Μετάβαση στο περιεχόμενο

FABLES: ΕΞΟΡΙΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
FABLES: ΕΞΟΡΙΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Bill Willingham
Σχέδιο:
Lan Medina
Hμερ. έκδοσης:
11-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αλεξάνδρα Λέτσα
Lettering:
Todd Klein
Πρωτότυπος τίτλος:
Fables (2002 / Vertigo)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-775-7

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

FablesExoristaParamuthia_0001.jpg FablesExoristaParamuthia_0001z.jpg

 

Μελάνι : Steve Leialoha / Craig Hamilton
Χρώμα : Sherilyn van Valkenburgh
Εξώφυλλα τευχών : James Jean & Elex Maleev
Επιμέλεια κειμένου : Δώρα Γιακουμή

Κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα ο πρώτος τόμος της σειράς Fables. Η σειρά είναι ένα δημιούργημα του Bill Willingham και βασίζεται σε μιά πολύ απλή ιδέα. Οι ήρωες των παραμυθιών που μας συντρόφευσαν από τα παιδικά μας χρόνια, εξορίζονται από τον κόσμο τους και συναντούνται στην Νέα Υόρκη. Εκεί δημιουργούν την δική τους κοινότητα, άγνωστη στο ευρύ κοινό και αναγκάζονται να επιβιώσουν. Για να το καταφέρουν αυτό θα αλλάξουν κάποιες από τις συνήθειες τους, τον χαρακτήρα τους και θα αντιμετωπίσουν απρόβλεπτες καταστάσεις.
Η σειρά στο εξωτερικό έχει φθάσει ήδη στον 12ο τόμο και έχει βραβευθεί επανειλημμένα με το βραβείο Eisner. Ο πρώτος Ελληνικός τόμος περιλαμβάνει τα πέντε πρώτα τεύχη της σειράς, κείμενο του Bill Willingham και παράρτημα με επεξηγηματικούς όρους, κυρίως ονομάτων.

*Παρουσίαση της ξένης σειράς εδώ από τον AndreaD
*Συζήτηση για την έκδοση εδώ στην ενότητα "Ελληνικά Νέα".

*Συζήτηση για τη μεταφορά της στην Οθόνη

*Wolf Among Us (The) [ Telltale Games (2013) ] - παιχνίδι βασισμένο στο Fables

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και στο αφιέρωμα του Αμερικάνου αναφέρθηκε ένα παλικάρι ότι παίζει να μη γίνει καλή μετάφραση θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει συγκρίνει και τις δύο εκδόσεις πριν το αγοράσω, παρακαλώ! Έχω πριζωθεί άσχημα γι'αυτήν την σειρά εδώ και καιρό και θέλω να δω που θα καταλήξω. :beer: Είναι πολλά τα λεφτά Άρη πάντως (σε σχέση με την αντίστοιχη Αμερικανική έκδοση απ'ότι βλέπω)... :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

Το διάβασα το βιβλίο, βασικά ήταν πολύ κομικσίστικο και σε κάποιον που δεν έχει διαβάσει το κόμικς σίγουρα θα φανεί κάπως ..περίεργο..:P Αλλά και πάλι μου φάνηκε σχετικά όμορφη ιστοριούλα και πολύ ευρηματική σε κάποια σημεία. Το Dark Ages ...μου φάνηκε πολύ..dark ages...καμία ουσιαστική συνέχεια, ίσα ίσα για να βγει τεύχος..:P Αντε να δούμε αν θα ανακάμψει με το crossover o Willingham...

 

Επίσης και εγω συμφωνώ ότι είναι από τα καλύτερα και πιο έξυπνα κόμικς της δεκαετίας, μέχρι το 11 τουλάχιστον ... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και δηλώνω αντι-φαν της σειράς -μου θυμίζει παραμυθένιους X-Men :P -, κάποια νέα:

 

post-556-12817139461212_thumb.jpg

1) Την άλλη βδομάδα θα κυκλοφορήσει το #97 και έχει ανακοινωθεί πως το 100στο εορταστικό τεύχος θα έχει 100 σελίδες!

 

2) Με αφορμή το 100στο τεύχος, θα κυκλοφορήσει και ένα επιτραπέζιο φτιαγμένο από τον Mark Buckingham.

 

post-556-12817146923866_thumb.jpg

Move along the enchanted path with Rose Red, Bigby Wolf and Snow White as you attempt to dodge the Adversary and claim the treasure! It's the ultimate game for FABLES fans – and if you win, you may even live happily ever after!
:P

 

3) Όσον αφορά τα tpb's έχει βγει το 13: The Great Fables Crossover που περιέχει τα Fables #83-85, Jack of Fables #33-35 και The Literals #1-3, ενώ 7 Δεκεμβρίου θα κυκλοφορήσει ο 14ος με τίτλο Witches που θα περιέχει τα τεύχη #86-93. Όσοι περιμένετε το hardcover, το Νοέμβρη θα βγει το Deluxe Vol.2 με τα τευχάκια #11-18 και το σπέσιαλ Fables: The Last Castle.

 

 

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπράβο ρε,τώρα με ρίξατε πάλι στον πειρασμό :moutra2: !Κυκλοφορεί σε τεύχη σου λέει,λέω δεν πειράζει που να μαζεύουμε τώρα!Κυκλοφορεί σε τομάκια σου λέει,λέω ενδιαφέρον αλλά έχουν ήδη βγεί τόσοι,να αρχίσω τωρα(πες ναι πες ναι :firedevil: )??Ε μετα μαθαίνεις οτί βγαίνει και σε τόμους και διαβάζεις και τόσα σχόλια,αντε μετά να συγκρατηθώ :trixes: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To Fables ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου comic και εχω διαβασει ολη τη σειρα σε TPB εκτος απο το vol.13 (το οποιο ειδα οτι υπαρχει ακομα στο Public στο Συνταγμα στη τιμη των 16,99 ευρω για οποιον ενδιαφερεται)

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο Bill Willingham εχει βγαλει και ενα βιβλιο βασισμενο στο Fables οπου λεει την ιστορια του

Peter Piper και του αδελφου του Max και λεγεται Peter & Max: A Fables Novel Το εχει διαβασει κανεις ειναι καλο;

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επανέρχομαι στο θέμα!Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω τι από τα δύο να πάρω,paperback ή deluxe :thinking: ??Στην αρχή ήμουν έτοιμος να τσιμπίσω τα deluxe,όμως τώρα υπάρχουν διάφορα που με προβληματίζουν:

1.Οι εκδόσεις είναι καλές??Γιατί διάβαζα ότι δεν έχει γίνει καλή δουλειά,ειδικά στην σελιδοποίηση!Αν κάποιος τα έχει πάρει,please ας πει μια γνώμη!

2.Κάθε πότε θα κυκλοφορούν??Απ΄'οτι παρατηρώ χρειάστηκε ένας χρόνος για να βγει το δεύτερο και η σειρά των paperback έχει φτάσει στο 13!!

(τώρα που τα ξανακοιτάω δεν είναι και τόσο πολλά :P )

Περιμένω λοιπόν τις αποψάρες σας :givemebeer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επανέρχομαι στο θέμα!Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω τι από τα δύο να πάρω,paperback ή deluxe :thinking: ??Στην αρχή ήμουν έτοιμος να τσιμπίσω τα deluxe,όμως τώρα υπάρχουν διάφορα που με προβληματίζουν:

1.Οι εκδόσεις είναι καλές??Γιατί διάβαζα ότι δεν έχει γίνει καλή δουλειά,ειδικά στην σελιδοποίηση!Αν κάποιος τα έχει πάρει,please ας πει μια γνώμη!

2.Κάθε πότε θα κυκλοφορούν??Απ΄'οτι παρατηρώ χρειάστηκε ένας χρόνος για να βγει το δεύτερο και η σειρά των paperback έχει φτάσει στο 13!!

(τώρα που τα ξανακοιτάω δεν είναι και τόσο πολλά :P )

Περιμένω λοιπόν τις αποψάρες σας :givemebeer:

 

Λετ'ς σετ θινγκς στρεητ.

 

Βλέπεις το θέμα από σκοπιά budget; Πάμε σφαίρα στα απλά trades που είναι πιο φθηνά.Τελεία και παύλα.Aπό την άλλη όμως αν θέλεις και λίγη ποιότητα παραπάνω συνεχίζεις να διαβάζεις.

 

Τα μόνο hardback της DC και όλων των imprint της που είναι αξεπέραστα από θέμα σελιδοποίησης και βιβλιοδεσίας είναι τα ABSOLUTE.Όλα τα υπόλοιπα είναι από καλά έως μέτρια.Τα καλά είναι αυτά που βγαίνουν από το Imprint της Wildstorm (πριν αυτή κλείσει,τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει).Όλα τα Deluxe Edition της WildStorm ήταν καλά ,εξίσου όμορφα και λειτουργικά με αυτά της Marvel η οποία χρησιμοποιεί έναν τύπο hardback είτε πρόκειται για Omnibus είτε για την πιο ταπεινή σειρά.

 

Τα προβλήματα όντως αρχίζουν όταν πάμε στα hardback της Vertigo.Για κάποιον ανεξήγητο λόγο ,αυτά δεν είναι τόσο ποιοτικά όσο της WildStorm.Παρόλο που τα βγάζει η ίδια εταιρία ,είναι χειρότερα!Ουσιαστικά προβλήματα δεν υπάρχουν,αλλά το χαρτί είναι κατώτερης ποιότητας και το ίδιο το hardback έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης.Επίσης έχουν χοντρό πρόβλημα με τη συχνότητα κυκλοφορίας.Αυτό μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι γενικά η DC δεν είναι πολύ της φιλοσοφίας του reprint και ακόμα πιο μακριά από τη φιλοσοφία του hardback ,αν και τώρα τελευταία ,αυτό αλλάζει.

 

Συνοψίζοντας ,τα Hardback της DC χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες.Ξεκινάω από την ποιό κυριλέ και κατεβαίνουμε.

 

ABSOLUTE

 

Deluxe ΤΗΣ WILDSTORM ---->ίδια ποιότητα με αυτή της MARVEL

 

Deluxe ΤΗΣ VERTIGO

 

Η οριστική μου απάντηση είναι η εξής:Εάν σε ενδιαφέρει να έχεις hardback ο κόσμος να χαλάσει (έτσι κάνω εγώ) παίρνεις τα Deluxe και περιμένεις τα υπόλοιπα όταν βγουν.Εάν όμως σε ενδιαφέρει και το οικονομικό θέμα και δεν θέλεις να περιμένεις ,πας στα trades.Μιλάμε πάντα για Vertigo.Αν θες Wildstorm πάς στα Deluxe ASAP.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γενικά με ενδιαφέρει μια καλή αναλογία στην τιμή αλλά στην συγκέκριμένη περίπτωση και έτσι να το πάμε η διαφορά έτσι όπως τα έχω δει είναι γύρω στα 5-8 ευρω οπότε το ψιλοκαταρίπτουμε αυτό :mafia: !Μάλλον με βλέπω να τσιμπάω το πρώτο σε Deluxe και να κρίνω τι θα κάνω στην συνέχεια λοιπόν!

Thanx a lot :beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

λογική απόφαση ειδικά αν σκεφτείς ότι το πρώτο deluxe έχει ότι έχουν τα 2 πρώτα ΤΡΒ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάντος χτύπησα 1 full run 1-83 + the last castle από ebay..

Είμαι στο 60 και γουστάρω.Όντως πολύ καλή σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ πάντος χτύπησα 1 full run 1-83 + the last castle από ebay..

Είμαι στο 60 και γουστάρω.Όντως πολύ καλή σειρά.

Εννοείς οτι πήρες όλα τα τεύχη :wow: ??αυτό θα πεί πακετάκι :beer::beer:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν,τελικά το τεύχος 100 ήταν αρκετά καλό!-ασε που είχε το μέγεθος tpb :lol:

Ξεκινάω από τα βασικά:μάλλον το καλύτερο από τα ως τώρα εξώφυλλα του Ruas!(αν και για μένα πάλι δεν φτάνει του Jean :p4: )

Η βασική ιστορία κλείνει το storyark που που υπήρχε ως τώρα πολύ πιο ανατρεπτικά απότι είχα φανταστεί!Αν το παρακολουθήτε,θα έχετε μια ευχάριστη έκπληξη που δεν καταφέρατε να μαντέψετε το τέλος :clap2: !

Στην συνέχεια έχουμε μια σειρά ιστοριών γραμμένες από τον Willingham και σχεδιασμένες από διάφορους(καλύτερο σχέδιο έχει η τελεyταία:Joao Ruas :clap2: ) καθώς και μια ιστορία γραμμένη από τον Buckingham και σχεδιασμένη από τον Willingham :lol: !

Φυσικά υπάρχει και το κουκλοθέατρο(που δεν νομίζω πως θα το σκίσει κανείς από το τεύχος :lol: ) και το επιτραπέζιο(που δεν ε΄ναι κατι το τρομερά πρωτότυπο οπότε σιγά μν το σκίσει κανείς :lol::lol:

Γενικά είναι ωραίο τεύχος,να είχε και κανα gallery με σχέδια άλλων για τους χαρακτήρες και θα ήμουν πλήρως ευχαριστημένος!

:beer::beer:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To νεο storyline για το Fables απο το #102 εως #105 εχει να κανει με υπερηρωες ή μαλλον ορισμενοι απο τους χαρακτηρες ντυνονται και διμιουργουν δικια τους ομαδα απο υπερηρωες

 

post-13060-12949645237309_thumb.jpg post-13060-1294964520282_thumb.jpg post-13060-12949645280766_thumb.jpg

post-13060-12949645170476_thumb.jpg

 

 

εκει που λες που το παει και πως το κανει τοσο καλα και αν θα συνεχισει να ειναι ετσι καλο ο Willingham καταφερνει να σε εκπληξει και να σου τραβηξει και παλι το ενδιαφερον!

 

λινκ:

"Fables" Crew Gets a Super Hero Makeover

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Sorry για το ετεροχρονισμένο (ή καθυστερημένο) ποστ στο θέμα του tp ή deluxe, αλλά από ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι τα 3 πρώτα deluxe περιλαμβάνουν τα τεύχη 1-27 με κόστος γύρω στα 16Χ3=48 ευρώ, ενώ τα 4 πρώτα tp περιλαμβάνουν τα ίδια τεύχη με κόστος γύρω στα 8Χ4=32 ευρώ. Άσε που θα πρέπει να περιμένεις να γίνουν τα deluxe up-to-date με τα tp. Οπότε γιατί να μην πάρει κανείς τα tp να ξεμπερδεύει? Και θα έλεγα ότι (τουλάχιστον για μένα) το μέγεθος του tp είναι πιο βολικό από single τεύχη αλλά και από πιο μεγάλες collected editions.

 

:beer7:

 

Υ.Γ. Από το fables: animal farm που είχα πάρει από το public (μέγα λάθος, το βρίσκεις στη μισή τιμή από amazon ή bookdepository) έλειπαν καμιά 15αριά περίπου σελίδες (από την 50κάτι μέχρι την 60κάτι. Έτυχε σε κανέναν κάτι παρόμοιο. Πάντως από το μαγαζί μου το άλλαξαν χωρίς καν να μου ζητήσουν απόδειξη :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι Deluxe / Omnibus / Ultimate εκδόσεις είναι φετίχ. Δεν έχει σημασία τι μέγεθος έχουν, πόσο κοστίζουν, πόσα τεύχη περιέχουν ή αν έχεις χώρο να τα βάλεις στο δωμάτιό σου. Είναι απλά deluxe.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Υ.Γ. Από το fables: animal farm που είχα πάρει από το public (μέγα λάθος, το βρίσκεις στη μισή τιμή από amazon ή bookdepository) έλειπαν καμιά 15αριά περίπου σελίδες (από την 50κάτι μέχρι την 60κάτι. Έτυχε σε κανέναν κάτι παρόμοιο. Πάντως από το μαγαζί μου το άλλαξαν χωρίς καν να μου ζητήσουν απόδειξη :best:

 

Ολα τα Fables με εξαιρεση τα πρωτα 4 τα αγορασα απο το Public σε paperback και ηταν ολα μια χαρα αλλα μου εκατσε μια στραβη με το Caliber της Radical που οταν εφτασα στη δευτερη ενοτητα του τομου αρχησε να ξεκολλανε ολες οι σελιδες μαλλον δεν ηταν καλα δεμενο το τομακι αλλα και με εμενα κανενα προβλημα μου το αλλαξαν με τη μια χωρις βαβουρα και αποδειξεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Οι Deluxe / Omnibus / Ultimate εκδόσεις είναι φετίχ. Δεν έχει σημασία τι μέγεθος έχουν, πόσο κοστίζουν, πόσα τεύχη περιέχουν ή αν έχεις χώρο να τα βάλεις στο δωμάτιό σου. Είναι απλά deluxe.

 

A man after my own heart.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι Deluxe / Omnibus / Ultimate εκδόσεις είναι φετίχ. Δεν έχει σημασία τι μέγεθος έχουν, πόσο κοστίζουν, πόσα τεύχη περιέχουν ή αν έχεις χώρο να τα βάλεις στο δωμάτιό σου. Είναι απλά deluxe.

 

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα μια τέτοια έκδοση, εκτός αν μιλάμε για το αγαπημένο σου βιβλίο/σειρά/κλπ ever,οπότε μια εξαίρεση θα την έκανα.. :D

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες είναι φετίχ, οπότε πλέον δεν έχει νόημα να μιλάς με επιχειρήματα του τύπου συμφαίρει,βολεύει,κλπ.

Οπότε αν το σηκώνει η τσέπη σου (κα το χέρι σου π.χ. για αυτό - πολλά κιλά πράμα.. :confuse: ) τότε go for it!

Κανόνισε όμως να έχεις πολλούς φίλους, θα τους χρειαστείς σε περίπτωση μετακόμισης :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μ' αρέσουν πολύ οι hardcover εκδόσεις. Ειδικά όταν πάω να μου τις υπογράψει ο δημιουργός, χαίρεται και αυτός που έχω κάτι τέτοιο δικό του. Είναι μια προσιτή πολυτέλεια που τη θέλω. Βέβαια ούτε τα μισά από αυτά που εκδίδονται αξίζουν το HC, αλλά αυτό είναι θέμα για κάποια άλλη στιγμή.

 

Τα καινούργια κόμικς δείχνουν πολύ όμορφα σε hardcover και στο ιλουστρασιόν χαρτί. Τα παλιά όχι. Το ιλουστρασιόν χαρτί δεν τα κάνει να φαίνονται σωστά. Θέμα φιλμ. Πχ. το Tomb of Dracula Omnibus HC θα έπρεπε να τυπωθεί σε απλό χαρτί, θα έδειχνε καλύτερο. Το γυαλιστερό χαρτί κάπως χαλάει τα παλιομοδίτικα κόμικς στην ανατύπωση. Το Swamp Thing HC έδειξε πολύ όμορφα στο απλό χαρτί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μ' αρέσουν πολύ οι hardcover εκδόσεις. Ειδικά όταν πάω να μου τις υπογράψει ο δημιουργός, χαίρεται και αυτός που έχω κάτι τέτοιο δικό του. Είναι μια προσιτή πολυτέλεια που τη θέλω. Βέβαια ούτε τα μισά από αυτά που εκδίδονται αξίζουν το HC, αλλά αυτό είναι θέμα για κάποια άλλη στιγμή.

 

Προφανώς είναι ωραίες οι hardcover εκδόσεις και δεν νομίζω να υπάρχει καμία περίπτωση ώπου μια hardcover έκδοση ήταν κατώτερη μιας tp (πάντα από άποψη αισθητικής). Πέρα από αυτό όμως, είναι αρκετές οι περιπτώσεις όπου, λόγω μεγέθους και βάρους, πώς να το κάνουμε δηλαδή, δεν διαβάζεται βρε παιδί μου! Και εδώ μιλάω για διάβασμα, όχι απλό ξεφύλλισμα του στυλ θαυμάζω το βιβλίο και την ποιότητα της έκδοσης. Επίσης αναφέρομαι στις collected editions και όχι σε περιπτώσεις όπου η ίδια έκδοση βγαίνει σε soft και hard με μια διαφορά 5-6 ευρώ στη τιμή, όπως π.χ. συμβαίνει με πολλά graphic novels.

 

Επειδή όμως όπως ξεκαθαρίσαμε πρόκειται περί φετίχ, σταματάω εδώ. Στην τελική ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει και εννοείται ότι δεν τίθεται ζήτημα να κρίνει κάποιος τις αγορές κάποιου άλλου. Ειδικά αν η πολυτέλεια είναι και προσιτή, τότε ποιός σε/με/μας πιάνει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

WILLINGHAM & VERTIGO ANNOUNCE "FABLES" SPINOFF

 

To οποιο θα λεγεται "Fairest" στην ουσια αντι να βγαζουν limited σειρες για καθε ηρωα απο το Fables οι ιστοριες τους θα γραφονται εδω η πρωτη μαλιστα θα αναφερεται στη Briar Rose aka Sleeping Beauty οταν ξυπναει μετα τον πολεμο των Fables με τον Adversary...η επομενη για την Ραπουνζελ στην Ιαπωνια :lol: (αυτο πρεπει να το διαβασω) και φυσικα θα υπαρχει και ιστορια για την Cinderella τη μυστικη πρακτορα των Fables ...δε θα υπαρχει μια συγκεκριμενη ομαδα διμιουργων σε καθε ιστορια αλλα θα εναλλασονται και γενικα απο οτι φαινεται απο τον τιτλο θα πρωταγωνιστουν ηρωιδες αλλα ο Willingham λεει οτι ειφυλασσει εκπληξεις μια και θα υπαρχουν γενικα χαρακτηρες που ταιριαζουν κατω απο τον τιτλο "Fairest" που δε θα το περιμενε κανεις αλλα θα δουμε τις ιστοριες τους εδω...για να δουμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αυτή την εποχή διαβάζω μανιωδώς Fables, θενκς Ξεπέτα, και το λατρεύω. Άντε να ανακάμψουμε και οικονομικώς να το διαβάσω και σε χαρτί! :valtnino::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:new: για το Fairest, με το απίστευτο AH! εξώφυλλο :) :

 

post-556-0-76711100-1325462737_thumb.jpg

 

New York Times best-selling, award-winning creator Bill Willingham presents a new series starring the female FABLES. Balancing horror, humor and adventure, FAIREST explores the secret histories of Sleeping Beauty, Rapunzel, Cinderella, The Snow Queen, Thumbelina, Snow White, Rose Red and others. The first 6 issue arc follows the misadventures of Briar Rose after she is stolen away by the goblin army in FABLES #107. Fan-favorite artist Phil Jimenez (WONDER WOMAN, THE INVISIBLES) returns to Vertigo to pencil the opening storyline. Award-winning cover artist Adam Hughes (WONDER WOMAN, BATGIRL) provides covers, starting with a wraparound cover on issue #1. Future arcs will be written by 2011 Arthur C. Clarke winner Lauren Beukes with art by Inaki Miranda, and iZOMBIE scribe Chris Roberson with art by Shawn McManus! And remember: They may be beautiful, but there will be blood.

 

Βγαίνει 7 Μαρτίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να αναφέρω ότι η Rose Red δεν είναι η Κοκκινοσκουφίτσα (αν τυχόν νομίζατε όταν το διαβάζατε).

 

Είναι μαζί με τη Snowhite δυο καλές μικρές αδερφούλες, που συμβολίζουν τη χαρά και την ανεμελιά του καλοκαιριού και τη μελαγχολία του Χειμώνα, σε ένα παραμύθι των αδερφών Grimm. Σε αυτό βοηθούν το χειμώνα έναν αρκούδο που στο τέλος μεταμορφώνεται σε έναν ωραίο άντρα που παντρεύεται μαζί με τον αδερφό του τις δυο πρωταγωνίστριες.

Το γνωστό παραμύθι της Χιονάτης και τους 7 νάνους είναι μια απλή ημισυνωνυμία άλλης πρωταγωνίστριας των ίδιων δημιουργών. Απλά στις διάφορες μεταφράσεις πολλές φορές συγχέονται.

 

Διάβασα το 2ο τόμο, και μπορώ να πώ ότι δεν ξετρελάθηκα. Το διάβασα ξανά την άλλη μέρα και θα έλεγα ότι συμπαθιέται πιο εύκολα. Χρειάζεται δεύτερη ανάγνωση. Έχω άλλους 6 τόμους, και μάλλον σιγά σιγά θα τους αγοράσω όλους.

 

Βρήκα καινούργιο κόμικ για εξερεύνηση. :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θoδωρε διαβασε το εxει χαρακτηρες που απλα συμπληρωνουν το καρε αργοτερα παιζουν σημαντικο ρολο σημαντικοτερο απο τους πρωταγωνιστες των δυο τομων που διαβασες εως τωρα ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συνέντευξη του δημιουργού για τον δεύτερο spin-off τίτλο αφιερωμένο στα θυλικά πλάσματα των παραμυθιών.

Adam Huges στα εξώφυλλα, Phil Jimenez στην πρώτη ιστορία. :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τσίμπησε και το βραβείο καλύτερου lettering στα φετινά Harvey Awards.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το Fables τελειώνει στο τεύχος 150!
 
Αυτό ανακοίνωσε ο συγγραφέας και δημιουργός της σειράς Bill Willingham μέσω της προσωπικής του σελίδας. Ανάμεικτα τα συναισθήματα. Το Fables ήταν (και ακόμα είναι) μια από τις καλύτερες αμερικάνικες σειρές. Τον τελευταίο καιρό (ειδικά μετά το #100) νομίζω πως έχει κάνει κοιλιά και εγώ τουλάχιστον δεν το διαβάζω πια με τον ίδιο ενθουσιασμό. Από την άλλη, δύσκολα θα βρει η DC/Vertigo τίτλο να το αντικαταστήσει. Όπως και να χει, έχουμε άλλα 15 τεύχη να περιμένουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.