Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE NUMBER 73304-23-4153-6-96-8 [ THOMAS OTT ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

2093310039_d0c6e8d688.jpg

 

ΔΕΝ πρόκειται για το βιβλίο του Ηλία Βενέζη. Το βιβλίο του Ηλία Βενέζη είχε άλλο νούμερο.


Καταρχάς θα πρέπει να σας κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ο Αμερικανοτοτραφής zade κάνει thread για Ευρωπαικό κόμικ.Άρα είναι ή κάτι πολύ καμένο ή κάτι πολύ γκροτέσκο ή κάτι πολύ καλό.Είναι λοιπόν όντως κάτι πολύ γκροτέσκο και κάτι πολυ καλό.

Ένας δήμιος ,σε κάποια φυλακή ,κατεβάζει τον διακόπτη της ηλεκτρικής καρέκλας ,κόβοντας βάναυσα το νήμα της ζωής ενός θανατοποινίτη.Μόλις τελειώσει η διαδικασία,παρατηρεί ότι από τα χέρια του νεκρού έχει πέσει ένα χαρτάκι που γράφει πάνω τους συγκεκριμένους αριθμούς.Από περιέργεια ,περιμαζεύει το χαρτάκι και το παίνριε στο σπίτι του για να το εξετάσει.Το επόμενο πρωί ,διαπιστώνει ότι οι αριθμοί που εμφανίζονται στην ζωή του ακολουθούν κυκλικά το μοτίβο που γράφει το χαρτάκι.Κάτι παράξενο συμβαίνει εδώ,κάτι που πρέπει να ερευνήσει.

Το πρώτο πράγμα που κάνει εντύπωση στο συγκεκριμένο κόμικ είναι η αισθητική του.Κάθε σελίδα έχει το πολύ 4 πάνελ ,κομμένα σε σταυρό και όλα δουλεμένα με απίστευτη λεπτομέρεια.Τα πάνελ περισσότερο μοιάζουν με χαρακτικά παρά με εικονογραφήσεις και είναι ασπρόμαυρα.Κάπου έχω ξαναδεί την συγκεκριμένη τεχνοτροπία ,δεν θυμάμαι όμως που.Επίσης δεν γνωρίζω εάν έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία.
 

Το σενάριο είναι άκρως ενδιαφέρον και θεωρώ άθλο το ότι όλη η ιστορία εξελίσσεται χωρίς καθόλου διαλόγους ή αφήγηση.Είναι αυτό που αμερικανοί λένε completely wordless!Ούτε καν μια λέξη δεν παρεμβάλλεται στην αφήγηση πράγμα που απαιτεί εξαιρετική προσήλωση από τον δημιουργό όχι όμως και από τον αναγνώστη.Η ροή της ιστορίας είναι τόσο καλή που επιτρέπει στον αναγνώστη να την «διαβάζει» αβίαστα και χωρίς παρεμβολές προκειμένου να αποκρυπτογραφήσει την ακριβή σημασία των συμβάντων.Αναμφίβολα σπουδαίο κατόρθωμα εκ μέρους του δημιουργού.Το σενάριο αυτό καθαυτό μπορεί να ερμηνευτεί με πάρα πολλούς τρόπους κυρίως λόγω έλλειψης κειμένων.Κάποιος μπορεί να «δει» μια ιστορία τρόμου ενώ κάποιος άλλος μια αλληγορία/παραβολή πάνω στην αθρώπινη φύση και το πόσο αυτή είναι αιτιοκρατική .Εγώ πάντως ιστορία τρόμου κατάλαβα.Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό μου.Όπως και να έχει όμως πρόκειται για ένα αριστούργημα ,στο οποίο δεν έχω τίποτα να προσάψω.Κατ εμέ είναι ένα από ΤΑ κόμικ της δεκαετίας ,καθώς και ένα κόμικ που πηγαίνει το ίδιο το μέσο «ένα βήμα μπροστά» .Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που στην Αμερική το εξέδωσε η γνωστή για τις πολυτελέστατες και καταπληκτικές εκδόσεις, Fantagraphics.

Η τιμή του κυμαίνεται γύρω στα 20 € στο ίντερνετ,λίγα χρήματα σε σχέση με όσα σου προφέρει αυτό το εκπληκτικό κατόρθωμα.Αξίζει να κοσμήσει την βιβλιοθήκη σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5042
  • Reputation:   34518
  • Achievement Points:  5050
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O (Ελβετός) Thomas Ott έχει δημοσιεύσει αρκετά βιβλία, όλα με το ίδιο στυλ ζωγραφικής (χαρακτικής μάλλον) και όλα wordless. Αρκετές ιστορίες του είχε δημοσιεύσει η Βαβέλ, και από κει τον γνώρισα κι εγώ. Είναι πραγματικά "καμμένος" δημιουργός αλλά και σούπερ ταλαντούχος. Οι εμμονές στα σενάριά του είναι με το θάνατο, την τρέλλα αλλά και το μεταφυσικό, που συνδυάζονται και άριστα οπτικά με το δημιουργικό του στυλ.

 

Ένα λογοπαίγνιο που του αρέσει να κάνει (και ταιριάζει στη μακάβρια αισθητική του) είναι με το όνομά του, όπου υπογράφει ως TOTT (tot στα γερμανικά σημαίνει νεκρός)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Από δύο σελίδες και μόνο που είδα φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον, όπως και το σενάριο.

Μπήκε στα υπόψη για παραγγελία από Internet.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τα πάνελ περισσότερο μοιάζουν με χαρακτικά παρά με εικονογραφήσεις και είναι ασπρόμαυρα.Κάπου έχω ξαναδεί την συγκεκριμένη τεχνοτροπία ,δεν θυμάμαι όμως που.Επίσης δεν γνωρίζω εάν έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία.

 

Η τεχνική λέγεται scratchboard ή carte à gratter (στα Ελληνικά δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένος όρος) και όντως είναι ένα είδος χαρακτικού.

 

Εγώ από δουλειές του Ott έχω το «La Bête à cinq doigts» (εκδόσεις L'Association), που είναι ένα πολύ μικρό βιβλιαράκι κόμικς, και το «t.o.t.t.» (Edition Moderne) που είναι ένα πολύ μεγάλο άλμπουμ με εικονογραφήσεις (και λίγα μικρά κόμικς) που επιδεικνύουν όμως χαρακτηριστικά το μαύρο χιούμορ και την καταπληκτική εικονογράφηση του δημιουργού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φοβερό κόμικ πράγματι. Αισθητικά θαυμάσιο και με μια ιστορία πολύ δυνατή. Θα πρέπει οπωσδήποτε να ψάξω κι άλλα έργα του Ott. :yes:

Btw, αυτοί οι Ελβετοί δεν έχουν βγάλει πάρα πολλούς δημιουργούς, αλλά και αυτοί οι λίγοι τους είναι σπουδαίοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.