Jump to content
Bonadrug

SUPERMAN: ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ;

Recommended Posts

Τίτλος:
SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW? - ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ;
Σενάριο/Kείμενα:
Alan Moore
Σχέδιο:
Curt Swan, George Perez, Kurt Schaffeberger
Σχέδιο εξωφύλλου:
Curt Swan, Murphy Anderson
Hμερ. έκδοσης:
12-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
64
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Gene D' Angelo
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Superman #423 (DC, 1986), Action Comics #583 (DC, 1986)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-882-2
SupermanWhat_0001.jpg  SupermanWhat_0001z.jpg

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW

Χρώμα: Gene D' Angelo

Τιμή: 10,90€

Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη ήταν αυτή η έκδοση της Anubis, η οποία κλείνει μπορούμε να πούμε ένα χάσμα στην ιστορία του Superman στην Ελλάδα αφού πρόκειται για το τέλος ουσιαστικά των ιστοριών που είχαν ξεκινήσει να δημοσιεύονται από τον Ψαρόπουλο και μάλιστα από τον σχεδιαστή των πρώτων 10 περίπου τευχών της έκδοσης του Ψαρόπουλου στην Ελλάδα τον βετεράνο Curt Swan.

Πρόκεται για τα αμερικάνικα τεύχη Superman v1 423 και Action Comics 583 του 1986 τα οποία επανεκδόθηκαν αργότερα το 1996, το 1997 και σε deluxe edition το 2009.

Η υπόθεση που την υπογράφει κάποιος....Alan Moore προσφέρει μια κατάληξη στην ιστορία του ήρωα. Χρόνια μετά που ο Superman έχει επικρατήσει όλων των αντιπάλων του , δέχεται μια απρόσμενη συντονισμένη επίθεση από τους μεγαλύτερους εχθρούς του που οδηγούν στην αποκάλυψη της ταυτότητάς του. Ο Superman τρομοκρατημένος (!) παίρνει όλους τους θνητούς φίλους του και ταμπουρώνεται στο οχυρό της απομόνωσης όπου πολιορκείται από τον Brainiac και τον Cryptonite Man. Τα υπόλοιπα εντός των σελίδων του βιβλίου.....

Το μόνο που μου χτύπησε άσχημα στην έκδοση ήταν η μετάφραση ενός καρέ, του κάτωθι....

post-1271-12648503507_thumb.jpg

εκεί που λέει ...those might have been his lovers....εννοεί προφανώς την Wonder Woman.

Η ελληνική μετάφραση είναι..."Το σούρουπο άρχισαν να καταφθάνουν οι άλλοι ήρωες , οι φίλοι του, οι ανταγωνιστές του και αυτοί που θα μπορούσαν να είναι εραστές του ! "

Επ......ντιγκιντάγκα μας τον κάνατε τον Superman παιδια :lol: .

Ομαδοποίηση Superman

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον Retroplaymo.

• Like 19

Να δω τον Σούπερμαν εκεί που έχει κόκκινο σώβρακο ,να φοράει κόκκινο string και τι στον κόσμο...

• Like 2

το πήρα κι εγώ, περιποιημένο album :best:

μετά απο αυτην την ιστορία πάμε εδώ αν δεν κάνω λάθος, ε?

• Like 1

το πήρα κι εγώ, περιποιημένο album :best:

μετά απο αυτην την ιστορία πάμε εδώ αν δεν κάνω λάθος, ε?

Όχι δεν κάνεις λάθος. Εκεί πάμε!

• Like 4

Η τιμή δεν έχει νόημα. Το σκίτσο είναι ακριβώς αυτό που περιμένετε, ίσως το μελάνι του George Perez να βοηθά μια ιδέα τα μολύβια του Curt Swan να δείξει λίγο πιο ανθεκτικό στο χρόνο. Το σενάριο έχει μια δόση επίλογου όπως ήθελε ο εκδότης την εποχή εκείνη. Ο Alan Moore δούλεψε αξιοπρεπέστατα και σεβάστηκε το continuity της DC πράγμα που αποτελεί άθλο. Περίμενα κάτι πιο δυνατό (έχω ακούσει να αποκαλείται ως η απόλυτη ιστορία του Superman, πράγμα που δεν το συμμερίζομαι) και λίγο ένοιωσα ότι δε άξιζε τον ντόρο.

Ο επίλογος όμως με έκανε να χαμογελάσω.

• Like 6

Απο τα καλυτερα μου!

Αξιζαν τα 9€!

Δηλαδη αν καταλαβα καλα..στην σειρα (superman,action comics)ο superman πεθαινει και τον επομενο μηνα στο επομενο τευχος ξαναερχετε?

Να ξερω μηπως υπαρχει κανα αλλο τετιο για να διαβασω μετα?! :pray:

:beer:

• Like 3

Κι εγώ έδωσα 9 ευρώ γι'αυτό το κόσμημα! Εξαιρετικότατο και κλάσεις ανώτερο από την αντίστοιχη ιστορία του Μπάτμαν που δεν μου άρεσε καθόλου! Ανέβηκε πολλά σκαλιά στα μάτια μου ο Σούπερμαν. Το προτείνω ανεπιφύλακτα! Καταπληκτική ιστορία, φοβερό ρετρό (;) σχέδιο και ένας Μουρ που δίνει ρέστα!

Τελικά έζησε μαζί με την Λόις ο Σούπερμαν, σωστά;

• Like 3

Μάλιστα, και κάπως έτσι κλείνει η ιστορία ενός υπερήρωα από άλλο πλανήτη και γαλαξία. Είναι λίγο αγχωτικό το τέλος του σούπερμαν με τις μάχες κλπ κολπάκια με τον χωροχρόνο και τις επισκέψεις από άλλα μέρη - άλλους χρόνους - άλλα λόγια να αγαπιώμαστε, αλλά τα προσπερνάω όλα γιατί αυτό που μου άρεσε στα υπερηρωικά που μεγάλωσα μαζί τους, πάντα ήταν αυτού του είδους το σχέδιο, το κάπως πια ρετρο αλλά ταιριαστό με τα δικά μου πρώτα υπερηρωικά (και όχι μόνο) αναγνώσματα. Πιο έντονα και πιο ζωντανά χρώματα, με παράλληλα πιο καθαρές γραμμές που κάπως προδίδουν ίσως το πρόσφατο της έκδοσης, αλλά ναι μόνο κάπως έτσι θα μπορούσε να κλείσει το έπος του σούπερμαν που άρχισε με την εξιστόρηση των περιπετειών του επί εποχής Ψαρόπουλου.

Δεν θα μιλήσω για την έκδοση, η Anubis έχει μία θετική παράδοση γύρω από τις εκδόσεις της, την οποία την διατηρεί το παρόν και ίσως κάνει και ένα κλικ παραπάνω, καθώς μου φάνηκε πιο καλοδεμένο, πιο φροντισμένο, με καλύτερο εξώφυλλο, αλλά φυσικά πάντα με όλα τα επιπλέον σχόλια, εξώφυλλα, ιστορικό, κλπ που προσφέρει σε ξεχωριστές της εκδόσεις. Η ιστορία, χμ... κάπου μου άρεσε, κάπου μου φάνηκε λίγο παιδιάστικα κάποια πράγματα, αλλά έχει ενδιαφέρον να βλέπεις τον αύθαρτο υπερήρωα να έχει προβληματισμούς, άγχη και ερωτηματικά παρόμοια με τον πιο ανθρώπινο συνάδελφο του Μπάτμαν. Κοίτα να δεις που μετά από τόσα χρόνια στον πλανήτη Γη αρχίζει να νιώθει την ανάγκη να είναι ένας απλός άνθρωπος. Σε φέρνει κάπως πιο κοντά στην θέληση του για τερματισμό όλων αυτών των αγώνων και της μόνιμης πάλης και την ανάγκη για λίγη ηρεμία, αφού όμως γίνει ένας μικρός πανικός που φυσικά είναι απαραίτητος σε κάθε περίπτωση μην ξεχνιώμαστε. Το τέλος μάλλον αναμενόμενο, αν και είναι λίγο αλήτες καθώς η σούπερ μεταμφίεση του σούπερμαν ήταν πάντα ο Κλαρκ με τα γυαλάκια και την τούφα να πέφτει μπροστά, τώρα μάλλον κάτι πήγε στραβά αφού ξεπέρασαν τον εαυτό τους. :P

Γενικά μου άρεσε, αλλά πολύ περισσότερο όπως είπα με τράβηξε ο σχεδιασμός της ιστορίας, που έμεινε σε αυτό το κλασικό και όπως είπα πια ρέτρο μοτίβο. Κλείνει μία περίοδο με τον καλύτερο τρόπο και συμφωνώ με τον ξεπέτα, ναι δεν είναι διαμάντι αλλά τέλος πάντων μπορεί να πει κανείς ότι είναι κάποιου άλλου είδους πολίτιμος λίθος, ίσως ρουμπίνι, ίσως ζαφείρι, ποιος ξέρει ίσως κρυπτονίτης (οπότε κρατήστε το μακριά από τα υπόλοιπα σουπερμανοϋπερηρωικά τευχάκια - τομάκια για να μην σας τα αρωστήσει).

• Like 8

Πήρα κι εγώ το τομάκι αυτό από την προσφορά της Anubis...!

Αν και δεν έχω διαβάσει πολλά υπερηρωικά με τον Σούπερμαν,μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!

Κλείνει ένα μεγάλο κεφάλαιο και λύνονται οι απορίες πολλών αναγνωστών για το εάν υπάρχει άλλος τρόπος να πεθάνει ο ήρωας εκτός από τον κρυπτονίτη...! :)

Γι'άλλη μία φορά ο Moore δίνε ρέστα...! :respect:

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το αντίστοιχο τομάκι με τον χαμό του Batman...!

• Like 9

Το πηρα απο το τελευταιο μπαζαρ της Ανουμπις και δεν το μετανιωσα!

Δεν ειναι το στυλ μου, επρεπε να ξεπερασω το γεγονος, οτι δεν γνωριζω πολλους απο τους

χαρακτηρες, πχ. Μπιζαρο, Τοϋμαν, Φαρσερ, Μπρεϊνιακ, Κρυπτο και αλλους.

Παρ' ολα αυτα το βρηκα εξαιρετικο, ο Moore οπως παντα απογειωνει την ιστορια και σε κραταει

σε αγωνια μεχρι το τελος! Ο τροπος που κλεινει το κομικ μου αρεσε πολυ και μπορω να πω

οτι αν και σκεφτηκα διαφορα σεναρια διαβαζοντας το, αυτο το τελος δεν το περιμενα.

Ενα κομικ που σεβεται τον εαυτο του και τον αναγνωστη, φανταζομαι οτι δεν λειπει απο κανεναν

θαυμαστη του Superman ή του Moore. Προτεινεται ανεπιφυλακτα :beer:

• Like 12

Το trade κυκλοφορεί από προχθές στα περίπτερα προς 9,90€ με την ταμπέλα ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ, ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ GRAPHIC NOVELS DC.

._5432386118b31.jpg

Edited by GreekComicFan
  • Like 10

Κατ αρχας να πω οτι δεν ειμαι φαν του Superman. Το αντιθετο θα ελεγα.... μου ειναι απο αδιαφορος εως εκνευριστικος.

Αλλά μου αρεσει ο Μοοre σε οτι δικο του εχω διαβασει ως τωρα. Εκτος απ τις σκορπιες ιστοριες της DC που με κουρασαν λιγο. Καλα δεν εχω διαβασει και τα άπαντα του, αλλα πχ το Watchmen και Vendetta τα αγαπησα.

Στα του τομου... δε μ αρεσε ιδιαιτερα. Πολυ ωραιο σχεδιο, ναι. Το σεναριο, χμ, ειχε ενδιαφερον, ειχε συναισθηματικη φορτιση και προσμονή, αλλά το ολο κόνσεπτ στο τέλος, και ο μεγάλος "κακός" απο πισω..... meh, που θα λεγε και ο Fandom. Ναι, οκ, προφανως και ξερω λιγα πραγματα για τον Σουπερμαν, και τα περισσοτερα απ αυτα ειναι της νεας εποχης (απ το 2000 μεχρι σημερα) , αλλά

τι ηταν τούτο? ΜΞΥΖΠΤΛΚ???? Σοβαρα τωρα? Ειν ονομα για αθανατο τυπο 5ης διαστασης? το λιγοτερο ηλιθιο μου φανηκε.

Το τελος ναι μεν ιδιαιτερο και με υπονοουμενο, αλλά

και καλα καθησε να γραψει τα τελευταια 2 τευχη που θα μιλουσαν για το Θανατο του Σουπερμαν, και εν τελει μας παρουσιασε τον Σουπερμαν ζωντανο, απλώς θνητο. Οκ. Τρυπα στο νερο.

4/10. Λυπαμαι, περιμενα κατι πολυ καλυτερο. Για μενα δε συγκρινεται με το αντιστοιχο του Μπατμαν.

:beer:

• Like 5

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Όντως η όλη υπόθεση με τον κακό μου φάνηκε προχειροφτιαγμένη όπως επίσης και η εμφάνιση από τον 30ο αιώνα της League και των "κακών" (κάτι τέτοια κάνουν και ο κόσμος στρέφεται αλλού, πολύ μπέρδεμα  :down: ) 

Κατα τ'άλλα, όμορφη ιστορία και ωραίο σχέδιο. Ανάμεσα σ'αυτό και του Σκοτεινού Ιππότη, προτιμώ το δεύτερο..

• Like 3

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Όντως η όλη υπόθεση με τον κακό μου φάνηκε προχειροφτιαγμένη όπως επίσης και η εμφάνιση από τον 30ο αιώνα της League και των "κακών" (κάτι τέτοια κάνουν και ο κόσμος στρέφεται αλλού, πολύ μπέρδεμα  :down: ) 

Κατα τ'άλλα, όμορφη ιστορία και ωραίο σχέδιο. Ανάμεσα σ'αυτό και του Σκοτεινού Ιππότη, προτιμώ το δεύτερο..

Ο λόγος που η ιστορία δεν είναι εύκολη να την παρακολουθήσει ο μέσος αναγνώστης είναι επειδή ουσιαστικά είναι ένα love letter σε μια ολόκληρη εποχή του Superman. Είναι αναπολόγητα φτιαγμένη για ένα niche κοινό που διάβαζε Σούπερμαν τότε. Για αυτό το σχέδιο και ο τρόπος εξιστόρησης είναι τόσο "παλαιικός" για να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση της οικειότητας. 

Δεν ήταν φτιαγμένη ώστε να φέρει νέους φάνς εξού και το πάνθεον χαρακτήρων. Είναι ένα μεγάλο αντίο στον Superman του παρελθόντος και στο καστ που τον περιέβαλε για 30 περίπου χρόνια και για αυτό εκδόθηκε σχεδόν ταυτόχρονα με το Man of Steel του John Byrne που ήταν η νέα αρχή και η εισαγωγή για τους νέους φάνς.

• Like 8

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης εξώφυλλο και οπισθόφυλλο,

ενώ συμπληρώθηκαν επιπλέον στοιχεία στο πινακάκι της παρουσίασης.  :)

:holidays3:

• Thanks 1