Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Joann Sfar
Σχέδιο:
Joann Sfar
Hμερ. έκδοσης:
11-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό
Μέγεθος:
23.5 x 31.5
Σελίδες:
124
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Παπαγιάννη
Πρωτότυπος τίτλος:
Le petit Prince (Gallimard, 2008)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-16-3459-3

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

 

Το κόμικ είναι μια εικονογραφημένη εκδοχή της πασίγνωστης ιστορίας «Ο μικρός πρίγκιπας» του Αντουάν Ντε Σαιντ Εξυπερύ, του λογοτέχνη πιλότου, που άφησε πίσω του ένα θρύλο, όταν το αεροπλάνο του χάθηκε από τα ραντάρ των συμμάχων στα 1944 μέσα στη δίνη του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου.

Ο μικρός πρίγκιπας είναι ένα παιδί που ζει σ΄ έναν πολύ μικρόν πλανήτη, τόσο μικρό, που μπορεί να δει όσα ηλιοβασιλέματα θέλει περπατώντας πάνω στην επιφάνειά του, προσέχοντας όμως να μην πατήσει τα τρία ηφαίστεια. Κάποτε ο μικρός πρίγκιπας επιθυμώντας να γνωρίσει κι άλλους κόσμους αφήνει τον πλανήτη και το αγαπημένο του λουλούδι και πετώντας στο διάστημα φτάνει στη Γη. Για κακή του τύχη προσγειώνεται σε μια αφιλόξενη έρημο, όπου τα μόνα που συναντά είναι δύο ζώα· ένα φίδι και μία αλεπού και κάποια λουλούδια. Εκεί βρίσκει τον πιλότο (και συγγραφέα) της ιστορίας, που έχει πέσει με το αεροπλάνο του να προσπαθεί να επιδιορθώσει τη βλάβη.

Μια ιστορία τρυφερή και διδακτική, που αποδίδεται υπέροχα μέσα από λιτά σκίτσα και ζεστούς διαλόγους. Ο «άτεχνος» τρόπος γραφής των διαλόγων εξοικειώνει τον μικρό αναγνώστη με το κείμενο, ενώ τα έξη τετράγωνα πλαίσια ανά σελίδα προφανώς επιλέχτηκαν για την πιο άνετη παρακολούθηση της ιστορίας από τα παιδιά μικρής ηλικίας.

 

vaios/13-1-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο δημιουργός του κόμικ είναι και ο σκηνοθέτης μιας από τις πιο αναμενόμενες γαλλικές ταινίες των τελευταίων ετών, της βιογραφίας του Serge Gainsbourg !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και πέρυσι το συγκεκριμένο άλμπουμ πήρε βραβείο στο φεστιβάλ της Ανγκουλέμ.... Δεν το διάβασα ακόμη αλλά η ελληνική έκδοση είναι σούπερ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω το αφιέρωμα από την στήλη Comix Grill:

 

post-556-0-11061200-1349301825_thumb.jpg

 

Τα μηνύματα που λαμβάνω τον τελευταίο καιρό είναι σαφή. Όπου κι αν στρέψω το βλέμμα μου, βλέπω την εικόνα του… Υπάρχει κάποιος ήρωας που λατρεύεις και πρεέπει να κάαανεις το επόμενο βήμα. Να τον προσεγγίσεις για κουβεντούλα-συνέντευξη. Ο συγκεκριμένος ήρωας πολύ πρόσφατα έγινε - με σεβασμό και επιτυχία οφείλω να ομολογήσω - κομιξοήρωας από το πενάκι του Joann Sfar (μεταφράστηκε στα ελληνικά για τις εκδόσεις Πατάκη τέλη του 2009) και γι' αυτό πήρα το θάρρος. Μέχρι τώρα ήταν, είναι και θα είναι πάντα ο λαμπερός πρωταγωνιστής ενός από τα αριστουργήματα της λογοτεχνίας για μικρούς και μεγάλους, του Μικρού Πρίγκιπα.

 

Διαπλανητικό ταξίδι δε είχα ξανακάνει. Άλλωστε δε γινόταν αλλιώς. Ο φίλος μας είχε έρθει ήδη μια φορά στον πλανήτη γη και δεν ήξερα αν θα έρχονταν ποτέ ξανά. Έψαξα να βρω τα αποδημητικά άγρια πουλιά. Toυς παρακάλεσα να με οδηγήσουν στον μικρό χρυσόμαλλο αγόρι. Μου επέτρεψαν να γίνω μέρος της αγέλης τους, όπως είχε κάνει και κείνος. Αν και υψοφοβική, αποφάσισα να το κάνω. Στην αρχή είχα κλειστά τα μάτια αλλά σιγά-σιγά με κέρδισε το μεγαλείο του τοπίου, εντός κι εκτός γης. Τα πουλιά με απόθεσαν στην μικρό πλανήτη, στο οποίο τελικά παρέμεινα περισσότερο από όσο φανταζόμουν, και ο μικρός μας φίλος με καλοδέχτηκε, σαν να με περίμενε (όχι δεν την ψώνισα).

 

MΠ: Καλώς ήρθες! Χαίρομαι που ήρθες γιατί είχα τελειώσει τις δουλειές μου και βαριόμουν.

MG: Καλώς σε βρήκα. Είσαι πολύ πιο όμορφος και λαμπερός από κοντά! (τι ξεστόμισα με το καλημέρα!)

 

post-556-0-51047900-1349301857_thumb.jpg

 

ΜΠ: Σε ευχαριστώ πολύ. Θέλω να σε ρωτήσω κάτι. (Και μου δείχνει τη φωτογραφία με το κουτί). Τι βλέπεις εδώ;

MG: Ένα αρνί μέσα σε ένα κασόνι του απαντώ. Και συνεχίζω με κρίση ειλικρίνειας. Θέλω να ξέρεις ότι δυστυχώς δεν είμαι παιδί ώστε να έχω τόσο μεγάλη φαντασία. Απλά έχω διαβάσει την ιστορία της συνάντησής σου με τον πιλότο. Γι' αυτό και ήθελα να σε γνωρίσω.

ΜΠ: Επομένως ξέρεις το λόγο για τον οποίο είναι σε κουτί.

MG: Νομίζω ναι. Του χρησιμεύει για σπίτι. Νομίζω ότι φοράει και ...φίμωτρο για να μη φάει το όμορφο και μοναδικό λουλούδι σου (καλά ποιος παίρνει συνέντευξη σε ποιόν; ).

 

ΜΠ: Σωστά. Θέλω να σου ζητήσω μια χάρη. Πριν ξεκινήσουμε να μιλάμε είναι απαραίτητο να «δημιουργήσουμε δεσμό» ανάμεσά μας, όπως μου είχε πει η όμορφη κόκκινη αλεπού.

MG: Τι θέλεις να πεις;

ΜΠ: Αυτή τη στιγμή για σένα δεν είμαι παρά ένα μικρό αγόρι και εσύ για μένα είσαι ένας άνθρωπος όπως εκατομμύρια άλλοι πάνω στη γη. Θα κάτσεις μαζί μου και θα με πλησιάζεις σιγά-σιγά. Πρέπει να έχεις υπομονή. Στην αρχή δε θα μιλάμε. Τα λόγια είναι πηγή παρεξηγήσεων. Κάθε μέρα θα κάθεσαι λίγο πιο κοντά μου. Στη συνέχεια θα μιλήσουμε.

 

Την ιστορία τη γνώριζα παρόλο που για μένα δεν ήταν απλά ένα μικρό αγόρι, αλλά ένας πρίγκιπας. Του έκανα τη χάρη, αν και είχα ένα σφίξιμο στο στομάχι για το που οδηγούσε αυτός ο δεσμός. Κάθε μέρα ερχόμασταν όλο και πιο κοντά και τότε κατάλαβα τι εννοούσε ο μικρός μου φίλος. Η ευτυχία έρχεται μέσα από μικρές καθημερινές στιγμές χωρίς να είναι απαραίτητα τα λόγια. Φτάνει να έχεις υπομονή. Όταν πλέον ήρθαμε πολύ κοντά άρχισα να ρωτάω. Είχα και μια αποστολή!

 

post-556-0-37834900-1349301893_thumb.jpg

 

MG: Θέλεις να μου πεις πως περνάει ο χρόνος στον αστεροειδή Β612;

ΜΠ: Ο χρόνος περνάει δύσκολα στον πλανήτη μου. Δεν έχω πολλά να κάνω. Καθαρίζω τα 2 ενεργά ηφαίστεια που βλέπεις ακόμα και αυτό που δεν είναι ενεργό. Ποτέ δε ξέρεις! Βγάζω τα βλαστάρια τα Μπαομπάπ γιατί αν μεγαλώσουν θα πνίξουν τον πλανήτη μου. Και βέβαια ποτίζω και φροντίζω το όμορφο λουλούδι μου, που το είχα παρατήσει όσο έλειπα στη γη. Αυτές οι δουλειές επαναλαμβάνονται πολύ συχνά. Η μοναδική μου διασκέδαση, αν και μελαγχολική, είναι να βλέπω το ηλιοβασίλεμα που εμφανίζεται πολλές φορές τη μέρα στον τόπο μου. Τώρα όμως που ήρθες εσύ είμαι ευχαριστημένος γιατί έχω ακόμα μια φίλη. Κρίμα που δε σε είχα συναντήσει στο ταξίδι μου στη γη.

 

MG: (…) Το ίδιο ισχύει και για μένα. Αλήθεια! Πόσο σημαντικό ήταν για σένα εκείνο το ταξίδι;

ΜΠ: Όσο δε φαντάζεσαι. Ανακάλυψα φίλους και γνώρισα πολλά πράγματα. Έγινα φίλος με την αλεπού και το πιλότο. Γνώρισα ότι το λουλούδι μου είναι μοναδικό όχι γιατί δεν υπάρχουν άλλα σαν αυτό αλλά γιατί του έχω αφιερώσει χρόνο κι αυτό το κάνει σημαντικό. Επίσης γνώρισα τους κατοίκους άλλων πλανητών πριν φτάσω στη γη. Το βασιλιά, το ματαιόδοξο, το μπεκρή, τον επιχειρηματία – τι ανώφελο επάγγελμα- αυτό που αναβόσβηνε το φανάρι, το γεωγράφο.

 

MG: Και τι έμαθες;

ΜΠ: Πάει και τελείωσε. Εσείς οι μεγάλοι είστε πολύ παράξενοι. Νοιάζεστε για τα πιο ανούσια πράγματα και κοιτάζετε μόνο το περιτύλιγμα. Η έρημος είναι όμορφη γιατί μέσα της κρύβεται ένα πηγάδι. Και το φίδι ακόμα, που λέτε ότι είναι κακό, εμένα με βοήθησε να γυρίσω στο σπίτι μου και στο λουλούδι μου, όταν είχε κλείσει ο κύκλος παραμονής μου στη γη.

 

post-556-0-54729800-1349301928_thumb.jpg

 

MG: (Έτοιμη να βάλω τα κλάματα) Μάλλον ήρθε η ώρα να φύγω. Μόλις συνειδητοποίησα ότι έχω δημιουργήσει δεσμούς –ευτυχώς- με κάποιους ανθρώπους στη γη και δεν μπορώ ζήσω χωρίς αυτούς. Μου είναι όμως δύσκολο να σε αφήσω.

ΜΠ: Όταν θα κοιτάζεις τον ουρανό τη νύχτα εγώ θα γελώ κι εσύ θα ξέρεις, όπως και ο πιλότος, ότι θα έχεις αστέρια που γελάνε γιατί μένω σε ένα από αυτά.

 

MG: Σε ευχαριστώ για όλα Mικρέ μου Πρίγκιπα!

ΜΠ: Κι εγώ σε ευχαριστώ. Τώρα που είσαι φίλη μου θα μοιραστώ ένα μυστικό μαζί σου. Μόνο με την ΚΑΡΔΙΑ βλέπεις καλά, το σημαντικό τα μάτια δεν το βλέπουν. ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

...Ο μικρός πρίγκιπας έφυγε να δει ακόμη μια φορά τα τριαντάφυλλα. «Δε μοιάζετε καθόλου με το δικό μου τριαντάφυλλο», είπε... «Είστε όμορφα, αλλά κενά... Αν κάποιος τυχαίος περαστικός έβλεπε το τριαντάφυλλό μου, θα νόμιζε ότι σας μοιάζει.

Εκείνο όμως είναι πολύ πιο σημαντικό από όλα σας, γιατί είναι το τριαντάφυλλο που έχω εγώ ποτίσει. Γιατί είναι το λουλούδι που προστάτεψα. Γιατί έχω σκοτώσει τα σκουλήκια του, γιατί είναι το τριαντάφυλλο που έχω ακούσει να παραπονιέται, να καμαρώνει ή να σιωπά.

Γιατί είναι το τριαντάφυλλό μου το καλύτερο απ' όλα.

Antoine de Saint-Exupéry

post-25978-0-81297900-1357312570_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.