Μετάβαση στο περιεχόμενο

He-Man And The Masters of the Universe (1983-1985)


ftsgr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το 1981 η DC αρχικά και η MATEL αργότερα δημιουργούν μια μίνι σειρά κόμικς η οποία συνόδευε τις φιγούρες της σειράς He-Man and the Masters of the Univerce.
Σε αυτές τις πρώτες ιστορίες ο He-Man εμφανίζεται σαν ένας περιπλανόμενος βάρβαρος στην Ετέρνια, έναν κατεστραμένο κόσμο από έναν μεγάλο πόλεμο.
Τον Ιούλιο του 1982 αναλαμβάνει η DC την δημιουργία ανεξάρτητου τίτλου στην οποία εμφανίζεται ο Superman να πολεμάει στο πλευρό του He-Man.


ftsgr_He-Man_180px-SuperHeMan.jpg


Σε αυτή την σειρά αλλάζουν αρκετά πράγματα και δημιουργείτε η Ετέρνια και οι χαρακτήρες όπως τους γνωρίσαμε μέσα από την τηλεοπτική σειρά.

Το 1983 ξεκίνησε να προβάλλεται η τηλεοπτική σειρά He-Man and the Masters of the Universe.


ftsgr_He-Man_MOTUcartoon.jpg


Η τηλεοπτική σειρά προβλήθηκε και στην Ελλάδα. (Δεν είμαι 100% σίγουρος εάν παίχτηκε στην τηλεόραση αλλά την έχω δει σίγουρα σε βιντεοκασέτα).

Το 1985 δημιουργήθηκε μια διαφορετική εκδοχή του He-Man, η αδερφή του She-Ra η οποία ζει σε μία παράλληλη διάσταση.


ftsgr_He-Man_Sherahead.jpg


Μαζί με την τηλεοπτική σειρά κυκλοφόρησαν και οι αντίστοιχες φιγούρες.
Και αυτή η τηλεοπτική σειρά ήρθε στην Ελλάδα. (Δεν είμαι 100% σίγουρος εάν παίχτηκε στην τηλεόραση αλλά την έχω δει σίγουρα σε βιντεοκασέτα).

Από το 1985 εώς το 1987 δημιουργήθηκαν και κάποιες μίνι σειρές κόμικς.
i. Hordak. Μίνι κόμικ το οποίο βασίζεται στον αντίπαλο της She-Ra.
ii. King of the Snakeman. Μίνι κόμικ το οποίο βασίζεται τον Skeletor.
iii. The Powers of Greyskull. Ξεκίνησε σαν μίνι κόμικ αλλά εκδόθηκε μόνο ένα τεύχος. Σε αυτή ο He-Man και ο Skeletor πολεμούν στον παρελθόν της Ετέρνια.

Το 1985 κυκλοφορεί και το περιοδικό “He-Man and the Masters of the Universe Magazine”


ftsgr_He-Man_01.jpg


Την επόμενη χρονιά θα κυκλοφορήσουν και τα περιοδικά “She-Ra: Princess of Power Magazine” και το “ Masters of the Universe Magazine”


ftsgr_He-Man_02.jpgftsgr_He-Man_03.jpg


Τον Μάιο του 1986 η Star Comics (Marvel) εκδίδει και αυτή το δικό της κόμικς βασισμένο στους ήρωες της σειράς με την ονομασία Masters of the Universe.


ftsgr_He-Man_1_the_coming_of_hordak.jpg


Το 1986 η London Editions κυκλοφόρησε ένα σπέσιαλ τεύχος με τον He-Man και την She-Ra. Την ίδια χρονιά η London Editions κυκλοφόρησε και τον τίτλο She-Ra. Επίσης την ίδια χρονιά κυκλοφόρησε και το “Masters of the Universe Adventure Magazine”.


ftsgr_He-Man_twins_of_power.jpgftsgr_He-Man_1_attack_of_the_batmek.jpgftsgr_He-Man_04.jpg

Το 1987 παίχτηκε η ταινία Masters of the Universe.
ftsgr_He-Man_200px-Masters_of_the_Univer


Πρωταγωνιστές οι Dolh Lundgren (He-man), Frank Langella (Skeletor) και την Courteney Cox (σε βοηθητικό ρόλο). Η ταινία διαδραματίζεται στην Γή στην οποία έφτασαν κατά λάθος ο He-Man και η παρέα του όταν ο Skeletor κατέκτησε την Ετέρνια.
Μέτρια ταινία την οποία την είδα σε βιντεοκασέτα και όχι στον κινηματογράφο. (Δεν γνωρίζω εάν παίχτηκε στους Ελληνικούς κινηματογράφους).
Το 1989 επιχείρησαν να δημιουργήσουν μια συνέχεια της ταινίας, αλλά μιας και δεν υπήρχαν πλέον πολλοί φαν της σειράς έγιναν κάποιες αλλαγές στο σενάριο και έτσι βγήκε με την ονομασία Cyborg με πρωταγωνιστή τον Jean-Claude Van Damme.

Το 1990 προβλήθηκε μία νέα τηλεοπτική σειρά με τον τίτλο The New Adventures of He-Man.


ftsgr_He-Man_NewAdventuresCartoon.jpg


Σε αυτή την σειρά ο He-Man και ο Skeletor μεταφέρονται σε μια μελλοντική εποχή.
Μαζί με την τηλεοπτική σειρά κυκλοφόρησαν και φιγούρες οι οποίες συνοδεύονταν από μίνι κόμικς.

Το 2002 έγινε ένα σουλούπωμα στις φιγούρες και έτσι δημιουργήθηκε μία νέα τηλεοπτική σειρά He-Man and the Masters of the Universe.


ftsgr_He-Man_380px-HemanvsSkeletorPoster


Η MVCreations δημιούργησε και αυτή το δικό της κόμικ.


ftsgr_He-Man_01_ES_CVRW.jpg
Δεν κατάφερα να βρω περισσότερες πληροφορίες για αυτό το κόμικ.

Πηγές:
Wikipedia
He-Man.org
MVCreations

 

==============================================================================

Η παρακάτω προσθήκη/ενσωμάτωση πληροφοριών έγινε από την kabuki

 

Αναλυτικό αφιέρωμα για το σύμπαν του He-Man στο ποστ του BATNICK

 

 

ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΗ
Χήμαν/Skeletor: Βασίλης Καΐλας
Battle Cat/Beast Man/Meer Man/Βασιλιάς Randor/Πολυπρόσωπος: Χρήστος Λεττονός
Teela/Μάγισσα του Grayskull/Evil-Lyn/Βασίλισσα Marlena: Αντιγόνη Γλυκοφρύδη
Πολεμιστής: Νίκος Σκιαδάς
Orko/Stratos/Tri-Klops/Άνθρωπος Σαύρα: Πάρις Θεοφανίδης
Συμμετέχουν: Πέρη Ποράβου, Ασπασία Κράλλη

Σκηνοθετική επιμέλεια: Νίκος Σκιαδάς
Η μεταγλώττιση έγινε στα στούντιο της Audio Visual

(από το greektoons.org)

 

[imdb=tt0126158]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το αφιέρωμα σου φίλε μου είναι πολύ καλό και ενημερωτικό. Συγχαρητήρια και σ'ευχαριστούμε πολύ! (και σόρρυ που καθυστέρησα να απαντήσω)

 

:clap: :clap: :clap:

 

Μια μικρή χιουμοριστική προσθήκη που πέτυχα και είναι κάπως σχετική με το θέμα:

 

Sneaker_He-Man_comicstrip.jpg

 

Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6155 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

που το θυμήθηκες ρε φιλε?μπράβο σου...έπαιζε και στην τηλεόραση στο junior tv άμα θυμάστε...πολύ καλο αλλα ειδικά το επεισόδιο που είναι ουσιαστικά η εισαγωγή του χαρακτήρα τις she-ra ήταν πολύ καλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ανακοινώθηκαν σχέδια για live adaptation της σειράς στη μεγάλη οθόνη. Μπορείτε να δείτε πληροφορίες στο σχετικό thread εδώ.

 

(Να υπενθυμίσω ότι συζήτηση για την ταινία θα πρέπει να γίνεται εκεί και για την animated σειρά εδώ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εύγε, μπράβο, και συγψαρητήρια Φώτη!

Τελικά μου είχαν κάνει δώρο το Χ-μαν μαζί με τον τίγρη σε παιχνίδι ή όχι?

Δε θυμάμαι αλλά θυμάμαι ότι έβλεπα με τις ώρες τη σειρά. Την παλιά όχι την καινούρια για αυτή δεν είχα ιδέα!

Με τη δύναμη του Γρέισκαλ!!!!! Παλιά την έβλεπα με τις ώρες, αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο αργό σαν κινούμενο σχέδιο.

Ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2590
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  16
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6129 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παιδιά και πάλι μπράβο,

 

μας θυμίζετε τα παλιά και πραγματικά νοσταλγώ τις παλιές καλές εποχές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  4104
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5991 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μας θυμίζετε τα παλιά, μπράβο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1383
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  36
  • Reputation:   70
  • Achievement Points:  36
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παλιά την έβλεπα με τις ώρες, αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο αργό σαν κινούμενο σχέδιο.

 

Αν σου φαίνεται αυτό αργό, απλά να πω ότι ο μόνος για να δω τώρα τα Thundercats, είναι να τα δω μέσω PowerDVD σε 2x ταχύτητα. :wow::crying:

 

Πολύ καλό αφιέρωμα πάντως. Ξυπνάει αναμνήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5145
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολυ καλο το αφιερωματακι πραγματι,

 

και να προσθεσω κατι επιπλεον μια που τυχαινει να ειμαι απο τα ατομα που επαιζαν με τις φιγουρες μικρος.Ειχα(παιζει να τις εχω και ακομα αν ψαξω κατι κουτες στην αποθηκη μου) παρα πολλες στην κατοχη μου.Καθε μια λοιπον κυκλοφορουσε με ενα μικρο κομικ που ειχε μια μικρη ιστοριουλα για τον εκαστοτε χαρακτηρα.

 

Αυτη η μικρη επισημανση λοιπον, και πολλα μπραβο για την καλη δουλεια :best:

 

Και ενα μικρο κερασμα μια που απ οτι καταλαβα ειναι το φορουμιακο ποτο... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

και να προσθεσω κατι επιπλεον μια που τυχαινει να ειμαι απο τα ατομα που επαιζαν με τις φιγουρες μικρος.Ειχα(παιζει να τις εχω και ακομα αν ψαξω κατι κουτες στην αποθηκη μου) παρα πολλες στην κατοχη μου.Καθε μια λοιπον κυκλοφορουσε με ενα μικρο κομικ που ειχε μια μικρη ιστοριουλα για τον εκαστοτε χαρακτηρα.

 

Και τι περιμένεις; Βάλε μπρος το σκάνερ και ξεκίνα!!! :)

 

Στην υγειά σου κι εσένα! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Από τις αγαπημένες μου σειρές...Τώρα το ανακάλυψα...Όντως το έπαιζε και η τηλεόραση....Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κανένα DVD ή κανένα κόμικ από τον He-Man????

 

 

Κι εγώ είχα την φιγούρα και την τίγρη.Ο He-Man είχε πίσω σαν αυτό που έχουν οι αναπτύρες και άναβε το στήθος του....Ούτε καν ήξερα ότι το θυμόμουν ακόμα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κομικ και επεισοδια στα αγγλικα μονο υπαρχουνε ολα στανταρ. ;)

 

Μονο μια ταινια εχω βρει στα ελληνικα (μεταγλωτισμενο) οπου ειναι ο He-Man μαζι με την She-ra.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5058

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όλα τα επεισόδια του HE-MAN με αγγλικό audio (ευτυχώς) σε DVD-RIP

 

http://isohunt.com/download/31368231/HE-MAN.torrent

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5328
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τι μας θύμισες τώρα.... Τον λάτρευα τον τίγρη! Κατά ένα μυστήριο τρόπο, πολλές φορές στα ραντεβού μου στην οδοντίατρο έπαιζε He - Man το απογευματάκι! Κόντευα να συνδέσω τροχό με He - Man ! :lol:

 

Ευχαριστούμε για το αφιέρωμα1 :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ειχαν βγει 7 η 8 βιντεοκασετες με 4 η 5 επεισοδεια με υποτιτλους

 

η τωρινη επανεκδοση μεταγλωτισμενη...δεν αξιζει κανεις να την παρακολουθησει διοτι η μεταγλωτιση δεν ειναι πετχημενη σωστα

 

μακαρι να βρισκαμε τις βιντεοκασετες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια που πιάσαμε τα του παρελθόντος να δώσω και εγώ μερικές διευκρινήσεις. Όσον αφορά τη σειρά κινουμένων σχεδίων βγήκαν γύρω στα 150 επεισόδια που έχουν ξεκινήσει να κυκλοφορούν σταδιακά και σε DVD. Στην Ελλάδα κάποιοι κύκλοι παρουσιάστηκαν στην ελληνική τηλεόραση αλλά σε "μικρούς" τηλεοπτικούς σταθμούς, στα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης (το ίδιο έγινε και με το She-Ra: Princess of Power). To The New Adventures of He-Man, δεν το έχουμε δει στην Ελλάδα και νομίζω πως δεν κυκλοφόρησε ούτε σε βιντεοκασσέτα. Όσον αφορά το revival του 2002, η σειρά προβλήθηκε στο Cartoon Network και έβγαλε δύο κύκλους (39 επεισόδια συνολικά). Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα και καλοφτιαγμένη σειρά κινουμένων σχεδίων (τόσο σεναριακά όσο και στον τομέα του animation) που σίγουρα ικανοποιεί τους φίλους των Masters of the Universe και ιδιαίτερα αυτούς που έχουν πρόβλημα με την "ταχύτητα" της σειράς της Filmation. Κάποια επεισόδια είναι ιδιαίτερα καλά, εμφανίζεται η πλειοψηφία των παλιών χαρακτήρων και αρκετοί νέοι και υπάρχει και ένα επεισόδιο με καραμπινάτες αναφορές στην science fiction αισθητική του Jack Kirby. Κατά τη γνώμη μου ο δεύτερος κύκλος της σειράς είναι αισθητά καλύτερος και πιο ενδιαφέρον από τον πρώτο. Στην Ελλάδα, είδαμε στο Alter τα πρώτα 12 περίπου επεισόδια αλλά ποτέ ολόκληρο τον πρώτο κύκλο.

 

Όσον αφορά τα κόμικς της MVCreations δεν γνωρίζω ακριβή αριθμό τευχών που κυκλοφόρησαν (σίγουρα πάνω από δώδεκα) αλλά σίγουρα υπήρχαν προβλήματα μεταξύ της δημιουργικής ομάδας και της Mattel, μιας και οι αναγνώστες ζητούσαν από τους δημιουργούς να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα σχετικά με το origin των χαρακτήρων αλλά και να πειραματιστούν με αυτούς, πράγμα, όμως που σκόνταφτε στον "σκόπελο" των υπευθύνων της Matte οι οποίοι για λόγους franchise δεν επέτρεπαν τίποτα. Συνεπώς τα σενάρια της σειρά ήταν ιδιαίτερα άνευρα. Παράλληλα κυκλοφόρησαν και δύο ή τρία limited series με ποιο ενδιαφέρον το "Icons of Evil", το οποίο εστιάζει στους βασικούς κακούς της ομάδας του Skeletor (συγκεκριμένα στους Beast Man, Mer-Man, Tri-Clops και Trap Jaw, ένα τεύχος για τον καθένα). Η σειρά της MVCreations διακόπηκε απότομα όταν χρωκόπησε η Crossgen της οποίας αποτελούσε μέρος, γεγονός που οδήγησε το He-man.org (το σημαντικότερο forum για τη συγκεκριμένη σειρά παιχνιδιών) να διοργανώσει έρανο για να εξωφληθούν οι απλήρωτοι δημιουργοί (και απ'οτι ξέρω τα κατάφερε).

 

Γενικότερα, πάντως, το revival των Μasters of the Universe το 2002, αν και εμπορικά όχι ιδιαίτερα επιτυχημένο, είχε πολύ ενδιαφέρον και μας χάρισε κάποιες από τις καλύτερες φιγούρες που έχουμε δει ποτέ. Χωρίζεται σε δύο χρονικές περιόδους. Στην πρώτη, οι φιγούρες και όλα τα παρελκόμενα διατείθενται σε καταστήματα παιχνιδιών με στόχο τους πιτσιρικάδες της εποχής αλλά η μέτρια ανατπόκριση δεν επέτρεψε τη βιωσιμότητα της σειράς. Παρόλα αυτά, ο επανασχεδιασμός των χαρακτήρων από την ομάδα των Four Horsemen (επίσης βασικοί συνεργάτες της McFarlane Toys) ήταν -σχεδόν-εξαιρετικός. Το 2006, η σειρά διακόπτεται και συνεχίζεται με άλλη μορφή. Οι νέες φιγούρες (αυτές δηλαδή που δεν κυκλοφόρησαν ως action figures) κυκλοφορούν ως mini-statues (οι fans τα ονομάζουν "staction figures", από το action και το statue) και εδώ οι Four Horsemen δίνουν ρεσιτάλ δημιουργικότητας και παρουσιάζουν εντυπωσιακά αγάλματα με εξαιρετικές λεπτομέριες. Σχεδόν όλα εμφανίστηκαν και στη χώρα μας και κάποια από αυτά μπορείτε ακόμα να τα βρείτε σε τιμές στοκ. Κυκλοφορούν γύρω στα 20 αγαλματάκια και η σειρά διακόπτεται εκ νέου για να δώσει τη θέση της στο, πολλά υποσχόμενο, Massters of the Universe Classics.

Η νέα αυτή σειρά, ξεκίνησε πριν από μερικούς μήνες, απευθύνεται αποκλειστικά σε adult collectors και φιλοδοξεί να παρουσιάσει όλες τις φιγούρες όλων σειρών συν τους χαρακτήρες που δεν είδαμε ποτέ ως action figures. Για μια ακόμη φορά οι Four Horsemen βρίσκονται πίσω από τη δημιουργική ομάδα και δημιουργούν εκσυγχρονισμένες εικόνες της κλασσικής σειράς. Έτσι, οι φιγούρες διατηρούν το βασικό sculpting της δεκαετίας του '80 αλλά με περισσότερα points of articulation και γενικότερα μια πιο σύγχρονη αισθητική. Σε κάποιες από αυτές μάλιστα συνδυάζεται το sclupting των '80s με αυτό του 2002, μα πολύ αρμονικό τρόπο. Η σειρά έχει εξαιρετική επιτυχία και όλες οι φιγούρες (οι οποίες διατίθενται αποκλειστικά από το mattycollector.com, μία νέα φιγούρα κάθε μήνα) εξαντλούνται σχεδόν αμέσως. Χαρακτηριστικά, ο Faker εξαντλήθηκε μέσα σε τρεις ώρες ενώ τη μέρα που διατίθονταν ο Mer-Man το site της εταιρίας "κράσαρε" από τις πολλές ταυτόχρονες παραγγελίες και η εταιρία αναγκάστηκε να διαθέσει τη φιγούρα ξανά σε άλλη ημερομηνία. Προς το παρόν, η Mattel αυξάνει συνεχώς την ποσότητα παραγωγής της (με στόχο να παραμένει κάθε φιγούρα καμιά δεκαπενταριά μέρες προς πώληση) ενώ έχει παρουσιάσει και δύο φιγούρες που εμφανίζονται για πρώτη φορά. Πρόκειται για δύο μορφές απο το παρελθόν, τον King Grayscull (που έχτισε το ομώνυμο κάστρο) και τον ισχυρότερο μάγο της προιστορικής Eternia, τον He-Ro. Μέχρι στιγμής τα πράγματα φαίνονται ιδιαίτερα θετικά για τους φίλους της σειράς και η νέα ταινία που βρίσκεται στα σκαριά αφήνει υποσχέσεις για ένα λαμπρό μέλλον. Αυτά! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

που το θυμήθηκες ρε φιλε?μπράβο σου...έπαιζε και στην τηλεόραση στο junior tv άμα θυμάστε...πολύ καλο αλλα ειδικά το επεισόδιο που είναι ουσιαστικά η εισαγωγή του χαρακτήρα τις she-ra ήταν πολύ καλο

 

Μονο μια ταινια εχω βρει στα ελληνικα (μεταγλωτισμενο) οπου ειναι ο He-Man μαζι με την She-ra.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5058

 

:cheers:

 

Το επεισόδιο που αναφέρει ο φίλος ΠΕΤΡΑΝ παραπάνω, δεν είναι επεισόδιο παρά η κινηματογραφική ταινία κινουμένων σχεδίων που αναφέρει ο Ορέστης. Επίσης να αναφερθεί άλλη μια τηλεταινία που κυκλοφόρησε και στην χώρα μας σε βιντεοκασέτα με τ'όνομα "Χη-Μαν Και Ση-Ρα: Χριστουγεννιάτικη Ιστορία" ("He-Man And She-Ra: A Christmas Special") ('85)! Μάλιστα για κάποια Χριστούγεννα την θυμάμαι να προβάλεται και σε τοπικό κανάλι! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διαφήμιση σε οπισθόφυλλο Μίκυ Μάους!

 

post-13440-13003931612487_thumb.jpg

 

Γιατί είναι ωραίο να ξυπνάμε αναμνήσεις!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  24291
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  376
  • Reputation:   2891
  • Achievement Points:  376
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για τους λάτρεις του He-man και της She-ra:

 

post-24291-0-16704400-1329822996_thumb.jpg

post-24291-0-55975900-1329822808_thumb.jpg

post-24291-0-69536600-1329822943_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαφήμιση σε οπισθόφυλλο Μίκυ Μάους!

 

post-13440-13003931612487_thumb.jpg

 

Γιατί είναι ωραίο να ξυπνάμε αναμνήσεις!

 

:cheers3:

 

Κάπου έχω ένα αρχείο με όλες τις διαφημίσεις της σειράς που παρουσιάστηκαν στα ελληνικά περιοδικά. Για να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24291
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  376
  • Reputation:   2891
  • Achievement Points:  376
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χθες παρέλαβα την Evil-lyn. Είναι πολλή όμορφη και ταιριάζει απόλυτα με τον Skeletor που είχα πάρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χθες παρέλαβα την Evil-lyn. Είναι πολλή όμορφη και ταιριάζει απόλυτα με τον Skeletor που είχα πάρει.

 

Ωραία, δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα που αγοράζει Masters of the Universe Classics. Κάτι είναι και αυτό....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  21
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία, δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα που αγοράζει Masters of the Universe Classics. Κάτι είναι και αυτό....

Είμαστε 3... είσαι συνδρομητής ή χαλάς ακόμα πιο πολλά από δεξιά και αριστερά;

 

Έκανα τη βλακεία να μην θεωρήσω απαραίτητους τους non-filmation χαρακτήρες και τώρα τελικά τα θέλω όλα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

παρτε και την ταινια!!!!

 

http://greek-videozo...-hdrip-mkv.html

 

Το καλό με την ταινία είναι ότι έχεις προετοιμαστεί για τα χειρότερα και τελικά ανακαλύπτεις ότι δεν είναι και τόσο χάλια.

 

Την βρήκα πριν 2-3 χρόνια στο Μοναστηράκι σε βιντεοκασέτα με 1€ και χρειάστηκε να περάσουν 3 δευτερόλεπτα μέχρι να το σκεφτώ να την τσιμπήσω :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25704
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  58
  • Reputation:   204
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είχα αρκετές φιγούρες (δώρα από Αμερική από ξάδερφο), αλλά όταν πήγα στο υπόγειο τους στην NY και είδα το

κάστρο Gray Skull (ή ήταν το Snake Mountain) είχα μείνει μ....ας... το New adventures αποτυχία, όχι όμως το

τελευταίο που έβγαλαν. Κατάφερα να μαζέψω τα τελευταία comic που βασίστηκαν στην τελευταία σειρά.

Τα μόνα που δεν θα πουλήσω από όλες μου τις συλλογές... όλα τα άλλα στο σφυρί.. (πλήν R.A. Salvatore)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχουν fanarts και fanarts. Πάνω από όλα όμως μακράν θα βάλω τον Gerald Parel:

 

post-556-0-05898600-1357521089_thumb.jpgpost-556-0-87896400-1357521108_thumb.jpgpost-556-0-00534500-1357521100_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ δηλαδή ήμουν πολύ τυχερός που βρήκα το HE-MAN Nordor playset ξεχασμένο σε μπακάλικο της επαρχίας και το πηρα....4 ευρω!!!

 

post-13046-0-72530200-1357547775_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

post-10885-0-40392700-1357567501_thumb.jpg(από την εικόνα παραπάνω)

 

ξέρετε ποιός είναι αυτός ο ήρωας...;; μου θυμίζει απίστευτα ένα παιχνίδι που είχα μικρός, ήταν μεγέθους και τύπου "action-man" (όχι action-man).

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι αυτός...! αν και δεν τον ξέρω, δεν τον είχα πετύχει ποτε στο He-man.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Ram Man που είναι ο ορισμός του headbanging:

 

http://he-man.wikia.com/wiki/Ram_Man

 

:P

 

:new:

 

post-556-0-39552500-1386790180_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.