Μετάβαση στο περιεχόμενο

MARVELS: Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MARVELS: Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Kurt Busiek
Σχέδιο:
Alex Ross
Hμερ. έκδοσης:
13-11-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
224
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασίλης Αθανασιάδης, Κώστας Τζήκας
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης, Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Marvels #0-4 (Marvel, 1994)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-673-6
Ονομαστική τιμή:
26.90€

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

MarvelsThavmaton_0001.jpg  MarvelsThavmaton_0001z.jpg

 

 

Ξανά λοιπόν στη Ελλάδα το Marvels. Θυμίζω ότι είχε ξανακυκλοφορήσει το 1998 από την Modern Times σε δύο τόμους, την παρουσίαση των οποίων μπορείτε να βρείτε εδώ. Η έκδοση της Anubis, σε πολύ υψηλά standards, όπως μας έχει συνηθίσει μέχρι τώρα η εκδοτική. Μην έχοντας κάνει όμως ακόμα σύγκριση περιεχομένου μεταξύ των δύο εκδόσεων θα επανέλθω σ΄αυτό το θέμα. Να σημειώσω ότι η έκδοση περιλαμβάνει πρόλογο από τον Stan Lee και σχόλια του Kurt Busiek και του Alex Ross.

Μπορείτε να διαβάσετε το εκτενές αφιέρωμα που έχει γίνει στο φόρουμ ΞΕΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ εδώ.

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα κι εγώ - αφού το τσίμπησα στην εξαιρετική τιμή των 10 ευρώ από τα μεταχειρισμένα της λέσχης :P -

 

Πολύ ενδιαφέρον, χορταστικό, ώριμο: η ιστορία των υπερηρώων όπως την είδε ένας απλός άνθρωπος μέσα από τη φωτογραφική μηχανή, ένας δημοσιογράφος.. Διαβάζεται εύκολα κι απ' όσους δεν έχουν διαβάσει αρκετά υπερηρωικά κόμικς, θα μπορούσε να αποτελέσει και για κάποιους μια καλή εισαγωγή.

 

Δεν ξέρω αν είμαι ιδιότροπη η περίεργη, αλλά το φωτορεαλιστικό σχέδιο/πίνακες δε με ενθουσίασε, αντίθετα με ψιλοχάλασε (σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία φαντάζομαι :D ). Kαταλαβαίνω ότι ταίριαζε πολύ με το σενάριο, καθώς πρόκειται και για μια "δημοσιογραφική" ματιά... αλλά για μένα, αν δεν πρόκειται για συνεργασία Gaiman - Mckean, το κόμικ το θέλω κόμικ. Εκτιμώ τη λεπτομέρεια, την τέχνη του Alex Ross, αλλά αν ήταν πιο "κόμικ" θα το απολάμβανα ακόμα περισσότερο...

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε για κόμικ κόμικ, υπάρχουν τόσα εκατοντάδες τευχάκια από silver age όπου συμβαίνουν όλα αυτά... ;) Εξού και είναι tribute/recap/ιδανική εισαγωγή στα θαύματα/marvels. :xm:

 

Τώρα τσέκαρε και Ruins μία:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=837&view=findpost&p=15469

 

:P

 

Πάντως όντως το Marvels το θεωρώ από τα must have της Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τσεκαρε και το sequel αμα σου αρεσε και το χεις φρεσκο ακομα(οι υπολοιποι περιμεναμε χρονια για συνεχεια).Προφανως δεν ειναι σαν το original αλλα συνεχιζει την ιστορια με τους ιδιους χαρακτηρες και το σχεδιο του Anacleto(ARIA) ειναι πολυ ομορφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

- αφού το τσίμπησα στην εξαιρετική τιμή των 10 ευρώ από τα μεταχειρισμένα της λέσχης :P -

 

 

την έκδοση της anubis πήρες 10 ευρώ;;; θέλω κι εγώ!!!!!!!!!!!! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τσεκαρε και το sequel αμα σου αρεσε και το χεις φρεσκο ακομα(οι υπολοιποι περιμεναμε χρονια για συνεχεια).Προφανως δεν ειναι σαν το original αλλα συνεχιζει την ιστορια με τους ιδιους χαρακτηρες και το σχεδιο του Anacleto(ARIA) ειναι πολυ ομορφο.

 

θα το τσεκάρω :thanks:

 

την έκδοση της anubis πήρες 10 ευρώ;;; θέλω κι εγώ!!!!!!!!!!!! :moutra2:

 

είχα βάρδια τη μέρα που ο Valt ήταν έτοιμος να το περάσει στην online λίστα μεταχειρισμένων της λέσχης σε κατάσταση 9/10 και φυσικά τον πρόλαβα στο νήμα :D

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το τσίμπησα στην νέα τιμή της Anubis, σαν ένα μικρό δωράκι για τον εαυτό μου νιώθοντας ότι είχα μάλλον καιρό να του κάνω ένα. Το διάβασα σχεδόν μονορούφι παρότι δεν ήταν αυτό που νόμιζα ή περίμενα καθώς δεν είχα επαφή πριν ούτε καν κάποια preview ή σχόλια. Βασικά ήξερα ότι θα ήταν μεν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα, λίγο πολύ όμως θεωρούσα ότι θα ήταν πάντα κοντινό στα γνωστά υπερηρωικά πρότυπα, αλλά τελικά νομίζω ότι ήταν μία αποκάλυψη αυτή η ματιά για μένα. Τον καιρό αυτό που γενικά απομακρύνομαι από τα υπερηρωικά (δεν ξέρω αν είναι θέμα ωρίμανσης πάντως όταν είμαι λίγο πολύ σταθερός στα παπιά), αυτό το κόμικ/ανάγνωσμα ήταν κάτι εξαιρετικά ξεχωριστό και μοναδικό. Μου άρεσε σχεδόν σε όλα του, ποιότητα - τιμή (νέα μειωμένη το επαναλαμβάνω) - σχεδιασμός - ιστορία - οπτική, κλπ

 

Μία έκδοση που δεν επικεντρώνει αυστηρά στους υπερήρωες όσο στα ποικίλα αποτελέσματα ίσως των πράξεων τους επάνω στους ανθρώπους της πόλης που οι ίδιοι κυρίως ενεργούν και έχουν ίσως ως κεντρική βάση θα έλεγα για την παρέμβαση τους συνολικά σε όλον το πλανήτη. Η ματιά των μικρών και ανίσχυρων ανθρώπων που νιώθουν σαν να ζουν ανάμεσα τους Θεοί και Δαίμονες. Που τις περισσότερες φορές ανήμποροι έστω να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις και να ανταποκριθούν στα γεγονότα που διαδραματίζονται ερήμην τους, στα πρότυπα ίσως του δωδεκάθεου της αρχαίας Ελλάδας αυτούς τους μικρούς πανίσχυρους Θεούς τους λατρεύουν και τους φθονούν συνάμα. Πιστεύω όμως ότι στο τέλος προσπαθεί μέσω κάποιων απλών πλην όμως ξεχωριστών ανθρώπων να αποδώσει έναν ξεχωριστό φόρο τιμής σε αυτούς τους υπερήρωες, που άσχετα αν το επιθυμούν ή όχι τελικά έχουν έρθει για να μείνουν ως ένα σπουδαίο τμήμα της ανθρωπότητας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το είχα πάρει από την Modern times πριν 15 χρόνια.

Τότε ήταν σε 2 τομάκια και θυμάμαι ότι το σχέδιο δεν μου άρεσε καθόλου!

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παιδιά, επειδή χάθηκα λιγάκι, στα πόσα πάει αυτό πλέον???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14,90 στα περίπτερα :)

 

(μαλλον και στα βιβλιοπωλεια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4839 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

το τελειωσα και εγω πριν λιγο!η εκδοση ειναι τελεια και η νεα τιμη μια χαρα!

μου αρεσε παρα πολυ η ιστορια,πολυ ενδιαφερουσα, απο την πλευρα του δημοσιογραφου και των απλων πολιτων που κατα βαθως ζηλευουν και φοβουνται τους υπερηρωες!

πιστευω ομως οτι σαν κομικ για να το εκτιμησεις τελειως πρεπει να εχεις καλες γνωσεις του συμπαντος της μαρβελ.Διαβασα πχ το αντιστοιχο αρθρο στη wiki και ελιωσα οταν εμαθα ποιος ειναι ο μικρος με το ποδηλατο που βγαινουν μαζι φωτογραφια

 

γινεται μεταα ο ghost rider :cool:

 

γενικα πιστευω οτι ολα βγαζουν αλλο νοημα οταν εχεις διαβασει και τις ιστοριες απο την πλευρα των ηρωων

 

εκει που κατηγορουν πχ τον spiderman για τον θανατο του stacey ή εκει με τον γκαλακτους και τον σιλβερ σερφερ

 

 

τα εξτρα αρθρακια απο τη στιγμη που οι τιτλοι ηταν ευαναγωνστοι στο κομικ δε τα θεωρησα και τοσο σημαντικα(τα διαβασα βεβαια).Ισως και εκει επρεπε να χες καποιο υποβαθρο.Απο την αλλη ειχαν και αυτα καποια "καμμενα" σημεια

 

 

ο stacey θαφτηκε στο ιδιο νεκροταφειο με τη μαρθα και τον τομας γουεην!!! :P

 

 

γενικα πιστευω οτι πιο πολυ θα αξιζαν σαν εξτρας καρε κλπ απο τα γεγονοτα που πραγματευεται απο την πλευρα ομως των ηρωων για να φανει πιο πολυ η διαφορα αναμεσα στην αντιληψη του κοσμου για τους υπερηρωες και στην πραγματικοτητα.

 

αν καποιος εχει να μου προτεινει κατι σα συμπληρωματικο διαβασμα για σφαιρικοτερη κατανοηση ευπροσδεκτο!

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το αγόρασα και γω και το τελείωσα σε 2 μέρες!

Απλά εκπληκτικό!Αψογο! :blob3:

Το σενάριο τέλειο και άκρως πρωτοποριακό!Δένει απίστευτα με το σχέδιο το οποίο αν και δεν είναι τόσο του γούστου μου ταιριάζει γάντι στην ιστορία!

 

 

Must have! :banana: :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάρα πολύ καλή η έκδοση της Anubis. Και έχει και έξτρα! :dance: Για το ίδιο το κόμικς, έχουν ειπωθεί τόσα πολλά. Ο Busiek εξερευνά τον κόσμο της Marvel μέσα από τα μάτια ενός φωτογράφου και μας δείχνει πως η παρουσία αυτών των ανθρώπων μπορεί να τον αλλάξει και αυτόν και την κοινωνία ολόκληρη. Ο Ross κάνει θαύματα στην σελίδα. Κάθε σελίδα είναι γεμάτη ενέργεια και ζωντανεύει μπροστά σου. Σαν να βρίσκεσαι εκεί πέρα εκείνη την στιγμή, μόνο που ο κόσμος εκείνος είναι σαν τον δικό σου! Το καλό με τον Ross είναι ότι σχεδιάζει τα κοστούμια όπως θα ήταν αν υπήρχαν στην πραγματικότητα. Δεν μοιάζουν καθόλυο κουλ, είναι παλιομοδίτικα. 

 

Δίνει τρομερή βαρύτητα στις iconic σκηνές. Και σε μερικές ίσως ξεπερνάει το original. Στην μάχη Namor - Torch ας πούμε (προσωπική αγαπημένη στιγμή). Νιώθεις ότι απειλείται όλη η πόλη και ότι πολεμούν μπροστά σου και σου περνάνε όλο αυτό το δέος. Και είναι ακόμα το πρώτο τεύχος! 

 

Όταν το είχα πρωτοδιαβάσει, σκέφτηκα μια σειρά για το πως θα επηρεαζόταν η κοινωνία της Αμερικής κυρίως από αυτά τα γεγονότα. Θα έκαναν στα σχολεία έκτακτα μαθήματα για το πως να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους από κάποιον κακό όπως με τις φωτιές και τους σεισμούς; Τι θα έγραφαν στα σχολικά βιβλία για την εισβολή του Galactus, για την αναγέννηση του δεξιού χεριού του Hitler, για τον ερχομό εξωγήινων; Πως θα ένιωθαν οι πολίτες του Μανχάταν, θα υπήρχε ασφάλεια για τέτοια συμβάντα και άλλα τέτοια. Έχουν εξερευνηθεί σποραδικά, αλλά θα ήθελα να το δω συγκεντρωμένο. Θα το στείλω στην Marvel σε μερικά χρονάκια. :lol: 

 

Η αγαπημένη μου ατάκα (και αυτή που μπορεί να περιγράψει απίστευτα τόσο το Marvels όσο και το Marvel Universe): "Δεν ήμασταν πια παίκτες. Είχαμε υποβιβαστεί σε θεατές."

 

Και επειδή έψαχνα σαν τρελός για easter eggs, παραθέτω κάτω τα περισσότερα από αυτά που βρήκα (εκτός από όσα έγραψαν στο CBR): 

 

 

 

#1: Στο παραδιπλανό καρέ από αυτό του Ποπάυ είναι ο Nick Fury και ίσως οι Howling Commandos. 

 

Αργότερα, στον κινηματογράφο βλέπει την πρώην του με τον ταχυδρόμο των F4, τον οποίο ενσάρκωσε ο Stan Lee στις ταινίες. 

 

Με επιφυλακτικότητα, λέω ότι μετά την προβολή του βίντεο με τον Namor και τον Torch, στο κοινό χειροκροτούνε και ο Steve Rogers με τον Bucky (τους έχουν δείξει μερικές φορές να πηγαίνουν σινεμά με τις στολές και τους μοιάζουν εκπληκτικά).  

 

Προς το τέλος, το club ίσως είναι το Roseland Ballroom

 

#2: Αφού έχει προτείνει το βιβλίο του ο Phil, στο ασανσέρ όταν κατεβαίνει εμφανίζονται ο JFK και η Τζάκυ! 

 

Στα εγκαίνια της έκθεσης, ο Daredevil μαζί με τον Foggy και την Karen κοιτάζουν το άγαλμα του DD (και στο πιο πάνω καρέ εμφανίζεται πάλι ο ταχυδρόμος).

 

Δύο σελίδες πριν τον γάμο, στο καρέ με τον τύπο που πουλάει μπλουζάκια, εμφανίζεται κάποια που μοιάζει με την Medusa, την γυναίκα του Black Bolt. 

 

Στον γάμο, ο Norman Osborn κάθεται μαζί με τον JJJ (στο original τεύχος δεν αναφέρεται να κάνει εμφάνιση) 

 

Στο μπαρ, τα ονόματα Μπραντ και Φόσγουελ δεν είναι τυχαία. 

 

#3: Εκτός του Nixon που γράφει και το CBR, δεν βρήκα κάτι άλλο. 

 

#4: Εκεί που ρωτάνε για τον Falcon, υπάρχει ένα γκράφιτι που γράφει "Black Panther". 

 

Όταν εμφανίζονται στην Νέα Υόρκη ο Namor με τα σκάφη του, υπάρχει ένα (δύο βασικά) που θυμίζει το Archie από τους Watchmen και στο ένα παράθυρο έχει δύο που μοιάζουν πολύ με τους Night Owl και Silk Spectre. 

 

Προς το τέλος, πριν αποφασίσει να αποσυρθεί και όταν πετάει το τηλέφωνο του, διακρίνεται ένα bust του Thing (δεν αναφέρω καν τις φωτογραφίες). 

 

Δεν είναι όλα αυτά easter eggs ή cameos, αλλά αρκετά αξιοσημείωτες αναφορές. Επίσης, τα περισσότερα δεν είναι και σίγουρα. :beer: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

To διαβασα και γω αφου το προμηθευτηκα απο τις προσφορες της λεσχης :yahoo: . Πολυ καλο κομικ και εκπληκτικο σχεδιο. Ορισμενες απο τις σελιδες περισσοτερο πινακες θυμιζουν παρα σκιτσα για κομικ. Αγαπημενη στιγμη εκει που ενα τεραστιο κυμα παει να βυθισει την μιση Νεα Υορκη.  Βεβαια για τα περισσοτερα γεγονοτα που αναφερει δεν ειχα ιδεα , εκτος απο το τελευταιο τευχος που αναφερεται στον θανατο των Stacy (αγαπαμε spidey τι να κανουμε ? :P ) αλλα αυτο δεν με εμποδισε καθολου να το ευχαριστηθω. Σαν εκδοση ειναι παρα πολυ καλη και εχει ενα προλογο απο τον stan lee και στο τελος εξτρα σημειωματα και πολλα απο τα αρθρα που φαινονται στις εφημεριδες μεσα στην ιστορια. Στην kwtsoκλιμακα σιγουρα ενα 9,5/10 :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το διάβασα κι εγώ! Μια αγορά 5 ευρώ που δεν μετάνιωσα καθόλου. Απίστευτο σενάριο και εκπληκτικό σχέδιο! Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τον Ross. 

 

Η ιστορία είναι τόσο μα τόσο ξεχωριστή. Παίζει να είναι ό,τι πιο ρεαλιστικό εχω διαβάσει της συγκεκριμένης θεματολογίας. Τόσο που προσωπικά με έβαλε σε σκέψεις για το πως θα αντιδρούσα αν η πόλη μου γινόταν συχνά πεδίο μάχης από ανθρώπους και όντα με υπερδυνάμεις. Τι απίστευτο σενάριο! Και μετά είναι να απορείς γιατί βρίσκεις μέτρια του Millar όταν υπάρχουν τέτοιες ιστορίες. Ο πρωταγωνιστής έχει απίστευτο βάθος και είναι καλοδουλεμένος. Τελικά το MARVELS είναι ένα must-have και δικαίως, καθώς σπανίζουν τέτοιες ιστορίες.

 

Βαθμολογία 9,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καταπληκτικό κόμικ, τόσο σε επίπεδο ιστορίας/αφήγησης, όσο και σε επίπεδο σχεδίου. Η ιδέα του Busiek είναι μοναδική. Η αλήθεια είναι ότι επαναλαμβανόταν αρκετά το όλο θέμα με την αχαριστία, αλλά νομίζω ότι και η εκτέλεση είναι πολύ καλή. Το σχέδιο είναι φανταστικό, ωραία καρέ, ωραίες γωνίες. Ίσως όσοι δεν έχουν διαβάσει τα τεύχη στα οποία βασίζεται η ιστορία, να μη γνωρίζουν πρόσωπα και καταστάσεις, αλλά δε νομίζω ότι τους εμποδίζει να το απολαύσουν. Must have.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χμ....χμ...χμ...

 

Δεν έχω λόγια για αυτό το σχέδιο. Παίζει να είναι και στα καλύτερα κόμικ που έχω διαβάσει ποτέ. Γενικά, από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω δει ποτέ, εννοώντας και μη-κόμικ. Είναι όντως πίνακες ζωγραφικής. Η ιστορία ανθρώπινη, πρωτότυπη και αρτιότατα εκτελεσμένη. Δεν είχα ξαναδιαβάσει υπερήρωες πριν από το Marvels και κατάλαβα από τις πρώτες σελίδες ότι αν υπάρχει κάτι να με πείσει να ασχοληθώ με τα κολάν, θα είναι αυτό.

 

Πολλές φορές με έβαλε στην διαδικασία να μπω στην θέση του άμεσα εμπλεκόμενου σε ένα κόσμο όπου θα αισθανόμουν αυξανόμενα μικρός μπροστά στα θαύματα/τέρατα, και με φόβισε η ιδέα. Οπότε, ένα ανάγνωσμα τόσο έντονα διεισδυτικό το θεωρώ αυτόματα επιτυχία. Παρόλο που αρκετά πράγματα δεν τα ένιωσα όπως ένας φαν των υπερηρωικών που ξέρει το υπόβαθρο των γεγονότων, δεν με κράτησε καθόλου πίσω από το να ψυχαγωγηθώ. Ίσα ίσα που έψαξα στο φόρουμ παλιά τεύχη για να δω πως συνέβησαν επί Kirby τα συγκεκριμένα συμβάντα.

 

Πέτυχε τον σκοπό του γιατί με έκανε να ψάξω και την συνέχεια του, το Eye of the Camera, αλλά και άλλες δουλειές των δημιουργών (ειδικά του Ross), κυρίως το Kingdom come. Αξίζουν πάρα πολλά μπράβο στους συντελεστές γιατί είναι κόμικς από τα λίγα, και στην Anubis γιατί το δέσιμο, τα extra, η ποιότητα του χαρτιού δηλώνουν επαγγελματικότατη δουλειά και σε φθηνή τιμή. Βάζω σχεδόν ποτέ βαθμούς σε κόμικ, γιατί το θεωρώ υποκειμενικό και φαιδρό ανάλογα την περίπτωση, αλλά το συγκεκριμένο αξίζει μια εξαίρεση, με ένα γεμάτο 10/10. 

 

Υ.Γ. Ίσως να μην διάβασα την σκηνή όπως έπρεπε, αλλά στο σημείο που έχουν στριμώξει τους μεταλλαγμένους, ο φωτογράφος (που είχε ήδη συνειδητοποιήσει την χρησιμότητα των ηρώων και την ευγνωμοσύνη που έπρεπε να δέχονται από τους ανθρώπους), γιατί πέταξε το τούβλο σε έναν από αυτούς; Έπεσε θύμα του mob mentality; Γιατί αλλιώς μου φάνηκε τελείως αψυχολόγητο. 

 

Υ.Γ.2 Δεν θυμάμαι ποιος δυστυχώς, αλλά κάποιος από το φόρουμ μου το είχε προτείνει αυτό το άλμπουμ πολύ καιρό πριν. Ευχαριστώ ανώνυμε ευεργέτη!

Επεξεργασία από Θρηνωδός
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυ καλο κομικ. Σεναριακα νομιζω απευθυνοταν περισσοτερο σε αναγνωστες εξοικιωμενους με τη Μαρβελ, ενιωσα πως εχανα αρκετα μη γνωριζοντας καποια απο τα γεγονοτα που παρουσιαζε.

Σχεδιαστικα ηταν υπεροχο, καθε καρε ηταν σαν μικρος πινακας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καταπληκτικό κόμικ (και πως να μην ήταν με Alex Ross)... Έχω δει οτι πολλοί (εντός και εκτός φόρουμ) το συγκρίνουν με το αντίστοιχο Kingdom Come της DC. Προσωπικά θα έλεγα ότι είναι ισάξια κερδίζοντας points από διαφορετικά πράγματα το καθένα...

 

Το MARVELS έχει μια σεναριακή προσέγγιση που σπάνια βλέπουμε σε υπερηρωικά κόμικς γιατί συνήθως είναι η πιο βαρετή όψη να παρακολουθείς τα γεγονότα, η πλευρά των απλών ανθρώπων. Εδώ όμως τα καταφέρνει πολύ καλά να κρατήσει το ενδιαφέρον καθ' όλη τη διάρκεια. Μέσα από τα μάτια του δημοσιογράφου γίνεται ένα πέρασμα από όλη την ιστορία της Marvel όπως την έστησε στο μεγαλύτερο μέρος ο Stan Lee στις δεκαετίες-μαμάδες του Marvel Σύμπαντος. Επίσης, τελειώνοντας το σκέφτηκα το πόσες φορές ένας αναγνώστης ειδικά μικρής ηλικίας έχει σκεφτεί "Μακάρι να υπήρχαν αυτά στην πραγματικότητα". Το Marvels είναι η τρανή απόδειξη ότι η βαρετή πραγματικότητα μας είναι φανταστική :P Ο Alex Ross είναι υπέροχος σε κάθε vintage πίνακα ζωγραφικής του (συνεχίζω να πιστεύω όμως ότι είναι καλύτερος στο να αποτυπώνει θεούς από ότι κοινούς θνητούς). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το τσίμπησα χθες με λιγότερα από 9 ευρώ και δεν κρατήθηκα στιγμή, το ξεκίνησα αμέσως. Και πριν λίγο το τελείωσα και δηλώνω ενθουσιασμένος. Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει ελάχιστα έως καθόλου κόμικς της Μάρβελ και ό,τι ξέρω για το σύμπαν της είναι από τις διάφορες ταινίες. Καλώς ή κακώς. Όμως αυτό το γεγονός δεν με εμπόδισε από το να απολαύσω αυτό το εξαιρετικό έργο τέχνης, που αποτελεί ένα κόσμημα για κάθε λάτρη των υπερηρωικών κόμικς.

 

Η ιστορία είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερα καλογραμμένη. Μου άρεσε αυτή η διαφορετική ματιά απέναντι στους υπερήρωες, μιας και βλέπουμε τους ίδιους και τις μάχες μεταξύ τους αλλά και με εχθρούς, από την πλευρά των απλών ανθρώπων, των πολιτών της Νέας Υόρκης. Πιο συγκεκριμένα, αφηγητής και κύριο πρόσωπο της ιστορίας είναι ο Φιλ Σέλντον, ένας φωτορεπόρτερ. Βλέπουμε πως η ύπαρξη αλλά και η δράση των υπερηρώων επηρεάζει την ζωή των ανθρώπων, που δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα απέναντι τους. Οι άνθρωποι είναι, πλέον, απλοί θεατές. Οι υπερήρωες τους σώζουν από πολλές επικίνδυνες καταστάσεις, ποιες είναι, όμως, οι αντιδράσεις τους; Τους αγαπάνε, τους μισούν, τους ζηλεύουν;

 

Όπως είπα, το σενάριο είναι άκρως ιντριγκαδόρικο και καλογραμμένο, με την πλοκή να κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα, με την χορταστική δράση, την μπόλικη αγωνία και τους καλοσχηματισμένους χαρακτήρες. Όμως το σενάριο δεν θα ήταν τόσο καλό, αν δεν υποστηριζόταν από αυτό το τρομερό και εξαιρετικό σχέδιο. Τα λόγια είναι περιττά. Μιλάμε για μια τρομερή εικονογράφηση, με τα καρέ που μπορούν να κάνουν τον αναγνώστη να τα χαζεύει για κάμποση ώρα, να είναι πάρα πολλά. Αρκετές εικόνες είναι σαν πίνακες ζωγραφικής. Το vintage αισθητικής σχέδιο κατάφερε να με μεταφέρει πίσω στον χρόνο, σ'αυτό το παράλληλο σύμπαν. 

 

Αυτά τα ολίγα. Είναι σίγουρα από τα καλύτερα και πιο χορταστικά κόμικς που έχω διαβάσει, ανεξαρτήτου είδους. Ιστορία, σχέδιο, χρώματα, μηνύματα, όλα άψογα. Και το ευτύχημα είναι ότι η ελληνική έκδοση είναι, πραγματικά, πολύ όμορφη και προσεγμένη, με καλή μετάφραση, ωραίο χαρτί, στιβαρό δέσιμο και με σκληρό εξώφυλλο. Και, πλέον, μπορεί να το βρει κανείς στα ελληνικά σε εξευτελιστική τιμή για την ποιότητα και την ψυχαγωγία που προσφέρει.

 

9.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to MARVELS - Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ
  • 3 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξεκίνησε σήμερα νέα επανέκδοση της σειράς σε μορφή τευχών με τον τίτλο Marvels Annotated. Ουσιαστικά πρόκειται για έκδοση τύπου Director's Cut/Behind the scenes όπου μετά το πέρας της ιστορίας (το πρώτο τεύχος περιέχει και το υλικό του 00), έχει σχολιασμό καρέ-καρέ, γκαλερί με ένα σωρό καλούδια και το σενάριο του τεύχους. Εν ολίγοις, για πολύ μελέτη και για ατελείωτο κάψιμο με συνολικό έξτρα υλικό 50 σελίδων. :)

 

Marvels Annotated 01.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καινούριο MARVELS one-shot από τους Busiek-Ross :dance:

 

Με αφορμή τα 25 χρόνια του αρχικού. Δεν έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες αλλά για εμένα και μόνο η ανακοίνωση φτάνει :dance:

 

ΠΗΓΗ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to MARVELS: Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.