Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ: ΑΜΕΡΙΚΚΚΗ


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ (ΤΟ): ΑΜΕΡΙΚΚΚΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Αλέξανδρος Σχισμένος
Σχέδιο:
Αλέξανδρος Σχισμένος
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
12-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
21.0 x 29.0
Σελίδες:
76
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-98834-0-5
Ονομαστική τιμή:
10€

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

"Σε μία εποχή που το Παρίσι έχει θάλασσα, ο Τζώννυ ο Λόγος διασχίζει την Ατλαντική έρημο για να ανακαλύψει έναν Νέο Κόσμο από το ξεχασμένο παρελθόν. Ένα μελλοντολογικό γουέστερν με φόντο τα μεγάλα σύμβολα του Δυτικού πολιτισμού."

 

post-2298-1260994650,68_thumb.jpg

 

Όπως λέει και και η περίληψη, πρόκειται για μελλοντολογικό και σουρρεαλιστικό γουέστερν με αρκετούς (προφανείς) συμβολισμούς. Μου φαίνεται πως προσπαθεί να γίνει ένα cult κόμικ, κάτι σαν τον Αρχέγονο Τρόμο του Ηλία Πολίτη. Όχι τόσο δύσπεπτο ωστόσο, μια που η ιστορία έχει αναφορές σε γεγονότα και πρόσωπα του 20ου αιώνα και όχι της αρχαίας μυστικιστικής Ελλάδας. Το δεύτερο μέρος του τίτλου (Αμερικκκή) αφ' ενός παραπέμπει στη ρατσιστική οργάνωση Ku Klux Klan, αφ' ετέρου υποννοεί πως ίσως υπάρξει και συνέχεια της περιπλάνησης του πρωταγωνιστή σε κάποιο άλλο σημείο του κόσμου (άρα και sequel στο comic). Παραθέτω και μια σελίδα του βιβλίου για να πάρετε μια ιδέα περί των σκιτσογραφικών ικανοτήτων του Αλέξανδρου Σχισμένου.

 

 

---
  • Το μέλος tik πρόσθεσε ΕΔΩ:
Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο τόπικ, θέλοντας να δώσω μια ακόμη πληροφορία, χρήσιμη ίσως στους συλλέκτες ελληνικών. Σήμερα το πρωί πέτυχα αυτό το κόμικς σε διαφορετικό φορμά. Οι διαστάσεις του ήταν οι μισές από αυτές που αναφέρονται στο πινακάκι, είχε δηλαδή τυπικό μέγεθος βιβλίου. Επίσης το εξώφυλλο ήταν μαύρο, είχε όμως την ίδια εικόνα. Εκδοτική ίδια, σελιδοποιηση ίδια.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πάρα πολύ καλό κόμικ και για να πώ την αλήθεια δεν το περίμενα.Όταν το ξεφύλλισα πίστευα οτι θα ήταν άλλο ένα ψευτοκουλτουριάρικο - ψευτοαριστερό παραλήρημα όπως πολλά ελληνικά κόμικς.

Όμως έκανα λάθος.Το κόμικ είχε δομή,δράση,έξυπνη σάτιρα (χωρίς να καταντά γελοία).Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που έπαιζε ο δημιουργός με τα χρώματα.Τέλος να πώ οτι το κόμικ είναι αυτοτελές κάτι πάρα πολύ σημαντικό για την ελληνική αγορά της αρπαχτής και επίσης για το μέγεθος και την ποιότητά του τα 10 ευρώ δεν είναι τίποτα (σε σχέση με τις τιμές που βγάζουν τα κόμιξ τους οι υπόλοιοι).

Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε και συνέχεια στις περιπέτειες του Τζόνυ του Λόγου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αξιοπρεπέστατο και διασκεδαστικό, πλην όμως δεν είναι για όλους.

 

Το αγόρασα ψες στη Λέσχη και το περιποιήθηκα σήμερα το πρωί. Όταν το είχα πρωτοδεί, το είχα φοβηθεί ως κάτι τελείως δήθεν. Χτες έριξα μια ματιά στις πρώτες σελίδες και εκστασιάστηκα. Η αλήθεια εν τέλει ήταν ανάμεσα :) Κυρίως όμως προς το καλό. (και πάρα μα πάρα πολύ μακριά από το δήθεν).

 

Ο δημιουργός του παίζει πάρα πολύ με πλειάδα καθαρά αμερικάνικων μοτίβων (όπως κλασικές αμερικάνικες φώτο, πίνακες, κτήρια) σε βαθμό που να με κάνει να πιστεύω ότι μάλλον την έχει κάνει την περατζάδα του από την ΟΥΖΑ. Και σίγουρα έχει διαβάσει και λατινοαμερικάνικα κόμικ.... Το μελλοντολογικό τοπίο που σκιαγραφεί μου θυμίζει εντονότατα πράγματα όπως η Μπάρμπαρα (αν και εδώ που τα λέμε τα λατινοαμερικάνικα του 70 έχουν περάσει/επηρεασει στα γαλλοβελγικά του 90 :) )

 

Θα δεχτώ επίσης και μια κριτική που άκουσα χτες αφού το τσίμπησα. Ότι ένα χεράκι ακόμα από το σενάριο, δεν θα το έβλαπτε :)

 

Αμαρτία πάντως να γράφεται στην ίδια παράγραφο αυτό εδώ με εκείνο το τερατούργημα ονόματι Αρχέγονος Τρόμος....... :) μεγάλη αμαρτία :) άμα έχετε διαβάσει τον Αρχέγονο Τρόμο και τον πετάξατε, μην επηρρεαστείτε. Άμα πάλι διαβάσατε αυτό εδώ και σκέφτεστε να διαβάσετε τον Α.Τ., μην το κάνετε! ;) Καμία σχέση :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το συγκεκριμένο κόμικς ήταν η μια από τις τρεις καλοκαιρινές επιλογές μου για τις διακόπες (όπως αναφέρω και αλλαχού). Οι άλλες δυο ήταν ο Αρχέγονος Τρόμος και Ο εχθρός του κ .Humanth. Τα αναφέρω όλα αυτά σαν δείγμα φοβερής σύμπτωσης σε σχέση με το προηγούμενο ποστ του germanicus19.

 

Δεν κάνω εκτεταμένο σχολιασμό, καθώς τα προηγούμενα ποστ με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό. Μόνο μερικές επιπλέον παρατηρησεις:

 

1. Η συνολική εικόνα ήταν καλή.

 

2. Ένα πολιτικό (εν τέλει) κόμικς με αναφορές σε πολλά αμερικάνικα στερεότυπα και ως ένα βαθμό δαιμονοποίηση της χώρας. Αν και νομίζω ότι συνολικά διαφαίνεται ένας μηδενισμός και μια αναρχική ματιά στα πράγματα.

 

3. Ωραίο το σχέδιο. Ορισμένα προβλήματα στις αναλογίες και την κίνηση κάποιων σωμάτων. Όμως ωραία μπακγκράουντ, πρόσωπα, καμπύλες. Ο επιλεκτικός χρωματσμός με έντονο, απλό, καθαρό χρώμα και μεγάλα λευκά κενά είναι ενδιαφέρων. Σε ορισμένα καρέ ωστόσο μοιάζει απλώς διακοσμητικός, ότι προστέθηκε χρώμα έπειδη έπρεπε και σε άσχετα σημεία. Σε άλλες περιπτώσεις σχεδόν όλόκληρες σελίδες είναι πλήρως χρωματισμένες, αφήνοντας πολύ μικρές λευκές περιοχές που δείχνουν παράταιρες.

 

4. Και το σενάριο είναι ωραίο με έξυπνους διαλόγους, ευρηματικές σκηνές και ικανοποιητική πλοκή. Ωστόσο, όπως περίπου αναφέρεται και από τους προλαλήσαντες, η ιστορία μου φάνηκε πολύ σύντομη και γρήγορη. Με δεδομένο ότι ο δημιουργός της έχει φτιάξει έναν ολόκληρο κόσμο (με αρκετές λεπτομέρειες οφείλω να πω) θα περίμενα κι εγώ αυτή η ιστορία να είναι μέρος ενός μεγαλύτερου έπους. Ακόμη και σαν αυτοτελής ιστορία όμως μου φαίνεται ότι προσθέτει πάρα πολλά στοιχεία για το μέγεθος της αφήγησης.

 

5. Τέλος, οποιαδήποτε σύγκριση ανάμεσα στο Αμερικκκή και τον Αρχέγονο Τρόμο είναι νομίζω αδύνατη. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα: Διαφορετική αφετηρία/έμπνευση/πρόθεση του κάθε δημιουργού και διαφορετικός τρόπος αφήγησης και και και... Εμένα μου άρεσαν και τα δύο. Ο Τρόμος όμως μου φάνηκε πιο ενδιαφέρων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο τόπικ, θέλοντας να δώσω μια ακόμη πληροφορία, χρήσιμη ίσως στους συλλέκτες ελληνικών. Σήμερα το πρωί πέτυχα αυτό το κόμικς σε διαφορετικό φορμά. Οι διαστάσεις του ήταν οι μισές από αυτές που αναφέρονται στο πινακάκι, είχε δηλαδή τυπικό μέγεθος βιβλίου. Επίσης το εξώφυλλο ήταν μαύρο, είχε όμως την ίδια εικόνα. Εκδοτική ίδια, σελιδοποιηση ίδια.

Δυστυχώς είχα ήδη ξοδέψει ΠΟΛΛΑ ευρώ για κόμικς, παρούσης και της γυναίκας μου, οπότε δεν το πήρα.

 

Και μιας και ξαναδιάβασα το παραπάνω ποστ μου

3. Ωραίο το σχέδιο. Ορισμένα προβλήματα στις αναλογίες και την κίνηση κάποιων σωμάτων.

 

να προσθέσω ότι μετά την ανάγνωση και του FUC, τείνω να πιστέψω ότι ο δημιουργός μάλλον εκούσια σχεδιάζει το κεφάλι δυσανάλογο σε σχέση με το σώμα, αγνωστο (σε εμένα) γιατί.

 

:pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ: ΑΜΕΡΙΚΚΚΗ
  • 3 months later...

  • Member ID:  33869
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ - ΑΜΕΡΙΚΚΚΗ

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό τι είναι; Συνέχεια; Έχεις κάποια σχέση με τον δημιουργό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33869
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ναι, είναι η συνέχεια, που ολοκληρώθηκε το 2010, αλλά η έκδοσή της διακόπηκε απότομα. Στον διαθέσιμο σύνδεσμο μπορείτε να κάνετε δωρεάν download του pdf (δεν μπορώ να το επισυνάψω λόγω όγκου).

Ναι, εγώ είμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οπότε είναι διαθέσιμο μόνο ψηφιακά, αν σε καταλαβαίνω καλά; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33869
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ναι, είναι διαθέσιμο ψηφιακά μόνο στον σύνδεσμο. Δεν σκοπεύω να το τυπώσω, για προσωπικούς λόγους. Ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφέρον.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και πώς κατεβάζουμε από το issuu;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33869
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω ότι υπάρχει επιλογή download.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι απενεργοποιημένη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33869
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν γνωρίζω γιατί. Έχω βάλει τις επιλογές public και downloadable. Με χαρά θα το αναρτούσα σε άλλον ιστότοπο, αλλά δεν είναι εύκολο λόγω μεγέθους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εφόσον ο άνθρωπος έβαλε και *.pdf, γιατί θέλετε να το κατεβάσετε και απ' το "ISUU"; Έχει καμία διαφορά;

 

EDIT: Άκυρο! Μόλις διαπίστωσα ότι το *.pdf είναι δείγμα 9 σελίδων! :sorry: Το λοιπόν. Μπείτε εδώ δώστε την URL, πατήστε το κουμπί "View pages and download PDF" και μόλις φορτώσει τις σελίδες ξαναπατήστε το "Your PDF is ready, click here to download it". Ο φυλλομετρητής θα σας φορτώσει το *.pdf, οπότε πατάτε πάνω δεξιά το βέλος που δείχνει προς τα κάτω και το κατεβάζετε. Έπειτα μετονομάζετε το αρχείο που θα κατέβει όπως θέλετε εσείς... :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ: ΑΜΕΡΙΚΚΚΗ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.