Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτή είναι η γνώμη μου ότι δεν χρεία νεας παρουσίασης ,με τέτοια έκδοση χρεία και ολιγον καθαρευουσα  http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=χρεία&dq

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πολυτονικό δεν νομίζω να εθουσιασει τους μαθητές ούτε η ορθογραφία αν ακολουθεί τα πρότυπα του οπισθοφυλλού

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγόρασα την εφημερίδα και το έπιασα κι εγώ στα χέρια μου. 

 

Τα καλά:

1. Είναι ένα κόμικ 115 εικονογραφημένων σελίδων στα 4 ευρώ. Μέτρια εκδοση από πλευράς χαρτιού, άθλια από πλευράς οπισθόφυλλου, αλλά και πάλι 115 εικονογραφημένες σελίδες

2. Το σκίτσο είναι σχετικά καλό (όχι τέλειο, όχι πάντα καλό, αλλά γενικά καλό). Συχνά όμως στερείται βάθους. 

3. Αναφέρεται σε μια γνωστή σε όλους ιστορία (αν και όχι απόλυτα γνωστή πολλοί νομίζουν ότι αναφέρεται από την αρπαγή της Ελένης ως το κούρσεμα της Τροίας στην πραγματικότητα το διάστημα που διαδραματίζεται είναι πολύ μικρότερο)

 

Τα κακά:

1. Είναι ένα κόμικ δεκαετίας που μοιάζει να είναι πεντικονταετίας, κυρίως λόγω των γλωσσικών του επιλογών. Χρησιμοποιεί ορθογραφία που ξενίζει εμένα που είμαι 40ρης. Υποτακτικές και ευκτικές, επιλογές ορθογραφίας που ήτο δόκιμες προ αμνημονεύτων ετών, αλλά έχουν εγκαταλειφθεί/απορριφθεί στο σχολείο εδώ και δεκαετίες αναβιώνουν όπως "ώρμησε να σκοτώση...τον πήρε μακρυά...να βγάλη" (σελίδα 39, δεύτερο καρέ), "Γυιοί..." (σελ. 39, τρίτο καρέ), "...έχουν καταπτοηθή...η πόλις θα αλλωθή!" (σελ. 39, πέμπτο καρέ) δηλαδή μιλάμε για 7 "γλωσσικούς ακτιβισμούς" σε μια (τυχαία) σελίδα των 5 καρέ. Αν ο στόχος του κόμικ είνε να φέρη σε επαφή τον Όμηρο με την νέα γενιά μάλλον αστόχησε κατά περίπου 35-40 χρόνια.

2. Εκδίδεται από συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο, με συγκεκριμένες ιδεολογικές καταβολές και πραγματεύεται ένα θέμα που μπορεί εύκολα να ξεφύγει προς το στρατοκ****κότερον. Δεν ξέρω αν το κάνει, μάλλον όχι (δεν το έχω διαβάσει ακόμα), αλλά είναι ένας εύλογος νομίζω φόβος.

3. Λόγω χαρτιού και εξωφύλλου δεν είναι ένα κόμικ συλλογής.

 

Τελικά είναι μια οκ αγορά για μας που διαβάζουμε κόμικ, είμαστε μιας Α και κάτι ηλικίας και θέλουμε να ξαναθυμηθούμε την Ιλιάδα. Δεν είναι γι'αυτούς που θέλουν να το δώσουν στα παιδιά τους για να το διαβάσουν. Προσωπικά πάντως θα πάρω και την Οδύσσεια την επόμενη βδομάδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 9/9/2018 στο 9:49 ΠΜ, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Την άλλη εβδομάδα ακολουθει η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ,έξυπνη κίνηση του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΤΥΠΟΥ τηςΚΥΡΙΑΚΗΣ να κυκλοφορήσει τα άλμπουμ λίγο πριν αρχίσουν τα σχολεία για να πάνε οι΄μαθητες ''διαβασμένοι''.

 

Τελικά δεν ακολούθησε ....  :(    θα το ήθελα κι εγώ, δεν ξέρω  βέβαια αν ακολουθήσει την επόμενη εβδομάδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΟΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.