Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι πιστεύετε για το GreekComics ? [ Απόψεις-προτάσεις-ιδέες-κριτική ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κοιτα, σιχαίνομαι την ευθύτητα της εποχής. Αυτό το "τα λέω έξω από τα δόντια" είναι μια μ@λ@κία μερικών φτωχών στη σκέψη, που νομίζουν ότι η επιθετικότητα είναι επιχείρημα. Που δεν σκέφτονται τι θα πούν και πιστεύουν ότι αν πούν κάτι που στα γρήγορα το σκέφτηκαν στο μυαλό τους είναι και άξιο εξαγωγής. Σαν να παίζουμε Big Brother. Εγώ δε λειτουργώ έτσι. Ως καθηγητής εμαθα από τους μαθητές μου ότι με τρόπο και ήπιες μεθόδους οφείλω καθοδηγώ κάποιον να γίνεται καλύτερος. Αλλά δεν είμαι τέλειος, ό,τι μπορώ κάνω. (Ελπίζω να μην μπερδεύει κανείς τους τρόπους με την υποτακτικότητα) Και όταν δεν μπορώ, αφήνω κάποιον ανώτερο να αναλάβει. Μιλάμε όμως για μια κατάσταση μηνών που δε διορθώνεται, και έχουν γίνει πολλές νύξεις έμμεσες και άμεσες από πιο υψηλόβαθμα μέλη. Και όταν ασχολούνται με ένα τέτοιο θέμα υψηλόβαθμα μέλη εγω δε συμμετέχω, αφήνω τα υψηλόβαθμα μέλη να το διαπραγματευτούν. Εγώ εκεί σταματάω. Άσε που δεν έχω και πολύ χρόνο.

 

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό ότι μιλάω για μένα και τον τρόπο λειτουργίας μου. Και ελπίζω κάποιος να δεχτεί αυτό το συλλογισμό. Αν το προηγούμενο ποστ φαινόταν ένα μάτσο αοριστίες τότε και αυτό το ποστ είναι ακόμη μεγαλύτερες αοριστίες. Στο μυαλό μου όμως δείχνεις κάπως έτσι "Σε κερατώνω. - Μα, τι θέλεις να πεις; Μίλα στα ίσα".

Συγνώμη αλλά αυτό με τον eastwood είναι ακόμα πιο φτωχό επιχείρημα. Εντυπωσιακό αλλά άδειο. Άσε που δεν ισχύει μόνο από εσένα προς τον germ, αλλά και από μένα προς εσένα.

 

Ούτε κατά διάνοια να κάνουμε το σάιτ πιο πλούσιο ε; Με τίποτα δεν γίνεται αντιληπτή η τελευταία μου παράγραφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν δέχομαι λοιπόν τον συλλογισμό σου αν και εκτιμώ πολύ το ότι μαθαίνεις από τους μαθητές σου καθώς πιστεύω βαθιά πως η μάθηση είναι καθαρά αμφίδρομη διαδικασία.
 
Μπορεί να υπάρχει η ευθύτητα της εποχής... αλλά μιλώντας για τον φτωχό στην σκέψη εαυτό μου προτιμώ να πω ή να δείξω με ξεκάθαρο τρόπο αυτό που με ενοχλεί. Είναι ο συντομότερος αλλά ίσως δυσκολότερος δρόμος προς την βελτίωση ή την απώλεια. Το εάν η φράση "συγκεκριμένη μερίδα" αποτελεί ή όχι αοριστία το αφήνω στα υψηλόβαθμα καθώς και στα χαμηλόβαθμα μέλη.
 
Σε ποιο φτωχό επιχείρημά μου αναφέρεσαι (δεν κατάλαβα); Αυτό με τον eastwood το χρησιμοποιώ για να δείξω πως η δική μου άποψη έχει μικρή/καθόλου αξία αφού είμαι νέος εδώ και αγνοώ τα πράγματα που έχουν γίνει...
 
Έχει γίνει αντιληπτή η τελευταία σου παράγραφος. Ελπίζω πως κουβεντιάζουμε ωραία και εάν νομίζεις (ως mod) πως έχουμε να πούμε και άλλα, μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ ή να πάμε πμ  :beer:

Επεξεργασία από 1529
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχω δύο ερωτησούλες να θέσω.

 

1)Πληροφοριακά, πως και δεν ανεβάζετε στην κατηγορία Downloads ξενόγλωσσα κόμιξ; Υπάρχει θέμα με copyright ή απλά για να μπορούν όλα τα μέλη ανεξαρτήτως γνώσης δεύτερης γλώσσας να διαβάζουν;

 

2)Στην κατηγορία παρουσιάσεις, μπορούμε να ανεβάσουμε παρουσίαση ξενόγλωσσου graphic novel( του οποίου η κυκλοφορία αναμένεται);

 

Αν έχουν απαντηθεί ξανά μάλλον στραβώθηκα και δεν βρήκα τα ποστ οπότε να είστε επιεικείς με τον γέροντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η απάντηση για το δεύτερο ερώτημα είναι "ναι". Αν ψάξεις, υπάρχουν πολλά ξένα κόμικς σε παρουσίαση, είτε πρόκειται για σειρές, είτε για gn.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχω δύο ερωτησούλες να θέσω.

 

1)Πληροφοριακά, πως και δεν ανεβάζετε στην κατηγορία Downloads ξενόγλωσσα κόμιξ; Υπάρχει θέμα με copyright ή απλά για να μπορούν όλα τα μέλη ανεξαρτήτως γνώσης δεύτερης γλώσσας να διαβάζουν;

 

2)Στην κατηγορία παρουσιάσεις, μπορούμε να ανεβάσουμε παρουσίαση ξενόγλωσσου graphic novel( του οποίου η κυκλοφορία αναμένεται);

 

Αν έχουν απαντηθεί ξανά μάλλον στραβώθηκα και δεν βρήκα τα ποστ οπότε να είστε επιεικείς με τον γέροντα.

για το 2) αν αναμενεται παει στα νεα,αν εχει βγει μπορεις να κανεις νεο θεμα εδω 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί γιατί είναι μεγαλούτσικο το τόπικ για να το διαβάσω ολόκληρο:

 

Θα μπορούσε στον τομέα ''Μελέτη'' να γίνει μια ακόμα κατηγορία με το όνομα ''Ιστορίες'' και να χωρίζεται στις υποκατηγορίες που υπάρχουν και στους χαρακτήρες (δηλ. Ντίσνευ, Υπερηρωικα, Περιπέτειες, Χιούμορ, Looney Tunes, Διάφορα). Σε κάθε τόπικ θα γίνεται η περιγραφή μιας ιστορίας κι από κάτω θα μπορεί όποιος θέλει να γράψει τη γνώμη του για τη συγκεκριμένη ιστορία!

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό μπορείς να το κάνεις κατευθείαν στα θέματα της εκάστοτε σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σίγουρα, απλά το προτείνω και για καλύτερο ''αρχείο'' και για σχολιασμό και περιγραφή και παλαιότερων ιστοριών εκτός από αυτές που περιλαμβάνονται στις τελευταίες εκδόσεις. Το έχω δει σε 1-2 άλλα ξένα φόρουμ σχετικά με κόμικς και σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να γίνει κι εδώ! :)

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα ξένα φόρουμς που το είδες, είχαν παρουσιάσεις των σειρών, με μελέτη και κριτική, όπως εδώ; Γιατί συνήθως τέτοιες ενότητες καλύπτουν το κενό που δεν υπάρχει εδώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

(Ίσως να υπάρχει κάπου στις ρυθμίσεις και να μην μπόρεσα να το βρω)

Θα ήταν χρήσιμο μια επιλογή ή έστω ένα κουμπί προβολής όλων των θεμάτων ενός sub-forum σε μια σελίδα. Έτσι είναι πιο εύκολο όταν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο :)

 

Edit: Ξέρω πως υπάρχει κουμπί για την προβολή της επόμενης σελίδας, αλλά αν το sub-forum έχει 10-15 σελίδες, τρως αρκετό χρόνο να τις ανοίγεις μια-μια.

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τα ξένα φόρουμς που το είδες, είχαν παρουσιάσεις των σειρών, με μελέτη και κριτική, όπως εδώ; Γιατί συνήθως τέτοιες ενότητες καλύπτουν το κενό που δεν υπάρχει εδώ. :)

 

 

Ναι, αυτό για παράδειγμα.

 

Συγκεκριμένα, έχει ενότητα, για τις ιστορίες που σας εντυπωσίασαν περισσότερο, αλλά και παρουσιάσεις τευχών στην ενότητα Le Pubblicazioni

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ακριβώς αυτό που εννοούσα. Εδώ έχεις κατευθείαν τις σειρές για να σχολιάσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σε γενικές γραμμές μ΄αρέσει το forum :up:

Μ΄αρέσει που έχει παρουσιαστεί εδώ μέσα σχεδόν όποιο κόμικ υπάρχει στην αγορά, μ΄αρέσει που υπάρχουν άτομα ψαγμένα που μπορείς να συζητήσεις σε βάθος για τα αγαπημένα σου κόμικ, μ΄αρέσουν πολύ οι δημοσκοπήσεις ώστε να βλέπω τα γούστα του κόσμου στο ποια θεωρούν τα καλύτερα τεύχη μιας σειράς κτλ.

Τα μόνα 2 πράματα που δεν μ΄αρέσουν είναι ότι υπάρχουν πολλά θέματα άσχετα με το αντικείμενο(αγαπημένη ταινία, πέθανε ο χ τραγουδιστής κ.α.) και ότι ξεκινάνε παρουσιάσεις που ξεχνούν να συνεχιστούν και πολλές φορές δεν ολοκληρώνονται καν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αφού ξεθάφτηκε το παρόν λέω και δημόσια κάτι που σας είχα πει όταν είχα πρόσβαση στα ένδον: Απελευθερώστε τα βίντεα. Πρέπει να είναι το μόνο φόρουμ παγκοσμίως που δεν το κάνει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  36441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   73
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είμαι καινούριος εδώ. το φόρουμ φαίνεται λίγο υπερβολικό (ειδικά επειδή μαθαίνω ακόμα την ελληνική γλώσσα), αλλά είναι διασκεδαστικό. Σκέφτομαι να θέσω μερικά ακόμη θέματα για συζήτηση, αλλά είναι χρονοβόρο για να ανακαλύψω εάν ορισμένα θέματα έχουν ήδη συζητηθεί. Δεν θέλω να δημιουργήσω ένα περιττό νήμα φόρουμ. Ωστόσο, το φόρουμ είναι γεμάτο με φιλικούς ανθρώπους που αγαπούν τα κόμικς και αυτό το καθιστά πιο ευχάριστο για μένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@YorgosTisSpartis   Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα του Greek Comics! :welcome3:

 

Για τους νέους χρήστες, το φόρουμ φαίνεται δαιδαλώδες και περίπλοκο, αλλά θα δεις ότι με τον καιρό θα το συνηθίσεις. Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα θέμα ΕΔΩ, και να μας πεις (αν θέλεις) δύο λόγια για εσένα. Τα αγαπημένα σου κόμικς, τι κόμικς συλλέγεις κ.ά..

 

Έπειτα, μπορείς άνετα να μπεις στις παρουσιάσεις των κόμικς που έχεις διαβάσει και να μας πεις την γνώμη σου ή να συμμετέχεις σε διάφορες συζητήσεις. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Να πω την αλήθεια στην αρχή δείλιαζα να μπω μιας και δεν ήξερα τίποτα από συμπεριφορά σε ένα φόρουμ και από ηλεκτρονικά μαραφέτια όμως τελικά το αποφάσισα να αναμειχθώ κι εγώ κι ό,τι γίνει είπα.Και τελικά τι έγινε???Βρήκα καλή παρέα, άτομα με γνώση σχετικά με το αντικείμενο αυτό, πολλά κι αγαπημένα κόμικς και μπόλικη συζήτηση.Βρήκα το Greekcomics και δεν μετάνιωσα ούτε λεπτό από τη στιγμή που μπήκα.Ήμουν ανόητος τότε που δείλιαζα.Επίσης να πω κι εγώ welcome στον φίλο @YorgosTisSpartis.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   73
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευχαριστώ Indian kai Gong! Και ευχαριστώ όλους.Καλώς σας βρήκα.  Για μένα είναι επίσης μια ευκαιρία να εξασκήσω τα ελληνικά μου με ανθρώπους που ενδιαφέρονται πραγματικά για τα κόμικς. Οι φίλοι μου εδώ στον Καναδά ενδιαφέρονται μόνο για το χόκεϊ. Και τα ξαδέρφια μου στην Ελλάδα νοιάζονται μόνο για το ποδόσφαιρο! Είναι δύσκολο να βρεις συναδέλφους λάτρεις των βιβλίων και λάτρεις των κόμικς!

Επεξεργασία από YorgosTisSpartis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αν μπορω να πω κι εγω κατι... απλα θα προτιμουσα να υπηρχαν περισσοτερα φόρουμ για ταινίες ή μουσική..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ναι και να μην μιλάνε όλο για κομιξ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.