόγω της ποιότητας του εξώφυλλου)

 

Ζωδιακή Πέτρα ( 1991)------------------------------------> 25 ευρώ

(έχουν ακουστεί διάφορες ιστορίες και φήμες αλλά είναι σίγουρο ότι λόγω μεγέθους διαλυόταν πανεύκολα...άρα πκ κατάσταση αρκετά δύσκολη και εξού και η τιμή)

 

Ιστορία της Δυναστείας των Ντακ ( 1981)-------> 35 ευρώ

(λόγω παλαιοτητας και καθαρής σπανιότητας- Και θέλοντας να τονίσω πόσο σημασία έχει η κατάσταση...το ίδιο το τεύχος σε απλά καλή όχι όμως σχετικά καλή κατάσταση γνωρίζω ότι πουλιέται όποτε βρεθεί στα 25 ευρώ)

 

Οι Χρυσοί Κύκλοι της Ατλαντίδας ( 2004)------> 4 ευρώ

(τι να πώ? αν και μου το βρήκαν το είχα δει πέρσι σε γνωστό κομικομάγαζο-όχι παλαιοπωλείο-, στην τιμή

του...και μάλιστα σε 2 αντίτυπα...δυστυχώς μετά από λίγο διάστημα ''σαρώθηκαν'' και τα 2 από κάποιον!!)

 

Τα 7 Θαύματα των Παπιών ( 1992)----------------> 6-7 ευρώ

(η ανατύπωση θεωρώ ότι έριξε αρκετά την τιμή του καθώς και τη ζήτησή του αφού μέχρι και στο εξώφυλλο μοιάζουν αρκετά κάτι που δεν ισχύει τόσο στο σπαθί των πάγων που είναι κάπως διαφορετικά τα χρώματα. Ίσως μάλιστα να έπρεπε να το βάλω και στα 6 σκέτο αλλά και στα 7 το θεωρώ λογική τιμή-εξάλλου είναι και μικρές οι διαφορές...αν

δώσεις 6 θα δώσεις και 7...αν και στη ΔΝΤ εποχή τα μετράμε όλα... ;) )

 

Το Αίνιγμα του Τοτέμ ( 1994)-----------------> 8 ευρώ

(χμ...λιγάκι πιο δύσκολο από τις σπέσιαλ εκδόσεις αλλά όχι περισσότερο από το σπέσιαλ φάντομ ντακ...θεωρώ ότι μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα σε αριστη κατάσταση...είχε πολύ καλό δέσιμο)

 

Το Σπαθί των Πάγων ( 1990)-------------------> 9 ευρώ

(αν και έγινε ανατύπωση και μειώθηκε η ζήτησή του, πιστεύω κρατάει κάπως την ''αίγλη του παρελθόντος'' και από τη στιγμή που δεν μοιάζει πολύ με το καινούριο δεν μειώθηκε η τιμή του πολύ)

 

 

Τώρα βέβαια αυτές είναι οι τιμές αν ψαχτείς για ένα χρονικό διάστημα και έχεις υπομονή...αν είσαι τυχερός μπορεί να τα βρεις και στα 4 ευρώ τα τελευταία 3...αλλά είναι κάτι που συμβαίνει ελάχιστα έως ποτέ στην μεγαλύτερη μερίδα των ατόμων που τα αναζητά...

 

Σίγουρα τεύχη υπάρχουν...αλλά αυτοί που τα αναζητούν θα παραμένουν ΠΑΝΤΑ περισσότεροι!!! :cheers3:

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

:respect::respect::respect::respect::respect::respect::respect::respect::respect::respect:

 

 

 

 

και χίλια :thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:

 

νταξει δεν είναι χίλια αλλά όσα χωράνε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα 7 Θαύματα των Παπιών τα είχα βρει σε γειτονικό περίπτερο πέρσι τέτοια εποχή μέσα στη ζελατίνα του στην ονομαστική του τιμή (νομίζω γύρω στα 3,5€ - 4€). Είχε δύο αντίτυπα τα οποία και τσίμπησα.

 

Για το Σπαθί των Πάγων δεν θα έδινα πάνω από 5-6€, αυτή είναι και η τιμή που πουλιόταν ακόμα και σε online δημοπρασίες πριν μερικά χρόνια.

 

Για τους Χρυσούς Κύκλους της Ατλαντίδας δεν το συζητώ, έκδοση 6 χρόνων με μέτριες ιστορίες, δεν θα έδινα περισσότερα λεφτά απ' όσο κόστιζε όταν πρωτοκυκλοφόρησε.

 

Το Carl Barks 10 Χ 10 νομίζω πως είναι απίθανο να βρεθεί χωρίς τσαλακωμένο εξώφυλλο. Θυμάμαι το είχα πάρει όταν πρωτοκυκλοφόρησε, και εκτός του ότι έφαγα τον κόσμο για να το βρω, δεν το είχα πετύχει πουθενά σε αξιοπρεπή κατάσταση.

 

Αυτά από εμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πολυ ωραιο και κατατοπιστικο αρθρο...προσωπικα δεν συλλεγω τη σειρα αυτη αλλα εχω φρηξει με αυτα που κατα καιρους βλεπω/ακουω...

εμπορος στη θεσσαλονικη μου εκμυστηρευτηκε ολο χαρα οτι πουλησε το τευχος 2 (το α-τιμο και καλα) στα 500ε....για εναν ολοκληρο μισθο δηλαδη :thinking:

Συμφωνοι οτι αυτες πρεπει να ειναι οι τιμες (οι χαμηλες εννοω)...αλλα βρε παιδια,που θα βρειτε εναν ανθρωπο (ΕΝΑΝ!)να πουλησει σε αυτες τις τιμες?

Κανεις δεν πουλαει τοσο γιατι ΠΑΝΤΑ καποιοι τα ψαχνουν τα τευχη.Και οποιος εχει σαρακι ενδιδει,τι να λεμε τωρα...διοτι απλουστατα δεν ξερεις αν αυριο το κομματι το ξανβρεις στον δρομο σου.

Και ουτε η οικονομικη κριση βλεπω να το αλλαζει αυτο... :oops:

Δυστυχως.

 

 

Είμαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος οδηγός θα βοηθήσει πολλούς φίλους του περιοδικού Κόμιξ να αρχίσουν ή να ολοκληρώσουν τη συλλογή τους, χωρίς να πέσουν θύματα εκμετάλλευσης...κάποιους ίσως όμως να τους ταρακουνήσει, ενώ μερικούς θα τους ενοχλήσει. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα ότι θα μου έπαιρνε 5 ολόκληρες μέρες να το ολοκληρώσω. :)

 

[....]

 

 

ΚΑΛΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

.αλλα βρε παιδια,που θα βρειτε εναν ανθρωπο (ΕΝΑΝ!)να πουλησει σε αυτες τις τιμες?

Κανεις δεν πουλαει τοσο γιατι ΠΑΝΤΑ καποιοι τα ψαχνουν τα τευχη.Και οποιος εχει σαρακι ενδιδει,τι να λεμε τωρα...διοτι απλουστατα δεν ξερεις αν αυριο το κομματι το ξανβρεις στον δρομο σου.

Και ουτε η οικονομικη κριση βλεπω να το αλλαζει αυτο... :oops:

Δυστυχως.

 

 

 

 

Eδώ ,στο greekcomics θα βρεις! Ούτε κι εγώ πίστευα στην αρχή ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοιες τιμές ,αλλά κοιτάζοντας τις εδώ προσφορές ,βρήκα πολλά ΚΟΜΙΞ που έψαχνα σε πολύ καλές τιμές! Στο εμπόριο δεν πέτυχα ποτέ τέτοιες τιμές ,κι όμως εδώ όχι μόνο τις βρήκα ,αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις βρήκα ακόμα καλύτερες.Οπότε ,καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τέτοιες τιμές υπάρχουν!Το μόνο που χρειάζεται είναι παρατηρητικότητα και ταχύτητα γιατί οι προσφορές εδώ χτυπιούνται στο άψε σβήσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12426
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  64
  • Reputation:   231
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5116 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα έχω το νου μου λοιπόν...Αν και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα 24ωρης σύνδεσης! :cheers3:

 

 

 

 

Eδώ ,στο greekcomics θα βρεις! Ούτε κι εγώ πίστευα στην αρχή ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοιες τιμές ,αλλά κοιτάζοντας τις εδώ προσφορές ,βρήκα πολλά ΚΟΜΙΞ που έψαχνα σε πολύ καλές τιμές! Στο εμπόριο δεν πέτυχα ποτέ τέτοιες τιμές ,κι όμως εδώ όχι μόνο τις βρήκα ,αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις βρήκα ακόμα καλύτερες.Οπότε ,καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι τέτοιες τιμές υπάρχουν!Το μόνο που χρειάζεται είναι παρατηρητικότητα και ταχύτητα γιατί οι προσφορές εδώ χτυπιούνται στο άψε σβήσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλός οδηγός.Έχω πετύχει τραγελαφικές καταστάσεις με παιδιά να ζητούν 10πλασιες τιμές. :cheers3:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   188
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5489 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πραγματικά, πολύ καλή δουλειά στην οποία αφιέρωσες αρκετό χρόνο και σαν ένας αρχικός οδηγός για κάποιον που ψάχνει τα τεύχη σίγουρα είναι μεγάλο βοήθημα..

Αλλά: Αυτού του είδους οι λίστες δεν έχουν καμία πρακτική σημασία κατά την άποψή μου.. Και το λέω από την εμπειρία μου σαν συλλέκτης πολλών διαφορετικών πραγμάτων (όχι μόνο Κόμιξ ή Κόμικς!) εδώ και χρόνια. Οι λόγοι είναι δύο: 1) τέτοιες λίστες όταν δημιουργούνται από ένα άτομο δεν μπορούν να είναι αντικειμενικές (εμπεριέχουν δηλαδή την προσωπική άποψη του δημιουργού) και 2) οι τιμές σε συλλεκτικά αντικείμενα εξαρτώνται από την προσφορά και την ζήτηση και κάτι που είναι τόσο ρευστό δεν μπορεί να μπει σε καλούπια ή έστω συγκεκριμένα όρια.. Αυτή η λίστα σε μερικούς μήνες θα είναι ήδη ξεπερασμένη..

 

Τέλος, καλό το "εμείς διαμορφώνουμε την αγορά" σαν ιδέα αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική για κάποιον που ψάχνει συγκεκριμένα τεύχη και δεν θα τα βρει πουθενά σ'αυτές τις τιμές. Ναι αν κάποιος είχε άπειρο χρόνο, μπορεί κάποια στιγμή να πετύχαινε κάποια ευκαιρία αλλά επειδή με τον χρόνο οι τιμές γενικά ανεβαίνουν αλλά και η κατάσταση των τευχών φθίνει, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι όσο πιο πολύ περιμένει κανείς τόσο οι ευκαιρίες να βρει κάποιος κάτι καλό και φθηνό μειώνονται..

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1657
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς ή κακώς το Κομιξ εχει γινει ενας βασικος πόλος έλξης για αγορες μεσα απο τα νυχια επιτηδιων.

Το θεμα ειναι οτι συνεννοουνται πολλοι μεταξυ τους για να κρατανε ψηλες τις τιμες λες και εχουν κανενα ατελειωτο στοκ.

Δεν υπαρχει ατομο που να μήν εχει γδαρτεί κανονικά απο καποιον αλλον.

Συνηθως η παραμετρος που λαμβανεται υποψιν ειναι ποσο παλιο ειναι αλλα κι αυτο ξεφτισε γιατι παλια καποιοι θεωρουν και τα περσινα!!

Ομως καλως αναρτηθηκε η λιστα για να ξερουν οι λιγωτερο γνωστες της πιατσας τι συμβαινει.

Το οτι πρεπει να ανανεωθει ειναι το προβλημα αλλα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ληφθει απο ολους τους πωλητες υποψιν οτι υπαρχει πραγματικη κριση και λεφτα δεν υπαρχουν. Αν θελουν λοιπον να κανουν τζιρο πρεπει οχι μονο ΜΗΝ κανουν αυξησεις αλλα μειωσεις. Αλλωστε δεν ειναι τοσο μεγαλη η ομαδα ελληνων συλλεκτων και ακομα λιγωτεροι οσοι μπορουν ακομα να ξοδευουν οπως παλια. Γιατι αμα τα συμπληρωσεις... τελος! Και να δουμε μετα τι θα τα κανουν!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ καλή δουλειά! Πάντως ούτε η ΝΑ δεν τα δίνει στις πολύ λογικές τιμές που αναφέριες! :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5141 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μιας και επανηλθαμε στο ποστ αυτο θα ζητουσα το φιλο Vintaz αν μπορουσε να μας εκανε μια επικαιροποιηση των τιμων αυτων και γιατι οχι να προσθεταμε και νουμερα πχ εως το 150.

 

σιγουρα τιποτα δεν ειναι δεσμευτικο απλα θα ειναι ενας μπουσουλας.

 

εξαλλου περασε 1,5 χρονος απο τοτε...

 

δες το και αλλιως, θα εισπραξεις παλι καμια 60αρια ευχαριστιες...

:spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας και επανηλθαμε στο ποστ αυτο θα ζητουσα το φιλο Vintaz αν μπορουσε να μας εκανε μια επικαιροποιηση των τιμων αυτων και γιατι οχι να προσθεταμε και νουμερα πχ εως το 150.

 

σιγουρα τιποτα δεν ειναι δεσμευτικο απλα θα ειναι ενας μπουσουλας.

 

εξαλλου περασε 1,5 χρονος απο τοτε...

 

δες το και αλλιως, θα εισπραξεις παλι καμια 60αρια ευχαριστιες...

:spidey_yeah_that:

Ναι αυτος ο 1,5 χρονος που περασε θα επρεπε λογικα να εχει ριξει τις τιμες στο μισο.Φυσικα εννοειται οτι δεν θα εδινα ποτε πανω απο την σημερινη τιμη (3 ευρω) για ενα κομιξ.Ουτε για το τευχος #1.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1662
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4595 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε komicbest σεβαστή η γνώμη σου να μην έδινες ποτέ πάνω από 3ε για ένα τεύχος Κόμιξ!

Αλλά έτσι δεν θα έκλεινες ποτέ τη σειρά.. εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να το κάνεις έτσι κι αλλιώς..

 

Πάντως με την κοστολόγηση του περιοδικού δεν συμφωνώ ιδιαίτερα.. εξάλλου ο καθένας από την εμπειρία του μπορεί να φτιάξει δικιά του λίστα.

Γι αυτό άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάποια ανανέωση.

Βοηθάει όμως στο να καταλάβει κάποιος ποια τεύχη είναι περισσότερο δυσεύρετα..

Επεξεργασία από borellus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  16924
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μετα πο δυο χρονια και που εφτιαξες αυτην την λιστα δεν πιστευα οτι ακομα κ τωρα θα ισχυε..πριν απο λιγο αγορασα το κομιξ #13 ,35 ευρο απο αγγελια ιδιωτη ενω ζηταγε 65....χαχαχαχα..πολυ καλη δουλεια κ απο οτι φαινεται διαχρονικη.. .σε ευχαριστω φιλε vintaz....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

35 ευρώ για ένα τευχίδιο 50 σελίδων; Δεν έπαιρνες καλύτερα 2 σκληρόδετα του Μπαρκς; Τι να πω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

35 ευρώ για ένα τευχίδιο 50 σελίδων; Δεν έπαιρνες καλύτερα 2 σκληρόδετα του Μπαρκς; Τι να πω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Ε ο καθένας ό,τι του κάθεται! Αν και ούτε εγώ θα έδινα τόσο χρήμα για ΚΟΜΙΞ. Παλιότερα ίσως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

για να μην μπερδευεσαι και επαναλαμβανεσαι φιλε komicbest σκεψου αυτο : ο καθενας κοστολογει τα πραγματα με το δικο του τροπο :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ο καθενας κοστολογει τα πραγματα με το δικο του τροπο

 

(Συμφωνώ και συνεχίζω τη φράση) ο οποίος δίνει ευκαιρίες για εκμετάλλευση όταν δεν συμπίπτει με τον αντικειμενικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ωραία ακούγεται.... :banana:

Σαφώς και θα βρεθούν τα όλα τα τεύχη του Κόμιξ με 1,5€ το πολύ. Εγώ πήρα το #1 0,30 και όλα τα υπόλοιπα τα έχω πάρει και με 1ε το κομμάτι. :nek:

Ναι μπορείς να τα βρεις όλα τα τεύχη κάποτε. Με ψάξιμο και τύχη. Τζάμπα ή έστω σχεδόν. :blob3:

 

Το είπε και ο Sun Tzu "Περίμενε στην όχθη του ποταμιού αρκετά και θα δεις το πτώμα του εχθρού σου να κυλάει στο ρέμα". :reap:

 

Υπάρχουν όμως και άλλοι. Αυτοί που θέλουν να συμπληρώνουν τη κάθε σειρά. Προτιμούν δε να την συμπληρώσουν σε αυτή την ζωή.

Για όλους αυτούς λοιπόν η κοστολόγηση του Vintaz (και το ψάξιμο και η αξιολόγηση κατά επέκταση) είναι σοβαρή βοήθεια για να αποφύγουν την "εκμετάλλευση". :(

Επεξεργασία από crc
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ακριβως,αυτον ακριβως τον λογο εξυπηρετει η λιστα του vintaz,να ξερεις τι περιπου ειναι λογικο απο τις τιμες που κυκλοφορουν,δεν ειναι μια κοστολογηση που εβγαλε απο το μυαλο του..προφανως θα χει βρει τα τευχη στις τιμες που αναφερει απο τους καλους πωλητες και προειδοποιει τα αλλα μελη να μην πανε στους καρχαριες που δινουν 10€ διπλα τευχη πενταετιας με το φοβο οτι δε θα τα βρουν αλλου

αν δεις τα σχολια παρακατω πχ o andreasD λεει οτι δε θα δινε πανω απο 2€ για τευχος 50+,αυτο ειναι κατι ασχετο με τη λιστα,ειναι το οριο που ο ιδιος θετει και αν βρει τευχη τετοια (δε μπορει καποια ή εδω ή εξω θα τα βρει) τα βρηκε και ολα μια χαρα..εσυ θετεις οριο 3€ για το ΚΟΜΙΞ #1.Μπορει να το βρεις,μπορει και οχι,οσο πιο πολλα χρηματα θα διαθεσεις τοσο πιο λιγο χρονο θα κανεις να αποκτησεις τα τευχη που θες.

Ευχομαι αν το βρεις 4€ να το ποσταρεις εδω να παει να το παρει καποιος αλλος που θα δινε 4€ για το ΚΟΜΙΞ #1 :D και οταν βρεις εσυ καποιο τετοιο τευχος με 3€ να μας το ποσταρεις και να μας πεις αν νιωθεις σαν παιδακι τα Χριστουγεννα :blob3:

 

:beer:

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1662
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4595 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Υπάρχουν όμως και άλλοι. Αυτοί που θέλουν να συμπληρώνουν τη κάθε σειρά. Προτιμούν δε να την συμπληρώσουν σε αυτή την ζωή.

 

Πολύ σωστό αυτό..

 

Δεν γίνεται να περιμένει όποιος θέλει να κλείσει την σειρά πότε θα εμφανιστούν τα τεύχη φτηνά.. Κάποια μπορεί και να μην εμφανιστούν ποτέ.

Η' αγοράζεις μια ολόκληρη σειρά και σου βγαίνει πιο οικονομικό το κόστος ανα τεύχος η' αγοράζεις όποτε έχεις χρήματα ακριβότερα τεύχη..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4369
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά εμένα με χαροποιεί ένα γεγονός και μόνο... :)

 

Ότι έχοντας συμβουλευτεί τη λίστα...ο φίλος psyalek :

-Δεν ενέδωσε στην τιμή των 65 ευρώ για το κόμιξ #13 που θεωρείται υπερτιμημένη,

-Διάβασε ότι μπορεί να βρεθεί και με 10 ή 15 ευρώ με αρκετή τύχη και μπόλικη υπομονή,

-Είδε ότι μια τιμή γύρω στα 30 ευρώ για το συγκεκριμένο τεύχος σε άριστη κατάσταση μπορεί να μην είναι φτηνή αλλά είναι ας πούμε λογική,

-Ζύγισε τα οικονομικά του και σκέφτηκε ότι τον ικανοποιεί μια τιμή γύρω στα 30-35 ευρώ,

 

-Τελικά δεν έκανε τη χάρη στον πωλητή που προσπαθούσε να τον πιάσει κορόιδο, απέκτησε το τεύχος στην τιμή που στην ουσία αυτός όρισε

στα 35 ευρώ και ελπίζω να είναι χαρούμενος που συμπληρώνει σιγά σιγά τις αναμνήσεις του.

 

Καλορίζικο και καλοδιάβαστο!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5141 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ακριβως,αυτον ακριβως τον λογο εξυπηρετει η λιστα του vintaz,να ξερεις τι περιπου ειναι λογικο απο τις τιμες που κυκλοφορουν,δεν ειναι μια κοστολογηση που εβγαλε απο το μυαλο του..προφανως θα χει βρει τα τευχη στις τιμες που αναφερει απο τους καλους πωλητες και προειδοποιει τα αλλα μελη να μην πανε στους καρχαριες που δινουν 10€ διπλα τευχη πενταετιας με το φοβο οτι δε θα τα βρουν αλλου

αν δεις τα σχολια παρακατω πχ o andreasD λεει οτι δε θα δινε πανω απο 2€ για τευχος 50+,αυτο ειναι κατι ασχετο με τη λιστα,ειναι το οριο που ο ιδιος θετει και αν βρει τευχη τετοια (δε μπορει καποια ή εδω ή εξω θα τα βρει) τα βρηκε και ολα μια χαρα..εσυ θετεις οριο 3€ για το ΚΟΜΙΞ #1.Μπορει να το βρεις,μπορει και οχι,οσο πιο πολλα χρηματα θα διαθεσεις τοσο πιο λιγο χρονο θα κανεις να αποκτησεις τα τευχη που θες.

Ευχομαι αν το βρεις 4€ να το ποσταρεις εδω να παει να το παρει καποιος αλλος που θα δινε 4€ για το ΚΟΜΙΞ #1 :D και οταν βρεις εσυ καποιο τετοιο τευχος με 3€ να μας το ποσταρεις και να μας πεις αν νιωθεις σαν παιδακι τα Χριστουγεννα :blob3: beer:

 

Φαντάσου να το βρει στα 4 ευρώ και να μας το ποσταρει στο Προσοχή μη πλησιαζετε!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγαπητοί κομιξόφιλοι, όχι ότι ψάχνω το κομιξ #1 ή οποιδήποτε, αλλά υποθετικά αν το έβλεπα στα 3 ευρώ, και πάλι δεν θα το έπαιρνα διότι η ιστορία του θα δημοσιευθεί αργότερα στους τόμους του Μπαρκς.Αν μου χάριζαν το τεύχος, θα το έβαζα σε αυτό το τοπικ ή θα το πουλούσα στα 300 ευρώ σε κανά συλλεκτικό κορόιδο. :lol2:

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25932
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  134
  • Reputation:   1164
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μιας και επανηλθαμε στο ποστ αυτο θα ζητουσα το φιλο Vintaz αν μπορουσε να μας εκανε μια επικαιροποιηση των τιμων αυτων και γιατι οχι να προσθεταμε και νουμερα πχ εως το 150.

 

σιγουρα τιποτα δεν ειναι δεσμευτικο απλα θα ειναι ενας μπουσουλας.

 

εξαλλου περασε 1,5 χρονος απο τοτε...

 

δες το και αλλιως, θα εισπραξεις παλι καμια 60αρια ευχαριστιες...

:spidey_yeah_that:

 

συμφωνώ κι επαυξάνω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15408
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4992 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν εξαιρέσετε τα τεύχη της 50άδας τα οποία τα κοπανάνε στα 20 ευρώ όλοι, τα υπόλοιπα θα έλεγα έχουν υποστεί μείωση στις τιμές πώλησης, και ιδιαίτερα τα τεύχη της πρώτης 10άδας τα οποία βρίσκω σε ποσότητες πλέον στα 40 ευρώ (από το #5 έως το #10)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   816
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είμαι σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος οδηγός θα βοηθήσει πολλούς φίλους του περιοδικού Κόμιξ να αρχίσουν ή να ολοκληρώσουν τη συλλογή τους, χωρίς να πέσουν θύματα εκμετάλλευσης...κάποιους ίσως όμως να τους ταρακουνήσει, ενώ μερικούς θα τους ενοχλήσει. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα ότι θα μου έπαιρνε 5 ολόκληρες μέρες να το ολοκληρώσω. :)

 

Οι τιμές που αναφέρω παρακάτω είναι καθαρά τιμές που θα πρέπει να αγοράζονται τα τεύχη λόγω της τεράστιας ζήτησης που έχουν και της μεγάλης απόκρυψης αποθεμάτων από εμπόρους, αφού το περιοδικό έχει κυκλοφορήσει κατά χιλιάδες και δεν υπάρχει σχεδόν κανένα σπάνιο τεύχος!!!!! :yahoo:

Ωστόσο, βάσει πάντα της διαρκούς παρακολούθησης υπάρχουν τεύχη που εμφανίζονται σε πενταπλάσιες ή και δεκαπλάσιες φορές από άλλα. Και φυσικά αν δεν υπήρχε το θέμα της προσφοράς-ζήτησης-κερδοσκοπείας, οι τιμές θα ήταν το πολύ 3 ευρώ το τεύχος όπως έχουν γίνει κατά καιρούς εδώ μέσα και έχουμε τρελαθεί όλοι.

Συγκεκριμένα, η πρώτη κατοστάρα, για την οποία δίνεται παρακάτω λίστα με τιμές σύμφωνα με την εμπειρία των τελευταίων 3 χρόνων και φυσικά έχοντας πέσει και με τη σειρά μου θύμα εκμετάλλευσης, πουλήθηκε κάποτε 3 ευρώ έκαστος... :confuse:

 

Ωστόσο, επειδή είμαστε αναγκασμένοι να ακολουθήσουμε την αγορά προκύπτουν οι παρακάτω σχετικά λογικές τιμές, χωρίς όμως να παίζουμε το παιχνίδι της πλειοψηφίας των εμπόρων... :dance:

Να προσθέσω ότι οι παρακάτω τιμές αφορούν τα τεύχη μεμονωμένα αποδίδοντας ένα συνολικό ποσό της τάξεως περίπου των 1400 ευρώ που αν αγοραστούν όλα μαζί θα συνυπολογίσουμε και μια έκπτωση περίπου 35% και τελική τιμή για τα πρώτα 100 τεύχη σε πολύ καλή-άριστη κατάσταση στα 900 ευρώ.

 

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι έχουμε τελική τιμή για τα 100 πρώτα τεύχη του κόμιξ μαζεμένα σε πολύ καλή-άριστη κατάσταση στα 900 ευρώ!!! :yahoo::party4:

 

 

Τονίζω ότι η κατάσταση παίζει τεράστιο ρόλο αφού η ίδια συλλογή σε απλά καλή κατάσταση από το 1-100 αποτιμάται στα 550-600 ευρώ το πολύ που είναι και η τιμή την οποία επιδιώκουν να αγοράζουν οι :Suspicious: έμποροι :reap: για να την μεταπουλήσουν τεύχος-τεύχος στα 2,5 με 3 χιλιάρικα περίπου συνήθως. Για μέτριες και σχετικά καλές καταστάσεις δεν συζητάμε καν σε αυτές τις τιμές. Εγώ προσωπικά αφού την πάτησα στην αρχή, ακολούθησα στην πορεία τις συμβουλές φίλων με αποτέλεσμα τα περισσότερα τεύχη να τα αγοράσω στις παρακάτω τιμές με πολύ μικρές αποκλίσεις-άλλα φθηνότερα και άλλα ελάχιστα ακριβότερα-. Ωστόσο, είναι μια διαδικασία που απαιτεί ψάξιμο και υπομονή… :sleep3:

Ιδού λοιπόν:

 

 

 

Α.Τ. ...ΤΙΤΛΟΣ ...................................................................... ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΤΙΜΗ (ΣΕ ΕΥΡΩ)

 

#1. Χαμένοι στις Άνδεις--------------------------------------------------------------------->75

#2. Ο Χρυσός Γίγας------------------------------------------------------------------------->70

#3. Ο Δρόμος για την Τσιμπόλα-------------------------------------------------------->65

#4. Το Μεγάλο Τσίρκο--------------------------------------------------------------------->50

#5. Η Πόλη με τις Χρυσές Σκεπές------------------------------------------------------>60

#6. Στην Παλιά Καλιφόρνια--------------------------------------------------------------->55

#7. Στα Ίχνη του Μονόκερω-------------------------------------------------------------->50

#8. Μήνυμα από τη Μυστηριώδη Νήσο---------------------------------------------->55

#9. Κατεψυγμένο Κελεπούρι------------------------------------------------------------->40

#10. Η Απαγορευμένη Κοιλάδα-------------------------------------------------------->30

 

#11. Το Κυνήγι των Κατασκόπων------------------------------------------------------>35

#12. Το Μυστήριο του Βάλτου---------------------------------------------------------->35

#13. Καιρός για Διακοπές--------------------------------------------------------------->30

#14. Η Χώρα των Πυγμαίων Ινδιάνων-------------------------------------------------->20

#15. Ο Μακ Ντακ της Αραβίας--------------------------------------------------------->30

#16. Ο Χρυσός Ποταμός------------------------------------------------------------------->25

#17. Στην Αρχαία Περσία----------------------------------------------------------------->25

#18. Το Φάντασμα του Σπηλαίου------------------------------------------------------>25

#19. Το Δώρο--------------------------------------------------------------------------------->18

#20. Η Βασίλισσα των Αγριόσκυλων------------------------------------------------->15

 

#21. Βάλτος Χωρίς Γυρισμό------------------------------------------------------------->17

#22. Χώρα στα Έγκατα της Γης------------------------------------------------------->14

#23. Το Μυστικό της Χονδορίκας------------------------------------------------------>10

#24. Τα Λάφυρα του Πιζάρρο------------------------------------------------------------>9

#25. Το Χρυσάφι του Πειρατή------------------------------------------------------------>6

#26. Κρησφύγετο στη Χαβάη------------------------------------------------------------->7

#27. Ισαβέλα--------------------------------------------------------------------------------->12

#28. Ταξίδι στην Σεληνιακή Βάση Ένα------------------------------------------------>9

#29. Συλλέκτης Κροκοδείλων------------------------------------------------------------>6

#30. Το Φάντασμα της Μητρόπολης--------------------------------------------------->7

 

#31. Βόρεια του Γιούκον-------------------------------------------------------------------->8

#32. Το Ολόχρυσο Φεγγάρι--------------------------------------------------------------->6

#33. Το Ρευστό-------------------------------------------------------------------------------->6

#34. Ο Μίκυ Εναντίον Γιγαντιαίων Μυρμηγκιών------------------------------------->8

#35. Επιστροφή στην Μονοτονία--------------------------------------------------------->7

#36. Σαφάρι με το Ζόρι---------------------------------------------------------------------->8

#37. Το Μυστικό του Παλιού Πύργου------------------------------------------------>25

#38. Τα Πολλά Πρόσωπα της Μάτζικα Ντε Σπελ--------------------------------->7

#39. Το Δαχτυλίδι της Μούμιας---------------------------------------------------------->7

#40. Τέρατα & Σημεία----------------------------------------------------------------------->8

 

#41. Ο Θησαυροφυλακιοθραύστης----------------------------------------------------->6,5

#42. Στη Χώρα των Τοτέμ------------------------------------------------------------------->6,5

#43. Η Μαγική Κλεψύδρα------------------------------------------------------------------>6,5

#44. Παγωμένο Χρυσάφι-------------------------------------------------------------------->6,5

#45. Το Σαφάρι του Δισεκατομμυρίου------------------------------------------------->6,5

#46. Περιπέτεια στους Αντίποδες------------------------------------------------------->7

#47. Ο Εύθυμος Ψιχαλιστής------------------------------------------------------------->14

#48. Χαμένοι στην Άβυσσο--------------------------------------------------------------->10

#49. Το Μυστήριο των Χαμένων Μετοχών------------------------------------------->10

#50. Η Πηγή της Νιότης------------------------------------------------------------------->12

 

 

#51. Χαρά στα Λάχανα-------------------------------------------------------------------->15

#52. Ο Μονομανής Παπαγάλος-------------------------------------------------------->17

#53. Η Χώρα των Ηφαιστείων------------------------------------------------------------>14

#54. Ο Χρυσός Σεληνιασμός------------------------------------------------------------->14

#55. Το Νύχι της Κάλι---------------------------------------------------------------------->27

#56. Ο Ντόναλντ στην Καναδική Αστυνομία---------------------------------------->14

#57. Ο Ντόναλντ Μαχαραγιάς----------------------------------------------------------->20

#58. Το Μυστήριο της Νήσου του Πάσχα------------------------------------------->12

#59. Παλαβή Οδύσσεια------------------------------------------------------------------->12

#60. Ο Ιπτάμενος Ολλανδός--------------------------------------------------------------->8

 

#61. Το Τελευταίο Μπαλαμπού---------------------------------------------------------->9

#62. Το Στέμμα των Μάγια----------------------------------------------------------------->7

#63. Ίδρυμα Μακ Ντακ---------------------------------------------------------------------->7

#64. Επάγγελμα Αισθητικός-------------------------------------------------------------->7

#65. Το Μυστικό της Χαμένης Ατλαντίδας-------------------------------------------->7

#66. Περιπέτεια στην Τράλλα Λα------------------------------------------------------->7

#67. Το Μυστήριο του Ταπιόκα Στ’, Α’ Μέρος-------------------------------------->6

#68. Ψάρεμα στον Πάγο-------------------------------------------------------------------->6

#69. Το Δεύτερο Πιο Πλούσιο Παπί του Κόσμου---------------------------------->6

#70. Το Άγγιγμα του Μίδα----------------------------------------------------------------->7

 

#71. Περιπέτεια στη Χώρα της Φαντασίας-------------------------------------------->7

#72. Πλούτη Αμύθητα----------------------------------------------------------------------->7

#73. Αναμέτρηση στον Νότιο Ειρηνικό------------------------------------------------->7

#74. Στη Μαύρη Ήπειρο-------------------------------------------------------------------->5,5

#75. Θησαυρός στη Γυάλα---------------------------------------------------------------->5,5

#76. Ο Κλεμμένος Χρόνος------------------------------------------------------------------>5,5

#77. Ο Σοφός Σουάμι------------------------------------------------------------------------>5,5

#78. Επιστροφή στη Ζαναντού------------------------------------------------------------>6,5

#79. Το Φυλακτό του Αμούνδσεν--------------------------------------------------------->3,5

#80. Ο Ξάδελφος Πασχάλης-------------------------------------------------------------->2,5

 

#81. Το Νησί των Βίκιγκ--------------------------------------------------------------------->2,5

#82. Οι Τρεις Καμπαλέρος----------------------------------------------------------------->2,5

#83. Το Χρυσόμαλλο Δέρας--------------------------------------------------------------->2,5

#84. Το Ουράνιο Νησί------------------------------------------------------------------------>2,5

#85. Ένας Θεόμουρλος Μίδας------------------------------------------------------------>3

#86. Ο Άντολντ ο Ανήμερος---------------------------------------------------------------->3

#87. Στα Βήματα του Ιουλίου Βερν----------------------------------------------------->3

#88. Ο Θείος Σκρουτζ Συναντά το Μαύρο Φάντασμα---------------------------->3

#89. Ο Γιος του Ήλιου----------------------------------------------------------------------->2,5

#90. Το Κεφάλι του Ραμαπούτρα------------------------------------------------------->3,5

 

#91. Το Διπλό Μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος----------------------------->2,5

#92. Ο Θησαυρός του Ουράνιου Τόξου----------------------------------------------->3,5

#93. Ταξίδι στο Παρελθόν------------------------------------------------------------------>3,5

#94. Η Χρηματοπηγή------------------------------------------------------------------------->3,5

#95. Στα Ίχνη του Πιτσιλωτού Παπαγάλου------------------------------------------>3,5

#96. Επιστροφή στο Κλοντάικ----------------------------------------------------------->5,5

#97. Ο Λαμπαδηδρόμος-------------------------------------------------------------------->3,5

#98. Η Μαύρη Σελήνη----------------------------------------------------------------------->3,5

#99. Το Πετράδι του Ξιαογκάν----------------------------------------------------------->5

#100. Η Χρυσή Περικεφαλαία----------------------------------------------------------->3

 

 

 

Χρωματισμός στη λίστα: Αφορά τεύχη σε κάθε δεκάδα που είναι αξιοσημείωτα...με κόκκινο κυρίως τα ακριβά κάθε δεκάδας με εξαίρεση το #27 που περιέργως έχει χαρακτηρισθεί το σπάνιο της σειράς του, με πράσινο η αλλαγή εξωφύλλου που ξεκινά από το τεύχος #79 και τελειώνει αν δεν κάνω λάθος στο #91,ενώ με μπλε αυτό που έχει ψευδώς χαρακτηριστεί ως σπάνιο.

 

 

Παρατήρηση 1: Είναι καθαρά κόλπο η τιμή ορισμένων τευχών του περιοδικού κόμιξ.

Τεύχη όπως το περιβόητο νούμερο #13-(«ΤΟ ΣΠΑΝΙΟΤΕΡΟ») που πάει να πλασαριστεί ως συλλεκτικό και σπάνιο επειδή κυκλοφόρησε ως διπλό καλοκαιρινό τεύχος και καταστρεφόταν δήθεν εύκολα στις παραλίες από τα πιτσιρίκια ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!! Παίζει να είναι και από τα τεύχη της εικοσάδας που έχω δει τις περισσότερες φορές μπροστά μου μετά το 14 και το 20. Εξάλλου είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι σαν καλοκαιρινό τεύχος και διπλό θα βγήκε σε πολύ περισσότερα αντίτυπα από τα υπόλοιπα τεύχη, τακτική που εφαρμόζεται και σήμερα απ’ότι ξέρω...

 

Παρατήρηση 2: Το τεύχος #47-Ο Εύθυμος Ψιχαλιστής...είναι το μοναδικό τεύχος το οποίο δεν φέρει τίτλο στο εξώφυλλο και η σπανιότητα του ως προς τα υπόλοιπα τεύχη δεν ξέρω αν είναι '’φτιαγμένη’’ ή όντως ακολουθεί το φαινόμενο της 50άδας, σύμφωνα με το οποίο ‘’ακούγεται’’ ότι τυπώθηκαν λιγότερα αντίτυπα λόγω περιορισμού της επίσημης Ντίσνεϋ. Η φήμη αυτή που έχει αναφερθεί και σε άλλο σημείο του φόρουμ (Εδώ το ποστ) αφορά τη σειρά από το 36 έως το 70, με αποκορύφωμα την 50άδα και την 60άδα λόγω οικονομικών προβλημάτων της τότε ελληνικής εκδοτικής. Όπως και να έχει οι τιμές που έθεσα φανερώνουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό τη διαθεσιμότητά τους στην αγορά σύμφωνα με την εμπειρία μου. Και το 47, ίσως είναι αυτό που ξεχωρίζει από την σαραντάρα ως προς το πόσο έχει βρεθεί να διατίθεται στην αγορά, όπως το 37 από την τριαντάρα και το 55 από την πενηντάρα.

 

Παρατήρηση 3: Τα τεύχη #25- Το Χρυσάφι του Πειρατή και #89-Ο Γιος του Ήλιου έχουν τις πρώτες ιστορίες που δημιούργησαν ο Μπαρκς και ο Ρόσα αντίστοιχα. Σε αυτό πιστεύω ότι πόνταρε ο εκδότης με αποτέλεσμα να κυκλοφορήσουν πάρα πολλά αντίτυπα τα οποία βλέπω διαρκώς μπροστά μου και έτσι εξηγούνται οι χαμηλές τους τιμές.

 

Παρατήρηση 4: Τα τεύχη από το 79 έως και το 91 αν δεν κάνω λάθος, αλλάζουν το χαρτί του εξώφυλλου με άλλο καλύτερης ποιότητας, πιο χοντρό και πιο γυαλιστερό, που ωστόσο σε κάποιους δεν αρέσει. Η αλλαγή που συνδυάστηκε και με αύξηση της τιμής από 350 σε 400 δρχ. είχε ως αποτέλεσμα πιστεύω, να τυπωθούν πολλά αντίτυπα αρχικά και να καταστραφούν ακόμα λιγότερα στην πορεία του χρόνου σε σχέση με άλλα τεύχη παλαιότερα ή νεότερα, λόγω καλύτερης ποιότητας υλικών. Έτσι, τα τεύχη αυτά εμφανίζονται περισσότερες φορές από άλλα και έτσι εξηγείται και η χαμηλότερη τιμή.

 

Παρατήρηση 5: Τεύχη μετά την κατοστάρα δεν έχουν στάνταρ τιμή γιατί είναι αρκετά πρόσφατα στην αγορά και παίζουν συνήθως στις σημερινές τιμές του κόμιξ. Ωστόσο θα έπρεπε να τα βρίσκει κανείς από 1-3 ευρώ το πολύ και μέχρι 4,5 τα διπλά, ενώ το 181 που εξαφανίστηκε από την αγορά ‘’εντελώς τυχαία’’ όχι παραπάνω από 5,5 ευρώ.

 

 

 

Τελειώνοντας θα επιμείνω σε 2 σπουδαίες συμβουλές που δίνουν οι σοφότεροι :respect: :

 

1.ΥΠΟΜΟΝΗ... Όλα Βρίσκονται!!! Τίποτα δεν συγκρίνεται με την συγκίνηση να βρεις ένα παλιό τεύχος ξεχασμένο σε κάποιον παλαιοπώλη ή να στο πάρουν για δώρο στη γιορτή σου από το να το ακριβοπληρώσεις σε κάποιον που ψάχνει να αγοράσει νέα μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού!!…

2.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...Δίνει στο κόμιξ #1 πχ. την αξία των 75-80 ευρώ σε πκ-άριστη κατάσταση ή των 20-30 ευρώ αν είναι αποκολλημένο από τόμο…

 

 

Υ.Γ.1: Οι τιμές που δεν αποδόθηκαν στρογγυλοποιημένες έγιναν με σκοπό να βγει ένα λογικό ολικό ποσό στο τέλος για όλη τη σειρά από το 1-100, ωστόσο προσεγγίζουν κατά τη γνώμη μου αρκετά την ‘’λογική’’ πραγματικότητα. Φυσικά 2 ευρώ πάνω, 2 κάτω δεν χάλασε ο κόσμος. πχ ένα τεύχος από τα 70αρια που τιμολογούνται στα 6-7 ευρώ περίπου και να το βρείτε στα 8-9 δεν πειράζει. Όμως όταν ακούω για τιμές στα 13+ ευρώ, τότε αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα και να πέφτουμε κορόιδα.

Υ.Γ.2: Οι διακυμάνσεις στην τιμή τευχών μετά την πρώτη εικοσάδα οφείλονται καθαρά στο πόσες φορές έχω δει να κυκλοφορούν τα συγκεκριμένα τεύχη στην αγορά (δημοπρασίες, αγγελίες, ακόμα και σε ανολοκλήρωτες συλλογές φίλων) τα τελευταία 3-4 χρόνια.

Υ.Γ.3: Οι τιμές ενδέχεται να τροποποιηθούν θετικά ή αρνητικά σε ένα έτος από τώρα αφού η οικονομία είναι ‘’ζωντανή’’ και η αγορά συνεχώς αλλάζει.

 

 

 

ΚΑΛΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!! :cheers3:

απιστευτη ανάλυση!!μακαρι να γινοταν τετοια ακριβως σε ολα τα κομικς που μαζευουμε...τωρα την διαβασα,συγχαρητήρια!!μέχρι που θα αρχίσω να τα μαζευω και εγώ,που έχω μονο καμια 40αρια!!

Επεξεργασία από ben leaper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.