Μετάβαση στο περιεχόμενο

GRANDVILLE


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αυτή χάνει... Έτοιμοι πελάτες στρωμένοι με τα μαχαιροπίρουνα ανά χείρας να ορμήξουμε.

 

 

Κάνε ένα γκάλοπ στο φόρουμ, πόσοι αγοράσανε (όχι διαβάσανε) το Grandville και θα σου φύγει αμέσως η απορία γιατί το διέκοψε η Jemma. Μόνο με σένα δεν στηρίζεται έκδοση.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χωρίς να κάνω γκάλοπ μετράω ήδη δύο... Δεν φτάνουν;

 

Τα ίδια και χειρότερα με τα του Δικαστή και την σελήνη. Όλοι θέλουν και κανείς, οπότε πέθανε το ξένο κόμικ στην Ελλάδα, από εδώ και πέρα μόνο εγχώριο. Έλεγα και εγώ τι έγινε και είναι άδειο το τραπέζι, με έστησαν τελικά και κάθομαι μόνος μου. Γκαρσόν, να παραγγείλω δεν θα έρθει μάλλον άλλος. Όχι μην τα παίρνεις τα υπόλοιπα μαχαιροπίρουνα, άσε τα για εφέ.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol:

 

θα ρθω να σου κανω κι εγω παρεα μαζι με τον Πονοδότη :P

 

μ αυτα και μ αυτα ήρθε η ωρα να αρχίσεις να διαβαζεις κομικς στο πρωτοτυπο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μωρέ από εδώ μέσα θα μαζευτούμε κάμποσοι πιστεύω, αλλά τι να κάνεις, πάλι λίγοι είμαστε. :sad1:

 

Πάντως γενικά η Jemma έχει βγάλει πολύ ωραία πράγματα και έχω τιμήσει και τα περισσότερα, οπότε τη συγχωρώ εύκολα και μακάρι να επανέλθει σύντομα σε νέες μεταφρασμένες εκδόσεις. :D

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω την αλήθεια 22 ευρώ είναι πάρα πολλά ακόμα και γι'αυτή την υπέρεκδοση... η ιστορία (η πρώτη) ήταν απλά καλή... η γραμματοσειρά τραγική... δεν μου κάνει εντύπωση που δεν προχώρησε αν και θα ήθελα...

 

καλά κάνει και επενδύει σε εγχώριες ελληνικές εκδόσεις και "πειραματικές" αλλά και σίγουρες... εάν βγαίνει έτσι πάλι καλά να λέμε... αλλά για πόσο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν δεν είχε βγει το Blacksad πρώτο και δεν είχε τόσο πέραση στην χώρα μας, θα πήγαινε καλύτερα. Κακά τα ψέματα, παρά τις διαφορές, συγκρίσεις υπάρχουν για να γίνουν και δεν είναι υπέρ του Γκράντβιλ.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ο πιό πρόσφατος τόμος της σειράς του Talbot, είναι πολύ επίκαιρος.

 


Talbot Grandville.jpg

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα τους τομους 2-4 με την σειρα και μπορω να πω πως ειναι ενα πολυ

καλο κομικ το οποιο δεν μοιαζει με το Blacksad και κακως συγκρινεται με αυτο.

Ευτυχως δεν μου ελειψε κατι απο το στορυ μιας και δεν εχω διαβασει τον πρωτο τομο.

 

Πολυ καλη ροη, ενδιαφερον σεναριο και εξαιρετικη ατμοσφαιρα.

Ολοι οι βασικοι χαρακτηρες εχουν αρχη, μεση και τελος, κατι που θεωρω πολυ σημαντικο.

 

Κομικσικες, πολιτικες, κοινωνικες και θρησκευτικες αναφορες υπαρχουν παντου με αποκορυφωση

τον τεταρτο τομο, τον οποιο και θεωρω των καλυτερο απο τους τρεις!

 

Κριμα που δεν ευδοκιμησε η Ελληνικη εκδοση...

 

Φυσικα και προτινεται :up:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  79
  • Reputation:   652
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Στην Πρωτοπορία έχει τον πρώτο Ελληνικό τόμο με 40% έκπτωση στα 13.33 ευρώ.

Πιστεύω αξίζει η αγορά του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τον 1ο τόμο και το Noel. Θα συμφωνήσω ότι δεν έχει σχέση με τα Blacksad.

 

Το σχέδιο είναι απλά ΟΚ, αν και λόγω του χρώματος είναι δύσκολο να κρίνω. Εξαίρεση αποτελούν οι σκηνές με τον φωτισμό από κεριά, που είναι σχετικά εντυπωσιακές. Μεγάλο ατού του σχεδίου είναι οι ευρηματικές σκηνές μάχης. Το σχέδιο το κατεβάζει πολύ ο ερασιτεχνικός χρωματισμός.

 

Όσον αφορά το σενάριο, είναι περίπου όσο διακριτικό όσο οδοστρωτήρας σε εργοστάσιο ειδών από πορσελάνη. Spoiler:

 

Υπάρχουν πολλές αναφορές εδώ και εκεί... σπάνια στο φόντο όμως. Σου μπαίνουν στην μούρη. Αυτό προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αυτό τουλάχιστον είναι καθαρά υποκειμενικό.

 

Το κείμενο είναι ευαγγελιστικό, σου παρουσιάζει μια εχμ...ιδιόμορφη άποψη με προφανείς προεκτάσεις, απ'την αρχή, και μετά τιμωρεί τους μοχθηρούς κακούς που είναι φυσικά, τελείως λάθος και αντιπαθητικοί. Και άντε, το "9/11 was an inside job! Εμείς οι Ιλλουμινάτι απλά θέλαμε το πετρέλαιο των Βρετανών!" να το χωνέψω, αλλά το Noel είναι συγκεχυμένο σε βαθμό που αναρωτιέσαι αν αποτελεί αυτο-παρωδία. Αυτή είναι η σεναριακή ροή του: Suicide cult -> Ρατσισμός -> Αθεϊσμός vs θεϊσμός (και κάτι για εξωγηίνους σε κάποια φάση) -> Γενοκτονίες -> Κάτι χαμένα ευαγγέλια -> Χριστιανισμός -> Σαϊεντολογία -> Ναζί -> Πάλι ρατσισμός. Αν έχεις ξεκινήσει με μια αίρεση που προκαλεί μαζικές αυτοκτονίες και ως το τέλος του σεναρίου τους έχεις μετατρέψει σε ναζί, νομίζω ότι σε κάποιο σημείο έπρεπε να πατήσεις φρένο.

 

Πέρα από τα παραπάνω, σε κάποια σημεία το σενάριο είναι απλά... κακότεχνο. Υπάρχoυν παραδείγματα exposition από "Έλα Λούκυ, πες την αλήθεια, έχεις άλλο κίνητρο." "Ναι έχεις δίκιο. Πάμε ένα καρέ φλάσμπακ. ΟΚ; Τελειώσαμε; Onwards, then!" μέχρι και (και αυτό το κάνει πολύ) "Αχά! Είσαι κακός! Θα σε απειλήσουμε μέχρι να μας ξεράσεις κάνα δυο σελίδες επεξήγηση!". Το Noel είναι ακριβώς αυτό, ένα σύνολο σταθμών που σου παραθέτουν εκθετικά το τι παίζει. Συμβαίνουν πράγματα αναμεταξύ των σταθμών, αλλά εκείνα είναι τα κομβικά σημεία του σεναρίου.

 

Στον 1ο τόμο ο Lebrock απλά λύνει τα προβλήματα του με το να σπάει στο ξύλο όλους τους κακούς (και φυσικά δεν υπάρχει κάποια επίπτωση παρά το πόσο σημαντικοί είναι οι στόχοι του). Και υπάρχουν κανα 3 σκηνές μόνο και μόνο για να φανεί ότι είναι γεροδεμένος. Στο Noel τουλάχιστον χρησιμοποιεί και τον νιονιό του λίγο. Αυτό είναι μια σημαντική βελτίωση.

 

 

Btw, για όσους ανησυχούν για ομοιότητα με Blacksad, αυτές είναι οι ομοιότητες:

 

-Kόμικ με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις. Μόνο που κατά την γνώμη μου το Blacksad είναι πολύ ανώτερο σε αυτό τον τομέα.

-Κόσμος με ανθρωπομορφικά ζώα, μόνο που εδώ υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για την ύπαρξη τους. Και στις δυο περιπτώσεις, υπάρχουν αναφορές σε ιδιότητες μοναδικές σε κάθε είδος, αλλά αυτές δεν εκδηλώνονται ουσιαστικά.

-Οι πρωταγωνιστές είναι γεροδεμένοι ντεντέκτιβ.

-Οι βοηθοί των πρωταγωνιστών είναι τρωκτικά. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τον 1ο τόμο και το Noel. Θα συμφωνήσω ότι δεν έχει σχέση με τα Blacksad.

 

Το σχέδιο είναι απλά ΟΚ, αν και λόγω του χρώματος είναι δύσκολο να κρίνω. Εξαίρεση αποτελούν οι σκηνές με τον φωτισμό από κεριά, που είναι σχετικά εντυπωσιακές. Μεγάλο ατού του σχεδίου είναι οι ευρηματικές σκηνές μάχης. Το σχέδιο το κατεβάζει πολύ ο ερασιτεχνικός χρωματισμός.

 

Όσον αφορά το σενάριο, είναι περίπου όσο διακριτικό όσο οδοστρωτήρας σε εργοστάσιο ειδών από πορσελάνη. Spoiler:

 

Υπάρχουν πολλές αναφορές εδώ και εκεί... σπάνια στο φόντο όμως. Σου μπαίνουν στην μούρη. Αυτό προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αυτό τουλάχιστον είναι καθαρά υποκειμενικό.

 

Το κείμενο είναι ευαγγελιστικό, σου παρουσιάζει μια εχμ...ιδιόμορφη άποψη με προφανείς προεκτάσεις, απ'την αρχή, και μετά τιμωρεί τους μοχθηρούς κακούς που είναι φυσικά, τελείως λάθος και αντιπαθητικοί. Και άντε, το "9/11 was an inside job! Εμείς οι Ιλλουμινάτι απλά θέλαμε το πετρέλαιο των Βρετανών!" να το χωνέψω, αλλά το Noel είναι συγκεχυμένο σε βαθμό που αναρωτιέσαι αν αποτελεί αυτο-παρωδία. Αυτή είναι η σεναριακή ροή του: Suicide cult -> Ρατσισμός -> Αθεϊσμός vs θεϊσμός (και κάτι για εξωγηίνους σε κάποια φάση) -> Γενοκτονίες -> Κάτι χαμένα ευαγγέλια -> Χριστιανισμός -> Σαϊεντολογία -> Ναζί -> Πάλι ρατσισμός. Αν έχεις ξεκινήσει με μια αίρεση που προκαλεί μαζικές αυτοκτονίες και ως το τέλος του σεναρίου τους έχεις μετατρέψει σε ναζί, νομίζω ότι σε κάποιο σημείο έπρεπε να πατήσεις φρένο.

 

Πέρα από τα παραπάνω, σε κάποια σημεία το σενάριο είναι απλά... κακότεχνο. Υπάρχoυν παραδείγματα exposition από "Έλα Λούκυ, πες την αλήθεια, έχεις άλλο κίνητρο." "Ναι έχεις δίκιο. Πάμε ένα καρέ φλάσμπακ. ΟΚ; Τελειώσαμε; Onwards, then!" μέχρι και (και αυτό το κάνει πολύ) "Αχά! Είσαι κακός! Θα σε απειλήσουμε μέχρι να μας ξεράσεις κάνα δυο σελίδες επεξήγηση!". Το Noel είναι ακριβώς αυτό, ένα σύνολο σταθμών που σου παραθέτουν εκθετικά το τι παίζει. Συμβαίνουν πράγματα αναμεταξύ των σταθμών, αλλά εκείνα είναι τα κομβικά σημεία του σεναρίου.

 

Στον 1ο τόμο ο Lebrock απλά λύνει τα προβλήματα του με το να σπάει στο ξύλο όλους τους κακούς (και φυσικά δεν υπάρχει κάποια επίπτωση παρά το πόσο σημαντικοί είναι οι στόχοι του). Και υπάρχουν κανα 3 σκηνές μόνο και μόνο για να φανεί ότι είναι γεροδεμένος. Στο Noel τουλάχιστον χρησιμοποιεί και τον νιονιό του λίγο. Αυτό είναι μια σημαντική βελτίωση.

 

 

Btw, για όσους ανησυχούν για ομοιότητα με Blacksad, αυτές είναι οι ομοιότητες:

 

-Kόμικ με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις. Μόνο που κατά την γνώμη μου το Blacksad είναι πολύ ανώτερο σε αυτό τον τομέα.

-Κόσμος με ανθρωπομορφικά ζώα, μόνο που εδώ υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για την ύπαρξη τους. Και στις δυο περιπτώσεις, υπάρχουν αναφορές σε ιδιότητες μοναδικές σε κάθε είδος, αλλά αυτές δεν εκδηλώνονται ουσιαστικά.

-Οι πρωταγωνιστές είναι γεροδεμένοι ντεντέκτιβ.

-Οι βοηθοί των πρωταγωνιστών είναι τρωκτικά. :P

Τι εννοεις όταν λες ότι τα ανθρωπομορφικα ζωα εχουν λογο υπάρξεις σε αυτό το κομικς,γιατι στο μπλακσαντ δεν εχουν?Σημειωση δεν το εχω διαβασει το randville noel.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι εννοεις όταν λες ότι τα ανθρωπομορφικα ζωα εχουν λογο υπάρξεις σε αυτό το κομικς,γιατι στο μπλακσαντ δεν εχουν?Σημειωση δεν το εχω διαβασει το randville noel.

Δεν το εννοώ κακόβουλα.

 

Στο Blacksad απλά οι άνθρωποι έχουν αντικατασταθεί με ζώα και δεν υπάρχει κάποια εξήγηση ή κάποιος συγκεκριμένος λόγος για αυτό. Στο Grandville εξηγείται λίγο πολύ πως η εξέλιξη λειτούργησε διαφορετικά, και υπάρχει lore, ιστορικό και θρησκευτικό που κάνει αυτή τη διαφορά πολύ σημαντική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Απο οσο καταλαβα στ ελληνικα κυκλοφορει μονο ο α τομος ξερει καποιος αν κυκλοφορουν στην ελλαδα οι λλοι τομοι στα αγγλικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα πρέπει να πάρεις τα κομιξάδικα και να τα ρωτήσεις για αυτό. Και να μην τα έχουν εύκαιρα (το πιο πιθανό), μάλλον θα μπορούν να τα παραγγείλουν αν τα θες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προχτές ο Πρόεδρος με μάλωσε γιατί με είδε (παρά τις προφυλάξεις που είχα πάρει) να αγοράζω από τον πάγκο της Jemma στην έκθεση τον Λουθερ Άρκραιτ και θεώρησε ιεροσυλία τόσα χρόνια να μην το έχω πάρει. Παραλίγο να βάλω τα κλάματα.

 

Πού να ‘ξερε ότι και ακόμη και το Grandville μόλις πρόσφατα το αγόρασα και το διάβασα (αλλά μην του του πείτε).

 

Η αλήθεια είναι ότι κακώς δεν το είχα διαβάσει μέχρι τώρα, τελικά ήταν καλό.

 

Με παραξένεψαν λίγο οι ζωόμορφες φιγούρες. Τελικά κατέληξα ότι μάλλον μου φαίνονται περίεργες όχι γιατί είναι ζωόμορφες - αυτό συμβαίνει σε πολλά κόμικς - αλλά γιατί έχουν ένα ψιλορεαλιστικό στοιχείο. Δεν είναι άνθρωποι με χαρακτηριστικά ζώων όπως έχουμε συνιθίσει άλλα κανονικά πρόσωπα ζώων με σώμα ανθρώπου. Κάτι παρόμοιο θυμάμαι και στο (αγαπημένο) Meltdown Man που δημοσιευόταν στο Αγόρι.

 

Από εκεί και πέρα, η ιστορία όντως έχει σασπένς και κρατάει έντονο το ενδιαφέρον.

 

Και κάτι άλλο:

Από τότε που το πρωτοείδα μπερδεύω συνέχεια στο εξώφυλλο το πρόσωπο του επιθεωρητή με το κολάρο του, πράγμα που αλλάζει την έκφρασή του. Τον βλέπω χαμογελαστούλη με πεταχτά δοντάκια.

 

Μπερδευτήκατε; Ίσως η παρακάτω επιχρωματισμένη εικόνα βοηθήσει.

 

Εικόνα1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Νόμιζα ότι είχαμε αφήσει πίσω μας σαν ποπ κουλτούρα τους τσο και λο χαρντκορ τούμπανους που δέρνουν ένα λόχο χωρίς να παθαίνουν τίποτα. Πότε επιστρέψαμε σε αυτό;

 

Έχω την αίσθηση ότι σας εντυπωσίασε παραπάνω απ'όσο του αξίζει. Το σενάριο ήταν καλό, όχι κάτι τρομερό που δεν θα μπορούσε να σκεφτεί οποιοσδήποτε έχει διαβάσει λίγο κλασική αστυνομική λογοτεχνία. Το στήσιμο ήταν ξύλο-εκμαίευση πληροφοριών-παύση και επανάληψη. Α που και ως που κύριε Τάλμποτ γράφεις ότι έμπνευση σου αποτελεί ο Ντόιλ και ο Χολμς; Επειδή έχουμε μιάμιση σελίδα "deductive reasoning" στην αρχή, κάπα και καπέλο και έναν κολαούζο αλά Γουάτσον; Δεν θυμάμαι ποτέ το μοναδικό μέσο επίλυσης υποθέσεων του να είναι το ξύλο από το πρωί ως το βράδυ. Φτωχό ως προς αυτό. 

 

Και το σχέδιο ήταν ίσως ότι πιο άκαιρο έχει δημιουργηθεί και ονομασθεί noir. Φανταχτερό με ψεύτικα χρώματα, στρογγυλεμένες γραμμές. Μόνο σκοτεινό και βρώμικο δεν είναι, για μια τέτοια ιστορία.

 

Συμπαθητικό για την μία ώρα που μου κράτησε παρέα, αλλά μέχρι εκεί. Ίσως κατεβάσω και τις υπόλοιπες ιστορίες μήπως έχουν να μου δώσουν κάτι παραπάνω, αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό που περίμενα από αυτά που άκουγα στα πέριξ.

 

Σημείωση ότι διάβασα την αγγλική έκδοση της jonathan cape αλλά είχα πιάσει στα χέρια μου και της Jemma που ήταν ολόιδια, πανέμορφη στο σύνολο της. 

 

*Ντροπή να μπαίνει στην ίδια πρόταση το grandville με το blacksad. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νόμιζα ότι είχαμε αφήσει πίσω μας σαν ποπ κουλτούρα τους τσο και λο χαρντκορ τούμπανους που δέρνουν ένα λόχο χωρίς να παθαίνουν τίποτα. Πότε επιστρέψαμε σε αυτό;

 

Έχω την αίσθηση ότι σας εντυπωσίασε παραπάνω απ'όσο του αξίζει. [...]

*Ντροπή να μπαίνει στην ίδια πρόταση το grandville με το blacksad.

Πρήτς ιτ, γκολντενμάουθ! :best: (αν και νομίζω ότι η συνολική μου άποψη για το Grandville εξακολουθεί να είναι χειρότερη).

 

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο όμως, και ο Μπλάκσαντ είναι τούμπανο, χωρίς να έχει το lifestyle για να το υποστηρίξει ή να το δικαιολογήσει. Αν και τουλάχιστον α) τρώει και αυτός τις καρπαζιές του που-και-που, β) το κρατάει στο παρασκήνιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πρόβλημα σου Αλέξανδρε ξέρεις ποιο είναι? :) Το διάβασες την ίδια στιγμή που πρωτοδιαβάζεις τα Κόρτο Μαλτέζε :) Όταν με το καλό ξεμπερδέψεις με τα Κόρτο, ξεμπερδέψεις με τα Βαβέλ Noir, ξεμπερδέψεις με τους Σκορπιούς, πράγματα που είναι στην πρώτη γραμμή δλδ, τότε θα εκτιμήσεις και αυτά που είναι στη δεύτερη γραμμή. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πρήτς ιτ, γκολντενμάουθ! :best: (αν και νομίζω ότι η συνολική μου άποψη για το Grandville εξακολουθεί να είναι χειρότερη).

 

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο όμως, και ο Μπλάκσαντ είναι τούμπανο, χωρίς να έχει το lifestyle για να το υποστηρίξει ή να το δικαιολογήσει. Αν και τουλάχιστον α) τρώει και αυτός τις καρπαζιές του που-και-που, β) το κρατάει στο παρασκήνιο.

 

Ξέρεις τι, δεν έχεις και άδικο αλλά υποτίθεται ότι  ο μαύρος γάτος είναι και βετεράνος πολέμου. Έχει μια βάση το να σου φαίνονται εύκολοι οι μικροί crooks της Νέας Ορλεάνης όταν έπαιζες σφαλιάρες με τους ναζί στις γέφυρες της Ολλανδίας. Σίγουρα δεν σε κάνει τσακ νόρις βέβαια. Και όπως λες, δεν είναι το κύριο μέσο επικράτησης του σαν ντετέκτιβ παρά ένα βοηθητικός μοχλός όταν οι επαγωγικές σου μέθοδοι έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί και πλέον "όπου δεν πίπτει λόγος....". 

 

Ενώ εδώ βλέπουμε τον ΛεΜπροκ να ασκεί ένα λογικό train of thought μόνο μια φορά στα απέξω απέξω, όταν ερεύνησε το θάνατο του Otter. Σε όλες τις υπόλοιπες συγκρούσεις, και δεν ήταν και λίγες, έπαιζε μόνο σφαλιάρες.

 

Το πρόβλημα σου Αλέξανδρε ξέρεις ποιο είναι? :) Το διάβασες την ίδια στιγμή που πρωτοδιαβάζεις τα Κόρτο Μαλτέζε :) Όταν με το καλό ξεμπερδέψεις με τα Κόρτο, ξεμπερδέψεις με τα Βαβέλ Noir, ξεμπερδέψεις με τους Σκορπιούς, πράγματα που είναι στην πρώτη γραμμή δλδ, τότε θα εκτιμήσεις και αυτά που είναι στη δεύτερη γραμμή. 

 

:cheers5:

 

Νίκο αυτό πέρασε από το μυαλό μου αρκετές φορές στην διάρκεια του προηγούμενου χρόνου γι'αυτό και πάντα προσπαθούσα όσο περνάει από το χέρι βέβαια, να αποστασιοποιούμαι και αποφεύγω τις συγκρίσεις οσάν ο διάολος το λιβάνι. Δεν πιάνει πάντα, αλλά στην προκειμένη το άλμπουμ αυτό απλά δεν μου άρεσε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ήταν ένα κόμικ που γλυκοκοίταζα καιρό τώρα, αλλά πάντα κάτι άλλο τύχαινε να έχει προτεραιότητα. Όμως το πέτυχα με επτάμισι ευρώ στο ΦantastiCon 2017 και αυτή την φορά δεν γινόταν να μην το πάρω. Για την ακρίβεια, δεν το πήρα απλά, αλλά το άρπαξα, μόλις είδα την τιμή. Και, φυσικά, το ξεκίνησα άμεσα, ενώ πριν από λίγα λεπτά το τελείωσα (με ένα μεγαλούτσικο διάλειμμα ελέω Εθνικής ομάδας). Λοιπόν, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, τόσο από την ιστορία, όσο και από το σχέδιο. Η πλοκή αυτή καθαυτή δεν κρύβει και πολλές πρωτοτυπίες και σίγουρα δεν εκπλήσσει ιδιαίτερα τους έμπειρους αναγνώστες του είδους, όμως κρατάει το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος, ενώ είναι γεμάτη με δράση και φοβερές σκηνές. Επίσης δεν μπορεί να μην παρατηρήσει κανείς τις έμμεσες αναφορές και... μπηχτές, στα κακώς κείμενα της σύγχρονης διεθνούς πολιτικής σκηνής. Πολλά γεγονότα του κόμικ θύμισαν γεγονότα από την πραγματικότητα, ενώ οι κακοί της υπόθεσης έχουν πολλές ομοιότητες με αληθινά πρόσωπα. Από κει και πέρα, το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό, καθαρό και αρκετά λεπτομερές, με πολλά μεγάλα καρέ για μεγαλύτερη απόλαυση των οφθαλμών του αναγνώστη και φοβερά χρώματα. Είναι ένα κόμικ που συνδυάζει με απολαυστικό και άκρως ψυχαγωγικό τρόπο την κλασική αστυνομική ιστορία, την κατασκοπευτική περιπέτεια, την φαντασία, την επιστημονική φαντασία (λέγε με Steampunk) και την νουάρ ατμόσφαιρα. Η έκδοση της Jemma Press τρομερή και αναμφίβολα στολίδι για την βιβλιοθήκη κάθε λάτρη των κόμικς. Μελλοντικά σίγουρα θα διαβάσω και τους επόμενους τόμους της σειράς. 

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to GRANDVILLE
  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχει ωραία αισθητική και δομημένο σενάριο, αλλά ως εκεί. Πάνω κάτω ξέρεις τι θα διαβάσεις από τις πρώτες σελίδες, και απλά περιμένεις να δεις πως θα ακριβώς θα συμβεί. Δεν είναι ότι θα σου κάνει κανένα τρικ και θα σε εκπλήξει ή ότι θα πάρει κάποια τροπή που δεν φαντάζεσαι. Το κακό με αυτό είναι ότι σε 90 σελίδες δεν προλαβαίνεις να το χαρείς. Ήθελα περισσότερα για το σύμπαν, για την επανάσταση και κυρίως για τους χαρακτήρες. Πέρα από αυτά τα αρνητικά, μου άρεσε γι' αυτό που είναι. Και όμορφα κυλάει, και όλα τα στοιχεία δένουν ικανοποιητικά, και γενικώς δεν βρίσκω κάποιο ψεγάδι στο γράψιμο.

Το χρώμα όμως χαλάει κάπως το κατά τα άλλα όμορφο σχέδιο. Είναι πολύ φλατ, ψηφιακό, δεν-ξέρω-πως-λέγεται. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν οι χοντρές γραμμές. Ειδικά μέχρι να το συνηθίσω μου έδινε την εντύπωση ερασιτεχνικής δουλειάς. Άλλες σελίδες στέκονται καλά, άλλες λιγότερο καλά.

 

Ένα 3/5 και ελπίζω αν το συνεχίσω να καλύψει κάποια από αυτά που μου έλειψαν στο 1ο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πριν καμια δεκαρια μερες διαβασα και εγω τα 5 τομακια με τις περιπετειες του επιθεωρητη ΛεΜπροκ.  Ενα μετριο αξιοπρεπες κομικ χωρις ομως να ειναι κατι το ιδιαιτερο κατα την αποψη μου. 

 

Το σεναριο εχει ενα ενδιαφερον και σαφεις παραλληλισμους με αληθινα γεγονοτα στο πως οι ισχυροι εκμεταλευονται ή και προκαλουν διαφορες καταστασεις προς συμφερον τους. Αλλα δυστυχως παρατηρησα μια επαναληψη και θα ελεγα οτι σε καποιες περιπτωσεις παραφορτωνε το σεναριο με υπερβολες πχ στο 4ο τομο ενω ξεκινησε πολυ ενδιαφερον πιστευω το εκανε τουρλουμπουκι. Επισης ο χαρακτηρας του πρωταγωνιστη με χαλασε καπως με την υπερτουμπανο φυσικη του κατασταση και σκοπευτικη του δεινοτητα καθως αποτελουσε απο μονος του ενα μικρο στρατο. Ισως να φταιω και εγω γιατι περιμενα κατι διαφορετικο καθως λαθος φανταστηκα οτι θα ηταν πιο πολυ σε στυλ Σερλοκ Χολμς ή Πουαρω δηλ ενας ντεντεκτιβ που να χρησιμοποιει το μυαλο του για να λυνει εγκληματα και οχι να ειναι κατι αναμεσα σε Τσακ Νορις και fast and furious και λιγο σκεψη και ερευνα για γαρνιρισμα. Δηλ δεν νομιζω οτι ειχε καλη ισορροπια στη σκεψη και την δραση. Οφειλω να αναγνωρισω οτι στον  5ο τομο το flashback που μας δειχνει την πρωτη του υποθεση με τον μεντορα του ηταν πολη καλη και ηταν η εξαιρεση του κομικ. Μαλλον δεν εμαθε και πολλα τελικα απο αυτον!

 

Στο σχεδιο μου αρεσε η steampunk αισθητικη και γενικα το βρηκα καλο χωρις προβληματα.

 

Σε γενικες γραμμες ενα μετριο κομικ. Ισως εχει να κανει και το γεγονος οτι ειναι ο δημιουργος του Λουθερ Αρκραιτ που λατρεψα και ειχα βαλει ψηλα τον πηχη και για τις αλλες του δουλειες. Ισως να με εφαγε αυτη η συγκριση.

 

Επειδη διαβασα κιολας για την συγκριση με τον Μπλακσαντ εμενα δεν μου το θυμισε. Οκ ζωομορφοι ντεντεκτιβ αλλα διαφορετικη η αισθητικη εντελως του ενος απο του αλλου. Και μαλλον βρισκω το Μπλακσαντ καλυτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διαβάζοντας πλέον και τα 5 άλμπουμ μαζεμένα μέσα από το Grandville Integral της Dark Horse, παραμένω απόλυτα ικανοποιημένος από τη σειρά αυτή. Δε θεωρώ ότι όλα τα άλμπουμ είναι εξίσου δυνατά, σίγουρα όμως η σειρά κλείνει δυναμικότατα, καθώς η 5η (χορταστικότατη 160 σελίδων) ιστορία ήταν κατ'εμέ η καλύτερη, με δύο αστυνομικά μυστήρια a la Sherlock Holmes αλλά και μπόλικη δράση να μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Tα easter eggs άπειρα, τα οποία αναλύονται στο τέλος του βιβλίου. Κρίνοντας από τα παραπάνω σχόλια, το σχέδιο και κυρίως τα χρώματα μπορεί να μη τους συγκίνησαν όλους, όμως εμένα με καλύπτουν απόλυτα και πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό σε αυτά. Προσωπικά του δίνω εύκολα ένα 4 στα 5.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to GRANDVILLE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.