Μετάβαση στο περιεχόμενο

COMIX NOIR


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
COMIX NOIR
Σενάριο/Kείμενα:
Μανώλης Φραγγίδης, Δημήτρης Σαββαΐδης
Σχέδιο:
Μανώλης Φραγγίδης
Hμερ. έκδοσης:
12-2009
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.7
Σελίδες:
44
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6750-28-1 (1), 978-618-5156-18-3 (2)

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

tn_ComixNoir_0001.jpg tn_ComixNoir_0002.jpg

 

 

Ένα «μαύρο» Comic Album,
7 σκοτεινές ιστορίες...

Συστατικά: Μία πένα, τόνους μάυρο -και μια ιδέα κόκκινο- μελάνι, τέσσερις -νεκροί- ποιητές & ένας κυνικός, με ερεβώδες χιούμορ δημιουργός. Εκτέλεση: Αφού σιγοβράσει όσο χρειαστεί, τυπώνεται και διανέμεται. Σερβίρεται καυτό (σε αντίθεση με την εκδίκηση), με άφθονο αλκοόλ.

7 Σκοτεινές ιστορίες για τον έρωτα, τη βία, τη ζωή και το θάνατο. (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά)

Στην ιστορία "Πάλι Μαζί" το σενάριο συνυπογράφει ο Δημήτρης Σαββαϊδης, η ιστορία "Κεριά" βασίστηκε στο ομώνυμο ποίημα του Κ. Καβάφη ενώ η ιστορία "Mal du Depart" γράφτηκε με λέξεις δανεισμένες απο το ομώνυμο ποίημα του Ν. Καββαδία, την "Αισιοδοξία" του Καρυωτάκη (ε; ) και το "Spanish Caravan" των Doors.

Ο Μανώλης Φραγγίδης γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1980. Το 1988 τον βρίσκει φοιτητή της Ιατρικής στη Σιένα της Ιταλίας, το 2007 αριστούχο απόφοιτο του Τμήματος Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ και το 2008 μεταπτυχιακό φοιτητή της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ.

Έχει διοργανώσει και συμμετάσχει σε εκθέσεις εικαστικών, comics, συναυλίες, performances, θεατρικές και κινηματογραφικές παραγωγές στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Δεν έχω διαβάσει άλλο κόμικ απο τον συγκεκριμένο δημιουργό (μου θυμίζει κάτι μια συμμετοχή σε διαγωνισμό του 9, αλλά δεν είμαι και σίγουρος) και ομολογώ πως η πρώτη εντύπωση είναι θετική. Η επιρροή του Frank Miller (λέγε με Sin City) είναι κάτι παραπάνω απο προφανής. Έντονα ασπρόμαυρα με μιά ιδέα κόκκινο όπου χρειάζεται.

Δεν ακολουθεί την γνωστή συνταγή των καρέ και της λογικής αλληλουχίας των σεκάνς, αλλά παραθέτει βινιέτες ανθρώπων (στιγμές της ζωής τους) πάνω σε μαύρες σελίδες. Το φόντο απουσιάζει σχεδόν σε όλες τις σελίδες και ο Φραγγίδης μας "περιγράφει" μόνο τα απολύτως αναγκαία.

Θα περιμένω πάντως να δώ και κάτι πιο "δικό του" μιας και είναι καλός σε αυτό που κάνει.

Να πούμε ακόμα πως πιό πολλές πληροφορίες για το Comix Noir, αλλά και ταινία μικρού μήκους βασισμένη στο Mal du Depart μπορεί να βρεί κανείς στην (πολύ καλή) ιστοσελίδα www.maldudepart.com

 

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον germanicus.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190208
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Γιατί πετάς αυτά τα "Δεν ακολουθεί την γνωστή συνταγή των καρέ και της λογικής αλληλουχίας των σεκάνς" και με σκιάζεις? :) Και εδώ διπλωματικό σε βρίσκω και θα σε πάρω στο τηλ για να σε βρίσω :D Νέτα σκέτα και φόρα παρτίδα. Μολόγα. Μπεσαλίδικα και εξ'άλλου μεταξύ μας είμαστε, δε μας βλέπει κανείς. Θα ξηλωθώ που θα ξηλωθώ (έτσι καταναλωτικό που με έχει κάνει αυτό το κ*λοφόρουμ), θα μου αρέσει τουλάχιστον? :)

 

:cheers5:

 

εδιτ: και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου. Πόσο πιστό είναι στα "Κεριά"? :) Γιατί είναι ποίημα με αρκετά συγκεκριμένο ερωτικό προσανατολισμό.... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κοίτα... Τα λεφτά σου δεν θα τα κλάψεις. Δεν θα ξετρελαθείς κίολας... 2-2,5 αστεράκια στην κλίμακα Germ! :D

 

ΥΓ. Δεν έχω ιδέα bro, μιας και το εν λόγω ποίημα μου είναι άγνωστο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190208
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από τα ερωτικά του Καβάφη. Μόνο που δεν τον τραβάγαν οι γυναίκες απ'όσο ξέρω..... ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από τα ερωτικά του Καβάφη. Μόνο που δεν τον τραβάγαν οι γυναίκες απ'όσο ξέρω..... ;)

 

Κι εμενα κατι τετοιο εχει παρει το αυτι μου :Ρ

Αλλα οσο και να διαβαζω τα Κερια,δεν μπορω να το διακρινω:

 

 

Του μέλλοντος οι μέρες στέκοντ’ εμπροστά μας

σα μιά σειρά κεράκια αναμένα -

χρυσά, ζεστά, και ζωηρά κεράκια.

 

Οι περασμένες μέρες πίσω μένουν,

μια θλιβερή γραμμή κεριών σβησμένων·

τα πιο κοντά βγάζουν καπνόν ακόμη,

κρύα κεριά, λιωμένα, και κυρτά.

 

Δεν θέλω να τα βλέπω· με λυπεί η μορφή των,

και με λυπεί το πρώτο φως των να θυμούμαι.

Εμπρός κυττάζω τ’ αναμένα μου κεριά.

 

Δεν θέλω να γυρίσω να μη διω και φρίξω

τι γρήγορα που η σκοτεινή γραμμή μακραίνει,

τι γρήγορα που τα σβυστά κεριά πληθαίνουν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190208
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

χε! :) προφανώς διότι ο ερωτικός πόθος έχει την ίδια γεύση είτε μιλάμε για ετεροφυλόφιλους είτε μιλάμε για ομοφυλόφιλους :) Δεν μπορώ πάντως να μην μειδιώ, όπως λχ μειδιώ όταν ακούω γυναίκα να τραγουδάει "μου'φαγες όλα τα δαχτυλίδια" :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

χε! :) προφανώς διότι ο ερωτικός πόθος έχει την ίδια γεύση είτε μιλάμε για ετεροφυλόφιλους είτε μιλάμε για ομοφυλόφιλους :) Δεν μπορώ πάντως να μην μειδιώ, όπως λχ μειδιώ όταν ακούω γυναίκα να τραγουδάει "μου'φαγες όλα τα δαχτυλίδια" :)

:cheers5:

 

Δε διαφωνω καθολου σε αυτα...Η ενσταση μου ειναι στο οτι δεν διακρινω καθολου ερωτικο ποθο και μου κανει πιο πολυ για κοινωνικος προβληματισμος...Τελος παντων,δεν εχει και πολυ νοημα να το συζηταμε,ειμαστε και εκτος θεματος...

Αβυσσος η ψυχη του ποιητου ετσι κι αλλιως.Ειδικα του γκει ποιητου :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To διάβασα χθές.Το σκίτσο του και η "σκηνοθεσία" των ιστοριών ήταν καταπληκτικά.Δυστυχώς όμως οι ιστορίες του ήταν υπερβολικά μικρές.Μέχρι να αρχίσει η ιστορία τελείωνε.

Γενικά δεν μπορώ να πώ οτι προτείνω να το αγοράσετε,αφού μπορείτε να το διαβάσετε στο κομιξάδικο σε 5 λεπτά.

Πάντως απο άποψη εικόνας ο δημιουργός με εντυπωσίασε και πραγματικά ελπίζω να τον δώ να φτιάχνει ένα noir graphic novel τύπου Αλακ Σινερ ή Sin City.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190208
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Λοιπόν. Αδυνατώ να του βάλω βαθμό στη κλίμακα germ :D Ισχύει πλήρως αυτό που έγραψε ο kKKK. Καταπληκτικό στήσιμο, υπερβολικά μικρές... Κυριολεκτικά σα να σου τρως πανάκριβα, εξαιρετικά σοκολατάκια. Από αυτά τα κουτιά που έχουν 2-3 σοκολατάκια μέσα και πηγαίνουν ο κούκος αηδόνι. Ξέρεις ότι είναι θεϊκά, τα γεύεσαι, σου γεμίζουν το στόμα. Αλλά 2-3 δεν φτάνουν. Να ήταν κουτί με 10-20, πάει στο δαίμονα. Ή να ήταν μια ολόκληρη μπάρα... Κάπως έτσι και εδώ. Εξαιρετικό στήσιμο, εξαιρετική ατμόσφαιρα, αλλά μέχρι να αρχίσεις μια ιστορία, αυτή έχει τελειώσει. Ως δείγμα δυνατοτήτων, παίρνει άριστα. Ως μοναδικό στον χώρο του ελληνικού κόμικ (τουλάχιστον με βάση τις πτωχές μου γνώσεις, αφού κάλλιστα μπορεί να έχουν υπάρξει τέτοιες ιστορίες διάσπαρτες σε κάποιο Βαβέλ λχ) εξαιρετικό. Εάν υπήρχαν όμως 3-4 τέτοια, δεν θα μου έκανε καμία αίσθηση.

 

Συνολικά νομίζω ότι άμα κάποιος αναρωτιέται αν του κάνει, θα πρέπει να το δει σαν τα σοκολατάκια :) Θα βολευόσασταν με ένα κουτί με 2-3 πανάκριβα θεσπέσια σοκολατάκια? (ή στην περίπτωσή μας με 7 2σέλιδες-3σέλιδες ιστοριούλες των 5-8 καρέ συνολικά εκάστη με άψογη νουάρ αισθητική και θεματολογία) Εάν ναι, τσιμπήστε το.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121002
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για πάμε:

 

~21 Gramms: Ας πούμε tributάκι στην ομώνυμη ταινία. 1/10

~48 Hours: Βάσανο τα βασανιστήρια και επιθυμία για εκδίκηση. 3.2/10

~Toy Soldier: Φάση Toy Story με πρωταγωνιστή ένα στρατιωτάκι! 8/10!

~Πάλι Μαζί: Αρρωστημένος τρόπος διεκδίκησης της πρώην. 3.5/10

~Sewer Love Story: Αρούρι που προσπαθεί να επιβιώσει στους υπονόμους και να ζήσει τον έρωτα. 6.2/10

~Κεριά: Τι γρήγορα που τα σβηστά κεριά πληθαίνουν. 3.1/10

~Mal Du Depart: Καββαδίας meets Καρυωτάκη featuring The Doors. 3.23/10 Οφείλω να ανταπαντήσω σε αυτήν την ιστορία με Kai Tracid:

 

Have you ever thought about committing suicide?

Leaving the world behind?

The sorrow, the pain and the fear

of the unknown future...

Delivering from any human needs and pressure.

In just one second.

Your cry for help is lost in this lonely world,

in which you are completely alone.

Nobody helps you when you're feeling down

and the loneliness is breaking your heart.

It would be so simple to go down

the stairs of the final way.

But the fear of the unknown world beyond,

of having nothing, of being nothing,

keeps you on your designated way

and takes away your longing for self-destruction.

 

 

 

Γενικά, καλό! Αρκετά καλό, αν και ισχύει αυτό που μου είχανε πει τα παιδιά, ότι ο Φραγγίδης χρησιμοποιεί ΦΟΥΛ references και αρκετές φιγούρες, παίζει και σχεδόν όλες, είναι σαν ξεπατικωτούρα. Από Hulk μέχρι ό,τι θέτε. Όμως για το αρτιστίκ και την ατμόσφαιρα που προλαβαίνει και φτιάχνει μέσα σε τόσες λίγες σελίδες, του βάζω 7.8/10. Τσεκάρετέ το. Για 5-6 ευρώ που κάνει δε θα έλεγα ότι δεν τα αξίζει. Αλλά ούτε ότι τα αξίζει 100%. Προσυπογράφω αυτό που είπε ο :germ: για τη λογική ακριβού σετ σοκολατακίων. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4809 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολυ ωραια η αισθητικη αυτου του αλμπουμ ομως το μικρο μεγεθος των ιστοριων το κανουν λιγο δυσλειτουργικο. Εκει που μπαινεις στο μουντ της μιας ιστοριας αυτη τελειωνει και η απο πισω ιστορια αν και εξισου σκοτεινη εχει αλλο setting και ξανα απο την αρχη. 1η-νεκρα-1η-νεκρα φαση. Ουτε 2α δεν προλαβαινεις να βαλεις. Οπως σε φαναρι των 10 δευτερολεπτων.

Απο το να το ξεπεταξεις ολο σε ενα καθισιό καλυτερα να διαβασεις 1 (μία) ιστορία και να το αφησεις για μια μερα στην ακρη και να νιωσεις καλυτερα τη μία (1) ιστορία που διαβασες. Οπως γινεται δηλαδη και με τις αλλες ιστοριες του δημιουργου που σταθερα παρουσιαζει στο φεστιβαλ κομικς του Γαλλικου ινστιτουτου καθε χρονο στη Θεσσαλονικη (και που βρισκονται στους σχετικους καταλογους). Ιστοριες που πιαθανοτατα βρισκονται στο 2ο αλμπουμ, του οποίου παρουσίαση δεν ξερω αν υπαρχει :)

 

Ο,τι και αν λεω παραπανω ειναι μια δουλειά που αξιζει να τσεκαριστει. Ελπιζω και γω να δω το δημιουργο να αφηνει τις ιστοριες σφηνακια/βιαστικες-γουλιες-στο-ξερό-απο-τον-φόβο-λαρύγγι και να μας δωσει μια μεγαλη ιστορια/μποτίλια-με-πεπαλαιωμενο-μαλτ-ουισκι

 

7+ /10 :)

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28484
  • Reputation:   190208
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μπρος και πίσω του #2 που βγήκε το 2016

 

ISBN 978-618-5156-18-3

 

ComixNoir_0002.jpgComixNoir_0002z.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to COMIX NOIR

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.