Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΒΟΛΟΣ)


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανοίγω αυτό το thread με την ελπίδα πως θα βοηθήσω αρκετούς κομικσάκιδες να εμπλουτήσουν την συλλογή τους, αν ποτέ περάσουν από τον Βόλο. Κάθε φορά που θα βρίσκω κάποιο καινούργιο μαγαζί, θα ενημερώνω το thread... :)

 

1.)

Το πρώτο και αγαπημένο μου μαγαζί για παλιά κόμικς βρίσκεται στην οδό Τοπάλη με 28ης Οκτωβρίου (Αλεξάνδρας), γωνία. Ονομάζεται "Μονοπώλειον" (απ' ό,τι θυμάμαι, όταν περάσω θα σιγουρευτώ και θα διορθώσω το όνομα, σε περίπτωση που το έχω λάθος). Είναι ένα μικρό σχετικά μαγαζάκι, με ποικίλα κόμικς...

Μίκυ Μάους (1€), Ντόναλντ (2€), ΚΟΜΙΞ (2,50€) , Περιπέτεια (1,50€ τα τεύχη και 2€ το τομάκι), Τιραμόλα (1 - 3,50€ αναλόγως...), Λούκυ Λουκ, Αρκά, Αστερίξ, Hellboy, Erma Jaguar (το κόμικ :lol: ), Μικρός Ήρως, Μπλεκ, Ποπάυ (1 - 3,50€), Τεν Τεν, Κλασσικά Εικονογραφημένα, Ταρατατά (5€), Μάσκα και άλλα πολλά παλιά κόμικς, περιοδικά και βιβλία, τα οποία πιθανόν να είναι δυσεύρετα...

Και για όποιους ενδιαφέρονται, υπάρχουν και κομπολόγια, κουμπούρια και άλλα παλιά πραματάκια. Είναι λογικός όσον αφορά τις τιμές, εμένα από την πρώτη μέρα που πήγα μου άφησε κάθε Μίκυ Μάους 1€ και κάθε ΚΟΜΙΞ 2€. Ανοιχτά κάθε μέρα, εκτός Κυριακής, πρωί (10.30-13.30) και βράδυ (15.30-21.30), και τα Σάββατα, το βράδυ ίσως κλείσει και πιο νωρίς...

 

Αν πάτε θα βρείτε τον κύριο Παντελή, έναν πενηντάρη κύριο, και πιθανότατα θα διαβάζει κάποιο κόμικ...

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 24210-27272

 

 

 

2.)

Το επόμενο μαγαζί που πρέπει να επισκεφθείτε όπως και να έχει είναι το News Stand στην Ιάσωνος 78, δίπλα από το κατάστημα Wind, το μόνο του Βόλου.

Αν και δεν κάνει εκπτώσεις, έχει μεγάλη ποικιλία από Ντίσνεϋ (Κλασικά, Μίκυ Μάους, Κόσμος Ντίσνεϋ, ΚΟΜΙΞ, Ντόναλντ)-(και ξενόγλωσσα, όπως Mickey Parade Geant, Picsou), ελληνικά (Παρα Πέντε, Βαβέλ), Λούκυ Λουκ (και σε άλλες γλώσσες), Αστερίξ (και σε άλλες γλώσσες), Περιπέτεια, και άλλα, ξενόγλωσσα κόμικ και περιοδικά, καθώς και μερικά ελληνικά, των οποίων δεν συγκρετώ τίτλους αυτήν την στιγμή.

Επίσης, πού και πού φέρνει και νέες κυκλοφορίες, όπως κανά επίτομο Αρκά ή καμιά Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ. Ανοιχτά κάθε μέρα, από 9.00-22.00 και Σαββατοκύριακα.

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 24210-23200

Εκεί θα είναι ο κύριος Γιώργος, αλλά καμιά φορά μπορεί να πετύχετε την γυναίκα του ή μια υπάλληλο (αυτή πάει συνήθως τα απογεύματα...) .

 

 

 

 

3.)

Ένα ακόμη καλό μαγαζάκι είναι το Κέντρο Τύπου στην οδό Δημητριάδος 247 (δίπλα από το ζαχαροπλαστείο Τσουκάλης).

Έχει ποικιλία από Ντίσνεϋ κόμικς (ΓΙΓΑΣ, ΜΕΓΑΛΟ Μίκυ, Μίκυ Μάους, ΚΟΜΙΞ, ΝΤΟΝΑΛΝΤ, ΑΛΜΑΝΑΚΟ, Μίκυ Μυστήριο, Μίννι), ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ (Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Αγκάθα Κρίστι κ.ά.), Sin City, Μπλεκ, Περιπέτεια, Ποπάυ, Μικρός Σερίφης, Μικρός Ήρως, Αρκάς, Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ, Βίο & Πολιτεία/Χαμένα Επεισόδια, και μερικά άλλα κόμικς, και φυσικά βιβλία, περιοδικά, ελληνικά και ξένα.

Λειτουργεί σαν περίπτερο, οπότε είναι ανοιχτά ολημερίς και οληνυχτίς.

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 24210-26213

 

 

Κάποια στιγμή θα προσθέσω κι άλλα μαγαζάκια, αλλά να είστε σίγουροι πως αυτά είναι τα καλύτερα μέρη για κόμικς...

 

:beer:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3136
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ωραρια?μερες λειτουργειας?τιμες στα μπλεκ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thanks: για τις πληροφορίες, δυστυχώς ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα στο Βόλο :crying: , άμα είχα τέτοιες πληροφορίες στα χέρια μου οι ιδιοκτήτες των εν λόγω μαγαζιών θα ξεπούλαγαν όλο τους το στοκ, θα έβγαιναν σε πρόωρη συνταξιοδότηση και θα έφευγαν διακοπές στην Αργεντινή..... :holidays2:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ωραρια?μερες λειτουργειας?τιμες στα μπλεκ?

 

Πρόσθεσα μερικές ακόμη πληροφορίες για τα μαγαζιά, και έγραψα και για ένα ακόμη μαγαζί... Όσον αφορά τα Μπλεκ, δεν θα βρεις και πολλά πράγματα, γιατί (προφανώς) υπάρχει μεγάλη ζήτηση, αλλά ελπίζω όταν έρθεις να υπάρχει κάτι διαθέσιμο... Για τιμές δεν ξέρω, λογικά εκεί, από 1,50 - 3,50€, όπως και τα άλλα (Περιπέτεια κτλ.)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παιδια δεν υπαρχει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ στα εν λογω μαγαζια,τα τσεκαρα πριν λιγες εβδομαδες....

Ο τυπος στο πρωτο αναφερομενο οχι μονο ΔΕΝ διαβαζει κομικς αλλα ειναι παντελως ασχετος με το αντικειμενο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο κύριος Παντελής...; Γιατί το λες αυτό...;

 

:thinking:

 

Και όσον αφορά το τι υπάρχει στα μαγαζιά, εγώ προσωπικά από κει προμηθεύομαι κόμικς...! Υπάρχουν πολλά πράγματα... Ανάλογα τι ψάχνεις...

 

:cheers3:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν... Επειδή δεν προλάβαινα να γράψω το πρωί (είμουν στο μάθημα πληροφορικής :lol: ), τώρα που μπορώ θα γράψω... Και τα τρία μαγαζιά είναι γεμάτα κόμικς, εγώ παίρνω συνεχώς από 'κει, όλων των ειδών. Συγκεκριμένα, έχουν απ' όλους τους τίτλους που έχω αναφέρει παραπάνω, και αρκετούς άλλους που δεν θυμόμουν(/θυμάμαι) όταν έκανα το θέμα. Για την ιστορία, από το πρώτο πήρα με 3€ έκαστος τα ΚΟΜΙΞ #17 και #41.

 

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις(/βρήκες) κάτι από τους τίτλους που έχω γράψει στο καθένα (εκτός ίσως από Μπλεκ, που έχω καιρό να δω να παίζει στην αγορά). Αν έψαχνες κάτι άλλο ή είχε τεύχη που είχες ή δεν έψαξες καλά... ή ό,τι άλλο, δεν ξέρω, πάντως ό,τι υπάρχει στα μαγαζιά δεν το λες σε καμία περίπτωση "ΤΙΠΟΤΑ". :NoNo: Έχουν πράμα, και πολύ μάλιστα...

 

Αυτά! :cheers3:

 

Και ΝΑΙ, ο κυρ' Παντελής διαβάζει κόμικς!!! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Το μαγαζάκι (ψιλικατζίδικο) που βρίσκεται στη γωνία Τοπάλη με 28ης Οκτωβρίου στο Βόλο όντως έχει κόμικς και παραλογοτεχνία. Μπορείς να βρεις αν είσαι τυχερός, και δεν σε πρόλαβαν άλλοι, εκδόσεις ΝΤΙΣΝΕΫ, ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΧΑΡΑ, ΜΑΣΚΑ, ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ, ΜΙΚΡΟ ΣΕΡΙΦΗ (μεγάλο μέγεθος), κ.ά. Όχι σε μεγάλες ποσότητες βέβαια. Δυο μικρές βιβλιοθήκες όλες κι όλες. Τιμές υψηλές. Έκπτωση τσουκ. Πουλάει επίσης και κάδρα με εξώφυλλα σχετικών περιοδικών. Ο ιδιοκτήτης δεν φαίνεται να έχει σχέση με το αντικείμενο, όμως ξέρει από τιμές γιατί ο αδελφός του είναι συλλέκτης. Εγώ το επισκέπτομαι συχνά. Μια φωτογραφία από το εσωτερικό(1).

 

post-7467-1266608318,31_thumb.jpg

 

 

-----------------------

(1) με την άδεια του ιδιοκτήτη

 

 

vaios/19-2-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25957
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  11
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Johnny Mz μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο στα μαγαζιά που αναφέρεις στο πρώτο σου Post για να δούμε αν διατηρούν ακόμη παλιά τεύχη;

 

Εγώ προσωπικά στο Βόλο από τεύχη Κόμιξ βρίσω μόνο από το 190 και μετά (κυρίως στα δύο κέντρα τύπου), ωστόσο στο κέντρο τύπου δίπλα στο νοσοκομείο τα κόμιξ είναι σε κακή κατάσταση. Ο έξυπνος μαγαζάτορας έχει σημειώσει (τις περισσότερες φορές με στυλό) διάφορες τιμές πάνω στα εξώφυλλα των κόμικς, εννοείται πως δεν χρησιμοποιεί ζελατίνες, ενώ οι τιμές είναι τσιμπημένες σε σχέση με άλλα μαγαζιά. Αντιθέτως στο κέντρο τύπου στην Ιάσωνος τα κόμιξ είναι σε καλή κατάσταση, με καλές τιμές αλλά όπως είπα και πριν βρίσκει κάνείς μονάχα από το 190 και μέτα. Ένα τετράγωνο πριν από το κέντρο τύπου στην Ιάσωνος υπάρχει ένα περίπτερο από την αριστερή πλευρά του δρόμου που έχει κάποια παλιά μίκυ μάους. Καλά μην φανταστείτε τίποτα ιδιαίτερο αλλά μπορεί να βρεις κανείς κάποια τεύχη μεταξύ 1300 - 1500.

 

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κανένα επιπλέον μαγαζί ας μας ενημερώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο πρώτο που αναφέρω έχω καιρό να πάω, αλλά άμα θες παλιά τεύχη, είναι το καταλληλότερο μαγαζί στο Βόλο. Από Κόμιξ ποτέ δεν είχε πολλά πράγματα, αλλά κάθε τόσο έφερνε διαμαντάκια σε πολύ καλές τιμές (τεύχη της 20άδας με 3€, φαντάσου! :D ).

 

Τα άλλα δύο έχουν τεύχη που δεν είναι ιδιαίτερα δυσεύρετα. Από Κόμιξ δηλαδή 170+ συνήθως. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25957
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  11
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχη της 20άδας με 3 ευρώ :up: Τα καλύτερα χάνω :crying:

 

Ευχαριστώ πολύ John! Μόλις κατέβω Βόλο θα τσεκάρω το μαγαζί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25957
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  11
  • Reputation:   74
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να κάνω ένα update για το μαγαζί που βρίσκεται στην οδό Τοπάλη με 28ης Οκτωβρίου (Αλεξάνδρας), γωνία και ονομάζεται "Μονοπώλειον". ΔΕΝ αξίζει να το επισκεφθείτε.

Λυπάμαι που το λέω αλλά το μαγαζί ήταν σκέτη καταστροφή. Καταρχήν δεν είχε κόμιξ. Είχε ένα μόνο τεύχος κόμιξ, αριθμός 199 (όχι σε ζελατίνα) 4.50 ευρώ! Στο ίντερνετ το βρίσκει κανείς με ίδια τιμή σε ζελατίνα. Επειδή δεν είχε τεύχη κόμιξ έριξα μια ματιά στα τεύχη μίκυ μάους. Στη μια πλευρά πουλούσε πειραγμένα τεύχη με 3.00 το ένα και στην άλλη απείραχτα τεύχη με 3.50 ευρώ το ένα. Τι εννοώ πειραγμένα; Και εγώ μετά κατάλαβα γιατί είχαν διαφορά στην τιμή. Στα τεύχη με 3.00 ευρώ είτε έλειπε ολόκληρο το οπισθόφυλλο είτε είχαν σκισίματα στο εξώφυλλο και μέσα στις σελίδες. Εγώ πήρα το τεύχος 700 (3.00) και επιστρέφοντας στο σπίτι διαπίστωσα ότι είχε ένα σκίσιμο στο οπισθόφυλλο. Μα πόσο γελοίο είναι να πουλάει κάποιος σκισμένα τεύχη 3.00 ευρώ το ένα... Γενικότερα έχω να πω κακή ποιότητα τευχών, μικρή ποικιλία (καλά για κόμιξ ούτε ζήτημα επαναλαμβάνω ένα μόνο είχε), πολύ τσιμπημένες τιμές. 2/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.