Μετάβαση στο περιεχόμενο

Jemma - The Mysterious Boxes Happening [ Δελτίο Τύπου Jemma Press ]


erma jaguar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

post-6330-1263571051,34_thumb.jpg

 

Τα Jemma Books & Comics σας προσκαλούν στο: The Mysterious Boxes Happening

ένα μονοήμερο «μυστηριώδες» παζάρι.

 

Εξασφαλίσαμε για εσάς περί τα 2000 Manga και Graphic Novels. Το θέμα είναι πως αυτά βρίσκονται κλεισμένα μέσα σε 50 κιβώτια, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΙΒΩΤΙΟΥ… το μόνο που ξέρουμε είναι πως μέσα στα κιβώτια υπάρχουν τίτλοι εταιρειών όπως: Viz, Tokyopop, Fantagraphics, Dark Horse, Marvel, Virgin, Image, SLG κτλ, σε αναλογία 60% Manga και 40% Αμερικανικά.

 

Το Σάββατο 30/01/2010 στο Jemma Books & Comics Καλλιθέας κι από ώρα 10:00 έως 20:00 θα ανοίγουμε ένα μυστηριώδες κιβώτιο κάθε 20’. Οι τιμές για οτιδήποτε υπάρχει μέσα στα κιβώτια θα είναι:

Manga & TPBs – 3,00 €

Dlx Manga & GNs – 5,00 €

Hardcovers – 7,00 €

 

Παρακαλούμε για την κόσμια συμπεριφορά σας…

 

• Δεν γίνονται κρατήσεις.

• Σε περίπτωση που δεν ανοιχτούν όλα τα κιβώτια το συμβάν ίσως επαναληφθεί μελλοντικά στο Jemma Books & Comics Πειραιά.

 

Αλκιβιάδου 138-140, 18535, Πειραιάς. Τηλ. 210 4227664 Fax 210 4227664

Αραπάκη 52, 17676, Καλλιθέα. Τηλ 210 9588447 Fax 210 9588449. email: info@jemmapress.gr

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

άλλα κόλπα (που θα λεγε κι σχωρεμένος ο Βλάσης) :lol:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Νόμιζα ότι θα αγοράζεις ολόκληρο το κιβώτιο χωρίς να ξέρεις τί έχει μέσα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νόμιζα ότι θα αγοράζεις ολόκληρο το κιβώτιο χωρίς να ξέρεις τί έχει μέσα :D

:lol: Το ίδιο & εγώ! booster pack με tpbs :P

 

Χαβαλετζίδικη ιδέα, με αρέ! :best:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εγώ το ίδιο, αλλά καλύτερη αυτή η ιδέα. Σίγουρα θα περάσω κάποια στιγμή.

 

Παρακαλούμε για την κόσμια συμπεριφορά σας…

 

Προβλέπεται χαμός δηλαδή σε κάθε κιβώτιο ? :lol:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

:thinking: Χμ... ίσως να μην είναι ανάγκη καν να ανοιχτούν... ένα φορτηγό, μία καραμπίνα, έφοδος, βάζουμε τους υπαλλήλους και άτυχους - παρόντες πελάτες να τα κουβαλήσουν και όλα μία χαρά, δεν θα ανοίξει ρουθούνι και μην με αναγκάσετε να πυροβολήσω στον αέρα, γιατί το ταβάνι είναι χαμηλό και απεχθάνομαι τους σοβάδες που πέφτουν. :D
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για πείτε, τελικά πήγε κανένας ? Πώς πήγε το όλο event ? Χτυπήσατε καμία καλή προσφορά ? Είχε επιτυχία ? Ανοίχτηκαν όλα τα κουτιά ? Θα ξαναδιοργανωθεί στον Πειραιά ?

 

 

 

Καταραμένη εξεταστική...

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καταραμένοι ΦΠΑδες.....

 

:cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταραμένε Χαγιάτε...!

 

(πότε είπαμε θα γίνει στου Πειραιά? :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πήγα το απογευματάκι. Ναι, ανοίχτηκαν όλα τα κουτιά (ο κόσμος πεινούσε για κόμικς!). Είδα κάποιους να φεύγουν με στοίβες μισό μέτρο και φαινόντουσαν πολύ χαρούμενοι, οπότε θα έλεγα ότι είχε μεγάλη επιτυχία. Το ωραίο είναι να βλέπεις άλμπουμ που τα ήθελες και δεν το ήξερες και να τα παίρνεις με 3€!

 

Είχε κάποιες ωραίες εκδόσεις hardcover που πρόλαβαν κάποιοι τυχεροί, πχ. κάποια ευρωπαϊκά άλμπουμ (στα Αγγλικά), ή το Mage του Matt Wagner (από 50$, 7€!)

 

Επίσης κάποιες ωραίες συλλογές Marvel / DC.

 

Δικές μου ενδιαφέρουσες αγορές: Blab! 13 (δεν έχω διαβάσει ποτέ, φαίνεται όμορφο!), Thunderhead Underground Falls και Waterwise του Joel Orff, Pendragon Graphic Novel (σε σχέδιο/διασκευή της Carla Speed McNeil - ούτε το ήξερα ότι υπήρχε και είμαι φαν της!)

 

Επίσης υπήρχε ένας καταρράκτης από manga ;-) Καλή φάση για όσους ενδιαφέρονται - αν και είχε ένα προβληματάκι: υπήρχαν μαζεμένα συγκεκριμένα νούμερα από διάφορες σειρές - τι να το κάνεις αν έχει 5 αντίτυπα από τους τόμους 3, 5 και 8 μιας σειράς; Βέβαια αν σε ενδιαφέρει η σειρά, παίρνεις αυτούς τους τόμους φτηνά, και μετά συμπληρώνεις τους υπόλοιπους.

 

Γενικά πολύ διασκεδαστική φάση!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καταραμένη επαρχία! :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Γενικά πολύ διασκεδαστική φάση!

Ίσως το απόγευμα να ήταν διασκεδαστικό,δεν ξέρω....

Πρωί με μεσημεράκι πάντως θα το έλεγα...τουλάχιστον εκνευριστικό....

Ένας απλός πελάτης αποκλείεται να προλάβαινε να πάρει κάτι όταν άνοιγαν κούτα.Είχαν κάτσει συγκεκριμένα άτομα γύρω απ'το τραπέζι που γινόταν το γεγονός,χωρίς να το κουνάνε ρούπι και με το που ανοιγόταν μια κούτα,τα άρπαζαν 5-5 για να δουν πρώτοι αυτοί τι ήταν.Χώρια που λίγο πολύ γνωρίζονταν μεταξύ τους,οπότε φώναζε ο ένας στον άλλο "πιάσε μου το τάδε","α,το θέλω αυτό,κράτα το μου"κλπ.

Ευτυχώς για μένα,δεν υπήρχε τίποτα που να με ενδιαφέρει,τουλάχιστον στις κούτες που ανοίξαν τότε.....κυρίως manga,τα περισσότερα από σειρές άγνωστες,και ψιλοασχολούμαι με το είδος,λιγοστά Μarvel TPBs και HCs,καθόλου DC και διάφορα άλλα comics από δευτεροκλασάτες ή τριτοκλασάτες εταιρίες που δεν τα ήξερε ούτε η μάνα τους.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ένας απλός πελάτης αποκλείεται να προλάβαινε να πάρει κάτι όταν άνοιγαν κούτα.Είχαν κάτσει συγκεκριμένα άτομα γύρω απ'το τραπέζι που γινόταν το γεγονός,χωρίς να το κουνάνε ρούπι και με το που ανοιγόταν μια κούτα,τα άρπαζαν 5-5 για να δουν πρώτοι αυτοί τι ήταν.Χώρια που λίγο πολύ γνωρίζονταν μεταξύ τους,οπότε φώναζε ο ένας στον άλλο "πιάσε μου το τάδε","α,το θέλω αυτό,κράτα το μου"κλπ.

 

Θα την πω την αμαρτία μου... προφανώς δεν ήταν από εδώ μέσα (για να μην έχουν ποστάρει ακόμα), αλλά αυτό είναι αρκετά τυπική αντίδραση και ημών :)

 

έπρεπε να είσαι στο παζάρι της Λέσχης, όταν έβγαλε ο άλλος κάποια ΚΟΜΙΞ :) Από τις φορές που τα κυβικά μου φανήκαν χρήσιμα :) (ή ... πρόπερσι? όταν έβγαλε στο Θησείο κάτι φανζινάκια ο Βαλτ :) :) :) ) βέβαια, εκεί ήμασταν εμείς και εμείς, οπότε μπορούσε να ειπωθεί και μια κουβέντα παραπάνω ("τράβα μάζεψε τα φτερά σου", "ολοι οι αντμιν είστε ένα μάτσο κάρ... βουνο στο καράβι", "τον παίρνεις (τον καφέ σου με γάλα)" "που να σου σαπίσουν οι αγγινάρες στο ψυγείο" κλπκλπκλπ)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπόν εγώ ήμουνα σε αυτούς που φωνάζανε γύρω από το τραπέζι.

 

Τσίμπησα φοβερά πράγματα σε απίστευτες τιμές.

 

Γράφω ενδεικτικά red seas (edginton), spyboy(peter david), golgo 13 (viz), maxwell strangewell (fillbach brothers), king (koslowsky)

 

 

desperadoes, sable, grimjack, lurkers (niles), krash bastards (casey), doll & creature (remender), three strikes (oni), damned (oni)

 

fog (darkhorse) και πολλά άλλα devil die, oni και άλλα φοβερα εναλλακτικά.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ίσως το απόγευμα να ήταν διασκεδαστικό,δεν ξέρω....

Πρωί με μεσημεράκι πάντως θα το έλεγα...τουλάχιστον εκνευριστικό....

[...]

διάφορα άλλα comics από δευτεροκλασάτες ή τριτοκλασάτες εταιρίες που δεν τα ήξερε ούτε η μάνα τους.

 

Πραγματικά, και το απόγευμα ήταν μαζεμένοι όλοι γύρω από το τραπέζι (το οποίο δεν ήταν και τόσο φαρδύ), αλλά επειδή ο κόσμος ήταν λιγότερος και είχε χαλαρώσει, τα πράγματα δεν ήταν τόσο άγρια! Αλλά φαντάζομαι τι γινόταν το μεσημέρι από αυτά που περιγράφεις.

 

Όσο για τις δευτεροτριτοκλασάτες εταιρίες, έχουν και ωραία πράγματα κάποιες φορές αν τα γούστα σου αποκλίνουν από το αμερικάνικο mainstream - αλλά και πολλή σαβούρα εννοείται ;-)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ίσως το απόγευμα να ήταν διασκεδαστικό,δεν ξέρω....

Πρωί με μεσημεράκι πάντως θα το έλεγα...τουλάχιστον εκνευριστικό....

Ένας απλός πελάτης αποκλείεται να προλάβαινε να πάρει κάτι όταν άνοιγαν κούτα.Είχαν κάτσει συγκεκριμένα άτομα γύρω απ'το τραπέζι που γινόταν το γεγονός,χωρίς να το κουνάνε ρούπι και με το που ανοιγόταν μια κούτα,τα άρπαζαν 5-5 για να δουν πρώτοι αυτοί τι ήταν.Χώρια που λίγο πολύ γνωρίζονταν μεταξύ τους,οπότε φώναζε ο ένας στον άλλο "πιάσε μου το τάδε","α,το θέλω αυτό,κράτα το μου"κλπ.

Ευτυχώς για μένα,δεν υπήρχε τίποτα που να με ενδιαφέρει,τουλάχιστον στις κούτες που ανοίξαν τότε.....κυρίως manga,τα περισσότερα από σειρές άγνωστες,και ψιλοασχολούμαι με το είδος,λιγοστά Μarvel TPBs και HCs,καθόλου DC και διάφορα άλλα comics από δευτεροκλασάτες ή τριτοκλασάτες εταιρίες που δεν τα ήξερε ούτε η μάνα τους.

 

Για να βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους...

 

Αυτοί που ήταν μαζεμένοι γύρω από το τραπέζι και δεν το κούνησαν ρούπι, φαντάζομαι θα είχαν κάποιο λόγο να το κάνουν, δεδομένου ότι ήταν εκεί από τις δέκα παρά και έφυγαν με το κλείσιμο του μαγαζιού. Επειδή είδα πολλούς "απλούς πελάτες" (ότι και να σημαίνει αυτό - απλά χρησιμοποιώ την ορολογία σου) σε διαβεβαιώ ότι δεν ήταν και τόσο δύσκολο να πάρει κανείς κάτι που τον ενδιέφερε, εκτός ίσως από κομμάτια που ήρθαν σε ένα και μόνο αντίτυπο. Όσο για τους γνωστούς που αναφέρεις, εγώ προσωπικά έδωσα πάρα πολλά κομμάτια σε κόσμο που συνάντησα για πρώτη φορά εκεί και ακριβώς το ίδιο είδα να κάνουν και άλλοι. Θα μπορούσες επομένως πολύ απλά, να πεις κι εσύ "ρε παιδιά πιάστε μου το τάδε" και όλο και κάποιος θα βρισκόταν πιο κοντά να στο δώσει. Αυτοί που τα άρπαζαν 5-5 ήταν ΔΥΟ! Ναι, ακριβώς ΔΥΟ άτομα, τα οποία τελικά δεν αγόρασαν και τίποτα. Δεν πιστεύω να θέλεις να βγάλεις συνολικό συμπέρασμα βασιζόμενος στη συμπεριφορά δυο ατόμων.

 

Χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό ή τον γνώστη ή τον υδραυλικό ή οτιδήποτε άλλο, το να λες την Fantagraphics δευτεροκλασάτη εταιρεία ακούγεται κάπως... Αλήθεια σου λέω... Όπως επίσης, το να λες ότι οι περισσότερες σειρές ήταν άγνωστες, είναι κατά τη γνώμη μου λάθως διατύπωση. Μήπως ήθελες να γράψεις ότι εσύ που "ψιλοασχολείσαι" δεν τις ήξερες; Όχι ότι είναι κακό, αλλά δημιουργεί λάθος εντυπώσεις και μπορεί να επηρεάσει ένα μελλοντικό τέτοιο event. Για να δώσω ένα παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό, βρήκα δύο τόμους από το Club 9 το οποίο είναι εξαντλημένο εδώ και πολλά χρόνια, σε αρκετά αντίτυπα. Υπήρχαν τίτλοι της Tokyopop που έχουν σταματήσει, υπήρχαν τίτλοι της Viz που δεν βρίσκονται και τόσο εύκολα.

 

Συγγνώμη αν ακούγομαι επιθετικός, αλλά τόσα χρόνια στο χώρο, έχω πραγματικά βαρεθεί να ακούω για "κλίκες", "παρέες" και τα συναφή. Ήδη είπε ο germanicus ότι τα φαινόμενα "τον παίρνεις (τον καφέ σου με γάλα)" είναι λίγο πολύ αναμενόμενα και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνουν, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που εγώ τουλάχιστον το παίρνω στα σοβαρά. Η δική μου εμπειρία από το γεγονός, ήταν ότι οι περισσότεροι έμειναν με το παραπάνω ευχαριστημένοι, όχι μόνο γιατί αγόρασαν φτηνά comics, αλλά γιατί είχαν την ευκαιρεία να μιλήσουν για το αγαπημένο τους "άθλημα" με γνωστούς και μη.

 

Φιλικά,

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σεβαστή άποψη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ ξέρω ποια φταίει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.