Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλασικό ή Ψηφιακό ; [ Πείτε μου τη γνώμη σας... ]


Marsiana

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Διάβασα πρόσφατα σε ένα άρθρο του περιοδικού ΚΟΜΙΞ για μια καινούρια εφαρμογή της εταιρείας Apple, συμβατή με τα iphone και itouch, όπου ο καθένας θα μπορεί να διαβάζει αγαπημένα κόμικς της Ντίσνευ σε ψηφιακή μορφή.. :confuse: .Με την εξέλιξη των συσκευών ανάγνωσης e-book μπορεί να δούμε και αγαπημένα κόμικς στις επιλογές για κατέβασμα ή αγορά...Τι γίνεται τότε ; Αν, ενδεχομένως, αυτή η ψηφιακή επανάσταση εξαπλωθεί και στον χώρο μας, εσείς τι θα επιλέξετε και γιατί ; :thinking:

 

 

Αφιέρωμα για το θέμα της καινούριας εφαρμογής της Apple έγινε εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=16792

Επεξεργασία από Marsiana
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η ψηφιακή επανάσταση έχει ξεκινήσει ήδη και καλά κρατεί. Μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις των μελών περί αυτού, εδώ πέρα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η ψηφιακή επανάσταση έχει ξεκινήσει ήδη και καλά κρατεί. Μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις των μελών περί αυτού, εδώ πέρα ;)

 

Η ψηφιακή επανάσταση έχει σίγουρα ξεκινήσει φίλε PhantomDuck..! Απλά είναι ανεπίσημη, τουλάχιστον στο χώρο μας...Εγώ ρωτάω τι γίνεται σε περίπτωση που τα πράγματα γίνουν πιο επίσημα και τα κόμικς ηλεκτρονικής μορφής αντικαταστήσουν σιγά σιγά τα κλασικά κόμικς στην αγορά...Είναι μια πιθανή μελλοντική πραγματικότητα που διχάζει πρώτα τους βιβλιοφάγους και ύστερα τους υπόλοιπους κλάδους, όπως είναι τα κόμικς...Τι γίνεται σε περίπτωση που μας πουν "τέρμα τα κόμικς σε χαρτί, από ΄δω και πέρα μόνο ψηφιακά?" Δύσκολο βέβαια, αλλά όχι απίθανο...Και δεν μιλάμε για πλήρη εξαφάνιση των έντυπων κόμικς, αλλά για περιορισμό της διάθεσής τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Απίθανο.Δεν πρόκειται τέτοιο πράγμα.Η "ψηφιακούρα" μόδα είναι και θα οεράσει ή στην χειρότερη περίπτωση θα κατακτήσει ένα αγοραστικό μερίδιο ,μηδαμινό σε σχέση με το κοινό που αγοράζει κόμικ.

Τα ίδια ακριβώς έλεγαν (οι πιο φαντασιόπληκτοι) όταν είχαν εμφανιστεί οι υπολογιστές ,ότι πλέον δεν θα χρειαζόμασταν χαρτί ,ότι όλα θα γίνονται μέσω υπολογιστών κ.α.Μετά από 15 χρόνια,τίποτα από αυτά δεν έχει επαληθευτεί και είναι λογικό διότι όπως και να το κάνουμε το χαρτί είναι απείρως πρακτικότερο από οποιαδήποτε οθόνη. Και ειδικά τα κόμικ που αποτελούν αντικείμενο συλλογής και αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη κάποιου φυσικού μέσου,δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

 

Έχω ακούσει μερικούς που λένε "Έχω 10.000 comics".Και όταν τους ρωτάς πως κι έτσι,απαντάνε "Τα κατέβασα" :lol:.Δείτε πόσο γελεοίο ακούγεται σε εμάς και σκεφτείτε ότι εξίσου γελοίο ακούγεται σε οποιoνδήποτε συλλέγει comics.Οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου,δεν τίθεται καν κίνδυνος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κι όμως.. Ο Υπολογιστής αντικατέστησε το χαρτί σε πολύ μεγάλο βαθμό... Ρίξτε μια ματιά στο γραμματοκιβώτιο της πολυκατοικίας σας. Πόσα γράμματα ή κάρτες βλέπετε; Ελάχιστά ή καθόλου έτσι; Μόνο λογαριασμοί και διαφημιστικά/ενημερωτικά έντυπα πια... Τα mail & τα sms έχουν αντικαταστήσει σε μεγάλο το χαρτί και το στυλό. Και αν η νομοθέσια το επέτρεπε και η είχε περισσότερος κόσμος Η/Υ στο σπίτι του ούτε λογαριασμούς δεν θα βλέπαμε.

 

Στα κόμικς τώρα. Ο βασικός τους σκοπός είναι η ανάγνωση και όχι η συλλογή. Το κόμικ σαν μέσο πρέπει να εξυπηρετεί και κάποια στάνταρ. Να είναι φτηνό, να είναι ελαφρύ και να μεταφέρεται εύκολα. Στην φάση της τεχνολογίας όπως είναι τώρα τίποτα δεν καταφέρνει να ικανοποιεί και τους τρείς παράγοντες, οπότε (και μέχρι να βγεί το ηλεκτρονικό "χαρτί") δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Παρ όλα αυτά είναι κάτι παραπάνω απο σίγουρο πώς κάποια στιγμή θα συμβεί.

 

Τα πάντα είναι θέμα κόστους. Όπως με την μουσική που τα Walkman τα αντικατέστησαν τα Discman και αυτά τα mp3.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αναπόφευκτα το χαρτί σαν μέσο θα εκλείψει ή θα κριθεί ανούσια η χρήση του αργά ή γρήγορα. Δεν πειράζει... τα δικά μας κόμικς στο μέλλον θα γίνουν συλλεκτικά, θα αποκτήσουν ανεκτίμητη αξία και θα τα πουλάμε (τα τρισέγγονα μας δλδ) για πολύ μεγάλο αριθμό credits στους ανθρώπους που μένουν στις αποικίες μας στον Άρη. :D;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κι όμως.. Ο Υπολογιστής αντικατέστησε το χαρτί σε πολύ μεγάλο βαθμό... Ρίξτε μια ματιά στο γραμματοκιβώτιο της πολυκατοικίας σας. Πόσα γράμματα ή κάρτες βλέπετε; Ελάχιστά ή καθόλου έτσι; Μόνο λογαριασμοί και διαφημιστικά/ενημερωτικά έντυπα πια... Τα mail & τα sms έχουν αντικαταστήσει σε μεγάλο το χαρτί και το στυλό. Και αν η νομοθέσια το επέτρεπε και η είχε περισσότερος κόσμος Η/Υ στο σπίτι του ούτε λογαριασμούς δεν θα βλέπαμε.

Θα μου επιτρέψεις να έχω πολλές και σοβαρές αμφιβολίες επ αυτού

 

Στα κόμικς τώρα. Ο βασικός τους σκοπός είναι η ανάγνωση και όχι η συλλογή.

Για τους περισσότερους.Για μια υπολογίσιμη μερίδα των αγοραστών οχι.

 

Το κόμικ σαν μέσο πρέπει να εξυπηρετεί και κάποια στάνταρ. Να είναι φτηνό, να είναι ελαφρύ και να μεταφέρεται εύκολα. Στην φάση της τεχνολογίας όπως είναι τώρα τίποτα δεν καταφέρνει να ικανοποιεί και τους τρείς παράγοντες, οπότε (και μέχρι να βγεί το ηλεκτρονικό "χαρτί") δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Παρ όλα αυτά είναι κάτι παραπάνω απο σίγουρο πώς κάποια στιγμή θα συμβεί.

Πολύ αισιόδοξος είσαι.

 

Τα πάντα είναι θέμα κόστους. Όπως με την μουσική που τα Walkman τα αντικατέστησαν τα Discman και αυτά τα mp3.

 

Και το βυνίλιο ζει και βασιλεύει και κάθε νέος δίσκος που βγαίνει κυκλοφορεί και σε βινύλιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τα παντα κρινονται απο το αγοραστικο κοινο πιστευω.Αμα κατι πουλαει και βγαζει κερδος συνεχιζει.Δε νομιζω οτι τα κομικς θα σταματησουν ποτε να τυπωνονται σε χαρτι,εξαλλου ας μην κοροιδευομαστε ο μεσος ορος ηλικιας των ατομων που διαβαζουν κομικς εχει αυξηθει αρκετα(οσον αφορα τα mainstream γιατι με αυτα ασχολουμαι)και αυτο το κοινο δεν ειναι διατεθειμενο να αλλαξει συνηθειες εκτος και αμα αυξηθουν πολυ οι τιμες των τυπωμενων κομικς και οι μισθοι δουν δραματικη καθοδο,αλλα τοτε θα προκειται για εξαναγκασμο και οχι επιλογη.Εξαλλου τα περισσοτερα παιδια δεν ασχολουνται με κομικς πλεον καθως προτιμουν τα βιντεοπαιχνιδια οποτε θα μεινει αναγκαστικα ο πυρηνας των οπαδων και αυτοι δεν αλλαζουν το χαρτι με τιποτα.Παντως αμα εξαιρεσουμε τη ασκοπη χρηση χαρτιου(λογαριασμοι οπως ανεφεραν,γραμματα)ελπιζω ο κοσμος παντοτε να προτιμα το γραπτο για το γραπτο μενει και περναει κ απο καποια εγκριση(εκδοτη)σε αντιθεση με το net που ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αλογιστα κρυμενος πισω απο ενα πληκτρολογιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5662 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στα κόμικς τώρα. Ο βασικός τους σκοπός είναι η ανάγνωση και όχι η συλλογή.

Ασφαλώς και βασικός τους σκοπός είναι η ανάγνωση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όταν το διαβάσεις θα το πετάξεις,όπως πχ με ένα περιοδικό ή μια εφημερίδα.Και ασφαλώς δεν αναφέρομαι μόνο σε άτομα όπως τα μέλη του GC που ξέρουν και εκτιμούν την αξία των comics.Kαι "απλοί" άνθρωποι που θα τύχει να πέσει στα χέρια τους για χ λόγους ένα τεύχος,θα το κρατήσουν ή έστω θα το δώσουν σε κάποιο παιδάκι.

Εξάλλου,μην ξεχνάμε και το άλλο.Στη μεγαλύτερη μάλλον βιομηχανία comics στο κόσμο,την αμερικάνικη,έχουν δώσει έμφαση εδώ και καιρό στο να προσελκύσουν συλλέκτες-αναγνώστες.Μόνο το previews της Μarvel να δεις,πιο πολλά θα είναι τα variant εξώφυλλα απ'τους μηνιαίους τίτλους..Πλέον στο κάθε τίτλο βγάζει και απο 2-3 variants.Και αυτό γιατί ξέρει πως άμα κάποιος θέλει απλώς να διαβάσει το τεύχος,θα το κατεβάσει γρήγορα και ανώδυνα,χωρίς να κουνηθεί απ'τη θέση του και να ξοδεύσει ούτε ένα ευρώ.

Και αυτό σαν ένα παράδειγμα τακτικής της μεγαλύτερης σε πωλήσεις εταιρίας.Μην σχολιάσουμε δε τη βιομηχανία που υπάρχει για τη σωστή διατήρηση των τευχών.

Άμα μπει κάποιος στη στη διαδικασία να αγοράσει ένα comic,θα το αγοράσει για να το κρατήσει.Εκτός άμα έχει την οικονομική ευχέρεια να αγοράζει ότι του καπνίσει. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εμ... ρε παίδες... Διαβάσατε πουθενά να γράφω ότι είναι μόνο για διαβάσμα και μετά τα πετάς; Φυσικά και τα κρατάς. Απλά ο σκοπός που αγοράζει κόμικς η μεγάλη-τεράστια πλειοψηφία των αναγνωστών είναι για να τα διαβάσει και όχι για να τα συλλέξει. Και ειδίκά εκείνα τα άτομα που αγοράζουν ένα τεύχος και μετά τρέμουν στην ιδέα μην κάνουν μια δακτυλιά και δεν το διαβάζουν κάν για να μην πέσει απο το 9.8 στο 9.6 και το κλείνουν σε πλαστικό, θεωρώ πως είναι για λύπηση. Άλλα μπορεί να κάνω και λάθος, however αυτή είναι η άποψή μου. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Απλά ο σκοπός που αγοράζει κόμικς η μεγάλη-τεράστια πλειοψηφία των αναγνωστών είναι για να τα διαβάσει και όχι για να τα συλλέξει. Και ειδίκά εκείνα τα άτομα που αγοράζουν ένα τεύχος και μετά τρέμουν στην ιδέα μην κάνουν μια δακτυλιά και δεν το διαβάζουν κάν για να μην πέσει απο το 9.8 στο 9.6 και το κλείνουν σε πλαστικό, θεωρώ πως είναι για λύπηση. Άλλα μπορεί να κάνω και λάθος, however αυτή είναι η άποψή μου.

 

Πιστεύω κι εγώ πως τα κόμικς προπάντων είναι για ανάγνωση και ευχαρίστηση του αναγνώστη, δεν αγοράζεις κάτι μόνο και μόνο επειδή αργότερα θα ανέβει η αξία του, αν δεν πρόκειται καν να το ανοίξεις...Αυτό πλέον ξεφεύγει από το όρια του προσωπικού ενδιαφέροντος και γίνεται ενασχόληση με σκοπό το κέρδος, αφού οι περισσότεροι που το κάνουν έχουν σκοπό να πουλήσουν ό,τι έχουν συλλέξει. Και διευκρινίζω, για να μην παρεξηγηθώ, η συλλογή έρχεται σε ορισμένες περιπτώσεις ως άμεση συνέπεια του ενδιαφέροντος. Άλλο να σου αρέσουν τα κόμικς, να τα διαβάζεις και να τα συλλέγεις για τον εαυτό σου, κι άλλο να τα συλλέγεις για να τα πουλήσεις...

 

Τα παντα κρινονται απο το αγοραστικο κοινο πιστευω.Αμα κατι πουλαει και βγαζει κερδος συνεχιζει.Δε νομιζω οτι τα κομικς θα σταματησουν ποτε να τυπωνονται σε χαρτι,εξαλλου ας μην κοροιδευομαστε ο μεσος ορος ηλικιας των ατομων που διαβαζουν κομικς εχει αυξηθει αρκετα(οσον αφορα τα mainstream γιατι με αυτα ασχολουμαι)και αυτο το κοινο δεν ειναι διατεθειμενο να αλλαξει συνηθειες εκτος και αμα αυξηθουν πολυ οι τιμες των τυπωμενων κομικς και οι μισθοι δουν δραματικη καθοδο,αλλα τοτε θα προκειται για εξαναγκασμο και οχι επιλογη.Εξαλλου τα περισσοτερα παιδια δεν ασχολουνται με κομικς πλεον καθως προτιμουν τα βιντεοπαιχνιδια οποτε θα μεινει αναγκαστικα ο πυρηνας των οπαδων και αυτοι δεν αλλαζουν το χαρτι με τιποτα.

 

Προσωπικά κι εγώ προτιμώ το χαρτί. Όμως πιστεύω πως μπορεί βέβαια να είναι λίγοι, αλλά υπάρχουν και στις νέες γενιές εκπρόσωποι της λατρείας των κόμικς. Αυτές οι νέες γενιές θα κληθούν να αποφασίσουν κάποια στιγμή στο μέλλον, για το αν θα συνεχίσουν την παράδοση ή αν θα ενδώσουν στην τεχνολογική επανάσταση (στην ουσία στη συνέχεια της επανάστασης). Και δυστυχώς θα υπάρχουν πλεονεκτήματα. Δεν θα χρειάζεται να διαθέτουν χώρο, βιβλιοθήκες και οποιουδήποτε είδους έπιπλα, όταν το μόνο που θα χρειάζεται θα είναι χώρος στον σκληρό δίσκο. Το κόστος θα πέσει. Τεύχη που τώρα παλεύουμε για να τα βρούμε, θα είναι μονίμως διαθέσιμα και δεν θα εξαφανίζονται, εφόσον κάποιος τα έχει αποθηκευμένα... Δεν είμαι υπερ αυτής της λογικής, αλλά πιστεύω πως θα έρθει κάποια στιγμή που το δίλημμα θα είναι μεγάλο... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Βασικά πιστεύω ότι τα κόμικς θα έχουν την ίδια τύχη με τα υπόλοιπα έντυπα αναγνώσματα.Αν στο μέλλον πάψουν να υπάρχουν βιβλία ή περιοδικά γενικότερα τότε και τα κόμικς θα γίνουν ηλεκτρονικά.Αυτό όμως δε το βλέπω να γίνετε σύντομα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ δεν το βλέπω να γίνεται ποτέ. Ότι έχει αποδειχθεί πως έχει αξία, δεν πάει ποτέ χαμένο. Το βινύλιο έχει και είχε πάντα αξία και ποιοτικά και ως ανθεκτικότητα και γι'αυτό έχει γίνει μόδα ξανά τα τελευταία χρόνια με επανακυκλοφορίες σε ακόμη καλύτερο φορμάτ βινυλίου, των 180 γραμμαρίων. Το βιβλίο έχει και είχε μεγάλη αξία επίσης και έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με παλαιότερα (χαρτί-δέσιμο κτλ.). Η τεχνολογία επιτρέπεται στην τέχνη αλλά έχει κι αυτή τα όριά της. Και η λογοτεχνία όπως και το κόμικ είναι τέχνη που δεν αποτυπώνεται το ίδιο, ξερά ηλεκτρονικά. Το έργο χάνει την αξία του. Χάνει σε σημεία. Φούσκα είναι, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε, που κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει. Αλλά ακόμη κι αν υποθέσουμε πως γίνει μια ολοκληρωτική μεταφορά και αλλαγή απ'το χαρτί στους υπολογιστές και στα PDA (δυστυχώς Ανδρέα μια χαρά μεταφέρονται και τα κόμικς σε ηλεκτρονική μορφή...) είμαι πεπεισμένος πως δεν θα το προλάβουν ούτε τα εγγόνια μου. Όσο για τα γράμματα λογαριασμών κτλ., η χρήση της τεχνολογίας είναι παραπάνω από θεμιτή. Την γραφειοκρατία και την περιττή χαρτούρα είναι που θέλει να ξεφορτωθεί ο κόσμος και προτιμάει/θα προτιμάει (για όσους δεν έχουν εξοικειωθεί ακόμη) να την κάνει ηλεκτρονικά για να κάνει την ζωή του πιο εύκολη. Όχι την βιβλιοθήκη του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για το συγκεκριμμένο θέμα συζήτησης θα κατέτασα τα κόμικ μου σε 3 κατηγορίες: αυτά που παίρνω για να περάσω την ώρα μου, αυτά που αγοράζω επειδή με ικανοποιεί το να αποκτώ ένα κομμάτι της "ιστορίας των κόμικ" και αυτά που αγοράζω καθαρά από φετίχ.

 

Έστω ότι θα υλοποιηθεί η τεχνολογία για ένα έγχρωμο BeBook (tough&feel χαρτιού) προσωπικά θα άλλαζα όλα τα κόμικ της πρώτης κατηγορίας για την ψηφιακή τους έκδοση. Για να γίνω πιο συγκεκριμμένος, μηνιαία/εβδομαδιαία disney, ποπάυ, manga, ηπερηρωικά του κιλού και αρκετά ακόμα δεν θα με πείραζε να μου πιάνουν λιγότερο χώρο. Θα μπορούσα να κάνω και πειραματισμούς σε νέες σειρές ακόμα πιο εύκολα. :P

 

Από την άλλη, ιστορικά κομμάτια όπως τα Κοκομπίλ, τα Σκαθάρια, τους Κρόνους, τα Κομιξ, τα τομάκια της ΓΕΑ, τα Μπόζο, Γέλιο και Χαρά και πολλά άλλα θέλω να τα έχω όπως πρωτοβγήκαν. Μπορεί - μπορεί, μην το πάρετε μετρητίς - να μην τα διαβάσω ποτέ, με ευχαριστούν όμως μόνο και μόνο που τα έχω κοντά μου.

 

Τέλος, τις εκδόσεις φετίχ όπως το hardcovered Camelot 3000, τα διάφορα Absolute, τα επίτομα του Αρκά, tη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ, τα σκληρόδετα του Bilal, το δερματόδετο STORM, τον τεράστιο Αρκραϊντ, την σκληρόδετη Artesia και πόσα άλλα δεν θα τα άλλαζα με τίποτα. Γιατί αυτές οι εκδόσεις δεν βγήκαν απλά για να διαβάσεις τις ιστορίες. Βγήκαν για να μυρίσεις το χαρτί και το μελάνι, για να νιώσεις το βάρος στα χέρια σου, να αγγίξεις τη ράχη και μετά - ίσως - να τα ανοίξεις και να χαθείς στον κόσμο τους. Είναι σαν να αγοράζεις μια μινιατούρα ενώ θα μπορούσες να έχεις μια αφίσα. Η ύπαρξη του αντικειμένου στον χώρο μου δίνει μια ικανοποίηση που δεν την αντισταθμίζει ο ψηφιακός ξάδερφος.

 

Ο καθένας βάζει διαφορετικούς τίτλους σε κάθε μία κατηγορία, αλλά η αρχή είναι πάνω κάτω ίδια. Κάποιες εκδόσεις μπορούν (και έχει νόημα) να κάνουν το βήμα στην ηλεκτρονική εποχή, κάποιες άλλες όμως θα χάσουν κοινό με μια τέτοια κίνηση. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που αυτό το βήμα έγινε από Disney/Marvel ;):valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θα προσθέσω κι εγώ δυο λόγια στα όσα ενδιαφέροντα διάβασα από τους φίλους του φόρουμ:

Σίγουρα είναι πρόοδος να μπορείς να επικοινωνείς με e-mail ή msn ή κάποιο άλλο ηλεκτρονικό μέσο, αποτελεσματικά και σε σύντομο χρόνο και μάλιστα να στέλνεις ή να παίρνεις, με τη μορφή των συνημμένων αρχείων, κάθε είδους έγγραφα, εικόνες και άλλο πολύτιμο υλικό.

Σίγουρα είναι πρόοδος να μπορείς μέσω του ίντερνετ να συγκεντρώνεις πολύτιμες πληροφορίες που θα χρειαζόσουν πολύ χρόνο και κόπο και συχνά σημαντική δαπάνη για να τις αποκτήσεις, με την προϋπόθεση βέβαια να μπορείς να φιλτράρεις και να τιθασεύεις σε κάποιο βαθμό αυτό το τεράστιο, συχνά ανεξέλεγκτο και καμιά φορά ανεύθυνο ή και επικίνδυνο πληροφοριακό υλικό.

Και είναι πολύτιμο βοήθημα π.χ. η δυνατότητα μέσω του e-banking να κάνεις ένα σωρό συναλλαγές για τις οποίες θα έπρεπε να τρέχεις σε Τράπεζες, Οργανισμούς Κοινής Ωφέλειας κλπ. κλπ. περιμένοντας πολλές φορές αρκετή ώρα στην ουρά.

Σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο να έχει κάποιος τη δυνατότητα να διαβάσει ορισμένα δημοσιεύματα εφημερίδων ή και αποσπάσματα βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή.

΄Ομως για μένα και τη γενιά μου (και ελπίζω και για σας τους νεότερους και πολύ νεότερους) τίποτε δεν μπορεί να αναπληρώσει την απόλαυση που δίνει το διάβασμα ενός βιβλίου. Το άγγιγμά του, το ξεφύλλισμα των σελίδων του, ακόμη και η μυρωδιά του χαρτιού και του μελανιού. Η χαρά να το διαβάζεις ξαπλωμένος στο κρεβάτι ή μέσα στο λεωφορείο ή και περπατώντας όπως έκανα εγώ καμιά φορά όταν ήμουν πιο νέος και κάποτε ...έπεσα πάνω σε ένα στύλο. Θα ήταν κρίμα αν φτάσουμε στο σημείο να τα αντικαταστήσουμε όλα με τα ψηφιακά μέσα.

΄Οσο για τα κόμικς θεωρώ ακόμη πιο δύσκολο να αντικατασταθούν ολοκληρωτικά με ηλεκτρονικές σελίδες. Γιατί τόσο ο αναγνώστης, όσο και -ακόμη περισσότερο- ο συλλέκτης είναι δύσκολο να στερηθεί τη απόλαυση που προσφέρει η "σωματική" παρουσία τους.

Ακόμη, συμφωνώ με την άποψη του φίλου AndreasD ότι είναι για λύπηση τα άτομα που αγοράζουν ένα τεύχος και μετά τρέμουν στην ιδέα μην κάνουν μια δακτυλιά και δεν το διαβάζουν κάν για να μην πέσει απο το 9.8 στο 9.6 και το κλείνουν σε πλαστικό. Κι εγώ συλλέκτης είμαι αλλά αρκούμαι να διατηρώ τα τεύχη της συλλογής μου σε ανεκτή κατάσταση και δεν διστάζω να σημειώνω επάνω κάποιες παρατηρήσεις ή και διορθώσεις λαθών που εντοπίζω(παλιά μου τέχνη κόσκινο).

Τέλος, διάβασα όλες τις απόψεις των φίλων και τις βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες. ΄Ομως με εντυπωσίασαν οι δύο παράγραφοι της τελευταίας καταχώρισης (επιμένω στο γιώτα) της νεαρής Marsiana τόσο για τη στέρεη επιχειρηματολογία τους όσο και για την άψογη χρήση της νεοελληνικής γλώσσας. Σπάνια βλέπω κείμενα μαθητών λυκείου τόσο σωστά διατυπωμένα και χωρίς κανένα γραμματικό, ορθογραφικό ή φραστικό ατόπημα.

Και το λέω με ιδιαίτερη χαρά γιατί σε ολόκληρη τη ζωή μου προσπάθησα να είμαι (για να παραφράσουμε τον ποιητή) "εραστής του σκιρτήματος των λέξεων και μύστης των ορθά διατυπωμένων νοημάτων".

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Βγήκαν για να μυρίσεις το χαρτί και το μελάνι, για να νιώσεις το βάρος στα χέρια σου, να αγγίξεις τη ράχη και μετά - ίσως - να τα ανοίξεις και να χαθείς στον κόσμο τους. Είναι σαν να αγοράζεις μια μινιατούρα ενώ θα μπορούσες να έχεις μια αφίσα.

Είδες σύμπτωση φίλε zoo να γράφουμε και οι δύο ταυτόχρονα για την απόλαυση που προσφέρει η μυρωδιά του χαρτιού και του μελανιού!

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους φίλους Χρήστο & Τρύφωνα. Είμαι φάν και εγώ του χαρτιού και δεν το αλλάζω με τίποτα. Νομίζω πως με ότι περιέγραψαν και οι δύο άψογα ταυτίζομαι απόλυτα.

 

Σχετικά με το θέμα της συλλογής αντι άλλων σχολίων να προτείνω το πολύ καλό κόμικ Wimbledon Green (PDF) του Seth απο τις εκδόσεις Drawn & Quarterly.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τέλος, διάβασα όλες τις απόψεις των φίλων και τις βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες. ΄Ομως με εντυπωσίασαν οι δύο παράγραφοι της τελευταίας καταχώρισης (επιμένω στο γιώτα) της νεαρής Marsiana τόσο για τη στέρεη επιχειρηματολογία τους όσο και για την άψογη χρήση της νεοελληνικής γλώσσας. Σπάνια βλέπω κείμενα μαθητών λυκείου τόσο σωστά διατυπωμένα και χωρίς κανένα γραμματικό, ορθογραφικό ή φραστικό ατόπημα.

Και το λέω με ιδιαίτερη χαρά γιατί σε ολόκληρη τη ζωή μου προσπάθησα να είμαι (για να παραφράσουμε τον ποιητή) "εραστής του σκιρτήματος των λέξεων και μύστης των ορθά διατυπωμένων νοημάτων".

 

 

:efxaristo::efxaristo::D:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

To ότι κάποια στιγμή θα αλλάξει ο τρόπος πρόσβασης μας στην πληροφορία - ψυχαγωγία, όποιας μορφής και εάν είναι αυτή, είναι σίγουρο. Απλά το πόσο σύντομα θα γίνει έχει σαφώς να κάνει με τις αντιστάσεις που θα επιδείξουν στις αλλαγές οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, αλλά και το κόστος για την μετάβαση αυτή. Είτε αυτό έχει να κάνει με την μουσική, τον κινηματογράφο, τα βιντεοπαιχνίδια, τα κόμικς, παρατηρείται ήδη στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού (αλλά και μακριά στην χώρα του ανατέλλοντος Ήλιου) μία καθαρή στροφή προς την δυνατότητα πρόσβασης μέσω των online υπηρεσιών και προώθηση αυτών των υπηρεσιών. Μουσική, πουλιέται από καιρό σε online καταστήματα, ήδη και ο κινηματογράφος κάνει δυνατά την είσοδο του όχι μόνο σε κονσόλες όπως τα next-gen Xbox360/PS3 όπου μπορείς να νοικιάσεις/αγοράσεις και να την δεις ταυτόχρονα με τους φίλους σου (ο καθένας από το σπίτι του), αλλά και στις επερχόμενες τηλεοράσεις όπως οι Bravia όπου μέσω του μενού τους XMB μπορείς να έχεις πρόσβαση σε ηλεκτρονικά καταστήματα που παρέχουν αυτού του είδους τις υπηρεσίες. Τα παιχνίδια από καιρό έχουν ήδη δείξει ότι θα τραβήξουν τον ίδιο δρόμο, με επιπλέον υλικό (add ons DownLoadedContent) αλλά και με παιχνίδια που κυκλοφορούν αποκλειστικά μέσω των online καταστημάτων (MS marketplace / PS store). Ήδη γίνεται και το ένα ακόμη παραπάνω βήμα ολόκληροι τίτλοι (παλαιότεροι) να πωλούνται πλέον μέσω αυτών των καταστημάτων αλλά και το νέο φορητό σύστημα PSP-Go όπου όλα του τα παιχνίδια είναι σε DLC μορφή.

 

Τα κόμικς όμως που μας ενδιαφέρουν σε ποιο στάδιο βρίσκονται; Αντιστέκονται μεν αλλά ήδη έχουν αρχίσει και αυτά να βρίσκουν το δικό τους κοινό σε αυτού του είδους την τεχνολογία. Ήδη υπάρχουν τόσο για κάποια κινητά online κόμικς, όσο και ετοιμάζεται αντίστοιχη πλατφόρμα σε PS3/PSP για την ψηφιοποίηση εκατοντάδων τίτλων πολύ γνωστών εταιρειών όπως DC/Marvel, κλπ. Επίσης, δέχονται και την "μετάλλαξη - εξέλιξη" τους σε ψηφιακά animated κόμικς όπως τα Watchmen / Uncharted. Σίγουρα θα αντισταθούν περισσότερο και θα αργήσει αυτού του είδους η μετάβαση, γιατί μπορεί η μουσική, ο κινηματογράφος και τα παιχνίδια να έχουν σαν μέσο αλληλεπίδρασης τους με τον ενδιαφερόμενο τα πάνελ των τηλεοράσεων, το κόμικ όμως δεν είναι η φυσική του λειτουργία αυτή. Η λειτουργία τους και η χρήση τους είναι άλλη πολύ πιο απλή, όπως για παράδειγμα στην τσέπη του σακακιού και ανάγνωση τους στο τραίνο, πλοίο, στο σπίτι, κλπ χωρίς καλώδια και λοιπά εξαρτήματα.

 

Προσωπικά θεωρώ το να διατίθενται σύντομα όλα τα κόμικς σε ψηφιακή μόνο μορφή ως κάτι δύσκολο, γιατί απλά δεν υπάρχει η φτηνή φορητή τεχνολογία ακόμη, αλλά και η διάθεση για την αλλαγή αυτή από την τρέχουσα γενιά. Πάντως κάποια στιγμή οι ίδιες οι εταιρείες θα αποφασίσουν ότι τις συμφέρει περισσότερο να τα διακινούν η ίδιες μέσω καλωδίων, παρά διαμέσου των υπολοίπων ενδιάμεσων που ο καθένας προσθέτει το λιθαράκι του στην τελική τιμή, που καλώς ή κακώς μεγάλο μέρος δεν το λαμβάνει ο αρχικός δημιουργός και εκδότης που βάζουν και το έργο ο ένας το ρίσκο ο δεύτερος. Πρόσθετα έξοδα από την μορφή διακίνησης και διαφεύγοντα κέρδη από τους ενδιάμεσους, που με την Online πώληση τους σε μέτρια τιμή θα είναι απλά καθαρό κέρδος για την ίδια την εταιρεία - παραγωγό, χωρίς να εξαρτάται από τις διαθέσεις άλλων. Τα άλλα μέσα ψυχαγωγίας, ήδη κάνουν δειλά - δειλά τα πρώτα βήματα προς εκεί τα κόμικς θα αργήσουν νομίζω λόγω όπως ήδη είπα της ιδιαίτερης μορφής και χρήσης τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2837
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Η έντυπη μορφή βιβλίων, περιοδικών, κομικ κλπ. δεν συγκρίνεται με την ηλεκτρονική.

Εχω κάνει download κάποια παλιά κόμικ αλλά δεν νιώθω την ίδια συγκίνηση όταν τα διαβάζω σε ηλεκτρονική μορφή με την συγκίνηση που νιώθω όταν διαβάζω ένα τυπωμένο παλιό κόμικ. Η υφή του χαρτιού, η δουλειά των δημιουργών η οποία ήταν πολύ προσεγμένη, παρόλο που δεν διέθεταν ψηφιακά μέσα επεξεργασίας, η συγκίνηση ότι το συγκεκριμένο κόμικ προέρχεται από κάποια άλλη εποχή, όλα αυτά δεν μπορεί να τα καλύψει η ηλεκτρονική μορφή. Διαβάζω και βιβλία, περιοδικά, κόμικς κλπ τα οποία έχω κάνει download αλλά προτιμώ την έντυπη μορφή τους.

Με τρομάζει η σκέψη ότι μπορεί κάποτε ότι κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή να αντικατασταθεί από ηλεκτρονική. Σαφώς η τεχνολογία προχωράει αλλά ελπίζω κι εύχομαι να μην προχωρήσει τόσο ώστε να χαθούν τελείως κάποιες σταθερές αξίες όπως η αξία ενός καλοτυπωμένου βιβλίου.

Επίσης τρομάζω στη σκέψη ότι ίσως κάποτε να μην μπορούμε πλέον να παράγουμε χαρτί λόγω της καταστροφής των δασών!!!!

Βέβαια πολύ πιθανόν να βρούμε άλλες λύσεις παραγωγής χαρτιού αλλά ίσως να μην είναι τόσο καλής ποιότητας.

Τα έντυπα σε ηλεκτρονική μορφή σαφώς είναι οικονομικότερα και σαφώς καταλαμβάνουν πολύ λιγότερο χώρο αλλά ούτε αυτά τα πλεονεκτήματα με καλύπτουν τόσο ώστε να με πείσουν ότι η έντυπη μορφή είναι προτιμότερο να αντικατασταθεί από την ηλεκτρονική.

Ένα από τα όνειρα της ζωής μου είναι να δημιουργήσω κάποτε στο σπίτι ένα δωμάτιο το οποίο θα έχει σε κάθε τοίχο του βιβλιοθήκες γεμάτες βιβλία (και αρκετά ράφια με κόμικς) :D

Στο σπίτι ήδη έχουμε τρεις βιβλιοθήκες (μία πολύ μεγάλη και δύο μικρές) αλλά δυστυχώς δεν χωράνε όλες στο ίδιο δωμάτιο. :(

Πολύ συχνά σκέφτομαι ότι η ιδανική δουλειά για μένα θα ήταν να δουλεύω σε βιβλιοθήκη, αγαπώ πάρα πολύ τα βιβλία και το διάβασμα :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ένα από τα όνειρα της ζωής μου είναι να δημιουργήσω κάποτε στο σπίτι ένα δωμάτιο το οποίο θα έχει σε κάθε τοίχο του βιβλιοθήκες γεμάτες βιβλία (και αρκετά ράφια με κόμικς)

 

 

Αχ! Κι εγώ έχω ένα τέτοιο όνειρο...Βλέπω τα βιβλία μου να ξεχειλίζουν παρέα με τα κόμικς από τις βιβλιοθήκες και τα λυπάμαι..Τους αξίζει ένας δικός τους χώρος, αφιερωμένος στην αξία της ανάγνωσης!!!(και της γνώσης, βεβαίως-βεβαίως, :lol: )

 

 

 

 

;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σίγουρα ωραία όλα αυτά που λες φίλη asmin και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά οι αλλαγές που θα γίνουν δεν θα είναι για την δική μας γενιά, η οποία δυστυχώς εν μέρη έχει αρχίσει να χάνει την βαρύτητα της έναντι των εταιρειών. Για την επόμενη γενιά, σύντομα πολλά πράγματα που θεωρούμε δεδομένα ή κάναμε χρήση τους, είτε δεν θα υπάρχει πια η αναγκαιότητα τους, είτε θα θεωρούνται ξεπερασμένα έως περιττά. Δεν υπάρχει καν λόγος να αναφερθώ σε όρους "ξεπερασμένους" όπως συγκίνηση, συναίσθημα, αναμνήσεις και νοσταλγία, αφού η νέα γενιά έχει άλλα ερεθίσματα και άλλα ενδιαφέροντα. Κοντινό παράδειγμα, το οποίο όμως "αγγίζει" και την γενιά μας είναι οι εγκυκλοπαίδειες. Είχαμε βιβλιοθήκες και δεκάδες τόμους από αυτές, πριν χρόνια αγόρασα και μία σειρά "να υπάρχει", μην πω ότι το μετάνιωσα γιατί πλέον στο διαδίκτυο βρίσκεις τα πάντα με ένα κλικ. Το μόνο που μας σώζει είναι μία διακοπή ρεύματος... κεράκι, κρασάκι, καλή διάθεση και ένα καλό βιβλίο / κόμικ. Θα μου πεις, εάν έχει προλάβει να φορτίσει η μπαταρία από τον "ηλεκτρονικό κομικ-αναγνώστη" δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Παράφραση - συμπέρασμα:

"Κατά την γνώμη μου, το ερώτημα δεν είναι το αν τελικά θα καταργηθούν τα κόμικς όπως τα ξέρουμε, αλλά το πότε θα γίνει αυτό."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

:thinking:

Εγώ προτιμώ το χαρτί - στον υπολογιστή πονάνε τα μάτια (τα δικά μου)

ίσως αν οι οθόνες γίνουν ακόμα πιο ξεκούραστες να το ξεχάσω το χαρτί.

Πως λέμε βάλε κανα dvd να δούμε - φόρτωσε κανά κομιξάκι :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ προτιμώ το χαρτί - στον υπολογιστή πονάνε τα μάτια (τα δικά μου)

ίσως αν οι οθόνες γίνουν ακόμα πιο ξεκούραστες να το ξεχάσω το χαρτί.

Γι'αυτό ανέφερα πιο πάνω το έγχρωμο BeBook. Το ασπρόμαυρο τουλάχιστον είναι πραγματικά σαν να διαβάζεις χαρτί - τσέκαρέ το σε κάποιο ηλεκτονικομάγαζο. Πολλά μαγαζιά έχουν κάποιο ανοιχτό για να πάρεις γραμμή περί τίνος πρόκειται.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  147
  • Reputation:   315
  • Achievement Points:  147
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5538 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η έντυπη μορφή βιβλίων, περιοδικών, κομικ κλπ. δεν συγκρίνεται με την ηλεκτρονική.

Εχω κάνει download κάποια παλιά κόμικ αλλά δεν νιώθω την ίδια συγκίνηση όταν τα διαβάζω σε ηλεκτρονική μορφή με την συγκίνηση που νιώθω όταν διαβάζω ένα τυπωμένο παλιό κόμικ. Η υφή του χαρτιού, η δουλειά των δημιουργών η οποία ήταν πολύ προσεγμένη, παρόλο που δεν διέθεταν ψηφιακά μέσα επεξεργασίας, η συγκίνηση ότι το συγκεκριμένο κόμικ προέρχεται από κάποια άλλη εποχή, όλα αυτά δεν μπορεί να τα καλύψει η ηλεκτρονική μορφή. Διαβάζω και βιβλία, περιοδικά, κόμικς κλπ τα οποία έχω κάνει download αλλά προτιμώ την έντυπη μορφή τους.

Με τρομάζει η σκέψη ότι μπορεί κάποτε ότι κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή να αντικατασταθεί από ηλεκτρονική. Σαφώς η τεχνολογία προχωράει αλλά ελπίζω κι εύχομαι να μην προχωρήσει τόσο ώστε να χαθούν τελείως κάποιες σταθερές αξίες όπως η αξία ενός καλοτυπωμένου βιβλίου.

Επίσης τρομάζω στη σκέψη ότι ίσως κάποτε να μην μπορούμε πλέον να παράγουμε χαρτί λόγω της καταστροφής των δασών!!!!

Βέβαια πολύ πιθανόν να βρούμε άλλες λύσεις παραγωγής χαρτιού αλλά ίσως να μην είναι τόσο καλής ποιότητας.

Τα έντυπα σε ηλεκτρονική μορφή σαφώς είναι οικονομικότερα και σαφώς καταλαμβάνουν πολύ λιγότερο χώρο αλλά ούτε αυτά τα πλεονεκτήματα με καλύπτουν τόσο ώστε να με πείσουν ότι η έντυπη μορφή είναι προτιμότερο να αντικατασταθεί από την ηλεκτρονική.

Ένα από τα όνειρα της ζωής μου είναι να δημιουργήσω κάποτε στο σπίτι ένα δωμάτιο το οποίο θα έχει σε κάθε τοίχο του βιβλιοθήκες γεμάτες βιβλία (και αρκετά ράφια με κόμικς) :D

Στο σπίτι ήδη έχουμε τρεις βιβλιοθήκες (μία πολύ μεγάλη και δύο μικρές) αλλά δυστυχώς δεν χωράνε όλες στο ίδιο δωμάτιο. :(

Πολύ συχνά σκέφτομαι ότι η ιδανική δουλειά για μένα θα ήταν να δουλεύω σε βιβλιοθήκη, αγαπώ πάρα πολύ τα βιβλία και το διάβασμα :)

 

:cheers3:

 

με καλυψες απολυτα ομως σε ολα..... :best::best::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Από ότι βλέπω υπάρχουν δύο αντικρουόμενες απόψεις με φανατικούς υποστηρικτές και οι δύο.Θα μου επιτρέψετε πάντως να πιστέψω στην ορθότητα των επιχειρημάτων της πλευράς που υποστηρίζω,αφήνω όμως ανοικτό το ενδεχόμενο να κάνω λάθος ,με μικρή πιθανότητα όμως.

Θα δείξει στο μέλλον ,αν και αμφιβάλλω ότι θα συμβεί η ολική (ή έστω μερική αντικατάσταση του χαρτιού από ψηφιακά μέσα).Είδωμεν

 

 

Υ.Γ: Με βάση την παρατήρηση του tryfev για το ποστ της Marisiana ,ξαναδιάβασα μερικά από τα δικά μου ποστ.Φίλε,δεν βγάζουν κανένα νόημα.Ούτε εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι λέω....Damn!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2837
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σίγουρα ωραία όλα αυτά που λες φίλη asmin και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,

:thanks:

 

Δεν υπάρχει καν λόγος να αναφερθώ σε όρους "ξεπερασμένους" όπως συγκίνηση, συναίσθημα, αναμνήσεις και νοσταλγία, αφού η νέα γενιά έχει άλλα ερεθίσματα και άλλα ενδιαφέροντα.

Φίλε Yoshi αν η νέα γενιά φτάσει κάποτε στο σημείο να θεωρεί "ξεπερασμένες" αξίες όπως η συγκίνηση, το συναίσθημα, οι αναμνήσεις και η νοσταλγία θα είναι τραγικό!!! Ελπίζω κι εύχομαι να μη συμβεί ποτέ αυτό.

 

Το μόνο που μας σώζει είναι μία διακοπή ρεύματος... κεράκι, κρασάκι, καλή διάθεση και ένα καλό βιβλίο / κόμικ. Θα μου πεις, εάν έχει προλάβει να φορτίσει η μπαταρία από τον "ηλεκτρονικό κομικ-αναγνώστη" δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Κι αν δεν έχει προλάβει να φορτίσει η μπαταρία θα υπάρχει πάντα ένα καλό βιβλίο ή κόμικ σε έντυπη μορφή για να περάσουμε ευχάριστα την ώρα μας :D

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χάρτινος κόσμος uber alles!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για το συγκεκριμμένο θέμα συζήτησης θα κατέτασα τα κόμικ μου σε 3 κατηγορίες: αυτά που παίρνω για να περάσω την ώρα μου, αυτά που αγοράζω επειδή με ικανοποιεί το να αποκτώ ένα κομμάτι της "ιστορίας των κόμικ" και αυτά που αγοράζω καθαρά από φετίχ.

 

Έστω ότι θα υλοποιηθεί η τεχνολογία για ένα έγχρωμο BeBook (tough&feel χαρτιού) προσωπικά θα άλλαζα όλα τα κόμικ της πρώτης κατηγορίας για την ψηφιακή τους έκδοση. Για να γίνω πιο συγκεκριμμένος, μηνιαία/εβδομαδιαία disney, ποπάυ, manga, ηπερηρωικά του κιλού και αρκετά ακόμα δεν θα με πείραζε να μου πιάνουν λιγότερο χώρο. Θα μπορούσα να κάνω και πειραματισμούς σε νέες σειρές ακόμα πιο εύκολα. :P

 

Από την άλλη, ιστορικά κομμάτια όπως τα Κοκομπίλ, τα Σκαθάρια, τους Κρόνους, τα Κομιξ, τα τομάκια της ΓΕΑ, τα Μπόζο, Γέλιο και Χαρά και πολλά άλλα θέλω να τα έχω όπως πρωτοβγήκαν. Μπορεί - μπορεί, μην το πάρετε μετρητίς - να μην τα διαβάσω ποτέ, με ευχαριστούν όμως μόνο και μόνο που τα έχω κοντά μου.

 

Τέλος, τις εκδόσεις φετίχ όπως το hardcovered Camelot 3000, τα διάφορα Absolute, τα επίτομα του Αρκά, tη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ, τα σκληρόδετα του Bilal, το δερματόδετο STORM, τον τεράστιο Αρκραϊντ, την σκληρόδετη Artesia και πόσα άλλα δεν θα τα άλλαζα με τίποτα. Γιατί αυτές οι εκδόσεις δεν βγήκαν απλά για να διαβάσεις τις ιστορίες. Βγήκαν για να μυρίσεις το χαρτί και το μελάνι, για να νιώσεις το βάρος στα χέρια σου, να αγγίξεις τη ράχη και μετά - ίσως - να τα ανοίξεις και να χαθείς στον κόσμο τους. Είναι σαν να αγοράζεις μια μινιατούρα ενώ θα μπορούσες να έχεις μια αφίσα. Η ύπαρξη του αντικειμένου στον χώρο μου δίνει μια ικανοποίηση που δεν την αντισταθμίζει ο ψηφιακός ξάδερφος.

 

Ο καθένας βάζει διαφορετικούς τίτλους σε κάθε μία κατηγορία, αλλά η αρχή είναι πάνω κάτω ίδια. Κάποιες εκδόσεις μπορούν (και έχει νόημα) να κάνουν το βήμα στην ηλεκτρονική εποχή, κάποιες άλλες όμως θα χάσουν κοινό με μια τέτοια κίνηση. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που αυτό το βήμα έγινε από Disney/Marvel ;):valtnino:

 

Τι άλλο να πω? με κάλυψε πλήρως!!!!

Είμαι υπέρ σε ότι κάνει τα πράγματα ποιο εύκολα (technology) αλλά και υπέρ στο "μεράκι" που έχουν ορισμένες εκδόσεις (όπως το Storm).

Τα θέλω όλα. Κακό είναι? :kabouris:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5285 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χαίρομαι που η συζήτηση επεκτάθηκε τόσο. Χαίρομαι επίσης που η πλειοψηφία -χωρίς να παραγνωρίζει όσα σημαντικά προσφέρουν ο υπολογιστής, το ίντερνετ, και γενικότερα η ηλεκτρονική ενημέρωση- αναγνωρίζει την αδιαμφισβήτητη αξία του έντυπου κι ακόμη περισσότερο που την πλειοψηφία αυτή απαρτίζουν και φίλοι της νέας αλλά και της πολύ νέας γενιάς.

Θα προσπαθήσω τώρα να διατυπώσω την άποψή μου σε συσχετισμό με κάποια συγκεκριμένα αποσπάσματα από τις καταχωρίσεις κάποιων φίλων:

asmin, στις 22 Ιανουάριος 2010 - 02:36 μμ, είπε: Ένα από τα όνειρα της ζωής μου είναι να δημιουργήσω κάποτε στο σπίτι ένα δωμάτιο το οποίο θα έχει σε κάθε τοίχο του βιβλιοθήκες γεμάτες βιβλία (και αρκετά ράφια με κόμικς)
marsiana, στις 22 Ιανουάριος 2010 - 03:14 μμ, είπε: Αχ! Κι εγώ έχω ένα τέτοιο όνειρο...

Φίλες μου της νέας και της νεότατης γενιάς αντίστοιχα, κι εγώ, ενώ ανέκαθεν είχα πολλές βιβλιοθήκες και πολλά βιβλία, αυτό το όνειρο κατάφερα να το πραγματοποιήσω λίγο πριν φτάσω τα 60, όταν πια η κόρη μου, η mevang, έστησε το δικό της σπιτικό. Μετέτρεψα λοιπόν το πρώην δωμάτιό της σε ένα χώρο με εντοιχισμένες και μη βιβλιοθήκες και με το γραφείο μου στη μέση. Κι εκεί περνώ τις πιο πολλές ώρες της μέρας μου, μοιράζοντάς τις ανάμεσα στο notebook και τα βιβλία μου μεταξύ των οποίων σημαντική θέση κατέχουν τα κόμικς (τα περισσότερα βέβαια, κυρίως λόγω σχήματος, κλεισμένα μέσα στα κάτω ντουλάπια των βιβλιοθηκών). Είναι αλήθεια ότι ώρες ώρες νιώθω σαν να είμαι χτισμένος μέσα στα βιβλία, αλλά δεν πειράζει.

asmin, στις 22 Ιανουάριος 2010 - 02:36 μμ, είπε: Η έντυπη μορφή βιβλίων, περιοδικών, κομικ κλπ. δεν συγκρίνεται με την ηλεκτρονική...... Με τρομάζει η σκέψη ότι μπορεί κάποτε ότι κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή να αντικατασταθεί από ηλεκτρονική. Σαφώς η τεχνολογία προχωράει αλλά ελπίζω κι εύχομαι να μην προχωρήσει τόσο ώστε να χαθούν τελείως κάποιες σταθερές αξίες όπως η αξία ενός καλοτυπωμένου βιβλίου.

Κι εμένα με τρομάζει αυτή η σκέψη κορίτσι μου, αλλά ελπίζω να μην γίνει πραγματικότητα ή τουλάχιστον να μην δω κάτι τέτοιο στα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου.

Yoshimitsu, στις 22 Ιανουάριος 2010 - 03:26 μμ, είπε: Κοντινό παράδειγμα, το οποίο όμως "αγγίζει" και την γενιά μας είναι οι εγκυκλοπαίδειες. Είχαμε βιβλιοθήκες και δεκάδες τόμους από αυτές, πριν χρόνια αγόρασα και μία σειρά "να υπάρχει", μην πω ότι το μετάνιωσα γιατί πλέον στο διαδίκτυο βρίσκεις τα πάντα με ένα κλικ..... "Κατά την γνώμη μου, το ερώτημα δεν είναι το αν τελικά θα καταργηθούν τα κόμικς όπως τα ξέρουμε, αλλά το πότε θα γίνει αυτό."

Βρίσκεις τα πάντα -ή σχεδόν- μ' ένα κλικ στο διαδίκτυο φίλε Γιόσι, αλλά λείπει η χαρά που σου δίνει το ξανακοίταγμα, η επιστροφή σε ένα κείμενο, ακόμη και η ηδονή -μεγάλη για ένα λοξό διορθωτή σαν και μένα- να βρεις και να διορθώσεις ένα λάθος στην εγκυκλοπαίδεια, ή να προσθέσεις μια χρονολογία ή ένα γεγονός που συνέβη μετά την έκδοση του τόμου. Το κάνω βέβαια καμιά φορά και στην wikipedia αλλά η απόλαυση δεν είναι η ίδια. Εκεί που είναι πράγματι ασυναγώνιστη η ηλεκτρονική μορφή του εντύπου είναι στις βάσεις δεδομένων. Ιδιαίτερα στα νομικά θέματα γιατί βρίσκεις τις διάφορες διάσπαρτες διατάξεις κωδικοποιημένες και δεν τις ψάχνεις σε δεκάδες νόμους.

΄Οσο για το τελευταίο σου απαισιόδοξο συμπέρασμα, εύχομαι να μην επαληθευθεί.

zade, στις 22 Ιανουάριος 2010 - 06:41 μμ, είπε: Υ.Γ: Με βάση την παρατήρηση του tryfev για το ποστ της Marisiana ,ξαναδιάβασα μερικά από τα δικά μου ποστ.Φίλε,δεν βγάζουν κανένα νόημα. Ούτε εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι λέω....Damn!

Πέρα από το χάρισμα που μας το δίνουν ίσως οι μοίρες την ώρα της γέννησής μας (βλ. Marsiana), φίλε zade, χάρισμα που κι εμένα μου δόθηκε, ως ένα βαθμό, η δημιουργία ενός σωστά δομημένου κειμένου είναι και απόσταγμα των διαβασμάτων μας αλλά και αποτέλεσμα προσοχής, επιμονής και υπομονής. Εχθρός του η ταχύτητα και η βιασύνη την ώρα που συντάσσουμε το κείμενό μας. Εγώ βασανίζω πολύ όσα γράφω πριν τα ανεβάσω στο φόρουμ, τα χτενίζω, αποφεύγω την επανάληψη των ίδιων λέξεων. Αλλά και μετά, τα ξαναδιαβάζω και με την επεξεργασία τα διορθώνω και τα ξαναδιορθώνω.

Αυτά. "Είπαμε πολλά και σώνει κι ας λαλήσει κι άλλο αηδόνι" που λέει κι ο λαός.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.