Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΕΣ


ftsgr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Maitena
Σχέδιο:
Maitena
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
5 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
5
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
19.0 x 26.5
Σελίδες:
80
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Mujeres Alteradas
Προέλευση:
Αργεντίνικη
ISBN:
978 960 620 471 5 (1), 978 960 620 475 3 (2), 960 620 488 X (3), 960 620 489 8 (4), 978 960 620 490 6 (5)
Ονομαστική τιμή:
11 €

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

GynekesTrellamenes_0001.jpg  GynekesTrellamenes_0002.jpg  GynekesTrellamenes_0003.jpg  GynekesTrellamenes_0004.jpg  GynekesTrellamenes_0005.jpg

 

Ας βάλουμε κάτι και για τον γυναικείο πληθυσμό (κυρίως αλλά όχι μόνο).

 

Τον Μάιο του 2005 και τον Ιούλιο του 2006 οι εκδόσεις BELL κυκλοφορούν μια συλλογή με τα στριπ της Μαϊτένα Μπουρουνταρένα.

 

80 με 104 σελίδες, μεσαίο μέγεθος, έγχρωμο.

 

Μερικές σελίδες μπορείτε να δείτε εδώ.

 

Το 2009 ακολούθησαν οι Επικίνδυνες Καμπύλες.

---

  • Το μέλος YOSHIMITSU πρόσθεσε ΕΔΩ:

Δείγμα της παραπάνω δουλειάς μπορείτε να πάρετε από ένθετο περιοδικό σε κυριακάτικη εφημερίδα (εάν δεν κάνω λάθος είναι "Το Έθνος").

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ευχαρισούμε για την παρουσίαση Φώτη... :thanks:

 

Δεν ξέρω αλλά κάθε φορά που βλέπω κάποιο τεύχος από την εν λόγο σειρά νιώθω ότι άμα το πάρω θα βγει λίγο πατάτα..! Προς θεού δεν είμαι ούτε μισογύνης ούτε φαλλοκράτης... Δεν λέτε καναδυο λογάκια όσοι το έχετε διαβάσει για το πως σας φάνηκε κτλ... ίσως να μου έκατσε εμένα στραβά...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχω διαβάσει τα 3 πρώτα και έχω και τα άλλα δύο.

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Είχε αρκετά καλά αλλά και αρκετά όχι τόσο καλά.

Αρκετά από αυτά που περιγράφει τα έχω ζήσει οπότε μου φάνηκαν πετυχημένα.

Της κοπέλας μου και μιας θείας της τους άρεσαν τρομερά.

Οπότε βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. κάτσε τώρα να το βάλουμε σε σωστή βάση και να αξιολογήσουμε καλύτερα το θέμα. βαθμολόγησε τα εξής:

 

Sex and the City

Candy-Candy

Heidi

Μανίνα

Κατερίνα

 

:D

 

:beer:

 

ΥΓ ναι έβλεπα Heidi, καλή ήταν. ναι έβλεπα Candy-Candy, καλύτερη από τη Heidi, αλλά πολύ μαυρίλα αδερφάκι μου (ίσως και γι'αυτό να μου άρεσε περισσότερο... :lol:). ναι ενίοτε μειδιάω με το Sex and the City. όχι δεν έχω αγγίξει Μανίνα. όχι δεν έχω αγγίξει Κατερίνα. όχι τίποτε άλλο, να μη λες ότι είναι ερωτήσεις παγίδα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δείγμα της παραπάνω δουλειάς μπορείτε να πάρετε από ένθετο περιοδικό σε κυριακάτικη εφημερίδα (εάν δεν κάνω λάθος είναι "Το Έθνος"). Θα ρίξω μία ματιά γιατί νομίζω ότι έχω κάτι από αυτό και εάν είναι θα σας επισυνάψω κάποιο δείγμα εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΑΑαα..μά'ιστα...

Όση ώρα ασχολιόμουνα με μαυρίλες έχασα το πάρτυ!!!

Όχι ότι νιώθω ικανή να συμμεριστώ το "ευαίσθητο" φύλο, αλλά πάντως η Πάττυ είχε και γ@%%* τις ιστορίες!!

Ακόμα θυμάμαι πως υπό την επήρεια (όχι εππίρεια ή κάτι άλλο, έ germanicus??) των ιστοριών της για χρόνια πολλά πίστευα την καλή(-ύτερη) μου φίλη και γειτόνισσα στο χωριό μας ότι στο τσιμεντένιο πεζούλι που οδηγεί στο σπίτι της είχε θαφτεί ένας ξένος εργάτης, "έπεσε", μου είχε πει, "και δεν μπορούσαν να τον βγάλουν" από το τσιμέντο που χτίζανε, και έμεινε ο άμοιρος θαμμένος μέσα στο τσιμεντένιο χαντάκι εις αεί!!!!..

ναι ναι, κάτι ιστορίες είχαν τότε αυτά τα "θηλυκά" μυαλά..άστα..έτσι έπαθα τη ζημιά,,,

άσε που φυσάει λυσσασμένα πάντα εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλούτσικο είναι βρε παιδιά... :D:D

 

Κι εγώ από την εφημερίδα το γνώρισα... :beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33866
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ παιδιά πήρα τα 3 πρώτα τεύχη και να σας πω την αλήθεια το μετάνιωσα. Είναι πάρα μα πάρα πολύ "κλισεδιάρικα". Το χιούμορ της στηρίζεται σε κλασσικές ατάκες μεταξύ αντρών και γυναικών που τις θεωρώ σε κάποιες περιπτώσεις τουλάχιστον ξεπερασμένες. Βέβαια έχει και ωραία κομμάτια δε λέω. Επίσης ούτε και στην κοπέλα μου άρεσε. Μάλιστα το βρήκε πιο καυστικό για τις γυναίκες παρά για τους άντρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Time 4 some Comix Grill:

 

post-556-0-25003500-1349171686_thumb.jpg

 

Καλημέρα σας. Πάντα ήμουν φαν των κόμικ στριπς. Για την ακρίβεια, εννοώ μια μικρή ιστορία που ξετυλίγεται σε 3-4 ίσως και λίγα παραπάνω καρεδάκια και το αντιστρόφως ανάλογο με το μέγεθος γέλιο που μπορεί να βγει απ' αυτά, βλέπε Αρκάς, μαφάλντα, andy capp (τυχαία παραδείγματα) κλπ. Τα συναντάμε συνήθως αρχικά σε εφημερίδες και περιοδικά και κάποια από αυτά γίνονται άλμπουμς-συλλογές για απλούς κομικσοαναγνώστες, κομικσόφιλους ή/και κομισκοσυλλέκτες (κομικσο-γλωσσοπλάστης).

 

Στο πλαίσιο της κυκλοφορίας, την τρέχουσα εβδομάδα, του νέου άλμπουμ με τίτλο "Επικίνδυνες καμπύλες", σήμερα θα αναφερθώ σε μία από τις αγαπημένες μου συλλογές. Τις "Γυναίκες Tρελαμένες". 5 αλμπουμάκια από τις εκδόσεις Bell. Η δημιουργός είναι γυναίκα -φυσικά- και μας έρχεται από την μακρινή Αργεντινή (γεια σου συμπατριώτισσααα!). Το όνομα αυτής εντυπωσιακό, κατά τη γνώμη μου, σαν τυφώνας όπως και η πένα της... Μαϊτένα Μπουρουνταρένα.

 

post-556-0-97910900-1349171716_thumb.jpg

 

Οι Γυναίκες Τρελαμένες ή αλλιώς Mujeres Alteradas ή Women on the edge (οκ εδώ σταματώ με τις γλώσσες) λατρεύτηκαν από πολλούς αναγνώστες και άντρες και γυναίκες παγκοσμίως. Από τις γυναίκες, τρελαμένες ή μη (υπάρχει αυτό???), το που ανήκω θα το έχετε καταλάβει, κυρίως λόγω του ότι παρουσιάζει τη γυναικεία ύπαρξη στην κουλή καθημερινότητά της με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

post-556-0-00867200-1349171744_thumb.jpg

 

Από τους άντρες, φαντάζομαι, γιατί νομίζουν ότι παραμένουν αμέτοχοι στο γεγονός ότι οι γυναίκες έχουν φτάσει μέσα στην κρίση (και όχι μόνο στα πρόθυρα) και περιμένουν να γελάσουν πολύ. Έλα όμως που τα πάθη είναι...κοινά. Και η καθημερινότητα...ανελέητη.

 

Το σημαντικότερο είναι ότι η δημιουργός έχει ανατρεπτικό χιούμορ και όσο και αν βλέπεις τον εαυτό σου κάπου εκεί μέσα (γιατί θα τον δεις σίγουρα) γελάς τόσο πολύ που ξεχνάς ότι είχες κι εσύ μια παρόμοια...ε χμ...διαταραχή.

 

Για τα σκίτσα της τι να πω? Απλά, έξυπνα και με πολλά χρώματα, γιατί οι γυναίκες είναι ...χρωματιστές από τη ...φύση τους , ξεκινώντας από τα μαλλιά και κατεβαίνοντας.

 

post-556-0-68264000-1349171771_thumb.jpg

 

Όπως ίσως έχετε ψιλιαστεί αυτές που θα έχουν το dejavu (κόλημμα κι αυτό) είναι ηλικίας 30+ (γκουχ γκουχ) γιατί οι ψυχικές και σωματικές "ανασφάλειες" από τότε και μετά γίνονται βουνό (peak). Δεν αναγνωρίζεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη, αρχίζεις και πονάς σε σημεία που δεν ξέρεις οτι υπάρχουν, δεν αντέχεις το ξενύχτι και το ποτό, οι πωλήτριες ρωτάνε με απορία " αυτό? στο νούμερό σας?" και εσυ βρίζεις από μέσα σου γιατί είσαι στη 6η δίαιτα. Σίγουρα σε αυτή την ηλικία έχεις καταλάβει ότι οι γαλάζιοι πρίγκηπες δεν υπάρχουν και αγωνίζεσαι να τα βγάλεις πέρα με το σύμπαν σου, δηλαδή το έτερό σου ήμισυ (είτε υπάρχει είτε όχι, ποιός την ακούει τη μάνα?) τους/τις φίλους/ες σου, τη δουλειά σου και ίσως και τα τέκνα σου.

 

post-556-0-29210200-1349171804_thumb.jpg

 

"Πες μου την ηλικία σου για να σου τι γιατρό βλέπεις: 5 τον παιδίατρο, 10 τον οδοντίατρο, 20 το γυναικολόγο, 30 τον μαιευτήρα, 40 το ψυχίατρο, 50 τον πλαστικό χειρουργό...". "Τι ζηλεύει μια γυναίκα στους άντρες?

Δεν έχουν περίοδο, δε χρειάζεται να κάνουν αποτρίχωση, μπορούν να ανοίγουν τα πιο ζόρικα δοχεία με τα χέρια, μπορούν να κάνουν πιπί οπουδήποτε και κυρίως ...δεν έχουν κυτταρίτιδα". "Έξι πράγματα που μισούν γενικά οι άντρες. Να τους κουβαλάς μαζί στα ψώνια, να πλένεις τα πιάτα μόλις φάτε, να κερδίζεις πιο πολλά, να μη νιώθεις καλά (?), να χρησιμοποιείς το ξυραφάκι τους και να...τους παίρνεις το τηλεκοντρόλ."

 

post-556-0-10309400-1349171843_thumb.jpg

 

Τι? Δεν έχεις μπει ακόμα στο κλάμπ των τρελαμένων? Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απο σποντα περασαν απο τα χερια μου τα 3 πρωτα αλμπουμ,και τα διαβασα.

Ενταξει σιγουρα δεν μας λεει  κατι καινουργιο αλλα μου αρεσαν.Ειναι αληθειες και καταστασεις  που γνωριζουμε,και εχουμε περασει  ολοι, δοσμενες με χιουμορ.

Καλα ηταν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το τέταρτο άλμπουμ παίζει με 60% έκπτωση στην Πολιτεία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΡΕΛΑΜΕΝΕΣ
  • 2 years later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο του τεύχους #04 αντικαταστάθηκε με μεγαλύτερης ανάλυσης και προστέθηκε και το οπισθόφυλλο. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.