Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ΟΚ, μιας και κάνεις τόσο όμορφη δουλειά, βάλε και στους δύο πρώτους τόμους τα αντίστοιχα τευχάκια του ΚΟΜΙΞ, το αμέλησες μου φαίνεται... :) Είσαι ωραίος βρε...

 

 

Post 10 ;)

 

Κάποια στιγμή θα τα βάλω όλα και στο πρώτο ποστ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 456
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξέχασα, όμως να αναφέρω κάτι στο προήγούμενο μου post.Ο Τερζόπουλος στα mail του έλεγε πως φέτος θα κυκλοφορήσουν 6 τόμοι της Βιβλιοθήκης και οι 3 και 4 πριν το Πάσχα το οποίο και έγινε.Όποτε αν ισχύουν όλα όσα είπε,οι επόμενοι 2 τόμοι θα κυκλοφορήσουν τους καλοκαιρινούς μήνες και οι μεθεπόμενοι κανονικά τον Σεπτέμβριο.Άρα υπάρχει μια περίπτωση η σειρά να τελιώσει 4 χρόνια νωρίτερα, δηλαδή το 2017.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Φτού! Το 2012 θα έρθει το τέλος.Ρε Τερζό ,εμάς δεν μας σκέφτεσαι ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Γιατί βρε zade, δεν έχεις ποτέ ακούσει για την μετά θάνατον ζωή, ή δεν τα πας καλά με τα Θεία; :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαρτάται, εκεί έχει ευρύχωρες βιβλιοθήκες?

 

 

(το μετά θάνατο ζωή του Αρκά δεν είναι? :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εξαρτάται, εκεί έχει ευρύχωρες βιβλιοθήκες?

 

 

(το μετά θάνατο ζωή του Αρκά δεν είναι? :P)

 

Ναι του Αρκά είναι!!!

 

Για να γυρίσω και πίσω στο θέμα...Όλη μας τη ζωή θα μαζεύουμε τη σειρά?? Δεν πάμε καλά!!! Αντί να βγάλει 4-5 μαζί...Καλά πόσο θέλει για να βγάλουν δύο τομάκια? Από τότε που βγήκαν τα δύο πρώτα μου φάνηκε λες και πέρασε ένας αιώνας... Πάντως δεν με βλέπω να τα αγοράζω σύντομα (λόγω οικονομικής κρίσης κτλ :crying::crying: )...Ελπίζω να μην εξαντληθούν! :thinking:

 

 

(Και σχετικά με αυτό που έγραψα πιο πάνω...το ξεσπασμα "όλη μας τη ζωή θα μαζεύουμε τη σειρά??" ...Χμμ μίλησε το κατάλληλο άτομο..Που μαζεύει τη σειρά της ντε αγκοστίνι με τις φιγούρες! Αν πάει όπως η ιταλική έκδοση, ένας θεός ξέρει πότε θα τελειώσει...)

Αυτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ναι τώρα με την κρίση που έχει ο κόσμος, θα πας εσύ αύριο το πρωί να σκάσεις μία κατοστάρα για τα 5 συγκεκριμένα κόμικς μονοκόμματα (άντε 86€). ΟΚ και εμένα μου αρέσουν και θα τα ήθελα όλα εδώ και τώρα, αλλά δεν μπορώ να αναγνωρίσω ότι έχει την λογική του αυτή η τακτική. Εάν μάλιστα βγάζει τελικά σε τρεις (διπλές) δόσεις ανά χρόνο να είναι ανεκτή η κατάσταση για τον περισσότερο κόσμο. Εδώ το Μίκυ Μυστήριο των 2 ευρώ και 26 τευχών θα χρειαστεί 2 χρόνια, αυτή η σειρά θα μας χαλάσει; Χώρια που αν ήταν μόνο αυτά θα ήταν καλά, αλλά πολλοί μαζεύουν ένα σωρό άλλα πράγματα. Εγώ πλέον έχω μείνει τελικά να την παλεύω μόνο για τα συγκεκριμένα, την βιβλιοθήκη του ιδίου εκδότη και κάνα επίτομο του Αρκά. Α, και τα κουκλάκια της deagostini. Τώρα ο dionik που θα διαβάζει αυτά μου τα σχόλια, θα τα έχει κάνει επάνω του από την χαρά του, γιατί βλέπει ακόμα ένα "εκκολαπτόμενο παπί" αλλά δυστυχώς ξεχνάει ότι δεν περνάει πια η μπογιά μου για την πισίνα. :D Φίλε και εγώ σε δημοτικό κολυμβητήριο πάω το μικρούλι μου (παπάκι).

 

 

Υ.Γ.: εγώ για την ζωή μετά, εννοούσα αυτή του Ιησού Χριστού βρε. :D

Υ.Γ.2: Α, ναι και τώρα που είδα και το αβαταρ σου και τα bone... πότε περιμένουμε το επόμενο bone; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εδώ το Μίκυ Μυστήριο των 2 ευρώ και 26 τευχών θα χρειαστεί 2 χρόνια, αυτή η σειρά θα μας χαλάσει;

 

Offtopic αλλά το Μίκυ Μυστήριο θα χρειαστεί 4 χρόνια για να ολοκληρωθεί, μιας και η σειρά είναι διμηνιαία. Τόσα χρόνια χρειάστηκε και η κανονική κυκλοφορία την πρώτη φορά που εκδόθηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11903
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  343
  • Reputation:   1748
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ναι τώρα με την κρίση που έχει ο κόσμος, θα πας εσύ αύριο το πρωί να σκάσεις μία κατοστάρα για τα 5 συγκεκριμένα κόμικς μονοκόμματα (άντε 86€). ΟΚ και εμένα μου αρέσουν και θα τα ήθελα όλα εδώ και τώρα, αλλά δεν μπορώ να αναγνωρίσω ότι έχει την λογική του αυτή η τακτική. Εάν μάλιστα βγάζει τελικά σε τρεις (διπλές) δόσεις ανά χρόνο να είναι ανεκτή η κατάσταση για τον περισσότερο κόσμο.

 

Αν το δεις από αυτή την πλευρά είναι σωστό...Απο την άλλη όμως ...του ατέλειωτου περίμενε!?

 

 

Χώρια που αν ήταν μόνο αυτά θα ήταν καλά, αλλά πολλοί μαζεύουν ένα σωρό άλλα πράγματα.

 

Ναι..και εγώ ανήκω σε αυτούς... :D

 

Υ.Γ.2: Α, ναι και τώρα που είδα και το αβαταρ σου και τα bone... πότε περιμένουμε το επόμενο bone; :)

 

Χμμ...η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω..(Πάντα τελευταία το μαθαίνω όταν βγαίνουν αυτά που με ενδιαφέρουν) :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Offtopic αλλά το Μίκυ Μυστήριο θα χρειαστεί 4 χρόνια για να ολοκληρωθεί, μιας και η σειρά είναι διμηνιαία. Τόσα χρόνια χρειάστηκε και η κανονική κυκλοφορία την πρώτη φορά που εκδόθηκε.

Σωστός βρε, είχα στο μυαλό μου "άλλα δύο χρόνια" χοντρικά. 4 χρονάκια για κάτι που άνετα θα έβγαινε και σε εβδομαδιαία βάση σε μισό χρόνο, ή με 15ήμερο σε ένα χρόνο. ΓΜΤ... ωστόσο τα Καρλ Μπαρκς ακόμα να τα πάρω, να δούμε πότε θα πέσει το δώρο του Πάσχα να πάω να τα τσιμπήσω. :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δώρο του Πάσχα??????? αχαχαχα :lol: το άλλο με τον τοτό το ξέρεις??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κυκλοφόρησαν οι ΔΥΟ επόμενοι τόμοι :yahoo: ! Αλήθεια λέω, φιλάω σταυρό! Τους είδα σε περίπτερο το μεσημέρι που γυρνούσα σπίτι!

 

edit: δε πιστεύω να με πρόλαβε άλλος...

 

edit2: τόμος 3 τόμος 4

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

edit: δε πιστεύω να με πρόλαβε άλλος...

 

Μπα όχι, είναι δεν είναι καμιά 25αριά posts που μιλάμε γι' αυτούς :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μπα όχι, είναι δεν είναι καμιά 25αριά posts που μιλάμε γι' αυτούς :P

 

Ξεφτίλα έγινες πάλι, επιπόλαιε! Σου χρειαζότανε :prealmad:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Βγήκα το Σάββατο γύρα στην αγορά αναζητώντας τους δύο καινούργιους τόμους της συγκεκριμένης έκδοσης. Ως φανατικός λάτρης των παπιών και του θείου Καρλ δεν μπορούσα να αντισταθώ στην ιδέα να μην τους αγοράσω. Παρόλο λοιπόν οικονομικών δυσχερειών, το γεγονός ότι την πλειοψηφία των ιστοριών τις έχω διαβάσει μέσα από την μηνιαία έκδοση του Κόμιξ αλλά και την σοβαρή πια έλλειψη χώρου, κατάφερα να τους βρω. Μου έκανε εντύπωση ότι στα μεγάλα και κεντρικά βιβλιοπωλεία δεν τους είχαν ακόμη προμηθευτεί. Έτσι, μετά από ώρα αναζήτησης κατέληξα στα σίγουρα, στο Comiconτο οποίο έκανε και μια μικρή έκπτωση σρον κάθε τόμο.

Προσωπικά, διαπιστώνω ότι συνεχίζονται οι παραλείψεις εισαγωγικών κειμένων με τις συνοδευτικές πληροφορίες για αρκετές ιστορίες. Κρίμα!

Αλλά, πρωτίστως πρέπει να χαιρόμαστε επειδή επιτέλους κυκλοφόρησαν οι δύο νέοι τόμοι. Καιρός ήταν! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά εύχομαι να βγει ολοκληρωμένο όλο το έργο, χωρίς να μείνει ούτε στην μέση, ούτε να αφήσουν εκτός κάποιες ιστορίες (πριν το 1950). Ήδη με ανησυχεί το γεγονός πως άρχισαν από 1950, με τις ιστορίες της προηγούμενης δεκαετείας τι θα γίνει; :thinking: Θα βγούν; :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Βασικά, νομίζω ότι και στο εξωτερικό ανάποδα το πήγανε το όλο θέμα (τί ανάποδα δηλαδή, ανάκατα θα έλεγα). Ο ένας και μοναδικός PK έχει ήδη απαντήσει σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα ΕΔΩ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάντως το πρόβλημα του χρωματισμού συνεχίζει να υπάρχει και είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα της έκδοσης αυτής.Ίσως για αυτό και οι τόμοι να είναι τυλιγμένοι σε ζελατίνα,έτσι ώστε το υποψήφιο θύμα (πελάτης) να μην μπορεί να δει ο χρωματισμό 1980 και πιστεύοντας ότι όλα είναι τέλεια στην έκδοση αυτή, την αγοράζει και μέτα ανακαλύπτει ότι πιάστηκε κορόιδο.Ίσως να τα ισοπεδώνω όλα λίγο, αλλά δεν μπορώ να διανοήθω ότι για μια σειρά η οποία αποτελεί ένα μεγάλο εκδοτικό εγχείρημα και το όνειρο κάθε συλλέκτη, γίνεται τέτοια προχειρότητα.Βέβαια παίζουν ρόλο πολλά πράγματα για αυτό και κυρίως η οικονομική κρίση.Άλλα δεν μπορούμε συνέχεια να δικαιολογούμε τα πάντα.Οι ιταλοί που έκδοσαν πρώτοι τη σειρά αυτή ίσως και να δικαιολογούνται.Γιατί τα κάνανε όλα γρήγορα.Την τελίωσαν μέσα σε ένα χρόνο,με τίμη 7,90 € (βέβαια το στυλ τους δεν ήταν σαν βιβλία όπως σε εμάς,αλλά σαν απλό περιοδικό) και για αυτό δικαιολογείται το ότι χρησιμοποιήσαν τόσο απλό χρωματισμό.Πάντως νομίζω ότι τις ιστορίες πρέπει να τις σκανάραν από τα περιοδικά που δημοσιεύτηκαν παλιότερα και να τις βάλαν κατευθείαν στην έκδοση αυτή και σε αυτό οφείλεται ο απλός χρωματισμός.:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Γιατί ρε ; Είδα που ξαναδιαμαρτυρήθηκες για το χρώμα.Εμένα μια χαρά μου φαίνεται ,ταιριάζει κιόλας τόσο στην παλαιότητα όσο και στο ύφος των ιστοριών. Τι ήθελες ; Φωτορεαλισμό σε στυλ Alex Ross ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όχι είναι αλήθεια, ο χρωματισμός πολλές φορές είναι γτπ. Μπορεί να μην φαίνεται με την πρώτη, όμως όντως είναι ένα μειονέκτημα. Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να βγάλω συγκριτικές εικόνες από τους τόμους και από το ΚΟΜΙΞ, υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφορά.

 

Quackmore, στους τόμους αναγράφεται πως η εκτύπωση γίνεται στην Ιταλία, επομένως αυτό ίσως απαντάει την ερώτησή μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

... ώστε το υποψήφιο θύμα (πελάτης) να μην μπορεί να δει ο χρωματισμό 1980 και πιστεύοντας ότι όλα είναι τέλεια στην έκδοση αυτή....

 

Γιατί, τι το κακό έχει ο χρωματισμός του 1980? :thinking:

 

 

...ο χρωματισμός πολλές φορές είναι γτπ. Μπορεί να μην φαίνεται με την πρώτη, όμως όντως είναι ένα μειονέκτημα....

 

Προσωπικά θεωρώ τον χρωματισμό της παρούσας έκδοσης πιο κοντά στο αυθεντικό :best: , τα shading κλπ μπορεί να είναι πιο ελκυστικά για τον νέο αναγνώστη αλλά μια και γνώρισα τα παπιά μέσα από τα Μίκυ Μάους της δεκαετίας του '70 με την μία έγχρωμη - μία μαυρόασπρη σελίδα πάντα η χρήση Η/Υ στα χρώματα μου φαίνεται ακόμη και σήμερα αλόκοτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Ίσως για αυτό και οι τόμοι να είναι τυλιγμένοι σε ζελατίνα,έτσι ώστε το υποψήφιο θύμα (πελάτης) να μην μπορεί να δει ο χρωματισμό 1980 και πιστεύοντας ότι όλα είναι τέλεια στην έκδοση αυτή, την αγοράζει και μέτα ανακαλύπτει ότι πιάστηκε κορόιδο.

 

νομίζω ότι σε όποιο βιβλιοπωλείο και να πας μπορείς να ζητήσεις να αφαιρέσεις τη ζελατίνα για να ρίξεις μαι ματιά αν δεν έχουν ήδη κάποιο ανοιχτό.Δεν θα σου πουν όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αφενός συμφωνώ με αυτό που λέει ο jval περί αυθεντικότητας, χώρια που ακόμα και έτσι όπως είναι για μένα ήταν μία ανακούφιση γιατί μην σου πω ότι περίμενα να είναι τα μισά Α/Μ. Πάντως πιστεύω ότι θα έχανε εάν είχε γίνει επαναχρωματισμός τους με νέες τεχνοτροπίες, βεβαίως από την άλλη δεν έχω δει τις αντίστοιχες ιστορίες στο Κόμιξ για να έχω αντίληψη της διαφοράς και να δω εάν θα μου άρεσαν καλύτερα έτσι. Πάντως, από μία πλευρά όσους αγόραζαν και συλλέγουν το Κόμιξ, είναι ίσως καλύτερα έτσι, καθώς υπάρχει μία διαφοροποίηση δεν δεν αγοράζουν ξανά-μανά το ίδιο ακριβώς πράγμα. Όσο για τις ζελατίνες, αλήθεια έχει τόσο μεγάλη σημασία για εσάς; Δεν θα το αγοράζατε αν το είχατε δει; Θα σταματήσετε τώρα που γνωρίζετε ότι θα είναι αυτής της μορφής;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γιατί, τι το κακό έχει ο χρωματισμός του 1980? :thinking:

 

 

 

 

Προσωπικά θεωρώ τον χρωματισμό της παρούσας έκδοσης πιο κοντά στο αυθεντικό :best: , τα shading κλπ μπορεί να είναι πιο ελκυστικά για τον νέο αναγνώστη αλλά μια και γνώρισα τα παπιά μέσα από τα Μίκυ Μάους της δεκαετίας του '70 με την μία έγχρωμη - μία μαυρόασπρη σελίδα πάντα η χρήση Η/Υ στα χρώματα μου φαίνεται ακόμη και σήμερα αλόκοτη.

 

οχι, οχι, οχι ο quackmore δεν εννοει αυτο νομιζω. Απλα όντως, τόσο στα τελευταια τευχη του ΚΟΜΙΞ όσο και στην ''βιβλιοθηκη μπαρκς'', τα χρώματα ειναι πρόχειρα. δεν ζητησαμε σκιάσεις και πολυπλοκα κολπα με υπολογιστη. απλα η ΕΠΙΛΟΓΗ των χροματων πρεπει να ειναι καλύτερη, όπως ήταν στα παλαιότερα τεύχη του ΚΟΜΙΞ. ισως οταν ο ΡΚ κανει τη συγκριση να φανει καλυτερα. Κιεμενα μου αρεσουν τα ''φλατ'' χρωματα χωρις σκιασεις αλλα τα χρωματα της εκδοσης ειναι λαθος. (ενα απο τα προβληματα ειναι οτι ειναι πολυ φανταχτερα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

οχι, οχι, οχι ο quackmore δεν εννοει αυτο νομιζω. Απλα όντως, τόσο στα τελευταια τευχη του ΚΟΜΙΞ όσο και στην ''βιβλιοθηκη μπαρκς'', τα χρώματα ειναι πρόχειρα. δεν ζητησαμε σκιάσεις και πολυπλοκα κολπα με υπολογιστη. απλα η ΕΠΙΛΟΓΗ των χροματων πρεπει να ειναι καλύτερη, όπως ήταν στα παλαιότερα τεύχη του ΚΟΜΙΞ. ισως οταν ο ΡΚ κανει τη συγκριση να φανει καλυτερα. Κιεμενα μου αρεσουν τα ''φλατ'' χρωματα χωρις σκιασεις αλλα τα χρωματα της εκδοσης ειναι λαθος. (ενα απο τα προβληματα ειναι οτι ειναι πολυ φανταχτερα)

 

Αυτό ακριβώς εννοώ,δεν θέλω να δω κάτι το φαντασμαγορικό ούτε ζητώ πολλά πράγματα, αλλά δεν μπορείς να εκδίδεις μια σειρά αφεριωμένη σε έναν από τους σημαντικότερους σχεδιαστές του κόσμου και να χρησιμοποιείς τα χειρότερα χρώματα.Δεν δείχνει και ωραία.Για παράδειγμα τα ράμφοι των παπιών πολλές φορές δείχνουν πολύ μαύρα,επειδή δεν είναι καλά χρωματισμένα.Επίσης το ότι διαμαρτύρομαι για τα μειονεκτήματα της σειράς και ανέφερα το παράδειγμα με την ζελατίνα, δεν σημαίνει ότι δεν θα συνεχίζω να την αγοράζω.Αλλά θέλω να θέσω το εξής ερώτημα.Εάν δεν είχε το μονοπώλειο ο Τερζόπουλος και υπήρχε και άλλη εκδοτική και εβγάζε τα άπαντα του Μπάρκς με καλύτερο χρωματισμό ποιά θα προτιμούσατε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάντως νομίζω πως υπάρχει μια λάθος αντίληψη πέρι κλασικότητας των ιστοριών,αλλά μπορεί να κάνω και εγώ λάθος.Δεν νομίζω πως μια ιστορία θεωρείται κλασική με κριτήριο των χρωματισμό ή την ποιότητα του χαρτιού,αλλά από το μεράκι που είχε ο σχεδιαστής για να την φτιάξει,την ποιότητα του σεναρίου και φυσικά και του σχεδίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω ξαναγράψει την άποψη μου περί του θέματος και ω ναι θα την ξαναπώ! :D

 

Έχοντας τους 4 τόμους και μην έχοντας επαφή άμεση με το περιοδικό ΚΟΜΙΞ πιστεύω

ότι η προσπάθεια είναι ένας τρόπος για να έρθεις πιο κοντά στον δάσκαλο Μπαρκς,

να δεις ένας μέρος της δουλειάς,όσο αυτό είναι δυνατόν και να μάθεις και πληροφορίες,

θα έλεγα χρήσιμες ή ενδιαφέρουσες αν προτιμάτε.

 

Δε θέλω να ασχοληθώ με θέματα τεχνικά,δε θα κάνω αναλύσεις και τρισδιάστατα γραφήματα όπως στην Αθλητική Κυριακή και φυσικά δεν θα ασχοληθώ με αμφισβητούμενες φάσεις.όχι επειδή δε θέλω,αλλά δεν έχω την εμπειρία που έχουν άλλοι και επομένως οι απόψεις τους είναι πιο ολοκληρωμένες,όπως για παράδειγμα το θέμα των χρωματισμών που τέθηκε! :)

 

Επιμένω να λέω ότι μου αρέσουν οι δέκα αράδες που ακολουθούν κάθε ιστορία,η εισαγωγή που μας δίνει πληροφορίες για τη ζωή και τη σταδιοδρομία του Μπαρκς.Επίσης διαβάζοντας μόνο το περιοδικό Ντόναλντ σε συχνότερη βάση,μου αρέσει να βλέπω τις διαφορές που έχουν οι πρωταγωνιστές στην αρχή της καριέρας τους και στην εξέλιξη τους.Πως δηλαδή έχουν αλλάξει κάποια χαρακτηριστικά τους,η προσωπικότητα τους.

 

Αυτά τα ολίγα και από εμένα...! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12503
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπραβο σας παιδια. Παντα ηθελα να ξερω ποσα τελικα ειχε δημοσιευσει ο αξιαγαπητος Καρλ Μπαρκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12744
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   47
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΤΟΜΟΙ 5 ΚΑΙ 6?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πιο πιθανό αν όλα πάνε καλά, είναι να κυκλοφορήσουν στο διάστημα περίπου μεταξύ 15 Σεπτέμβρη έως τέλη Οκτώβρη...το λέω με κάθε επιφύλαξη αλλά το λογικό είναι να βγουν τότε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.