Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥΣ


gkouk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το θεμα ομως ειναι να μη κριθουν τα κομικ με mainstream κριτηρια η και καλα τι θα μπορουσε να πετυχει στην αγορα η με τι προσωπικα αρεσει στον καθενα,αλλα με ποιοτικα κριτηρια.

επισης θα ειχε ενδιαφερον(για να εχουμε και εμεις που δε ξερουμε τοσα πολλα,καποια εικονα) αν ηθελε ο κυριος Κουκουλας να αναφερει και στο παρον φορουμ οτι ειπε για την πορεια των κομικ τα τελευταια χρονια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δε θέλω να χαθεί το Mainstream από την ελληνική σκηνή. Όχι άλλη κουλτούρα. Εδώ η Fantagraphics για να επιβιώσει και μας πλασάρει τις κουλτούρες της (μη :relax: ) γέμησε την αγορά με ερωτικά κόμικς γεμάτο ζωμό KNOR. Το ΠΠ τους τίμησε καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τι σχεση εχει η κουλτουρα με κατι μη mainstream?

καμμια.

αν δε σου αρεσει κατι ,μη το αγοραζεις.

εφοσον μιλαμε για διαγωνισμο και επειδη καποιοι θα συμμετασχουν,οχι ως υπαλληλοι του οποιοδηποτε ,ειναι ανεπιτρεπτο να κριθουν βαση το δογμα του οποιουδηποτε.

δηλαδη θα βαλουμε γραμμη στον διαγωνισμο?

τοτε ειναι ακυρος.

αν καποιος θελει να συμμετασχει με στυλ τυπου καζα η βερυκιου η logicomix η λεανδρου η δερβενιωτη η οτιδηποτε,θα πρεπει να κριθει στο πως πραγματωσε το κομικ και πως περασε το οποιο μυνημα,με πρωτοτυπια η οχι.

οχι με τα κολληματα του καθενος ,ειτε ειναι εικαστικος ,ειτε δημοσιογραφος η και τραγουδιστης η οτιδηποτε.

μπορει να γινει αυτο?

οχι,αλλα αμα εχεις πολλα μελη στην επιτροπη και απο διαφορετικες τεχνοτροπιες κομιστες και εικαστικους,τοτε κατι γινεται.

στη συγκεκριμενη επιτροπη δε το βλεπω αυτο στο βαθμο που θα επρεπε ,ισως οι οποιοι υπευθυνοι να το εχουν υποψην τους για μελλοντικους διαγωνισμους.

 

επισης και παλια για τον αρκα εχω ακουσει να λενε ,που παει με μη πολιτικο σκιτσο,τοτε που το πολιτικο σκιτσο ηταν στα φορτε του,ελα ομως που τελικα ο αρκας εκανε τρομερη επιτυχια.

αρα τι μπορει να επιτυχει και τι μπορει να γινει αποδεκτο απο την αγορα ,κανεις δε το ξερει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έγω έχω καλυφθεί με τα όσα έχω διαβάσει. Απλά θα ήθελα να πω ποιος για μένα

θα ήταν ο καταληλότερος τρόπος για να βοηθήσει κάποιος τους νέους που θέλουν

να σχεδιάζουν τα δικά τους κόμικ.

 

Νέους(ες) οι οποίοι δεν είναι cool και άνετοι και αν δεν περάσουν στα ΑΕΙ τους

στέλνουν οι δικοί τους στας ευρώπας και στας αμέρικας, αυτοί έχουν όλα τα μέσα

να βρουν τον δρόμο τους, οι άλλοι είναι που θα πάρουν τον πουλ Ω!

 

Αι δικέ μου προτάσεις:

 

Αν λοιπόν κάποιος θέλει να βοηθήσει αρχικά τους νέους σχεδιαστές αντί για δια-

γωνισμούς και τζακ ποτ και λόττο και λαχεία, θα ωφελούσε η διοργάνωση κάποιων

workshop για το σχέδιο, την σύνθεση, το χρώμα κτλ.

 

Θα ήταν SUPER ωφέλιμο το κόψιμο του σνομπισμού και η αιτιολόγηση γιατί δημοσι-

εύουν αυτά που δημοσιεύουν οι εκδότες στα έντυπα τους.

π.χ. ρωτώντας κάποτε κάποιον εκδότη "καλά αυτόν τον φάβα γιατί τον δημοσιεύεται;"

μου είπε ότι ούτε σε αυτούς άρεσε στην αρχή αλλά επειδή επέμενε και κάθε εβδομά-

δα τους πήγαινε νέα δουλειά αποφάσισαν να του δώσουν την ευκαιρία.

Αυτό ήταν απίστευτα χρήσιμο ως γνώση για μένα - ένα λογικό στοιχείο και όχι αόρι-

στες μαγκές.

 

Β. Να χρηματοδοτήσει (αυτός που θέλει να βοηθήσει τα κόμικ) μια σοβαρή μελέτη για

τα είδη των κόμικ, (άρθρα σκόρπια υπάρχουν στα περιοδικά και εδώ στο GCP υπάρχει

υλικό)αλλά για χρόνια έχει γίνει μια λάθος προσέγγιση του τύπου super heroes = comics

για το ευρύ κοινό, ευρωπαϊκά = κόμικς για σοβαρούς ανθρώπους, underground = comics

κατασκευασμένα από πραγματικούς καλλιτέχνες ΜΠΟΥΡΔΕΣ του τύπου IN & OUT.

 

Πολύ πρόχειρα επί του θέματος αυτού, Super Heroes σήμερα = σενάριο σαπουνόπερα δηλαδή

συνεχόμενα ανόητα πεζά δράματα και σκηνές έντασης, σχέδιο: απαραίτητα προοπτική, στυλι-

ζαρισμένες φάτσες και στυλιζαρισμένα ντεκόρ - απαραίτητο εντυπωσιακό photoshop χρώμα.

Ευρωπαϊκά = ιστορίες που πατάνε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στην πραγματική ζωή, σχέδιο:

ρεαλιστικά ντεκόρ, σκηνές δρόμου, πλήθοι, αρκετά κινηματογραφική και φωτογραφική οπτική,

χρώμα συναισθηματικό.

κτλ

μια τέτοια λογική - τεχνική και ρεαλιστική προσέγγιση οφελεί τους I wanna be comic artist

γιατί ξέρουν τι πρέπει να ψάξουν τι να προσεγγίσουν, ενώ αντιθέτος οι προσεγγίσεις του

τύπου Ο κομφορμιστής σχεδιαστής που με τα σκληρά του βαθειά ανθρώπινα κόμικ έκανε το main-

stream κατεστημένο να σοκαριστεί και ήταν μεγάλη έκπληξη η βράβευση του... κτλ, τέποιες

προσεγγίσεις μπερδεύουν και προκαλούν συνχύσεις διότι ο "κομφορμιστής" μπορεί να δουλεύει

και στο Economist ή για την Nikelodeon ή τη Disney.

 

(κουράστηκα) και το τελευταίο

όχι ζωγράφοι στις κριτικές επιτροπές (οι τύποι θεωρούν το κόμικ σκουπίδι), όχι χοντροί ;)

τροβαδούροι, μαϊντανοί, προσωπικότητες, συνγραφείς, ιδιοκτήτες σχολών, ΝΑΙ εκδότες, δημιου-

ργοι, και κανας ξένος δεν είναι κακή ιδέα, άνθρωποι του χώρου.

 

Να βγάλει και μια προσφορά το τυπογραφείο της Ελευθεροτυπίας και να γίνει πάρτυ.

 

:):beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εδώ η Fantagraphics για να επιβιώσει και μας πλασάρει τις κουλτούρες της

 

You break my heart (ΚΡΑΚ!!!!) την αγαπάω :D .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28486
  • Reputation:   190226
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

να φέρω την μάνικα? :)

 

anyhow :)

 

 

3. Η πλάκα είναι ότι πριν την εκδήλωση, η κατηγορία για τη συζήτηση ήταν για τους «ειδικούς» που θα μας μιλήσουν «εξ άμβωνος» για τα κόμικς, ενώ μετά την συζήτηση, ότι η συζήτηση δεν ήταν τόσο «ειδική». :lol:

 

με βάση τα όσα γραφτήκαν εδώ, η εκτίμησή μου είναι ότι πριν την εκδήλωση (α) αν ειπώθηκε κάτι για κάποιον ως μη ειδικό, αυτό ήταν για τον Κραουνάκη και (β) καταγράφηκε μια ένσταση πάνω στο πόσο σοβαρή? εξειδικευμένη? πες το όπως θες, θα ήταν. Δεν βλέπω κάποια αντίφαση λοιπόν στο τι εκτιμήσεις καταγράφηκαν πριν και τι διαπιστώσεις έγιναν μετά :)

 

Εκ του αποτελέσματος κρίνοντας, αν το ουσιαστικότερο αποτέλεσμα ήταν ότι ακούστηκε παραέξω η λέξη κόμικς και κόσμος παίρνει στην εφημερίδα για τον διαγωνισμό, προσωπικά είναι κάτι που δεν με γεμίζει :) αληθεύει όμως ότι δεν είχε ειπωθεί και πουθενά ότι θα ήταν εξειδικευμένο συνέδριο :) απλώς ο τίτλος του ήταν αρκετά πλατύς :)

 

να σημειώσω βέβαια ότι έχουμε φτάσει (με το δικό μου) στα 36 ποστ πάνω στο θέμα :) νομίζω ότι έχουν υπάρξει σωρεία άλλων διοργανώσεων οι οποίες δεν φτάσανε σε τόσο σχολιασμό και ίσως κάπου να γίνεται και μια διύληση του κώνωπα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το κουνούπι ανήκει στο γένος Κώνωψ ο Ανωφελής, το μοναδικό είδος εντόμου που έχει την ικανότητα να μεταφέρει το παράσιτο που προκαλεί ελονοσία στους ανθρώπους. Επίσης, είναι σίγουρα θηλυκό. Τα αρσενικά δεν ενδιαφέρονται για το αίμα, ενώ τα θηλυκά χρησιμοποιούν την πλούσια σε πρωτεΐνες αιμοσφαιρίνη, απαραίτητη για τα αβγά τους...

 

Πηγή: nationalgeographic.gr

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  34
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

 

 

Β. Να χρηματοδοτήσει (αυτός που θέλει να βοηθήσει τα κόμικ) μια σοβαρή μελέτη για

τα είδη των κόμικ, (άρθρα σκόρπια υπάρχουν στα περιοδικά και εδώ στο GCP υπάρχει

υλικό)αλλά για χρόνια έχει γίνει μια λάθος προσέγγιση του τύπου super heroes = comics

για το ευρύ κοινό, ευρωπαϊκά = κόμικς για σοβαρούς ανθρώπους, underground = comics

κατασκευασμένα από πραγματικούς καλλιτέχνες ΜΠΟΥΡΔΕΣ του τύπου IN & OUT.

 

Πολύ πρόχειρα επί του θέματος αυτού, Super Heroes σήμερα = σενάριο σαπουνόπερα δηλαδή

συνεχόμενα ανόητα πεζά δράματα και σκηνές έντασης, σχέδιο: απαραίτητα προοπτική, στυλι-

ζαρισμένες φάτσες και στυλιζαρισμένα ντεκόρ - απαραίτητο εντυπωσιακό photoshop χρώμα.

Ευρωπαϊκά = ιστορίες που πατάνε σε μικρό ή μεγάλο βαθμό στην πραγματική ζωή, σχέδιο:

ρεαλιστικά ντεκόρ, σκηνές δρόμου, πλήθοι, αρκετά κινηματογραφική και φωτογραφική οπτική,

χρώμα συναισθηματικό.

κτλ

 

Τη δεύτερη παράγραφο την έβαλες σαν "σωστή" σε σχέση με την πρώτη?

Γιατί εμένα μου φαίνεται το ίδιο -επέτρεψέ μου τον χαρακτηρισμό, δεν το λέω επιθετικά- αστεία.

Τέτοιου είδους καλούπια και προκαταλήψεις είτε της πρώτης παραγράφου, είτε της δεύτερης μόνο κακό κάνουν.

 

Για το θέμα της ομιλίας, δεν ήμουν παρών και δεν μπορώ να σχολιάσω.

Απλά να παρατηρήω το εξής. Με πήρε την τηλέφωνο ένα απόγευμα η μητέρα μου , που δεν έχει σχέση με τα κομικς, και μου είπε "Α, είδα στην τηλεόραση μία εκδήλωση για τα κόμιξ και έναν διαγωνισμό με τον Ορνεράκη και κάτι άλλους". Αν ο στόχος ήταν να το μάθει η μητέρα μου -και η κάθε μητέρα, καταλαβαίνετε πώς το γράφω φαντάζομαι- τότε ο στόχος επετεύχθη.

Και από την λίγη εμπειρία που έχω και εγώ , συνδυασμός και ουσιαστικής συζήτησης για τους "ειδικούς" και μεγάλη δημοσιότητα, δεν γίνεται. Κάνεις τις επιλογές σου και προχωράς.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Και από την λίγη εμπειρία που έχω και εγώ , συνδυασμός και ουσιαστικής συζήτησης για τους "ειδικούς" και μεγάλη δημοσιότητα, δεν γίνεται. Κάνεις τις επιλογές σου και προχωράς.

Κανείς δε ζήτησε εξειδικευμένη συζήτηση για ειδήμονες. Παρατηρήθηκε απλώς το αξιοπερίεργο ένα ολόκληρο πάνελ να μην αναφέρεται ούτε καν περιφερειακά στο θέμα που αποτελούσε τον τίτλο της εκδήλωσης και για το οποίο είχαν κληθεί να μιλήσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Starsky θα απαντήσω σε αυτά που με νοιάζουν από τα λεγόμενά σου. Δε θα μιλήσω σαν εντιτόριαλ ηλίθιου περιοδικού ή σαν πρόλογο 2 σελίδων κριτική ταινίας (εκεί που συναγωνίζονται ποιος θα χρησιμοποιήσει την πιο πολυσύλαβη λέξη).

 

Mainstream comics ή Mainstream κριτήρια. Τα πρώτα χρειάζονται για να επιβιώσουνε τα υπόλοιπα κόμικς, τα δεύτερα χρειάζονται για να επιβιώσουνε ΟΛΑ τα κόμικς. Το αντίθετο του mainstream δεν ξέρω ποιο είναι αλλά το μπούχτησα. Κουλτούρα, ποιοτικό (ε όχι!! ) πες το όπως θες, καλό είναι. Τα θέλω όλα σε ισόποσες δόσεις. Μην μας πρήξουν την αγάπη όμως με αυτό, και μας αδειάσουν το πορτοφόλι με αυτό. Αν δεν τα θέλεις τα άλλα, απλά μην τα αγοράζεις. Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω που λες.

 

Ο Παραράς (τον θυμόσαστε?) μιλούσε με τον Τσακνή και Μαχαιρίτσα και σχολίαζε το δικό τους ποιοτικουλτουρίστικο ρεπερτόριο που δεν πουλάει όπως το mainstream τραγούδι. Ο παρουσιαστής θεωρούσε τιμή το να μην πουλάς αλλά να γραφεις καλά τραγούδια. Και γέλασαν. "Κακά τα ψέματα, όλοι θέλουμε να πουλήσουμε". Ελπίζω να μην παίξουμε με τις λέξεις και να καταλάβατε τι εννοώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5628 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Μια και το φόρουμ έχει χιλιάδες μέλη που το παρακολουθούν, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς το εννοεί το "ελληνικό mainstream κόμικς"; Τι είδους ιστορίες θα παρουσίαζε και με τι χαρακτήρες; Θα προτιμούσα να μην απαντήσει κάποιος δημιουργός (φυσικά αν θέλει να απαντήσει, ας το κάνει), αλλά ένας απλός αναγνώστης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υποθέτω ότι στη συζήτηση ορίστηκε ώς το εμπορικό, πιασάρικο, που θα βγάλει τα λεφτά του γρήγορα. Υποθέτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5628 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Υποθέτω ότι στη συζήτηση ορίστηκε ώς το εμπορικό, πιασάρικο, που θα βγάλει τα λεφτά του γρήγορα. Υποθέτω.

Ναι η ερώτηση μου είναι ολικής αγνοίας, δεν αναφέρεται στη συζήτηση στο Public.

Την επαναλαμβάνω: τι σημαίνει "εμπορικό, πιασάρικο, που θα βγάλει τα λεφτά του" ως περιεχόμενο για τα ελληνικά κόμικς του 2010, παραδείγματα θέλω, όχι αμπελοφιλοσοφίες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Από τη μία σκέφτηκα ότι καθότι μεγάλο και ατελείωτο θέμα, μάλλον θέλει το δικό του thread, για να μην εκτρέψει το παρόν που ήταν για την εκδήλωση. Από την άλλη, είναι εντελώς θέματος του θρέντ. Δεν ξέρω, ό,τι πουν και οι αρμόδιοι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Να διευκρινίσω πως όταν χρησιμοποίησα την λέξη "mainsteam" στις "απόψεις για τα κόμικς", το έκανα λίγο περιπεκτικά. Δεν υπονοούσα τίποτα παραπάνω. Μην διυλίζουμε τον κώνωπα που λέει και ο Andreas χωρίς λόγο για ένα πράγμα που ήταν άνευ ουσίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  34
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6137 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ναι η ερώτηση μου είναι ολικής αγνοίας, δεν αναφέρεται στη συζήτηση στο Public.

Την επαναλαμβάνω: τι σημαίνει "εμπορικό, πιασάρικο, που θα βγάλει τα λεφτά του" ως περιεχόμενο για τα ελληνικά κόμικς του 2010, παραδείγματα θέλω, όχι αμπελοφιλοσοφίες

 

Μα δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο. Τι απάντηση θες? "να έχει χαρούμενα ζωάκια που να πετάνε κάφρικα punchlines"?

Υπάρχει και ο Αρκάς, υπάρχει και το Μανιφέστο, υπάρχει και το Logicomix. Τρία πραδείγματα που μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό. Αν σκεφτώ θα βρω κιάλλα.

Έχουν καμμιά κοινή συνταγή όλα αυτά?

Αν σου έλεγα το 2007 ότι το 2010 το πιο εμπορικό κόμικ όλων των εποχών στην ελλάδα θα ήταν μια ιστορία ενός μαθηματικού θα με περνούσες για τρελό.

 

Το γιατί θα κάνει "κλικ" ένα κόμικ στο αγοραστικό κοινό και να θεωρηθεί "εμπορικό" εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Κανείς δε ζήτησε εξειδικευμένη συζήτηση για ειδήμονες. Παρατηρήθηκε απλώς το αξιοπερίεργο ένα ολόκληρο πάνελ να μην αναφέρεται ούτε καν περιφερειακά στο θέμα που αποτελούσε τον τίτλο της εκδήλωσης και για το οποίο είχαν κληθεί να μιλήσουν.

 

Νομίζω ότι γίνεσαι άνευ ουσιαστικού λόγου αφοριστικός. Ακούστηκαν αρκετά για τα "ελληνικά κόμικς και το κοινό τους", ίσως όχι όσα θα θέλαμε αλλά έχει να κάνει και με το συγκεκριμένο κοινό. Αν μπαίναμε σε άλλου τύπου λεπτομέρειες, φοβάμαι πως θα κουράζαμε τον κόσμο. Υπήρχαν πολλοί άνθρωποι εκεί μέσα που περίμεναν να ακούσουν γενικά πράγματα για τα κόμικς και πιθανώς δεν είχαν ξανακούσει. Για να τους φέρεις κοντά σου πρέπει αυτό να γίνει σταδιακά. Άλλωστε, θα γίνουν και άλλες αντίστοιχες εκδηλώσεις στα πλαίσια του Διαγωνισμού με πιο εξειδικευμένα ζητήματα. Αυτή ήταν η πρώτη και θέλαμε να απευθύνεται σε όσο το δυνατόν περισσότερους. Επίσης, περίμενα και ήλπιζα, οι παρόντες πιο "ειδικοί", όπως εσύ λόγου χάριν, να πάρουν το λόγο και να μην προτιμήσουν την εκ των υστέρων αφοριστική και ισοπεδωτική ιντερνετική κριτική. Σε κάθε περίπτωση, είμαι ικανοποιημένος από την εκδήλωση και ελπίζω η συνέχεια να είναι ακόμα καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Χαίρομαι που η κουβέντα συνεχίζεται, γιατί ακόμα δεν έχω τελειώσει τον καφέ

μου και επίσης βαριέμαι να πιάσω δουλειά, αρά τι καλύτερο από λίγη αμπελοφιλο-

σοφία μια και ο καθένας λέει τα δικά του και ΚΑΝΕΝΑ κουνούπι δεν δυηλίζεται.

 

Α. Αν δεν κάνω λάθος διοργανώθηκε μια συζήτηση με ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα

και υπήρχε ακόμα και πάνελ που θα συντόνιζε την συζήτηση, η συζήτηση αυτή έγι-

νε ή όχι;.

ΟΧΙ άρα ήταν μια συζήτηση πρόσχημα με στόχο την φτηνή διαφήμιση ή απλά μια

αποτυχήμένη εκδήλωση αν φυσικά πιστεύουμε ότι όταν καλούμε κάποιον σε κάτι

συγκεκριμένο πρέπει να συμβαίνει αυτό για το οποίο τον καλέσαμε.

 

Β. Ο διαγωνισμός έχει κατευθυνόμενο θέμα και αναγκάζει τους δημιουργούς να

αναπτύξουν ή να υποκριθούν μια συγκεκριμένη πολιτική οπτική ΝΑΙ, άρα το κό-

μικ χρεισιμοποιήτε ως μέσο.

 

Γ. Δεν δόθηκε καμεία απάντηση για το ότι στο Public εκμεταλεύονται εργασιακά

αλλά και μειώνουν ως προσωπικότητες τους εργαζόμενους (εκτός και αν το άτομο

που εργαζόταν εκεί και μου τα είπε λέει ψέμματα) αλλά sorry δεν έγινε στο Public

αλλά στο καφέ του Public.

 

Δ. Τα βραβεία είναι bodyline ναι ή όχι ποιος είναι ο πραγματικός κερδισμένος;,

αυτός που δίνει το "βραβείο" διαφημίζεται και πιθανόν να τσιμπίσει και κανά μαθητή.

 

Ε. Τα τηλέφωνα της εφημερίδας έσπασαν από ανθρώπους που ενδιαφέρονταν για το δια-

γωνισμό, αυτό τι δειχνει ότι ξαφνικά αγαπήθηκαν τα κόμικ ή ότι εκατοντάδες άνθρωποι

ζητούν μια ευκαιρία (όχι ότι αξίζει απαραίτητα η δουλειά τους).

 

Ζ.

Απλά να παρατηρήω το εξής. Με πήρε την τηλέφωνο ένα απόγευμα η μητέρα μου ,

που δεν έχει σχέση με τα κομικς, και μου είπε "Α, είδα στην τηλεόραση μία εκδήλωση για

τα κόμιξ και έναν διαγωνισμό με τον Ορνεράκη και κάτι άλλους". Αν ο στόχος ήταν να το

μάθει η μητέρα μου -και η κάθε μητέρα, καταλαβαίνετε πώς το γράφω φαντάζομαι- τότε ο

στόχος επετεύχθη.

 

και η θεία μου, η μητέρα μου και κάμποσοι άλλοι μου λέγανε για το 9, αλλά ποτέ τους

δεν αγόρασαν κόμικ ούτε ασχολήθηκαν πέρα από "το ξέρεις ότι υπάρχει το 9;"

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Γιάννη, σεβαστή η άποψή σου και απόλυτα κατανοητή η επιθυμία για θετική δημοσιότητα μιας καινούργιας προσπάθειας.Το ελάχιστο αλλά και το μέγιστο που μπορώ να προσφέρω προς αυτή την κατεύθυνση είναι να μην επανέλθω στο θέμα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Χαίρομαι που η κουβέντα συνεχίζεται, γιατί ακόμα δεν έχω τελειώσει τον καφέ

μου και επίσης βαριέμαι να πιάσω δουλειά, αρά τι καλύτερο από λίγη αμπελοφιλο-

σοφία μια και ο καθένας λέει τα δικά του και ΚΑΝΕΝΑ κουνούπι δεν δυηλίζεται.

 

Α. Αν δεν κάνω λάθος διοργανώθηκε μια συζήτηση με ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα

και υπήρχε ακόμα και πάνελ που θα συντόνιζε την συζήτηση, η συζήτηση αυτή έγι-

νε ή όχι;.

ΟΧΙ άρα ήταν μια συζήτηση πρόσχημα με στόχο την φτηνή διαφήμιση ή απλά μια

αποτυχήμένη εκδήλωση αν φυσικά πιστεύουμε ότι όταν καλούμε κάποιον σε κάτι

συγκεκριμένο πρέπει να συμβαίνει αυτό για το οποίο τον καλέσαμε.

 

Β. Ο διαγωνισμός έχει κατευθυνόμενο θέμα και αναγκάζει τους δημιουργούς να

αναπτύξουν ή να υποκριθούν μια συγκεκριμένη πολιτική οπτική ΝΑΙ, άρα το κό-

μικ χρεισιμοποιήτε ως μέσο.

 

 

Γ. Δεν δόθηκε καμεία απάντηση για το ότι στο Public εκμεταλεύονται εργασιακά

αλλά και μειώνουν ως προσωπικότητες τους εργαζόμενους (εκτός και αν το άτομο

που εργαζόταν εκεί και μου τα είπε λέει ψέμματα) αλλά sorry δεν έγινε στο Public

αλλά στο καφέ του Public.

 

Δ. Τα βραβεία είναι bodyline ναι ή όχι ποιος είναι ο πραγματικός κερδισμένος;,

αυτός που δίνει το "βραβείο" διαφημίζεται και πιθανόν να τσιμπίσει και κανά μαθητή.

 

Ε. Τα τηλέφωνα της εφημερίδας έσπασαν από ανθρώπους που ενδιαφέρονταν για το δια-

γωνισμό, αυτό τι δειχνει ότι ξαφνικά αγαπήθηκαν τα κόμικ ή ότι εκατοντάδες άνθρωποι

ζητούν μια ευκαιρία (όχι ότι αξίζει απαραίτητα η δουλειά τους).

 

Ζ.

 

και η θεία μου, η μητέρα μου και κάμποσοι άλλοι μου λέγανε για το 9, αλλά ποτέ τους

δεν αγόρασαν κόμικ ούτε ασχολήθηκαν πέρα από "το ξέρεις ότι υπάρχει το 9;"

 

Οκ. Αφού έχεις βγάλει όλα σου τα συμπεράσματα (ορισμένα και με κεφαλαία) και μάλιστα χωρίς να είσαι εκεί, τι απαντήσεις περιμένεις τώρα? Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.

Αμπελοφιλοσοφίες για να σου κάνουν συντροφιά στον καφέ, όπως λες, δύσκολα θα βρεις εδώ, τουλάχιστον από μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28486
  • Reputation:   190226
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όχι απλά διυλήζουμε τον κώνωπα Αλεξ (Draft Dust). Ξεσκίζουμε τον κώνωπα. 50 replies με τη δική μου. Για κάνε order βάσει αριθμού απαντήσεων τα τόπικ στην ενότητα Εκδηλώσεις.... Κοτζαμάν ΣΥΝΕΔΡΙΟ στη Μυτιλήνη (όχι απλή 2ωρη-3ωρη εκδήλωση....) έχει το 65% των replies...

 

Και όλα αυτά γιατί? Για να κουβεντιάσουμε για το αν ήταν για εξειδικευμένο κοινό ή για το ρόλο μιας εμπορικής επιχείρησης εκείθε? Το πρώτο απαντήθηκε και κατ'εμέ "απαντήθηκε" και το δεύτερο.... :)

 

Δε βλέπω λοιπόν τι άλλο υπάρχει να ειπωθεί για μια 2ωρη-3ωρη εκδήλωση. Στο τέλος θα καταλήξει κόσμος να την κατηγορεί γιατί δεν πήρε θέση στο ότι σταμάτησε να πουλάει το Amazon TPB, γιατί αυξήθηκε το ΦΠΑ σε 5% και γιατί δεν πεταχτήκανε απέναντι να ρίξουν καμιά μολότωφ στη Βουλή :)

 

:cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Οχι φίλε Νίκο! Δεν απαντήθηκε ένα σημαντικό ερώτημα! Τι έγινε με το φλίπ κόμικ της εκδήλωσης; Φτιάχθηκε; Πως ήταν; Θα το δούμε κάπου;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28486
  • Reputation:   190226
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Θα δημοσιευθεί με τίτλο 3 Hours Comics

 

;)

 

:cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Θα δημοσιευθεί με τίτλο 3 Hours Comics

 

;)

 

:cheers5:

 

 

Πολύ καλή ιδέα :clap2::cheers3::lol:

 

Σοβαρά τώρα, κάτι θα το κάνουμε. Ψάχνουμε όμως πως θα ήταν καλύτερα να δημοσιευτεί.

Το μέγεθος (μην πάει στο καλό το μυαλό σας) δεν ειναι ικανοποιητικό για έκδοση όμως μπορεί να αναρτηθεί κάποια στιγμή ηλεκτρονικά. Θα δούμε...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.