Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελλείψεις inducks [ ας βάλουμε ένα χεράκι :) ]


jval

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12908
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ακόμα μία αλλαγή τίτλου ιστορίας, αν δεν σας κάνει κόπο! :)

 

Η ιστορία "Προστατευόμενος μάρτυρας", έχει κατά λάθος περαστεί σαν "Προστατευόμενοι μάρτυρες". :thanks:

 

 

:beer:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 21/3/2020 στο 8:22 ΜΜ, Mandrake είπε:

Στη σειρά "Μπλεκ: Νέα Περίοδος" και συγκεκριμένα στο τεύχος #500, υπάρχει η εξής διαφήμιση!

 

Explorercommercial.jpg

Περάστηκε και αυτό το τεύχος του Μπλεκ!:)

7 ώρες πριν, Indian είπε:

Ακόμα μία αλλαγή τίτλου ιστορίας, αν δεν σας κάνει κόπο! :)

 

Η ιστορία "Προστατευόμενος μάρτυρας", έχει κατά λάθος περαστεί σαν "Προστατευόμενοι μάρτυρες". :thanks:

 

 

:beer:

Διορθώθηκε φίλε @Indian πολύ σωστή επισήμανση!!:cheers3:

 

Προστέθηκε επίσης και μια νέα κατηγορία στο ελληνικό ίντεξ με τίτλο Σειρές εκτός Ντίσνεϋ, προκειμένου να αποσυμφορηθούν λίγο οι άλλες κατηγορίες, μια ιδέα που μου είχε προτείνει αρκετό καιρό πριν ο φίλος Ανδρέας ( @apetoussis82   :respect: ) και έφτασε πια ο καιρός να υλοποιηθεί!!

Επεξεργασία από alexoni97
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην ανατύπωση του "Μίκυ Μάους" έχετε βάλει το εξώφυλλο κολλητά με το οπισθόφυλλο... Είναι σωστό αυτό; Απ' ότι βλέπω στον "Παsατέμπο" λείπουν οι περισσότερες ιστορίες... Υποθέτω ότι δεν έχει κάποιος τροφοδότης τα τεύχη αυτά. :thinking: Μονάχα ότι δεν είναι σε παρένθεση σημαίνει ότι έχει αποδελτιωθεί εξολοκλήρου. Σωστά; Είδα και έκδοση που δεν έχουμε παρουσιάσει εδώ μέσα και συγκεκριμένα το "#Mickey90"! Ωραιότατο περιεχόμενο φαίνεται να έχει! Κάτι δεν πάει καλά όμως... Νομίζω πως λείπει μία σημαντική έκδοση, αλλά πρέπει να το διασταυρώσω λίγο και θα επανέλθω...

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Στην ανατύπωση του "Μίκυ Μάους" έχετε βάλει το εξώφυλλο κολλητά με το οπισθόφυλλο... Είναι σωστό αυτό; Απ' ότι βλέπω στον "Παsατέμπο" λείπουν οι περισσότερες ιστορίες... Υποθέτω ότι δεν έχει κάποιος τροφοδότης τα τεύχη αυτά. :thinking: Μονάχα ότι δεν είναι σε παρένθεση σημαίνει ότι έχει αποδελτιωθεί εξολοκλήρου. Σωστά; Είδα και έκδοση που δεν έχουμε παρουσιάσει εδώ μέσα και συγκεκριμένα το "#Mickey90"! Ωραιότατο περιεχόμενο φαίνεται να έχει! Κάτι δεν πάει καλά όμως... Νομίζω πως λείπει μία σημαντική έκδοση, αλλά πρέπει να το διασταυρώσω λίγο και θα επανέλθω...

Διορθώθηκε η ανατύπωση, πρέπει να χε μείνει από τις παλιές εποχές!

Στα πασατέμπο δυστυχώς δεν έχουν βρεθεί τα περισσότερα τεύχη, και αυτά που έχουν περαστεί τα έχω περάσει κυρίως εγώ με τεύχη που έχω στην δικιά μου κατοχή και από την αρχειοθήκη.:D

Ναι ακριβώς ότι είναι σε παρένθεση σημαίνει ότι είναι ημιτελώς αρχειοθετημένο, λόγω έλλειψης πληροφοριών. Αυτό το Mickey90 το είχα πάρει στο AthensCon του 2018, όπου το είχε το σταντ της Ντίσνεϋ για τα 90 χρόνια από την δημιουργία του Μίκυ. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

12 ώρες πριν, Mandrake είπε:

[...] Απ' ότι βλέπω στον "Παsατέμπο" λείπουν οι περισσότερες ιστορίες... Υποθέτω ότι δεν έχει κάποιος τροφοδότης τα τεύχη αυτά. :thinking: Μονάχα ότι δεν είναι σε παρένθεση σημαίνει ότι έχει αποδελτιωθεί εξολοκλήρου. Σωστά;

[...]

 

11 ώρες πριν, alexoni97 είπε:

[...]

Στα πασατέμπο δυστυχώς δεν έχουν βρεθεί τα περισσότερα τεύχη, και αυτά που έχουν περαστεί τα έχω περάσει κυρίως εγώ με τεύχη που έχω στην δικιά μου κατοχή και από την αρχειοθήκη.:D

[...] 

 

:oops:

Εχμ... μαζί με τα Πασατέμπο απ'τα οποία έχω καμιά δεκαριά, είναι και άλλα 10-20 τεύχη που δεν είναι περασμένα στο ιντανκς και είχα υποσχεθεί στον @alexoni97 (εδώ και χρόνια...?) να τα περάσω, αλλά... εδώ δεν προλαβαίνω να διαβάζω τα καινούρια Μίκυ Μάους. Θα προσπαθήσω τους επόμενους μήνες να περαστούν μερικά.

 

:beer2:

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό εδώ το άρθρο της "Ελευθεροτυπίας".

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταγράφετε και περιπτώσεις με κακέκτυπα τεύχη, άκοπα τεύχη, διπλά εξώφυλλα και άλλες σχετικές κακοτεχνίες; Καταχωρούνται αντίστοιχες περιπτώσεις σε εκδόσεις του εξωτερικού;  :thinking:  Αν ναι, όρεξη να 'χετε μόνο να ψάξετε σε αυτό εδώ το θέμα! :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 5/5/2020 στο 8:37 ΜΜ, Mandrake είπε:

Καταγράφετε και περιπτώσεις με κακέκτυπα τεύχη, άκοπα τεύχη, διπλά εξώφυλλα και άλλες σχετικές κακοτεχνίες; Καταχωρούνται αντίστοιχες περιπτώσεις σε εκδόσεις του εξωτερικού;  :thinking:  Αν ναι, όρεξη να 'χετε μόνο να ψάξετε σε αυτό εδώ το θέμα! :)

 

Όχι τέτοια στο inducks :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 5/5/2020 στο 11:53 ΠΜ, Mandrake είπε:

Για ρίξτε μια ματιά και σ' αυτό εδώ το άρθρο της "Ελευθεροτυπίας".

Αυτό το άρθρο σίγουρα θα περαστεί!:mafia:

On 5/5/2020 στο 8:37 ΜΜ, Mandrake είπε:

Καταγράφετε και περιπτώσεις με κακέκτυπα τεύχη, άκοπα τεύχη, διπλά εξώφυλλα και άλλες σχετικές κακοτεχνίες; Καταχωρούνται αντίστοιχες περιπτώσεις σε εκδόσεις του εξωτερικού;  :thinking:  Αν ναι, όρεξη να 'χετε μόνο να ψάξετε σε αυτό εδώ το θέμα! :)

 

38 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Όχι τέτοια στο inducks :)

Όπως τα λέει ο φίλος Αντρέας, δεν καταχωρούμε τέτοια!!:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι έγινε παιδιά; Έσπασε η καραντίνα και χαλαρώσαμε ορισμένοι; Γιααα ανασκουμπωθείτε λιγάκι! :ego:

 

1. Στο "Ποπάυ" θα βρείτε το εξώφυλλο του τεύχους εδώ. Δεύτερον, η διαφήμιση που σας λείπει, είναι διαφορετική απ' αυτή που έχετε στο "Μεγάλα Κλασικά"; Γιατί δε βάζετε εκείνη τη φωτογραφία; Εφόσον τις έχετε εντάξει ως κοινές διαφημίσεις! Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το "Μεγάλα Κλασικά: Σούπερ Ιστορίες", που εκεί ποια είναι απόλυτα βέβαιο ότι μιλάμε για την ίδια ακριβώς διαφήμιση, αλλά δεν έχετε περάσει τη φωτογραφία!

2. Στο "Πόλεμος" τα λάθη είναι πολλά. Καταρχάς η σειρά λέγεται "2ος Παγκόσμιος Πόλεμος Εικονογραφημένος". Κατά δεύτερον, που βρήκατε εκδοτική "Πόλεμος"; :confuse: Βασικά λέει "Publication" και όχι "Publisher", όπου φαντάζομαι στο 2ο περνάτε, ξέρω γω, τον ιδιοκτήτη μίας εκδοτικής; (?!) Εκδοτική είναι η "Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Ε.Π.Ε."/"Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Α.Ε."! Κατά τρίτον, το εξώφυλλο του τεύχους μπορείτε να το βρείτε εδώ. Στα τυφλά έψαξα να δω αν πρόκειται για το ίδιο περιοδικό. Στην αρχή νόμιζα πως είναι κάποιο περιοδικό που μιλάει για μιλιταριστικά θέματα και ομώνυμο εκδοτικό οίκο (συμβαίνει!).

3. Το "Δραγούνης" είναι λάθος. Ο εκδοτικός οίκος λέγεται "Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Ε.Π.Ε.", όπου κάπου στιγμή μετατρέπεται σε "Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Α.Ε.". Στα Ντισνεϊκά, στο περίπου βάζετε τους εκδοτικούς οίκους; Επειδή είναι δύσκολο να βρεις πότε μετατράπηκε η εταιρία, οπότε το ιδανικό θα ήταν να μπουν και τα δύο με μία διαγώνιο "/" και να διορθωθούν, φυσικά, σε όλες τις εκδόσεις που έχετε!

4. Στα "Μπαγκς Μπάννυ" δεν έχετε περάσει εξώφυλλα, τα οποία μπορείτε να βρείτε εδώ κι εδώ!

5. Στο "Παρά Πέντε" μπορείτε να πάρετε το εξώφυλλο από δω. Αλήθεια..τι "Ντισνεϊκό" έχει το εξώφυλλο αυτό; :thinking: Επειδή είχε το ένθετο του "Ταμ-Ταμ" το βάζετε; Πως εφαρμόζεται κάτι τέτοιο και δεν αρκεί απλώς ένα θέμα της επανέκδοσης του "Ταμ-Ταμ"; :thinking:

6. Το "Ταμ-Ταμ" γράφει λανθασμένα ως εκδοτικό οίκο "Ars Longa". Οι εκδόσεις "Παρά Πέντε" δεν είναι που το κυκλοφόρησαν μαζί με το ομώνυμο περιοδικό; Γιατί μπερδεύεστε;

7. Εξώφυλλο του "Τιραμόλα" μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Πάντως, αυτό με τη σωστή ονομασία των εκδοτικών κοιτάξτε το... Έτσι χύμα είναι και οι τροφοδότες συνάδελφοί σας απ' το εξωτερικό και βάζουν εκδοτικές όπως να 'ναι; :moutra2:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 10/5/2020 στο 3:42 ΜΜ, Mandrake είπε:

Τι έγινε παιδιά; Έσπασε η καραντίνα και χαλαρώσαμε ορισμένοι; Γιααα ανασκουμπωθείτε λιγάκι! :ego:

 

1. Στο "Ποπάυ" θα βρείτε το εξώφυλλο του τεύχους εδώ. Δεύτερον, η διαφήμιση που σας λείπει, είναι διαφορετική απ' αυτή που έχετε στο "Μεγάλα Κλασικά"; Γιατί δε βάζετε εκείνη τη φωτογραφία; Εφόσον τις έχετε εντάξει ως κοινές διαφημίσεις! Το ίδιο ερώτημα ισχύει και για το "Μεγάλα Κλασικά: Σούπερ Ιστορίες", που εκεί ποια είναι απόλυτα βέβαιο ότι μιλάμε για την ίδια ακριβώς διαφήμιση, αλλά δεν έχετε περάσει τη φωτογραφία!

2. Στο "Πόλεμος" τα λάθη είναι πολλά. Καταρχάς η σειρά λέγεται "2ος Παγκόσμιος Πόλεμος Εικονογραφημένος". Κατά δεύτερον, που βρήκατε εκδοτική "Πόλεμος"; :confuse: Βασικά λέει "Publication" και όχι "Publisher", όπου φαντάζομαι στο 2ο περνάτε, ξέρω γω, τον ιδιοκτήτη μίας εκδοτικής; (?!) Εκδοτική είναι η "Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Ε.Π.Ε."/"Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Α.Ε."! Κατά τρίτον, το εξώφυλλο του τεύχους μπορείτε να το βρείτε εδώ. Στα τυφλά έψαξα να δω αν πρόκειται για το ίδιο περιοδικό. Στην αρχή νόμιζα πως είναι κάποιο περιοδικό που μιλάει για μιλιταριστικά θέματα και ομώνυμο εκδοτικό οίκο (συμβαίνει!).

3. Το "Δραγούνης" είναι λάθος. Ο εκδοτικός οίκος λέγεται "Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Ε.Π.Ε.", όπου κάπου στιγμή μετατρέπεται σε "Ι. Γ. Δραγούνης & Υιοί Α.Ε.". Στα Ντισνεϊκά, στο περίπου βάζετε τους εκδοτικούς οίκους; Επειδή είναι δύσκολο να βρεις πότε μετατράπηκε η εταιρία, οπότε το ιδανικό θα ήταν να μπουν και τα δύο με μία διαγώνιο "/" και να διορθωθούν, φυσικά, σε όλες τις εκδόσεις που έχετε!

4. Στα "Μπαγκς Μπάννυ" δεν έχετε περάσει εξώφυλλα, τα οποία μπορείτε να βρείτε εδώ κι εδώ!

5. Στο "Παρά Πέντε" μπορείτε να πάρετε το εξώφυλλο από δω. Αλήθεια..τι "Ντισνεϊκό" έχει το εξώφυλλο αυτό; :thinking: Επειδή είχε το ένθετο του "Ταμ-Ταμ" το βάζετε; Πως εφαρμόζεται κάτι τέτοιο και δεν αρκεί απλώς ένα θέμα της επανέκδοσης του "Ταμ-Ταμ"; :thinking:

6. Το "Ταμ-Ταμ" γράφει λανθασμένα ως εκδοτικό οίκο "Ars Longa". Οι εκδόσεις "Παρά Πέντε" δεν είναι που το κυκλοφόρησαν μαζί με το ομώνυμο περιοδικό; Γιατί μπερδεύεστε;

7. Εξώφυλλο του "Τιραμόλα" μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Πάντως, αυτό με τη σωστή ονομασία των εκδοτικών κοιτάξτε το... Έτσι χύμα είναι και οι τροφοδότες συνάδελφοί σας απ' το εξωτερικό και βάζουν εκδοτικές όπως να 'ναι; :moutra2:

1.Περάστηκε το εξώφυλλο στο Ποπάυ, γενικώς για τις διαφημίσεις προτιμάμε να προέρχονται από το ίδιο το τεύχος που είναι μέσα, ώστε να φαίνονται οι λεπτομέρειες, δηλαδή μπορεί να ήταν σε άλλο χρώμα ή να ήταν μια μικρή εικόνα σε μια μεγαλύτερη σύνθεση, οπότε θέλουμε πάντα το αυθεντικό, ειδικά αν προέρχεται και από άλλη έκδοση. 

2. Διορθώθηκε ο τίτλος, είχε γίνει κάποιο λάθος στον κώδικα και δεν φαινόταν ο τίτλος της εκδοτικής, διορθώθηκαν όλα, περάστηκε και το εξώφυλλο. :D

3.Διορθώθηκε παντού η ονομασία της εκδοτικής!

4.Τσεκ κι εδώ!

5.Στο παρά πέντε έθεσα το ερώτημα στον διαχειριστή που το πέρασε αναμένουμε απάντηση σύντομα. 

6.Διορθώθηκε

7.Διορθώθηκε:beer:

Πολλά λάθη υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, χάρη στην συμβολή όμως ανθρώπων όπως εσύ φίλε @Mandrake και πολλών ακόμα ανά τα χρόνια συνεχίζουμε όσο μπορούμε να τα μειώνουμε και να βελτιωνόμαστε συνεχώς. 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όρεξη να υπάρχει και θέληση φίλε Αλέξανδρε και όλα διορθώνονται... Προφανώς αστειεύομαι όταν λέω ότι "τεμπελιάζετε" παραπάνω. :beer:  Εγώ δυστυχώς δεν κάνω τίποτα διότι δεν έχω χρόνο και για το "I.N.D.U.C.K.S."... Ζητήσατε κάτι εδώ, μ' αρέσει η δουλειά που κάνετε και θα ήθελα να έχει προς τα έξω μια καλύτερη εικόνα κι όταν εντοπίζω κάτι, σας το λέω. Αυτό είναι όλο...

 

Δε μου λες τώρα... Στα Ντισνεϊκά έχετε όλες τις εκδοτικές σωστά; Δηλαδή όλες τις εκδοτικές του Τερζόπουλου τις έχετε περάσει σωστά; Εάν ανοίξω τώρα στην τύχη, θα τα βρω όλα στη θέση τους; :D  Θέλω να πω, ανάλογα τη σειρά, ανάλογα την αλλαγή ονόματος εξολοκλήρου, ανάλογα τη μετατροπή μιας εταιρίας από Εταιρία Περιορισμένης Ευθύνης, σε Ανώνυμη Εταιρία κ.ο.κ., έχουν καταχωρηθεί ακριβώς; :D  Διότι νομίζω πως έχω δει ένα σκέτο "Τερζόπουλος" στο "I.N.D.U.C.K.S."... Μήπως θα ήταν σωστό να τα φτιάξετε και αυτά σιγά σιγά; Ξέρω... Πολλά πράγματα δε μπορούν να προβλεφθούν όταν ξεκινά να χτίσει κάποιος μια βάση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά να διορθωθούν... Εμένα να δεις τι με βρήκε αυτή την περίοδο στην "RetroDB" που ξεκίνησα ν' αλλάζω μετά από τόσα χρόνια έναν προς έναν τους τίτλους από 3.173 λήμματα τηλεοπτικών σειρών μυθοπλασίας, 2.470 τηλεοπτικών εκπομπών, 3.372 ταινιών, 1.431 μαγνητοσκοπημένων θεατρικών παραστάσεων, 1.191 θεατρικών παραστάσεων, 291 τηλεπαιχνιδιών, που έχουμε μέχρι στιγμής, ώστε το 1ο γράμμα κάποιων λέξεων να είναι κεφαλαίο, ενώ μέχρι πρότινος ακολουθούσα τους άλλους που έλεγαν να τα φτιάχνουμε με μικρά... Και δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται ασχολούμαι μόνο εγώ με το σπορ αυτό. Τουλάχιστον, τα νέα λήμματα τα δημιουργούν κατευθείαν σωστά οι υπόλοιποι, αλλά όσα απ' τα προαναφερθέντα χρειάζονται διόρθωση, πρέπει να γίνουν σύμφωνα με αυτό που αναφέρει η Ελληνική Γραμματική. Μάντεψε πότε θα τελειώσει αυτό... Έπειτα, έχω δημιουργήσει template επεισοδίων και πρέπει όλα τα μεμονωμένα λήμματα με τα επεισόδια να μεταφερθούν από εκείνο των τηλεοπτικών σειρών που επέμεναν τόσα χρόνια κάποιοι ξεροκέφαλοι να τα έχουμε "φωλιασμένα" εκεί. Έχω μεταφέρει 118 μέχρι στιγμής αλλά πρέπει είναι εκατοντάδες ακόμη... Θα τελειώσει όμως κι αυτό κάποια στιγμή. Δεν αγχώνομαι. :)  Γνώμη μου όμως είναι πως θα πρέπει σε σειρά εντύπων να εντοπιστεί πότε γίνεται η αλλαγή της εταιρίας και να γίνει η αλλαγή αυτή. Στη συνέχεια οι εκδοτικές φαντάζομαι ότι θα μπορούν να συνδέονται με κάποιον τρόπο. Δεν είναι πρόβλημα αυτό για μια βάση δεδομένων! Διότι όταν γίνεται αυτοψία σε κάθε έντυπο θα πρέπει ν' αντιμετωπίζεται ως μοναδικό, με τα μοναδικά του δεδομένα! Τα "τσουβαλιάσματα" (αρχικά ως σειρά, έπειτα ως υπερσειρά, μετέπειτα ως ιδιοκτησία) είναι απλή διαδικασία καταχώρησης. Τα χοντρά δεδομένα που αφορούν κάθε έντυπο είναι το ζόρι!

 

 

 

Πάμε όμως μερικά ακόμη:

 

1. Τα εξώφυλλα 155,160,169,179 & 182-183 για το περιοδικό "Έψιλον", θα τα βρείτε εδώ. Και μη μου αρχίσετε πάλι τις "επτώσεις"!! :ego:

2. Γιατί δημιουργήθηκε αυτό εδώ εφόσον δεν έχει δεδομένα; :thinking:

3. Τα εξωπισθόφυλλα των άλμπουμς 4α & 5 από τους οδηγούς των "AthensCon", υπάρχουν εδώ.

 

 

Υ.Σ. Τώρα κατάλαβα ότι το "Publication" αφορά τον τίτλο της έκδοσης και όχι την εκδοτική εταιρία... :damn:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/11/2019 στο 2:58 ΠΜ, Mandrake είπε:

Υπάρχει κι άλλο ένα αριστούργημα της 9ης Τέχνης που σας έχει ξεφύγει και είναι το "Merry Christmas: Ήταν Μια Φορά και... Κάποια Χριστούγεννα!" (2015)! :D  Ο κανονικός τίτλος, ωστόσο, είναι αυτός και όχι εκείνος που δείχνει η παρουσίαση, ούτε εκείνος που δείχνει το πινακάκι.

 

:beer:

Σε αυτό γιατί δε βάζετε και τη δεξιά σελίδα για να υπάρχει μια ιδέα απ' το εσωτερικό; :thinking:

 

On 16/11/2019 στο 3:10 ΠΜ, Mandrake είπε:

Σας είπα πως υπάρχουν σίγουρα κάποια στο "Κόμικς με ... κόμικς":

 

1. Από το "Πυρ" του Κυρ, στο "Η Ελληνική Λίμνη των Κύκνων!!!" που ανάρτησε ο Δημήτρης εδώ!

2. Και ξανά ο Δημήτρης εδώ, από φύλλο της "Ελευθεροτυπίας" σε γελοιογραφία του Γιάννη Καλαϊτζή! Δε θυμάμαι οι εκδόσεις "Βαβέλ" να έχουν και Ντισνεϊκά μέσα... Υπονοεί άραγε κάτι τέτοιο ή απλώς για να δείξει την ποικιλία "πέταξε" κι ένα Γλόμπο; :thinking:   Η γελοιογραφία δημοσιεύτηκε τον μήνα που την ανάρτησε ο Δημήτρης, δηλαδή τον Απρίλιο του 2009 και δεν πρέπει να 'χει βγει άλμπουμ με τις γελοιογραφίες του στην "Ελευθεροτυπία" μέχρι σήμερα.

Αυτά εδώ ξεχάστηκαν τελείως...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 5/10/2019 στο 9:20 ΠΜ, Mandrake είπε:

Επίσης, τσεκάρετε το βιβλίο "Περί Βιβλιοθηκών" και την ιστορία "Οι Πράσινοι Καννίβαλοι" που αναφέρει ο Βάιος. Υπάρχει και δείγμα! :)

Ούτε και αυτό περάστηκε από τον Οκτώβρη του 2019...

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 17/11/2019 στο 5:32 ΜΜ, alexoni97 είπε:

Έχω επικοινωνήσει με τον Ορέστη και δυστυχώς δεν θυμάται από ποια τεύχη τις έχει παρει αυτές τις σελίδες, οπότε φοβάμαι ότι δεν μπορούμε να τα περάσουμε:crying:

Μπορείτε όμως να αναρτήσετε το εξώφυλλο του φύλλου #59, το οποίο είχε ανεβάσει ο Ανδρέας εδώ! :)  Εάν ενωθούν οι 2 τελευταίες σαρώσεις, μας κάνουν το εξώφυλλο!

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. Στο "Μίκυ Μάους" #1277 δε βλέπω τη διαφήμιση των "Η Χιονάτη και οι Επτά Νάνοι", "Ιστορίες Από τη Φύση: Οι Αρκούδες" & "Τριλογία: Το Σπαθί των Πάγων" που έχει ανεβάσει ο Ορέστης εδώ.

2. Το "Ιστορίες Από τη Φύση: Οι Αρκούδες" γιατί δεν το έχετε ανεβασμένο; :thinking:

3. Το έντυπο αυτό λέγεται "Τριλογία: Το Σπαθί των Πάγων", παρόλα αυτά την 1η λέξη την έχετε παραλλείψει. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω στα one-shots τι ρόλο εξυπηρετεί να είναι "φωλιασμένη" μια έκδοση και να μην ανοίγει κατευθείαν εκείνη. Είναι έτσι η βάση και δε γίνεται διαφορετικά; Πρέπει πρώτα να ανοίξεις ένα λήμμα για να βάζεις μέσα σε εκείνο το κάθε έντυπο; Ανεξάρτητα απ' αυτό, γιατί στο ένα έχετε τη λέξη "Τριλογία" και στο άλλο σκοπίμως την παραλείψατε; Αφού αυτός είναι ο τίτλος του εντύπου! Υπάρχει καμία "γραμμή" όπου σας υποχρεώνει ο ελληνικός να ταυτίζεται κάπως με τον πρωτότυπο ή κάτι τέτοιο;

4. Το ίδιο ακριβώς ερώτημα ισχύει για το "Μίκυ Μάους: Στην Κοιλάδα του Θανάτου", όπου εξακολουθεί κάποιος να μην το βρίσκει στον κατάλογο των Ελληνικών εκδόσεων γιατί το έχετε καταχωνιασμένο με άσχετο τίτλο-ομπρέλλα. Νόμιζα ότι το διορθώσατε την προηγούμενη φορά...

5. Ο Γιώργος έχει βάλει διαφήμιση στο περιοδικό "Marie Claire" για τα "101 Σκυλάκια της Δαλματίας" εδώ. Να μας πει ο @PhantomDuck εάν γνωρίζει το τεύχος για να το καταχωρήσετε!

6. Ρίξτε μια ματιά στο άρθρο αυτό του ένθετου "ΒΗΜΑgourmet" μήπως σας ενδιαφέρει. Τα εξωπισθόφυλλα του περιοδικού μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

7. Τα εξωπισθόφυλλα του τεύχους #19 του "ΒΗΜΑgazino" μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, Mandrake said:

γιατί δεν το έχετε ανεβασμένο;

 

Δεν αντέχω. Θα γίνω κακός, αλλά τέτοιες ερωτήσεις βλέπω συχνά σ' αυτή τη συζήτηση και ενοχλούμαι αφάνταστα.

 

Τι θα πει γιατί δεν το έχετε; Είναι υποχρέωση κανενός να το κάνει; Είναι το I.N.D.U.C.K.S. αποτέλεσμα εργασίας λίγων και εκλεκτών, ώστε να υπάρχουν κάποιοι «εσείς», που την κάνουν, ώστε «εμείς» να μπορούμε να τους ελέγξουμε, αν την έκαναν καλά; 'Η μήπως δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα αυτοί οι «εσείς», και υπάρχουμε μόνο «εμείς», οπότε όποια έλλειψη υπάρχει, είναι διότι εμείς, οι Έλληνες αναγνώστες συλλογικά, δεν το έχουμε κάνει ακόμα;

 

To I.N.D.U.C.K.S. δεν είναι δουλειά λίγων και εκλεκτών, ούτε κάποιων που έχουν υποχρέωση να κάνουν οτιδήποτε, λες και πληρώνονται γι' αυτό. Πρόκειται για μια παγκόσμια συλλογική δουλειά, όπου όλοι συνεισφέρουν. Ναι, κάποιοι λίγοι έχουν δικαιώματα διαχειριστή, αλλά τα περισσότερα πράγματα μπορούν να γίνουν από τον καθένα μέσα από τη φόρμα τού coazilla στο I.N.D.U.C.K.S. Μέσω αυτής μπορεί κανείς να καταχωρίσει νέα τεύχη και να υποβάλει διορθώσεις και συμπληρώσεις. Για άλλα θέματα, όπως η καταχώριση νέων τίτλων, επιλέγοντας υποβολή αναφοράς, που αφορά στην Ελλάδα, μπορεί κανείς να στείλει τα σχετικά στοιχεία στους δύο βασικούς Έλληνες διαχειριστές, οι οποίοι θα πράξουν τα δέοντα. 

 

Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να επικοινωνήσει απ' ευθείας με κάποιον διαχειριστή. Εκτός από τους δύο παραπάνω διαχειριστές, υπάρχουν και άλλοι, με ελαφρώς περιορισμένα δικαιώματα, δύο τουλάχιστον από τους οποίους είναι μέλη τού Greek Comics και είναι ενεργοί στην καταχώριση στοιχείων. Μιλώντας μαζί τους, είτε κατ' ιδίαν είτε μέσω αυτής τής συζήτησης, επιταχύνεται κάπως η διαδικασία, καθώς δεν πέφτει όλος ο φόρτος στα χέρια των δύο βασικών διαχειριστών.

 

Η καταχώριση των ελληνικών εκδόσεων Ντίσνεϋ είναι σχετικά πρόσφατη στο I.N.D.U.C.K.S., όπου έπεσε πάρα πολλή δουλειά πριν καμιά δεκαριά(;) χρόνια, για να καταχωρισθεί από το μηδέν και σε χρόνο ρεκόρ σχεδόν το σύνολο των μέχρι τότε εκδόσεων. Το πόσο καλή δουλειά έγινε, φαίνεται από το ότι είναι περασμένα σχεδόν τα πάντα, και διυλίζουμε πλέον τον κώνωπα, ασχολούμενοι με την καταχώριση μεμονωμένων εμφανίσεων χαρακτήρων Ντίσνεϋ σε έντυπα που δεν έχουν σχέση με τη Ντίσνεϋ. Αντί να ρωτάμε, λοιπόν, γιατί υπάρχουν κάποιες μικρές ελλείψεις, καλύτερα να πούμε ένα μπράβο σε όλους εκείνους, οι οποίοι έκαναν το πρώτο, μεγάλο μέρος τής δουλειάς, ώστε να έχουμε μία καλή πηγή αναφοράς για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ, την οποία όλοι μας μπορούμε να τη βελτιώνουμε και να την εμπλουτίζουμε.

 

Μετά απ' όλα αυτά, νομίζω ότι μπορώ να επαναδιατυπώσω την ερώτησή σου και να δώσω τη σωστή απάντηση: Γιατί δεν είναι ανεβασμένο; Διότι τώρα εντόπισε κάποιος την έλλειψη!

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 7
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, Kriton είπε:

 

Δεν αντέχω. Θα γίνω κακός, αλλά τέτοιες ερωτήσεις βλέπω συχνά σ' αυτή τη συζήτηση και ενοχλούμαι αφάνταστα.

 

Τι θα πει γιατί δεν το έχετε; Είναι υποχρέωση κανενός να το κάνει; Είναι το I.N.D.U.C.K.S. αποτέλεσμα εργασίας λίγων και εκλεκτών, ώστε να υπάρχουν κάποιοι «εσείς», που την κάνουν, ώστε «εμείς» να μπορούμε να τους ελέγξουμε, αν την έκαναν καλά; 'Η μήπως δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα αυτοί οι «εσείς», και υπάρχουμε μόνο «εμείς», οπότε όποια έλλειψη υπάρχει, είναι διότι εμείς, οι Έλληνες αναγνώστες συλλογικά, δεν το έχουμε κάνει ακόμα;

 

To I.N.D.U.C.K.S. δεν είναι δουλειά λίγων και εκλεκτών, ούτε κάποιων που έχουν υποχρέωση να κάνουν οτιδήποτε, λες και πληρώνονται γι' αυτό. Πρόκειται για μια παγκόσμια συλλογική δουλειά, όπου όλοι συνεισφέρουν. Ναι, κάποιοι λίγοι έχουν δικαιώματα διαχειριστή, αλλά τα περισσότερα πράγματα μπορούν να γίνουν από τον καθένα μέσα από τη φόρμα τού coazilla στο I.N.D.U.C.K.S. Μέσω αυτής μπορεί κανείς να καταχωρίσει νέα τεύχη και να υποβάλει διορθώσεις και συμπληρώσεις. Για άλλα θέματα, όπως η καταχώριση νέων τίτλων, επιλέγοντας υποβολή αναφοράς, που αφορά στην Ελλάδα, μπορεί κανείς να στείλει τα σχετικά στοιχεία στους δύο βασικούς Έλληνες διαχειριστές, οι οποίοι θα πράξουν τα δέοντα. 

 

Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να επικοινωνήσει απ' ευθείας με κάποιον διαχειριστή. Εκτός από τους δύο παραπάνω διαχειριστές, υπάρχουν και άλλοι, με ελαφρώς περιορισμένα δικαιώματα, δύο τουλάχιστον από τους οποίους είναι μέλη τού Greek Comics και είναι ενεργοί στην καταχώριση στοιχείων. Μιλώντας μαζί τους, είτε κατ' ιδίαν είτε μέσω αυτής τής συζήτησης, επιταχύνεται κάπως η διαδικασία, καθώς δεν πέφτει όλος ο φόρτος στα χέρια των δύο βασικών διαχειριστών.

 

Η καταχώριση των ελληνικών εκδόσεων Ντίσνεϋ είναι σχετικά πρόσφατη στο I.N.D.U.C.K.S., όπου έπεσε πάρα πολλή δουλειά πριν καμιά δεκαριά(;) χρόνια, για να καταχωρισθεί από το μηδέν και σε χρόνο ρεκόρ σχεδόν το σύνολο των μέχρι τότε εκδόσεων. Το πόσο καλή δουλειά έγινε, φαίνεται από το ότι είναι περασμένα σχεδόν τα πάντα, και διυλίζουμε πλέον τον κώνωπα, ασχολούμενοι με την καταχώριση μεμονωμένων εμφανίσεων χαρακτήρων Ντίσνεϋ σε έντυπα που δεν έχουν σχέση με τη Ντίσνεϋ. Αντί να ρωτάμε, λοιπόν, γιατί υπάρχουν κάποιες μικρές ελλείψεις, καλύτερα να πούμε ένα μπράβο σε όλους εκείνους, οι οποίοι έκαναν το πρώτο, μεγάλο μέρος τής δουλειάς, ώστε να έχουμε μία καλή πηγή αναφοράς για τις ελληνικές εκδόσεις Ντίσνεϋ, την οποία όλοι μας μπορούμε να τη βελτιώνουμε και να την εμπλουτίζουμε.

 

Μετά απ' όλα αυτά, νομίζω ότι μπορώ να επαναδιατυπώσω την ερώτησή σου και να δώσω τη σωστή απάντηση: Γιατί δεν είναι ανεβασμένο; Διότι τώρα εντόπισε κάποιος την έλλειψη!

Φίλε Κρίτων (δε ξέρω αν είναι αυτό το όνομά σου) παρεξήγησες το λόγο μου. Περίμενα μια απάντηση τύπου "δεν ταιριάζει διότι δεν έχει χαρακτήρες Ντίσνεϋ" και ανάλογα την απάντηση που θα έπαιρνα, θα περνούσα σε επόμενη. Δεν ήταν παρατήρηση, γι' αυτό έχω και το emoji που απορεί. Κι αυτό επειδή ακόμη δε γνωρίζω τι προβλέπεται ακριβώς να περνάτε σε αυτή τη βάση και τι αφήνετε απ' έξω. Πέρ' απ' αυτό όμως... Απ' όλα τα παραπάνω που έχω γράψει για τη δουλειά που κάνετε γενικότερα, αυτό συγκράτησες; Και με συνέκρινες με άλλους που έχουν κάνει την ίδια ερώτηση με απαιτητικό τρόπο; Τους λόγους που δε συμμετέχω ο ίδιος στην τροφοδοσία τους έχω εξηγήσει ήδη πολλές φορές. Κι εν τοιαύτη περιπτώσει, όταν έρθεις εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά να με βοηθήσετε με τις άλλες βάσεις που παλεύω εγώ 10 & 15 χρόνια και μου 'χει βγει το λάδι για να τις φτάσουμε σε ένα καλύτερο επίπεδο και τις προχωρήσουμε αρκετά, είμαι στη διάθεσή σας. Κι εμάς μας λείπουν "χέρια". Τρία-τέσσερα άτομα παλεύουμε τη "RetroDB" το πολύ.

 

Με το "εσείς" και το "εμείς" δεν κατάλαβα τι εννοείς. Το νήμα αυτό δεν το άνοιξα εγώ, ούτε ήμουν εγώ εκείνος που ζήτησε βοήθεια για αναφορά σε ελλείψεις, ούτε φυσικά είμαι διαχειριστής στο "I.N.D.U.C.K.S." για να με εντάξω σε ένα σύνολο με εκείνους που εργάζονται για τη βάση. Διαχωρίζονται εκείνοι που δουλεύουν για τη βάση αυτή με εμάς τους υπόλοιπους περιστασιακούς αναγνώστες. Επίσης, μέλος ανέφερε παραπάνω ότι μπορείς να κάνεις report κάτι μέσα στο "I.N.D.U.C.K.S." και ο Αλέξης ανέφερε ότι δε χρειάζεται διότι διαχειριστές είσαστε κι εσείς εδώ και τα βλέπετε. Ότι κάνει το ίδιο με λίγα λόγια. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν για ποιο λόγο θίχτηκες και τι διαφορετικό έκανα απ' αυτό που ζήτησαν τα παιδιά που άνοιξαν και συνέχισαν το νήμα. Πραγματικά.

 

Ξέρω πολύ καλά πότε ξεκίνησε κατά τ' άλλα, εδώ ήμουν που τα διάβαζα από την πρώτη μέρα και μάλιστα έκανα εγγραφή στο "I.N.D.U.C.K.S." ο ίδιος εκείνη την περίοδο και πειραματίστηκα με κάποιες ελάχιστες προσθήκες/αλλαγές. Δυστυχώς ούτε πολλά Ντισνεϊκά είχα, όμως, στην κατοχή μου για να κάνω σωστή αποδελτίωση, ούτε χρόνο βρήκα για ν' ασχοληθώ και με αυτή τη βάση. Τα "μπράβο" και τα αμέτρητα reactions που έχω κάνει εδώ αλλά και σε εκείνο το θέμα με τον "Οδηγό του I.N.D.U.C.K.S." και γενικότερα σε όποια σχετική αναφορά έχει γίνει σε αυτό εδώ το φόρουμ, νομίζω πως δείχνουν τις προθέσεις μου και την επιβράβευσή μου προς όλους όσους δουλεύετε και με το παραπάνω. Μήπως με μπερδεύεις με κάποιον άλλον; Και μη μου πεις δεν απευθύνθηκα σ' εσένα προσωπικά, διότι σ' εμένα έγινε το reply, από κουβέντα που είπα πιάστηκες και δε βλέπω άλλον να έχει γράψει αυτό που λες, παραπάνω... Εκτός αν είναι κάποιο γενικότερο παράπονο με γκρίνια που ακούτε απ' το φόρουμ του "I.N.D.U.C.K.S." και βρήκες εδώ αποδιοπομπαίο τράγο. Τα γραπτά μου είναι όλα εδώ, μπορεί κανείς να τα ψαχουλέψει και να δει τι έχω γράψει, όπως και τις αντιδράσεις μου όλα αυτά τα χρόνια σχετικά με το "I.N.D.U.C.K.S.". Και για να τελειώνουμε Κρίτωνα, δεν έχω καμιά πρεμούρα να περάσετε οτιδήποτε στο "I.N.D.U.C.K.S.", όπως δεν είμαι σε θέση να κρίνω τη δουλειά σας αρνητικά εφόσον δεν έχω εργαστεί ο ίδιος εκεί. Εάν δεν είχατε ανοίξει οι ίδιοι αυτό εδώ το θέμα, δε θα το άνοιγα ποτέ εγώ ένα για να σας "κάνω υποδείξεις" ότι λείπει το ένα και το άλλο. Είδα φως και μπήκα να αναφέρω ελλείψεις/διορθώσεις που εντοπίζω και αν νομίζετε ότι δε βοηθάει αυτό που κάνω, δεν έχετε παρά να μου ζητήσετε να το κόψω. Προσωπικά, ψάχνω και παραθέτω πληροφορίες για να βελτιωθεί η εικόνα σας ("μας" θα πω ενώ δεν έχω ο ίδιος εργαστεί εκεί; ) διότι θεωρώ σπουδαία μια δουλειά που γίνεται συλλογικά και οργανωμένα από συνανθρώπους μου σε οποιονδήποτε τομέα και επειδή θεωρώ πως τέτοιου είδους συλλογικές εργασίες, παράλληλα με τον εθελοντισμό, είναι δείγματα Πολιτισμού.

  • Like 1
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, Κρίτων είναι το όνομά μου!

 

Είναι ενδιαφέρον ότι συνεχίζεις να μιλάς γι' αυτούς, που περνάνε, αφήνουν, κάνουν, κλπ., λες και δεν είσαι ένας από αυτούς. Αφού συμμετέχεις, είσαι και παραείσαι! Όπως είπα, δεν χρειάζεται να είσαι διαχειριστής, για να περάσης κάτι στο I.N.D.U.C.K.S. Νομίζω ότι εξήγησα ποια θα περίμενα να είναι η διατύπωση: γιατί δεν είναι κάτι περασμένο; τι περνάμε; τι δεν περνάμε; τι κάνουμε;

 

Όταν κάποιος ρωτάει «γιατί δεν το περνάτε», είναι σαν να βγάζει τον εαυτό του απ' έξω. Απ' τη μια εμείς, που ρωτάμε, και απ' την άλλη εσείς, που δεν το περνάτε. Σ' αυτούς τους «εσείς» και «εμείς» αναφερόμουν. Aν δεν εννοούσες κάτι τέτοιο, δυστυχώς στο γραπτό λόγο δεν φαίνεται μ' αυτή τη διατύπωση, και τα emoji δεν βοηθάνε.

 

Το αν απάντησα σε σένα και όχι σε κάποιον άλλο, ήταν απλώς η τύχη της ζαριάς. Κάθε φορά, που βλέπω αυτούς τους πληθυντικούς, που ξεκινάνε με ένα γιατί, ενοχλούμαι. Δεν είναι η πρώτη φορά, που συνέταξα ένα κείμενο, να το επισημάνω, αλλά χθες ήταν η πρώτη φορά, που αποφάσισα να το αναρτήσω.

 

Όσον αφορά στο αν το να επικοινωνήσεις με ένα διαχειριστή είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιήσεις τη φόρμα, το έγραψα και εγώ, λέγοντας μάλιστα ότι είναι και καλύτερο. Δεν θίχτηκα, απλώς ανέφερα τις εναλλακτικές, για να μη νομίζει κανείς ότι δεν μπορεί να συνεισφέρει, αν δεν είναι διαχειριστής.

 

Τέλος, για τη δική μου συμμετοχή, μπορεί να μη συμμετέχω ενεργά στη συγκεκριμένη συζήτηση, αλλά οι 2500 αναφορές, που έχω κάνει στον coazilla (χώρια οι κατ' ιδίαν αναφορές, που έχω κάνει στους διαχειριστές), και τα σχεδόν 25 χιλιάδες scans, που έχω ανεβάσει, αν πιστέψουμε τα στατιστικά τού I.N.D.U.C.K.S., δείχνουν ότι κάθε άλλο από αμέτοχος είμαι κι ας μην είμαι διαχειριστής. Γι' αυτό και μ' ενοχλεί αυτό το «γιατί δεν έχετε κάνει το τάδε».

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμμετέχω μπας και βοηθήσω στην κατάσταση, αλλά δεν έχω μάθει να δουλεύω το εργαλείο εκεί, δεν είχα χρόνο και πολλά τεύχη να περάσω, επομένως δε "φαίνομαι πουθενά", κατά συνέπεια δεν είμαι κάποιος "εκ των έσω"... Δε με τοποθετώ "απέναντι" για να έρχομαι με περίσσια άνεση εκ των υστέρων να "κουνάω το δάκτυλο". Ρεαλιστικά όμως, δεν ανήκω στο δυναμικό τροφοδοσίας της βάσης, πως να το κάνουμε δηλαδή; Δεν εννοούσα διαχειριστής, αλλά δεν είμαι καν τροφοδότης! Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά τα ονόματα που θα βλέπει κανείς εκεί ότι δούλεψαν μετά από 10-20-30 χρόνια, δε θα συμπεριλαμβάνομαι εγώ και γιατί να συμπεριλαμβάνομαι άλλωστε; Τι έκανα για να χτιστεί η βάση αυτή;


Τα emoji & τα reactions όμως είναι συνοδευτικά όσων έχω γράψει κατά καιρούς για σας και την προσπάθεια αυτή που κάνετε και μόνο καλά λόγια υπάρχουν μέχρι στιγμής. Εκτός κι αν εξέλαβες τα παραπάνω περί "τεμπέληδων" ως "κούνημα δακτύλου", αλλά νόμιζα πως είναι ξεκάθαρο ότι αστειεύομαι και ο Αλέξης έδειξε να το καταλαβαίνει... Ναι, ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος αλλά δε μπήκα χθες στην κοινότητα και έχω αρκετές φορές αναφέρει (το κάνω και σ' αυτό εδώ το νήμα λίγο παραπάνω, δείχνοντας μάλιστα αναλυτικά κάποια στοιχεία) ότι εργάζομαι σε άλλες βάσεις δεδομένων χρόνια και ξέρω τη δυσκολία, ξέρω τι γράφει ο κόσμος καμιά φορά και έχω απαντήσει και εγώ ανάλογα στην κοινότητα του "Retromaniax"! Ξέρω ότι έχω δώσει χρήμα, ξενύχτια και τον καλύτερό μου εαυτό μαζί με όσα παιδιά βοήθησαν εκεί και βοηθούν κατά καιρούς, όπως ξέρω που ήμασταν και που βρισκόμαστε σήμερα. Δεν υπήρχε περίπτωση λοιπόν να πω σε κανένα "συνάδελφο" το οτιδήποτε. Κουβέντα κάνω για να καταλάβω καλύτερα τι χρειάζεστε και τι είδους πληροφορία μπορώ να παρέχω ή τι χρειάζεται να αναφέρω που μπορεί να σας φανεί χρήσιμο. Δεν αμφισβήτησα ούτε συμμετοχές, ούτε ξέρω ποιοι είναι διαχειριστές και ποιες είναι οι βαθμίδες, μιας και δεν έχω ασχοληθεί ο ίδιος με την εκεί τροφοδοσία και δε γνωρίζω τα ranks. Έχω δει τη δουλειά που κάνετε ορισμένοι απ' τις εκδόσεις που μπαίνω να διαβάσω (όταν "βγάλω" τέλος πάντων το εκεί παρατσούκλι σε ποιο αντιστοιχεί εδώ), αλλά δε γνωρίζω το μέγεθος της εργασίας του καθένα και νομίζω πως δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Σάμπως στη δική μας βάση δεδομένων γνωρίζω τι έχω κάνει εγώ και τι άλλοι; Σε ποσοστά και οτιδήποτε, ούτε καν... Δεν έχω πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα. Μας είχαν πει οι διαχειριστές μια φορά ότι με τον Νάσο έχουμε ρίξει την περισσότερη δουλειά, έχοντας αφήσει τον 3ο πίσω με μεγάλη διαφορά, αλλά εμένα μ' ενδιαφέρει να δω που "πάσχει" η βάση για να ψαχτώ και να τρέξω. Ξέρω ότι δουλεύετε στο "I.N.D.U.C.K.S." όσο μπορείτε και ότι βάζετε τον καλύτερο εαυτό σας, από κει και πέρα εμένα δε μπορώ να με συμπεριλάβω σε όλο αυτό... Αν θέλεις ντε και καλά να δώσεις έναν τίτλο, έχε με στο μυαλό σου ως "εξωτερικό συνεργάτη", αλλά σήμερα που το λέμε και αύριο που δε θα το θυμόμαστε. Πέρ' απ' αυτό, εγώ εδώ έχω συνηθίσει να σας γράφω και όχι στο εκεί φόρουμ, οπότε το παρακολουθεί όποιος θέλει και κάνει ότι μπορεί, ΑΝ μπορεί και ΑΝ θέλει. Αυτό μπορώ να κάνω. Εάν κουράζει η διαδικασία, να την κόψω και να δω μήπως φανώ χρήσιμος κάπου αλλού ώστε να προχωρήσει και κάτι άλλο. Δε χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας. :)


Κακώς επαναλαμβάνομαι, αλλά η ερώτησή μου φίλε Κρίτωνα (επειδή βλέπω ότι "πιάστηκες" με μια φράση μου) ήταν επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν πραγματικά έπρεπε να περαστεί κάτι τέτοιο και ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο που σας είχε ξεφύγει μια αμιγώς Disney έκδοση, που μάλιστα είναι πολλά χρόνια που έχει παρουσιαστεί στο "Greekcomics"! Θεώρησα λοιπόν ότι δεν έπρεπε για κάποιο λόγο να περαστεί και ρώτησα για να καταλάβω περισσότερα... Το επόμενο ερώτημα που αναφέρομαι παραπάνω ότι θα έκανα, θα ήταν πόσο παραπέρα προχωράει αυτό. Δηλαδή, εδώ και χρόνια, πλέον, που η "Marvel Comics" ανήκει στην "Disney", τα υπερηρωικά κόμικς θα γίνουν μέρος της βάσης δεδομένων αυτής; Κι αν ναι, θα είναι τα από κει και πέρα ή και όλα τα προηγούμενα; Έχουν γίνει συζητήσεις πάνω σ' αυτό το θέμα; Έπειτα, δε ξέρω τι άλλα ανοίγματα μπορεί να είχε κάνει η "Disney" στο παρελθόν... Αν έχει αγοράσει και άλλους εκδοτικούς, όπως π.χ. της "E.C. Comics" (που έχει τα "Tales from the Crypt". Τυχαίο το παράδειγμα) ή να έχει πάρει εφηβικά ή παιδικά όπως το "Άρτσι" (τυχαίο παράδειγμα και αυτό) και δε ξέρω τι άλλο. Και αν ναι, αυτά περνιόντουσαν στη βάση αυτή μέχρι πρότινος; Και αν όχι, γιατί; Δεν ήταν σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση παρατήρηση και δεν προσπάθησα να υπονομεύσω τη δουλειά και το έργο κανενός... Συνεχίστε την καλή δουλειά εκεί πέρα παιδιά και αν χρειαστείτε κάτι άλλο και περνάει από το χέρι μου, τα ξαναλέμε! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 1
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να πω καταρχάς επειδή από αυτό ξεκίνησε η κουβέντα, ότι οι Αρκούδες είναι περασμένες εδώ μιας και από όλο αυτό ξεκίνησε η συζήτηση και τα υπόλοιπα τα δουλεύω και θα γράψω ξεχωριστό ποστ. Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ τον @Kriton για τα καλά του λόγια που και ο ίδιος έχει πραγματικά εργαστεί πολύ στην βάση. Ο φίλος Κώστας ( @Mandrake, που συνεχίζει να με αποκαλεί Αλέξη:lol:) έχει κι αυτός προσφέρει πολλά μέσω αυτού του θέματος και αποτελεί πολύτιμη βοήθεια σε αυτό το φινίρισμα της βάσης που δουλεύουμε τώρα αυτό τον καιρό και στην συνεχή εξέλιξη και κάθε λάθος που διορθώνεται είναι ένα μικρό βήμα. Όλοι επομένως έχουμε βάλει το λιθαράκι μας και το Inducks είναι μια κοινότητα με πολύ χαλαρούς δεσμούς, δεν έχει ούτε φόρουμ ούτε τίποτα, όποιος θέλει παρέχει τα φώτα του με μια σάρωση, μια διόρθωση όπως γίνεται στο παρόν θέμα, και πολλά άλλα.

 

Επομένως καταλήγοντας δεν έχει πολλή σημασία αν έχουμε κάνει πολλά-λίγα με τον χ ή τον y τρόπο σημασία έχει να υπάρχει ένα καλό κλίμα αλληλεγγύης και συνεννόησης και κάθε προσφορά είναι πολύτιμη και βοηθάει και εκτιμάται δεόντως! Γι αυτό κι ευχαριστούμε κι εμείς με την σειρά μας όλους όσους έχουν βοηθήσει το τιτάνιο έργο:thanks: και συνεχίζουμε ακάθεκτοι!!:love4:

  • Like 5
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν ήξερα που να ρωτήσω, οπότε ρωτάω εδώ: Παλιά μπορούσες στο inducks να βγάλεις σε pdf την συλλογή σου, πλέον πετάει error 500, οπότε τι φάση;

  • Like 3
  • Μπέρδεμα 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο περιοδικό "Το Πρώτο", τα εξωπισθόφυλλα του 6ου τεύχους μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νομίζω, αυτό εδώ με τη φουστανέλλα δεν υπάρχει στο inducks :)

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12908
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπορούμε να διορθώσουμε δύο λαθάκια που εντόπισα σε τίτλους ιστοριών? :)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :thanks:

 

 

:beer:

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 λεπτά πριν, Indian είπε:

Μπορούμε να διορθώσουμε δύο λαθάκια που εντόπισα σε τίτλους ιστοριών? :)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :thanks:

 

 

:beer:

Διορθωθηκαν φίλε Γιάννη να σαι καλά :hug2:

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12908
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@alexoni97 Κι όπως πάντα άμεση αντίδραση! :respect:

 

Φαντάζομαι ότι παίρνει κάποιον χρόνο για να εμφανιστεί η διόρθωση. :thinking:

 

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

..Βρηκα τις προάλλες μια μονοσελιδη ιστορια μεσα σε ενα Τουρκικο Πέκος Μπίλ,δεν την βρήκα περασμενη στο inducks οποτε είπα να δωσω οσο περισσοτερα

στοιχεια γινεται για να περαστει και αυτο το εντυπο..

Λοιπον εχουμε:

 

-Pekos Bill No 30, 02.07.1952,Αριθμός σελίδων 20 (μαζί με τα εξώφυλλα),Τιμή 30 Kurustur (;)
Xωρα εκδοσης:Τουρκία

**-οσο αφορα τους εκδοτες στην Τουρκία δεν μπορεσα να κανω πολλα με το Google Translate για αυτο παραθετω και την οπισθια (σελ.2) σελιδα

του εξωφυλλου..-


-Ιστορίες:
Σελ:3 ,Miki ve guvercinler /Kωδικός ιστορίας:W OS  334-06 
Origin:Western
Ήρωας(ες):Μίκυ Μάους
Σελίδες:1
Είδος:4 γραμμές ανά σελίδα
Εμφανίσεις:Μίκυ Μάους, Μόρτυ & Φέρντυ 
Σενάριο:?
Σχέδιο (μολύβι και μελάνι):unknown / mickey 7
Ημερομηνία πρώτης δημοσίευσης:Ιουνίου 1951 

 

https://inducks.org/story.php?c=W+OS++334-06

οπως ηδη βρεθηκε απο τον @apetoussis82 thanks!

---------------------------------------------------------------------------------------

Σελ:4:Amerikanvari duello/Κωδικός ιστορίας:;
 -Επανέκδοση απο το Ιταλικο τευχος.Εσπαγαν δηλαδη ενα Ιταλικο τευχος στην μεση (μια ιστορια) και την συνεχιζαν χωρις τιτλο ή κατι σχετικο απο κει

που ειχε σταματησει στο προηγουμενο τευχος..Στο ενα τευχος εβαζαν το αυθεντικο πρωτοτυπο εξωφυλλο και στο αλλο που συνεχιζε βαζαν στο εξωφυλλο

καποιο καρε που ειχαν μεγενθυνει κ προσαρμοσει.

Εδω στο Τουρκικο Pekos Bill η ιστορια ξεκιναει απο την σελιδα 20 εως το τελος του Ιταλικου τευχους..

 

Τιτλος πρωτης εκδοσης;Albo d'oro Pecos Bill il leggendario eroe del Texas: 51 Episodio Duell all'Americana (Arnoldo Mondatori Editore)
Origin:Western
Ήρωας(ες):Pecos Bill
Σελίδες:17 (απο σελιδα 4 εως 17)
Είδος:3 γραμμές ανά σελίδα
Εμφανίσεις:;; 
Σενάριο:Guido Martina
Σχέδιο (μολύβι και μελάνι):P.I.De Vita,Raffaele Paparella
Διευθυνση ιταλικης εκδοσης:Mario Gentili
Ημερομηνία πρώτης δημοσίευσης:14 Ιουνίου 1951 -Της Ιταλικής εκδοσης-        

 

 

Eυχαριστω πολυ εκ των προτερων.Αν προκυψει καποια απορια ρωτηστε με.. :) 

Εξωφυλλο/Πρωτες σελίδες ιστοριων..

1394022592_30copy.jpg.e4b7e854c0c859d9f24b921c10dfba8a.thumb.jpg.15f013767f0e73f7e7c5b0a312aa60c4.jpgIMG_20200605_0002.jpg.fe2249fda7dc4fde1e757da4878abb17.thumb.jpg.88a963d8a7b37a9f8936f71c8c7286ef.jpgIMG_20200608_0002.thumb.jpg.9aa3266760b80aec5e797cd9fed544f7.jpg

**καποιο credits απο την Τουρκικη εκδοση μηπως βγει καποιο συμπερασμα για το ποιος ειναι ο εκδοτης..

IMG_20200608_0001.thumb.jpg.9f3c0f8b82586b586de4fb6213cbf152.jpg

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 hours ago, albert said:

Τιμή 30 Kurustur (;)

 

Kuruştur, με ουρίτσα στο s. 30 kuruştur είναι 0,3 παλιές τουρκικές λίρες.

 

17 hours ago, albert said:

καποιο credits απο την Τουρκικη εκδοση μηπως βγει καποιο συμπερασμα για το ποιος ειναι ο εκδοτης..

 

Σύμφωνα με το google translate:

 

Owner and Publications Manager: Alâeddin Kıral
ANKARA AVENUE No. 45
ISTANBUL


Where it is prepared and printed
CLICHING and PRINTING T.A.Ş.
Sultanahmet: Ticarethane Sokak No. 51

General Dealer:
FAZIL ÜNVERDİ
Ankara Street - Istanbul

 

Άρα εκδότης είναι ο κύριος Alâeddin Kıral (όπως θα λέγαμε στα καθ' ημάς, Τερζόπουλος, Καμπανάς, κλπ.).

Η δεύτερη διεύθυνση πρέπει να είναι του τυπογραφείου και το τρίτο όνομα αυτό του διανομέα.

 

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 4
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Kriton Καλα εισαι φοβερος!!!

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.