Μετάβαση στο περιεχόμενο

NEIL GAIMAN'S NEVERWHERE: ΠΟΤΕ & ΠΟΥΘΕΝΑ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
NEIL GAIMAN'S NEVERWHERE: ΠΟΤΕ & ΠΟΥΘΕΝΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Neil Gaiman, Mike Carey
Σχέδιο:
Glenn Fabry
Hμερ. έκδοσης:
03-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
228
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ελένη Σκριτζόβαλη
Πρωτότυπος τίτλος:
Neil Gaiman's Neverwhere TPB (Vertigo, 2006)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-710-8

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

NEVERWHERE_0001.jpg  NEVERWHERE_0001z.jpg
 

 

Ένας απόλυτα συνηθισμένος νέος σώζει στους δρόμους του Λονδίνου μιά τραυματισμένη κοπέλα. Εκείνη τον οδηγεί προς μεγάλη του έκπληξη σ' ένα άλλο Λονδίνο, υπόγειο, απόκοσμο και γεμάτο πρωτόγνωρους κινδύνους. Τότε εκείνος ανακαλύπτει ότι έχει ολότελα ξεχαστεί από το Λονδίνο που ήξερε και ότι δεν μπορεί να επιστρέψει σ' αυτό, εκτός αν περάσει κάποιες συγκεκριμένες δοκιμασίες.

Το κόμικ πρωτοεκδόθηκε σε συνέχειες και αποτελεί μεταφορά από το ομώνυμο βιβλίο του Neil Gaiman. Η έκδοση της Anubis περιλαμβάνει τα τεύχη 1 - 9. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο πιστή μεταφορά έχει γίνει, όμως το κόμικ έχει αρκετά καλό σχέδιο, σενάριο και είναι ατμοσφαιρικό. Ο Neil Gaiman άλλωστε μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες ατμόσφαιρες, αρκεί να σας θυμίσω την μυστηριακή ατμόσφαιρα του "The Sandman".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Η τιμή μήπως πρέπει να διορθωθεί σε 32,90 που είναι στον τιμοκατάλογο;

Τόσο αναφέρει (ενδεικτικά) η anubis το solaris...

Τα βιβλιοπωλεία που μας δίνουν το -10% το έχουν όντως 29,60 Πρωτοπορία (29,61 για την ακρίβεια :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

έχω μια υποψία ότι η Anubis έχει κάνει ένα λάθος στην σελιδοποίηση..ή τουλάχιστον τα 2-3 αντίτυπα που έχω δει είναι λάθος.

Συγκεκριμένα στην 27 σελίδα ξεκινάει το δεύτερο κεφάλαιο στην 29η ο Μαρκήσιος οδηγεί τον Ριτσαρντ προς την σκάλα και στην 31η γίνεται η πρώτη συνάντηση των δυο τους.

Νοηματικά αλλά κι από οσο θυμάμαι από την αμερικάνικη έκδοση ήταν ανάποδα.κανείς που να έχει το αμερικάνικο ή της Anubis για να βοηθήσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Θα έλεγα ότι έχεις δίκιο. Μάλλον είναι λάθος η σελιδοποίηση. Δεν έχω διαβάσει το Αμερικάνικο, αλλά όταν διάβασα αυτό δεν μου έβγαζε νόημα. Αναγκαζόμουν να πηγαίνω μπρος-πίσω. Φαντάστηκα όμως ότι θα ήταν σεναριακό παιγνίδι και θα έπερνα απάντηση πιό κάτω. Δεν πήρα απάντηση μέχρι το τέλος αλλά το είχα ξεχάσει εν τω μεταξύ.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Θα έλεγα ότι έχεις δίκιο. Μάλλον είναι λάθος η σελιδοποίηση. Δεν έχω διαβάσει το Αμερικάνικο, αλλά όταν διάβασα αυτό δεν μου έβγαζε νόημα. Αναγκαζόμουν να πηγαίνω μπρος-πίσω. Φαντάστηκα όμως ότι θα ήταν σεναριακό παιγνίδι και θα έπερνα απάντηση πιό κάτω. Δεν πήρα απάντηση μέχρι το τέλος αλλά το είχα ξεχάσει εν τω μεταξύ.

 

:valtnino:

 

Ξέρω κι άλλους που έπαθαν το ίδιο! :lol:

Δεν είναι τραγικό αλλά προς στιγμή σε μπερδεύει.

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ok. Εδώ είναι οι σελίδες, αν κατάλαβα καλά για ποιές μιλάτε, με την σειρά που είναι στο αμερικάνικο (τις έχω μικρύνει πολύ, αλλά φαντάζομαι από τα χρώματα και τα πάνελ θα καταλάβετε τι γίνεται)

 

τις έβαλα σε σπόιλερ, γιατί ακόμα και μετά τη σμύκρινση, μπορεί να γίνουν αντιληπτά 5 πράγματα και να "χαλάσει" για όσους δεν το έχουν διαβάσει ακόμα.

 

 

 

 

1

1.JPG

 

2

2.JPG

 

3

3.JPG

 

4

4.JPG

 

5

5.JPG

 

6

6.JPG

 

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

:clap2:

 

η Anubis τις έχει με την αριθμησή σου 5 3 4 1 2 6 :confuse:

 

μου έφυγε η απορία

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άρα, προκειμένου να το βάλουμε ως ίνφο στο αρχικό ποστ :) Η σωστή σειρά ανάγνωσης του τόμου της Anubis είναι

 

30 31 28 29 27 32

 

τα λέω καλά? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και να πεις ότι είναι και φθηνό, 33€ κοστίζει το ρημάδι, θα περίμενε κανείς να μην υπάρχουν τέτοια λάθη... Μου θυμίζει τις προχειροδουλειές της Modern Times.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άρα, προκειμένου να το βάλουμε ως ίνφο στο αρχικό ποστ :) Η σωστή σειρά ανάγνωσης του τόμου της Anubis είναι

 

30 31 28 29 27 32

 

 

Χμ , και στην 30 πηγαίνουμε από ποια σελίδα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. το διάβασα στη Λέσχη. Αμέσως αφ'ότου άφησα το ανεκδιηγήτο Star Wars The Farce Unleashed (ξέρω τι γράφω :) ). Και μου φάνηκε όαση μπροστά σε εκείνη την μπαλαφάρα.

 

Αρκετά συμπαθητικό θα έλεγα. Περνάς την ώρα σου ευχάριστα :) Και είναι συνολικά κάτι το αρκετά διαφορετικό από τα όσα βλέπουμε εκεί έξω (όσον αφορά τις ελληνικές εκδόσεις)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το βιβλίο, και όχι το κόμικ, απαγορεύτηκε από τη βιβλιοθήκη ενός Γυμνασίου του Νέου Μεξικού. Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για την 10η τάξη, 1η Λυκείου για την Ελλάδα. Στο βιβλίο υπάρχουν βωμολοχίες που δηλώνουν σεξουαλική πράξη, καθώς και περιγραφικές σκηνές ερωτικού περιεχομένου μεταξύ ενός παντρεμένου και μιας... ανύπαντρης ελεύθερης γυναίκας!! Γονείς και δάσκαλοι δε συμφωνούν μεταξύ τους για την απόφαση.

 

Στην ίδια σελίδα μπορείτε να δείτε σχόλια διαφόρων. Έχουν και αυτά την αξία τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ό,τι λέει ο germ! Δεν ξετρελαίνεσαι αλλά περνά ευχάριστα η ώρα! Το πήρα στα 7 ευρουλάκια από κομικντομ και νομίζω για την τιμή του ήταν καλό! Πολύ όμορφη και πρωτοτυπη ιστορία (Νταξει Γκέιμαν είναι αυτός (ναι γκέιμαν, το εξακρίβωσα :P )) που ξαναδιαβάζεται ευχάριστα ενώ μοιάζει λες και παρακολουθείς ταινία! Ωραίο σχέδιο, ακόμα καλύτερο σενάριο και ένα μπράβο στον Cary που μετέφερε με επιτυχία το βιβλίο στο κομικ. 

 

Βαθμολογία

 

7/10

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Με αφορμη το signing του Comicdom, το εβγαλα μετα απο καιρο απο την θεση του,

μου το υπεγραψε ο Fabry και πριν το βαλω ξανα στην θεση του, το ξαναδιαβασα :P

 

Δεν εχω διαβασει το βιβλιο του Gaiman, οποτε δεν το κρινω βασει αυτου.

 

 

Ειναι απο τα αγαπημενα μου Graphic Novels, αυτο που παντα με εντυπωσιαζε σε αυτο,

ειναι η τελεια κινηματογραφικη του ροη. Δεν καταλαβαινω ποτε τελειωσε και μετα θελω κι αλλο :xm:

 

Στο σεναριο επειδη οπως ειπα δεν εχω διαβασει το βιβλιο δεν ξερω που να αποδωσω τα ευσημα,

στον Gaiman ή στον Carey? :thinking: Προφανως και στους δυο, καθως εχουν αποδειξει οτι ειναι κορυφαιοι

σε αυτο που κανουν, εδω και παρα πολλα χρονια! :respect: :respect:

 

Στην εικονογραφηση ο πολυ-αγαπημενος Glenn Fabry, που ειχα την χαρα να γνωρισω κι απο κοντα :nek:

Ο τυπος ειναι απλα κορυφη και ειναι κριμα που αναλωσε μεγαλο μερος της καριερας του μονο στα εξωφυλλα.

Ειμαι της αποψης οτι δεν θα μπορουσε να ανταπεξελθει χρονικα σε αυτο το επιπεδο σε ongoing σειρα,

αλλα σε limited σειρες 4-10 τευχων ο τυπος κανει παπαδες :xm::div: :div: :div:

 

Το χρωμα πολυ καλο, θα ηθελα ομως μια σκοτεινοτερη εκδοχη. Ισως του πηγαινε καλυτερα.

 

 

Η εκδοση της Ανουμπις φιλοδοξη και ακριβη.

Θελησαν να κανουν ενα πολυ εντυπωσιακο εξωφυλλο (αναγλυφες πλαστικοποιησεις κτλ)και τα καταφεραν.

Κριμα που δεν ειχε μεγαλο χρονο ζωης, οσα αντιτυπα εχω δει εχουν προβληματα.

Η ραχη εχει τα γνωστα προβληματα και η αρχικη τιμη ειναι απλα εκτος πραγματικοτητας.

Στις τιμες που βρισκεται τον τελευταιο χρονο βεβαια ειναι οκ.

 

Το προτεινω σε οσους αρεσουν τα κομικς ή οι ταινιες φαντασιας :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω το αφιέρωμα του Zampano για τη στήλη No Superheroes Allowed, του fridge.gr:
 

NeverWhere: το άλλο Λονδίνο, με την υπογραφή του Gaiman

post-556-0-89292400-1410686028_thumb.jpg

 

Για την ιδιοφυΐα του Βρετανού συγγραφέα (και όχι μόνο) Neil Gaiman, έχουμε γράψει πολλάκις σε αυτό το site.

Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να μην ενθουσιάζεται με τουλάχιστον μία από τις πτυχές του πολύπλευρου ταλέντου του: είτε είναι τα βιβλία που γράφει, είτε οι ταινίες που βασίζονται σε ιστορίες του, είτε είναι -φυσικά- τα αξεπέραστα κόμικ του, είτε απλά η ίδια του η ζωή, ο Gaiman έχει τον τρόπο να τραβά πάνω του τα φώτα της δημοσιότητας (όντας μάλιστα ένας από τους ελάχιστους συγγραφείς που στις εμφανίσεις του στο κοινό αντιμετωπίζεται σαν ροκ-σταρ) και τις περισσότερες φορές είναι για (πολύ) καλό λόγο.

Με αφορμή, λοιπόν, το καινούργιο του βιβλίο που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες, ανακαλώ ένα κόμικ που βασίστηκε σε προηγούμενη λογοτεχνική προσπάθεια του Gaiman.

Το “NeverWhere” που κυκλοφόρησε το 1996, έγινε μέρος της Ένατης τέχνης το 2005 χάρη στον Mike Carey (στη δημιουργική ομάδα του “Lucifer”, που κάποια στιγμή θα εμφανιστεί στη στήλη αυτή) που έκανε την προσαρμογή και στον σχεδιαστή Glenn Fabry.
 

post-556-0-43086700-1410686108_thumb.jpg

Ο Mike Carey

post-556-0-21088200-1410686111_thumb.jpg

κι ο Glen Fabry

 

Ο πρωταγωνιστής μας είναι ένας καθημερινός ανθρωπάκος στο πολύβουο Λονδίνο, πιστός στη διαδρομή σπίτι-δουλειά-σπίτι, σε μία σχέση που τον καταπιέζει ακόμα και στα πιο απλά πράγματα.

Η ζωή αυτού του άτολμου ανθρώπου θα αλλάξει όταν θα επιλέξει να βοηθήσει μια γυναίκα στο δρόμο που μοιάζει πληγωμένη (και παρά τις παραινέσεις της κοπέλας του να την παρατήσει για να μη βρει τον μπελά του). Όταν θα ανακαλύψει (με άκρως δυσάρεστο τρόπο) πως εκείνη που έσωσε δεν ανήκει στον κόσμο τον δικό του, θα καταδυθεί σε ένα ταξίδι στο “Άλλο Λονδίνο“, μια πόλη που κρύβει μυστικές πόρτες σε κάθε της γωνιά, που έχει ένα τεράστιο παζάρι που πωλούνται “πράγματα” όπως εφιάλτες, καταραμένα όπλα, μισθοφόροι· μια πόλη που διαθέτει σκοτεινές γέφυρες που ζητάνε θυσίες για να σου επιτρέψουν να τις διασχίσεις… και μέσα σε όλα αυτά, μια τρομακτική ιστορία εξυφαίνεται γεμάτη ίντριγκα και μυστήριο, με τους παράξενους ήρωές της να παίζουν το παιχνίδι της προδοσίας στα όρια του.
 

post-556-0-36647000-1410686172_thumb.jpg

 

Ο Carey ακολουθάει πιστά το έργο και τις ιδέες του Gaiman (τυχαίνει να έχω διαβάσει και το βιβλίο) κι αυτό μάλλον είναι για καλό. Οι όποιες αλλαγές έχουν γίνει μόνο με το σκεπτικό της μικρής έκτασης των διαλόγων. Αυτός που κάνει πραγματικά φανταστική δουλειά είναι ο Fabry, που συλλαμβάνει τα όνειρα και τους εφιάλτες του συγγραφέα και τους οπτικοποιεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Χωρίς υπερβολές, με καθαρές γραμμές αλλά και αρκετή φαντασία, οπτικοποιεί ένα σύμπαν που σε κάθε του σημείο κάτι συμβαίνει.

Από ‘κει και πέρα, τα πάντα αναλαμβάνει η υπόθεση: η χρήση του συνηθισμένου-καταπιεσμένου ανθρώπου φέρνει στοιχεία ταύτισης με τον αναγνώστη. Το Άλλο Λονδίνο όμως, πόλη οικεία αλλά ταυτόχρονα τόσο ξένη πια, οι χαρακτήρες, που παρότι είναι εξωφρενικά “εκτός λογικής“, έχουν τα δικά τους ταπεινά (ή όχι και τόσο ταπεινά) ένστικτά, τους δικούς τους πόθους, τα δικά τους μεγάλα “Εγώ” που τρέφονται με ακόμα πιο μεγάλα “Θέλω” — και εκεί καταλήγει η ιστορία: θεοί, άνθρωποι και μαγικά πλάσματα, όλοι ίσοι είμαστε όταν φτάνουμε να διεκδικούμε όσα αναζητάμε μια ζωή.
 

post-556-0-39560000-1410686190_thumb.jpg

 

Οι Carey και Fabry δεν έπρεπε να κάνουν πολλά για να μη χάσει το “NeverWhere” τη λογοτεχνική του μαγεία. Και τα κατάφεραν.

Σεβάστηκαν σε μεγάλο βαθμό τη δουλειά του Gaiman και οι δικές τους πινελιές απογείωσαν ένα έργο που, να πω την αλήθεια, είχα τις αμφιβολίες μου αν θα μπορούσε να γίνει κόμικ ή ταινία (ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, μη δείτε την τηλεοπτική μεταφορά του BBC. Παίζει να είναι μια από τις χειρότερες ever).

Όλα όμως πήγαν καλά και να ‘μαι εδώ για να σας μιλάω για ένα κόμικ που αξίζει να διαβαστεί. Μπορεί να μην είναι original Gaiman, όλα τα κομμάτια όμως της ευφυΐας του είναι στις σελίδες αυτού του album.
 

 

Πώς λέμε Game of Thrones - ε, καμία σχέση...:

http://www.youtube.com/watch?v=6HnmVS6XtWw

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ωραιο κομικ, περνας πολυ ευχαριστα διαβαζοντας το. Ωραιο σεναριο, σχεδιο και εχει και τις ανατροπες του. Ειναι αλλωστε εγγυηση τα ονοματα των δημιουργων. Απο πλευρας εκδοσης. το λαθος στη σελιδοποιηση να μην ειχαν κανει μονο και θα ηταν τελεια. Αν το βρειτε καπου, τσιμπηστε το και πιστευω θα περασετε καλα καποια στιγμη που θα χετε κανα διωρο ελευθερο :) kwtsoκλιμακα 8/10 :)

 

Τωρα που θυμηθηκα τον Gaiman, θυμηθηκα οτι πρεπει να τελειωσω καποια στιγμη και το Sandman :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Διάβασα σήμερα το κομικ , αφού όμως ολοκλήρωσα το βιβλίο τις προηγούμενες μέρες.:dadira:

 

Σενάριο . Η απόδοση του Carey ήταν όμορφη , "πατώντας" πάνω στο βιβλίο ,με ελάχιστες παρεκτροπές . Φυσικά ένα βιβλίο είναι πλουσιότερο στις περιγραφές ,αφού δεν υπάρχουν  περιορισμοί στο μυαλό του καθενός , αλλά και εδώ παρά τους περιορισμούς του μέσου η ιστορία διηγήθηκε μάλλον στρωτά και βάσει του πλάνου του βιβλίου.

Εικονογράφηση . Πανέμορφη . Ο Gaiman με τον εκπληκτικό του κόσμο , δίνει μπόλικους βαθμούς ελευθερίας στον εικονογράφο να απογειώσει την φαντασία του , αν είναι ικανός , και να φτιάξει αριστουργήματα . Εδώ ο Glenn Fabry το πετυχαίνει . Μου άρεσε η απόδοση των χαρακτήρων ( αν και στο μυαλό μου τους είχα ακόμα πιο εκπληκτικούς . Ειδικά τον μαρκήσιο Ντε Καραμπας ,την Κυνηγό , και το θηρίο :fiou:). Δυνατό σημείο του Fabry, οι εικόνες με πολυκοσμία.

 

Το ότι διάβασα πρώτα το βιβλίο με βοήθησε πολύ , γιατί το είχα στο μυαλό μου και δεν κόλλησα μέσα στο κομικ . Όμως έχω μια αμφιβολία αν διάβαζα το κομικ χωρις το βιβλίο , αν θα χανόμουν σε μπρος - πίσω για να κατανοήσω την ιστορία.

 

8.5 / 10 ( κυρίως της εικονογράφησης )

Το κόμικ που διάβασα είχε μια τιμή 32,90 ευρώ , με αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος του , που μάλλον είναι η αρχική του. Μια τιμή από έναν άλλο κόσμο , από μια άλλη εποχή ,από έναν άλλο γαλαξία !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

διαβάζω ότι η αρχική τιμή του ήταν 32,90 και σκέφτομαι ποσο τυχερός ήμουν που το αγόρασα μόνο με 1 ευρω ένα τόσο καλό κόμικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η αναγνωση του εν λογω κομικ ηταν κατι το διαφορετικο θα ελεγα σε σχεση με τα συνηθισμενα. Μια αρκετα πρωτοτυπη ιστορια, ενα διασκεδαστικο σεναριο με ενα ομορφο σκιτσο το οποιο σε πολλές σκηνες εδινε ρεσιταλ με την απεικονιση του πληθους. Διαβαζεται ευχαριστα, διχως να το θεωρησω και ενα απο τα αγαπημενα μου κομικ. Σε μια νορμαλ τιμη κατω των 15 ευρω αξιζει μια ευκαιρια, η αρχικη τιμη ειναι για γελια.

Η λανθασμενη τοποθετηση των σελιδων ειναι κατι το τραγικο , μια προχειροδουλεια που δεν αξιζει στην εταιρια. Επισης, ο τομος ανηκει σ εκεινη την παλια φουρνια που οι ραχες εχουν το προβλημα. Μεγαλος τομος , πολλες σελιδες, κακο δεσιμο. Συνεχη τα κρατς κρατς στην αναγνωση καθε επομενης σελιδας, και αισθηση οτι δε θ αντεξει πανω απο 2-3 αναγνωσεις διχως να απειληθει η συνοχη του. Καλο το αναγλυφο και το χοντρο χαρτι παντως που διαθετει.

 

Βαθμολογια κομικ 7/10 . Οταν μπουχτησετε με τα υπερηρωικα οπως επαθα εγω, ειναι καλη ευκαιρια να διαβασετε κατι διαφορετικο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to NEIL GAIMAN'S NEVERWHERE: ΠΟΤΕ & ΠΟΥΘΕΝΑ
  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

NEVERWHERE_0001.jpg  NEVERWHERE_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.