Μετάβαση στο περιεχόμενο

Avatar (2009)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

maxresdefault.jpg

 

Πόσοι από εσάς πήγανε ή έχουν σκοπό να πάνε να δούνε το Avatar και ποιά θα είναι ή ήταν η επιλογή σας; 3D η απλή θεάση; Όσοι το είδατε τί έχετε να πείτε για αυτό (χωρίς Spoilers σιβουπλέ);

 

 

 

[imdb=tt0499549]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ποκαχόντας στο διάστημα.

Δε μπορούσα να το δω 3D. Μέτριο εως τη μέση αλλά η τελευταία ώρα είναι όνειρο.

Οι εργατοώρες της ταινίας είναι άπειρες. Το σενάριο απλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μια προειδοποίηση: έχω μυωπία μόνο στο ένα μάτι. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι γυαλιά γιατί με τα δυο μάτια βλέπω κανονικότατα. 3D όμως δεν μπορώ να δω. Προφανώς αν είχα γυαλιά θα μπορούσα. Απλά το αναφέρω μην την πατήσει κανείς. :beer:

Φυσικά και θα πάω να το δω! :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ειδα το AVATAR πριν μερικες μερες σε 3d προβολη και εχω να παραθεσω τα εξης.Λοιπον η ταινια καπου διαβασα οτι στοιχησε κοντα στα 300 εκατομμυρια δολλαρια κανοντας την αυτοματως την ακριβοτερη παραγωγη ever! πραγμα το οποιο το βλεπεις στο πανι καθως δε νομιζω οτι εχω δει ταινια με περισσοτερο cgi(ακομα και απο τα prosfata star wars κ lord of the rings).Στην ουσια προκειται για μια ταινια cgi στην με καποιους ηθοποιους και οχι το αναποδο.Η δουλεια στα εφε ειναι εκπληκτικη και αξιζει καποιος να το δει εστω και μονο για αυτα.Πραγματικα εξαιρετικα και πιο εκφραστικα στην ερμηνεια τους απο το Gollum πχ κατα τη γνωμη μου.Οσον αφορα το στορυ δεν προκειται και για το πιο προτοτυπο.Αντιθετως το εν λογω στορυ ειναι χιλλιοειπωμενο και πολυ φορμουλαικο καθως φερνει στο νου ταινιες οπως πχ.το χορευοντας με τους λυκους,ποκαχοντας,τελευταιος σαμουραι κ.α οποτε αμα καποιος εχει δει καποιο απο τα παραπανω πολυ ευκολα καταλαβαινει τη πλοκη και το που θα παει ολο το στορυ σε γενικες γραμμες.Βεβαια προς υπερασπιση του Καμερον το στορυ μπορει να ειναι τετριμμενο αλλα διαδραματιζεται σε προτογνωρα μερη που δεν εχουμε ξαναδει στο πανι.Σιγουρα παντως η ταινια δε βασιζεται τοσο πολυ στο sci fi στοιχειο.Η ταινια ειναι γυρω στις 2,5 ωρες αλλα μπορω να πω πως περναει γρηγορα.Θα διαφωνησω με τον frequently_attitudes στο οτι η ταινια ειναι μετρια ως προς τη μεση και μπορω να πω πως το πρωτο μισο ειχε πιο ενδιαφερον απο το δευτερο γιατι πολυ απλα απο τα μισα και μετα καταλαβαινεις ακριβως που θα παει η ταινια χωρις να περιεχει εκπληξεις.Παρολα αυτα στο δευτερο μισο γινεται χαμος οσον αφορα τον τομεα της δρασης.Γενικα μου αρεσε παρολα τα ελαττωματα της οπως το γεγονος οτι ολοι οι χαρακτηρες ηταν πολυ στα ακρα(οι Navi εναρετοι και οι ανθρωποι αποβρασματα)χωρις μεση κατασταση κανοντας τους καπως βαρετους και στερεοτυπικους.Το προβλημα μου δηλ με τη ταινια ηταν το μετριο στορυ και οι διαλογοι και πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλυτερο αμα ο Καμερον ειχε δωσει το αρχικο σεναριο σε καποιον καλο συγγραφεα να αλλξει καποια πραγματα και να το κανει καλυτερο.8/10 για μενα προσωπικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά εννοούσα ό,τι ακριβώς είπες. Συμφωνούμε, απλά εγώ δε τα είπα σωστά. Μπορδεύτοικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

H Ταινία Alvin and the Chipmunks είναι πρώτη σε εισιτήρια αυτήν την εβδομάδα! Άβαταρ ακολουθεί! Να δούμε πότε θα βγάλει τα λεφτά του!

 

Και οι δυο ταινίες της FOX. Χαμένη αυτήν την εβδομάδα η Disney με την ταινία-πάτος "Η πριγγίπισσα και το βατράχι".

 

 

http://www.imdb.com/news/ni1336177/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αργκ! Σοκ! Εντάξει το Avatar δε θα πάω σινεμά να το δω γιατί από παντού άκουσα ότι θυμίζει Ποκαχόντας, και η ταινία της Ντίσνεϋ ήταν τραυματική εμπειρία, έκτοτε δε θέλω καν να ακούω αυτή τη λέξη. Δε πα να'χει marines αλά Halo... :P

 

Αλλά να το περάσει το Alvin 2????? Το πρώτο ήταν επιεικώς απαράδεκτο, τίγκα σε κλισέ αστεία με χοντροκομμένο χιούμορ, επιπέδου Open Season! :NoNo: Και βλέπω στο imdb έχει χαμηλότερη βαθμολογία από το πρώτο, ένα 3+! Total Pwnage!!!!! :lol:

 

Χμ, τόσο άπατη πήγε η νέα πριγκίπισσα της Ντίσνεϋ? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όποιος κοιτάει μόνο της Αμερικάνικες εισπράξεις την σήμερον ημέρα λαμβάνει λάθος μηνύματα. Η διεθνής αγορά οδηγεί τις εξελίξεις τα τελευταία χρόνια.

Για του λόγου το αληθές $381,630,006 μέσα σε 6 μέρες παγκοσμίως έχει κάνει εώς τώρα η ταινία. Το φημολογούμενο κόστος της είναι 300,000,000$. Ακόμα και αν σε αυτή την τιμή δεν συμπεριλαμβάνεται η διαφημιστική καμπάνια, μπορούμε να πούμε πως σε 1-2 μέρες θα αρχίσει να βγάζει κέρδος, αν δεν βγάζει ήδη.

 

http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=avatar.htm

Για συχνή ανανέωση του ποσού, τσεκάρετε το λίνκ.

 

Ορέστη, να πάς να το δεις. Ο Cameron δεν κάνει ταινίες για και με το πνεύμα της - παλιάς - Disney όσο και αν έχει μαλακώσει η θεματολογία του. Ο πυρήνας της υπόθεσης είναι απλός, αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα για αυτούς που θέλουν να τα δούν. ;) Α, και η ταινία προσφέρεται για 3D.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το σεναριο ηταν καπως κλισε αλλα η ατμοσφαιρα και ΤΑ ΕΦΕ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ :wow: :wow:

Πραγματικα αξιζει με τα 10000 3D,για εμενα ισως η καλυτερη της χρονιας. Καιρο ειχα να απορροφηθω τοσο πολυ σε εργο, αλλα θελει αναγκαια 3D η ταινια αλλιως δεν εχει νοημα. Μην παει κανεις ξερω γω "δεν εχει προβολη 3D ας παμε στο κανονικο", δεν μπορω καν να αρχισω να περιγραφω τα εφε. Και να φανταστεις πηγα με τεραστιες προσδοκιες και πάλι εντυπωσιαστικα :best:. Και απ οτι βλεπω χτυπησε 400K $ .Τα αξιζει :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Screw Me.Έλεγα δεν θα γράψω για την ταινία αναλυτικά , αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.

 

Για την ίδια την ταινία:

 

Το σενάριο ήταν κλισέ , καταλάβαινες ακριβώς τι θα γινόταν , καταλαβαίνες ότι ο Τζεικσουλί θα γινόταν Τούπακ Αμάρου ( ή κάτι τέτοιο πως το έλεγαν) καταλάβαινες ότι τελικά η Θεική οντότητα θα βοηθούσε να νικήσουν οι μπλε και δεν πιστεύω πως υπήρχε έστω και ένας που περίμενε κάτι διαφορετικό.Μου φάνηκε πολύ λογικό πάντως που ήταν κλισέ το σενάριο ,διότι όταν διαθέτεις μισό δισεκατομύριο για μια ταινία , το τλευταίο που θες είναι να μην βγάλεις λεφτά από μια μ@λ... στο σενάριο.Δίνεις κάτι που ξέρεις ότι παρόλο που είναι κλισέ θα αρέσει στον κόσμο και είσαι κομπλέ.Πάντως ήταν ταινία που σεβόταν το κοινό της.Ήξερες τι πας να δεις και αυτό είδες, όχι σαν κάτι άλλες που προσβάλλουν την νοημοσύνη σου (Γειά σου Μιχάλη Μπέη με τα transformers σου )

Μπορείτε να με θεωρήσετε γαϊδούρι , αλλά εμένα δεν με έγγιξε πουθενά η ταινία.Στην πραγματικότητα περισσότερο ταυτίστηκα με τους γήινους παρά με τους βλακοεξωγήινους. Ναι ρε φίλε , είμαστε , η ΓΗΙΝΟΙ , καταστρέψαμε τον πλανήτη μας γιατί γουστάρουμε και ήρθαμε να καταστρέψουμε και τον δικό σου γιατί μπορούμε.Άμα εσύ δεν έχεις τα όπλα να μας πολεμήσεις και πιστεύεις ότι το δέντρο είναι θεός και θα σε προστατέψει , ε τότε καλά να πάθεις.Ειδικά στην σκηνή που οι Γήινοι κατέστρεψαν το δέντρο και τα κάναν όλα σμπαράλια το καταευχαριστήθηκα!Επίσης θα ήθελα να δω και εξωγήινους να διαμελίζονται.Μπλε σπλατεριά...

 

 

Για το 3D:Δεν ξέρω γενικά τι συμβαίνει στα υπόλοιπα multiplex , πάντως στα ODEON που πήγα εγώ, μου φάνηκε πάρα πολύ κουραστικό.Το να φοράς αυτά τα γυαλιά για περίπου 3 ώρες πέραν του ότι είναι κουραστικό είναι και ενοχλητικό.Επίσης , πιστεύω πως δεν άξιζε τον κόπο.Ίσως φταίει το γεγονός ότι είχα πολύ υψηλές προσδοκίες από την νέα τεχνολογία.Παλαιότερα είχα πάει σε προβολή σε οθόνη IMAX (όσοι έχετε πάει καταλαβαίνετε τι λέω, είναι αυτή η κυκλική που έχει το Ευγενίδιο Πλανητάριο) και περίμενα κάτι ανάλογο.Δυστυχώς με τίποτα δεν πλησίασε την εμπειρία του IMAX. Απλά δίνει λίγο περισσότερο "βάθος" στην εικόνα και τίποτα παραπάνω.ουσιαστική διαφορά είδα μόνο σε δύο τρια κοντινά πλάνα που όντως έβλεπες κάτι διαφορετικό. Μπορεί βέβαια να φταίει και το γεγονός ότι η εν λόγω τεχνολογία παρόλο που υπάρχει από το 50' περίπου , μόλις τώρα άρχισε να επαναχρησιμοποιείται και να αναπτύσσεται ,οπότε έχει δρόμο μπροστά της για να αναπτυχθεί.Άκουσα πάντως ότι στην Αμερική βγήκε σε IMAX 3D η ταινία.Αυτό πρέπει να είναι όντως πολλά χρόνια μπροστά.

 

Για τα εφε:Υποκλίνομαι.Τίποτα άλλο.Φέτος έχω ξεσκιστεί να βλέπω blockbuster με κορυφαία εφε και απίθανο CGI , αλλά αυτή τη φορά ,έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Σβήνει ότι άλλο είδα , Transformers , 2012 οτιδήποτε.Τα πάντα έδειχναν αληθοφανή και απίστευτα προσεγμένα ,οπότε ότι άλλο και να πω ,είναι περιττό.Visual Treatment , eye-candy, whatever, it just rocks .

 

Γενικά:Σίγουρα είναι μια από τις ταινίες που πάει τον κινηματογράφο "ένα βήμα εμπρός".Όχι σε θέμα σκηνοθεσίας όυτε σε θέμα storytelling ,αλλά σε θέμα εφε σίγουρα.Πως συνέβη το '77 με το Star Wars και το 95' με την "Ημέρα ανεξαρτησίας" , έτσι ακριβώς κι εδώ.Θα γίνει ταινία αναφοράς στο μέλλον.

 

Οποιαδήποτε ταινία συντελεί στην εξέλιξη του κινηματογράφου δικαιούται τουλάχιστον ένα 8/10. Η συγκεκριμένη ,όμως πάιρνει ένα 9

 

Και μια απίστευτη ατάκα που άκουσα από τον τύπο που καθόταν πίσω μου ,ήταν όταν έβαλα τα 3D γυαλιά και λέω:

-Αισθάνομαι σαν μ@λ... μ' αυτά τα γυλιά .Για να πάρω την απίστευτη απάντηση

-Εγώ και χωρίς αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Και μια απίστευτη ατάκα που άκουσα από τον τύπο που καθόταν πίσω μου ,ήταν όταν έβαλα τα 3D γυαλιά και λέω:

-Αισθάνομαι σαν μ@λ... μ' αυτά τα γυλιά .Για να πάρω την απίστευτη απάντηση

-Εγώ και χωρίς αυτά.

 

:lol: :lol:

 

εμενα λεει ο απο πισω μου οταν αρχισε η ταινια "ρε γαμ$%#το οι διαφημισεις δεν ειναι 3D" :lol2:

 

Για το 3D:Δεν ξέρω γενικά τι συμβαίνει στα υπόλοιπα multiplex , πάντως στα ODEON που πήγα εγώ, μου φάνηκε πάρα πολύ κουραστικό.Το να φοράς αυτά τα γυαλιά για περίπου 3 ώρες πέραν του ότι είναι κουραστικό είναι και ενοχλητικό.

Και νομιζα ημουν ο μονος που τα βρικα κουραστικα και δεν το ειπα σε κανεναν :lol: .Και με πσιλοζαλισαν στα πρωτα 20 λεπτα αλλα και παλι το αξιζαν.Τωρα με εφαγε η περιεργια για IMAX 3D :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μου άρεσε πάαααρααα πολυυυυ η ταινία!!! :)

Μπορεί το σενάριο να ήταν κάπως συνηθισμένο αλλά τα εφέ έκαναν την ταινία συγκλονιστική!!!!! :D

Δυστυχώς δεν είχαμε την ευκαιρία να την δούμε 3D :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

zade καλά που έβαλες και τη λέξη spoiler :)

 

δεν ξέρω πόσα προδίδεις, αλλά με το που είδα εκείνο το "όλοι ξέραμε ότι ο/η/το/τα θα γινόταν έτσι και γιουβέτσι" προσπέρασα χοροπηδώντας :)

 

:Suspicious: (καθαρά γιατί σήμερα δεν είναι η βάρδια μου για να είμαι εύθυμος :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έλα μωρέ δεν έγραψε και τίποτα το σπουδαίο... τουλάχιστον εγώ που δεν το έχω δει ακόμη δεν θα βρεθώ προ εκπλήξεων. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το επίμαχο κομμάτι μπήκε σε spoiler. Φαντάσου να μην παρακάλαγα να τα αποφύγετε δηλαδή. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Eρωτηση.Στην αιθουσα Vmax στο mall, παιζετε το Imax avatar 3D ή το απλο avatar 3D που εχουν και τα village Ρεντη, απλα σε μεγαλυτερη οθονη? Γενικα τι εστι Imax :confuse: ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χθες είδα την ταινία 3D στην αίθουσα Vmax στο mall. Αν κατάλαβα καλά από το post του zade, η οθόνη IMAX είναι κυκλική και "περικλείει" την αίθουσα, ενώ η Vmax είναι απλώς flat μεγάλη (ή μάλλον ΤΕΡΑΣΤΙΑ). :)

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η IMAX είναι εντελως διαφορετικό πράγμα από την απλή. Υπάρχουν πολλές και ποικιλόμορφες οθόνες IMAX .Βρήκα στο internet τις δύο παρακάτω εικόνες που πιστεύω είναι κατατοπιστικές.

 

imax_domecomparison.jpgimax_screensize.jpg

Στην πρώτη απεικόνίζεται η διαφορά ανάμεσα σε ΑΠΛΕΣ οθόνες και τις ΑΠΛΕΣ IMAX (όπως παρατηρείτε υπάρχει μια ελαφρά κλίση στις IMAX.Στην δεύτερη απεικονίζεται η IMAX DOME που ουσιαστικά είναι ότι τελειότερο υπάρχει .Εγώ μιλούσα για IMAX DOME 3D.Περισσότερες πληροφορίες για το θέμα , μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα

 

Επίσης , σιγά το σπόιλερ...

imax_screensize.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα τρισδιάστατο φορμάτ προβολής ταινιών είναι που χρειάζεται ειδικές αίθουσες. Εμείς εδώ κάτω δεν έχουμε φυσικά και πάλι καλά που υπάρχει και στην Αθήνα. Το κόστος τους είναι μεγάλο και στην Ελλάδα έχουν προβληθεί συνήθως ταινίες-ντοκυμανταίρ, απ'όσο γνωρίζω. Λέγοντας ταινίες-ντοκυμανταίρ είναι ουσιαστικά live action ταινίες με σενάρια χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, απλά και μόνο για να δει κανείς την τεχνολογία αυτή. Μια σειρά DVDs με τέτοιες ταινίες κυκλοφόρησε πριν χρόνια και στην χώρα μας. Ένα που είχα δει είναι το "T-Rex: Επιστροφή Στην Κρητιδική" ("T-Rex: Back To The Cretaceous") ('98) το οποίο αν είχα την δυνατότητα να το δω όπως πρέπει ρίχνει μακράν του καλύτερου "Jurassic Park"! Φυσικά έχουν βγει και σε πάρα πολλές ταινίες όπως "Matrix" και "Terminator 2" αλλά δεν έχουν έρθει Ελλάδα. Είχε βγει άλλο ένα για διάστημα κι ένα τρίτο που δε θυμάμαι τίτλους αυτήν την στιγμή. Δεν τα'χω δει. Σε τεχνικές λεπτομέρειες τώρα τι να πούμε; Δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Απλά ότι στα soundtrack χρησιμοποιούν εξακάναλλο ασυμπίεστο ήχο (όχι όπως των Dolby που χρειάζεται αποκωδικοποιητή), ξεχωριστό απ'την ταινία και ότι αυτά παίζονται σε DTAC (Digital Audio Control) σύστημα. Θα σου έλεγα πάντως, να προτιμήσεις αυτήν την προβολή αφού έχεις την δυνατότητα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το σενάριο μου φάνηκε πολύ βαρετό. Δεν είχε κανένα ενδιαφέρον.

 

Εντάξει τα εφέ ήταν φοβερά.

 

Το 3D πιο πολύ το ευχαριστήθηκα στη διαφήμιση του Toy Story παρά σε ολόκληρη την ταινία. Έδινε λίγο παραπάνω βάθος, κάποια πράγματα έδειχναν να είναι έξω από την οθόνη, αλλά σε λίγες σκηνές ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

 

Τα γυαλιά είναι κουραστικά, σε ζαλίζουν και λίγο μέχρι να συνηθίσεις.

 

 

Και ένα tip: Αποφύγετε την κατανάλωση "νάτσος με τυρί" σε ταινίες 3D!! Γίνεσαι που γίνεσαι χάλια, γλιστράνε και τα γυαλιά στην προσπάθειά σου να γίνεις λιγότερο χάλια, πρέπει να τα φτιαξεις για να μη βλέπεις μισή ταινία 3D και μισή 2D, να προσέχεις να μην σου πέσουν τα πατατάκια, να μην λερωθείς, να μη χάσεις και το έργο. Πάρ' τε καλύτερα ποπ-κορν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το σενάριο μου φάνηκε πολύ βαρετό. Δεν είχε κανένα ενδιαφέρον.

 

Πλάκα κάνεις; :best:

 

Απρόβλεπτη ανατροπή δεν έχει πουθενά! Επίπεδη έμπνευση σε παλιό σενάριο.

Ο Ντόκτορ Χάουζ έχει πιο πρωτότυπο σενάριο. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και ένα tip: Αποφύγετε την κατανάλωση "νάτσος με τυρί" σε ταινίες 3D!! Γίνεσαι που γίνεσαι χάλια, γλιστράνε και τα γυαλιά στην προσπάθειά σου να γίνεις λιγότερο χάλια, πρέπει να τα φτιαξεις για να μη βλέπεις μισή ταινία 3D και μισή 2D, να προσέχεις να μην σου πέσουν τα πατατάκια, να μην λερωθείς, να μη χάσεις και το έργο. Πάρ' τε καλύτερα ποπ-κορν!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.Πρωτη φορα δοκιμασα ruffles με λιομενο τυρι και δεν μπορεσα να φαω ΤΙΠΟΤΑ :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   155
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

είδα το avatar σε 3D. η ταινία τα σπάει μου άρεσε πάρα πολύ . Είχα πολύ καιρό να αιθανθώ στο cinema ότι πήγαν χαλάλι τα λεφτά.(Κυρίως κάτι ταινίες τύπου "The Number 23" με τον Jim Carrey κόντεψα να φύγω στο διάλειμα και λες δεν την έβλεπα τουλάχιστον σε dvd? offtopic τεσπα)πάντως την περίμενα πιο βαρετή από το trailer που είχα δει αλλά τελικά είχε πολύ ενδιαφέρον και πέρασε πολύ όμορφα η ώρα καλά όμως τα εφέ απλά :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εφετζίδικη, αλλά με πολύ απλό σενάριο. Δυστυχώς, δεν την είδα σε 3D.

 

Πολύ κακό για το τίποτα, για 'μένα.

 

 

Από Sport24 - Media:

Φαίνεται πως ότι πιάνει ο James Cameron γίνεται χρυσάφι. Το Avatar είναι αυτή τη στιγμή στο Νο. 4 των εισπράξεων παγκοσμίως με 1,025 δισ. δολάρια, πίσω από το Titanic (του ιδίου σκηνοθέτη), το 3ο Lord of the Rings και το 2o Pirates of the Caribbean. Μάλιστα η διαφορά από τα 2 τελευταία είναι πολύ μικρή και σε λίγες μέρες το 3D φιλμ θα περάσει στη 2η θέση, με τον Τζέιμς Κάμερον να γίνεται για ακόμα μια φορά The King of the World.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Kι εγώ την είδα στην αίθουσα V-Μax του Mall σε 3D. Η ταινία έχει απίστευτα εφέ και γενικότερα σκηνοθεσία, για άλλη μια φορά ο Cameron μεγαλούργησε. Ως ιστορία πιο πολύ παραμυθάκι θα την έλεγα, όμως ήταν αρκετά πρωτότυπη και δύσκολο να γυριστεί κάτι τέτοιο (βέβαια με τόσα λεφτά... ).

 

Σχετικά με το 3D: Σε πολλά σημεία το 3D ζαλίζει και κουράζει τα μάτια. Υπάρχουν βέβαια και σκηνές που ένιωθες ότι μπορούσες να αγγίξεις τους πρωταγωνιστές, και αυτό ήταν το ωραίο της υπόθεσης. Δε μετάνιωσα που την είδα σε 3D, όμως θα αργήσω να ξαναδώ άλλη ταινία έτσι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest-grossing_films

500 εκατομμυρια πισω απο τον τιτανικο και ακομα παιζετε σε cinema :wow: (Και δεν βρισκεις και θεση αν πας αργα) :best:

Επεξεργασία από johnny
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Που φτάσαμε! Κάποτε (όχι και πολύ παλιά) τα έργα μένανε στον κινηματογράφο για ένα με δύο χρόνια και τώρα μας κάνει εντύπωση άμα μια ταινία παραμείνει για κανά μήνα στις αίθουσες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όταν λες όχι πολύ παλιά, εννοείς με Βουγιουκλάκη και Κωνσταντάρα? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πλήρες post που ήθελα να γράψω αλλά χρειάστηκε να φύγω και το τελείωσα βιαστικά:

 

Που φτάσαμε! Κάποτε (όχι και πολύ παλιά) τα έργα μένανε στον κινηματογράφο για κανά δυό μήνες, ενώ παλαιότερα τα έργα μένανε κανά δύο χρόνια και τώρα μας κάνει εντύπωση άμα μια ταινία παραμείνει για κανά μήνα στις αίθουσες!

 

Και ναί, επί Βουγιουκλάκη και Κωνσταντάρα μένανε τόσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν, το είδα κι εγώ (επιτέλους :D) και είναι πράγματι 10 στα 10, η ταινία είναι όλα τα λεφτά!

Ο Κάμερον :div: ξεπέρασε τον εαυτό του και έφτιαξε όχι απλώς μια καλοστημένη περιπέτεια, αλλά ένα μοναδικό καταιγιστικό υπερθέαμα. Παρότι το είδα με κάποιες μικρές επιφυλάξεις (πχ είδα διαβάσει για παραλληλισμούς με Ποκαχόντας) ήταν κατά πολύ ανώτερο από αυτό που περίμενα.

Θα εκφράσω την άποψη πως μια τόσο ακριβή παραγωγή καλώς έχει απλό και προβλέψιμο σενάριο, γιατί να ρισκάρει κανείς με ανατρεπτικά σενάρια που πολλές φορές δεν πετυχαίνουν. Σε παραλληλισμό με τον "Άρχοντα των Δαχτυλιδιών" το Avatar έχει προτότυπο σενάριο (δεν βασίζετε σε κάποιο βιβλίο), ακόμη και ο Τιτανικός εν μέρη βασίζονταν σε πραγματικά γεγονότα.

Παρόλες τις 2,5 ώρες η ταινία βλέπετε ακούραστα (ακόμη και χωρίς διάλλειμα) και στο τέλος αυτό που είπα ήταν: "Γιατί να τελειώσει τόσο γρήγορα :crying: . Θέλω κι άλλο!". Θα πρέπει όμως να περιμένω την συνέχεια που μας υποσχέθηκε ο Κάμερον :mafia:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.