Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟΝ


CitizenX

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Γοργίας & Κλέαρχος
Σχέδιο:
Γοργίας & Κλέαρχος
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
10-2009
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Κοινωνικό,Πολιτικό
Μέγεθος:
23.0 x 15.5
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-931532-6

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

tn_Katharthrion_0001.jpg

 

 

Το πέτυχα στο Comicon της Θεσσαλονίκης, στις αρχές του Οκτώβρη που μας πέρασε και το τσίμπησα αμέσως, καθώς θεωρώ πως είναι μια από τις πιο περίεργες ελληνικές εκδόσεις που έπεσαν στα χέρια μου τον τελευταίο καιρό. Αν και έχει το format ενός comic-strip άλμπουμ, δεν πρόκειται για συλλογή από stirps αλλά για μια κανονική ιστορία την οποία επέλεξαν οι δημιουργοί της να αφηγηθούν σε αυτό το format. Πρωταγωνιστής είναι ένας μυώδης τύπος που κυκλοφορεί ημίγυμνος, με μια αρχαία ελληνική περικεφαλαία στο κεφάλι, στους δρόμους μιας σύγχρονης/μελλοντικής Αθήνας και σκοτώνει κόσμο. Το αιτιολογικό της πράξης του είναι η εκκαθάριση της πόλης από εκείνους που τη μολύνουν με τον διεφθαρμένο τρόπο ζωής τους, ο οποίος απαρνείται κάθε ουσιαστική επαφή με το «ένδοξο αρχαιοελληνικό παρελθόν». Όπως καταλαβαίνετε, διαθέτει μια ιδιαίτερη ελληνοκεντρική προσέγγιση, η οποία μπορεί να ερμηνευθεί ποικιλοτρόπως, καθώς, κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για ένα πολιτικό κόμικ.

Στο εικαστικό του μέρος, υπάρχουν εμφανείς σχεδιαστικές αδυναμίες, οι οποίες, όμως, «καλύπτονται» με έξυπνο τρόπο που δείχνει πως ο σχεδιαστής της εν λόγω ιστορίας διαθέτει δυνατότητες και φαντασία ώστε να παρουσιάσει κάτι καλύτερο στο μέλλον. Κάποιες σελίδες, πάντως, του κόμικ παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο στήσιμο τους. Όσον αφορά το σενάριο, το άλμπουμ είναι χωρισμένο σε τρεις ραψωδίες. Η ιστορία ξεκινά με την Ραψωδία ΙΙΙ, όπου εισάγεται ο κεντρικός χαρακτήρας εν είδη υπερήρωα/vigilante, περνά στη Ραψωδία ΙΙ, όπου γίνεται εκτενής αναφορά στην ιδεολογία του πρωταγωνιστή και κατόπιν μεταφέρεται (παραδόξως) στη Ραψωδία VI, όπου ξαναβλέπουμε τον «ήρωα» να σφάζει κόσμο. Η ιστορία τελειώνει με ένα «συνεχίζεται» στην τελευταία σελίδα, οπότε (λογικά) θα ακολουθήσει και συνέχεια.

Όπως, έγραψα και παραπάνω, πρόκειται για μια περίεργη έκδοση η οποία φλερτάρει έντονα με το κιτς αν και δείχνει πως οι δημιουργοί της δούλεψαν πραγματικά για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Το γεγονός ότι στο βιβλίο σημειώνεται μόνο ο αριθμός ISBN, η ένδειξη 18+ και τα ψευδώνυμα των δημιουργών δηλώνει πως πρόκειται για αυτοέκδοση, όπου δεν αναγράφεται ούτε χρονολογία έκδοσης, ούτε πόλη. Προφανώς, κυκλοφόρησε μέσα στο 2009 καθώς η όλη ποιότητα του άλμπουμ είναι σύγχρονη αλλά και στο Comicon μου είπαν πως τους το είχαν πάει εκείνες τις μέρες. Ως έκδοση, διαθέτει ιδιαίτερα υψηλά production values που δικαιολογούν την τιμή της. Αν και με την πρώτη ματιά το περιεχόμενο φαίνεται να είναι δίχρωμο, στην πραγματικότητα είναι έγχρωμο, ενώ εντυπωσιακό είναι και το τετράπτυχο που υπάρχει στο άλμπουμ, όμοιο με εκείνες τις πτυσσόμενες αφισσέτες που έβαζε στο σαλόνι του το Playboy, τη δεκαετία του ’80 (μπράβο τους που βρήκαν τυπογράφο να τους το κάνει γιατί εγώ, όταν χρειάστηκε, δεν το κατάφερα).

Οι συλλέκτες ελληνικών εκδόσεων καλά θα κάνουν να το αποκτήσουν α) γιατί είναι αλλόκοτο και β) γιατί δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είναι διαθέσιμο, αλλά, για να πω την αλήθεια, δεν είμαι σίγουρος σε ποιο κοινό απευθύνεται. Ενδεχομένως οι αναγνώστες του Υψιλον, του Μύθου και των Απογόνων των Έλλ να το βρουν ενδιαφέρον, λόγω θεματολογίας (λίγο υπερήρωες, λίγο αρχαία Ελλάδα, άφθονη βία) αλλά και πάλι δεν θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία. Ρίξτε το, πάντως, μια ματιά! Θα μπορούσες να το πεις και cult! Τιμή 12,00 €

Και κάποιες σελίδες από το εσωτερικό:

 

post-7777-126087597882_thumb.jpgpost-7777-126087599269_thumb.jpgpost-7777-126087601255_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μου αρέσει πολύ το σκίτσο , αλλά δεν μου αρέσει καθόλου το σενάριο.Μα γιατί πρέπει τα Ελληνικά κόμικ να έχουν πάντα Ελληνοκεντρικό χαρακτήρα ;

 

Θα ήθελα να το διαβάσω , αλλά εδώ που μένω δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω με τίποτα.Να το προμηθευτείτε στη λέσχη να το διαβάσω όταν έρθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ... ΟΚ.. Τι είναι πάλι αυτό; Τα ονόματα είναι παρατσούκλια δανεισμένα μάλλον απο Πλάτωνα.. Cult by definition....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δούλεψαν πάντως. Με χαρά θα έδινα λεφτά να το αποκτήσω και να το εξερευνήσω. Θα το πάρω αν το βρω μπροστά μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Φοβερό κόμικ.Πάρα πολύ καλό σκίτσο.Το σενάριο δεν μπορώ να πώ οτι είναι κάτι το φοβερά προτώτυπο αλλά είναι καλό.Το έξυπνο στην όλη ιστορία είναι οτι μπορεσαν οι δημιουργοί να ξεπεράσουν τις όποιες σεναριακές αδυναμίες με διάφορα "παιχνίδια" με το χρώμα,με το στήσιμο των σελίδων με τα κεφάλαια (ραψωδίες) που είναι ανακατεμένα κτλ.

Θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει εθνικιστική-ακροαριστερή version κάποιας ιστορίας του Sin City αλλά νομίζω οτι κάτι τέτοιο το αδικεί.Γενικά νομίζω οτι είναι κόμικ που αξίζει να το αγοράσετε και ελπίζω να δούμε σύντομα και το Καθαρτήριο ΙΙ (αν και πιστεύω οτι τέτοια κόμιξ εντυπωσιάζουν την πρώτη φορά που έρχεται κάποιος σε επαφή μαζί τους).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει εθνικιστική-ακροαριστερή version κάποιας ιστορίας του Sin City αλλά νομίζω οτι κάτι τέτοιο το αδικεί

Εθνικιστική-ακροαριστερή; Ακροδεξιά μήπως ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εθνικιστική-ακροαριστερή; Ακροδεξιά μήπως ;

 

Με τα δικά μου πολιτικά κριτήρια, θα το χαρακτήριζα ακροδεξιό ιδεολογικά. Αλλά για να μιλήσω με "κομιξικούς" όρους η όλη σεναριακή προσέγγιση εκφράζει την ιδεολογία του Marv στο Sin City, με έμφαση στο αρχαιοελληνικό στοιχείο. Ας αποφασίσει ο καθένας προς ποια πολιτική κατεύθυνση τοποθετεί την ιδεολογία του Marv και ας αποφασίσει.... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

O Marv ήταν αναρχοχριστιανός κρυπτο-Τροτσκιστής με έκδηλες επιρροές από το μπουρζουά περιβάλλον στο οποίο ανατράφηκε και τα μαθήματα βιόλας και λοιπών εγχόρδων που είχε πάρει σε νεαρή ηλικία. Φυσικά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε την επίδραση που είχε πάνω του τόσο η yoga, όσο και τα new age ακούσματα και αναγνώσματα που γνώρισε στη μετεφηβική του ηλικία. Εδώ θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι η αποστροφή του στη χορτοφαγία δεν έρχεται σε σύγκρουση ούτε με τα προαναφερθέντα, ούτε με την φιλοζωική του δράση, αλλά μάλλον οφείλεται στον κοινωνικό του περίγυρο και την ικανότητά του να ακολουθεί τα όσα επιτάσσει η μόδα.

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ανφιβάλω αν ο Marv έβαζε τόνους στα i και στα j...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ντοτ χιζ άηζ, κρος χιζ τηζ ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Με έβρισες? Ε?? Κάτι είπες για τη θειά μου???!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ο Μάρβ είχε ξοδέψει μια περιουσία σε τραυμαπλάστ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εθνικιστική-ακροαριστερή; Ακροδεξιά μήπως ;

 

Κοίτα για το κομμάτι του εθνικισμού δεν έχω να πω τίποτα,αρκεί να ψιλοξεφυλλίσει κάποιος το κόμικ.Απο εκεί και πέρα μιλάω για ακροαριστερή αντιμετώπιση απο τον χαρακτήρα γιατί ουσιαστικά κατηγορεί για την καταστροφή του ελληνικού ιδεώδους τους πολιτικούς,τους δημοσιογράφους,τους μπάτσους,τους πλούσιους και κινείται εναντίον τους με τη βία.Αντίθετα οι ακροδεξιές τάσεις όπως πχ ο φασισμός δημιουργήθηκαν για να υπερασπιστούν τις προαναφερθείσες "αξίες".Το μόνο ακροδεξιό γνώρισμα που βρίσκω στον χαρακτήρα είναι ο εθνικισμός του.

Τέσπα.Πιστεύω οτι πέρα απο πολιτικές θέσεις και ταμπέλες το συγκεκριμένο κόμικ είναι διασκεδαστικό,διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα και γενικά γουστάρεις δράση (τύπου Kill Bill) όταν το διαβάζεις.

ΥΓ Θυμάται κανείς ένα video game αρχές δεκαετίας '90 το Final Fight;;Για κάποιο περίεργο λόγο το σκίτσο και οι δράση μου το ψιλοθύμισαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

4K, δεν το είχα προλάβει, αλλά αυτό λες?

 

Ναι thnx.Το είχαμε στα ηλεκτρονικά της γειτονιάς μου για αρκετά χρόνια.Τώρα που ξαναείδα εικονα απο το παιχνίδι μπορώ να πώ οτι όντως το θυμίζει σαν εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κοίτα για το κομμάτι του εθνικισμού δεν έχω να πω τίποτα,αρκεί να ψιλοξεφυλλίσει κάποιος το κόμικ.Απο εκεί και πέρα μιλάω για ακροαριστερή αντιμετώπιση απο τον χαρακτήρα γιατί ουσιαστικά κατηγορεί για την καταστροφή του ελληνικού ιδεώδους τους πολιτικούς,τους δημοσιογράφους,τους μπάτσους,τους πλούσιους και κινείται εναντίον τους με τη βία.Αντίθετα οι ακροδεξιές τάσεις όπως πχ ο φασισμός δημιουργήθηκαν για να υπερασπιστούν τις προαναφερθείσες "αξίες".Το μόνο ακροδεξιό γνώρισμα που βρίσκω στον χαρακτήρα είναι ο εθνικισμός του.

Τέσπα.Πιστεύω οτι πέρα απο πολιτικές θέσεις και ταμπέλες το συγκεκριμένο κόμικ είναι διασκεδαστικό,διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα και γενικά γουστάρεις δράση (τύπου Kill Bill) όταν το διαβάζεις.

ΥΓ Θυμάται κανείς ένα video game αρχές δεκαετίας '90 το Final Fight;;Για κάποιο περίεργο λόγο το σκίτσο και οι δράση μου το ψιλοθύμισαν.

 

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω αλλά η αποστροφή προς του πλούσιους και το δημοσιογραφικό κατεστημένο δεν είναι αποκλειστικά ακροαριστερό γνώρισμα. Αν παρακολουθήσεις καμιά ωρίτσα το Τηλεάστυ το μεσημέρι θα καταλάβεις τι εννοώ. Προσωπικά, πάντως, με προβλημάτισε το ιδεολογικό υπόβαθρο της συγκεκριμένης δουλειάς αλλά δεν νομίζω πως αυτό ενδιαφέρει τον μέσο αναγνώστη... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω αλλά η αποστροφή προς του πλούσιους και το δημοσιογραφικό κατεστημένο δεν είναι αποκλειστικά ακροαριστερό γνώρισμα. Αν παρακολουθήσεις καμιά ωρίτσα το Τηλεάστυ το μεσημέρι θα καταλάβεις τι εννοώ. Προσωπικά, πάντως, με προβλημάτισε το ιδεολογικό υπόβαθρο της συγκεκριμένης δουλειάς αλλά δεν νομίζω πως αυτό ενδιαφέρει τον μέσο αναγνώστη... :beer:

 

Δεν βλέπω το Τηλεάστυ αλλά αν λένε τέτοια πράγματα,νομίζω οτι το κάνουν για βγάλουν ένα προφίλ πιο "λαϊκής δεξιάς" και όχι φασιστικής ακροδεξιάς τύπου Λεπέν και όχι γιατί τα πιστεύουν αυτά που λένε.

Προσωπικά δεν γουστάρω τις ακραίες τάσεις για πολλούς λόγους αλλά δεν πιστεύω και το "όλα τα άκρα είναι το ίδιο".

Τέσπα.Συμφωνώ οτι για να γουστάρει κάποιος τη συγκεκριμένη δουλειά δεν χρειάζεται να προβληματιστεί με το ιδεολογικό της υπόβαθρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟΝ .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.