Μετάβαση στο περιεχόμενο

GALAXIA


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πες τα του Λενα "δεν διαβαζω μανγκα" λεει ο τυπος που συνεχεια μανγκοειδη αβαταρ βαζει καιρος να διαβασει για αυτα :ego::slap:

Τα avatar είναι έγχρωμα, τα manga όχι. Και δε με ενθουσιάζουν τα α/μ manga. Προτιμώ εναλλακτικά και Βρετανικά σε ασπρόμαυρο. ;) To Galaxia βλέπω να στρέφεται σε πιο Ευρωπαϊκά μονοπάτια, προς νεο-BD μεριά γι'αυτό και θα το τιμήσω.

 

DJO, υπάρχουν μπόλικα μάνγκα τα οποία πραγματικά θα σε εντυπωσίαζαν...

κάνε στροφή προς την ανατολή δικέ μου...

 

To Death Note τα έσπαγε. Ε έχω διαβάσει και 1-2 hentai. Αλλά πραγματικά με κουράζανε. Προτιμώ ani καθαρά λόγω χρώματος και πιο συμπυκνωμένης ροής. ;) Είχα τσεκάρει και Gundam σε manga και ελλείψει χρώματος δεν καταλάβαινα ποιο Gundam έβλεπα. Τράτζικ. :sad1:

 

Kαλά κάνει και δε διαβάζει μάνγκα. Συνέχισε τέκνο μου να μη διαβάζεις από δαύτα. Διάβασε όμως το Galaxia (και σαφώς και διάβασε τα άπαντα από Σταμπουλή). Και βρες και έναν τρόπο να διαβάσεις Lone Wolf and Cub. :cheers5:

εδιτ και βασικά, διάβασε και τα Κόρτο. άντε.

 

Σταμπουλή έχω τελεύσει εδώ και μήνες ωρέ. :P Lone Wolf & Cub μου το'χει προτείνει και ο PK. Αλλά δεν... Κόρτο οψόμεθα.

 

(έη κανείς δεν έχει ποστάρει το μπρελόκ Galaxia από το Con??? :wow: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το μπρελόκ αυτό είναι καταραμένο! :wow:

Το είχα πάρει στο con του '11, το Σεπτέμβρη το έχασα, με κάποιον τρόπο βγήκε απ' τα κλειδιά μου και έπεσε κάπου...

Στο con του '12 μου δώσανε δύο... Το ένα το έβαλα στα κλειδιά μου και το άλλο το έδωσα σε ένα φίλο μου που του άρεσε η Galaxia. Αυτή τη φορά, κάπου μέσα στο Μάη... έχασα τα κλειδιά μου! Όλα μαζί αυτή τη φορά! :lol:

 

Θα ξαναπάρω στο επόμενο πάντως! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Μα δε διαβάζω manga...

 

Ρε σεις, το Galaxia δεν είναι μάνγκα... Κι ο ίδιος ο δημιουργός του το λέει αυτό...

Απλώς έχει και από εκεί επιρροες.

 

Εσύ γιατί είσαι πάντα τόσο γκρινιάρα? :PPP:;)

 

Δεν είμαι γκρινιάρα, απλώς βαριέμαι να βάζω εμότικονς :ballet:

 

Και είναι γενική αλήθεια ότι ο :DJO: είναι απαράδεκτος. ;)

 

(έη κανείς δεν έχει ποστάρει το μπρελόκ Galaxia από το Con??? :wow: )

 

Το έχω και μάλιστα στα κλειδιά μου. Αλλά δεν ξέρω πως να φωτογραφίζω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το κομικσάκι ανεβάζει τον πήχη. Δεν είναι ΤΟ αριστούργημα, αλλά κυλάει όμορφα. Δεν θυμόμουν Χριστό από τις προηγούμενες αναγνώσεις, και είπα να τα διαβάσω τώρα και τα τρία μαζί. Τιμά κανόνες που ούτε κατά διάνοια σέβονται οι έλληνες δημιουργοί. Ίσως μια δεύτερη ανάγνωση να απαιτείται, έτσι απλά για να εμπεδώσεις το σενάριο. Ειλικρινά σε κάθε comicdom ντρέπομαι για αυτά που αγοράζω. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για το Galaxia. Χάρηκα που το αγόρασα. Και το διάβασα δυο φορές!

 

Βασικά είναι ο ορισμός του MANGA! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μπραβο ρε συ Θοδορη ειπες αυτο ακριβως που δεν μπορουσα να εκφρασω "Τιμά κανόνες που ούτε κατά διάνοια σέβονται οι έλληνες δημιουργοί " !!! Στη πλειοψηφια ετσι ειναι απο ελληνες διμουργους που εχουν αναλαβει εξολοκληρου το κομικ τους ειτε αυτο ειναι φανζιν ειτε "επαγγελματικη" δουλεια εχουν μια ωραια ιδεα που δεν καταφερνουν να τη δεκπεραιωσουν σεναριακα αστο το σχεδιο ειναι θεμα γουστου και αποψης τις περισσοτερες φορες, αν ομως το σεναριο χανει αυτο εχει μεγαλη σημασια γιατι δε διαβαζεται ! Το Galaxia μπορει να μην ειναι αριστουργημα αλλα σιγουρα ειναι ενα αξιοπρεπες κομικ οπου ο δημιουργος εχει καταφερει να συνδυασει ενα καλο σεναριο και ενα πολλη καλο σχεδιο σε ενα αρκετο καλο storytelling με αρχη μεση και τελος επισης κατι που δεν συνηθιζεται στα ελληνικα κομικς που εχουν αρχη αντε παει καπου αλλα αφηνει τον αναγνωστη να μανταεψει το τελος το οποιο στην ουσια δεν υπαρχει μια και ο διμιουργος δεν το εχει σκεφτει...δεν λανσαρει κουλτουρα, αμπελοφιλοσοφια ή ακομα το κλασικο καφρικο χιουμορ που εχουμε συνηθησει τοσα χρονια να διαβαζουμε απο ελληνες διμιουργους που προσωπικα με εχει μπουχτισει ποσο μαλιστα οταν γινετα με κακο τροπο!Το Galaxia ειναι κατι διαφορετικο που ξεχωριζει δεν ειναι το τελειο κομικ αλλα ειναι αρκετα καλο και που παντα ηθελα και περιμενα να διαβασω στην "ελληνικη σκηνη κομικς" !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΩΡΑ ΓΙΑ ΡΗΒΙΟΥ :aria:

 

:hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop: :hop:

 

ΤΟΜΟΣ 1 - ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ

 

Λίγο backstory πρώτα:

 

~Η αποίκηση του Κρόνου έγινε χάρη στον βομβαρδισμό του πυρήνα του πλανήτη με δυο τεράστιες μεγατονικές βόμβες, μια κλιματικής αναδιάρθρωσης και μια αντιβαρύτητας. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί μια ζώνη στο εσωτερικό του αέριου πλανήτη, η οποία ήταν κατάλληλη για την ανθρώπινη διαβίωση.

~Ρυμουλκήθηκαν τεράστιοι όγκοι από το κοντινό πλέγμα αστεροειδών και εναποτέθηκαν στη ζώνη αντιβαρύτητας του Κρόνου, κατασκευάζοντας έτσι τις χερσαίες ηπείρους του πλανήτη. Η πολύχρονη αυτή διαδικασία ολοκληρώθηκε όταν μεγάλα πλοία Τέρραφορμ μετέτρεψαν τους άγονους αστεροειδείς σε εύφορη γη.

~Όπως διαπιστώθηκε αργότερα, οι δυο βόμβες που ρίφθηκαν προξένησαν μια αλλόκοτη παρενέργεια η οποία οφειλόταν στην ανάμειξη των αναθυμιάσεων των εκρηκτικών με τη νεοσύστατη ατμόσφαιρα του πλανήτη. Η ενέργεια αυτή σε συνδυασμό με το κλίμα του Κρόνου προκάλεσε στους πρώτους αποίκους μεταλλάξεις οι οποίες εμφανίστηκαν μόνο μετά από μερικές γενιές.

~Φοβούμενη μήπως λόγω της μετάλλαξης χαθεί η αρχέτυπη υπόσταση του ανθρώπινου είδους, η γήινη ηγεσία αποφάσισε να βάλει σε καραντίνα τον πλανήτη Κρόνο και τους κατοίκους του. Ταυτόχρονα, απαγόρευσε την χρήση τεχνολογίας μέχρι να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Όπως ήταν φυσικό, ξέσπασαν φοβερές αντιδράσεις και τελικά οι δυο πλανήτες συνθηκολόγησαν συμφωνώντας ο Κρόνος να παρέχει πρώτες ύλες και η Γη ένα μικρό επίπεδο τεχνολογίας. Ο Κρόνος αποτελεί πλέον ανεξάντλητη πηγή πρώτων υλών χάρη στην ευφυή κατασκευή του. Η γεωργική ζωή ευνοείται κι οι κάτοικοι του ζουν σε αρμονία με τη φύση γύρω τους χωρίς να χρειάζονται την υψηλή τεχνολογία των άλλων πλανητών.

~Την περίοδο που έγινε η μεγάλη κληρωτή αποίκηση του πλανήτη Κρόνου, προκειμένου να αλαφρυνθεί από τον υπερπληθυσμό της η Γη, λογικό ήταν το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων της να ανήκει στην κίτρινη φυλή. Με αυτόν τον τρόπο, πολλά από τα έθιμα και τις συήθειες που η Ασιατική φυλή ήδη εφάρμοζε από τότε να μεταφερθούν και στον Κρόνο, διαμορφώνοντας πια μια σχεδόν μαζική κουλτούρα ονομαζόμενη από το λαό των υπολοίπων πλανητών ως Μετασιατική

 

Σε ένα χωριό λοιπόν του ανατολικού Κρόνου, υπάρχει μια σχολή πολεμικών τεχνών με δάσκαλο τον σοφό Μπουραΐ. Βρισκόμαστε στην τελική εξέταση/αξιολόγηση/μάχη, ανάμεσα στους τρεις καλύτερους μαθητές του: τον Τζάνους, τον Σιντ και τον Ράιαν. Ο Σιντ νικάει τον Τζάνους αλλά με δόλο καθώς χρησιμοποιεί την εσωτερική του ενέργεια με αποτέλεσμα ο δάσκαλος να τον αποκηρύξει από μαθητή του, ενώ οι Τζάνους και Ράιαν να φύγουν για να συνεχίσουν το δρόμο μόνοι τους. Ο Τζάνους θα γίνει μαστόρι στο χωριό, ο Ράιαν όντας μεταλλαγμένος θα φορέσει μια μαύρη κελεμπία και θα ταξιδεύει από'δω κι από'κει και ο Σιντ... ε αρκετά αποκαλύψαμε και σκάει και μύτη η μυστηριώδης Galaxia, οπότε τη συνέχεια διαβάστε την. ΤΑ ΣΠΑΕΙ! :giati:

 

 

Ο Σιντ επανεμφανίζεται μετά από χρόνια και καλεί μια χαλαζοκαταιγίδα από τους δακτύλους του Κρόνου για να καταστρέψει τη σχολή και όλους τους μαθητάδες της, σκοτώνει τον Μπουραΐ, οι Τζάνους & Ράιαν κάνουν team up για να τον νικήσουνε και εκείνος καλεί ένα μετεωρίτη να τα ισοπεδώσει όλα και τότε η Galaxia σταματάει τον μετεωρίτη και αφαιρεί τις δυνάμεις του Σιντ!

 

 

 

Overall, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! 7.8/10! :best:

 

 

 

ΤΟΜΟΣ 2 - ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ

 

Πάμε πάλι εισαγωγούλα :best:

 

Οι Ήπειροι του Κρόνου

 

Από το Ρον μέχρι το Μπλάντβιχ, δέκα ιπτάμενες ήπειροι ορίζουν αυτό που σήμερα ονομάζεται αποικία του Κρόνου. Ο πλανήτης χωρίζεται γεωγραφικά σε δυο ενότητες, στο Ταρανδιανό Σύμπλεγμα στα δυτικά και την Μαράζια, την ατελείωτη ήπειρο της Ανατολής.

 

Η μεγαλοπρεπής μητρόπολη ολόκληρης της αποικίας είναι η δαιδαλώδης Ταράνδια η οποία βρίσκεται στην καρδιά της ομώνυμης ηπείρου. Ονομάζεται επίσης "πόλη του ατμού και των αιθέρων" λόγω των 98 σιδηροδρομικών σταθμών και της πληθώρας των ατμομηχανών και των ζέππελιν που κατακλύζουν τον ουρανό.

 

Όμως, τόσο η επιφύλαξη για τους μεταλλαγμένους όσο και οι κοινωνικές ρήξεις που προκάλεσε η συνθήκη της Ταράνδιας, δεν άφησαν ποτέ να φανεί και να εκτιμηθεί το πιο μεγάλο κατόρθωμα της ανθρωπότητας: αυτό της δημιουργίας ενός ολόκληρου νέου κόσμου.

 

ΡΑΪΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ!!!!!!! :giati: Ο Ράιαν ταξιδεύει στην άκρη της ηπείρου, στη λιμανόπολη Ότομ για να βρει τους πειρατές της Αυγής, ενώ σύντομα θα βρεθεί στο πλάι του και ο Τζάνους, τον οποίο εξακολουθεί να πολιορκεί η ντροπαλή Ίζαμπελ. Όταν λοιπόν βρίσκει το σκαρί των πειρατών ανεβαίνει πάνω και αντικρίζει τη Μίνα, την χαμένη του αγάπη! Όμως με το χρόνο όλα αλλάζουν, είτε προς το καλό είτε προς το κακό. Και σε αυτήν την περίπτωση, προς το δεύτερο... Έτσι ο Ράιαν βρίσκεται λιπόθυμος στο μπαλαούρο και όλα αρχίζουν να πάνε κατά διαόλου :sad1: . Μέσα σε όλα, βλέπουμε μέσα από flashbacks το origin του Ράιαν, όπως είδαμε το origin του Τζάνους στον πρώτο τόμο. :cool:

 

Τελικά, ο κάπταιν Κράκο τον κρεμάει στο ψηλότερο κατάρτι για να τον εκτελέσει ο sharpshooter του - που έχει κατοικίδιο ΜΙΑ ΤΙΓΡΗ - , σκάει μύτη ο Τζάνους με ένα πολεμικό σκάφος, η Μίνα σώζει τον Ράιαν, ο κάπταιν σκοτώνει τη Μίνα :crying: !!!!!

 

 

Οκ μετά από αυτό το ανατριχιαστικότατο τομάκι, δηλώνω κι επίσημα φαν του Ράιαν. :div: Το μόνο που θα προσθέσω είναι ένα τζαμάτο από το επιλογικό μονοσέλιδο για τους πειρατές του Κρόνου:

 

"Υπήρχε μια παλιότερη ρήση που επικαλούνταν συχνά εξωκρόνιοι κοινωνιολόγοι και μελετητές: "Ο Κρόνος τρώει τα παιδιά του, όπως ο αρχαίος θεός". Δυστυχώς αυτό δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα - τουλάχιστον όχι όσο υπάρχει πειρατεία στους αιθέρες της Κρόνιας αποικίας.

 

 

9.68/10 στο 2ο τομάκι! Όλα levelled up! Από το σχέδιο και το χρώμα μέχρι το σενάριο!!!!! :div:

 

 

 

Το τρίτο τομάκι άλλη φορά που δεν είναι στο ίδιο πλανήτη, αλλά αυτά τα δύο διαβάζονται παρεούλα. Συστήνονται ανεπιφύλακτα!!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τόμος 3 - Το Σμαράγδι του Ουρανού

 

 

Πλανήτης Ουρανός

 

Η Απόφαση του Μέλλοντος: Το επιτελείο επιστημόνων του κολοσσιαίου διαστημικού σταθμού Sor 338 μαζί με τις οικογένειές του, βρισκόταν εκεί επί τρεις ολόκληρες γενιές στο διάστημα για την επίπονη κατασκευή της μεγαποικίας του Κρόνου. Είχαν σχηματίσει μια κοινωνία που γνώριζε πως να ζήσει σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες. Η άρνηση, όμως, της γήινης ηγεσίας να τους παραχωρήσει ανεκμετάλλευτα εδάφη του Κρόνου και μια νέα ζωή, όπως οι ίδιοι την απαιτούσαν, προκάλεσε την δυσαρέσκεια τους και τη φυγή τους. Μαζί με το σταθμό και δεκάδες διαστημόπλοια, εγκαταστάθηκαν στον τότε κοντινό πλανήτη Ουρανό και, αυτονομημένοι πλέον, άρχισαν να στήνουν μια νέα αποικία στην αέρια επιφάνειά του. Ήδη γνώριζαν τον τρόπο.

 

Η Πόλη των Πόλεων: Τα σπουδαιότερα αρχιτεκτονικά μυαλά και οι μεγαλύτεροι πλανητοδόμοι μηχανικοί που είχαν ήδη εργαστεί στη δημιουργία της αποικίας του Κρόνου, συσπειρώθηκαν για να κατασκευάσουν την μεγαλύτερη πόλη του ηλιακού συστήματος, με κέντρο τον μεγαλοπρεπή σταθμό τους. Προσθέτοντας αλλεπάλληλα θηριώδεις μεγαλοκατασκευές στο σταθμό, και χάρη στην άφθονη καύσιμη ύλη της μεθανοθάλασσας του Ουρανού, δημιούργησαν σιγά σιγά μια πόλη-ουτοπία που όμοιά της δεν είχε υπάρξει ξανά: τη Νέα Πέλλα, η οποία λαμπυρίζοντας στα χρώματα του Ουρανού έμοιαζε σαν μια αλλοτινή Σμαραγδένια Πολιτεία.

 

Η Δύναμη της Τεχνολογίας: Σταδιακά η κοινότητα στον Ουρανό επεκτάθηκε και δημιούργησε άλλες έξι μεγαπόλεις στην αυτοδύναμη "αποικία". Η Τζούτερος, η Σάιλον, η Νέα Φλαμανδία, η Δακτύλια, η Τροία και η Φέριον πλαισίωσαν πλέον την Πέλλα. Καμία, όμως, δεν είχε το εύρος και την δύναμη της πρωτεύουσας του Ουρανού, Με την πάροδο του χρόνου, τα πρώτα επιστημονικά εργαστήρια άρχισαν να συγχωνεύονται, προκειμένου να γίνουν ανταγωνιστικά προς την οικονομία της Γης. Δίνοντας βάρος στην έρευνα και την ανάπτυξη, κι έχοντας ήδη τη γνώση του παρελθόντος, σύντομα πέρασαν μπροστά. Τώρα η μία και μοναδική εταιρία που διαφεντεύει στα τεχνολογικά επιτεύγματα και μονοπωλεί τις καλύτερες τεχνολογίες και τα σπουδαιότερα όπλα, είναι η περίφημη πολυεθνική υπερεταιρία ΟυρανοΤέρραν Λάμπς, στην οποία οφείλεται και η κατασκευή του Αστροστόλου της Συμμαχίας.

 

Με τα δύο πρώτα να είναι, πραγματικά, πολύ καλά, το 3ο απλά ζωγραφίζει, για να μην πω ότι κεντάει και φανώ υπερβολικός.

 

Πρωταγωνίστρια η Ναέρα Ρέηβενφηλντ, η οποία εργάζεται στην πρεσβεία του Κρόνου. Μετά το θάνατο του πρέσβη, βρίσκει τον εαυτό την να αγωνίζεται για την επιβίωσή της, όταν άγνωστοι επιχειρούν να τη σκοτώσουν. Σύντροφος της, σε αυτόν τον αγώνα, ο Ντετέκτιβ Άξελ, ο οποίος αναλαμβάνει να την προστατεύσει. Στην πορεία θα αποκαλυφθούν γεγονότα, αλλά και μια πλεκτάνη, που κανείς δεν φανταζόταν.

 

Πολλά αλλάζουν με αυτό το τεύχος. Εκτός από το πέρασμα σε άλλον πλανήτη και την πλήρη αλλαγή ατμόσφαιρας (από τις άγονες περιοχές σε μία μεγαλούπολη), έχουμε την εισαγωγή δύο νέων πρωταγωνιστών σε μία υπόθεση εντελώς διαφορετική. Από καθαρή περιπέτεια / ξυλίκι περνάμε σε ένα καλοδουλεμένο σενάριο αστυνομικού θρίλερ, με αγωνία, σκηνές δράσης, μυστήριο και ανατροπές. Το σχέδιο είναι και πάλι φοβερό, ενώ τα χρώματα είναι πιο έντονα. Επίσης, το χαρτί είναι γυαλιστερό, ανεβάζοντας την ποιότητα του κόμικ.

 

Γενικά, πολύ καλή "συνέχεια" του έπους, και μ' ένα τέλος που σε κάνει να περιμένεις με τρελή αγωνία το 4ο. Αξίζει να το πάρετε.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πείσατε κι εμένα να πάρω το Galaxia και μπορώ να πω ότι δεν το έχω μετανιώσει...!

 

Έχω διαβάσει τα 2 πρώτα τομάκια και μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από την ροή τής ιστορίας...!

 

Στο δεύτερο τομάκι μου άρεσε περισσότερο το σχέδιο και η ποιότητα των χρωμάτων...!

 

Στις άμεσες αγορές μου θα είναι και η απόκτηση του 3ου τόμου...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Με αυτά και με εκείνα μόλις κατάφερα να διαβάσω τον 3ο τόμο. Δεν θα πω και πολλά λόγια, άλλωστε τα περισσότερα τα είπαν και οι από πάνω. Είναι ο καλύτερος της σειράς από όλες τις απόψεις (σχέδιο, χρώμα, υπόθεση, κλπ), μακάρι ο Μάνος να καταφέρει να το τελειώσει όπως ακριβώς το έχει στο μυαλό του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα κι εγώ τον τρίτο τόμο του Galaxia...!

 

Είναι σαφώς το καλύτερο τομάκι από τα τρία,με πλοκή,δράση και μυστήριο σε κάθε σελίδα...!

 

Σχέδιο και σενάριο πάρα πολύ καλά,αντάξια των ξένων δημιουργιών...!

 

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι πέτυχα κακέκτυπο και μου ξεκόλλησε το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο...!

 

Με λίγη κόλλα όμως νομίζω ότι θα λυθεί το πρόβλημα...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

για να πω την αληθεια το πρωτο και το δευτερο δεν μου ειχαν πολυαρεσει...πιο πολυ ηθελα να στηριξω την ελληνικη προσπαθεια και τα πηρα...

αλλα στον τριτο τομο που προσφατα διαβασα ολα αλλαζουν...

Η μεγαλυτερη αλλαγη ειναι στην ιστορια, η οποια αποκτα ενδιαφερον και επιτελους σε τραβαει να συνεχισεις μεχρι τελους και να θελεις αμεσως να διαβασεις και το επομενο...

Οποτε ανετα θα ελεγα πως το τριτο μπορει να ειναι και πεντε φορες καλυτερο απο τα αλλα δυο...

 

υγ. Στο τελος του τριτου τομου, στο preview του 4ου μαλλον εχει γινει καποιο λαθος με τα ονοματα...Νομιζω πως πανω εχουν μπερδευτει τα ονοματα ενος αντρα και μιας γυναικας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(αν και τρελά καθυστερημένα) Ο 3ος τόμος είναι ένα από τα καλύτερα Ελληνικά που έχω διαβάσει EVER! Κάθε τόμος είναι καλύτερος από τον προηγούμενο αλλά ο 3ος δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άρτια φτιαγμένα φουτουριστικά Γαλλοβελγικά!!! Η ιστορία συνεχίζεται στην τεχνολογικά ανεπτυγμένη αποικία του Κρόνου και...τύφλα να'χει το Blade Runner και το remake της Ολικής Επαναφοράς! Προσυπογράφω την κριτική του Μίνου, μιλάμε για ΚΑΘΑΡΟ ΔΕΚΑΡΙ ΣΤΑ ΔΕΚΑ και αδημονώ για τον 4ο τόμο!!!!!!!! :yahoo:

 

...ο οποίος μάλλον θα είναι και ο προτελευταίος, καθότι σε πρόσφατη συνέντευξή του δήλωσε πως:

 

Το κόμικς προβλέπω να τελειώνει στον 5ο τόμο.

 

:wow:

 

+

Το έχω και μάλιστα στα κλειδιά μου. Αλλά δεν ξέρω πως να φωτογραφίζω :P

post-556-0-64667900-1352820462_thumb.jpgpost-556-0-01136200-1352820466_thumb.jpg

 

++η καρτούλα που έδινε το Comicworld στο Comicdom Con '12:

post-556-0-93271300-1352820247_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

 

Ελπίζω το τέλος να είναι ικανοποιητικό και οι τελευταίοι τόμοι να έχουν περισσότερες σελίδες.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν ισχύει αυτό................ Δεν ξέρω κι εγώ τι :wow:

 

Edit μετά το αρχικό σοκ: σίγουρα το να είναι 5 τόμοι και μάλιστα τέτοιας ποιότητας είναι από μόνο του μια χαρά "επίτευγμα", αλλά όταν ακούγεται τόσο το 20 και τελικά παίζει το 1/4 αυτού (μακάρι να μην), τότε απογοητεύεσαι όσο να 'ναι. Anyway ας μην πω περισσότερα για την ώρα, και θα δούμε αν τελικά ισχύει... :thinking:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όχι ρε παιδιά μόνο 5 τόμοι, είναι κρίμα από τον Kami-sama :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ομολογώ ότι οι 20 τόνοι μου φαίνονταν εξαρχής μεγαλεπήβολο σαν σχέδιο και είχα πολλούς ενδοιασμούς για την πορεία και ολοκλήρωση τους (και το ποτέ θα γινόταν αυτό με τέτοιους ρυθμούς). Τώρα ξαφνικά διαβάζω για 5 και μου φαντάζουν εξαιρετικά λίγοι αν υποθέσουμε ότι ουσιαστικά ήταν ακόμη στην αρχή και ουσιαστικά θα στριμώξει την ιστορία των 14-15 σε έναν. Με προβληματίζει αυτό, αλλά εύχομαι να γίνει με τέτοιο τροπο που αφενός να μην αφήσει αρνητική εντύπωση από αυτη την βίαια θα έλεγα προσαρμογή, όσο και να υπάρχει η δυνατότητα μελλοντικά αν όλα πανε καλά να βγει και έξτρα τόμος που να δένει με το σύμπαν. Δεν έχω διαβάσει τον δεύτερο τόμο ακόμη, αλλα ο τρίτος είναι εξαιρετικός και έμεινα μ... Τόσο με την ιστορία όσο και απο την τεράστια αλλαγή στο σχέδιο και τα χρώματα σε σχέση με το πρώτο. Ο άνθρωπος το έχει και μάλιστα μεγάλο - το ταλέντο - και προσωπικά θα ήθελα και αλλα του έργα σε αυτη την μορφή, ίσως σε πιο αυτόνομα τομάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μη μου αγχώνεστε! :P

 

Μίλησα με το Μάνο, και μου είπε ότι στον πέμπτο τόμο ενδεχομένως θα υπάρξει, απλά, μια παύση (είτε μικρή είτε λίγο μεγαλούτσικη - αυτό γιατί σκέφτεται να πάει στο εξωτερικό και επίσης θα ασχοληθεί με το διδακτορικό του), χωρίς να είναι 100% σίγουρο βέβαια. Εκεί ολοκληρώνεται άλλωστε το πρώτο "αρκ". Πάντως το Galaxia σίγουρα δεν θα τελειώσει στον πέμπτο τόμο! :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το "Galaxia" ειναι απο τα κομικ,που  που μου εκαναν "κλικ" απο την αρχη  αν και αργησα λιγο να τα παρω.

Γενικα μου αρεσουν τα manga και  τα εγχρωμα κομικ σε στυλ manga.(Να ενας λογος που μου αρεσουν οι w.i.t.c.h.) :P  :P 

Καθισα και τα διαβασα χθες και πραγματικα μου αρεσαν πολυ! :Book: Το σχεδιο του το βρηκα πολυ ομορφο! Συμφωνω με τα παιδια σε οτι εγραψαν σε σχεση με τα χρωματα κτλ.

Η ιδεα οτι καποτε οι ανθρωποι θα κατοικησουν αλλους πλανητες ειναι κατι που ολοι μας το εχουμε ακουσει,αλλα και παλι μου αρεσε η ιστορια που εφτιαξε ο Μανος  Λαγουβαρδος  και με εκανε να νιωσω πολλα διαφορετικα συναισθηματα διαβαζοντας την.

Οποτε αναμενω τον 4 τομο,και ελπιζω μαζι με τους νεους, να ξανασυναντησουμε  και τους πρωταγωνιστες των 2 πρωτων τομων. :) 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

Ιδού το ολοκαίνουριο εξώφυλλο του τέταρτου τόμου Galaxia από τον Μάνο Λαγουβάρδο. Ο τόμος θα κυκλοφορήσει στο Comicdom Con 2014

 

post-10513-0-99571300-1393340427_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ευτυχώς, η σειρά συνεχίζεται. 4ος τόμος:

 

Galaxia_0004.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά ο 4ος άργησε έναν χρόνο, επειδή δούλευε παράλληλα και τον 5ο. Έτσι, φέτος κυκλοφόρησε ο 4ος, που περιέχει το Α' μέρος του τέλους. Στον 5ο όντως τελειώνει. Για να δούμε μία το καστ του 4ου, οι οποίοι είναι όλοι Γήινοι:
 

post-556-0-71430200-1397829857_thumb.jpg


Εδώ έχουμε μια ετερόκλητη αποστολή Γήινων στον Κρόνο, προκειμένου να ερευνήσουν την πτώση των μετεωριτών που έγινε στο 1ο τομάκι. Με αφορμή αυτή την αποστολή, συναντάμε χαρακτήρες του 1ου τόμου και λογικά στον 5ο τόμο θα οδηγηθούμε στην κλιμάκωση της ιστορίας. Γιατί ο 4ος δεν... Ναι, είναι ο μεγαλύτερος τόμος μέχρι στιγμής και ο 5ος από ότι μου είπε θα είναι 200 σελίδες, αλλά πραγματικά μου φάνηκε τελείως filler. Και ο Έλληνας είναι ένα στρουμπουλό παλιοτρόλ για σφαλιάρες. :P 

Το σχέδιο και το χρώμα έχουνε φτάσει σε άλλα επίπεδα, αλλά σε αυτόν τον τόμο φαίνεται το σεναριακό πρόβλημα της Galaxias (είναι λίγο ασύνδετες οι ιστορίες μεταξύ τους αν και συμβαίνουν στο ίδιο σύμπαν και κάθε φορά θα πρέπει να διαβάζετε και τα προηγούμενα για να βρείτε τα συνδετικά σημεία που δεν είναι τόσο προφανή), το οποίο θεωρώ ότι είναι και το σημαντικότερο πρόβλημα της σειράς, εξαιτίας του οποίου δεν έχει γίνει τόσο γνωστό, ενώ πρόκειται για μία από τις καλύτερες δουλειές της Ελληνικής σκηνής από τα '00s και μετά. Μετά βάζω το οικονομικό, τη μη συχνή κυκλοφορία και την έλλειψη καλού promotion.

 

Την ιστορία συμπληρώνει ένα μονοσέλιδο με ευχαριστίες και προτάσεις του Λαγουβάρδου προς επίδοξους νέους δημιουργούς:

«Σας καλώ λοιπόν να γίνεστε ξανά παιδιά όταν ζωγραφίζετε και να το κάνετε για τους εαυτούς σας, ΜΟΝΟ. Εγωιστικό; Ναι. Αλλά και ταπεινά ειλικρινές. Αφήστε τις νόρμες στο σχέδιο, τους κανονισμούς των κόμικς και τις συγγραφικές πλατφόρμες. Αυτά είναι αυτά που λένε οι άλλοι. Άλλωστε, αν θυμάστε, το μάθημα των "καλλιτεχνικών" δεν λεγόταν τυπικά έτσι στο σχολείο. Ονομαζόταν Αισθητική Αγωγή. Αυτό λοιπόν που εσείς φτιάχνετε να το αγαπάτε ή τουλάχιστον να το διασκεδάζετε. Το παιδί μέσα σας θα σας δείξει πώς!»

 

Καθώς και ένα μονοσέλιδο για τον κίνδυνο της βασιλείας της Γης από κάποιον φανταστικό ιστορικό, μια μονοσέλιδη συνέντευξη του Αλεξέι Ταράσοφ και το δισέλιδο με τις ταυτότητες των βασικών μελών της αποστολής που ανέβασα παραπάνω.

 

 

Μέχρι στιγμής Τ3 > Τ2 > Τ4 > Τ1 και του βάζω ένα 6.38/10 ελπίζοντας ότι ο 5ος τόμος θα μας αποζημιώσει. Ελπίζω μετά ο Λαγουβάρδος να ασχοληθεί με κάτι καλύτερο γιατί του αξίζει.

 

Πάρτε και μια σελιδούλα από τον 5ο, via fb:

 

post-556-0-89059500-1397830904_thumb.jpg

 

+ 3 fanarts, από Αγγελική Σαλαμαλίκη, geokon & Κούτση:

 

post-556-0-86064000-1397831113_thumb.jpgpost-556-0-00696900-1397831113_thumb.jpgpost-556-0-26552300-1397831111_thumb.jpg

 

++ Συμπλήρωσα αριθμούς σελίδων, ISBN's, τιμές και λοιπές ελλείψεις στο πινακάκι.

 

  :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια στιγμή. Μιλάμε για ολοκλήρωση στον 6ο τόμο; Νόμιζα μιλούσαμε για 20, ή ήταν αριθμός που δήλωσε δημιουργός άλλου έργου;

 

 

 

Έχει ανακοινωθεί πως η ιστορία θα ολοκληρωθεί σε 20 τόμους, μεγαλεπίβολο αλλά και επίφοβο για τα ελληνικά δεδομένα.

 

 

Ναι, δεν ήταν η φαντασία μου. Λογικό να κουραστεί και να θέλει να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Τόσα χρόνια πώς να αντέξει. Αλλά δε νομίζω να κατάφερα να χορτάσω κάποιον χαρακτήρα. Όλο καινούργιοι και πολλές φορές αποκομμένοι από το υπόλοιπο σενάριο.

 

Λοιπόν...

 

(είναι λίγο ασύνδετες οι ιστορίες μεταξύ τους αν και συμβαίνουν στο ίδιο σύμπαν και κάθε φορά θα πρέπει να διαβάζετε και τα προηγούμενα για να βρείτε τα συνδετικά σημεία που δεν είναι τόσο προφανή),

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε συνέντευξή του είχε δηλώσει πως:

 

Το κόμικς προβλέπω να τελειώνει στον 5ο τόμο.

Btw:

 

1ος τόμος: 2009

2ος τόμος: 2010

3ος τόμος: 2012

4ος τόμος: 2014

5ος τόμος: (λογικά) 2015

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα από το Γιάννη στο ποστ 78. Το κόμικ θα μπει on hiatus στον 5ο τόμο, όπου ουσιαστικά ολοκληρώνεται και το πρώτο τμήμα. Γενικότερα το galaxia είναι far from over, που λεν' και στο χωριό μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα από το Γιάννη στο ποστ 78. Το κόμικ θα μπει on hiatus στον 5ο τόμο, όπου ουσιαστικά ολοκληρώνεται και το πρώτο τμήμα. Γενικότερα το galaxia είναι far from over, που λεν' και στο χωριό μου.

 

What he said :D Ξαναρώτησα σήμερα γιατί όντως το "Φινάλε" στο τέλος του τόμου είναι αρκετά παραπλανητικό, και η απάντηση ήταν η ίδια που είχα παραθέσει στο post78: τέλος του "πρώτου arc".

 

 

Όσο για τον πέμπτο τόμο, από άποψη σχεδίου και χρώματος, το έχει πάει σε άλλο επίπεδο! :D Διαβάστηκε μονορούφι σε ένα παγκάκι λίγο πιο πάνω από την Ελληνοαμερικανική Ένωση, σε κάποια φάση που είχα κουραστεί από την πολυκοσμία του event και είπα να ξαποστάσω :P Συνεχίζει την καλή δουλειά, βεβαίως, και επιτέλους αρχίζουν να μπαίνουν ξανά στην ιστορία οι ήρωες του πρώτου τόμου που είναι οι αγαπημένοι μου.  :D

Γενικά το Galaxia μου δίνει την εντύπωση ενός υπερβολικά καλά οργανωμένου κόμικ, αφού εδώ και 4 τόμους κάνει μία προσεγμένη εισαγωγή στο βασικό cast των ηρωών που θα πάρουν μέρος στην ιστορία, δίνοντάς τους το χρόνο που χρειάζονται, μία εισαγωγή που θα ολοκληρωθεί στον πέμπτο τόμο, πριν περάσουμε στο "ζουμί".

Από τα πιο καλά ελληνικά κόμικς που έχουν γίνει ως τώρα, κατ' εμέ. :D

 

 

Επίσης, φέτος πωρώθηκα με τις απίθανες αφίσες του Μάνου, που είχε on sale όλο το τριήμερο. Ο gamer μέσα μου πάλεψε με τον manga/anime lover, νίκησε ο τελευταίος, και ανάμεσα στη Zelda και την Bulma, διάλεξα εν τέλει τη δεύτερη! :)

 

post-9146-0-26789600-1397922921_thumb.jpg

 

Βέβαια και ο gamer δεν έμεινε ανικανοποίητος, αφού πήρα ένα σκιτσάκι "Samus vs. Link"!

post-9146-0-06641800-1397923201_thumb.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το Καρέ Καρέ της Εφημερίδας των Συντακτών:
 

15/08/14

Εγκλημα και τιμωρία (; )

 

 

Είναι συναρπαστικό να παρακολουθείς χρόνο με τον χρόνο την εξέλιξη ενός καλλιτέχνη, τις αλλαγές στην τεχνοτροπία του και στη δεξιοτεχνία του, την προϊούσα βελτίωση των αφηγηματικών του ικανοτήτων. Μια τέτοια περίπτωση είναι αυτή του Μάνου Λαγουβάρδου και του έργου του Galaxia, μιας αξιέπαινης προσπάθειας που ξεκίνησε φιλόδοξα το 2009 με το μακρόπνοο σχέδιο της ολοκλήρωσης της σειράς σε 20 τόμους! Σήμερα, πέντε χρόνια μετά, ο Λαγουβάρδος συνεχίζει ακάθεκτος και απτόητος από τις αντιξοότητες της εποχής, έχοντας φτάσει στον τέταρτο τόμο με τίτλο «Στη Σκιά του Γίγαντα» («Τα Φτερά του Κρόνου», «Το Λιοντάρι της Αυγής», «Το Σμαράγδι του Ουρανού» οι τρεις προηγούμενοι, εκδόσεις Comicworld). Με εμφανείς τις επιρροές από τα manga, αλλά χρησιμοποιώντας χρώμα και ένα πολυδαίδαλο σενάριο που δείχνει πως είναι δουλεμένο σε κάθε λεπτομέρειά του, ο Λαγουβάρδος πλέκει μια διαπλανητική μελλοντολογική ιστορία επιστημονικής και πολιτικής φαντασίας με ανατροπές και εκπλήξεις. Και στο επίκεντρο, μια πληγωμένη και προδομένη Γη με το ερώτημα «θα μπορέσει να συγχωρήσει τα παιδιά της;» να παραμένει σε εκκρεμότητα για τους επόμενους τόμους.

 

galaxia_pixelart.png

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Galaxia #5 Preview 2

post-556-0-85971800-1409861054_thumb.jpg

 

  :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πρώτο Galaxia υπάρχει εδώ και καιρό στα Nakas Books Bazaar προς 3€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διορθώνω τον εαυτό μου. 2€ το δίνουν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήγα κι εγω σε αυτό το μπαζαρ.  Σωστα τα λεει  ο Κωστας. Αν και δεν ειναι ακριβώς για αυτη την ενότητα με αφορμή το ποστ,ηθελα να πω ότι δεν μου φανηκε το μπαζαρ και πολύ μπαζαρ. :P  :P  Με την εννοια των τιμών...

 

Στα βιβλιοπωλεια ή ακομα και στα public, μπορεις να βρεις καλυτερες τιμές στα περισσότερα που είχε (εδικα τα τομακια! σιγα την εκπτωση..). Εκτός απ το Galaxia, ενα ακομα που άξιζε να αγοράσεις από εκει είναι ''Το 5 είναι το ιδανικό νούμερο'' που το είχε στα 5ευρω και σε πολυ καλή κατασταση. Το κακο ήταν ότι το Galaxia δεν το ειχε σε αυτο που πήγα.. :( :( Θα το αγοραζα σίγουρα!

 

Δε βαζω την Αταλάντη που είναι εξανλημενο και όντως σε καλή τιμή (3ευρω που ειπε κι ο GCF), οπότε και ευκαιρία γιατί τα 2 τευχη που είδα δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση. Αν και μπορει να ετυχε σε εμενα. Γενικα, τα τομακια ήταν ενταξει αλλά τα τευχακια ειχανε τα ελλατωματακια τους.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.