Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE ROAD TO CIVIL WAR


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ROAD TO CIVIL WAR (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Michael Bendis, J. Michael Straczynski
Σχέδιο:
Maleev, McKone, Garney, Kirkham
Hμερ. έκδοσης:
11-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
160
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Πέτρος Παπαλιανός
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-718-4
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

TheRoadToCivilWar_0001.jpg  TheRoadToCivilWar_0001z.jpg

 

 

Κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες και το κόμικ με το πρελούδιο του major event της Marvel (ένα από τα πολλά τέλος πάντων) Civil War. Ο τόμος αποτελείται από τα τεύχη Amazing Spiderman 529-531, Fantastic Four 536-537 και New Avengers: Illuminati. Τιμή και ποιότητα του βιβλίου στα γνωστά στάνταρτς της Anubis. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, μετά από λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσει και ο ίδιος ο τόμος του Civil War, θα πρέπει να μπει σε διαφορετική παρουσίαση ή να διαφοροποιήσουμε την παρούσα;

 

ΥΓ. Να σας πω ένα ανέκδοτο; Στην σελίδα της Anubis που παρουσιάζεται το βιβλίο, ως συγγραφέας αναφέρεται ο Alan Moore... :lol::lol::confuse::confuse:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

O Αλαν Μουρ είναι ο Θεός των κόμικ.Μπορεί να γράψει οτιδήποτε ,ακόμα και αν αναγράφεται άλλο όνομα.Όυτως ή άλλως όλοι οι άλλοι writers αποτελούν εκφάνσεις του Μουρ...

 

 

Πωω ,δεν ξαναπαρακολουθώ 10 ώρες σερί... πειράζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ως γνωστόν λατρεύω τη Marvel και τον Spiderman...

Διάβασα το συγκεκριμένο λοιπόν και αναμένουμε τη συνέχεια... :thinking:

Απλά θέλω μερικές διευκρινήσεις,διότι δε παρακολουθώ τις διάφορες σειρές,τους διάφορους κόσμους κτλ :confuse:

Λοιπόν,απ' ότι έχω καταλάβει αυτό το έργο ήταν μια σύνοψη από διάφορες σειρές(τις αντίστοιχες που αναφέρονται στην παρουσίαση)...Το ίδιο θα είναι η συνέχεια;

Και αυτό έγινε για να συγχρονιστούν οι διάφορες σειρές;

Δεν εμφανίζονται πουθενά οι Κάπταιν-Αμέρικα και Θωρ...Τι συμβαίνει με αυτούς(Το σφυρί απλά ξέφυγε από τα χέρια του Θωρ ή να φοβάμαι τα χειρότερα);

Το νέο πορτραίτο του Spiderman πως το βρίσκεται;Η νέα στολή σας αρέσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

ΤΟ ASGAARD ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΩΡ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ!!!

 

 

 

Εσύ ρώτησες...αλλά το δείχνει/λέει κιόλας στο FF 537. :D Όσον αφορά τους υπόλοιπους, θα τους δεις στο κανονικό Civil War που αποτελείται από 7 τευχάκια.

Υπόψην ότι το εν λόγω event επηρεάζει πάρα πολλές σειρές εξού και στα ξένα έχουν βγει τομάκια με τα τεύχη της κάθε σειράς που ήταν tie-in. Γιατί συνολικά βγήκαν πάνω από 100 τεύχη από διάφορες σειρές που είχαν κάποια, έστω και ελάχιστη σχέση με αυτό το event.

 

Κατά τ'άλλα, θα το ξαναπώ: αυτός ο τόμος ΔΕΝ αξίζει τα λεφτά του, ούτε από άποψη τιμής ούτε περιεχομένου. Αν θέλετε να διαβάσετε Civil War περιμένετε τον τόμο/τους τόμους, να απογοητευτείτε κι εσείς στο τέλος (όπως και η πλειοψηφία). Από αυτόν τον τόμο: Τα AMS είναι average έως αδιάφορα, τα FF έχουν ένα άλφα νταβαντούρι, αλλά αυτό είναι όλο και το NA-I δείχνει τη μεγαλύτερη κοτσάνα που κάναν ποτέ οι NAI. Απόδειξη το World War Hulk... :shit2:

 

Να πάρει, δεν έχω πρόχειρο το λινκ για το Civil War in 30 secs... :P

 

υγ.Μωρέ πανέμορφη είναι η πανοπλία/στολή του Spidey αλλά δεν την χρησιμοποιεί και τόσο... πιο πολύ θα τη χρησιμοποιήσουν κάποιοι άλλοι, τρεις στον αριθμό, από τους Avengers Initiative.

υγ2.Μετά το World War Hulk ακολούθησε καπάκι το Secret Invasion και έκλεισε η τριλογία των μεγάλων αλλά τελικά αδιάφορων major Marvel events που είχαν σχεδιάσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

υγ.Μωρέ πανέμορφη είναι η πανοπλία/στολή του Spidey αλλά δεν την χρησιμοποιεί και τόσο...

 

:out::ego::bash::confuse::wall::pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το διάβασα χθες το βράδυ. Ποιοτικά τα κλασικά, περιεχόμενο κάπως γλυκύ βραστό. Δεν είναι ότι δεν μου άρεσε, περιέργως το βρήκα ίσως συμπαθητικό, μάλλον επειδή προετοιμάζει το έδαφος για κάτι μεγάλο και επειδή σχεδιαστικά και χρωματικά κολλάει στα γούστα μου λίγο εώς πολύ. Πολλά μπερδέματα, πολλές συζητήσεις γύρω από τα ίδια, αλλά κάπως έτσι δεν βγαίνουν όλοι οι νόμοι (αποφάσεις) που οδηγούν τελικά στην καταστροφή; Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε να έχει ελάχιστη δράση της προκοπής αν και προς το τέλος έχει ένα νταβαντούρι με μία συμπαθητική φιγούρα κακού, αλλά όχι όπως τον έχω συνηθίσει. Οπότε σήμερα θα δω τί θα γίνει στο επόμενο τομάκι του εμφυλίου πολέμου μέσω του Amazing Spider-Man. Η στολή είναι χάλια και αυτό αρκεί. Σε ένα σημείο προς την μέση έχει δεύτερη φορά την ίδια ακριβώς σελίδα; Λέω κάτι δεν πάει καλά, κακέτυπο; Η ιστορία κολλάει, τα καρέ ταιριάζουν, δεν είδα άλλο περίεργο και έκρινα ότι είναι σαν επανάληψη της συζήτησης αλλά τόσο lame να βαρεθεί να αλλάξει λίγο τα καρεδάκια; Να βάλει λίγη θαμπάδα ίσως, κάτι να την διαφοροποιεί βρε αδελφέ; Copy/paste ολόκληρη σελίδα ακριβώς όπως είναι; Είμαι περίεργος ή το ίδιο πιστεύετε και εσείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

1ο τεύχος: Κλασσικό τεύχος Bendis, στο οποίο από τις 20 (30 σε αυτό) σελίδες, στις 18 οι ήρωες θα κάθονται πάνω από ένα τραπέζι και θα συζητούν. Τεύχη που μου αρέσουν δηλαδή. Και είναι σχεδιασμένο από τον πάντα ευπρόσδεκτο Maleev. Και αποκαλύπτει μια ενδιαφέρουσα πτυχή του Marvel Universe. 

 

2ο-3ο τεύχος: Ένα αντικείμενο πέφτει από τον ουρανό και οι FF πρέπει να το προστατεύσουν από μια στρατιά Doombots. Ώσπου......

 

4ο-6ο τεύχος: Τα αμέσως επόμενα τεύχη της σειράς Amazing Spider-Man από το The Other και αμέσως προηγούμενα από το Civil War. O Peter δοκιμάζει την νέα του στολή (εμένα μου αρέσει) και πηγαίνει με τον Tony Stark να συζητήσουν με κάποιους πολιτικούς τον νόμο περί καταγραφής. Η πιο απίθανη στιγμή όταν βρέθηκε μπροστά από το μνημείο του Λίνκολν. 

 

Έμεινα ικανοποιημένος, είχε αρκετό χιούμορ και ενδιαφέρον, το σχέδιο σε πολύ καλά επίπεδα με εξαίρεση τα 2 τελευταία τεύχη που έφερναν αρκετά σε manga και ο Peter έμοιαζε για 20άρη, ενώ υποτίθεται ήταν 30+. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπον, σημερα ειχε σειρα ο εν λογω τομος για διαβασμα. Χμ, μετρια πραγματα, τιποτα το συνταρακτικο για να μαι ειλικρινης, ακριβως οπως το περιμενα.

 

Θα το χωρισω σε 3 sections

 

1ο section συζητηση γυρω απο τη στρογγυλη τράπεζα .

 

ΜΙα ατερμονη συζητηση γυρω απο ενα βλακωδες θεμα, στο οποιο (θεμα ταυτοτητων) μπορω να σας βρω χιλια επιχειρηματα και τρυπες ωστε να το βγαλω εντελως σκαρτο. Καμια ουσια, ενας αριθμος διαφορετικων χαρακτηρων που ξερουμε οτι αλλος θα συμφωνησει αλλος θα διαφωνησει, και εν τελει ολες αυτες οι ιστοριες θα μπορουσαν να συνοψιστουν σε μια που θα ελεγε " ο ταδε και ο ταδε και ο δεινα πηγε με αυτο το μερος, οι υπολοιποι πηγαν με το αλλο μερος, οι ταδε αγνοουνται ή πεθαναν, end of story παμε παρακατω" .

 

Απο το συμβουλιο, μονο τους 3 ηξερα, αιρον μαν ξαβιε και φανταστικ 4, οποτε σκεφτειτε οτι μαλλον ηταν καπως αποτομο απο μενα να τους βλεπω να μιλανε οταν δεν ξερω τι συμβαινει με τον καθενα. Επισης, αυτος ο αιρον μαν , εχετε απειρο δικιο τοσα που γραψατε ως τωρα για το ποσο χαζη τροπη του δινουν σαν ρολο. Κουμαντο να κανει παντα και παντου, να εχει λογο και ρολο στα παντα και για τα παντα, ενω μπροστα σε πολλους αλλους ειναι απλα μια κου...αδα, που της δωσαν απειρη δυναμη "τεχνολογικα" . Προφανως ειναι δημοφιλης χαρακτηρας, αυτο συμπεραινω.

 

Παρουσιαστηκε και η εκδιωξη του Χαλκ, κατι που προφανως δε μου αρεσε ετσι ξαφνικα που μου παρουσιαστηκε, εμενα που δεν εχω επαφη τι γινεται.

 

 

 

2ο section μου αρεσε το σχεδιο,

δε μου αρεσουν οι F4 γιατι μου τη δινει να παλευουν με εξωγηινους, ή τουλαχιστον ετσι μου φαινονται αυτοι οι πρασινωποι τυποι. Τα ιδια με πριν στο θεμα του Χαλκ και των υπολοιπων ηρωων της στρογγυλης τραπεζης, και εδω ειδα ξαφνικα το σφυρι του Θωρ, χωρις να ξερω τι συνεβη (το διαβασα στο σποιλ του Τζο) . Ενταξει μια νορμαλ ιστορια απο αποψη ξυλου, αλλα δε μ αρεσει το ξυλο με εξωγηινους, οπως ξανα ειπα. Χαζη η δικαιολογια πως ελευθερωθηκε ο πρασινος απο την κολαση, γενικα μου φανηκε χαζη η ολη φαση, ποσο ευκολα ελευθερωνεται καποιος που τον διελυσαν μαζεμενοι ο δρ. στρειντζ και οι F4 , και ξαφνικα ηρθε να παρει το σφυρι το οποιο παρεπιπτοντως ουτε εξηγηθηκε τι συνεβη εκει που το πιασε. Γενικα αυτο το section δεν ηταν για μενα. Τελος, μια ερωτηση, αυτος ο παππους στην τελευταια σελιδα, που δειχνει να παιρνει το τρενο, ποιος ειναι? Μιας και δεν εχω ιδεα....

 

 

3o section

 

δε μου αρεσε γενικα ο σχεδιασμος των προσωπων, ειδικα του σταρκ και του πιτερ, λες και ειναι τετραγωνοκεφαλοι πηγουνατοι. Αυτη που μ αρεσε ομως ηταν η Τζεην, ωραια την εχουν φτιαξει οι ατιμοι. :PPP:

Επισης, με ενοχλει να βλεπω τον σπαιντερμαν, τσιρακι του αιρον μαν. Ρε πως διαολο δινουν τοση σημασια και αξια στον αιρον μαν και μειωνουν ετσι τον σπαιντερ, λες και ειναι το παραπαιδι. Μακρια απο μενα. Οντως εχουν κανει τον αιρον μαν να φανταζει αντιπαθητικος.

Επιπλεον, δεν αντεχω να βλεπω ενα ματσο ηλιθιους κυβερνητικους να μιλαμε σαν καρδιναλιοι απεναντι σε ανθρωπους που σε 1 second μπορουν να τους κανουν μακαριτες. Ειναι ανοητο ειναι ηλιθιο ειναι βλακωδες και ειναι κατι που σιχαινομαι, αυτη τη μανια με τις κυβερνησεις της αμερικης, δε γινοταν να εκδιδονται τα κομιξ σε καμια αλλη μη αμερικανικη χωρα και να παρατησουν την υπαρξη της αμερικης και των κυβερνητικων της? Για να μην αναφερθω και στο αλλο, στο μονιμο συμπλεγμα τους απεναντι στη Ρωσια, παντα και ενας κακος απο κει μερια για να μη χαλαει η συνηθεια, που λεμε. Και μη παρεξηγηθω, δεκαρα δε δινω ουτε για τους μεν ουτε και για τους δε, αλλα δε μπορω να διαβαζω κομιξ που προφανως απευθυνονται στο αμερικανικο κοινο, αλλα δε ξεφευγουν απ τη γνωστη "αμερικανια" .

 

Οι διαλογοι ειναι πολυ ωραιοι, αλλα παλι μου τη δινει που πετιουνται στο βροντο. Καθεται ο αλλος που σωζει καθε μερα κοσμο, και σου λεει πεντε πραγματα σωστα και σοβαρα, και εσυ δε δινεις δεκαρα? Παρε τον ιστο αραχνης στη μαπα και ψοφα ρε, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. Ουφ με κουρασε.

 

Η στολη του σπαιντερμαν η καινουρια ωραια ειναι, βεβαια προτιμω τη παλια, αυτη μ θυμιζει χρωματικα μια μειξη φλας και αιρονμαν, μαλλον κανω λαθος.

 

 

 

Αυτα. Σιγουρα ξεχασα καμποσα, αλλα ειναι και καλοκαιρι, εχει και ζεστη, και αν συνεχισω να γραφω κ αλλα , βλεπω να τρωω κανα ban λογω πολυλογιας.

 

Βαθμολογια κριςτσου: 5.5 / 10 , και αυτο με το ζορι. Δε χανετε τιποτα αν δεν το διαβασετε. Απλη πολυλογια που μπορει να συμπυκνωθει, οπως προειπα, σε 1-2 σελιδες.

Και παω για καμια βολτα με το μηχανακι να ξελαμπικαρω, γιατι μου φαινεται με εχει χτυπησει οξεια υπερηρωιτιδα... :down::hit:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απορία: το Road to Civil War βγήκε σαν πρίκουελ για το Civil War ή κυκλοφόρησε κανονικά, πριν από αυτό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πριν απο αυτο, βασικα ο συγκεκριμενος τομος εχει καποια τευχη απο spider-man, ff + New Avengers: Illuminati που προετοιμαζουν το εδαφος για το βασικο event (οπως γραφει κ στην παρουσιαση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to THE ROAD TO CIVIL WAR
  • 1 year later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κατ'αρχάς να πω ότι το σχέδιο μου άρεσε στο σύνολό του. Μου κακοφάνηκε και εμένα το ολοσέλιδο c(λ)opy-paste στο 536 των F4 :moutra2:

Το story arc του New Avengers μου άρεσε. Είχε πλοκή, εξιστόρησε μια χαρά τα γεγονότα και φαίνεται να το χτίζουν μια χαρά το event αν και είχε αρκετό μπλα-μπλα.

Καλή περιπετειούλα των F4 με κάτι τρύπες βέβαια στο σενάριο που δεν τις λες και μικρές. 

και τέλος έχουμε τον αραχνάνθρωπο και τον σιδεράνθρωπο όπου με ψιλοκούρασε το όλο ζήτημα. Σχεδόν καθόλου δράση και βαρετές συζητήσεις με πολιτικανθρώπους :collapse:

Η νέα στολή έκανε την τηλεοπτική της εμφάνιση στο Avengers: Infinity War. :cheers4:

Σε γενικές γραμμές καλούτσικο ήταν 2 πράγματα με ενόχλησαν:

1ον ότι δεν κατάλαβα το "αστείο" στο 530 του ASM με τα σημειώματα μεταξύ των επιμελητών και 2ον ότι τα τεύχη των F4 δεν μου φάνηκαν ότι είχαν και πολύ σχέση με το τι θα ακολουθήσει.

Θα διαβάσω τη συνέχεια και βλέπουμε :beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to THE ROAD TO CIVIL WAR
  • 7 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

TheRoadToCivilWar_0001.jpg TheRoadToCivilWar_0001z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  39690
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Που υπάρχει διαθέσιμο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.