Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενα πολυ Ωραιο Θεμα για πολυ συζητηση


fellipos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Προσφατα παρακολουθησα την παρουσιαση της επαναεκδοσης του Ανθρωπολυκου..!!!!Ομολογω οτι δεν ειχα ξανακουσει ποτε για τον Ανθρωπολυκο καθως η ημερομηνια εκδοσης του ηταν η ημερομηνια γεννησης μου..!!! Ακουγα με μεγαλη προσοχη τον δημιουργο του,Soloup να μας μιλαει

για την ιστορια του.!!Μας μιλησε για τα νεανικα του χρονια και την αρχη και τις δυσκολιες της δημιουργιας του Ανθρωπολυκου..!!!

Σε αυτο που θελω να επιγκεντρωθω ειναι τα ερεθισματα και τα γεγονοτα που τον ενεπνευσαν να γραψει ενα πολυ ωραιο κομικ..!!

Ολα τα γεγονοτα που ανεφερε αν και ειχαν γινει πριν την γενηση μου μου ηταν σχετικα γνωστα..!!Και ειχαν σχεδον ολα ενα κοινο..,

ολα τους ειχαν εντονο το πολιτικο στοιχειο..!! Ανατροπες,φονοι,κομματικες διαταραχες κλπ..!! Επισης εντυπωση μου εκανε η παρουσιαση κι αλλων κομικ τα οποια ειχαν κι αυτα πολυ εντονο το Πολιτικο στοιχειο..! Αυτη ειναι μια ερωτηση που ηθελα να κανω και στον ιδιο τον δημιουργο αλλα ντραπηκα καθως η αιθουσα ηταν καταμεστη απο κοσμο..!!Τωρα λοιπον ειναι ευκαιρια να κανω την ερωτηση προς

ολους..!!!

Κατα πολυ μεγαλο ποσοστο οι δημιουργοι εκεινης της περιοδου επηρεαζοντουσαν απο το πολιτικο στοιχειο..!!!Κατα ποσο συμβαινει αυτο σημερα..? Κι αν οχι ποια ειναι τα σημερινα ερεθισματα και γεγονοτα που επηρεαζουν τους σημερινους σκιτσογραφους και ιστοριογραφους

για την δημιοργια ενος κομικ...??????

Θα ηθελα την αποψη ολων γιατι κατα την γνωμη μου τα ερεθισματα των δημιουργων περνανε αμεσα στο κομικ τους και φυσικα αμεσα σε εμας

τους αναγνωστες..!!!!

 

 

Μπορει να ηταν μονο η εποχη εκεινη..?? Μπορει κι οχι....!!! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μαλλον μονο εγω βρισκω το θεμα ωραιο για συζητηση...!!!

Δεν πρεπει να ενδιαφερει και πολλους:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Κοίτα,βασικά ωραίο θέμα για συζήτηση είναι αλλά ένας σοφός είπε ότι οι συζητήσεις για τη πολιτική και τη θρησκεία τελειώνουν πάντα με καυγά.

Κι εμένα μου άρεσαν αυτά που είπαν όσοι μίλησαν για τον Ανθρωπόλυκο αλλά κράτησα αυτό που είπε ο ίδιος ο soloup,ότι οι πολιτικές αναφορές δεν ήταν ο σκοπός του και η τέχνη του δεν είναι στρατευμένη.Απλά αποτύπωσε στο κόμικ του τα πολιτικά πράγματα της εποχής όπως τα βίωσε αυτός προσωπικά.

Εγώ προσωπικά προτιμώ τα αμερικάνικα κόμικς κι εκεί βλέπεις πολύ πιο καθαρά τη κριτική στους πολιτικούς αφού και οι διαφορές των κομμάτων εκεί είναι πολύ πιο ορατές (βλέπε εξωτερική πολιτική,κοινωνική πολιτική,οπλοκατοχή κι άλλα σοβαρά θέματα με εντελώς αντίθετες απόψεις δημοκρατικών και ρεπουμπλικάνων)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μαλλον μονο εγω βρισκω το θεμα ωραιο για συζητηση...!!!

Δεν πρεπει να ενδιαφερει και πολλους:thinking:

 

Κι εγω βρισκω το θεμα ωραιο και για πολυ συζητηση αλλα ο τιτλος που προκαταβαλει οτι προκειται για "Πολυ ωραιο θεμα για πολυ συζητηση" με κανει να χανω το ενδιαφερον μου για το θεμα και την ορεξη για πολυ συζητηση.Ασε που μπηκα τυχαια...Τα θεματα με τετοιους τιτλους συνηθως δεν τα ανοιγω καν...:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Θα έκοβα το χέρι μου πως μέχρι πριν λίγο εδώ βρισκόταν ένα ενδιαφέρον επεξηγηματικό post του Bonadrug

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ναι φίλε μου, το έσβησα όμως όταν το ξαναείδα (της νύχτας τα καμώματα... :lol: ), διότι σκέφτηκα πώς μπορεί κάποιος με διαφορετικές πολιτικές αντιλήψεις να θεωρήσει μειωτικά όσα έγραφα για τα δικά του πιστεύω - και δεν θα ήθελα να μπω σε μια τέτοια διαδικασία.

Θα το ξαναγράψω σήμερα το βράδυ μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις πολιτικές νύξεις.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11510
  • Group:  Member
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  151
  • Reputation:   464
  • Achievement Points:  151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μαλλον με παρεξηγησατε..!!!!Το θεμα μας δεν ειναι τα πολιτικα πιστευω μας..!!!Το θεμα και η ερωτηση ειναι ποια ειναι τα Ερεθισματα και τα γεγονοτα που επειρεαζουν τους σκιτσογραφους και σχεδιαστες..!!Απλα ανεφερα μονο και μονο το πολιτικο στοιχειο

γιατι παρατηρησσα οτι ηταν το μονο ερεθισμα το '89...!!! Δεν υπαρχει καν λογος να αναφερθουμε σε πολιτικα γεγονοτα..!!!!!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   41
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά πιστεύω πολύ στον θετικό ρόλο που έχει ο καλλιτέχνης σε μια κοινωνία. Ο καλλιτέχνης είναι μέλος της κοινωνίας και το έργο του πρέπει να εντάσσεται στους προβληματισμούς της εποχής του. Πάντοτε η τέχνη ήταν συνυφασμένη με τα γεγονότα της εποχής. Δηλαδή πιστεύω ότι γενικά οι καλλιτέχνες, και ειδικά οι νέοι, πρέπει να εκμεταλλεύονται τις ευαισθησίες τους και την επιρροή του έργου τους για να συμμετέχουν ενεργά στα κοινά.

Η τέχνη είναι τρόπος έκφρασης και επικοινωνίας. Ο δημιουργός με το έργο του πολλές φορές αποσκοπεί στο να προκαλεί ευαισθητοποίηση ως προς υπαρξιακά ή κοινωνικά προβλήματα που ο ίδιος βιώνει, χωρίς βέβαια να θέτει σε δεύτερη μοίρα την αισθητική που θεωρώ ότι πολύ την έχουμε ανάγκη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.