Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mary and Max [ Μαίρη και Μαξ ] (2009)


big vaggos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

post-11645-1270715978,4_thumb.jpg

  Mary and Max

 

 

Το Mary and Max είναι ένα stop-motion cartoon το οποίο έκανε πρεμιέρα στην Αμερική στις 15 Ιανουαρίου του 2009 κι έφτασε πρόσφατα στην Ελλάδα κάνοντας πρεμιέρα στις 18 Φεβρουαρίου 2010. Φυσικά, προβάλλεται ακόμη στους κινηματογράφους. Η ταινία έχει γραφεί και σκηνοθετηθεί από τον Adam Elliot. Η διάρκεια της είναι 90 λεπτά.

-----------------------------------

Υπόθεση

Η ταινία περιγράφει την ιστορία της σχέσης δύο φίλων που αλληλογραφούν μεταξύ τους. Της Μαίρη, ενός μοναχικού οκτάχρονου κοριτσιού που κατοικεί στην Αυστραλία και του Μαξ, ενός σαραντατετράχρονου που πάσχει από το σύνδρομο Asperger και ζει στη Νέα Υόρκη. Παρακολουθώντας, λοιπόν την ταινία παρατηρούμε τις αλλαγές και τις καταστάσεις που βιώνουν αυτοί οι δύο ήρωες. Η Μαίρη καθώς προχωρά προς την ενηλικιώση και ο Μαξ καθώς μεγαλώνει και γερνάει... Η ταινία βασίζεται σε μια πραγματική ιστορία.

------------------------------------

 

Βασικοί Χαρακτήρες-Ήρωες

 

Mary Daisy Dinkle
mary.jpg
Η Μαίρη είναι οκτάχρονο στρουμπουλό κορίτσι το οποίο ζει μέσα στην μοναξιά, ενώ δεν έχει φίλους και ουσιαστικά ζει σε μια διαλυμένη οικογένεια. Μια μέρα επιθυμώντας να μάθει πως γεννιούνται τα παιδιά στην Αμερική, στέλνει ένα γράμμα σε έναν τυχαίο Αμερικανό, ρωτώντας τον μέσω αυτού και γεμίζοντας το γράμμα της με τα καθημερινά προβλήματα της τα οποία πιθανόν θα συζητούσε με μια συνομήλικη φίλη της, (εάν είχε).
Η φωνή της ανήκει στην Bethany Whitmore, ενώ όταν ενηλικιώνεται, τη φωνή αναλαμβάνει η Toni Collette.

Max Horowitz
Max.png
Ο Μαξ είναι ένας 44χρονος άθεϊστής, ο οποίος πάσχει από το σύνδρομο Aspenger. Ζει μια μοναχική, μονότονη ζωή, ενώ αντιμετωπίζει τις δυσκολίες και τα δυσβάσταχτα προβλήματα παθαίνοντας κρίσεις πανικού... Είναι ο παραλήπτης του γράμματος της μικρής Μαίρη. Τελικά απαντά στα γράμμα της λέγοντας της κι αυτός καθημερινά προβλήματα τα οποία τον απασχολούν. Έτσι ξεκινάει η φιλία τους...
Την φωνή του κάνει ο Philip Seymour Hoffman.


Damien Papadopoulos
Damien.jpg
Το ελληνικό στοιχείο δεν λείπει από την ταινία. O Damien είναι o Έλληνας γείτονας της Μαίρη, με τον οποίο αυτή είναι ερωτευμένη. Αυτός είναι ένας συμπαθητικός τραυλός νέος. [Εκτός από τον Έλληνα χαρακτήρα, σε κάποιο σημείο (του soundtrack) ακούμε ακόμη και Ζορμπά.] :dance:
Η φωνή είναι του Eric Bana.

Vera
vera.jpg
Η αλκοολική μητέρα της Μαίρη. Μανιώδης καπνίστρια και κλεπτομανής. Παραμελεί πλήρως την μικρή της κόρη.
Η φωνή της ανήκει στην Renée Geyer.

Ivy
Ivy.png
Η γειτόνισσα του Μαξ, η οποία επίσης είναι άθεη. Επιπρόσθετα πάσχει από τύφλωση και αλοπεκία. Συχνά μαγειρεύει στον Μαξ.

Dr Hazelhof
Dr Hazelhof.png
Ο ψυχίατρος του Μαξ. Αυτός του ανακοίνωσε πως πάσχει από την ανίατη νόσο του Aspenger. Στην ταινία δεν ακούμε την φωνή του, αφού μαθαίνουμε γι' αυτόν από τις αφηγήσεις του Μαξ στα γράμματα του.

Noel Norman Dinkle
Noel Norman Dinkle.JPG
Ο πατέρας της Μαίρη ο οποίος εργάζεται σε ένα εργοστάσιο συσκευάζοντας σακουλάκια τσαγιου. Στον ελεύθερο του χρόνου ασχολείται με την ταρίχευση των νεκρών κοτόπουλων που βρίσκει στην άκρη του αυτοκινητόδρομου. Όνειρο του είναι να εργασθεί ως μεταλλωρύχος, μόλις αποσυρθεί...

Βασικό ρόλο στην ροή της ταινίας παίζουν και οι συνεχείς παρεμβάσεις του αφηγητή, ο οποίος είναι ο Barry Humphries.

 

--------------------------------------

Το Mary and Max αξίζει πραγματικά... Παρότι απεχθάνομαι τα stop-motion και γενικότερα τους ήρωες που μοιαζούν να είναι φτιαγμένοι από πλαστελίνη, αυτή η ταινία μου έκανε καταπληκτική εντύπωση. Και πραγματικά απορώ γιατί δεν είναι υποψήφια για Όσκαρ.
Ο ιδιοφυέστατος Adam Elliot έχει δώσει μια απόχρωση για την ζωή και την ιδεολογία κάθε χαρακτήρα. Ως εκ τούτου η Μαίρη βλέπει τα πάντα καφετιά, ενώ ο Μαξ γκρίζα.
Υπάρχει πικρόχολο χιούμορ κι ευαισθησία. Επιπλέον, εδώ εκθειάζονται έννοιες όπως η αληθινή φιλία, ο αυτισμός, ο αλκοολισμός, η κατάθλιψη, η κλεπτομανία και οι θρησκευτικές διαφορές κ.α.
Μολονότι η ταινία με μια πρώτη ματιά φαίνεται υπερβολικά παιδική, δεν απευθύνεται στις μικρότερες ηλικίες. Αντιθέτως τα μηνύματα τα οποία επιδιώκει να περάσει πιθανότατα απευθύνονται σε μεγαλύτερους...

Η μόνη λογική αιτία για την οποία έμεινε έξω από τα βραβεία είναι ίσως γιατί παρουσιάζονται θέματα τα οποία θεωρούνται ενήλικα όπως το σεξ, ο αθεϊσμός, η αυτοκτονία, ο αλκοολισμός, η ομοφυλοφιλία κλπ.

Ίσως στα πρώτα δέκα λεπτά να την βρείτε κάπως ανιαρή (εγώ πάντως ξενέρωσα), μιας και υπάρχει μια μακροσκελής αφήγηση από μέρους του αφηγητή... Όμως, η συνέχεια σε αποζημιώνει και με το παραπάνω...!

Μέχρι τώρα οι κριτικές για την ταινία είναι απόλυτα θετικές. Σύμφωνα με το imdb (το οποίο την βαθμολογεί με 8,3/10) είναι η έκτη καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων ever. :yahoo:

Εν κατακλείδι, το Mary and Max είναι μια από τις καλύτερες ταινίες κινουμένων σχεδίων που έχω δει ποτέ. Συνεπώς, σας προτείνω να τη δείτε! :D


Πηγές:
wiki

 

 

 

[imdb=tt0978762]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την είδα κι εγώ (επιτέλους) και θα συμφωνήσω ότι είναι καλή και ιδιαίτερη. Η καλύτερη που έχω δει όχι πάντως.

 

Μετά το αρχικό σοκ, αφού δεν το περίμενα τόσο θεόβαρο και ματαιόδοξο (δεν είχα πρόβλημα με τα ενήλικα μηνύματα :P ) κάθησα και το είδα μέχρι τέλους χωρίς καν να σκεφτώ το fast forward. Είναι ο ορισμός του γλυκόπικρου. Από τη μία είναι βαρύτατο δράμα και από την άλλη διανθίζεται με κωμικές καταστάσεις βγαλμένες μέσα από τη ζωή. Συνεπώς, δεν είναι ακόμα μια βαριά-χαζοκουλτουριάρικη ταινία που εκβιάζει το συναίσθημα του θεατή. Αλλά μία πολύ τολμηρή, πρωτότυπη, σκληρή, θεόβαρια και αρκετά απαισιόδοξη ταινία με δυνατό σενάριο και μηνύματα ευρύτατου κοινωνικού περιεχομένου.

 

Δείτε την, αν είσαστε άνω των 16. Δεν είναι μικυμάου για μικρά παιδιά. Αναμένετε κάμποσο ανατρίχιασμα, δυσφορία, κόμπους στο λαιμό και αναπάντεχο κλάμα από τη θέαση.

 

Θα μπορούσε κάλλιστα να προταθεί για Όσκαρ, αλλά φαίνεται παραήταν ανορθόδοξο για τα στάνταρ της επιτροπής...

 

 

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ την είχα δει στη μεγάλη οθόνη στις τελευταίες «Νύχτες Πρεμιέρας», και μου άρεσε πάρα πολύ! Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω σχόλια. Επίσης, αν σας άρεσε το «Mary and Max», μη χάσετε το «Harvie Krumpet», την προηγούμενη ταινία του σκηνοθέτη. Η ιστορία είναι διαφορετική (λογικό!), αλλά το στυλ της ταινίας είναι παρόμοιο, και στην εικόνα, και στη σκηνοθεσία, και στο γενικότερο κλίμα που περνάει. Πήρε το Όσκαρ κινουμένου σχεδίου μικρού μήκους το 2003. Η επιτροπή στις μεγάλου μήκους μάλλον δεν είναι τόσο εύκολο να τιμήσει το διαφορετικό, αλλά στις μικρού μήκους που οι πιέσεις δεν είναι τόσο μεγάλες μάλλον δε δυσκολεύεται και τόσο - ευτυχώς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  12834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  25
  • Reputation:   105
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

λατρεεεεεευω αυτην την ταινια!!!!

 

ειναι απο τις λιγες ταινιες που εχω δει και λυπομουνα που καποτε θα τελειωνε....

ειχε πρωτοτυπο σεναριο,φοβερη αισθητικη και ευαισθησια,ρομαντισμο,ανατροπες...

 

(το περιμενε κανεις οτι ο Πα-πα-παδοπουλος θα εβγαινε τιουτος?)

 

ειναι τοσο καλοφτιαγμενη ,και ειναι κριμα που δεν ειχε κ α θ ο λ ο υ promotion .

Εγω εμαθα για αυτη την ταινια απο ενα περιοδικο free press οπου η αρθρογραφος ελεγε οτι οι φιλοι της την κοροιδευαν που ειδε αυτην την ταινια.(γιατι μαλλον την θεωρουσαν μουφα)

Την ταινια την λατρεψα και λεω σε ολους να την βλεπουν.

Επεξεργασία από dionik
Μπήκε spoiler
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

λατρεεεεεευω αυτην την ταινια!!!!

 

 

(το περιμενε κανεις οτι ο Πα-πα-παδοπουλος θα εβγαινε τιουτος?)

 

 

 

Μην κάνεις σπόιλερ!!!

Εγώ απλώς θα έλεγα ότι είχε μια αναπάντεχη τραγική κατάληξη (αν και το έδαφος είχε προετοιμαστεί καταλλήλως).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  25
  • Reputation:   105
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μην κάνεις σπόιλερ!!!

Εγώ απλώς θα έλεγα ότι είχε μια αναπάντεχη τραγική κατάληξη (αν και το έδαφος είχε προετοιμαστεί καταλλήλως).

 

δεν το ηθελα!!!!μου κανε εντυπωση ομως οτι καποιος μπηκε και το επεξεργαστηκε ωστε να μην το δουν οι αλλοι ....τελειο!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετική ταινία

Εξαιρετική παρουσίαση

 

:thanks:

 

Όσοι το αγαπήσατε ας τσεκάρετε

το Harvie Krumpet στο youtube

 

http://www.youtube.com/watch?v=ouyVS6HOFeo

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Αν και δεν είμαι 16 :P

Μόλις χθες είδα την ταινία κι εγώ, στα πλαίσια της σαρωτικής ενοικίασης ταινιών των τελευταίων ημερών που έκανα.

 

Είχα καιρό να παρακολουθήσω ταινία κινουμένων σχεδίων με στυλ stop-motion, και από την τελευταία φορά που το 'χα κάνει θυμόμουν ότι δεν μου άρεσε. Δοκίμασα το συγκεκριμένο φιλμ επειδή το είχα στα υπ' όψιν από καιρό, και όταν το αντίκρισα δεν μπορούσα να αντισταθώ... ;) Εννοείται ότι το stop-motion δεν με ενόχλησε καθόλου (απεναντίας μου άρεσε το στυλ τιυ animation).

 

Όπως όλοι (πιστεύω), δεν περίμενα να δω κάτι τόσο... ξερά ειλικρινό. Παρουσιάζει την... σκοτεινή μεριά της κοινωνίας μας όπως πραγματικά είναι, τονίζοντας τα αρνητικά σημεία της ζωής, τόσο μέσα από την αφέλεια της μικρής Μαίρη όσο και από αυτήν του μεγάλου και "έμπειρου" Μαξ, και κατ' επέκταση από τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις που τους πλαισιώνουν. Συγκινητικό (προς καταθληπτικό), σκοτεινό θα έλεγα, δημιουργεί μια ενοχή. Νομίζω πως ό,τι κι αν γράψω θα είναι λίγο, ή μάλλον πολύ - δεν χρειάζεται να πω περισσότερα εκτός απ' το ότι μου άρεσε...!

 

Βούρκωσα πολλές στιγμές κατά την διάρκεια της ταινίας, αλλά στο τέλος το δάκρυ κύλησε. Δεν είναι σε καμία περίπτωση μία "ευχάριστη" ταινία. Είναι όμως μια πρωτότυπη ταινία που αξίζει να δείτε. :beer:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ok it's party pooper time. Δεν μου άρεσε.Ειλικρινά δηλαδή δεν μου άρεσε.Πολύ μελόδραμα και πολύ μιζέρια.Σίγουρα ήταν πρωτότυπη και σίγουρα ήταν «για πιο μεγάλους», αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Πέραν του αρχικού σοκ που παθαίνεις όταν βλέπεις ότι μια ταινία animation καταπιάνεται με τέτοια θέματα ,πρακτικά η ταινία είναι κενή.Ούτε κοινωνικός προβληματισμός,ούτε απόπειρα ανάλυσης γεγονότων και συμβάντων και τελικά παντελής έλλειψη κάποιου νοήματος στο τέλος.Αν δεν έχεις απαντήσεις φίλε σκηνοθέτη ,τουλάχιστον κάνε τις σωστές ερωτήσεις φίλε σκηνοθέτη.

Ήταν ένας τύπος με Asprenger και ένα κοριτσάκι με οικογενειακά πρβολήματα και γίναν φίλοι.Έ και ; Που καταλήγουμε; Τι μάθαμε από αυτή την εμπειρία; Τίποτα. Σαν να φοβήθηκε ότι άμα το έκανε πιο βαρύ θα μείωνε αισθητά τα κοινό του.

 

Μάλλον είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζει την ταινία έτσι, αλλά σας λέω πέραν της αρχικής ιδέας, δηλαδή το να ασχοληθεί μια ταινία αnimation με ενήλικα θέματα, δεν μου έμεινε τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Γενικά δεν το κάνουν αυτό στις ταινίες;

Τις μπουκώνουν με συναίσθημα και μας τις σερβίρουν.

Σε στυλ "ας τον να ταυτιστεί, να κλάψει τον μ..., να περάσει και την ώρα του(εξυπακούεται ότι δεν υπάρχει άλλος λόγος για τον οποίο βλέπουν οι άνθρωποι ταινίες), να μην έχει και να σκεφτεί μετά"

Τουλάχιστον τα κινούμενα σχέδια είναι μια ανάσα...ιδίως όταν έχουν κάπως διαφορετική αισθητική, όπως το Μαίρυ εντ Μαξ.

Έχω βαρεθεί να βλέπω την μούρη του κάθε ψώνιου και καθημερινές, ανθρώπινες ιστορίες, βασισμένες σε πραγματικά γεγονότα(ειδικά όποτε ακούω αυτό το τελευταίο, κάνω στροφή 180 μοιρών και φεύγω τρέχοντας)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Άλλος ένας ικανοποιημένος θεατής της ταινίας. Πολύ ωραία αφήγηση και όμορφα φτιαγμένη ταινία, δακρύβρεχτη μεν αλλά άκρως ενδιαφέρουσα. Σκοτεινά χρώματα, μου ψιλοέφερνε σε Burton (οπτικά, όχι σεναριακά).

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   452
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλή και αγαπημένη ταινία. Πάντα γουστάρω πολύ όταν το art είναι "παιδικό" και το περιεχόμενο/σενάριο μόνο σε παιδιά δεν απευθύνεται.

 

Θα διαφωνήσω με τον συμφορουμίτη zade. Εμένα μου έκανε πραγματικά εντύπωση που μέσα στην ιστορία θίχθηκε το θέμα της αντιμετώπισης των ανθρώπων με διάφορες παθήσεις, οι οποίοι (όπως υποννοεί η ταινία) ΔΕΝ θέλουν να είναι αντικείμενο μελέτης, ούτε αντικείμενο βοήθειας, αλλά επιθυμούν να τους επιτρέπουν να ζουν στον δικό τους κόσμο όπως αυτοί ξέρουν και μπορούν. Αυτό το θέμα δεν το έχω δει να θίγεται συχνά. Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, η άλλη αναφορά που θυμάμαι, είναι σε ένα επεισόδιο του southpark με την νοσοκόμα που είχε το νεκρό βρέφος στο κεφάλι της. Τίγκα καφρίλα δηλαδή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την πρώτη φορά που την είδα μου είχε φανεί πολύ καλή , έπαιξε ρόλο το μελό σ' αυτό, πάντα με επηρεάζει...

Τη δεύτερη φορά, που ήξερα την εξέλιξη και την παρακολούθησα πιο προσεκτικά, δεν με ενθουσίασε τόσο.

Μου φάνηκε ότι προσπάθησε να κάνει πολλά πολλά κοινωνικά σχόλια σε μια ταινία που δεν μπορούσε/προλάβαινε ουσιαστικά να τα χωρέσει, και μ'αυτόν τον τρόπο τα άφησε μετέωρα, αρκετά επιφανειακά που έγιναν για να γίνουν.

Γενικά πάντως είναι πολύ αξιόλογη και φιλόδοξη προσπάθεια, το κεντρικό θέμα διαπραγματεύεται αξιοπρεπώς κι ελπίζω να βγούν αρκετές ακόμα αντίστοιχες ενήλικες ταινιες animation.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.