Μετάβαση στο περιεχόμενο

STAR WARS: DARTH VADER - ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΣΚΟΤΕΙΝΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
STAR WARS: DARTH VADER - ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΣΚΟΤΕΙΝΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Ron Marz, John Ostrander
Σχέδιο:
Doug Wheatley, Claudio Castellini, Brian Ching, Rick Leonardi
Hμερ. έκδοσης:
24-12-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γιώργος Γιανναδάκης, Βασιλική Κορομηλά
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-984-796-4
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

StarWarsHelm_0001.jpg  StarWarsHelm_0001z.jpg
 

Μια που η Anubis δεν συνέχισε να εκδίδει ιστορίες από το σύμπαν του Star Wars μετά το καλοκαίρι, τη σκυτάλη παρέλαβε η Helm με τη συλλογή Darth Vader: Χρονικά της σκοτεινής πλευράς. Το κόμικ περιέχει τέσσερις αυτοτελείς ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Darth Vader. Ωραίο σκίτσο, καλά σενάρια, να μην είχε και τιμή αλά Anubis θα ήταν καλύτερα.

 

Οι τέσσερις ιστορίες του βιβλίου προέρχονται από τις εξής σειρές: 1) Star Wars: Purge, one-shot, Δεκέμβριος 2005. 2) Star Wars: Extinction. Κυκλοφόρησε σε δύο μέρη στη σειρά Star Wars Tales τεύχη #1 & #2, Σεπτέμβριος 1999 - Ιανουάριος 2000. 3) Star Wars Tales #9, Resurrection, Οκτώβριος 2001. 4) Star Wars Εmpire #19, Target Vader, Απρίλιος 2004.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Θα προτιμούσα μια δεμένη ιστορία από 4 αυτοτελείς. Μη έχοντας διαβάσει όμως κόμικ Star Wars (σαφώς και έχω δει τις ταινίες και έχω διαβάσει τα πρώτα βιβλία που είχε βγάλει ο Zahn) δεν είμαι σίγουρος και αν υπάρχει κόμικ Star Wars που να με ικανοποιεί... Βλέποντας φιγούρες που μου προκαλούν τον γέλωτα (όπως ο Darth Maul από τις κάκιστες τελευταίες ταινίες και η Mara Jade από τα βιβλία του Zahn (18 χρόνια μετά, ακόμα θυμάμαι πόσο ηλίθιο μου είχε φανεί το να πετάξουν έναν χαρακτήρα από το πουθενά λέγοντας κάτι μεγαλεπήβολο του στυλ {"ήμουνα το δεξί χέρι του αυτοκράτορα αλλά δεν με ήξερε κανείς" και τότε ο Λουκ θυμήθηκε μια σκιά που είχε δει}......)) δεν βοήθησε και τόσο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από την άλλη εγώ θα έλεγα ότι αυτή η συλλογή με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο.

Ναι μεν δεν πρόκειται για μία δεμένη ιστορία, αλλά σε έναν Star Wars fan δίνει αρκετά γεγονότα που έρχονται και γεμίζουν το background ενός από τους βασικούς χαρακτήρες του έπους.

 

Πέρα από αυτό, η ιστορία με τον Maul (βλέπε και εξώφυλλο) έχει πολύ καλό στήσιμο ως προς τις μάχες με περίπου 25 σελίδες εξαιρετικής ροής. :best:

 

Ομολογώ ότι μετά από αυτό έχω ξεκινήσει να ψάχνω το τι κυκλοφορεί σε StarWars comics (χάος!) και με ποιά σειρά πρέπει να διαβαστούν (long live wookipedia Comic companion).

 

Α, η τιμή εκδότη είναι στα 19,9 (να'ναι καλά τα δικαιώματα της Lukas που κόβουν butts) αλλά με τις προσφορές που συχνά-πυκνά βγάζει η Helm (όπως στο Comicdom ή στη Λέσχη) η τιμή πέφτει σε πιο προσιτά επίπεδα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μη έχοντας διαβάσει όμως κόμικ Star Wars (σαφώς και έχω δει τις ταινίες και έχω διαβάσει τα πρώτα βιβλία που είχε βγάλει ο Zahn) δεν είμαι σίγουρος και αν υπάρχει κόμικ Star Wars που να με ικανοποιεί...

 

Dark empire I

 

Πολύ καλό θα έλεγα. Ο ίδιος ο Lucas δήλωσε ότι αυτό ήταν ένα σενάριο που περίπου είχε στο μυαλό του για την τελευταία τριλογία. Οτιδήποτε άλλο είναι τόσο δεύτερο που μόνο θα σε απογοητεύσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Dark empire I

 

Πολύ καλό θα έλεγα. Ο ίδιος ο Lucas δήλωσε ότι αυτό ήταν ένα σενάριο που περίπου είχε στο μυαλό του για την τελευταία τριλογία. Οτιδήποτε άλλο είναι τόσο δεύτερο που μόνο θα σε απογοητεύσει.

 

Το έχω ακόμη στη λίστα με τα διάβασα, οπότε επιφυλάσσομαι. Το πρώτο run του Knights of the Old Republic της Anubis πάντως μου άρεσε ως scince fiction κόμικ. Και μιας και ποτέ δεν κόλλησα με το Star Wars (τις ταινίες της είδα πρώτη φορά στα 20-κάτι)τα κριτήρια μου έχουν να κάνουν καθαρά με το κόμικ ως κόμικ παρά με οτιδήποτε άλλο. Από μια γρήγορη ματιά πάντως που έριξα στη συγκεκριμένη έκδοση, οι εντυπώσεις είναι θετικές. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Από τις χρονιάρες μέρες που όλοι ονειρευόμαστε έναν

διαφορετικό, μπορείτε να βρείτε τον τίτλο με νέα προτεινόμενη λιανική τιμή, από 19,90 στα 11,90 ευρώ.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίο κόμικ με καλό σχέδιο, ειδικά στην πρώτη ιστορία, που διαβάζεται νεράκι. Οι ιστορίες ήταν αρκετά καλές, θα προτιμούσα βέβαια μια μεγαλύτερη.

 

@germ Δεν ξέρω γιατί ο Darth Maul σου προκαλεί το γέλωτα. Προσωπικά τον θεωρώ πολύ badass, κατά κάποιο τρόπο τον πιο badass που έχω δει στο Star Wars, και μάλιστα ήταν ένας λόγος που αγόρασα το συγκεκριμένο κόμικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το συγκεκριμένο κόμικ το πήρα ως δώρο μαζί με την αγορά του "Γλύπτη" από το AthensCon 2015...!Μπορώ να πω ότι με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο...!Τα εισαγωγικά του σημειώματα παρέχουν πολλές πληροφορίες για το σύμπαν του "Πολέμου των άστρων" και κάνουν την ανάγνωση των ιστοριών πιο κατανοητή ακόμα και στους αμύητους...!

 

Τις τέσσερις αυτοτελείς ιστορίες τις βρήκα πολύ καλές τόσο σε σενάριο,όσο και σε σχέδιο...!Όλες τους είχαν δράση κι επικές μάχες,στις οποίες,προς ανατροπή των κλασικών,κέρδιζε ο κακός...!Έτσι,για ν'αλλάξουμε λίγο από τα συνηθισμένα...! :P Προσωπικά το βραβείο καλύτερου σεναρίου θα το έδινα στην τρίτη στην σειρά ιστορία,ενώ το βραβείο καλύτερου σχεδίου στην δεύτερη...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Εγω το πηρα δώρο με το "Κατανοώντας τα Κόμικς" και βρίσκω οτι ειναι πολυ ωραιο. Ωραίες, σφιχτό δεμένες ιστορίες με αγαπημένη μου την τρίτη με τον Darth Maul. Ειδικα οι ατάκες "Τι μισείς τοςο πολυ ωστε να μπορεις να με καταστρέψεις;" "Τον εαυτό μου." ηταν ανατριχιαστικές! Έδειχνε μέσα σε τρεις λέξεις τα παντα για τον Vader! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να αναφερω απλα οτι στην Πρωτοπορια τελευταια το δινουν σε εξαιρετικα χαμηλη τιμη. Στην αρχικη του ισως να μην πολυαξιζε, αλλα σε αυτην το πηρα χωρις δευτερη σκεψη.

Επεξεργασία από alexpap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό εδώ το προόριζε ο εκδότης να κυκλοφορήσει πρωτοχρονιά του 2010 αλλά η "Πρωτοπορία" φαίνεται να το πουλάει από τις 24 Δεκεμβρίου 2009, επομένως μάλλον είχε εκδοθεί λίγο νωρίτερα και μοίρασαν κομμάτια σε βιβλιοπωλεία/κομικσάδικα. Θα πρέπει ν' αλλάξει η ημερομηνία κυκλοφορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.