Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW? - ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ;


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW? - ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ;
Σενάριο/Kείμενα:
Alan Moore
Σχέδιο:
Curt Swan, George Perez, Kurt Schaffeberger
Σχέδιο εξωφύλλου:
Curt Swan, Murphy Anderson
Hμερ. έκδοσης:
12-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
64
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Gene D' Angelo
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Superman #423 (DC, 1986), Action Comics #583 (DC, 1986)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-882-2
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SupermanWhat_0001.jpg  SupermanWhat_0001z.jpg

 

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW

Χρώμα: Gene D' Angelo

Τιμή: 10,90€

 

Μια πολύ ευχάριστη έκπληξη ήταν αυτή η έκδοση της Anubis, η οποία κλείνει μπορούμε να πούμε ένα χάσμα στην ιστορία του Superman στην Ελλάδα αφού πρόκειται για το τέλος ουσιαστικά των ιστοριών που είχαν ξεκινήσει να δημοσιεύονται από τον Ψαρόπουλο και μάλιστα από τον σχεδιαστή των πρώτων 10 περίπου τευχών της έκδοσης του Ψαρόπουλου στην Ελλάδα τον βετεράνο Curt Swan.

Πρόκεται για τα αμερικάνικα τεύχη Superman v1 423 και Action Comics 583 του 1986 τα οποία επανεκδόθηκαν αργότερα το 1996, το 1997 και σε deluxe edition το 2009.

 

Η υπόθεση που την υπογράφει κάποιος....Alan Moore προσφέρει μια κατάληξη στην ιστορία του ήρωα. Χρόνια μετά που ο Superman έχει επικρατήσει όλων των αντιπάλων του , δέχεται μια απρόσμενη συντονισμένη επίθεση από τους μεγαλύτερους εχθρούς του που οδηγούν στην αποκάλυψη της ταυτότητάς του. Ο Superman τρομοκρατημένος (!) παίρνει όλους τους θνητούς φίλους του και ταμπουρώνεται στο οχυρό της απομόνωσης όπου πολιορκείται από τον Brainiac και τον Cryptonite Man. Τα υπόλοιπα εντός των σελίδων του βιβλίου.....

 

Το μόνο που μου χτύπησε άσχημα στην έκδοση ήταν η μετάφραση ενός καρέ, του κάτωθι....

 

post-1271-12648503507_thumb.jpg

 

εκεί που λέει ...those might have been his lovers....εννοεί προφανώς την Wonder Woman.

 

Η ελληνική μετάφραση είναι..."Το σούρουπο άρχισαν να καταφθάνουν οι άλλοι ήρωες , οι φίλοι του, οι ανταγωνιστές του και αυτοί που θα μπορούσαν να είναι εραστές του ! "

Επ......ντιγκιντάγκα μας τον κάνατε τον Superman παιδια :lol: .

 

Ομαδοποίηση Superman

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον Retroplaymo.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Να δω τον Σούπερμαν εκεί που έχει κόκκινο σώβρακο ,να φοράει κόκκινο string και τι στον κόσμο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το πήρα κι εγώ, περιποιημένο album :best:

 

 

μετά απο αυτην την ιστορία πάμε εδώ αν δεν κάνω λάθος, ε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

το πήρα κι εγώ, περιποιημένο album :best:

 

 

μετά απο αυτην την ιστορία πάμε εδώ αν δεν κάνω λάθος, ε?

 

Όχι δεν κάνεις λάθος. Εκεί πάμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η τιμή δεν έχει νόημα. Το σκίτσο είναι ακριβώς αυτό που περιμένετε, ίσως το μελάνι του George Perez να βοηθά μια ιδέα τα μολύβια του Curt Swan να δείξει λίγο πιο ανθεκτικό στο χρόνο. Το σενάριο έχει μια δόση επίλογου όπως ήθελε ο εκδότης την εποχή εκείνη. Ο Alan Moore δούλεψε αξιοπρεπέστατα και σεβάστηκε το continuity της DC πράγμα που αποτελεί άθλο. Περίμενα κάτι πιο δυνατό (έχω ακούσει να αποκαλείται ως η απόλυτη ιστορία του Superman, πράγμα που δεν το συμμερίζομαι) και λίγο ένοιωσα ότι δε άξιζε τον ντόρο.

 

Ο επίλογος όμως με έκανε να χαμογελάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Απο τα καλυτερα μου!

 

Αξιζαν τα 9€!

 

 

 

Δηλαδη αν καταλαβα καλα..στην σειρα (superman,action comics)ο superman πεθαινει και τον επομενο μηνα στο επομενο τευχος ξαναερχετε?

 

Να ξερω μηπως υπαρχει κανα αλλο τετιο για να διαβασω μετα?! :pray:

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Κι εγώ έδωσα 9 ευρώ γι'αυτό το κόσμημα! Εξαιρετικότατο και κλάσεις ανώτερο από την αντίστοιχη ιστορία του Μπάτμαν που δεν μου άρεσε καθόλου! Ανέβηκε πολλά σκαλιά στα μάτια μου ο Σούπερμαν. Το προτείνω ανεπιφύλακτα! Καταπληκτική ιστορία, φοβερό ρετρό (;) σχέδιο και ένας Μουρ που δίνει ρέστα!

 

 

Τελικά έζησε μαζί με την Λόις ο Σούπερμαν, σωστά;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μάλιστα, και κάπως έτσι κλείνει η ιστορία ενός υπερήρωα από άλλο πλανήτη και γαλαξία. Είναι λίγο αγχωτικό το τέλος του σούπερμαν με τις μάχες κλπ κολπάκια με τον χωροχρόνο και τις επισκέψεις από άλλα μέρη - άλλους χρόνους - άλλα λόγια να αγαπιώμαστε, αλλά τα προσπερνάω όλα γιατί αυτό που μου άρεσε στα υπερηρωικά που μεγάλωσα μαζί τους, πάντα ήταν αυτού του είδους το σχέδιο, το κάπως πια ρετρο αλλά ταιριαστό με τα δικά μου πρώτα υπερηρωικά (και όχι μόνο) αναγνώσματα. Πιο έντονα και πιο ζωντανά χρώματα, με παράλληλα πιο καθαρές γραμμές που κάπως προδίδουν ίσως το πρόσφατο της έκδοσης, αλλά ναι μόνο κάπως έτσι θα μπορούσε να κλείσει το έπος του σούπερμαν που άρχισε με την εξιστόρηση των περιπετειών του επί εποχής Ψαρόπουλου.

 

Δεν θα μιλήσω για την έκδοση, η Anubis έχει μία θετική παράδοση γύρω από τις εκδόσεις της, την οποία την διατηρεί το παρόν και ίσως κάνει και ένα κλικ παραπάνω, καθώς μου φάνηκε πιο καλοδεμένο, πιο φροντισμένο, με καλύτερο εξώφυλλο, αλλά φυσικά πάντα με όλα τα επιπλέον σχόλια, εξώφυλλα, ιστορικό, κλπ που προσφέρει σε ξεχωριστές της εκδόσεις. Η ιστορία, χμ... κάπου μου άρεσε, κάπου μου φάνηκε λίγο παιδιάστικα κάποια πράγματα, αλλά έχει ενδιαφέρον να βλέπεις τον αύθαρτο υπερήρωα να έχει προβληματισμούς, άγχη και ερωτηματικά παρόμοια με τον πιο ανθρώπινο συνάδελφο του Μπάτμαν. Κοίτα να δεις που μετά από τόσα χρόνια στον πλανήτη Γη αρχίζει να νιώθει την ανάγκη να είναι ένας απλός άνθρωπος. Σε φέρνει κάπως πιο κοντά στην θέληση του για τερματισμό όλων αυτών των αγώνων και της μόνιμης πάλης και την ανάγκη για λίγη ηρεμία, αφού όμως γίνει ένας μικρός πανικός που φυσικά είναι απαραίτητος σε κάθε περίπτωση μην ξεχνιώμαστε. Το τέλος μάλλον αναμενόμενο, αν και είναι λίγο αλήτες καθώς η σούπερ μεταμφίεση του σούπερμαν ήταν πάντα ο Κλαρκ με τα γυαλάκια και την τούφα να πέφτει μπροστά, τώρα μάλλον κάτι πήγε στραβά αφού ξεπέρασαν τον εαυτό τους. :P

 

Γενικά μου άρεσε, αλλά πολύ περισσότερο όπως είπα με τράβηξε ο σχεδιασμός της ιστορίας, που έμεινε σε αυτό το κλασικό και όπως είπα πια ρέτρο μοτίβο. Κλείνει μία περίοδο με τον καλύτερο τρόπο και συμφωνώ με τον ξεπέτα, ναι δεν είναι διαμάντι αλλά τέλος πάντων μπορεί να πει κανείς ότι είναι κάποιου άλλου είδους πολίτιμος λίθος, ίσως ρουμπίνι, ίσως ζαφείρι, ποιος ξέρει ίσως κρυπτονίτης (οπότε κρατήστε το μακριά από τα υπόλοιπα σουπερμανοϋπερηρωικά τευχάκια - τομάκια για να μην σας τα αρωστήσει).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πήρα κι εγώ το τομάκι αυτό από την προσφορά της Anubis...!

 

Αν και δεν έχω διαβάσει πολλά υπερηρωικά με τον Σούπερμαν,μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!

 

Κλείνει ένα μεγάλο κεφάλαιο και λύνονται οι απορίες πολλών αναγνωστών για το εάν υπάρχει άλλος τρόπος να πεθάνει ο ήρωας εκτός από τον κρυπτονίτη...! :)

 

Γι'άλλη μία φορά ο Moore δίνε ρέστα...! :respect:

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο από το αντίστοιχο τομάκι με τον χαμό του Batman...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πηρα απο το τελευταιο μπαζαρ της Ανουμπις και δεν το μετανιωσα!

 

Δεν ειναι το στυλ μου, επρεπε να ξεπερασω το γεγονος, οτι δεν γνωριζω πολλους απο τους

χαρακτηρες, πχ. Μπιζαρο, Τοϋμαν, Φαρσερ, Μπρεϊνιακ, Κρυπτο και αλλους.

 

Παρ' ολα αυτα το βρηκα εξαιρετικο, ο Moore οπως παντα απογειωνει την ιστορια και σε κραταει

σε αγωνια μεχρι το τελος! Ο τροπος που κλεινει το κομικ μου αρεσε πολυ και μπορω να πω

οτι αν και σκεφτηκα διαφορα σεναρια διαβαζοντας το, αυτο το τελος δεν το περιμενα.

 

Ενα κομικ που σεβεται τον εαυτο του και τον αναγνωστη, φανταζομαι οτι δεν λειπει απο κανεναν

θαυμαστη του Superman ή του Moore. Προτεινεται ανεπιφυλακτα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το trade κυκλοφορεί από προχθές στα περίπτερα προς 9,90€ με την ταμπέλα ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ, ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ GRAPHIC NOVELS DC.

 

._5432386118b31.jpg

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κατ αρχας να πω οτι δεν ειμαι φαν του Superman. Το αντιθετο θα ελεγα.... μου ειναι απο αδιαφορος εως εκνευριστικος.

 

Αλλά μου αρεσει ο Μοοre σε οτι δικο του εχω διαβασει ως τωρα. Εκτος απ τις σκορπιες ιστοριες της DC που με κουρασαν λιγο. Καλα δεν εχω διαβασει και τα άπαντα του, αλλα πχ το Watchmen και Vendetta τα αγαπησα.

 

Στα του τομου... δε μ αρεσε ιδιαιτερα. Πολυ ωραιο σχεδιο, ναι. Το σεναριο, χμ, ειχε ενδιαφερον, ειχε συναισθηματικη φορτιση και προσμονή, αλλά το ολο κόνσεπτ στο τέλος, και ο μεγάλος "κακός" απο πισω..... meh, που θα λεγε και ο Fandom. Ναι, οκ, προφανως και ξερω λιγα πραγματα για τον Σουπερμαν, και τα περισσοτερα απ αυτα ειναι της νεας εποχης (απ το 2000 μεχρι σημερα) , αλλά

τι ηταν τούτο? ΜΞΥΖΠΤΛΚ???? Σοβαρα τωρα? Ειν ονομα για αθανατο τυπο 5ης διαστασης? το λιγοτερο ηλιθιο μου φανηκε.

 

 

Το τελος ναι μεν ιδιαιτερο και με υπονοουμενο, αλλά

και καλα καθησε να γραψει τα τελευταια 2 τευχη που θα μιλουσαν για το Θανατο του Σουπερμαν, και εν τελει μας παρουσιασε τον Σουπερμαν ζωντανο, απλώς θνητο. Οκ. Τρυπα στο νερο.

 

 

4/10. Λυπαμαι, περιμενα κατι πολυ καλυτερο. Για μενα δε συγκρινεται με το αντιστοιχο του Μπατμαν.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Όντως η όλη υπόθεση με τον κακό μου φάνηκε προχειροφτιαγμένη όπως επίσης και η εμφάνιση από τον 30ο αιώνα της League και των "κακών" (κάτι τέτοια κάνουν και ο κόσμος στρέφεται αλλού, πολύ μπέρδεμα  :down: ) 

 

Κατα τ'άλλα, όμορφη ιστορία και ωραίο σχέδιο. Ανάμεσα σ'αυτό και του Σκοτεινού Ιππότη, προτιμώ το δεύτερο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Όντως η όλη υπόθεση με τον κακό μου φάνηκε προχειροφτιαγμένη όπως επίσης και η εμφάνιση από τον 30ο αιώνα της League και των "κακών" (κάτι τέτοια κάνουν και ο κόσμος στρέφεται αλλού, πολύ μπέρδεμα  :down: ) 

 

Κατα τ'άλλα, όμορφη ιστορία και ωραίο σχέδιο. Ανάμεσα σ'αυτό και του Σκοτεινού Ιππότη, προτιμώ το δεύτερο..

 

Ο λόγος που η ιστορία δεν είναι εύκολη να την παρακολουθήσει ο μέσος αναγνώστης είναι επειδή ουσιαστικά είναι ένα love letter σε μια ολόκληρη εποχή του Superman. Είναι αναπολόγητα φτιαγμένη για ένα niche κοινό που διάβαζε Σούπερμαν τότε. Για αυτό το σχέδιο και ο τρόπος εξιστόρησης είναι τόσο "παλαιικός" για να δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση της οικειότητας. 

 

 

Δεν ήταν φτιαγμένη ώστε να φέρει νέους φάνς εξού και το πάνθεον χαρακτήρων. Είναι ένα μεγάλο αντίο στον Superman του παρελθόντος και στο καστ που τον περιέβαλε για 30 περίπου χρόνια και για αυτό εκδόθηκε σχεδόν ταυτόχρονα με το Man of Steel του John Byrne που ήταν η νέα αρχή και η εισαγωγή για τους νέους φάνς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to SUPERMAN: ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ;

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης εξώφυλλο και οπισθόφυλλο,

ενώ συμπληρώθηκαν επιπλέον στοιχεία στο πινακάκι της παρουσίασης.  :)

 

:holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το Spiderman της Μarvel συλλογής της Hachette μου άνοιξε την όρεξη για υπερηρωικά και είπα να διαβάσω κάποια απ΄αυτά που θεωρούνται top στο είδος.
Ψάχνοντας λίστες στο διαδίκτυο και στο youtube, το συγκεκριμένο κόμικ του Alan Moore εμφανιζόταν στις πρώτες επιλογές, τουλάχιστον όσον αφορά τον συγκεκριμένο ήρωα. Είπα λοιπόν να το τιμήσω :)

 

Να ανοίξω μια παρένθεση και να πω ότι δεν είμαι άσχετος με τον Superman(τουλάχιστον έτσι νόμιζα :lol:), καθώς ήταν ο αγαπημένος μου υπερήρωας όταν ήμουν μικρός. Είχα δει αμέτρητες φορές τις ταινίες με τον Κρίστοφερ Ριβ, ενώ είχα και τα πρώτα τευχάκια της Πέργαμος.
Απ΄ό,τι φάνηκε όμως μάλλον έμεινα στον Superman της δεκαετίας του ΄80 και από τότε έχει εξελιχθεί πολύ ο ήρωας. Κλείνει η παρένθεση.

 

Πριν πάω στο ζουμί να πω αρχικά ότι η έκδοση είναι άψογη, με αναφορά στους συντελεστές του άλμπουμ κι ένα πολύ ενδιαφέρον δισέλιδο κείμενο που αναφέρει στο πως φτάσαμε στη δημιουργία του εν λόγω έργου.

Στα του περιεχομένου τώρα. Το "Τι Απέγινε ο Άνθρωπος του Αύριο" είναι μια ιστορία επίλογος σε μια εποχή του Superman που κράτησε σχεδόν 50 χρόνια.
Παρευλαύνουν ένα σωρό εχθροί και φίλοι του, που οι περισσότεροι να πω την αλήθεια, μου είναι άγνωστοι.
Κι εδώ έγκειται το "πρόβλημα" :thinking:Είναι μια ιστορία που πρέπει να ΄χεις υπόβαθρο για να την κατανοήσεις στην πλήρη της έκταση.
Συναντάμε πρόσωπα και αναφέρονται γεγονότα που μόνο οι γνώστες κατανοούν.
Σίγουρα πιάνεις το γενικό νόημα και άσχετος να είσαι, αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι εκτιμάς περισσότερο το κόμικ αν ξέρεις καλά το σύμπαν του Superman.

 

Συμπέρασμα. Δεν το συστήνω σε όσους δεν έχουν καλές γνώσεις γύρω απ΄τον "Άνθρωπο-Ατσάλι", χωρίς να λέω ότι είναι απαγορευτικό να το διαβάσουν όσοι ανήκουν σ΄αυτήν την κατηγορία.
Και στο δια ταύτα.
Από ποια ιστορία να ξεκινήσει ένας "πρωτάρης"; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

"Κι εδώ έγκειται το "πρόβλημα" :thinking:Είναι μια ιστορία που πρέπει να ΄χεις υπόβαθρο για να την κατανοήσεις στην πλήρη της έκταση."

 

+∞

 

:cheers5: 

 

 

edit δεν μπορώ να απαντήσω από που να ξεκινήσεις :) προσωπικά είχα ξεκινήσει με τα Σούπερμαν του Ψαρόπουλου, αλλά προφανώς και δεν σου το προτείνω :) Ίσως άμα τσέκαρες τα μηνιαία που έβγαζε η Anubis. Ongoing αξιοπρεπή storylines. Διότι ότι "σπέσιαλ" μου έρχεται στο μυαλό, είναι "σπέσιαλ" διότι διαφέρει από τα άλλα... :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mηνιαία της Anubis εννοείς αυτή τη σειρά;
Aν ναι, ξέρεις που μπορώ να τα βρω; Στο site της Anubis δεν τα έχει. Όχι διαθέσιμα απλά. Δεν τα έχει γενικώς.

 

Ήθελα να ρωτήσω επίσης και για το "All-Star Superman" που θεωρείται τοπ.
Aξίζει για πρωτάρη ή θέλει κι αυτό υπόβαθρο; :thinking:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτή τη σειρά. Από τη στιγμή που την είχαν βγάλει στο σφυρί σε "επανασυσκευασμένα" τομάκια και κατέληξα να την παίρνω μέχρι και εγώ στο έτσι, λογικά δεν θα υπάρχει πουθενά ως καινούργια :) Οπότε εστίασε στα storylines που μεταφράσανε (πλην του Red Son που είναι Elseworlds) και βρες τα στο αγγλικό :) 

Δεν μπορώ να απαντήσω για το All Star. Ούτε που το θυμάμαι :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

15 λεπτά πριν, Laz33MS είπε:

Mηνιαία της Anubis εννοείς αυτή τη σειρά;
Aν ναι, ξέρεις που μπορώ να τα βρω; Στο site της Anubis δεν τα έχει. Όχι διαθέσιμα απλά. Δεν τα έχει γενικώς.

Αυτή τη σειρά μπορείς να την βρείς στο myboxes.gr  είναι το site της Anubis με θεματικά κουτιά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

36 λεπτά πριν, hudson είπε:

Αυτή τη σειρά μπορείς να την βρείς στο myboxes.gr  είναι το site της Anubis με θεματικά κουτιά

Ευχαριστώ φίλε hudson :thanks:
Παράγγειλα το Superman Box No 1 που είχε τους 5 πρώτους τόμους της σειράς(περιλαμβάνουν τα 10 πρώτα τεύχη) + τα 2 τεύχη της ιστορίας Birthright.
Και μια χαρά τιμή για τόσα κόμικς.
Ευτυχώς ήταν διαθέσιμο. Τα αντίστοιχα box για Batman και Spiderman τα βγάζει εξαντλημένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το Birthright είναι ένα αριστούργημα και σίγουρα είναι πολύ καλός τρόπος να ξεκινήσεις, εφόσον πρόκειται για origin story. Απλά να ξέρεις ότι δεν ισχύει πλέον σαν προέλευση του ήρωα. Άλλα καλα origin που μπορείς να τσεκάρεις για να μπεις στο σύμπαν είναι το Man of Steel του John Byrne που δημοσιεύτηκε στα τεύχη 1-6 της Πέργαμος (δεν ξέρω αν βρίσκονται εύκολα, κι εγώ τα ψάχνω) και το Superman Secret Origin του Geoff Johns που υπάρχει μόνο στα αγγλικά. Κατά τ'άλλα νομίζω και οι Superman Τόμοι είναι μια καλή ιδέα και περιέχουν καλές ιστορίες όπως το For Tomorrow. Το All Star Superman είναι καλή ιστορία αν ξεπεράσεις το γεγονός ότι κάθε τεύχος μοιάζει αυτοτελές κι αυτό σε αποσυντονίζει λίγο, αλλά νομίζω κι αυτό θέλει μια καλύτερη κατανόηση του όλου σύμπαντος. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις το Red Son που είχε βγει σε τευχάκια/τόμους από την Αnubis και απ'όσο θυμάμαι ως elseworlds ιστορία δεν χρειάζεται ιδιαίτερη οικειότητα με τον ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχε υπόψιν ότι η "DC Comics" στα live action έχει φάει τη σκόνη της "Marvel Comics" αλλά στις κινουμένων σχεδίων είναι δυνατή με τις βιντεοταινίες της! Σε τέτοιες λοιπόν θα βρεις πολλές μεταφορές από κόμικς, απ' τις ιστορίες που έχουν μεταφραστεί και στην Ελλάδα (ας πούμε ένα 98%), επομένως μπορείς να πάρεις μια "γεύση" και από κει πριν αγοράσεις. Να ξέρεις όμως ότι είναι συντετμημένες ιστορίες και όχι ολοκληρωμένες, όπως στα κόμικς. Κάθε ιστορία σε μια ωρίτσα και κάτι, "χάνει" όπως και να 'χει. Για πλήρη λίστα του τι έχει κυκλοφορήσει γενικότερα, ανέτρεξε στα "Κινούμενα Σχέδια" και ψάξε στα γράμματα για "Batman", "Μπάτμαν", "Superman", "Justice League", "Wonder Woman" & "Flash", να δεις τι θα "ψαρέψεις". Εάν πάλι σε χαλάει και θέλεις να διαβάσεις πρώτα τα κόμικς, εσύ ξέρεις. Προσωπικά, δε θεωρώ πως έχω χάσει κάτι και στις περιπτώσεις που έχει τύχει να δω πρώτα τις ταινίες. Προσοχή στα spoilers!! Δε μπορώ να θυμάμαι σε ποια παρουσίαση έχει γραφεί τι!! Νομίζω πάντως ότι λείπουν αρκετές παρουσιάσεις απ' την κοινότητα... Μια δεύτερη λύση είναι η IMDB. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Άλλα καλα origin που μπορείς να τσεκάρεις για να μπεις στο σύμπαν είναι το Man of Steel του John Byrne που δημοσιεύτηκε στα τεύχη 1-6 της Πέργαμος (δεν ξέρω αν βρίσκονται εύκολα, κι εγώ τα ψάχνω) και το Superman Secret Origin του Geoff Johns που υπάρχει μόνο στα αγγλικά. Κατά τ'άλλα νομίζω και οι Superman Τόμοι είναι μια καλή ιδέα και περιέχουν καλές ιστορίες όπως το For Tomorrow. Το All Star Superman είναι καλή ιστορία αν ξεπεράσεις το γεγονός ότι κάθε τεύχος μοιάζει αυτοτελές κι αυτό σε αποσυντονίζει λίγο, αλλά νομίζω κι αυτό θέλει μια καλύτερη κατανόηση του όλου σύμπαντος. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις το Red Son που είχε βγει σε τευχάκια/τόμους από την Αnubis και απ'όσο θυμάμαι ως elseworlds ιστορία δεν χρειάζεται ιδιαίτερη οικειότητα με τον ήρωα.

Tα πρώτα τευχάκια της Πέργαμος τα έχω διαβάσει(τα είχα μάλιστα κάποτε αλλά τα πέταξε η θεία μου). Μου άρεζαν, κι αν θυμάμαι καλά περιείχαν το γνωστό origin του ήρωα όπως το ξέρουμε κι απ΄την ταινία του ΄78.
Για το "For Tomorrow" δεν ξέρω αλλά το 2ο story arc "Up, Up and Away" το συνάντησα ουκ ολίγες φορές σε λίστες με τα top10. Σε μία μάλιστα το είχαν πρώτο :wow:
Πρέπει να ΄ναι δυνατή ιστορία. Καλές κριτικές είχε και η "Βrainiac" και ψήνομαι πολύ να τη διαβάσω, μιας και δεν ξέρω τίποτα για τον συγκεκριμένο εχθρό του Superman.
Το Red Son επίσης θεωρείται top αλλά απ΄ό,τι κατάλαβα είναι what if ιστορία με τον Superman "κομμουνιστή" :lol:

 

 

2 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Έχε υπόψιν ότι η "DC Comics" στα live action έχει φάει τη σκόνη της "Marvel Comics" αλλά στις κινουμένων σχεδίων είναι δυνατή με τις βιντεοταινίες της! Σε τέτοιες λοιπόν θα βρεις πολλές μεταφορές από κόμικς, απ' τις ιστορίες που έχουν μεταφραστεί και στην Ελλάδα (ας πούμε ένα 98%), επομένως μπορείς να πάρεις μια "γεύση" και από κει πριν αγοράσεις. Να ξέρεις όμως ότι είναι συντετμημένες ιστορίες και όχι ολοκληρωμένες, όπως στα κόμικς. Κάθε ιστορία σε μια ωρίτσα και κάτι, "χάνει" όπως και να 'χει. Για πλήρη λίστα του τι έχει κυκλοφορήσει γενικότερα, ανέτρεξε στα "Κινούμενα Σχέδια" και ψάξε στα γράμματα για "Batman", "Μπάτμαν", "Superman", "Justice League", "Wonder Woman" & "Flash", να δεις τι θα "ψαρέψεις". Εάν πάλι σε χαλάει και θέλεις να διαβάσεις πρώτα τα κόμικς, εσύ ξέρεις. Προσωπικά, δε θεωρώ πως έχω χάσει κάτι και στις περιπτώσεις που έχει τύχει να δω πρώτα τις ταινίες. Προσοχή στα spoilers!! Δε μπορώ να θυμάμαι σε ποια παρουσίαση έχει γραφεί τι!! Νομίζω πάντως ότι λείπουν αρκετές παρουσιάσεις απ' την κοινότητα... Μια δεύτερη λύση είναι η IMDB. :)

Μandrake δεν είμαι και τόσο φαν των ταινιών, είτε live action είτε κινουμένων σχεδίων.
Προτιμώ πολύ περισσότερο να διαβάζω κόμικς. Άσε που όπως λες χάνει τουλάχιστον ένα 20% μια ταινία όταν μεταφέρεται από κόμικ :)

 

 

btw δεν μου έχει έρθει ακόμα verification mail για την παραγγελία που έκανα απ΄το myboxes.
Μου ήρθε για την εγγραφή, μου ήρθε για επιβεβαίωση του λογαριασμού αλλά για την παραγγελία τίποτα.
Στο account η παραγγελία εμφανίζεται κανονικά με κατάσταση "προς διεκπεραίωση".
Ξέρω από άλλα sites πως όταν κάνεις παραγγελία, αυτομάτως έρχεται επιβεβαιωτικό mail.
Να ανησυχώ; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή "Αστερίξ", "Τεν Τεν", "Κόρτο Μαλτέζε" και Σία, δεν έχεις παρακολουθήσει ακόμη; :wow: Όπως και να 'χει, εγώ πρότεινα μια παντελώς ανέξοδη εναλλακτική (επειδή είσαι στο ψάξιμο και σε βλέπω "στην πρίζα") με ένα πιο "εύπεπτο" (για τους περισσότερους, κακά τα ψέμματα) μέσον, μιας και το σχέδιο και οι ιστορίες είναι οι ίδιες, για να δεις περί τίνος πρόκειται. Κι εγώ τα κόμικς προτιμώ, αυτό δε θα μ' εμπόδιζε ποτέ όμως να παρακολουθήσω τις ταινίες κι επειδή η διάρκειά τους είναι σχετικά μικρή & ισχύουν όσα προανέφερα. Δε θεωρώ πως "έχασα" κάτι. Ακόμη και όταν το έκανα ανάποδα. Σε live action μεταφορά ασφαλώς και θα προτιμούσα να είχα πιάσει το κόμικ πρώτο! Ένιγουεϊ... Εσύ ξέρεις...

Για το άλλο που ρωτάς, είχα πάθει ιστορία σε Anubisbox και δε μπορούσε να μου δημιουργηθεί λογαριασμός για άγνωστο λόγο (και δεν ίσχυε ο ίδιος που είχα στην άλλη σελίδα της "Anubis", απ' όπου είχα παραγγείλει παλαιότερα). Μετά από 2 τηλέφωνα με υπάλληλο δε βγάλαμε άκρη, είπε ότι θα το στείλει σε τεχνικό (και τις δύο φορές), με γειώσανε και δεν έγινε τίποτα, οπότε τους τα βρόντηξα και δεν έδωσα παραγγελία... Στο myboxes δεν έχω παραγγείλει ακόμη και δε ξέρω. Μόνο βιβλία και ορισμένα manga θα αγόραζα, βέβαια, όλα τα άλλα τα έχω ήδη (και σε τεύχη, όχι σε τόμους). Έχει στήσει την ίδια e-shop πλατφόρμα, νομίζω. Ίσως τους τελειώνουν και αφού συνειδητοποίησαν ότι δεν ενημερώνει κάποιος έγκαιρα τη σελίδα, έχουν βάλει "παύση" ώστε να κάνει ο υπάλληλος προέγκριση αφού έχει τσεκάρει το στοκ. Εικάζω βέβαια, δεν έχω ιδέα...

 

Υ.Σ. Το "Red Son" ήταν μια ωραία εναλλακτικής πραγματικότητας ιστορία! Όχι κάτι εξαιρετικά τρομερό, ωστόσο μου άρεσε! Κάτι παρόμοιο είχαν κάνει στον τελευταίο κύκλο της τηλεοπτικής σειράς "Supergirl" με εκείνη. Ακόμη και στην Ελλάδα έχουν δημοσιευτεί πολύ καλύτερες ιστορίες, βέβαια...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Στο site της DC αναφερει οτι εχει συμμετοχη ο Dave Gibbons, αλλά στην ελληνικη εκδοση δεν υπαρχει πουθενα αναφορά του, ξερει κανείς αν οντως εχει συμμετάσχει στα μελάνια και το μολύβι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Superman #423

image.png

 

Action Comics #583

image.png

 

Superman Whatever Happened to the man of tomorrow? (1997 edition)

image.png

 



και καταλήγουμε στο Deluxe Edition του 2009 όπου όντως έχει αυτό το όνομα :) 

image.png

image.png

 

image.png

 

 

ελπίζω να σου έλυσα την απορία :D 

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ευχαριστώ! Κερνάω καφέ από κοντά! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπον, plot twist: την πατησα, δεν ειναι σε αυτη την εκδοση η ιστορια που πηρε μερος ο Gibbons. Γι αυτο και δε βρισκαμε αναφορα στο ονομα του. Η ιστορια εχει συμπεριληφθει στο αλλο τομακι (και ελεγα πού την εχω διαβασει, γιατι κατι με θυμιζε) , ειναι εδω

Οπότε Νικο, εξιχνιαστηκε η υποθεση, παει το αλλο τομακι για υπογραφη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to SUPERMAN: WHATEVER HAPPENED TO THE MAN OF TOMORROW? - ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΥΡΙΟ;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.