Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι πιστεύετε για το GreekComics ? [ Απόψεις-προτάσεις-ιδέες-κριτική ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Είμαστε 3,5 χρόνια μαζί. Μεγάλη πορεία, ζωντανή και γεμάτη... Αλλάζουμε συνέχεια, προσαρμοζόμαστε, αφουγκραζόμαστε...

 

Πέστε μου την γνώμη σας για αυτό το μέρος, τι αισθάνεστε για αυτό, τι σας αρέσει, τι σας χαλάει, τι θα θέλατε να αλλάξει, τι θα θέλατε να προστεθεί και τι να αφαιρεθεί....

 

Μην μασήσετε τα λόγια σας, μιλήστε ελεύθερα (κόσμια φυσικά :) ), κάντε την κριτική σας και αν θέλετε ρίξτε τις ιδέες σας για καλυτέρευση.

 

Τι μέλλον βλέπετε και τι μέλλον θέλετε για την Κοινότητά μας; Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη/σκέψεις όλων, παλιών, νέων, περαστικών, ακόμα και αυτών που μπαίνουν εδώ μόνο και μόνο να διαβάσουν χωρίς να λένε τίποτα :)

 

Είμαστε εδώ για να σας ακούσουμε

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Να ξεκινήσω εγώ που όυτως η άλλως είμαι γκρινιάρης οπότε δεν θα με παρεξηγήσει και κανένας.

 

1)Θέλει αλλαγή στην δομή του ,το φόρουμ .Υπάρχουν πάρα πολλές κατηγορίες που είναι παρεμφερείς μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερεξειδίκευση ,πράγμα που μπερδεύει. Το πιο χτυπητό παράδειγμα που μου άρχεται στο νου είναι όλες οι "ερωτήσεις/απορίες".Σχεδόν σε οτιδήποτε ,έχουμε αναζητήσεις/απορίες.Απλοποιήστε το αυτό.Βάλτε ένα subforum υπό τον γενικό τίτλο "ερωτήσεις/απορίες" και όποιος θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε ας το κάνει εκεί.Ειδάλλως γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.Πχ εγώ έψαχνα το θρεντ για το forbiddenplanet.co.uk και είναι στην γενική βοήθεια ,αντί για τα διαδικτυακά.Και αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα.Μπορώ να αναφέρω πολλά ακόμα.Κατά τη γνώμη μου αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχουν πολλά " ερωτήσεις/απορίες". Ενοποιήστε τα.

 

2)Πάρα πολλοί moderators σε σημείο να μην ξέρεις σε ποιόν να απευθυνθείς όταν θέλεις κάτι.Εγώ μέτρησα 10 (!) απλούς mod και τουλάχιστον 3 global .Τα εγγεγραμμένα μέλη είναι γύρω στις 6.000 και με μια (πολύ) αισιόδοξη εκτίμηση ενεργά είναι περίπου 1.000 (στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε 500 βέβαια) .Δηλαδή αντιστοιχεί ένας mod σε 77 χρήστες!Ελαττώστε τον αριθμό των moderator και καθορίστε τι ακριβως θα κάνει ο καθένας για να μπορούν τα μέλη να ξέρουν ακριβώς που να απευθυνθούν.

 

3)Καταργήστε τα thanks.Είναι πιστεύω παιδαριώδες να ευχαριστούμε με αυτό τον τρόπο ο ένας τον άλλον για κάτι που έκανε μέσα στο φόρουμ.Άμα όντως κάτι σου άρεσε ,στείλε ένα pm στον άλλο και πες μου "Μεγάλε πολύ καλό αυτό".Και περισσότερο θα το εκτιμήσει και όντως θα νιώσει ότι προσφέρει,παρά από το να δει από κάτω "24 thanks" που στην τελική δεν έχουν κανένα αντίκτυπο.

 

Mε μια πρώτη ματιά αυτά μου έρχονται στο νου ως θέματα που επιζητούν άμεση βελτιώση και αν είναι να πραγματοποιηθεί ένα από αυτά ας είναι το πρώτο.Εγώ που θεωρώ πως έχω αρκετή εμπειρία από διαδικτυακούς χώρους όταν προωτοείδα όλες αυτές τις διαθέσιμες επιλογές και την υπερ εξειδίκευση αποθαρρύνθηκα και αυτός είναι ένας λόγος που έκανα τόσο καιρό να γίνω ενεργός χρήστης.Απλοιποιήστε το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για ερώτηση-παγίδα μου κάνει εμένα

 

:notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1)Θέλει αλλαγή στην δομή του ,το φόρουμ .Υπάρχουν πάρα πολλές κατηγορίες που είναι παρεμφερείς μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερεξειδίκευση ,πράγμα που μπερδεύει. Το πιο χτυπητό παράδειγμα που μου άρχεται στο νου είναι όλες οι "ερωτήσεις/απορίες".Σχεδόν σε οτιδήποτε ,έχουμε αναζητήσεις/απορίες.Απλοποιήστε το αυτό.Βάλτε ένα subforum υπό τον γενικό τίτλο "ερωτήσεις/απορίες" και όποιος θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε ας το κάνει εκεί.Ειδάλλως γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.Πχ εγώ έψαχνα το θρεντ για το forbiddenplanet.co.uk και είναι στην γενική βοήθεια ,αντί για τα διαδικτυακά.Και αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα.Μπορώ να αναφέρω πολλά ακόμα.Κατά τη γνώμη μου αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχουν πολλά " ερωτήσεις/απορίες". Ενοποιήστε τα.

Όπως θα έχετε διαπιστώσει, το φόρουμ ήδη αλλάζει και (θέλουμε να πιστεύουμε) απλοποιείται. ;)

Πάντως το παράδειγμα με τις απορίες δεν θα έλεγα ότι είναι χτυπητό. Εκτός από την ΓΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ, τα μόνα άλλα που υπήρχαν ήταν το "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" στα ΚΟΜΙΚΣ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ (για cartoon/anime που δεν ξέραμε τον τίτλο) και το "ΑΠΟΡΙΕΣ" (ή κάπως έτσι) στο ΠΑΖΑΡΙ για ερωτήσεις σχετικά με σπανιότητα/τιμή τευχών κλπ. :)

 

 

2)Πάρα πολλοί moderators σε σημείο να μην ξέρεις σε ποιόν να απευθυνθείς όταν θέλεις κάτι.Εγώ μέτρησα 10 (!) απλούς mod και τουλάχιστον 3 global .Τα εγγεγραμμένα μέλη είναι γύρω στις 6.000 και με μια (πολύ) αισιόδοξη εκτίμηση ενεργά είναι περίπου 1.000 (στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε 500 βέβαια) .Δηλαδή αντιστοιχεί ένας mod σε 77 χρήστες!Ελαττώστε τον αριθμό των moderator και καθορίστε τι ακριβως θα κάνει ο καθένας για να μπορούν τα μέλη να ξέρουν ακριβώς που να απευθυνθούν.

Στην κεντρική σελίδα κάθε ενότητας φαίνεται στο κάτω μέρος της σελίδας ο εκάστοτε υπεύθυνος mod. Αν δεν υπάρχει ή δεν ξέρετε σε ποιον να απευθυνθείτε, ρωτήστε κάποιον από τους 2 Global. :)

 

 

 

Για ερώτηση-παγίδα μου κάνει εμένα

 

:notalk:

Τς,τς... Κακοήθειες... Κοιτάμε τις παρατηρήσεις σας και για να ευχαριστήσουμε όποιον κάνει τις περισσότερες, του στέλνουμε ένα φυτό. :flowerbad:

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά γιατί αφαιρέθηκαν οι αξιολογήσεις των περιοδικών?δηλαδη η γενική βοήθεια στην ενότητα παζάρι?θεωρω οτι είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει...εδώ κάποτε είχε συζητηθεί για έκδοση βιβλίου με καταχωρημέενα ολα τα ελληνικά κομιξ καθως και την σπανιότητα τους....κατι αντίστοιχο με του Κάσση αλλα φυσικα πιο πλήρες και πιο σύγχρονο...ειναι πολυ σημαντικό να ξερουν ολοι την σπανιοτητα αφου λιγο πολυ ολοι μαζευουμε παλαιότερα κομιξ..... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν αφαιρέθηκε τελείως, απλά μεταφέρθηκε μαζί με όλες τις άλλες απορίες-προτάσεις στην Γενική Βοήθεια. Απλά προς το παρόν είναι όλα λίγο "χύμα". ;)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Να ξεκινήσω εγώ που όυτως η άλλως είμαι γκρινιάρης οπότε δεν θα με παρεξηγήσει και κανένας.

 

1)Θέλει αλλαγή στην δομή του ,το φόρουμ .Υπάρχουν πάρα πολλές κατηγορίες που είναι παρεμφερείς μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερεξειδίκευση ,πράγμα που μπερδεύει. Το πιο χτυπητό παράδειγμα που μου άρχεται στο νου είναι όλες οι "ερωτήσεις/απορίες".Σχεδόν σε οτιδήποτε ,έχουμε αναζητήσεις/απορίες.Απλοποιήστε το αυτό.Βάλτε ένα subforum υπό τον γενικό τίτλο "ερωτήσεις/απορίες" και όποιος θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε ας το κάνει εκεί.Ειδάλλως γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.Πχ εγώ έψαχνα το θρεντ για το forbiddenplanet.co.uk και είναι στην γενική βοήθεια ,αντί για τα διαδικτυακά.Και αυτό είναι απλά ένα παράδειγμα.Μπορώ να αναφέρω πολλά ακόμα.Κατά τη γνώμη μου αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχουν πολλά " ερωτήσεις/απορίες". Ενοποιήστε τα.

 

Δεν ήταν πολλά όπως πολύ σωστά ανέφερε ο dionik αλλά ήδη υπήρχε σχέδιο να ενωποιηθούν όλες οι απορίες/ερωτήσεις/βοήθεια σε ένα και κρατήθηκε η Γενική βοήθεια. Όλα τα άλλα μπήκαν εκεί μέσα. Έτσι και αλλιώς όλα απορίες είναι οπότε θα απαντώνται εκεί.

 

Σχετικά με τους Mods, δεν πηγαίνουν ανάλογα πόσα μέλη έχεις αλλά πόσες ενότητες έχεις. Βασική δουλειά τους είναι να εποπτεύουν/αναπτύσουν τις ενότητες που έχουν στον χώρο ευθύνης τους και όχι να αστυνομεύουν τα μέλη. Το τι γίνεται στα άλλα board είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Εμείς ξεκινήσαμε με 20 ενότητες και 3 άτομα διοικητική ομάδα. Τώρα(3,5 χρόνια μετά) είμαστε 20 περίπου άτομα για 120 ενότητες, 4 γιγαντιαία project που αναπτύσσονται και άλλα τόσα που ετοιμάζονται. Επίσης ΄το παρατηρητικό μέλος θα διαπιστώσει ότι όπως μπαίνουν στην ΔΟ έτσι βγαίνουν αυτοί που είναι ανενεργοί(σε οποιαδήποτε θέση και να είναι). Εκτός από τους honored(και τον εκάστοτε ΜοΜ) δεν υπάρχει τιμής ένεκεν τίτλος. Να κρίνεις την ποσότητα των Διοικητικών ανάλογα την δουλειά που βγαίνει και όχι με το πόσα μέλη είναι ενεργά(ή γραμμένα).

 

@vintaz το να κρατάμε μια ενότητα που έχει στα 3 χρόνια 30 θέματα είναι άτοπο. Για αξιολογήσεις μπορεί ο οποιοσδήποτε να ρωτήσει στην Γενική βοήθεια/απορίες

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@vintaz το να κρατάμε μια ενότητα που έχει στα 3 χρόνια 30 θέματα είναι άτοπο. Για αξιολογήσεις μπορεί ο οποιοσδήποτε να ρωτήσει στην Γενική βοήθεια/απορίες

 

:cheers3:

 

 

Ε τότε για να ετοιμάζουμε τον πλήρες κατάλογο των ελληνικών κόμιξ σιγά σιγά...άντε άντε :pray:;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σε γενικές γραμμές λειτουργεί πολύ καλά το φόρουμ. Οι πληροφορίες που βρίσκω είναι ανεκτίμητες. Δεν έχω κάτι που με ενοχλεί.

Κανείς δε βοήθησε τόσο τον ελληνικό χώρο των κόμικς. Ας πούμε το θεωρώ πρώτο μεταξύ ίσων.

Ψέματα, είναι πιο πρώτο! Εξάλλου δεν έχω δει πρωτοσέλιδο σε εφημερίδα που να έχει σχέση με κόμικς φάτσα άλλη παρά του Valtasar.

 

To μόνο που θα μου άρεζε θα ήταν στις παρουσιάσεις των διάφορων εκδόσεων να υπάρχει και υλικό από το εσωτερικό, ειδικά αν είναι από έλληνα δημιουργό.

Κάποιες φορές απουσιάζει. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι συνήθως, αλλά είναι το γαμώτο. Σκαναρίσματα του 1453 ήταν απαραίτητα. Μακάρι οι εκδότες να καταλάβουν την αξία αυτού και να στέλνουν διαφημιστικό υλικό σε e-mail.

 

Τρομερή ιδέα! Έγραψα!

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το φόρουμ κατά την άποψή μου λειτουργεί αρκετά καλά.Το μόνο προβληματάκι είναι ότι πολλά θέματα είναι σε διαφορετικές κατηγορίες από τις οποίες θα έπρεπε.Η λύση που προτείνω είναι να υπάρχουν λιγότερες ενότητες με sub-ενότητες ώστε να μην μπερδεύονται τα πράγματα.Πάντως φαίνεται ότι όλοι οι Moderators,Global Moderators,Techician,Administrator και ο Root Admin έχουν ρίξει τρομερή δουλεία στο forum. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια χαρά πιστεύω κι εγώ πως λειτουργεί στο forum...! Πλέον μπορώ να βρίσκω ό,τι θέλω με ευκολία, και μου έχει γίνει απαραίτητο να μπαίνω τουλάχιστον μία φορά τη μέρα!!! :valtnino: Αυτό κάτι σημαίνει... :cool:

 

Παρ' όλα αυτά, όταν είχα πρωτομπεί θυμάμαι που με δυσκόλευε πάρα πολύ... Πολλές ενότητες, πολλές υπο-ενότητες, πολλά θέματα στην καθεμιά, πωπω :confuse: ! Γι' αυτό κιόλας έμπαινα, έβγαινα, ξαναέμπαινα μετά από μήνες... Δεν μπορούσα να το συνηθήσω. Έκανα μισό περίπου χρόνο να τα καταφέρω, και πιστεύω πως (όλα?) τα νέα μέλη ίσως να δυσκολεύονται και αυτά... Παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να προτείνω κάτι γι' αυτό το... "πρόβλημα", και πολύ φοβάμαι πως δεν μπορεί να γίνει κάτι...

 

Αυτά απο μένα...!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου φαίνεται λογικό όσο περισσότερο υλικό μαζεύεται στο φόρουμ τόσο πιο "μπερδεμένο" και περίπλοκο να γίνεται.

Οπότε οι πολλές ενότητες και οι υποενότητες γίνονται αναγκαίο κακό για να μπορούν να διαχωρίζονται κάπως τα θέματα και να μην είναι χύμα.

Αυτό όμως με τη σειρά του οδηγεί σε υπερεξειδίκευση.

 

Φαύλος κύκλος....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προαναφερθέντες :yes: ... Εγώ οφείλω να ομολογήσω ότι δεν με δυσκόλεψε και τόσο η ποικιλία, και η πολυπλοκότητα του forum. Αντιθέτως, με τράβηξε, διότι κατάλαβα ότι έχει πέσει ουκ ολίγη δουλειά για αυτό.

Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος, να αναφερθώ στα ελάχιστα μειονεκτήματα του φόρουμ, αφού δεν μπορώ να πω πως με ενοχλούν ιδιαίτερα :D ... Συγχαρητήρια λοιπόν σε admins και mods... Α, και στον technician μας (να μην παραπονιέται ο ngramm ) :P ! Συνεχίστε την καλή δουλειά ...!

:beer:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ πιστεύω πως λειτουργεί μια χαρά, αλλά όπως είπε και ο JohnnyMZ θέλει λίγο καιρό να το συνηθίσεις γιατί υπάρχουν πολλά θέματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το ότι κάποιοι προβληματίζονται από την δομή του φόρουμ, μάλλον δείχνει ότι θέλει κάποια δουλειά. Συζητήσεις και αλλαγές γίνονται συνεχώς και ειδικά αυτή την περίοδο είμαστε σε κατάσταση πανικού για να γίνει ακόμη καλύτερο. Βεβαίως περιμένουμε αλλαγές από την επόμενη αναβάθμιση του φόρουμ και όλα τα νέα που προσθέτει ο ngramm για να δούμε τί και πως θα βολέψει. Πάντως παρότι είμαι από την αρχή του φόρουμ παρών, ώρες - ώρες "χάνομαι" και εγώ γιατί έχει συσσωρευτεί απίστευτο υλικό. Τώρα πρέπει νομίζω να επικεντρωθούμε στα κόμικς (Ελληνικά / Ξένα) και να είναι η απόλυτη προτεραιότητα μας, για να βελτιωθεί κυρίως το "ταξίδι" των νέων μελών μέσα στο φόρουμ σε σχέση με το κεντρικό θέμα που πραγματεύεται.

 

Στην αρχή παρότι ήταν λιγότερο περίπλοκο το φόρουμ, υπήρχε ένας χάρτης (ναι καλά διαβάσατε - κάτι σαν αυτόν της μέσης Γης) ο οποίος ήταν με μία ματιά η δομή του φόρουμ. Μετά που έγινε πιο περίπλοκο, δημιουργήθηκε ένα pm καλωσορίσματος και έγινε και αντίστοιχο θέμα με που τον μοναδικό τρόπο του ο Germ έδινε πάλι τις γενικές γραμμές του φόρουμ. Νομίζω ότι όταν με το καλό οριστικοποιηθούν οι όποιες αλλαγές (και μπορεί να είναι μεγάλες και σπουδαίες τελικά - ανάλογα πόσο θα μας βοηθήσει και ο κώδικας της IPB που πατάει το φόρουμ), θα γίνουν όλα πιο απλά - πιο όμορφα, και τότε θα κάνουμε ίσως πάλι και έναν χάρτη για τους νέους φίλους.

 

Οι αλλαγές είναι πάντα προς το καλό πιστεύω και δίνουν και μία φρεσκάδα στο φόρουμ.

 

Για τους πολλούς mods γκρινιάζω και εγώ πότε - πότε στον Γιώργο (άντε πολλοί μαζευτήκατε βρε, αδειάζετε μου την γωνιά), αλλά νιώθω ότι τελικά είναι απαραίτητοι. Δεν είναι το φόρουμ αυτό που ήταν παλιά και το έφερνε βόλτα ένας και μοναδικός, απίστευτος, εξαιρετικός, υπέροχος, global :nek:. Έχει μεγαλώσει, έχει απλωθεί, και δεν μιλάω και εγώ τα μέλη του φόρουμ, ούτε για την σχέση των mods με αυτά αφού δεν υπάρχουν τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε άλλα φόρουμ. Δεν έχουμε mods για τα μέλη όπως αναφέρθηκε παραπάνω πολύ σωστά αλλά γιατί έχει απίστευτες πληροφορίες για διαχείριση και πάρα πολύ δουλειά για να παρουσιαστούν όμορφα και σωστά. Το να είναι απλά μέλη, στερούνται κάποιες απαραίτητες δυνατότητες που χρειάζονται για να γίνουν ορισμένες δουλειές, ενώ το να λίγοι σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα με την δουλειά που πέφτει (και πολλές φορές περνάει απαρατήρητη ή δεν φαίνεται καν) "θα καούν" όπως λέω συνήθως, το καταλαβαίνω χώρια την προσωπική ζωή που έχει ο καθένας και σαφώς δεν μπορεί να είναι 24h πάνω από το GC, οπότε συμφωνώ ότι επί της παρούσης είναι καλύτερα έτσι.

 

Αυτά... τίποτε άλλο αλήθεια δεν σας απασχολεί σε σχέση με το φόρουμ; Απλά μην ακούσω πάλι για πισίνες και μεγαλεία...

 

Υ.Γ.: Για τις σελίδες δείγματα, το είχα αναφέρει παλιά, είχα κάνει και δημοσκόπηση σχετικά... υποσχέθηκα ότι σε όλες τις δικές μου θα ανέβαζα αλλά ομολογώ ότι δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις με τον σκάννερ μου τον τελευταίο καιρό, οπότε αναγνωρίζω και την δυσκολία του εγχειρήματος για τον καθένα που κάνει μία παρουσίαση. Ίσως μελλοντικά να καθιερωθεί και να φρεσκάρουμε και τις παλιές παρουσιάσεις με προσθήκες, περισσότερες πληροφορίες και δείγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν ξερω αν και σε ποιο βαθμο εχει γινει, αλλά εχω την αισθηση οτι θα ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον αν καποιος/οι απο την διοικητικη ομαδα ερχοταν σε επαφη με ατομα, που στη διαρκεια των 3,5 ετων της λειτουργιας του forum, ενω ειχαν συμμετασχει εντονα για καποια περιοδο (μικρη ή μεγαλη), στην συνεχεια ειτε αδρανοποιηθηκαν ειτε ατονησε η συμμετοχη τους. Υπαρξαν αρκετα τετοια μελη. Θυμαμαι ατομα που μετεφραζαν κειμενα, ζωγραφιζαν, εκαναν παρουσιασεις, εγραφαν "μανιφεστα" ή απλα προσφεραν το χιουμορ τους. Για ποιο λογο ολοι αυτοι στην πορεια χαθηκαν; Εικαζω, οτι η κριτικη τους μεσω των απαντησεων τους θα μπορουσε να αποτελεσει τροφη για σκεφη στη Δ.Ο. Προφανως, δεν ειναι σημαντικη μονο η δομη του forum ή ο αριθμος και τα καθηκοντα των mods.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αυτό που λες Δημήτρη είναι πολύ ενδιαφέρον, όμως προσωπικά θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει πρόβλημα και επιθυμεί να το γνωστοποιήσει, απλά το λέει (είτε ανοικτά στο φόρουμ, είτε μέσω pm εάν είναι κάτι προσωπικό). Δεν νομίζω ότι ειδικά στο GC υπήρχε ποτέ περιορισμός έκφρασης, ειδικά με άτομα που αναπτύξαμε και δεσμούς φιλίας πέραν του φόρουμ. Από την άλλη αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι κάποιες επιλογές της Δ.Ο. δεν είναι κοινά αποδεκτές από όλους (π.χ.: κλείσιμο τράκερ), ή από την άλλη κάποιοι κλείνουν τον κύκλο τους με το αντικείμενο ή το φόρουμ και προχωράνε σε κάτι άλλο στην ζωή τους. Κάποιοι ενθουσιάζονται που ανακάλυψαν κάτι νέο και μετά τους περνάει. Σε άλλους αλλάζει η ζωή τους, μεγαλώνουν, κάνουν οικογένεια, αποκτούν άλλα ενδιαφέροντα ή βάζουν άλλες προτεραιότητες, ή μειώνεται ο ελεύθερος χρόνος και η όρεξη τους. Προσωπικά για τα ενεργά μέλη που λες (παλαιά, σημερινά, αυριανά), εάν έχουν κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με το φόρουμ, με μέλος αυτού, έστω με την Δ.Ο. τις επιλογές της και τον τρόπο λειτουργίας της, εγώ θεωρώ αυτονόητο ότι πρέπει να το πουν και όχι να εξαφανιστούν έτσι απλά. Πάντως για μερικούς γνωρίζουμε τους λόγους που άλλαξε η στάση/συμμετοχή τους, για άλλους απλά υποθέτουμε αυτούς τους λόγους και για άλλους δεν γνωρίζουμε τίποτα, κυρίως επειδή οι τελευταίοι δεν το επιθυμούν ακόμα και εάν εμείς κάναμε κάποια/ες προσπάθεια/ες να επικοινωνήσουμε μαζί τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Dimis, ξέρεις σε πόσα forum έχω γραφτεί , συμμετάσχει για λίγο, λιγότερο ή περισσότερο ενεργά, και μετά από λίγο καιρό μην τον είδατε τον Παναή; Έτσι είναι αυτά . Το ενδιαφέρον κάποιων ξεθυμαίνει, λένε ότι είχαν να πουν , βρήκαν αυτό που έψαχναν , μετά βρίσκουν κάτι άλλο που τους προξενεί νέο ενθουσιασμό και πάνε παρακάτω. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό..........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Οταν ανακάλυψα το GC ήταν για μένα μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και οι εκπλήξεις συνεχίζονται γιατί σχεδόν καθημερινά ανακαλύπτω και κάτι ενδιαφέρον!!!!! :dance:

Xάρη στο site ανακάλυψα κόμικς τα οποία ούτε καν ήξερα ότι υπήρχαν!!!! :confuse:

Επίσης χάρη στο GC και στη προσπάθεια των παιδιών μπόρεσα να συμπληρώσω αρκετά κόμικς στη συλλογή μου!!!! :dance:

Μου αρέσει που το το GC μου δίνει την ευκαιρία να κάνω έρευνες, να ανακαλύπτω στοιχεία για διάφορα κόμικς (κυρίως γι' αυτά που διάβαζα όταν ήμουν έφηβη και διαβάζω ακόμη :D )και να τα μοιράζομαι με την παρέα και με ανθρώπους που αγαπούν τα κόμικς όπως κι εγώ.

 

Νιώθω πολύ όμορφα που ανήκω στην παρέα και σας ευχαριστώ όλους που με βοηθάτε να ηρεμώ και να κάνω κάποια ευχάριστα διαλείματα από το άγχος της καθημερινότητας :)

Το μόνο μου παραπονάκι είναι ότι οι γυναίκες στο GC είμαστε λίγες (αν και τώρα τελευταία αρχίσαμε να πληθαίνουμε κάπως :D ) και αρκετές από τις φίλες που είναι μέλη δεν συμμετέχουν και πολύ. :thinking:

Ελπίζω πάντως σιγά σιγά να αυξηθεί και η συμμετοχή των γυναικών :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το μόνο μου παραπονάκι είναι ότι οι γυναίκες στο GC είμαστε λίγες (αν και τώρα τελευταία αρχίσαμε να πληθαίνουμε κάπως :D ) και αρκετές από τις φίλες που είναι μέλη δεν συμμετέχουν και πολύ. :thinking:

Ελπίζω πάντως σιγά σιγά να αυξηθεί και η συμμετοχή των γυναικών :)

 

:papas::papas::papas: Πέστα χρυσόστομη!!!

 

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

..ένα.. ~χαρφ~ ένα φυτό!! ~~χαρφ~~~χαρφ~~ ένα ΦΥΤΟ!!! Δώστε μου ένα φυτόόόόόω!!! :flowerbad: είχα να το πω, και κάθε φορά λίγο πριν βγω απ' τ' όνειρο βάραγε το υστερικό ξυπνητήρι, με μια βαριοπούλα κράκα-κράκα΄-μπαραωμπούμ!! - ένα ένα τα δάκτυλα μέχρι και το 72ο. Στο 73ο έκανε ημίχρονο και έτρεχε να προλάβει την άλλη δουλειά, εκείνη με τα αληθινά φράγκα. Δύσκολες εποχές, το ταβάνι στάζει και τα πληκτρολόγια απειλούνται με εξαφάνιση. Όμως σε ένα φώρουμ ο ουρανός δεν καταφέρνει να πέσει με το κεφάλι..Έχει σκαλώσει ανάποδα στον εξώστη και σφυρίζει σονάτες όταν κάνει πανσέληνο ημέρα Κυριακή. Που σημαίνει ότι δεν τελειώσαμε εδώ. :D

 

Θα ήθελα λίγο λιγότερα πρίμα και να βρω το ελιξίριο να σας προλαβαίνω (και να σας καταλαβαίνω! :3eyes: ), μια ενότητα σχεδίου/σεναρίου/χειροτεχνίας/γλυπτικής/ραπτικής/μαγειρικής και πειραματικής ποίησης (πλάκα κάνω), που θα καταβολίζει δημιουργικές κρέπες γαρνιρισμένες με χαβαλέ και θα εκτινάσσει τις συνισταμένες σε συντονισμένο επίπεδο ζεν-τσαλαπετεινού.

Ξέρετε τώρα.

 

~ένα φυτό?~..κανείς? :P:beer:

 

post-1537-1264434166,67_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αντί για πειραματική ποίηση, βολεύεσαι με πειραματικό Rösti? :P

 

αη χαντ του. αη τζαστ χαντ του. :et:

 

:cheers5:

 

ΥΓ προσωπικά ο πόθος για περισσότερα ταβάνια μου θώπευσε τις τρίχες στο αριστερό αυτί προκαλώντας παφλασμούς γουργουρίσματων με σήμα την γνωστή αγελαδίτσα που τα πάντα ρυ, αν και πλέον με ταλανίζει αιθερικά η απορία για το αν ένα αρνητικό πάτωμα είναι το ίδιο με ένα θετικό ταβάνι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

~ένα φυτό?~..κανείς? :P

Γουάτ δε... :D Τί φυτό* είναι αυτό; Δώσε και σε μένα λίγο, δείχνει να είναι καλό... άντε γιατί με αποσυντόνισες. :DJO:

 

 

* εγχώριο, τοπικής παραγωγής; έχω ακούσει καλά λόγια... :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5839 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

εγώ θα ήθελα περισότερα skins και να μην βγάζει κίτρινη κάρτα στο δεκάλεπτο

:thinking: και να παίζει βίντεο :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θα έπρεπε να προστεθεί και μια λειτουργία αναζήτησης θέματος, γιατί κάνεις μια αναζήτηση και σου βγάζει όσα post περιέχουν αυτή τη λέξη ή τη φράση και είναι κουραστικό να κάθεσαι να ψάχνεις για να βρεις το σωστό θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν αναζητείς κάποια παρουσίαση, θα σου πρότεινα να ψάχνεις μέσω του ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ-INDEX. Διαφορετικά, μπορείς να ψάχνεις μέσω του Advanced search (το κουμπάκι ακριβώς δίπλα από το search) και να επιλέξεις το "Αναζήτηση μόνο στους τίτλους ". ;)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  48
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν κ φρεσκοτατη στο φορουμ θα ηθελα να πω την γνωμη μου. Επειδη σας παρακολουθω απο την δουλεια ( :lol::lol: σοβαροτατη!) δεν μου αρεσει το οτι πρεπει καθε τρεις κ λιγο να πατω το κουμπι επεστρεψα! Επισης μεχρι στιγμης ζοριζομαι να κανω αναζητησεις γιατι υπαρχει αμετρητος ογκος πληροφοριων κ χανομαι -αν κ αυτο ισως οφειλεται στο οτι ειμαι γνησια ξανθια με ολα τα παρελκομενα παρα στο πως ειναι "στημενα" τα θεματα.Ετσι αρκουμαι μεχρι στιγμης να κοιτω μονο τις νεες καταχωρησεις κ ακομη κ ετσι ειμαι πολυ πολυ ενθουσιασμενη! Keep up the good work folks :thanks::thanks::havefun: and :congrats: !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πρέπει να πατάς το κουμπί "Επέστρεψα" γιατί μένεις για πάνω από 10 λεπτά ανενεργή γι' αυτό και το shoutbox κλείνει.Το να χάνεσαι είναι φυσικό αφού είσαι καινούρια και δεν έχεις ακόμα εξοικειωθεί με το forum.

Επεξεργασία από Μίκυ Μυστήριο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  48
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πρέπει να πατάς το κουμπί "Επέστρεψα" γιατί μένεις για πάνω από 10 λεπτά ανενεργή γι' αυτό και το shoutbox κλείνει.Το να χάνεσαι είναι φυσικό αφού είσαι καινούρια και δεν έχεις ακόμα εξοικειωθεί με το forum.

 

Απλα ανοιγω κ αλλες σελιδες ταυτοχρονα για την δουλεια μου κ μπορει να ειμαι ανενεργη αρκετη ωρα.Θα μπορουσε να ειναι 20 με 30 λεπτα για να παρακολουθηται πιο ευκολα.Αν κ αυτο ειναι μικρη λεπτομερια σε ενα κατα τ'αλλα πολυ καλοστημενο σαιτ.Εξξαλου το φωναχτοκουτο δεν λειτουργει οπως βλεπω ως τσατ κ δεν γραφονται τοσα πολλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα οχι, το φωναχτόκουτο είναι shoutbox & chatbox αρκεί να υπάρχουν άτομα online με όρεξη για κουβεντούλα! Αφού το φόρουμ είναι έμμεσης επικοινωνίας έχουμε και το φωναχτόκουτο (με ιστορικό θρυλικών tracklists, διαλόγων και συζητήσεων) για άμεση επικοινωνία. :cheers3:

 

Το timeout για τους ανενεργούς χρήστες βγαίνει ώστε να μην επιβαρύνεται το σύστημα περαιτέρω το οποίο είναι πολύ σημαντικό. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.