Jump to content
  • Announcements

• Valtasar

Το GreekComics ψηφίζει!   02/12/2018

Ψηφίστε τα αγαπημένα σας κόμικς για την χρονιά που πέρασε στην ενότητα ΝΕΑ του GreekComics ή στις δημοσκοπήσεις που φαίνονται καθημερινά στο δεξί μέρος της κεντρικής σελίδας!
Duck

ΚΟΜΙΣΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ [ ερωτήσεις γνωσεων πανω στα κομικς ]

Recommended Posts

Petites Coupures à Shioguni, Florent Chavouet,

1.jpg

Βραβείο Fauve Polar SNCF 2015 στην Ανγκουλέμ :)

:cheers5: 

ΕΤΣΙ! Για να βλέπουμε ποιοι διαβάζουνε τα μπλογκζ και ποιοι βάζουν καρδούλες για να βγούνε από την υποχρέωση :moutra2:

:lol: και όμως... :) ενώ το διάβασα, δεν το συγκράτησα :) (με τέτοιο σχέδιο, τι να συγκρατήσω.... :lol: μόνο η φράση "η γραμματοσειρά θυμίζει Τομεκ" μου έμεινε :)  ) απλώς ξαναέπιασα τα Ανγκουλέμ, αλλά ξεκίνησα από το τέλος... Δλδ Prix des partenaires du festival d'Angoulême (wiki) και από κάτω προς τα πάνω. :)

ok. Πάμε σε ένα ύπουλο :D Αφιερωμένο στον Θρηνωδό :D

178.jpg

Τιντουτο; Πολωνέζικη βίβλος; 

Αυτό είναι ένα ύπουλο :) Αλλά ακόμα και σε αυτό το επίπεδο, ακόμα και μόνο από τα όσα περιέχει αυτή η εικόνα, υπάρχουν μέλη του φόρουμ που μπορεί να τους κάνει κλικ και να το βρούνε :) Όχι εύκολα, αλλά γίνεται ακόμα και τώρα :) (διότι φυσικά εάν δεν βρεθεί σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, θα ρίξω κι άλλα hints/σελίδες/whatever :D )

Εξυπακούεται ότι δεν θα πω τώρα το τι περιέχει η σελίδα που μπορεί να κάνει κλικ σε κάποιους :) 

Τώρα είδα το κάτω αριστερά καρέ: Θεοί από το διάστημα.

ΕΙΣΑΙ ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!! :D:D:D

Ιεμπεμπάιους :) Η διασκευή σε κόμικ των θεωριών του Φον Ντένικεν από 2 Πολωνούς :D Έχουμε δει στην Ελλάδα τα 3 πρώτα τεύχη, εδώ έχουμε σελίδα από το 8ο και τελευταίο τεύχος :) Όπου φαντάζομαι πως είναι προφανές το τι συμβαίνει :) (αυτό ήταν το ύπουλο σκέλος :) να ψάχνεται ο κόσμος για Βίβλους :D )  Τα "υπονοούμενα" ήταν το από Πολωνούς, το Βίβλος με την σκοπιά των θεωριών για εξωγήινους και φυσικότατα εκείνη η τύπισσα στο κάτω αριστερά καρέ που είναι σε όλα τα τεύχη και ευελπιστούσα ότι δεν θα την σταμπάρει κάποιος με τη μια, αλλά θα δοθεί έμφαση στην Έξοδο :D 

Βάζεις λοιπόν! :congrats:

Είναι πάρα πολύ ευαίσθητο θέμα αυτά τα 3 κόμικ. Ελπίζω ότι σε κάποια ανασκαφή θα εμφανιστούν μπροστά μου, προς το παρόν αγνοείται η τύχη τους προς μεγάλη μου απογοήτευση. Μετά τα Αστερίξ τα αγαπημένα μου παιδικά κόμικ (άντε και το Battle of the Planets)

Πάντως υπάρχουν και τα 3 διαθέσιμα, στην πιάτσα...

(εκτός και αν εννοούσες δική σου ανασκαφή, στο σπίτι)...

@Kurdy Malloy Είσαι ο άνθρωπος μου! :love4: Με είχαν εντυπωσιάσει πάρα πολύ όταν τα είχα πιάσει ως πιτσιρικάς :) Διόλου τυχαίο κι όλας το ότι τα έχω σκαναρισμένα (έστω και στα Πολωνικά) από το 2005 :) 

Ε, βάλτα στις αναζητήσεις σου :) Στις απαρχές του φόρουμ, είχε πάει ο Βαλτ (άμα θυμάμαι καλά) από τις εκδόσεις Νότος και είχαμε κονομήσει σκληρόδετα που τους είχαν ξεμείνει!!! :) (νταξ... αυτό το φόρουμ λειτούργησε ως ακρίδα σε πολλά στοκ :D )  

edit και φυσικά ΚΑΙ η Μάχη των Πλανητών :) Ακόμα θυμάμαι την Ειρήνη (κάποια Ειρήνη :) ) στο σχολικό στην Γ Δημοτικού με την οποία ήμουν ερωτευμένος και η οποία έκανε με τόσο εκπληκτικό τρόπο τη φωνή του κακού :) Όπου τσίμπησα τα 15 πρώτα τεύχη μέσω του φόρουμ κάπου στο 2007, αλλά τα δάνεισα στον κολλητό μου, ο οποίος μας αποχαιρέτησε προ 2 ετών και φυσικά δεν μπορώ να πάω στους δικούς του και να τους τα ζητήσω... Περισσότερο μου λείπει ο κολλητός μου...

2 ώρες πριν, archon είπε:

Πάντως υπάρχουν και τα 3 διαθέσιμα, στην πιάτσα...

(εκτός και αν εννοούσες δική σου ανασκαφή, στο σπίτι)...

Δεν ψήνομαι ιδιαίτερα να χρυσοπληρώσω σε αγιογδύτες πράγματα που ενδέχεται να έχω ακόμα να σου πω την αλήθεια.