Μετάβαση στο περιεχόμενο

GALAXIA


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
GALAXIA
Σενάριο/Kείμενα:
Μάνος Λαγουβάρδος
Σχέδιο:
Μάνος Λαγουβάρδος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Μάνος Λαγουβάρδος
Hμερ. έκδοσης:
12-2009
Εξώφυλλα:
5 + 5 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
5
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
15.0 x 21.0
Σελίδες:
148 (1), 158 (2), 164 (3), 172 (4)
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Χριστίνα Ευαγγέλου
Επιμέλεια:
Ανδρέας Πεφάνης
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-98627-3-8 (1), 978-960-98627-6-9 (2), 978-960-98627-9-0 (3), 978-618-80118-4-7 (4)
Ονομαστική τιμή:
12,90€ (1), 13,90€ (2,3), 14,50€ (4)

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Galaxia_0001.jpg  Galaxia_0002.jpg  Galaxia_0003.jpg  Galaxia_0004.jpg

 

Μία από τις εκδόσεις που περίμενα με ανυπομονησία. Ο πρώτος τόμος της Galaxia μόλις κυκλοφόρησε.

Από τον εκδότη

 

 

Quote
Στο μέλλον, η Γη έχει κατορθώσει να ανακάμψει μετά από τους μακρόχρονους εμφύλιους πολέμους της και την μεγάλη κοσμο-καταστροφή της μαγνητικής καταιγίδας. Οι χρυσοί αιώνες ακολούθησαν, και τώρα η ανθρωπότητα απολαμβάνει τους καρπούς του πολιτισμού της έχοντας αποικήσει και σε άλλους πλανήτες του ηλιακού συστήματος, στις περίφημες ιπτάμενες ηπείρους του Κρόνου και τις φουτουριστικές μεγαλούπολεις του Ουρανού.

Κάποιοι άνθρωποι όμως, με ικανότητες που μόνο λίγοι μπορούν να κατανοήσουν, επωφελούνται από τις άγριες συνθήκες που επικρατούν μεταξύ των τριών πλανητών της Ομοσπονδίας, και στέκονται έτοιμοι για να προκαλέσουν κακό.

Μόνο μια δύναμη ανώτερη είναι ικανή να αντιμετωπίσει τους κινδύνους που προσπαθούν να διαταράξουν την φυσική γαλήνη του κόσμου και να επαναφέρει την αρμονία.

Σε αυτό τον πρώτο τόμο της ιστορίας μεταφερόμαστε στον Κρόνο και παρακολουθούμε τις περιπέτειες του ανήσυχου αγρότη Τζάνους, ενός μοναχικού και αντικοινωνικού Κρόνιου, που έχει χάσει τους γονείς του από μικρός. Διαρκώς κατηφής και εσωστρεφής, έχει αποκτήσει τον τίτλο του "τρελού" από τους συγχωριανούς του. Οι μόνοι που τον συμπαθούν και προσπαθούν μάταια να του αλλάξουν συμπεριφορά είναι ο Σάιφεν, ένας καλόκαρδος μυλωνάς, και η Ίζαμπελ, μια γλυκιά χωριατοπούλα. Σύντομα όμως, η ζωή στο χωριό θα πάρει μια αναπάντεχη τροπή...

 


Από εμένα (προσωπικές απόψεις)
Όσον αφορά την ιστορία, δεν μπορώ να μην αναφέρω πως γενικά υπάρχουν διάφορες κλισέ καταστάσεις του στυλ "δάσκαλος, μαθητές παλεύουν, γίνονται rivals, γυρεύουν εκδίκηση και τα συναφή". Το όλο σκηνικό με τους μαθητές μου θύμισε Fist Of The North Star / Hokuto No Ken, τόσο στην ιστορία όσο και στην ομοιότητα των χαρακτήρων. Γενικά είναι πολύ έντονη η επιρροή του Λαγουβάρδου από τα manga. Ο δημιουργός απ' ό,τι καταλαβαίνω έχει επηρεαστεί από πολλά είδη και προσπαθεί να δημιουργήσει ένα δικό του δημιούργημα, το οποίο προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Στον τομέα των χρωμάτων πιστεύω πως μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά, όμως ακόμα κι έτσι είναι πολύ καλύτερο απ' ό,τι αν είχε μείνει χωρίς χρώμα. Η όλη υπόθεση μου άρεσε, όπως επίσης θετικό είναι και το ότι δεν αισθάνεσαι πως σε κόβει στη μέση, επειδή κλείνει μία υποϊστορία. Ελπίζω και οι επόμενοι τόμοι που θα ακολουθήσουν να είναι ψιλο-αυτοτελείς.

Όσον αφορά την έκδοση αυτή καθεαυτή, οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες. Η τιμή για τόσες σελίδες ελληνικής παραγωγής μου φαίνεται καλή. Το μέγεθος είναι κανονικό (δηλαδή μεγαλύτερο από τα τυπικά manga) και ο χρωματισμός είναι ικανοποιητικός. Πριν την ιστορία υπάρχουν πληροφορίες για την ιστορία που ακολουθεί, του στυλ πώς βρέθηκαν οι άνθρωποι εκεί, τι προηγήθηκε, κλπ. Στο τέλος υπάρχουν μερικές αρκετά ενδιαφέρουσες προσωπικές απόψεις από τον Λαγουβάρδο για το έργο του, γενικές πληροφορίες για το σύμπαν της Galaxia, μερικά artworks / εναλλακτικά εξώφυλλα και απ' ό,τι κατάλαβα σε κάθε τόμο θα υπάρχει 1 σελίδα με character profile. Ο πρώτος αυτός τόμος είναι αφιερωμένος στον Τζάνους, έναν από τους κύριους χαρακτήρες της σειράς.

Μπορεί εκ πρώτης όψεως η Galaxia να φαίνεται κοινότυπο κόμικ, με τα διάφορα αρχικά κλισέ και τις manga επιρροές, όμως μετά από μερικές σελίδες καταλαβαίνουμε πως πρόκειται για κάτι νέο και πρωτότυπο, ειδικά στον ελληνικό χώρο. Έχει ανακοινωθεί πως η ιστορία θα ολοκληρωθεί σε 20 τόμους, μεγαλεπίβολο αλλά και επίφοβο για τα ελληνικά δεδομένα. Προσωπικά αν η ιστορία συνεχίσει έτσι, θα την ακολουθήσω μέχρι τέλους. Αυτό που ζητάω ως αναγνώστης είναι συνέπεια από τον δημιουργό και την εκδοτική, δηλαδή τακτικές κυκλοφορίες, σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δημιουργών.

Περισσότερες πληροφορίες για το σύμπαν της Galaxia μπορείτε να βρείτε στο blog που έχει δημιουργηθεί για το εν λόγω κόμικ. Η τιμή του είναι 12,9€.

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους AndreasD, Dr. Paingiver & leonidio.


 

 

Αφιέρωμα στο Μάνο Λαγουβάρδο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ... ψήνομαι εδώ και καιρό για το συγκεκριμένο, αλλά αναρωτιέμαι: εγώ που δεν έχω πολύ επαφή με τα μάνγκα θα μου αρέσει άραγε; Επίσης, στο blog έχει κάποια μικρά δείγματα σελίδων πρόσφατα και παλαιότερα, βασικά με ψιλοπροβληματίζουν σαν απόδοση χρωμάτων, ή τελικά στο έντυπο υλικό (λόγω χαρτιού, μεγέθους, κλπ) είναι καλύτερα από ό,τι βλέπω στην οθόνη; Ρωτάω γιατί βλέπω και από μέρους σου μία επιφύλαξη στους χρωματισμούς, ή τελικά είναι και θέμα γούστου; Το χρώμα τελικά προσθέτει θετικά στην υπόθεση και την παρουσίαση του κόμικ, ή είναι το ελάττωμα του ως έχει εφαρμοσθεί; Αυτά... ρωτάω γιατί εκκρεμεί μία αγορά από μέρους μου ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν θα σου αρέσει, δεν το ξέρω. Βέβαια αυτό δεν έχει να κάνει με το αν σου αρέσουν τα manga, αλλά το γενικότερο είδος ιστοριών. Προσωπικά το όλο setting μου αρέσει, όμως ομολογουμένως το κόμικ δεν είναι για όλους, όπως και τα περισσότερα κόμικς άλλωστε.

 

Για το χρώμα δεν ξέρω. Σίγουρα φαίνεται καλύτερο στο έντυπο απ' ό,τι στο internet, όμως μην φανταστείς και τρελές διαφορές. Υπάρχουν μερικές σκηνές που δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε το αποτέλεσμα, όμως κατά κύριο λόγο η προσθήκη του χρώματος ήταν ωραία και εξυπηρετούσε τον σκοπό της (π.χ. διαφορετική χρήση σε μεγάλα τοπία, διαφορετικά μέρη, flashbacks κλπ).

 

Ίσως να έχει γίνει έτσι για λόγους οικονομίας, για λόγους ταχύτητας ή ακόμα και για λόγους επιλογής του δημιουργού, δεν το γνωρίζω. Το ιδανικό για εμένα πάντως θα ήταν ένας χρωματισμός εφάμιλλος του εξωφύλλου. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα ανέβαζε την τιμή της έκδοσης ή αν θα καθυστερούσε τις κυκλοφορίες, και ίσως και να μην έπρεπε να με ενδιαφέρει ως αναγνώστης, όμως καλό είναι να αναφερθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το πήρα χτες στην εκδήλωση και το διάβασα με τη μία. Κυλάει άψογα! Σεναριακά πολύ καλό και σχεδιαστικά εξαιρετικό! ΟΚ μην περιμένετε βαθυστόχαστες καταστάσεις και χαρακτήρες μαύρους και αυτοκτονικούς όπου το βάρος των προβλημάτων της κοινωνίας βαραίνει τους ώμους τους (αν σας αρέσουν αυτά να διαβάσετε το MOV) αλλά περιπέτεια και απο τις καλές μάλιστα!

 

Ένα μεγάλο μπράβο στον Μάνο Λαγουβάρδο για την προσπάθειά του αλλά και στις εκδόσεις Comicworld που στηρίζουν αυτή την προσπάθεια.

 

Τι δεν μου άρεσε σε αυτό το κόμικ.... Η αρχιτεκτονική του χωριού του Τζάνους. Τα σπίτια μοιάζουν να είναι ριγμένα όπως να 'ναι. Εμ δεν συμβαίνει αυτό στην πραγματικότητα. Οκ θα μου πεις Sci Fi το έργο, αλλά και πάλι κάποιοι κανόνες πρέπει να ακολουθούνται. Υπάρχουν κάποιες σκηνές όπου η "σκηνοθεσία" δεν εξυπηρετεί την δράση, πχ σε κάποιο καρέ βλέπουμε πίσω από τον Τζάνους ένα φορτηγό να εφοδιάζει κάποιο μαγαζί (μπακάλικο; ) ενώ δε φαίνεται να υπάρχει πουθενά κάποιος δρόμος απ όπου θα χωρούσε να περάσει αυτό το φορτηγό. Λεπτομέρειες φυσικά, αλλά εχθρός του καλού το καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μου φαίνεται Αντρέα ότι είσαι εντελώς πρωτευουσιάνος και δεν έχεις δει μερικά χωριά της Ελλάδας τί απίστευτη μορφή αρχιτεκτονικής αναρχίας έχουν. :D Νομίζεις ότι σταμάτησε το φορτηγό και μετά έχτισαν όλο το χωριό γύρω του ένα πράγμα. ;) Λοιπόν, πρόσφατα σε επίσκεψη μου στην Λέσχη, έπεσε στα χέρια μου και μου φάνηκε συμπαθητικό, έχει μπει στην λίστα προς αγορά, αφού τελικά οι φόβοι μου για τα χρώματα που αλλιώς τα περίμενα (πιο κοντά σε στυλ στα computerized pin-ups) και λιγότερο σαν υδατογραφία, μπορώ να πω ότι μου άρεσαν και περιμένω πως και πως να το πάρω στα χέρια μου να δω και την υπόθεση του. Ενώ κάπου πήρε το αυτάκι μου ότι "ψήνεται" και ο δεύτερος τόμος εδώ κοντά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια χαρά κόμικ. Δεν έχω μεγάλη σχέση με τα μάνγκα (μόνο κάτι Lone Wolf and Cub που έχω). Ψιλοτρόμαξα και στην παρουσίαση όπως άκουγα πράγματα του στυλ "dragonball", αλλά μια χαρά. Όπως τα είπε και ο Αντρίκος. Όποιος θέλει κουλτούρα (ναι. σε όλους εσάς που είστε μέσα στο ταξί αναφέρομαι) ας πάει αλλού :) Εγώ θέλω χαβαλέ και χαβαλέ μου προσέφερε. Όσο ξετυλίσσεται το σύμπαν μέσα στο κόμικ, τόσο νομίζω ότι θα βαστάει ως κόμικ. Τα αρνητικά σημεία που θυμάμαι (γιατί όπως είπε ο Αντρίκος, εχθρός του καλού, το καλύτερο) ήταν ένας εκβιασμός στο storytelling/ροή προκειμένου να μάθουμε το παρελθόν του κακού και κάποιες σελίδες δράσης, οι οποίες όμως εκτιμώ ότι είναι ουσιώδες συστατικό των μάνγκα, and there is nothing that can be done about it :)

 

Σαφώς και θα τιμήσω και το επόμενο.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΑΝΓΚΑ. Μου είναι σχεδόν αδύνατο. Ειδικά το να διαβάζω από το τέλος προς την αρχή. Γκρουμπφ...

 

ΑΛΛΑ χαίρομαι που το Galaxia δεν είναι μάνγκα και διαβάζεται κανομικά. Επίσης χαίρομαι που είναι έγχρωμο.

 

Μου αρέσει που ένας κόσμος ξεδιπλώνεται στις σελίδες του με αρκετές λεπτομέρειες πριν καν ξεκινήσεις την ανάγνωση.

Μου αρέσει που είναι ένα κόμικ επιστημονικής φαντασίας που μου προκάλεσε την επιθυμία να το διαβάσω, αν και η Ε.Φ. σαν λογοτεχνικό είδος μου αρέσει, ενώ σαν κόμικ δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα.

 

Όταν λοιπόν το ξεκίνησα, διαβάζοντας την εισαγωγή, μου έφυγε η μάνγκα-προκατάληψη που είχα και με έκανε να θέλω να δω τι έχει να πει.

Χαίρομαι που το διάβασα, και θα χαρώ να διαβάσω και την συνέχεια. Το σχέδιο είναι καλό και βελτιώνεται όσο περνάνε οι σελίδες (βλ. σημείωση του δημιουργού στο τέλος), κάτι που με προϊδεάζει για την επικείμενη βελτίωσή του στον επόμενο τόμο. Η ιστορία είναι μια χαρά, ευχάριστη σαν να ξαναβλέπεις άνιμε σειρά του '80. Το χρώμα ταιριαστό, οι φιγούρες θα ήθελα να είναι λίγο πιο σωστές σχεδιαστικά για να ταιριάζουν πιο πολύ στις περιγραφές τους στο τέλος (γιατί όταν κάποιος είναι 1,90 μ. πρέπει να το αποδίδεις σωστά σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο) και γενικά το διάβασα ευχάριστα.

 

Το κακό ήταν ότι δεν μου προκάλεσε κάτι ιδιαίτερο σε επίπεδο λεπτομέρειας. Ήθελα να είναι λίγο πιο προσεγμένο σε αυτό. Αλλά θα μου πείτε "μα είναι μάνγκα"... τέλος πάντων. Επίσης, με τσίτωνε λίγο που υπήρχαν τόσα μπαλονάκια έντονης φωνής και τόσα έντονα μεγάλα γράμματα. Αλλά θα μου πείτε "μα είναι μάνγκα"... Πραγματικά μου προκαλούσε εκνευρισμό σε μερικά σημεία. Ίσως γι' αυτό να μην διαβάζω μάνγκα. Τέλος, μερικά σεναριακά κλισέ και διάλογοι πλήρως αναμενόμενοι μου έδιναν την εντύπωση της λίγο βιαστικής δουλειάς σε επίπεδο σεναρίου.

 

Σε γενικές γραμμές, ένα καλό κόμικ με καλή ποιότητα και ευχάριστο ανάγνωσμα αν προσπεράσει κανείς τα περίεργα προαναφερθέντα μπαλονάκια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ψιλοάσχετο αλλά για ποιον λόγο η παρουσίαση μεταφέρθηκε στο έτος 2009 ? Έκανα την παρουσίαση την ίδια μέρα που αγόρασα το τεύχος, και το αγόρασα πιθανότατα την πρώτη ημέρα της κυκλοφορίας του. Αλλά και να μην το αγόρασα την ίδια ημέρα που κυκλοφόρησε, είμαι σίγουρος 100% πως δεν κυκλοφόρησε στα κομικσάδικα πριν το 2010.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στην παρουσίαση που έγινε στην Λέσχη αναφέρθηκε απο τον Ανδρέα Πεφάνη (aka Handrios), συνιδιοκτήτη τόσο των καταστημάτων Comicworld όσο και της ομώνυμης εκδοτικής, ότι ο συγκεκριμένος τόμος ήταν διαθέσιμος στα μαγαζιά Comicworld απο τα τέλη Δεκεμβρίου ( λίγο πρίν τα Χριστούγεννα). Επίσης στα βιβλιογραφικά στοιχεία αναφέρει σαν έτος έκδοσης το 2009.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

αφού τελικά οι φόβοι μου για τα χρώματα που αλλιώς τα περίμενα (πιο κοντά σε στυλ στα computerized pin-ups) και λιγότερο σαν υδατογραφία, μπορώ να πω ότι μου άρεσαν

 

Τα pin-ups παρεπιπτόντως είναι καταπληκτικά και το merchandise του τίτλου μου αρέσει. Πολύ ωραίος τρόπος προώθησης!

 

Οκ, το καταπληκτικά ήταν λίγο υπερβολικό. Εννοώ σε σχέση με το υπόλοιπο κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Στην παρουσίαση που έγινε στην Λέσχη αναφέρθηκε απο τον Ανδρέα Πεφάνη (aka Handrios), συνιδιοκτήτη τόσο των καταστημάτων Comicworld όσο και της ομώνυμης εκδοτικής, ότι ο συγκεκριμένος τόμος ήταν διαθέσιμος στα μαγαζιά Comicworld απο τα τέλη Δεκεμβρίου ( λίγο πρίν τα Χριστούγεννα). Επίσης στα βιβλιογραφικά στοιχεία αναφέρει σαν έτος έκδοσης το 2009.

 

Καλά, για τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στην έκδοση δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι, μιας και πολλές φορές έχουν παρατηρηθεί διαφορές. Επίσης στην παρουσίαση νόμισα πως είπε πως ο τόμος ήταν έτοιμος μεν από το 2009, αλλά κυκλοφόρησε μετά το 2010. Περίεργο, είχα πάρει σβάρνα τα μαγαζιά από την αρχή του έτους, ίσως απλά να μην το πρόσεξα. Τέσπα, αφού το λένε οι εκδότες έτσι θα είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Phantom, το θέμα είχε συζητηθεί σχετικά προ μηνών εδώ, και το αποτέλεσμα ήταν οι mods να λαμβάνουν ως βάση όχι την πραγματική κυκλοφορία του τεύχους, αλλά αυτή που αναγράφουν οι εκδότες στα βιβλία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το διάβασα. Απλό συμπαθητικό σενάριο, λες και βγήκε από καρτούν του 1980, πράγμα που δεν είναι κακό. Αντιθέτως κυλάει καλά και έχει δουλεμένη ροή με όμορφα πλεγμένες χρονικές εναλλαγές. Σε ένα βιβλιαράκι μας παρουσιάζει το κεντρικό κουαρτέτο και μπορεί από δω και πέρα να τους κάνει ό,τι θέλει. Μάχες, μάχες, μάχες που, χωρίς να γνωρίζω πολλά, δείχνουν να είναι από πολλές ώρες παρακολούθησης Dragonball. :lol:

 

Σκίτσο, πολύ αξιοπρεπές. Βασικα ξέρει ανατομία!!! Έλληνας και ξέρει ανατομία!!! Όχι ένα χέρι μεγαλύτερο από το άλλο ή ώμος που έρχεται πιο μπροστά από το σώμα, αλλά όλα είναι αρμονικά! Έβλεπα τον Κυριαζή να μου σκιτσάρει κάτι και χρησιμοποιούσε μελάνι και μολύβι για βοηθητικές γραμμές. Έσβηνε ζωγράφιζε συνέχεια και οι μισές γραμμές ήταν οδηγοί για το σκίτσο. Για ένα σκίτσο ρε @#$^%! Και έχω δει να μου ζωγραφίζει έλληνας την να βάλεις τα κλάματα δουλειά του και να έχει τόσο άσχημο πλασμό που να λέω "ε σου αξίζει η αφάνεια"! Μην πω ονόματα, γιατί μερικοι μερικοί θα μας ζητάνε εξηγήσεις, ασχέτως που στην αυλή τους γίνεται της ΠΠς.

 

Με χαρά περιμένω το 2ο βιβλίο. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχα καιρό που το λιμπιζόμουν, καιρό που το είχα κρατήσει (από την παρουσίαση του στην ΛΕ.ΦΙ.Κ.) και έχω καιρό που το διάβασα (όταν γύρισα από το Comicdom ήταν το πρώτο που άνοιξα). Ήρθε ο καιρός να γράψω και την δική μου "κριτική".

 

Από την πρώτη φορά που το είδα μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον. Από τεχνικής και σχεδιαστικής άποψης είναι του γούστου μου, καθώς μου αρέσουν πολύ τα μάνγκα. Ο Μάνος σχεδιάζει πολύ ωραία, και η κίνηση στις μάχες αποδώθηκε τέλεια. Το σενάριο απ' την άλλη, πολύ καλοδουλεμένο και καλοφτιαγμένο, ο πρόλογος παρουσίαζε άψογα το τι είχε συμβεί και μάλιστα πολύ συνοπτικά. Διαβάζοντας τον πρώτο τόμο και βλέποντας πόσο καλά αφηγείται ο Μάνος, πιστεύω πως όποιες απορίες μας έχουν δημιουργηθεί απ' τον πρώτο τόμο (π.χ. τι εστί Princess Galaxia) θα απαντηθούν με τον καλύτερο τρόπο στα επόμενα τομίδια.

 

Δηλώνω φαν της Galaxia και του Μάνου Λαγουβάρδου!!! Ανυπομονώ να διαβάσω την συνέχεια! :valtnino:

 

ΥΓ. Μοναδικό μείον του πρώτου τόμου ήταν ο χρωματισμός, που έγινε στο χέρι. Ευτυχώς οι επόμενοι τόμοι είναι χρωματισμένοι στον υπολογιστή...

 

post-9146-12771275750362_thumb.jpg

 

post-9146-12771276435832_thumb.jpg

 

post-9146-12771276560569_thumb.jpg

 

...όπως φαίνεται στις παραπάνω σελίδες του δεύτερου τόμου, που πήρα απ' το blog της Galaxia.

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εκτός από το comicworld,κυκλοφορεί αλλού(public,βιβλιοπωλεία,περίπτερα)γιατί έχω ψηθεί άγρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5788 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ όμορφα τα καινούργια χρώματα.Κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο μείον του 1ου τόμου διορθώνεται με το καλύτερο τρόπο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εκτός από το comicworld,κυκλοφορεί αλλού(public,βιβλιοπωλεία,περίπτερα)γιατί έχω ψηθεί άγρια.

 

Προσωπικά, δεν το έχω πετύχει πουθενά αλλού εκτός Αθηνών. Και δεν έχω ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό. Έχω την εντύπωση πως δεν έχει γίνει η κατάλληλη διανομή (όπως και διαφήμιση), και είναι κρίμα, γιατί αυτό συνεπάγεται με μειωμένες πωλήσεις. Στον Βόλο, ενώ π.χ. το 24 Hours Comics Day Hellas (που είναι της ίδιας εκδοτικής) βρίσκεται και στα περίπτερα, το Galaxia ούτε καν στο Public ή στο ΠΑΙΔΕΙΑ. Και όχι, δεν είναι γιατί έχει εξαντληθεί... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Να πάρει,θα στείλω τον θείο μου να το πάρει. :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  337
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  96
  • Reputation:   808
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καιρό είχα να μπω σε αυτό το θέμα και χαίρομαι που συνεχίζει να γίνεται κουβεντούλα. Να δώσουμε μερικές πληροφορίες. Στα περίπτερα γενικά πάνε εκδόσεις μας που είναι κάτω των 10€. Δυστυχώς γενικά ο κόσμος αποφεύγει να δώσει παραπάνω λεφτά στο περίπτερο για ένα κόμικς. Μην αναφέρω για τις τεράστιες απώλειες που θα είχαμε λόγω κακής διανομής του πρακτορείου τύπου και τις μεταχείρισεις τους. Να ξέρετε ότι μεγάλο ποσοστό των κόμικς ή άλλων εντύπων που θα επιστρέψει πίσω στα χέρια μας (ή των άλλων εκδοτών) είναι κατεστραμμένο. Γιαυτό το λόγο σε λίγο καιρό θα πάει ο πρώτος τόμος σε 200 σημεία Press Points που η μεταχείριση τους θα είναι καλύτερη.

Για το γεγονός ότι δεν υπάρχουν στην επαρχία δεν μπορώ να πω πολλά... εμείς έχουμε δώσει στο Public όμως αν δεν το έστειλε στον Βόλο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα... όσο και να πιέζουμε δεν γίνεται κάτι. Μόνο να το ζητάτε και να το ξανάζητατε για να πάει κάποια στιγμή. Εδώ στο Public του Πειραιά μου έχει πει φίλη που δουλευεί ότι δεν έχει δει τις εκδόσεις μας...και πιστέψτε με τους δίνουμε.

 

Όσο αφορά τον δεύτερο τόμο μπορώ να πω ότι είναι σχεδόν έτοιμος...μερικές λεπτομέριες θέλει για να περάσει στην σελιδοποιήση και μετά τυπογραφείο... ετοιμάζετε και η επίσημη σελίδα με πολλά καλούδια... μην αναφέρω ότι μετά το μπρελόκ θα δείτε και άλλα προιόντα...όπως t-shirt!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το εξώφυλλο του πολυαναμενόμενου δεύτερου τόμου, από το blog της Galaxia:

 

post-9146-12838846381556_thumb.jpg

 

Ο τόμος θα έχει κυκλοφορήσει πριν τον χειμώνα! :D I can't wait!!!

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Wow, ένα τεύχος το χρόνο! Σε 20 χρόνια θα έχει ολοκληρωθεί η ιστορία!!! Δεν μπορώ να περιμένω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Wow, ένα τεύχος το χρόνο! Σε 20 χρόνια θα έχει ολοκληρωθεί η ιστορία!!! Δεν μπορώ να περιμένω!

 

:P Ε, εντάξει, αρχή είναι ακόμα... Πιστεύω (κι εύχομαι) πως θα αυξηθεί ο ρυθμός σιγά-σιγά, τόσο απ' την πλευρά του Μάνου όσο και από της Comicworld. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα κι εγώ τον συγκεκριμένο τόμο. Πάρα πολύ καλή και χορταστική δουλειά για έλληνα δημιουργό που με εξέπληξε ευχάριστα. Παρά τις επιρροές του από τα ιαπωνικά κόμικς είναι εμφανής η διαφορά στο σχέδιο από αυτά, και μάλλον αυτό μετράει υπέρ σε εμένα γιατί δεν είμαι φίλος των manga. Σημαντικό προτέρημα το χρώμα, το οποίο όμως όπως είπε και ο JohnnyMZ δεν είναι και ό,τι καλύτερο λόγω του χρωματισμού στο χέρι, ενώ οι σελίδες από τον επόμενο τόμο μοιάζουν πολλά υποσχόμενες. Δεν λείπουν βεβαίως και τα κλισέ, αλλά διαβάζεται πολύ ευχάριστα.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τουναντίως ο χρωματισμός δεν με χάλασε. Οκ. Δεν είναι ο καλύτερος στον κόσμο (πχ Templesmith ή Mack για να καταλαβαινόμαστε ότι κυριολεκτώ ;) ), αλλά από το 90% των όσων έχω δει από χρωματισμούς με η/υ, ήταν σαφώς καλύτερος :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο 2ος τόμος λίαν συντόμως θα κυκλοφορήσει. Ως τότε, ας πάρουμε μια (ακόμη) γεύση του...

 

Teaserάκι με τους Πειρατές της Αυγής

 

post-9146-12880078771693_thumb.png

 

Μία ακόμη χρωματισμένη σελίδα

 

post-9146-12880078714721_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9009
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  14
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω διαβάσει το πρώτο τόμο και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Κατά την άποψή μου από τις καλύτερες δουλειες ελλήνων σχεδιαστών. :best::best:

 

Ξέρουμε μήπως πότε περίπου θα κυκλοφορήσει ο επόμενος τόμος???? Κατά τα χριστούγεννα?? και ο τρίτος μετά από ένα χρόνο???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ξέρουμε μήπως πότε περίπου θα κυκλοφορήσει ο επόμενος τόμος???? Κατά τα χριστούγεννα??

 

Απ' όσο γνωρίζω πριν τον Δεκέμβρη. Για τον τρίτο δεν ξέρω (θα έλεγα "πάνω-κάτω, ναι, μετά από έναν χρόνο" αλλά θέλω να ελπίζω... :D)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τελικά η κυκλοφορία του τόμου καθυστέρησε (παρ' όλο που το έργο ήταν έτοιμο από τον Σεπτέμβρη). Μάλλον από βδομάδα θα είναι στα ράφια. Μέχρι τότε, πάρτε μια γεύση από τις φοβερές σχεδιαστικές ικανότητες του Μάνου:

 

Fan art!

 

10 αγαπημένοι χαρακτήρες (από τα πάντα όλα -κόμικς, ταινίες, βιντεοπαιχνίδια κτλ.)

post-9146-12924161290203_thumb.png

:xm:

 

Επικός Κόναν...!

post-9146-12924161053569_thumb.jpg

:div:

 

Τσαχπίνα Κάντυ Κάντυ!

post-9146-1292416102388_thumb.jpg

:dance2:

 

Και ένα νέο wallpaper (για τον τόμο #2)

post-9146-12924163243651_thumb.jpg

:woots:

 

Κάνει κρύο, καιρός για #2!!! :lol:

 

Μην ξεχνάτε να ρίχνετε τακτικές ματιές στο blog του Μάνου!

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  337
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  96
  • Reputation:   808
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω ότι ο δεύτερος τόμος είναι έτοιμος και ήδη κυκλοφορεί. Μπορείτε να τον προμηθευτείτε από το Comicworld www.comicworld.gr ή ακόμα και από την Λέσχη! Στις επόμενες μέρες θα έχει πάει και σε όλα τα συνήθη μέρη.

Από το νέος έτος θα πάει και στην επαρχία μέσω των Press Points της εταιρείας διανομής Ευρώπη.

 

Ελπίζω να σας ικανοποιήσει και να σας αρέσει όσο το πρώτο και ακόμα περισσότερο.

Επεξεργασία από handrios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σωστό κι αυτό :) Ήμουν στη Λέσχη όταν ήρθαν τα αντίτυπα :) Και φυσικά το τσίμπησα πάραυτα :)

 

Σχόλιο. Βάλτε στο επόμενο ένα "περίληψις προηγουμένων" :) Πήγα να το ξεκινήσω, αλλά ξαφνικά διαπίστωσα ότι κάπου με έχανε και δεν ήξερα αν ήταν κάποιοι από τους χαρακτήρες του πρώτου τόμου ή αν ήταν καινούργιοι... Οπότε τώρα πρέπει να ξαναδιαβάσω το πρώτο για να θυμηθώ και μετά το δεύτερο :) κι άμα το κάνω αυτό κάθε φορά που βγαίνει τομάκι... αχαχούχα! :lol:

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.