Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελλείψεις inducks [ ας βάλουμε ένα χεράκι :) ]


jval

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!! Εντοπίσατε και την ιστορία, αστέρια είστε! Οπότε μένει να βάλετε το παραπάνω λεύκωμα που σας έδειξα; :thinking: Δυο παρατηρήσεις:

 

1. Στην "Ραδιοτηλεόραση" και συγκεκριμένα στο τεύχος #2074, δεν περάσατε τον Δημήτρη Μαλισιόβα στους creators.

2. Δεν έχετε περάσει το εξώφυλλο του τεύχους #270 του περιοδικού "Γυναίκα", ενώ υπάρχει εδώ και το εξώφυλλο του τεύχους #1098 που υπάρχει εδώ.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

18 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!! Εντοπίσατε και την ιστορία, αστέρια είστε! Οπότε μένει να βάλετε το παραπάνω λεύκωμα που σας έδειξα; :thinking: Δυο παρατηρήσεις:

 

1. Στην "Ραδιοτηλεόραση" και συγκεκριμένα στο τεύχος #2074, δεν περάσατε τον Δημήτρη Μαλισιόβα στους creators.

2. Δεν έχετε περάσει το εξώφυλλο του τεύχους #270 του περιοδικού "Γυναίκα", ενώ υπάρχει εδώ και το εξώφυλλο του τεύχους #1098 που υπάρχει εδώ.

Διορθώθηκαν κι αυτά, εκτός από το εξώφυλλο του τεύχους #1098, το οποίο δεν μπορεί ν' ανέβει για ευνόητους λόγους.

Καταχωρήθηκαν και τα Λεύκωμα του Μίκυ, Τρόμος στο κολέγιο Νο 2, Αντί!:cool:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 30/12/2019 στο 1:44 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

Note to myself (& Alexoni) για εδώ

 

και εδώ

 

Bump, μιας και πέρασαν ήδη τρεις μήνες και μάλλον ξεχάστηκε... Το 1ο βέβαια δε ξέρω αν εμφανίζεται σ' εσάς, εμένα μου δείχνει απλώς ένα μαύρο πλαίσιο...

 

Όσο για το εξώφυλλο που δε βάζετε, αυτοί χάνουν! :D  Στο "Λεύκωμα του Μίκυ" δε βλέπω καμία φωτογραφία. Κάνω κάτι λάθος; :thinking:

 

Η σειρά "Μίνι Βιβλιοθήκη" (δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να λέγεται έτσι ή ως "Μίνι Βιβλιοθήκη Disney". Θα πρέπει να δει κανείς εσωτερικά τα έντυπα αυτά για να συμπεράνει καλύτερα) που έχετε είναι μπάχαλο στο "I.N.D.U.C.K.S.", όπως και στη δική μας παρουσίαση εδώ... Ουσιαστικά είναι τρεις διαφορετικές σειρές-εκδόσεις του ίδιου εκδότη, με διαφορετικά εξωπισθόφυλλα και σε μια σοβαρή αποδελτίωση δε μπορείς να τα πετάς όλα μέσα κι ότι ήθελε προκύψει. Το ανέφερα κι εδώ, μήπως ασχοληθεί κάποιος να τη "σπάσει" σε τρεις παρουσιάσεις και καλό θα ήταν να κάνατε το ίδιο κι εσείς! Ωστόσο σας λείπουν και εξώφυλλα που υπάρχουν εδώ μέσα, αλλά καλό θα ήταν να εστιάσετε πρώτα στο να διαχωρίσετε τις τρεις αυτές διαφορετικές εκδόσεις. Νομίζω πως ο Θρηνωδός δίνει αρκετά στοιχεία! :)  Και μια ερώτηση πάνω σε αυτό. Δε σας επιτρέπει η βάση να βάλετε δύο έντυπα/σειρές εντύπων με τον ίδιο τίτλο; Και αν σας επιτρέπει, τότε γιατί τη σειρά των εκδόσεων "Ελληνικά Γράμματα" την έχετε ονομάσει έτσι; :thinking:  Επίσης, το 18ο βιβλίο της σειράς αυτής, ανήκει σε κάποια άλλη που κυκλοφόρησε αρκετά αργότερα...

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

Bump, μιας και πέρασαν ήδη τρεις μήνες και μάλλον ξεχάστηκε... Το 1ο βέβαια δε ξέρω αν εμφανίζεται σ' εσάς, εμένα μου δείχνει απλώς ένα μαύρο πλαίσιο...

 

Όσο για το εξώφυλλο που δε βάζετε, αυτοί χάνουν! :D  Στο "Λεύκωμα του Μίκυ" δε βλέπω καμία φωτογραφία. Κάνω κάτι λάθος; :thinking:

 

Η σειρά "Μίνι Βιβλιοθήκη" (δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να λέγεται έτσι ή ως "Μίνι Βιβλιοθήκη Disney". Θα πρέπει να δει κανείς εσωτερικά τα έντυπα αυτά για να συμπεράνει καλύτερα) που έχετε είναι μπάχαλο στο "I.N.D.U.C.K.S.", όπως και στη δική μας παρουσίαση εδώ... Ουσιαστικά είναι τρεις διαφορετικές σειρές-εκδόσεις του ίδιου εκδότη, με διαφορετικά εξωπισθόφυλλα και σε μια σοβαρή αποδελτίωση δε μπορείς να τα πετάς όλα μέσα κι ότι ήθελε προκύψει. Το ανέφερα κι εδώ, μήπως ασχοληθεί κάποιος να τη "σπάσει" σε τρεις παρουσιάσεις και καλό θα ήταν να κάνατε το ίδιο κι εσείς! Ωστόσο σας λείπουν και εξώφυλλα που υπάρχουν εδώ μέσα, αλλά καλό θα ήταν να εστιάσετε πρώτα στο να διαχωρίσετε τις τρεις αυτές διαφορετικές εκδόσεις. Νομίζω πως ο Θρηνωδός δίνει αρκετά στοιχεία! :)  Και μια ερώτηση πάνω σε αυτό. Δε σας επιτρέπει η βάση να βάλετε δύο έντυπα/σειρές εντύπων με τον ίδιο τίτλο; Και αν σας επιτρέπει, τότε γιατί τη σειρά των εκδόσεων "Ελληνικά Γράμματα" την έχετε ονομάσει έτσι; :thinking:  Επίσης, το 18ο βιβλίο της σειράς αυτής, ανήκει σε κάποια άλλη που κυκλοφόρησε αρκετά αργότερα...

Ο Ταχυδρόμος είναι το επόμενο που θα περαστεί τώρα το είδα και μαζεύω πληροφορίες, θα περαστεί λίαν συντόμως!

 

Στο Λεύκωμα του Μίκυ τώρα ανέβηκαν και οι εικόνες! :)

Για την Μίνι Βιβλιοθήκη δεν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν, είναι ακόμα πολύ χάος για να βγει μια άκρη και δεν μπορούμε ν αρχίσουμε να φτιάχνουν καταχωρήσεις για κάτι που δεν είμαστε ακόμα 100% σίγουροι, ανά πάσα στιγμή όμως αν προκύψει κάποια νέα πληροφορία το αλλάζουμε:mafia:

 

Για την σειρά από τα Ελληνικά Γράμματα τώρα, το Inducks επιτρέπει να έχουμε σειρές με τον ίδιο τίτλο, εγώ το πέρασα έτσι απλώς για να μην μπερδευόμαστε και να φαίνεται πιο εύκολα χωρίς να πρέπει να πατήσει κανείς πάνω του για να καταλάβει την διαφορά. Για το τεύχος 18 και πάλι οι πληροφοριες δεν επαρκούν για να φτιάξουμε ένα νέο πεδίο, οπότε κι εκεί αναμένουμε κάποιο νέο στοιχείο...

  • Like 2
  • Μπέρδεμα 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιο νέο στοιχείο βρε Αλέξη; Αφού ο Θρηνωδός δίνει κάθε λεπτομέρια και μπορεις να ξεκαθαρίσεις και τα εξώφυλλα, έχεις και το έτος κυκλοφορίας! Για τα ISBN μιλάς; Τι στοιχεία δηλαδή χρειάζεσαι και δεν έχεις; Αριθμός σελίδων κοινός, διαστάσεις κοινές, εκδότης κοινός, έχεις και αναφορά στον πλήρη αριθμό βιβλίων της Α' έκδοσης! Σκοπός είναι όταν αποδελτιώνεται κάτι, να μην είναι αχταρμάς... Εδώ τώρα, όπως και σ' εσάς, αχταρμάς είναι τύπου "Ότι βρήκα μπροστά μου πέρασα προκειμένου να φτιάξω ένα λήμμα και ότι ήθελε προκύψει...".

 

Για το 18ο βιβλίο των εκδόσεων "Ελληνικά Γράμματα", θέλω να πιστεύω ότι θα ασχοληθεί ο @albert και θα βγάλουμε κάποια άκρη στο τέλος. Αλλά προς το παρόν οι εκδόσεις "Ελαφάκι" μπορούν εύκολα να "σπάσουν" με τις ήδη υπάρχουσες πληροφορίες! Αρκεί φυσικά να επιθυμείτε να τις φτιάξετε. gnews.gif

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Ποιο νέο στοιχείο βρε Αλέξη; Αφού ο Θρηνωδός δίνει κάθε λεπτομέρια και μπορεις να ξεκαθαρίσεις και τα εξώφυλλα, έχεις και το έτος κυκλοφορίας! Για τα ISBN μιλάς; Τι στοιχεία δηλαδή χρειάζεσαι και δεν έχεις; Αριθμός σελίδων κοινός, διαστάσεις κοινές, εκδότης κοινός, έχεις και αναφορά στον πλήρη αριθμό βιβλίων της Α' έκδοσης! Σκοπός είναι όταν αποδελτιώνεται κάτι, να μην είναι αχταρμάς... Εδώ τώρα, όπως και σ' εσάς, αχταρμάς είναι τύπου "Ότι βρήκα μπροστά μου πέρασα προκειμένου να φτιάξω ένα λήμμα και ότι ήθελε προκύψει...".

 

Για το 18ο βιβλίο των εκδόσεων "Ελληνικά Γράμματα", θέλω να πιστεύω ότι θα ασχοληθεί ο @albert και θα βγάλουμε κάποια άκρη στο τέλος. Αλλά προς το παρόν οι εκδόσεις "Ελαφάκι" μπορούν εύκολα να "σπάσουν" με τις ήδη υπάρχουσες πληροφορίες! Αρκεί φυσικά να επιθυμείτε να τις φτιάξετε. gnews.gif

Αλέξανδρος καταρχάς όχι Αλέξης.

Λες λοιπόν ότι έχουν κοινό εκδότη, κοινές σελίδες, κοινές διαστάσεις, οπότε με βάση ποιο κριτήριο θα πρέπει να διαχωριστούν; Είναι κάποια διαφορετική σειρά; Φέρουν άλλο τίτλο; Με βάση κάποιες διαφορές στην σχεδίαση των εξωφύλλων ή στις ημερομηνίες, που μπορεί απλώς να συνέχιζε η ίδια σειρά μετά από λίγο καιρό και αναποφεύκτα να γίνονταν και κάποιες αλλαγές στην εμφάνιση; Βλέπω ότι έγιναν και κάποιες επανεκδόσεις που ίσως να αρκούσαν για να θεωρηθεί η σειρά διαφορετική αλλά και πάλι εγώ δεν θεωρώ ότι τα στοιχεία είναι αρκετά για να γίνει ένας ξεκάθαρος διαχωρισμός!:)

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλέξανδρος λοιπόν και εγώ είμαι ο Κώστας! :beer: Δεν είναι απαραίτητο οι εκδόσεις που ακολούθησαν να έβγαλαν όλα τα άλμπουμ, ούτε απαραίτητο ότι τα έβγαλαν με την ίδια σειρά. Από κει και πέρα έχουν διαφορετικά εξώφυλλα και άλλες ημερομηνίες κυκλοφορίας. Δηλαδή ο Θρηνωδός αυτά που γράφει στην παρουσίασή του, δεν ισχύουν; Νομίζω πως δείχνει αρκετά σίγουρος για τα στοιχεία που παραθέτει και είναι ακριβής. Για να κατάλαβω, η ένσταση ποια είναι; Ότι δεν αποδεικνύεται από τα εξώφυλλα πως μιλάμε για επανεκδόσεις αλλά θεωρείς ότι μπορεί να είναι συνέχεια της ίδιας σειράς στην οποία άλλαζε το "περιτύλιγμα" από τον εκδότη; Δηλαδή μία σειρά 22 παιδικών βιβλίων κυκλοφόρησε μέσα σε 8 χρόνια; Αντιλαμβάνεσαι πόσο παράλογο ακούγεται αυτό; :)

 

Στο "I.N.D.U.C.K.S.", τελικά, καταγράφετε εκδόσεις ή σειρές που έχουν βγει, όποτε έχουν βγει, από οποιονδήποτε έχουν βγει κι αν έχουν διαφορετικά εξώφυλλα περνάτε όποια βρείτε απ' όλες και τέλος (έστω, αν ο εκδότης είναι κοινος!); Νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό, αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα. Αυτό πάντως δεν είναι αποδελτίωση και καταγραφή. Είναι απλώς ενημέρωση ότι "κάπου, κάπως, κάποτε, βγήκε και μία σειρά η οποία έκανε επανεκδόσεις που έμοιαζαν έτσι" με σκόρπια εξώφυλλα, απλώς για να πάρει μια ιδέα ο εκάστοτε αναγνώστης και ο μελετητής. Δηλαδή στο "Μίκυ Μυστήριο" που είναι μια επανέκδοση του ίδιου εκδότη, στις ίδιες διαστάσεις, στον ίδιο αριθμό σελίδων, γιατί δημιουργήσατε δεύτερη καταχώρηση; :thinking: Αν σας έλειπαν, μάλιστα, εξώφυλλα απ' την 1η, θα μπορούσατε να ανακατέψετε με της 2ης! Σωστά;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

52 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Αλέξανδρος λοιπόν και εγώ είμαι ο Κώστας! :beer: Δεν είναι απαραίτητο οι εκδόσεις που ακολούθησαν να έβγαλαν όλα τα άλμπουμ, ούτε απαραίτητο ότι τα έβγαλαν με την ίδια σειρά. Από κει και πέρα έχουν διαφορετικά εξώφυλλα και άλλες ημερομηνίες κυκλοφορίας. Δηλαδή ο Θρηνωδός αυτά που γράφει στην παρουσίασή του, δεν ισχύουν; Νομίζω πως δείχνει αρκετά σίγουρος για τα στοιχεία που παραθέτει και είναι ακριβής. Για να κατάλαβω, η ένσταση ποια είναι; Ότι δεν αποδεικνύεται από τα εξώφυλλα πως μιλάμε για επανεκδόσεις αλλά θεωρείς ότι μπορεί να είναι συνέχεια της ίδιας σειράς στην οποία άλλαζε το "περιτύλιγμα" από τον εκδότη; Δηλαδή μία σειρά 22 παιδικών βιβλίων κυκλοφόρησε μέσα σε 8 χρόνια; Αντιλαμβάνεσαι πόσο παράλογο ακούγεται αυτό; :)

 

Στο "I.N.D.U.C.K.S.", τελικά, καταγράφετε εκδόσεις ή σειρές που έχουν βγει, όποτε έχουν βγει, από οποιονδήποτε έχουν βγει κι αν έχουν διαφορετικά εξώφυλλα περνάτε όποια βρείτε απ' όλες και τέλος (έστω, αν ο εκδότης είναι κοινος!); Νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό, αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα. Αυτό πάντως δεν είναι αποδελτίωση και καταγραφή. Είναι απλώς ενημέρωση ότι "κάπου, κάπως, κάποτε, βγήκε και μία σειρά η οποία έκανε επανεκδόσεις που έμοιαζαν έτσι" με σκόρπια εξώφυλλα, απλώς για να πάρει μια ιδέα ο εκάστοτε αναγνώστης και ο μελετητής. Δηλαδή στο "Μίκυ Μυστήριο" που είναι μια επανέκδοση του ίδιου εκδότη, στις ίδιες διαστάσεις, στον ίδιο αριθμό σελίδων, γιατί δημιουργήσατε δεύτερη καταχώρηση; :thinking: Αν σας έλειπαν, μάλιστα, εξώφυλλα απ' την 1η, θα μπορούσατε να ανακατέψετε με της 2ης! Σωστά;

Κώστα εγώ δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι πολλές σειρές και γενικά στο Inducks καταγράφουμε και τις επανεκδόσεις και όλα ξεχωριστά. Δεν αρκούν όμως εδώ οι πληροφορίες και είναι γενικά πολύ μπερδεμένο το όλο πράμα, οπότε προς το παρόν δεν μπορώ να ξεμπλέξω το κουβάρι. Έβαλα πάντως μια σημείωση στο Inducks ότι πρόκειται μάλλον για διαφορετικές σειρές. Άμα έρθουν στην επιφάνεια νέες πληροφορίες θα κάτσω να το ξαναψάξω. Ο @Θρηνωδός ας πούμε δεν λέει ποια τεύχη είναι σε κάθε υποσειρά, λέει απλώς ποια έχει αυτός και δεν υπάρχουν εξώφυλλα για τα υπόλοιπα για να μπορέσουμε να τα ξεχωρίσουμε.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

 

Για το 18ο βιβλίο των εκδόσεων "Ελληνικά Γράμματα", θέλω να πιστεύω ότι θα ασχοληθεί ο @albert και θα βγάλουμε κάποια άκρη στο τέλος. Αλλά προς το παρόν οι εκδόσεις "Ελαφάκι" μπορούν εύκολα να "σπάσουν" με τις ήδη υπάρχουσες πληροφορίες! Αρκεί φυσικά να επιθυμείτε να τις φτιάξετε. gnews.gif

Κωστα καλησπερα.Τι επιθυμεις να κανω,για δεν εχω καταλαβει πληρως;-Η στο περιπου αλλα δωσε μου πιο σαφη εικονα αν θες..

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ασφαλώς και λέει φίλε μου! Σημασία έχει ότι υπάρχουν εξώφυλλα απ' όλες τις εκδόσεις και μπορεί κανείς ν' ανοίξει ένα λήμμα για κάθε μία τέτοια περίπτωση, ξεχωριστά! Από κει και πέρα, το "INDUCKS" σας περιορίζει να πείτε αριθμό αντιτύπων μίας σειράς, χωρίς να παραθέσετε εξώφυλλα; Αν όχι, θα μπορούσαν να γίνουν χωριστά οι εκδόσεις, να βάλεις έναν αριθμό βιβλίων με βάση τον μεγαλύτερο που έχεις σε όλες τις σειρές (το "22" εν προκειμένω), να βάλεις τα εξώφυλλα κάθε σειράς που διαχωρίζουν μεταξύ τους και να αφήσεις την "υποσημείωση" σε κάθε τέτοια σειρά, όπως έκανες τώρα, ότι είναι "υπό διερεύνηση", διότι μπορεί στην 1η ή στη 2η να υπήρξαν, τελικά, λιγότερα άλμπουμ! Νομίζω πως είναι κάτι απλό, αν και είναι ασφαλές να πιστεύουμε ότι ο ίδιος αριθμός κυκλοφόρησε σε όλες τις σειρές. Δε νομίζω ο εκδότης μέσα σε αυτά τα 8 χρόνια να "έπαιζε" με τα δικαιώματα και να εξέδιδε πιο πολλά βιβλία στη 2η και ακόμη περισσότερα στην 3η, που δεν τα είχε βγάλει προηγουμένως. Τα έτη κυκλοφορίας τα γνωρίζουμε απ' τον @Θρηνωδός , με τα εξώφυλλα μας εξηγεί κανονικότατα τι συμβαίνει και εν πάση περιπτώσει, ακόμη και στην απίθανη περίπτωση να υπάρχει κάτι λάθος, γι' αυτό το λόγο οι διαδικτυακές βάσεις δεδομένων είναι πάντοτε "ζωντανές", για να διορθώνουν και να εμπλουτίζουν τα λήμματα. Δηλαδή στον "Ταχυδρόμο" αναφέρετε ακριβή αριθμό τευχών, περίοδο κτλ., επειδή σας υποχρεώνει το "INDUCKS" να το κάνετε ή μήπως γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι δεν υπάρχουν άλλα τεύχη; Το ίδιο ερώτημα ισχύει για κάθε σειρά Ντίσνευ που δεκαετίες ολόκληρες (μέχρι που δημιουργήθηκε το "Greekcomics" και άρχισαν να μπαίνουν όλα σε μία σειρά) ήταν στο "σκοτάδι" με τις εκδόσεις του Τερζόπουλου. Δεν καταλαβαίνω πως διαφέρει η συγκεκριμένη έκδοση.

 

Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο... Τη γνώμη μου είπα, αν θέλετε να το αφήσετε έτσι, αφήστε το. Εάν πάντως έμπαινα προσωπικά στη διαδικασία να τροφοδοτήσω τη βάση σας (δυστυχώς καταπιάνομαι με άλλες αντίστοιχα και δεν έχω χρόνο), θα τις είχα φτιάξει όπως πρέπει και τις τρεις εκδόσεις, αφήνοντας τα ελλειπή εξώφυλλα, όπως τόσες και τόσες άλλες σειρές έχουν, να υπάρχουν. Είμαι βέβαιος, όμως, πως εάν googlάρει κανείς, θα βρει και άλλα εξώφυλλα απ' όλες τις εκδόσεις αυτές που λείπουν (εφόσον η ανάλυηση δεν είναι σ' εσάς το ζητούμενο). Εγώ τα είχα βρει σχεδόν όλα (αν όχι όλα) πίσω τότε για το "Ελαφάκι"και αν ίσχυαν ακόμη οι συνδέσμοι που είχα αποθηκεύσεις στις "Παρουσιάσεις που εκκρεμούν" θα τα είχαμε, έστω και σε πολύ μικρή ανάλυση. Αλλά δυστυχώς τα βιβλιοπωλεία εκείνα έκλεισαν, τότε μου είχε ζητηθεί από τον Ορέστη να μη μπλέξω παρελκόμενα στο θέμα εκείνο και δεν τα ανάρτησα όταν έπρεπε, παρά τα είχα στα τεφτέρια μου με τους παλιούς εκείνους συνδέσμους... Υπόσχομαι να τα ψάξω για να τα αναρτήσω και σ' εκείνο το νήμα, για να έχουμε έστω μια ιδέα στο πως έμοιαζαν και τι ψάχνουμε. Το εμπλουτίζω διαρκώς με ότι στοιχεία βρίσκω (ISBN-10, ISBN-13, έτη ή ημερομηνίες κυκλοφορίας, δημιουργούς κ.α.), αλλά παράλληλα κάνω πολλά άλλα και γι' αυτό δεν έχει ολοκληρωθεί.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 λεπτά πριν, albert είπε:

Κωστα καλησπερα.Τι επιθυμεις να κανω,για δεν εχω καταλαβει πληρως;-Η στο περιπου αλλα δωσε μου πιο σαφη εικονα αν θες..

 

Καλώς τον φίλο! Αναφέρομαι σ' αυτό που σου έγραψα εδώ! Δεν κάνεις μια παλικαριά με την παρουσίαση εκείνης της έκδοσης, όποτε σε βολέψει; :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη σειρά "Μπλεκ: Νέα Περίοδος" και συγκεκριμένα στο τεύχος #500, υπάρχει η εξής διαφήμιση!

 

Explorercommercial.jpg

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εχω κρατησει ενα πακετακι απο τοτε. :)

 

DSC02749.JPG

  • Like 5
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Υπάρχουν αρκετές σελίδες με ήρωες του Ντίσνεϋ σε περιοδικά περασμένων δεκαετιών σε αυτό εδώ το Θέμα. Με μια πρώτη ματιά στο inducks, βλέπω ότι λείπουν μερικά από εκδόσεις του 1945!

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 25/3/2020 στο 9:05 ΠΜ, apetoussis82 είπε:

Υπάρχουν αρκετές σελίδες με ήρωες του Ντίσνεϋ σε περιοδικά περασμένων δεκαετιών σε αυτό εδώ το Θέμα. Με μια πρώτη ματιά στο inducks, βλέπω ότι λείπουν μερικά από εκδόσεις του 1945!

Και όχι μόνο!! Μήπως πρέπει να καταχωρηθούν και τα νέα όνοματα που προκύπτουν; Στο "Ποιος θα Φτάσει Πρώτος στο Τσιμπούσι της Μίνης", όπου 1η έχουμε, φυσικά, τη Μίνη (Μάους) και 2η την Κλαραμέλλα!

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συμφωνώ με το πιο πάνω!

 

Επίσης, θα είναι καλό να συμπληρωθεί ότι, εντός του οπισθόφυλλου στο τελευταίο τεύχος των Κλασικών του Τερζόπουλου υπάρχει η διαφήμιση με το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους που δεν κυκλοφόρησε ποτέ, όπως ανέφερε εδώ ο φίλτατος @Manitou. Το εν λόγω εξώφυλλο είναι αυτό εδώ!

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπορούμε να έχουμε μία αλλαγή σε τίτλο μιας ιστορίας, παρακαλώ? :) 

 

Πρόκειται για την ιστορία , με τίτλο "Αυτοκίνητο αντικατάστασης", που κατά λάθος έχει περαστεί στο Inducks σαν "Αυτοκίνητο αντικαταστάτης":thanks:

 

 

:beer:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως σας ενδιαφέρει να περάσετε και το "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς";

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

  

On 1/2/2020 στο 2:36 ΜΜ, The_Black_Knight είπε:

DISNEYDIARY20_0001.jpg  DISNEYDIARY20_0001z.jpg

 

Κυκλοφόρησε και φέτος το ημερολόγιο Disney απο την Καθημερινή. Τα σχέδια περιλαμβάνουν ήρωες τόσο απο το σύμπαν του Μίκυ όσο και απο των Ντάκ και φαίνεται να μην ανήκουν μόνο σε ενα σχεδιαστή (όπως παλιότερα με τον Don Rosa) ούτε έχουν συγκεκριμένη θεματολογία.

 

Η έκδοση είναι στο γνωστό γυαλιστερό χαρτί διαστάσεων 23Χ30cm και είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη.

 

ISBN 978-960-585-233-7

 

Ιανουάριος

img012.thumb.jpg.d2984b13eed4484d737ca94624491b97.jpg

 

Φεβρουάριος

img013.thumb.jpg.193ad13a0f6d983e1a3595a5bb434c5e.jpg

 

Μάρτιος

img014.thumb.jpg.ce99c2aa73909944256f0c6ac8657776.jpg

 

Απρίλιος

img015.thumb.jpg.47cc98e56e779b961e422cd579b90dcc.jpg

 

Μάϊος

img016.thumb.jpg.92e3a3677bea9a18b8b9a6951899fae1.jpg

 

Ιούνιος

img017.thumb.jpg.34300a01ae4ab7e3a851743147882ef6.jpg

 

Ιούλιος

img018.thumb.jpg.ac69c9e5a013126453dacc7fba8c8d47.jpg

 

Αύγουστος

img019.thumb.jpg.c02d28d9256e39e58cd3a7876cdbca07.jpg

 

Σεπτέμβρης

img020.thumb.jpg.5308f432c665262477a2b283f2247faa.jpg

 

Οκτώβρης

img021.thumb.jpg.380e890e9d82d5aa560d32264ecf6b7b.jpg

 

Νοέμβρης

img022.thumb.jpg.3b8bc517fbb3fecb14e5dcf2acec5322.jpg

 

Δεκέμβρης

img023.thumb.jpg.57a3c079dd3c858213f6908af9a20d6c.jpg

 

 

img024.thumb.jpg.ec6a7a01f7b9fee1f643b3eac3d863bf.jpgimg026.thumb.jpg.dc0c2c3232d1593600bfa841b6d86d60.jpg

 

Καλό μήνα σε όλους. :gnews:

 

 

 

Αυτό δεν θα πάει στο inducks? :) 

 

Υγ.: το ημερολόγιο 2019 της Καθημερινής δεν το βρήκαμε ακόμα στο GC?? :thinking:

 

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πρόσεξα ότι για κάθε νέο Μίκυ Μάους της Καθημερινής που θα περαστεί στο inducks, δεν καταχωρείται η τελευταία σελίδα του τεύχους όπου συνήθως υπάρχει το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους. Είναι σκόπιμο αυτό? (δεν ρωτώ για να επιβαρύνω τους φίλους που δημιουργούν τις νέες καταχωρήσεις, απλώς αναρωτήθηκα :) )

 

Επίσης, @PhantomDuck (διαχειριστή του Ντίσνεϋ κλαμπ), ίσως να είναι χρήσιμο αν το παρόν Θέμα "καρφωθεί" στα πρώτα θέματα του Μπλα-Μπλα? (όπως π.χ. τα Νέα και Ειδήσεις). Για μένα είναι χρήσιμο πάντως!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Επίσης, @PhantomDuck (διαχειριστή του Ντίσνεϋ κλαμπ), ίσως να είναι χρήσιμο αν το παρόν Θέμα "καρφωθεί" στα πρώτα θέματα του Μπλα-Μπλα? (όπως π.χ. τα Νέα και Ειδήσεις). Για μένα είναι χρήσιμο πάντως!

Εγώ έχω ειδικό φάκελο πλέον για το "Greekcomics" στους σελιδοδείκτες μου και βρίσκω εύκολα τις σελίδες στις οποίες μπαίνω συχνά πυκνά! https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2017_11/yes.gif.2c406642584c3df32711d35178ba3a1d.gif  Ουπς, γκάφα... Αναφέρεσαι σε κάποια ενότητα του "I.N.D.U.C.K.S." μήπως; :damn:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

Πρόσεξα ότι για κάθε νέο Μίκυ Μάους της Καθημερινής που θα περαστεί στο inducks, δεν καταχωρείται η τελευταία σελίδα του τεύχους όπου συνήθως υπάρχει το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους. Είναι σκόπιμο αυτό? (δεν ρωτώ για να επιβαρύνω τους φίλους που δημιουργούν τις νέες καταχωρήσεις, απλώς αναρωτήθηκα :) )

Στην νέα εποχή των περιοδικών δεν περνάμε γενικώς διαφημίσεις επόμενων τευχών, είτε στο Μίκυ Μάους είτε σε οποιοδήποτε άλλο περιοδικό. Η απάντηση στο γιατί γίνεται αυτό δεν είναι απολύτως ξεκάθαρη, ήταν μια απόφαση που έλαβαν οι ανώτατοι διαχειριστές, πιθανότατα με βάση τις αντίστοιχες πρακτικές της Ιταλίας. Πάντως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δεν περνιούνται πλέον οι διαφημίσεις μελλοντικών τευχών!:cheers3:

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 21/3/2020 στο 8:22 ΜΜ, Mandrake είπε:

Στη σειρά "Μπλεκ: Νέα Περίοδος" και συγκεκριμένα στο τεύχος #500, υπάρχει η εξής διαφήμιση!

 

Explorercommercial.jpg

Εδώ πέρα φίλε Κώστα γράφεις τεύχος #500 αλλά στο τεύχος που παραπέμπεις γράφεις # 520. Ποιο από τα δύο ισχύει να το περάσω;:thinking:

 

On 25/3/2020 στο 9:05 ΠΜ, apetoussis82 είπε:

Υπάρχουν αρκετές σελίδες με ήρωες του Ντίσνεϋ σε περιοδικά περασμένων δεκαετιών σε αυτό εδώ το Θέμα. Με μια πρώτη ματιά στο inducks, βλέπω ότι λείπουν μερικά από εκδόσεις του 1945!

Περάστηκαν και αυτά τα παιχνίδια στο Ελληνόπουλο!:)

 

On 25/3/2020 στο 11:28 ΠΜ, Mandrake είπε:

Και όχι μόνο!! Μήπως πρέπει να καταχωρηθούν και τα νέα όνοματα που προκύπτουν; Στο "Ποιος θα Φτάσει Πρώτος στο Τσιμπούσι της Μίνης", όπου 1η έχουμε, φυσικά, τη Μίνη (Μάους) και 2η την Κλαραμέλλα!

Εννοείται μπήκαν και αυτά τα παράξενα ονόματα!!:wow:

 

On 26/3/2020 στο 1:45 ΜΜ, apetoussis82 είπε:

Συμφωνώ με το πιο πάνω!

 

Επίσης, θα είναι καλό να συμπληρωθεί ότι, εντός του οπισθόφυλλου στο τελευταίο τεύχος των Κλασικών του Τερζόπουλου υπάρχει η διαφήμιση με το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους που δεν κυκλοφόρησε ποτέ, όπως ανέφερε εδώ ο φίλτατος @Manitou. Το εν λόγω εξώφυλλο είναι αυτό εδώ!

Όντως παράλειψη ήταν που δεν υπήρχε αυτό! Άλλα όχι πια, τα Κλασικά #240 είναι πλήρη!:D

 

On 1/4/2020 στο 4:48 ΠΜ, Mandrake είπε:

Μήπως σας ενδιαφέρει να περάσετε και το "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς";

Βεβαίως μας ενδιαφέρει και βεβαίως το περάσαμε, μόνο που δεν ξέρουμε καθόλου τι άλλα Ντίσνεϋ, οπότε μέχρι να τα βρούμε κι αυτά το πέρασα ως ημιτελώς αρχειοθετήμενο!:pray:

 

On 10/4/2020 στο 1:41 ΜΜ, apetoussis82 είπε:

  

 

Αυτό δεν θα πάει στο inducks? :) 

 

Υγ.: το ημερολόγιο 2019 της Καθημερινής δεν το βρήκαμε ακόμα στο GC?? :thinking:

 

Μπήκαν και τα δύο ημερολόγια στο Inducks, με την βοήθεια της @Glittering Goldie, που έχει το ημερολόγιο του 2019, αλλά δυστυχώς δεν διαθέτει κάποιο σκάνερ!:thanks:

 

Περάστηκαν και όλα τα τεύχη του Ταχυδρόμου οπότε τελειώσαμε με όλες σχεδόν τις εκκρεμότητες!:beer:

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/4/2020 στο 11:18 ΜΜ, alexoni97 είπε:

Εδώ πέρα φίλε Κώστα γράφεις τεύχος #500 αλλά στο τεύχος που παραπέμπεις γράφεις # 520. Ποιο από τα δύο ισχύει να το περάσω;:thinking:

 

Ασφαλώς και είναι το #520! Δε ξέρω πως την έκανα την γκάφα αυτή... Τη διαφήμιση αυτή είμαι βέβαιος, όμως, ότι την έχω δει και σε άλλα τεύχη, ενδεχομένως και εκτός "Μπλεκ"! Αλλά ναι, τη συγκεκριμένη τη σάρωσα ο ίδιος απ' το #520! :) 

 

Δε διορθώσατε όμως βρε παιδιά στο τεύχος #57 του "Θησαυρού των Παιδιών", που έχετε βάλει ένα "ΜΜ" που δεν παραπέμπει πουθενά, ενώ αυτός που απεικονίζεται να κοιτάει τον Ντόναλντ, παραπέμπει ξεκάθαρα στον Μίκυ Μάους...

 

Επίσης, δεν καταλαβαίνω αυτό που ανέφερες "μόνο που δεν ξέρουμε καθόλου τι άλλα Ντίσνεϋ", όσον αφορά το "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς"... Τι χρειάζεσαι από μέσα, δηλαδή; Κάποιο άρθρο;

 

Ακόμη, θα πρέπει να διορθώσετε τον τίτλο στο "Μίκυ Μάους: Στην Κοιλάδα του Θανάτου", καθώς δεν είναι μέρος κάποιας συλλογής με τίτλο "Βιβλιοθήκη Φλόυντ Γκόντφρεντσον" όπως ενδεχομένως συμβαίνει σε αντίστοιχη του εξωτερικού... Από τον κατάλογο των ελληνικών εντύπων δε μπορεί να το βρει κανείς άμεσα, εφόσον το έχετε εντάξει σε μία σειρά βιβλίων η οποία δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Τέλος, στο περιοδικό "Εβδομάς" η εκδοτική είναι "Αδελφοί Γεράρδου".

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 29/4/2020 στο 11:18 ΜΜ, alexoni97 είπε:

[...]   Περάστηκαν και όλα τα τεύχη του Ταχυδρόμου οπότε τελειώσαμε με όλες σχεδόν τις εκκρεμότητες!:beer:

 

Εδώ, λείπει το τελικό σίγμα της "Σκωτίας"   :)

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Ασφαλώς και είναι το #520! Δε ξέρω πως την έκανα την γκάφα αυτή... Τη διαφήμιση αυτή είμαι βέβαιος, όμως, ότι την έχω δει και σε άλλα τεύχη, ενδεχομένως και εκτός "Μπλεκ"! Αλλά ναι, τη συγκεκριμένη τη σάρωσα ο ίδιος απ' το #520! :) 

 

Δε διορθώσατε όμως βρε παιδιά στο τεύχος #57 του "Θησαυρού των Παιδιών", που έχετε βάλει ένα "ΜΜ" που δεν παραπέμπει πουθενά, ενώ αυτός που απεικονίζεται να κοιτάει τον Ντόναλντ, παραπέμπει ξεκάθαρα στον Μίκυ Μάους...

 

Επίσης, δεν καταλαβαίνω αυτό που ανέφερες "μόνο που δεν ξέρουμε καθόλου τι άλλα Ντίσνεϋ", όσον αφορά το "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς"... Τι χρειάζεσαι από μέσα, δηλαδή; Κάποιο άρθρο;

 

Ακόμη, θα πρέπει να διορθώσετε τον τίτλο στο "Μίκυ Μάους: Στην Κοιλάδα του Θανάτου", καθώς δεν είναι μέρος κάποιας συλλογής με τίτλο "Βιβλιοθήκη Φλόυντ Γκόντφρεντσον" όπως ενδεχομένως συμβαίνει σε αντίστοιχη του εξωτερικού... Από τον κατάλογο των ελληνικών εντύπων δε μπορεί να το βρει κανείς άμεσα, εφόσον το έχετε εντάξει σε μία σειρά βιβλίων η οποία δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Τέλος, στο περιοδικό "Εβδομάς" η εκδοτική είναι "Αδελφοί Γεράρδου".

Εντάξει για το Μπλεκ θα το περάσω σύντομα! Εννοείται αν ξαναπετύχεις πουθενά την διαφήμιση το αναφέρεις!:mafia:

Διορθώθηκε και ο θησαυρός #57.:D

Για την ελληνική παραλογοτεχνία φαντάζομαι ότι μέσα κάνει αναλύσεις και για ελληνικά τεύχη Ντίσνεϋ που σημαίνει άρθρα, εξώφυλλα, εικόνες οτιδήποτε γενικά!

Για την κοιλάδα του Θανάτου, θα πρέπει με τον συνάδελφο @PhantomDuck να σκεφτούμε έναν πιο κατάλληλο τίτλο.

Προστέθηκε και η πληροφορία στον Εβδομά! :cool:

 

2 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

 

Εδώ, λείπει το τελικό σίγμα της "Σκωτίας"   :)

Τσεκ κι αυτό!!:thanks:

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουφ... Έχω πεθάνει χθες και σήμερα να περνάω διαβασμένα στο "Goodreads"... Μεγάλη πίκρα να τα ψάχνεις τευχάκι τευχάκι και να τα περνάς (όσα έχουν διαβαστεί από τεύχη, διότι στα TPBs είναι όλα πολύ πιο εύκολακαι γρήγορα!) και από προχθές πέρασα άλλα 230 περίπου... Δε σας ξέχασα όμως! Έχουμε και λέμε:

 

1. Σε αυτή εδώ την έκδοση έχετε νέο όνομα (ή ονόματα; ). Στο εξώφυλλο διαβάζουμε "Μίκη-Μάους" και στην 3η σελίδα που έχετε αναρτήσει αναγράφεται ως "Μίκη Μάους". Δε ξέρω αν πρέπει να μπουν και τα δύο, τουλάχιστον εκείνο του εξωφύλλου όμως, καλό θα ήταν να μπει...

 

2. Ο Ντόναλντ με τον Μίκυ Μάους εμφανίζονται και στο "Ταξίδι του Λόγου: Αμερικκκή". Το κόμικ, όπως θα διαπιστώσετε απ' τα σχόια, είναι αναρτημένο σε *.pdf και προσβάσιμο σε όλους απ' τον δημιουργό του και στο τέλος δίνω οδηγίες πως να το κατεβάσετε, σε περίπτωση που έχει και άλλες παραστάσεις Ντίσνεϋ μέσα (δε θυμάμαι και δεν το 'χω μπροστά μου αυτή τη στιγμή...).

 

3. Σε αυτό εδώ ο σωστός και πλήρης τίτλος είναι "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς (1598-1998)". Αυτός αναγράφεται μέσα στο έντυπο. Και η αρίθμηση που βάζετε είναι λάθος, πρόκειται για μία και μοναδική μελέτη και δεν υπάρχει δεύτερο! Όσον αφορά τις σαρώσεις τώρα, δυστυχώς εδώ θα σας στενοχωρήσω, διότι παρόλο που έχει καλό χαρτί, η βιβλιοδεσία του δεν είναι καλή και στη χρήση και μόνο ξεκολλάνε φύλλα, πόσο μάλλον να τα ανοίξει κάποιος για τον σαρωτή... Αλλά εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Γενικότερα τέτοιες μελέτες ή λεξικά που κάνουν αναφορά σε κόμικς της "Disney", έχετε περάσει; Διότι η αποδελτίωση σε τέτοια βιβλία είναι μάλλον δύσκολη... Μπορεί να υπάρχουν σκόρπιες αναφορές μέσα... Για παράδειγμα, τον "Πρώτο Κατάλογο Ελληνικών Εκδόσεων Κόμικς", τον έχετε περάσει; Δεν τον βρήκα...

 

4. Στο "9" δεν έχετε περάσει τα εξώφυλλα των τευχών, τα οποία μπορείτε να βρείτε στην παρουσίαση του περιοδικού!

 

5. Στο τεύχος #457 στα "Επίκαιρα", δεν έχετε βάλει εξώφυλλο. Μπορείτε να το βρείτε εδώ.

 

6. Στο τεύχος #29 του "Διαβάζω", λείπει το εξώφυλλο. Δεν το έχουμε εδώ αλλά ο @rotagiatipino είχε υποσχεθεί πριν κάτι αιώνες (Παναγιώτηηη!! aria.gif ) ότι θα σαρώσει ένα σωρό εξώφυλλα που έχουν στον "ΕΛ.Ι.Α."! Έχετέ το ως εκκρεμότητα, διότι μπορεί κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσει. :D  Κάτι άλλα "Γυναίκα" που λείπουν, δεν τα βρήκα στο "Greekcomics"...

 

7. Στην εφημερίδα "Εμπρός" βλέπω πως υπάρχουν μικρές ιστορίες του Ταλιαφέρο που δεν έχουν κυκλοφορήσει ξανά στην Ελλάδα!! Η αρίθμηση γράφετε ότι είναι πλασματική, επομένως δεν είναι απ' αυτά τα δύο φύλλα που αναφέρετε της εφημερίδας. Ποια είναι η πηγή σας; Για το 1950 είστε απόλυτα βέβαιοι; Στο "Greekcomics" έχουμε δύο περιόδους εφημερίδων με αυτό τον τίτλο, η 1η είναι αυτή και η 2η αυτή, αλλά προφανώς τις αποκλείουμε, επειδή είναι πολύ παλαιότερες! Στο βιβλίο "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς (1598-1998)" όμως, αναφέρονται άλλες δύο εφημερίδες εκ των οποίων παρουσιάζεται η 2η και λέει τα εξής:

 

"Εφημερίδα που ίδρυσε ο Δημήτριος Καλαποθάκης, ο Μανιάτης εθνεγέρτης του Μακεδονικού Αγώνα. Μετά το θάνατό του και ύστερα από "κλείσιμο" η εφημερίδα επανακυκλοφορεί (από μακρινό ανιψιό του) το 1958-1960. Σαν "προέκταση" εκδίδει και περιοδικό ποικίλης ύλης (ένθετο) με 48 σελίδες. Σχήμα: 21x29, έγχρωμο περιοδικό με έγχρωμο εξώφυλλο, με ωραίες εικόνες και ύλη παραλογοτεχνική κλπ.". Δεν αναφέρει τον τίτλο του ένθετου και λέει πως η 2η αυτή έκδοση της εφημερίδας κυκλοφόρησε περίπου 60 φύλλα. Ο Δημήτριος Καλαποθάκης πέθανε το 1921, αλλά σύμφωνα με την "Βικιπαίδεια", ο θάνατός του δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "Εμπρός", κατά συνέπεια υπήρχε ακόμη. Ο γιος του Αλκιβιάδης Καλαποθάκης αναφέρει πως συνέχισε το δημοσιογραφικό του έργο. Επομένως, εάν το 1950 ευσταθεί, τότε ενδέχεται να είναι κάποια έκδοση που κράτησε ο γιος του και ο "μακρινός ανιψιός" ανέλαβε πλέον το 1958. Ίσως κάποιος που έχει μελέτες του Δημήτρη Χανού να ξέρει περισσότερα πράγματα.

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επίσης, στην ιστορία του Ταλιαφέρο στην εφημερίδα εμπρός (εδώ), ο Χιούι ονομάζεται Πέτρος !  :lol: 

  • Like 1
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

6 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Ουφ... Έχω πεθάνει χθες και σήμερα να περνάω διαβασμένα στο "Goodreads"... Μεγάλη πίκρα να τα ψάχνεις τευχάκι τευχάκι και να τα περνάς (όσα έχουν διαβαστεί από τεύχη, διότι στα TPBs είναι όλα πολύ πιο εύκολακαι γρήγορα!) και από προχθές πέρασα άλλα 230 περίπου... Δε σας ξέχασα όμως! Έχουμε και λέμε:

 

1. Σε αυτή εδώ την έκδοση έχετε νέο όνομα (ή ονόματα; ). Στο εξώφυλλο διαβάζουμε "Μίκη-Μάους" και στην 3η σελίδα που έχετε αναρτήσει αναγράφεται ως "Μίκη Μάους". Δε ξέρω αν πρέπει να μπουν και τα δύο, τουλάχιστον εκείνο του εξωφύλλου όμως, καλό θα ήταν να μπει...

 

2. Ο Ντόναλντ με τον Μίκυ Μάους εμφανίζονται και στο "Ταξίδι του Λόγου: Αμερικκκή". Το κόμικ, όπως θα διαπιστώσετε απ' τα σχόια, είναι αναρτημένο σε *.pdf και προσβάσιμο σε όλους απ' τον δημιουργό του και στο τέλος δίνω οδηγίες πως να το κατεβάσετε, σε περίπτωση που έχει και άλλες παραστάσεις Ντίσνεϋ μέσα (δε θυμάμαι και δεν το 'χω μπροστά μου αυτή τη στιγμή...).

 

3. Σε αυτό εδώ ο σωστός και πλήρης τίτλος είναι "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς (1598-1998)". Αυτός αναγράφεται μέσα στο έντυπο. Και η αρίθμηση που βάζετε είναι λάθος, πρόκειται για μία και μοναδική μελέτη και δεν υπάρχει δεύτερο! Όσον αφορά τις σαρώσεις τώρα, δυστυχώς εδώ θα σας στενοχωρήσω, διότι παρόλο που έχει καλό χαρτί, η βιβλιοδεσία του δεν είναι καλή και στη χρήση και μόνο ξεκολλάνε φύλλα, πόσο μάλλον να τα ανοίξει κάποιος για τον σαρωτή... Αλλά εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Γενικότερα τέτοιες μελέτες ή λεξικά που κάνουν αναφορά σε κόμικς της "Disney", έχετε περάσει; Διότι η αποδελτίωση σε τέτοια βιβλία είναι μάλλον δύσκολη... Μπορεί να υπάρχουν σκόρπιες αναφορές μέσα... Για παράδειγμα, τον "Πρώτο Κατάλογο Ελληνικών Εκδόσεων Κόμικς", τον έχετε περάσει; Δεν τον βρήκα...

 

4. Στο "9" δεν έχετε περάσει τα εξώφυλλα των τευχών, τα οποία μπορείτε να βρείτε στην παρουσίαση του περιοδικού!

 

5. Στο τεύχος #457 στα "Επίκαιρα", δεν έχετε βάλει εξώφυλλο. Μπορείτε να το βρείτε εδώ.

 

6. Στο τεύχος #29 του "Διαβάζω", λείπει το εξώφυλλο. Δεν το έχουμε εδώ αλλά ο @rotagiatipino είχε υποσχεθεί πριν κάτι αιώνες (Παναγιώτηηη!! aria.gif ) ότι θα σαρώσει ένα σωρό εξώφυλλα που έχουν στον "ΕΛ.Ι.Α."! Έχετέ το ως εκκρεμότητα, διότι μπορεί κάποια στιγμή να το πραγματοποιήσει. :D  Κάτι άλλα "Γυναίκα" που λείπουν, δεν τα βρήκα στο "Greekcomics"...

 

7. Στην εφημερίδα "Εμπρός" βλέπω πως υπάρχουν μικρές ιστορίες του Ταλιαφέρο που δεν έχουν κυκλοφορήσει ξανά στην Ελλάδα!! Η αρίθμηση γράφετε ότι είναι πλασματική, επομένως δεν είναι απ' αυτά τα δύο φύλλα που αναφέρετε της εφημερίδας. Ποια είναι η πηγή σας; Για το 1950 είστε απόλυτα βέβαιοι; Στο "Greekcomics" έχουμε δύο περιόδους εφημερίδων με αυτό τον τίτλο, η 1η είναι αυτή και η 2η αυτή, αλλά προφανώς τις αποκλείουμε, επειδή είναι πολύ παλαιότερες! Στο βιβλίο "Ελληνική Παραλογοτεχνία και Κόμικς (1598-1998)" όμως, αναφέρονται άλλες δύο εφημερίδες εκ των οποίων παρουσιάζεται η 2η και λέει τα εξής:

 

"Εφημερίδα που ίδρυσε ο Δημήτριος Καλαποθάκης, ο Μανιάτης εθνεγέρτης του Μακεδονικού Αγώνα. Μετά το θάνατό του και ύστερα από "κλείσιμο" η εφημερίδα επανακυκλοφορεί (από μακρινό ανιψιό του) το 1958-1960. Σαν "προέκταση" εκδίδει και περιοδικό ποικίλης ύλης (ένθετο) με 48 σελίδες. Σχήμα: 21x29, έγχρωμο περιοδικό με έγχρωμο εξώφυλλο, με ωραίες εικόνες και ύλη παραλογοτεχνική κλπ.". Δεν αναφέρει τον τίτλο του ένθετου και λέει πως η 2η αυτή έκδοση της εφημερίδας κυκλοφόρησε περίπου 60 φύλλα. Ο Δημήτριος Καλαποθάκης πέθανε το 1921, αλλά σύμφωνα με την "Βικιπαίδεια", ο θάνατός του δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "Εμπρός", κατά συνέπεια υπήρχε ακόμη. Ο γιος του Αλκιβιάδης Καλαποθάκης αναφέρει πως συνέχισε το δημοσιογραφικό του έργο. Επομένως, εάν το 1950 ευσταθεί, τότε ενδέχεται να είναι κάποια έκδοση που κράτησε ο γιος του και ο "μακρινός ανιψιός" ανέλαβε πλέον το 1958. Ίσως κάποιος που έχει μελέτες του Δημήτρη Χανού να ξέρει περισσότερα πράγματα.

1.Περάστηκαν τα νέα ονόματα (θα εμφανιστούν σε λίγες ώρες)!:D

 

2.Ενδιαφέρουσα έκδοση, δυστυχώς το pdf που λες αναφέρεται στην συνέχεια του τεύχους και όχι στο ίδιο το αρχικό τεύχος, αλλά θα περαστεί και μόνο λόγω του εξωφύλλου.

 

3.Διορθώθηκε ο τίτλος, όσο για το σκανάρισμα δεν βιαζόμαστε, τόσα χρόνια έχουν περάσει και άλλα τόσα να χρειαστεί να περάσουν αυτά δουλεύουν με αργούς ρυθμούς οπότε θα περιμένουμε όσο χρειαστεί. Για τον κατάλογο όντως πολύ καλή πρόταση εννοείται θα περαστεί κι ας είναι ημιτελώς μέχρι να σκαναριστεί το εσωτερικό του.:D

 

4.Περάστηκαν και τα εξώφυλλα του 9!

 

5. Τσεκ και τα επίκαιρα!:awesome:

 

6.Στο έξι περιμένουμε και παρακολουθούμε τα αντίστοιχα θέματα, κάποια στιγμή θα βρεθούν.

 

7.Την συγκεκριμένη εφημερίδα την έχει περάσει ο @fraply, άλλος διαχειριστής στο Inducks, οπότε αυτός θα ήταν πιο αρμόδιος να ασχοληθεί με αυτό το ζήτημα, εγώ δεν γνωρίζω που άντλησε το υλικό του.

 

30 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Επίσης, στην ιστορία του Ταλιαφέρο στην εφημερίδα εμπρός (εδώ), ο Χιούι ονομάζεται Πέτρος !  :lol: 

Χαχαχα φτιάχτηκε κι αυτό!!:P

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

36 λεπτά πριν, alexoni97 είπε:

2.Ενδιαφέρουσα έκδοση, δυστυχώς το pdf που λες αναφέρεται στην συνέχεια του τεύχους και όχι στο ίδιο το αρχικό τεύχος, αλλά θα περαστεί και μόνο λόγω του εξωφύλλου.

Έχεις και δεν έχεις δίκιο! Ο σύνδεσμος του δημιουργού οδηγεί στη συνέχεια του κόμικ, όπως λες, αλλά αν έμπαινες στο προφίλ του θα έβλεπες ότι έχει ανεβάσει και άλλα έντυπα, μεταξύ άλλων και αυτό της παρουσίασης! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.