Μετάβαση στο περιεχόμενο

SpongeBob SquarePants [ Μπομπ Σφουγγαράκης ] (1999- )


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ε η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και τοσο παιδικη εκπομπη,κατα τα αλλα αυτοι του συμβουλιου δεν ειναι και τοσο καλοι στη δουλεια τους,τωρα αυτο του σεξουαλικου προσανατολισμου ,τι εννοει ακριβως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Οι άνθρωποι είναι αργόμισθοι/αργόσχολοι,για να μην πω τίποτα χειρότερο...Προφανώς για να δικαιολογούν τη θέση τους,και τον όποιο μισθό παίρνουν,κάθε τρείς και λίγο πρέπει να βρίσκουν κάτι να ασχολούνται...Τώρα,για το συγκεκριμένο θέμα δεν έχω άποψη,γιατί δεν παρακολουθώ Μπόμπ...Αν και θεωρώ γενικά ότι καμία εκπομπή δεν είναι "αθώα",ειδικά όταν απευθύνεται σε εύπλαστα μυαλά όπως των μικρών παιδιών,καλά θα κάνει το think-tank του ΕΣΡ να κόψει πρόστιμα πρώτα σε όσους φέρνουν κάθε μέρα τη Βροχοπούλου στην τηλεόραση,στα μεσημεριανά που έχουν καταντήσει "βιτρίνα" για να εκτίθεται κάθε Side-Show Freak εκεί έξω,και φυσικά για κάθε απαράδεκτη εκπομπή που εκμεταλλεύεται τον εκάστοτε καθυστερημένο για να γελάει ο κόσμος και να βαυκαλίζεται νομίζοντας ότι είναι καλύτερος από όλους αυτούς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Bob θεωρείται gay από πολλούς (κάπου έχω ένα σχετικό άρθρο).Με τον ίδιο τρόπο που η Ζήνα θεωρείται ότι είναι ζευγάρι με τη Gabrielle. Από τα συμφραζόμενα της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα το ρεπορτάζ στο SKY μισή ώρα πριν. Δεν ξέω τι να πώ. Δεν έχω δει τον Σουγγαράκη πάνω από 2 λεπτα. Άκουσα όμως τον Πρόεδρο της ΕΤ1 (Τζόνι Καλημέρης? ή κάτι τέτοιο) εκνευρισμένο να δηλώνει ότι το Εθνικό Ραδιοτηλεοπτικό Συμβούλιο αντιδρά εκεί που μπορεί, και όχι εκεί που πρέπει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δικιο εχει ο προεδρος της ετ,τωρα για τη ζηνα αφηνωνται οντως καποια υποννοουμενα απο τα λιγα που εχω δει στη σχεση της με την γκαμπριελ,για το σφουγγαρακη ομως που εχω δει αρκετα δε μπορω να πω τιποτα τετοιο,να τρωνε περισσοτερα καροτα αυτοι του συμβουλιου να βλεπουν καλυτερα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τι γελοιοι που ειναι οι ανθρωποι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Quem dii diligunt, adulescens moritur.

 

Quem dii odere, paedagogum fecere :lol:

 

:thanks:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οι άνθρωποι του ΕΣΡ δυστυχώς πρέπει να είναι από άλλον πλανήτη... αμαυρώνουν έναν θεσμό που δεν θα έπρεπε να λειτουργεί έτσι.

Εχει καταντήσει ένας μπαμπούλας που κρίνει με βάση το προσωπικό γούστο κάποιων ανθρώπων...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από το να δείχνουν άθλια κινούμενα όπως ο Μπομπ, καλύτερα να το σταματήσουν εντελώς. Εντάξει, βέβαια ο λόγος για τον οποίον σκέφτονται να τον σταματήσουν δεν είναι και η πιο πειστική δικαιολογία που θα μπορούσαν να δώσουν :notalk:

 

Τέλος πάντων, ας απαγορεύσουν πρώτα τα υπόλοιπα σκουπίδια που κυκλοφορούν στην τηλεόραση (δηλαδή το 95% του τηλεοπτικού προγράμματος) και μετά ας καταπιαστούν με τα λιγοστά κινούμενα που προβάλλονται στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από το να δείχνουν άθλια κινούμενα όπως ο Μπομπ, καλύτερα να το σταματήσουν εντελώς.

 

Εδώ επίτρεψέ μου να διαφωνήσω!! :) Είναι από τα αγαπημένα μου καρτούν!! :lovepc:

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Περί ορέξεως. Το θέμα είναι πως οι αποφάσεις της ΕΣΡ απέχουν έτη φωτός από το να χαρακτηριστούν "φυσιολογικές"

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  60
  • Reputation:   37
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Από το να δείχνουν άθλια κινούμενα όπως ο Μπομπ, καλύτερα να το σταματήσουν εντελώς. Εντάξει, βέβαια ο λόγος για τον οποίον σκέφτονται να τον σταματήσουν δεν είναι και η πιο πειστική δικαιολογία που θα μπορούσαν να δώσουν :notalk:

 

Τέλος πάντων, ας απαγορεύσουν πρώτα τα υπόλοιπα σκουπίδια που κυκλοφορούν στην τηλεόραση (δηλαδή το 95% του τηλεοπτικού προγράμματος) και μετά ας καταπιαστούν με τα λιγοστά κινούμενα που προβάλλονται στην Ελλάδα.

 

Ειμαι σιγουρος οτι δεν το εχεις δει. Αν κατσεις και δεις 5-6 επισοδεια θα αλλαξεις γνωμη. Και εγω ετσι ελεγα μεχρι να το δω και εχω γινει φανατικος.

Πολυ καλυτερο απο αυτα που εβλεπα οταν ημουν παιδακι οπως τα στρουμφακια κτλ. Αν και πιστευω οτι απευθυνεται σε ηλικιες ανω των 12.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ποτέ δεν κρίνω κάτι χωρίς να το γνωρίζω. Έχω δει μερικά επεισόδια Μπομπ, απλά δεν μου αρέσει. Όπως και δεν μου αρέσει οτιδήποτε έχει να κάνει με την "Nickelodeon" όπως είπα και στον dionik στο Shoutbox.

 

Δεν λέω, ανάμεσα στα κινούμενα σχέδια που προβάλλονται στην τηλεόραση, ο Μπομπ ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή. Αν και θεωρώ τον Squarepants σαν την πιο αξιόλογη δουλειά της nickelodeon, όπως και νά' χει δεν μου αρέσει ούτε το σχέδιο, ούτε η ιδεολογία, ούτε η μεταγλώττιση ( :confuse: ) ούτε, το χιούμορ, ούτε τίποτα.

 

Γούστα είναι αυτά :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Quem Dii oderunt, paedagogum fecerunt ΕΣΡ custodes.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, έχει ανοίξει και αλλού αυτή η κουβέντα, αλλά εάν δεν έχει αντίρρηση και ο αρχικός δημιουργός του θέματος καλύτερα να συνεχίσουμε εδώ, παρά να "χαλάσουμε" το αφιέρωμα με συζήτηση γύρω από κατώτερου επιπέδου πρόσωπα που δεν κοιτάζουν την καθημερινή κατάντια και κατρακύλα του τηλεοπτικού χώρου, αλλά τους πείραξε μία παιδική εκπομπή.

 

ΒΙΑ

Πάραυτα, σχετικά με την βία στα επεισόδια του Μπομπ, όντως υπάρχουν κάνα δύο που είναι κάπως πιο πάνω από κάποια όρια, αλλά εκεί μπορούν οι γονείς να σταματήσουν τα παιδιά από το να βλέπουν τα συγκεκριμένα επεισόδια (π.χ.: αυτό που ο Ιπτάμενος Ολλανδός μένει στο σπίτι του Μπομπ επειδή έχει ψυχολογικά προβλήματα). Σίγουρα η σειρά αυτή δεν είναι η πιο καλή και αγαθή (όπως π.χ.: Η Ντόρα), αλλά εάν φερθεί με τέτοια υποκρισία το ΕΣΡ και την κόψει, τότε θα πρέπει να κόψει ουσιαστικά όλα τα παιδικά και φυσικά τα Μπαγκς Μπάνυ και Μίκυ Μάους που έχουν την απίστευτη βία.

 

ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Στο θέμα του ερωτικού προσανατολισμού που υποθέτω ότι είναι η "καυτή πατάτα", θέλω να δω γιατί ασχολούνται τόσο έντονα με παιδικά και ψάχνουν για κρυφά υπονοούμενα κάτω από την κάθε λέξη ή κίνηση ψεύτικων χαρακτήρων, που ακόμα και τα παιδιά τα ίδια ξέρουν να ξεχωρίζουν την διαφορά μεταξύ της πραγματικότητας και των κινουμένων σχεδίων. Όσο για το εάν ο Μπομπ είναι ομοφυλόφιλος ή όχι, για να δείξουν το πόσο ανόητο είναι το όλο θέμα οι δημιουργοί του, έβαλαν τον ίδιο να προβεί σε μία συνέντευξη σχετικά με το θέμα που προέκυψε, αναφέροντας πολύ απλά ότι με τον Πάτρικ είναι πολύ καλοί φίλοι και ότι σαν σφουγγάρι δεν έχει φύλλο. Το να "πατήσουν" τελικά επάνω στο θέμα περί ομοφυλοφιλίας για την παύση του προγράμματος θα πρέπει να θέσει και ερωτηματικά περί ρατσιστικής συμπεριφοράς και έλλειψη ισότητας, σεβασμού του ατόμου και των προσωπικών επιλογών. Εάν είναι πάντως να "προστατέψουμε" τα παιδιά μας από τις "αδελφές" να ξεκινήσουμε αγώνα συλλογικά ενάντια στην διαφορετικότητα, φυσικά να εκτοπίσουμε όλους όσους είναι ομοφυλόφιλοι και πολύ περισσότερο όσους είναι "κραγμένοι" γιατί τους βλέπω σε καθημερινή βάση και κόβουν βόλτες σε "σικ" εκπομπές αλλά και ειδήσεις - τηλεοπτικά μαγκαζίνο.

 

ΑΠΟΨΗ

Nevermind, το παιδί μου και τα υπόλοιπα παιδιά δεν κινδυνεύουν από τον Μπομπ και την Ντόρα, αλλά από τις πράξεις και αποφάσεις όλων αυτών που βρίσκονται στην κεφαλή των κρατών και αδιαφορούν για το μέλλον του πλανήτη λεηλατώντας τους πόρους του και παράγοντας καθημερινά νέα "καυτά" μέτωπα για να δοκιμάσουν ή να πουλήσουν τα νέα και εξελιγμένα όπλα τους. Εν κατακλείδι Δεν πα να το κόψει η ΕΣΡ το μόνο που θα αποδείξει είναι η στείρα σκέψη και λογική τους που κόβει παιδικά, την ώρα που αφήνει άλλες εκπομπές τηλεοπτικού οχετού να πλημμυρίζουν όλες τις ώρες και όλα τα μήκη και πλάτη του τηλεοπτικού προγράμματος. Κύριοι σκασίλα μου, του παιδιού μου του αρέσει ο Μπομπ και θα συνεχίσει να τα βλέπει γιατί τα έχω γράψει όλα σε DVD οπότε εγώ επιλέγω πια το πότε και τί θα δει, δεν περιμένω εσάς να μας σώσετε με μία φαρισαϊκή σας απόφαση. Απλά θέλω να δω μέχρι που φτάνει η υποκρισία σας.

 

Σχετικό άρθρο με την απάντηση των δημιουργών για το αν ο Μπομπ είναι gay: http://www.planetout.com/news/article.html?2005/01/28/2

 

τσιμπήστε και μία μπυρίτσα μέχρι να βγει η απόφαση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Quem Juppiter vult perdere dementat prius.

 

(χωρίς παρεξήγηση) απλά ταιριάζει με τα προηγούμενα ...και με αυτή την κοινότητα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5145
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο Μπομπ Σφουγκαρακης ειναι κατα την αποψη μου οτι πιο εξυπνο εχει παρουσιαστει τα τελευταια χρονια σε κινουμενα σχεδια.Και εξηγουμαι:

Αναλογα με την ηλικια που εχει ο θεατης αλλα πραγματα βλεπει,αλλα του αρεσουν και αλλα καταλαβαινει.Ενας 27χρονος like myself πεθαινει για τον σουρεαλισμο που βγαζει ας πουμε οτι ενα καβουρι εχει κορη μια φαλαινα τεραστιων διαστασεων, σε αντιθεση με ενα 6χρονο παιδακι που απλα ταυτιζεται με τις σκανδαλιες του Μπομπ και του Πατρικ.Η σειρα αυτη ειναι καταλληλη για καθε ηλικια(και δεν προβαλει σε καμια περιπτωση την ομοφυλοφιλια οπως διαλαλουν εξ αμερικης).

 

Οπως καταλαβαινετε απο τα παραπανω ειμαι fan αυτης της σειρας, συμφωνω οτι οι μεταγλωτησεις στους πρωτους 3 κυκλους ειναι ανωτερη και αγαπημενο μου επεισοδιο ειναι αυτο που περιεχει τις θαλασσιες αρκουδες(δυστηχως δεν θυμαμαι τον τιτλο του).Αν το ξερει καποιος ας το ποσταρει.

 

Ειμαι ετοιμος,Ειμαι ετοιμος,Ειμαι ετοιμος,Ειμαι ετοιμος,Ειμαι ετοιμος,Ειμαι ετοιμος,Ειμαι ετοιμος,.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οπως καταλαβαινετε απο τα παραπανω ειμαι fan αυτης της σειρας, συμφωνω οτι οι μεταγλωτησεις στους πρωτους 3 κυκλους ειναι ανωτερη και αγαπημενο μου επεισοδιο ειναι αυτο που περιεχει τις θαλασσιες αρκουδες(δυστηχως δεν θυμαμαι τον τιτλο του).Αν το ξερει καποιος ας το ποσταρει.

 

S3E20b The camping episode ;)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5446
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  18
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5821 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραιος ο Μπομπ. Τωρα ομως που πηρε την μεταγλωτιση το Σταρ ο Καλαμαρης και ο κυριος Καβουρης χαλασαν σε φωνή!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ πιστεύω πως ο Μπομπ σφουγγαράκης είναι κορυφή!!!Άσχετα με το τι λενε μερικοι!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ο μπομπ είναι περιεργη περίπτωση.

αυτό που συνέβη σε μένα ήταν το εξής:

το σιχαινόμουνα! ελεγα σε όλους αυτους που το εβλεπαν ποσο χαζοι και κακογουστοι ειναι και δεν ήθελα ούτε να ακούω για αυτόν τον κιτρινιάρη και τους ελεγα ολους οτι τους αρεσει τωρα και μετα από ελάχιστο χρόνο θα το έχουνε ξεχάσει (ηταν τοτε που παρακολουθουσε όλος ο κοσμος)

και ξαφνικά άρχισα να παρακολουθω. Φανατικά! δεν έχανα επεισόδιο! δεν ξερω ποιος διαβρωτικός φίλος μου το εκανε αυτο, αλλα το παρακολουθούσα, αν και ήξερα και πίστευα ακόμα οτι η σειρά ηταν μια τεράστια χαζομάρα! όμως ήταν σε βολική ώρα και ήταν και ένα ιδανικό διάλλειμμα από το διάβασμα!

τωρα, το πάθος ξεθύμανε, οποτε βλέπω μόνο καμια φορά για νοσταλγία. Πιστέυω ακόμα πως η σειρά ειναι κακόγουστη, χαζή και κακοφτιαγμένη και πρέπει να φύγω γρήγορα από αυτό το ποστ, αλλιως θα φυγω σε τεμαχια, αλλα πιστεύω οτι έχει μια μυστήρια γοητεια. Εξάλλου, είναι τέχνη και το σουρρεάλ, αν και τα ''αστεια'' του μπομπ σφουγγαρακη δεν μπορείς να τα πείς πάντα ''τέχνη''. σιγουρα, υπάρχουν μερικά επεισόδεια που είναι πάρα πολύ έξυπνα και ξεκαρδιστικά, ακόμα και με βαθύτερα κοινωνικά νοήματα, εχω δεί πολά τέτοια (Απόδειξη του οτι ο μπομπ μπορει να γίνει πλύ καλός έιναι η καλοφτιαγμένη ταινία του). Όμως αξίζει να εκθειάζουμε μια σειρά που μόνο ένα μικρό ποσοστό των επεισοδίων της είναι καλό, ενώ υπάρχουν σειρές που είναι σχεδόν 100% ευχάριστες; Όσο για το σενάριο, είναι λίγες οι φορές που δεν είναι τόσο βαρετό που να θέλεις να κλεισεις την τηλεόραση.

Σοβαρα τώρα, είπαμε, καλός ο μπομπ για μια φορα καθε τόσο αλλα ειναι δυνατον να λεμε οτι ειναι η σπουδαιοτερη παιδικη σειρά ολων των εποχων τη στιγμη που υπαρχουν μυριάδες άλλες σκάλες ανώτερες σειρές, όπως είναι ακόμα και τα στρουμφάκια, ή κυρίως, αυτές της ντίσνευ;

πολυ πιο ευχάριστα θα παρακολουθούσα house of mouse, kim possible, buzz lightyear, timon & pumbaa αντί για μπομπ...

τελικά πάντως είχα δίκιο, ο μπομπ ξεχάστηκε σιγα-σιγα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   155
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

τι να πει κανείς για το μπομπ ίσως για εμένα το ποιο αστείο και διασκεδαστικό καρτούν ever :pray: θρησκεία !!! είμαι φανατικός μέχρι το κόκκαλο κυρίως για το σουρεάλ χιούμορ που είναι σαν να βλέπεις monty pythons σε κατρούν !!! απορώ πολλές φορές που τα σκέφτονται τόσο πετυχημένα αστεία.αγαπημένη μου φράση είναι το "Ε Καλαμάρη....."α και ένα αστείο που μου είχε φανεί τρομερο: ήταν ο μπομπ με τον πάτρικ δίπλα σε μια φωτιά και λέει ο ένας "τουλάχιστον ήμαστε ζεστά δίπλα στη φωτιά" και απαντάει ο άλλος "πως έχουμε φωτιά κάτω από τη θάλασσα???" και αμέσως η φωτιά σβήνει :lol::lol: είναι από τις σειρές με τόσο ιδιαίτερο χιούμορ που την κάνει τόσο μοναδική

 

και θυμηθείτε τι λέει ο κύριος καβούρης παιδιά :" τα λεφτά εχουν πάντα δίκιο " :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το είχα λατρέψει!!!!Κάθε μέρα το έβλεπα!!!!Ακόμα και όταν το κανάλι άρχισε να βάζει τα ίδια επεισόδια ξανά και ξανά εγώ εκεί!!!! :D

Eιδικά,όποτε είχε Patrick μέσα ήταν η καλύτερή μου!!!Δεν υπάρχει αυτός ο χαρακτήρας!

Γενικά,το χιούμορ αυτής της σειράς σπάνια βρίσκεται σε άλλες σειρές κινουμένων σχεδίων.Σε όποιον δεν αρέσει,πρέπει να το κοιτάξει αυτό... :P

Επεξεργασία από PrOWl
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

O Mπόμπ είναι θεός.Είναι ότι πιο πρωτότυπο βγήκε στην Αμερικάνικη τηλεόραση μετά τους Simpsons (άντε και το futurama) .Είναι ένα καρτούν που άνετα γελάει μαζί του ένα πιτσιρίκι και ακόμα πιο άνετα ένας «μεγάλος».Μιλάμε για πολύ γέλιο όμως.Και ναι ο Πάτρικ τα σπάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά,το χιούμορ αυτής της σειράς σπάνια βρίσκεται σε άλλες σειρές κινουμένων σχεδίων.Σε όποιον δεν αρέσει,πρέπει να το κοιτάξει αυτό... :P

 

CAMP LAZLO FTW!!!!!!!!

 

 

Monkeys WILL prevail against sponges! Μια μαϊμού βοήθησε και στο να αποφευχθεί ο κατακλυσμός από γιγαντιαία φαγητά στο Βρέχει Κεφτέδες! Προφητεία 20.59.32.1!!! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όοοχιι Λάζλο :wall:. Μόνο ο αρχηγός τους, ο Lumpus, έχει γέλιο από δαύτους (γιατί έχει άκυρη φωνή στην μετταγλώτιση). Δεν συγκρίνεται, όμως με το Σφουγγαράκη... :p3:

 

Λεπόν... Μιας και ξαναπιάσαμε το θέμα με τον Spongebob, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου γι αυτό.

 

Παρακολουθούσα καθημερινά τη σειρά, στο Channel 9 ( TVC τότε), και ναι, είχα δει κι εγώ όλα τα επισόδεια...

Είναι ένα καταπληκτικό και διασκεδαστικό καρτούν, με έξυπνες (συχνά) ατάκες και σουρρεάλ χιούμορ, και αρκετά αστειό σενάριο. Τότε σίγουρα, δήλωνα φανατικός.

Κάποια επεισόδια βέβαια, είναι πολύ παιδικά. Έχω δει ελάχιστα επισόδεια στο Star Channel, και πλέον, έχω πολύ καιρό να το παρακολουθήσω.

 

Σίγουρα, λοιπόν, συμπεριλαμβάνεται στο top 10 μου, με τις αγαπημένες παιδικές σειρές, αλλά ως εκεί.

Έχω παρακολουθήσει και καλύτερες σειρές με καμμένο χιούμορ, αλλά ο Μπoμπ δε παύει να είναι πολύ καλός στο ειδος του.

 

:beer2:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11117
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  11
  • Reputation:   54
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ο SpongeBob είναι ένα από τα καλύτερα κωμικά cartoon που έχουν υπάρξει ποτέ κατ'εμέ!Τρομερά καμένο και "έξυπνα γελοίο",τόσο που δεν μπορείς να κρατηθείς από τα γέλια,ειδικά σε επεισόδια όπως αυτό με τη... ΣΟΚΟΛΑΤΑΑΑΑΑ ή όλα με τους Γοργόνο και Αγόρι-Πεταλίδα (ναι,κλασική παρωδία της σειράς Aquaman!).Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν απευθύνεται-ενδείκνυται [;] γενικά σε παιδιά δημοτικού και κάτω γιατί δεν ξέρω αν μπορούν να αντιληφθούν ολα αυτά τα gags που υπάρχουν διάσπαρτα,γι'αυτό δεν πιστεύω ότι οι συγκρίσεις με κάποια άλλα cartoons που προαναφέρθηκαν εδώ όπως αυτά της Disney έχουν ιδιαίτερο νόημα...

Κι όσο για το Camp Lazlo απλά πιστεύω πως είναι άλλη μια περίπτωση The Simpsons-Family Guy.Σίγουρα είναι πολύ καλά και τα δεύτερα (Camp Lazlo,Family Guy) και με δικό τους χαρακτήρα από ένα σημείο και μετά αλλα δεν παύουν να αποτελούν εξελίξεις των πρώτων (SpongeBob-The Simpsons) που εγώ τα θεωρώ διαχρονικότερα και αξεπέραστα.

 

 

Υ.Γ.: Ο Patrick απλά δεν υπαρχει σαν χαρακτήρας,he's da best!

Επεξεργασία από Rocker
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μιας και είπες Channel 9. Η μεταγλώττιση του Channel 9 είχε πολύ καλύτερους ηθοποιούς για τον Καλαμάρι και τον Κύριο Καβούρη, εν αντιθέσει με την μεταγλώττιση του Star που «έχανε» σε αυτούς τους δύο χαρακτήρες.Οι άλλοι ήταν απαράλλαχτοι οπότε δεν ξέρω.

Εν τω μεταξύ έχω ακούσει τον Bob στις περισσότερες Ευρωπαικές γλώσσες μιας και όποτε πηγαίνω ταξίδι ,στο ξενοδοχείο όταν βάζω να δω τηλεόραση ,έχει τον Bob.Η ελληνική μεταγγλώττιση είναι πάρα πολύ καλή.Καλύτερη και από τον πρωτώτυπη Αγγλική.Σαν σύνολο ,καλύτερη από την Ελληνική δεν πιστεύω πως έχω ακούσει.Μόνο ο «ισπανός» καλαμάρης είναι καλύτερος.

Τόσο επιτυχημένη μεταγλώττιση έχω να ακούσω από την άλλη κορυφαία σειρά ,το Duck Dodgers !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Και φυσικά είναι για παιδιά κάτω του δημοτικού... :D εάν δεν κάνουν ένα μικρό - σατανικά διασκεδαστικό - διάλειμμα από την Ντόρα την Μικρή Εξερευνήτρια, τον ξάδελφο της τον Ντιέγκο (πλεόν), τα παπούτσια της Φράνυ και την Μπό (πως την λένε), θα βγουν εντελώς μαμούχαλα. Για αυτό και εγώ, έχω πάρει σε μεταχείρα ένα δεύτερο DVD-recorder στο σαλόνι με σκληρό δίσκο και το έχω τιγκάρει σε Μπομπ και Ντόρες (και κάτι Τραγούδια και Μπάρμπι) και έχω βρει την ησυχία μου (ε, ρε τί σου είναι η τεχνολογία, βελτιώνει την καθημερινότητα των μπαμπάδων). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, δώστου και αγοράζω όλα τα DVDs που βάζει η Real News με τον Μπομπ... Must Buy σου λέω. Μαζί με το Futurama (περισσότερο για μένα) και τους Simpsons (κάτι λιγότερο) οι Μπομπ, Πατρικ, Καβούρης, Σάντυ, Καλαμάρης και όλοι οι άτυχοι του Βυθού του Μπικίνι απλά είναι παρακαταθήκη για τις μελλοντικές γενεές. Μην σου πω ότι πρέπει να τυπωθούν μήτρες σε χρυσά DVDs και να τα στείλουμε στο διάστημα για να μεταφέρουμε την μοναδική αυτή λάμψη διασκέδασης σε άλλους πλανήτες και πολιτισμούς... να στείλουμε τον Μπομπ και την τρελοπαρέα τους εκεί που ποτέ άλλο σφουγγάρι δεν έχει φτάσει μέχρι σήμερα.

 

Υ.Γ.: βεβαίως, κάποια επεισόδια είναι όντως πολύ ανατριχιαστικά και υπερβολικά για μικρά παιδιά, όπως αυτό με τον Ιπτάμενο Ολλανδό όπου έκανε διάφορα τρελά για να τρομάξει τους άλλους, το οποίο όμως εξέλαβε ένα ΧΧΧ μπροστά και έφαγε πόρτα από τις εβδομαδιαίες προβολές, μέχρι που το έκοψα από το δεύτερο επεισόδιο και το έσβησα εντελώς... από την άλλη τί κόλλημα τρώνε τα παιδιά και ενώ έχουν π.χ.: 50 διαφορετικά επεισόδια, αυτά να επιμένουν να βλέπουν τα ίδια και τα ίδια, είναι ακόμη μυστήριο. Πάντως η Ντόρα και ο Μπομπ, τραβάνε περισσότερες επαναλήψεις από τις Μπαρμπι (αλήθεια, γιατρέ μου, είναι λόγος για να ανησυχώ; χμ...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο Μπομπ Σφουγγαράκης δεν είναι καλή παρέα για τα νήπια

 

Τα καρτούν με γρήγορη δράση, όπως ο... γνωστός Μπομπ Σφουγγαράκης, μπορούν να προκαλέσουν βραχυπρόθεσμα προβλήματα προσοχής και μάθησης στα νήπια... τεσσάρων ετών, δείχνει μια σχετικά μικρή μελέτη στις ΗΠΑ. Πάντως η εταιρεία Nickelodeon επισήμανε ότι η δημοφιλής εκπομπή της απευθύνεται σε παιδιά 6 έως 11 ετών, και όχι σε τετράχρονα.

 

Τα αποτελέσματα της μελέτης πρέπει να γίνουν δεκτά με επιφύλαξη λόγω του μικρού μεγέθους του δείγματος, επισημαίνει ο Δημήτρης Χριστάκης, ειδικός του Νοσοκομείου Παίδων του Σιάτλ, ο οποίος κλήθηκε να γράψει ένα συνοδευτικό άρθρο σχολιασμού στη γνωστή επιθεώρηση Pediatrics, όπου δημοσιεύεται η έρευνα.

 

Ο Δρ Χριστάκης επισημαίνει πάντως ότι τα δεδομένα της μελέτης φαίνονται αξιόπιστα και στηρίζουν την ιδέα ότι η έκθεση στην τηλεόραση έχει επιπτώσεις.

 

«Το θέμα δεν είναι μόνο πόση ώρα παρακολουθούν τηλεόραση τα παιδιά, αλλά και το τι παρακολουθούν» γράφει ο Χρηστάκης. Οι γονείς, επισημαίνει, πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι οι εκπομπές με γρήγορη δράση δεν είναι κατάλληλες για πολύ μικρά παιδιά.

 

Το θέμα δεν αφορά μόνο τον Μπομπ Σφουγγαράκη αλλά όλες τις «γρήγορες» παιδικές εκπομπές, δήλωσε η Άντζελαϊν Λίλαρντ, επικεφαλής του πειράματος στο Πανεπιστήμιο της Βιρτζίνια.

 

«Δεν θα συμβούλευα να βλέπουν τα παιδιά τέτοιες εκπομπές λίγο πριν πάνε στο σχολείο, ή σε άλλες περιπτώσεις που είναι απαραίτητο να προσέχουν και να μάθουν» είπε.

 

Αν και προηγούμενες μελέτες εξέταζαν τις επιδράσεις της τηλεόρασης σε βάθος χρόνου, η έρευνα της Λίλαρντ υποδεικνύει ότι υπάρχουν και άμεσες αλλά βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις.

 

Στο πείραμα συμμετείχαν 60 παιδιά τεσσάρων ετών, τα οποία χωρίστηκαν τυχαία σε τρεις ισάριθμες ομάδες: η πρώτη παρακολούθησε ένα επεισόδιο του Μπομπ Σφουγγαράκη για εννέα λεπτά, η δεύτερη είδε το πιο αργό καρτούν «Caillou» και η τρίτη απλά ζωγράφισε για το ίδιο χρονικό διάστημα.

 

Αμέσως μετά, όλα τα παιδιά υποβλήθηκαν σε στάνταρτ τεστ νοητικών ικανοτήτων, στα οποία είχε αρκετά χαμηλότερες επιδόσεις η ομάδα του Μπομπ Σφουγγαράκη -οι επιδόσεις των δύο άλλων ομάδων ήταν σχεδόν πανομοιότυπες.

 

Η ομάδα του «γρήγορου» καρτούν είχε χαμηλότερες επιδόσεις και σε ένα άλλο τεστ, σχεδιασμένο να μετρά τον αυτοέλεγχο και την παρορμητικότητα, στο οποίο το παιδί καλείται να μην φάει ένα γλύκισμα όταν μείνει μόνο στο δωμάτιο.

 

Τα παιδιά στην ομάδα του Μπομπ Σφουγγαράκη ήταν ανυπόμονα και περίμεναν κατά μέσο όρο μόνο δυόμισι λεπτά, συγκριτικά με περισσότερο από τέσσερα λεπτά στην ομάδα ελέγχου.

 

Η μελέτη όντως παρουσιάζει ορισμένα μειονεκτήματα, όπως το μικρό μέγεθος του δείγματος και το γεγονός ότι τα παιδιά δεν εξετάστηκαν πριν παρακολουθήσουν τηλεόραση. Κανένα πάντως δεν είχε διαγνωστεί να πάσχει από διαταραχές της προσοχής.

 

Τα συμπεράσματα των ερευνητών απέρριψε πάντως ο εκπρόσωπος της Nickelodeon, Ντέιβιντ Μπίτλε: «Το να πάρει κανείς 60 διαφορετικά παιδιά, τα οποία δεν ανήκουν στο ακροατήριο στο οποίο απευθύνεται η εκπομπή, και να τα βάλει να δουν μόνο εννιά λεπτά της εκπομπής, είναι αμφισβητήσιμο ως μεθοδολογία και είναι δυνατό να αποτελέσει τη βάση για οποιαδήποτε έγκυρα ευρήματα» είπε.

 

Από την πλευρά της, η Δρ Λίλαρντ αντέτεινε ότι διάλεξε νήπια τεσσάρων χρονών επειδή η ηλικία αυτή είναι κρίσιμη για την ανάπτυξη της ικανότητας αυτοελέγχου.

 

Πηγή: 24wro.blogspot.com

 

:shit2: Άντε πάλι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.