Jump to content
jval

Ελλείψεις inducks [ ας βάλουμε ένα χεράκι :) ]

Recommended Posts

Δε μπορούν να περαστούν οι σελίδες και ο αριθμός του τεύχους να είναι με ερωτηματικό; Να δημιουργηθεί ένα νέο τεύχος για κάθε ιστορία, μέχρι να βρεθούν εξώφυλλα και αντιστοιχήσεις; :thinking:

• Like 1

Οχι όχι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο θα γινόταν χάος, τουλάχιστον το τεύχος πρεπει να ναι γνωστό

• Like 1
  • Sad 1
  • Thanks 1

Ας γίνει τουλάχιστον μια προεργασία από εσάς που ασχολείστε, για να δούμε αν υπάρχουν στο "I.N.D.U.C.K.S." οι ιστορίες αυτές ή αν έχουν δημοσιευθεί ξανά σε άλλα ελληνικά έντυπα. Εάν τις βρείτε, μπορείτε να τις αντιστοιχήσετε στην παρουσίαση του "Disney's Fun Club"! Λέω εγώ τώρα, σε περίπτωση που θέλετε να τις έχετε έτοιμες εάν έρθει η ώρα και προκύψουν πληροφορίες & εξώφυλλα. :beer: Υπάρχουν κι άλλες εκδόσεις εδώ μέσα που δεν έχετε παρουσιάσει, όπως και απ' το "I.N.D.U.C.K.S." που δεν έχουν παρουσιαστεί εδώ. Αυτά ψάχνω εδώ και ώρα.

• Like 1

1. Στη "Μίνι Βιβλιοθήκη" παρατηρώ ότι αφενός υπάρχουν πολύ περισσότερα εξώφυλλα, αφετέρου δε, "παίζει" να είναι άλλης έκδοσης. Όπως και να 'χει σας λείπει το 4ο που υπάρχει εδώ. Θέλει ψάξιμο για το τι συμβαίνει... Επίσης, στην παρουσίαση αναφέρεται μια ενδιάμεση σειρά με τον ίδιο (?) τίτλο των εκδόσεων "Ψυχογιός", για την οποία παρουσίαση δεν υπάρχει ούτε στο "Greekcomics"...

2. Δε ξέρω αν σας ενδιαφέρει και η συγκεκριμένη γελοιογραφία του Νίκου Μαρουλάκη, που δυστυχώς όμως δεν απεικονίζεται κάτι ξεκάθαρο... Αυτή πρέπει να δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά στο περιοδικό "Ρόδα Γελοιογράφων", όπως θα δείτε και από μια εσωτερική σελίδα στην παρουσίαση. Τη συγκεκριμένη που σας έδωσα εγώ την ανάρτησε έτσι πιο καθαρή ο Παναγιώτης εδώ, από τεύχος του περιοδικού "Διαβάζω" και είναι μεταγενέστερη δημοσίευσή της (το Μάρτιο του 1980)! Ο Δημήτρης στο αμέσως επόμενο σχόλιο λέει πως το έχει δει ξανά σε ένα άλμπουμ γελοιογραφίας (του Νίκου Μαρουλάκη φαντάζομαι και υποψιάζομαι πως αναφέρεται σε εκείνο της παρουσίασης, όπου τα δύο αυτά σχόλια τα μετέφερε κάποιος moderator εκεί από κάπου αλλού...).

Τι στο καλό; Στο "Μουντιάλ Βραζιλία 2014" γιατί μετά από τόσα χρόνια δεν έχουν βάλει ακόμη κωδικούς οι άλλες χώρες; :thinking:  Υπάρχει γενικότερα αυτό το φαινόμενο ή μόνο στο συγκεκριμένο παρατηρείται;

• Like 2

Γενικά οι σειρές της DPW (Disney Publishing Worldwide) έχουν ένα θεματάκι. Ουσιαστικά όλες οι χώρες περιμένουν να δημιουργηθούν οι κωδικοί για να τους χρησιμοποιήσουν, όμως δεν είμαι σίγουρος για το εάν γνωρίζει κανένας διεθνής admin τι χαρακτηριστικά πρέπει να βάλει. Πρέπει να είχα κάνει ένα report για επίλυση, όμως πάει πολύς καιρός, καλό θα ήταν να το ανακινήσω λίγο το θέμα. Ουσιαστικά, αυτό που πρέπει να γίνει, είναι οι υψηλά ιστάμενοι του Inducks να δημιουργήσουν ένα πεδίο ιστοριών που να αναφέρει δημιουργούς, εμφανιζόμενους χαρακτήρες, ημερομηνία κλπ, και ύστερα να το πάρουν τα τεύχη όλων των χωρών. Θα κάνω ένα πιο αναλυτικό report το βραδάκι, επειδή το πιο πιθανό είναι πως επειδή θέλει ψάξιμο, το παραπέμπουν εις τις καλένδες.

• Like 3

3 ώρες πριν, alexoni97 είπε:

Οχι όχι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο θα γινόταν χάος, τουλάχιστον το τεύχος πρεπει να ναι γνωστό

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Ας γίνει τουλάχιστον μια προεργασία από εσάς που ασχολείστε, για να δούμε αν υπάρχουν στο "I.N.D.U.C.K.S." οι ιστορίες αυτές ή αν έχουν δημοσιευθεί ξανά σε άλλα ελληνικά έντυπα. Εάν τις βρείτε, μπορείτε να τις αντιστοιχήσετε στην παρουσίαση του "Disney's Fun Club"! Λέω εγώ τώρα, σε περίπτωση που θέλετε να τις έχετε έτοιμες εάν έρθει η ώρα και προκύψουν πληροφορίες & εξώφυλλα. :beer: Υπάρχουν κι άλλες εκδόσεις εδώ μέσα που δεν έχετε παρουσιάσει, όπως και απ' το "I.N.D.U.C.K.S." που δεν έχουν παρουσιαστεί εδώ. Αυτά ψάχνω εδώ και ώρα.

Εδώ, ο @Dr Paingiver είχε πει ότι έχει κρατήσει όλα τα ένθετα (66 στον αριθμό) δεμένα σε τόμο. Ίσως κάποιος από εσάς, αν μπορεί, να τον ρωτήσει εάν γίνεται να χρησιμοποιήσει τον τόμο για να περαστούν οι πληροφορίες της σειράς στο INDUCKS, καθώς και τα σχετικά σκαναρίσματα/φωτογραφίες :)

• Thanks 2

4 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Επειδή έχω ασχοληθεί εγώ με το θέμα ναι οι ιστορίες είναι γνωστές το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε σε ποιο τεύχος φιλοξενείται η κάθε μία;)

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

1. Στη "Μίνι Βιβλιοθήκη" παρατηρώ ότι αφενός υπάρχουν πολύ περισσότερα εξώφυλλα, αφετέρου δε, "παίζει" να είναι άλλης έκδοσης. Όπως και να 'χει σας λείπει το 4ο που υπάρχει εδώ. Θέλει ψάξιμο για το τι συμβαίνει... Επίσης, στην παρουσίαση αναφέρεται μια ενδιάμεση σειρά με τον ίδιο (?) τίτλο των εκδόσεων "Ψυχογιός", για την οποία παρουσίαση δεν υπάρχει ούτε στο "Greekcomics"...

2. Δε ξέρω αν σας ενδιαφέρει και η συγκεκριμένη γελοιογραφία του Νίκου Μαρουλάκη, που δυστυχώς όμως δεν απεικονίζεται κάτι ξεκάθαρο... Αυτή πρέπει να δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά στο περιοδικό "Ρόδα Γελοιογράφων", όπως θα δείτε και από μια εσωτερική σελίδα στην παρουσίαση. Τη συγκεκριμένη που σας έδωσα εγώ την ανάρτησε έτσι πιο καθαρή ο Παναγιώτης εδώ, από τεύχος του περιοδικού "Διαβάζω" και είναι μεταγενέστερη δημοσίευσή της (το Μάρτιο του 1980)! Ο Δημήτρης στο αμέσως επόμενο σχόλιο λέει πως το έχει δει ξανά σε ένα άλμπουμ γελοιογραφίας (του Νίκου Μαρουλάκη φαντάζομαι και υποψιάζομαι πως αναφέρεται σε εκείνο της παρουσίασης, όπου τα δύο αυτά σχόλια τα μετέφερε κάποιος moderator εκεί από κάπου αλλού...).

1.Η Μίνι βιβλιοθήκη που παραθέτεις έχει περαστεί εδώ στο Inducks, το τέταρτο τεύχος που λες δεν θα περαστεί καθώς ο Δρόμος για το Ελντοράντο δεν ειναι της Ντίσνεϋ αλλά διαφορετικής εταιρείας, οπότε δεν έχει δουλειά στο ιντακς.

2. Για την γελοιογραφία τώρα εντάξει δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα δεν πιστεύω είναι άξια εμφάνισης στο Inducks. Πάντως είσαι πολύ παρατηρητικός φίλε @Mandrake ! :thanks: για όλες τις πληροφορίες!

• Thanks 2

Κι εγώ θαυμάζω τη δουλειά που κάνετε εκεί ως "συνάδελφος" στην τροφοδοσία βάσεων δεδομένων που έχουν κάνουν με οπτικοακουστικές παραγωγές ("RetroDB", "IMDB", "The Movie DB" & "TV Maze") & με μουσική ("Discogs")). :best:  Εντάξει, ρίχνοντας κλεφτές ματιές στη σελίδα με τις ελληνικές εκδόσεις στο "I.N.D.U.C.K.S." και ψάχνοντας δεξιά κι αριστερά για κάποια που θυμόμουν, όπως και για εκδόσεις κόμικς, άλμπουμ γελοιογραφιών αλλά πολύ περισσότερο για παρελκόμενα (πολλά Ντισνεϋκά μέσα σ' άλλα) για τα οποία δεν υπάρχουν παρουσιάσεις στο "Greekcomics", όλο και κάποια έχω υπόψιν ν' αναφέρω. Εάν παρακολουθήσετε το σχόλιο που τις συγκεντρώνω με πολύ κόπο στις "Παρουσιάσεις που εκκρεμούν", θα προκύψουν και άλλες περιπτώσεις στην πορεία. Προς το παρόν, οι περισσότεροι απ' τους παλιούς υπερσυνδέσμους δεν οδηγούν πουθενά πλέον (έχουν κλείσει διάφορες ιστοσελίδες που είχαν τις εκδόσεις στις οποίες αναφέρομαι), επομένως προσπαθώ να βρω εξώφυλλα στην καλύτερη δυνατή ανάλυση απ' το διαδίκτυο, διόρθωση/προσθήκη σε ISBNs (και τα ISBN-13 πλέον!), προσπαθώ να βρω σε ποιες σειρές ανήκουν (εάν ανήκουν σε τέτοιες και δεν είναι αυτόνομες εκδόσεις!), να διορθώσω/προσθέσω λάθη σε τίτλους ή ημερομηνίες έκδοσης και τέλος πάντων όποια άκρη βρω για να τα έχουμε εδώ έστω μια εικόνα του τι λείπει. Δε βλέπω να ενδιαφέρεται κανείς να τα προσθέσει στη συλλογή του και να τα παρουσιάσει, επομένως θα χαθούν κι αυτά τα λίγα που βρίσκουμε στο διαδίκτυο. Και είμαι απόλυτα βέβαιος πως ήδη έχουν χαθεί αρκετά...

Σας λείπει επίσης το "Λεύκωμα Μίκυ Μάους" που έχει παρουσιαστεί εδώ!

Για εξηγήστε μου λίγο κάτι άλλο... Ποιος αιτήθηκε και ποιος εισήγαγε τους ελληνικούς χαρακτήρες και τους τονισμούς στο "I.N.D.U.C.K.S."; Χρησιμοποιείτε πολυτονικό στην εισαγωγή δεδομένων και αν ναι, γιατί και σε ποιες περιπτώσεις; :thinking: Ένα παράδειγμα είναι εκείνο της Ελένης Δήμου.

Edited by Mandrake
  • Like 1

10 hours ago, Mandrake said:

οι περισσότεροι απ' τους παλιούς υπερσυνδέσμους δεν οδηγούν πουθενά πλέον

Ρίξε μια ματιά στο http://web.archive.org/

Έχουν αποθηκευμένες παλιές εκδόσεις ιστοσελίδων, και μπορεί να βρεις εκεί τις εικόνες, που ψάχνεις.

• Like 3

On 19/11/2019 στο 4:22 ΜΜ, Kriton είπε:

Ρίξε μια ματιά στο http://web.archive.org/

Έχουν αποθηκευμένες παλιές εκδόσεις ιστοσελίδων, και μπορεί να βρεις εκεί τις εικόνες, που ψάχνεις.

Το έχω υπόψιν και θα τα τσεκάρω εάν δεν τα βρω διαφορετικά! Σ' ευχαριστώ πάντως! :beer:

Ένα ακόμη που δεν είδα να υπάρχει στο "I.N.D.U.C.K.S." είναι το 2ο τεύχος του δικού μας Χρήστου (Lord Makro) από τη σειρά "Τα Μικρά Μεγάλα Αριστουργήματα" με τίτλο "Ο Γιάννης Μάους και ο Μυστηριώδης Χάρτης".

• Like 2

1 hour ago, Mandrake said:

Ένα ακόμη που δεν είδα να υπάρχει στο "I.N.D.U.C.K.S." είναι το 2ο τεύχος του δικού μας Χρήστου (Lord Makro) από τη σειρά "Τα Μικρά Μεγάλα Αριστουργήματα" με τίτλο "Ο Γιάννης Μάους και ο Μυστηριώδης Χάρτης".

Τι λες καλέ Κώστα, θέλεις να με κυνηγάει η Ντίσνεϋ;;;;

Μην βάλετε τίποτα!

• Like 2
  • Sad 1

12 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

Τι λες καλέ Κώστα, θέλεις να με κυνηγάει η Ντίσνεϋ;;;;

Μην βάλετε τίποτα!

Δεν το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια, ζητώ συγγνώμη... :beer:

Το περιοδικό "Ραδιοτηλεόραση" είχε κάποιες μικρές στήλες τα τελευταία χρόνια του Δημήτρη Μαλισιόβα, που στη μία ("Ιστορικές Στιγμές της Εβδομάδας") υπάρχει κάποιος προσφιλής χαρακτήρας που ενδεχομένως σας ενδιαφέρει! Έναν ακόμη θα βρείτε στο τεύχος #2074 του περιοδικού, στην ίδια στήλη και συγκεκριμένα ένα αρθράκι με αυτόν:

IstorikesStigmesStoAtmoploioWillie.thumb.jpg.1413fec046b4caff43a6be08a3fe8a1b.jpg

• Like 4

Δε ξέρω αν σας κάνει και εξώφυλλο δίσκου, όπου του Φοίβου Δεληβοριά στον δίσκο "Η Παρέλαση". Προσοχή όμως, διότι ο Μίκυ Μάους υπάρχει μονάχα στην επανακυκλοφορία του 2008 από τη "Music Box International", που κυκλοφόρησε σε CD! Στα προγενέστερα βινύλια και CD των '89 & '96 από συμπαραγωγή των "Sirius"/"Music Box International", το εξώφυλλο είναι λίγο διαφορετικό και δεν τον συμπεριλαμβάνει!

• Like 1

Note to myself (& Alexoni) για εδώ

και εδώ

• Like 1
  • Thanks 1

Κάτι δεν πάει καλά με το εξώφυλλο που καταχωρήθηκε στο inducks για το τελευταίο Κόμιξ :)

Capture.JPG

• Like 3
  • Thanks 1

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.