Μετάβαση στο περιεχόμενο

AGE OF BRONZE [ ERIC SHANOWER ]


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

post-673-1173009895_thumb.jpg 1. Εισαγωγικά
Το Age of Bronze του Eric Shanower είναι μία σειρά κόμικ (το πιο πρόσφατο τεύχος είναι το 27ο συν 2 τεύχη έξτρα) που απεικονίζει το μυθικό κύκλο της τρωικής εκστρατείας ξεκινώντας λίγο πριν την κρίση του Πάρι για το ποια θεά είναι ομορφότερη ανάμεσα σε Ήρα, Αθηνά, Αφροδίτη. Εκδότης του η Image Comics. Ξεκίνησε το 1998 και μέχρι στιγμής δεν έχει ξεκινήσει ακόμη τα γεγονότα της Ιλιάδας (!) Υπολογίζεται να καλύψει 7 τόμους -7Χ10=70 τεύχη και τώρα βρίσκεται στα μέσα του τρίτου. Οι δύο πρώτοι τόμοι έχουν ήδη εκδοθεί αυτοτελώς:
Volume 1: A Thousand Ships (2001, ISBN 1-58240-200-0) τεύχη 1-9
Volume 2: Sacrifice (2004, ISBN 1-58240-360-0) τεύχη 10-19
Το πρώτο έξτρα τεύχος (τεύχος 6β, 1999) ασχολείται με την καταραμένη γενιά των Ατρειδών και το δεύτερο (2002) είναι ένας σύντομος κατάλογος προσώπων και καταγραφή της μεθοδολογίας του Shanower, με απεικονίσεις των Μυκηναϊκών ανακτόρων, πλοίων κλπ.
Ο συγγραφέας τιμήθηκε δύο φορές (2001 και 2003) με το βραβείο Eisner για το συγκεκριμένο έργο και προτάθηκε και για αρκετά ακόμη βραβεία.

2. Περιεχόμενο
Σίγουρα πρόκειται ένα πολύ φιλόδοξο και δύσκολο εγχείρημα. Σε κάθε «ιστορικό» κόμικ το βάρος πέφτει στο που εστιάζει ο καλλιτέχνης: στα ιστορικά/μυθικά γεγονότα, στις προσωπικές του εμμονές ή στην αποδοχή του –όποιου- αναγνωστικού κοινού απευθύνεται το κόμικ. Η ισορροπία ανάμεσα στα τρία είναι πολύ δύσκολη και είναι εξαιρετικά σπάνιο να επιτευχθεί. Στο συγκεκριμένο έργο κύριο μέλημα του συγγραφέα είναι νομίζω η ακριβής αναπαράσταση των γεγονότων παρά το γεγονός ότι δεν αγνοεί τους δύο άλλους παράγοντες που ανέφερα. Ακολουθεί πιστά τα Κύπρια έπη, σειρά επών που γνωρίζουμε σήμερα από εκτεταμένες περιλήψεις μεταγενεστέρων και παρουσίαζαν τα γεγονότα ως την αρχή της Ιλιάδας. Αλλά όχι μόνο αυτά. Κάθε μυθικός κύκλος που σχετίζεται με τα τρωικά περιλαμβάνεται σύντομα ή εκτεταμένα στο έργο και μάλιστα χωρίς μονοτονία στις επιλογές; Άλλοτε μπορεί ν’ ακολουθεί ένα μύθο σύμφωνα με τον Ευριπίδη (Ιφιγένεια εν Αυλίδι) άλλοτε σύμφωνα με τον Σαίξπηρ (Τρωίλος και Χρυσηίδα).
Παρά το ασπρόμαυρο σκίτσο το επίπεδο της σκιτσογράφησης είναι ιδιαίτερα καλό και εντυπωσιακές οι λεπτομέρειες που δείχνουν την πιστή –όσο γίνεται-αναπαράσταση της πραγματικότητας της εποχής του χαλκού. Για το τελευταίο έχουν χρησιμοποιηθεί ποικίλες πηγές: γραπτά κείμενα, προϊόντα ανασκαφών, απεικονίσεις σε αγγεία , πάντα με ακρίβεια και αξιοπιστία. Βέβαια, όταν ένα θέμα είναι «πιασάρικο», δεν το αφήνει. Έτσι η σχέση Αχιλλέα –Πατρόκλου παρουσιάζεται σαφώς ερωτική –τραβηγμένο όπως νομίζω αλλά όχι και αβάσιμο σύμφωνα με το συγγραφέα, που παραθέτει σειρά αρχαίων πηγών για το θέμα (αν και κανείς απ’όσους αναφέρει δεν παίρνει κατηγορηματικά θέση στο ζήτημα). Καλό είναι όποιος διαβάζει το κόμικ να ρίχνει και μια ματιά στην αλληλογραφία του συγγραφέα στο τέλος του τεύχους. Πολλά χρήσιμα στοιχεία υπάρχουν εκεί.
Όλα καλά λοιπόν. Σχεδόν, εκτός από δύο σημεία. Είναι τελικά φτιαγμένο για ένα όχι και τόσο ευρύ κοινό (παρά το γεγονός ότι δεν επιδιώκει κάτι τέτοιο, το αντίθετο μάλιστα) και τραβά πολύ σε μάκρος. Αν δεν επιταχυνθεί η διαδικασία, θα γεράσουμε μέχρι το τέλος (που δεν ξέρουμε αν θα συμπίπτει με αυτό της Ιλιάδας ή θα συνεχίσει παραπέρα –μάλλον το τελευταίο). Ο συνδυασμός των παραγόντων αυτών ίσως υπομονεύσει την εμπορική του βιωσιμότητα. Αλλά και πάλι κανείς δεν ξέρει ….προς το παρόν δείχνει να πηγαίνει καλά και εμπορικά. Σίγουρα δεν θα είχε ποτέ την επιτυχία του Miller (300) αλλά όσον αφορά την πιστότητα αναπαράστασης του περιβάλλοντος ,του χαρακτήρα των ηρώων, των δραματικών (όχι ραμποειδών όμως) συγκρούσεων, είναι μακράν καλύτερο.

Πηγές & Credits
http://age-of-bronze...aob/index.shtml (ιστοτόπος του κόμικ)
http://en.wikipedia....Bronze_(comics) (Η Βίκη)
germanicus19: Μου το ανέφερε και με παρότρυνε να το ψάξω

ΥΓ Ακολουθούν τα εξώφυλλα από τα πρώτα 10 τεύχη συν τα 2 έξτρα, το πρώτο και τελευταίο εξώφυλλο
post-673-1173008210_thumb.jpgpost-673-1173008338_thumb.jpgpost-673-1173008385_thumb.jpgpost-673-1173008441_thumb.jpgpost-673-1173008700_thumb.jpgpost-673-1173008740_thumb.jpgpost-673-1173008826_thumb.jpgpost-673-1173008855_thumb.jpgpost-673-1173008883_thumb.jpg

post-673-1173009342_thumb.jpgpost-673-1173009545_thumb.jpgpost-673-1173009576_thumb.jpg

post-673-1196015418_thumb.jpgpost-673-1227741893_thumb.jpgpost-673-12866515212565_thumb.jpgpost-673-12866515793377_thumb.jpgpost-673-12866520871949_thumb.jpgpost-673-1173009614_thumb.jpg

 

Αφιερωμα στον δημιουργο στο GC ΕΔΩ

 

Επισης απο Eric Shanower :

 

An Accidental Death

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:D χαίρομαι αφάνταστατα που σου άρεσε τόσο! ;) Όντως μιλάμε για ένα κόμικ το οποίο προσπαθεί να αποδώσει "ρεαλιστικά" τα όσα έχουν ειπωθεί μέσα στη λογοτεχνία (μέχρι τον 17ο αιώνα μΧ) πάνω στο θέμα. Με αυτό τον τρόπο λείπουν οι παρεμβάσεις των θεών, ο χρόνος κυλάει φυσιολογικά από τη στιγμή που απάγεται η Ελένη μέχρι να μαζευτούν στην Αυλίδα, υπάρχει ένα συγκεκριμένο story-line που οδηγεί στον τραυματισμό του Φιλοκτήτη κ.α.

 

Δεν είναι φαντεζί όπως οι 300 του Miller αλλά είναι διαμάντι για κάποιον που του αρέσει η ιστορία και αντιμετωπίζει τους αναχρονισμούς και τις παρεκβάσεις από τις πηγές όπως θα αντιδρούσε όλος ο κόσμος άμα έβλεπε remake τη Casablanca με τον "Bogart" να τραβάει laser gun και να διακτινίζει άραβες τρομοκράτες :) (ενίοτε το πετυχαίνουν και δουλεύει καλά μέσα στη πλοκή της ιστορίας... ενίοτε... όπως λέμε η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα)

 

Βγήκαν τα 24+25? δεν το είχα πάρει πρέφα... δεν έχουν κυκλοφορήσει "αλλιώς" ακόμα... Όντως είναι προβληματικό το κάθε πότε βγαίνει τεύχος... Anyhow. Κοιτάζωντας τριγύρω βρήκα μερικά ενδιαφέροντα links, που επισύνναψα ;)

 

:beer: alagt17! :beer:

ageofbronze.txt

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Πολύ ωραία παρουσίαση alagt :clap: :clap:

 

Δεν το έχω διαβάσει αλλά μετά από όλα αυτά που ανέφερες, σίγουρα θα ήθελα να το διαβάσω....

 

Σε ευχαριστώ πολύ :thanks:

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

:update:

 

To τεύχος 26 (τελευταίο εξώφυλλο) στο περίπτ....εε....στο Komics-Live! δηλαδή. Καναδυό τυχεροί από Ούζα μεριά

μπορούν να το αποκτήσουν. Εγώ μαζεύω χρήματα για τους δύο συγκεντρωτικούς τόμους (δείτε στο λινκ με τον ιστοτόπο

του κόμικ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου είχε ξεφύγει αυτή η αξιόλογη παρουσίαση.

Εντύπωση μου κάνει πάντως πώς δεν το έχει φέρει κάποιος εκδότης στα μέρη μας (jemma ? ).

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το πρώτο τεύχος υπάρχει έτοιμο να το κατεβάσετε και να το διαβάσετε στην σελίδα της IMAGE, δωρεάν. Είναι τρομερό στην λεπτομέρεια και στην δουλειά που έριξαν οι δημιουργοί του. Έχω παραγγείλει τον 3ο τόμο και περιμένω να τον διαβάσω. Και μετά θα αγοράσω τους 2 πρώτους. Ανάποδα αρχίζω! Ε!, τον τρίτο βρήκα σε πολύ καλή τιμή και από αυτόν ξεκίνησα. Πάει όμως τόσο αργά 3-4 τεύχη τον χρόνο βγαίνουν? Άμα δηλαδή αποφασίσει να εξσιστορίσει και την Οδύσεια σε κόμικ χαθήκαμε...

 

...απ' τον μεγάλο γαλαξία. Συρκά! Χαθήκαμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

...απ' τον μεγάλο γαλαξία. Συρκά! Χαθήκαμε!

 

λες να χρησιμοποιήσει ΚΑΙ αυτό ως πηγή? :lol:

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2938
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  44
  • Reputation:   107
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και μιας και είστε εδώ, τσεκάρετε και αυτό: http://www.comicdom.gr/interviews.php?id=23&lang=gr

 

(Αν δεν παινέψεις το τσαντίρι σου, κλπ,κλπ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

UPDATE

Και το τεύχος 27. Στα γνωστά στέκια, δουλειά της ομάδας DCP

(Το εξώφυλλο στο αρχικό ποστ)

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Βρήκα στο Πούμπλικ τον 1ο τόμο (τευχή 1-9) και το πήρα βασικά για να κλείσω τα 4 ξενόγλωσσα της προσφοράς.

 

Πρόκειται για ένα απο τα καλύτερα κόμικ που έχω διαβάσει ποτέ! Ξεκίνησα να διαβάσω τις πρώτες σελίδες χτες βράδυ, περισσσότερο για να μπώ στο κλίμα, και δεν το άφησα πρίν τελειώσει! 200+ σελίδες απνευστί! Πραγματικά το απόλαυσα όσο λίγα κόμικς και σε επίπεδο σχεδίου και σε επίπεδο σεναρίου!

 

Είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με την τόσο συχνή και πυκνή κυκλοφορία του, νομίζω ότι είναι "event" που αξίζει να αναφερθεί... το 28 είναι εκεί έξω :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ AGE OF BRONZE ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

 

Μιλάμε φυσικά για τον Eric Shanower, ο οποίος στις 5 Οκτωβρίου θα βρίσκεται στην Αθήνα, προκειμένου να μιλήσει σε διάλεξη που διοργανώνει το American School of Classical Studies of Athens, με τίτλο Graphic Greeks: Ancient Greece in Three Comics Narratives. Ομιλητές θα είναι επίσης ο Απόστολος Δοξιάδης και ο Αλέκος Παπαδάτος, συγγραφέας και σχεδιαστής αντίστοιχα του LOGICOMIX. Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στις 19:00, στο Cotsen Hall, Αναπήρων Πολέμου 9. Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 210 7236313 και στο e-mail: ascsa_info@ascsa.edu.gr

 

πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, το βρήκα στον χάρτη, πώς πάμε εκεί? Μέσω Ευαγγελισμού?

 

post-556-12842463379339_thumb.jpg

 

Έλα να οργανωνόμαστε... :mafia::cool::gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ καλή φάση! Ας ελπίσουμε να υπάρχει και δυνατότητα υπογραφών και σκιτσαρίσματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να δω ποιον θα χώσω να μου πάρει υπογραφές... :thinking:

 

...ίσως τον δελεάσω με κάποιο κόμικ του '67. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εγω ρε φίλε. Χωρίς τίποτα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κρίμα και ήθελα να σου χαρίσω την 4η εμφάνιση του Iron Man στο Tales of Suspense σε Very Good κατάσταση... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κρίμα και ήθελα να σου χαρίσω την 4η εμφάνιση του Iron Man στο Tales of Suspense σε Very Good κατάσταση... :valtnino:

 

Αν παρόλα αυτά σου περισσεύει μπορείς να το δώσεις σε μένα!!! :D

 

Υπογραφούλα για μένα; Ποιος θα μπορέσει να πάρει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έστειλα e-mail που δεν απαντήθηκε ακόμη.

 

Τηλεφωνικά δεν πήρα πάλι κάποια απάντηση. Η γραμματέας δε γνώριζε τίποτα απολύτως. "Εμείς απλά επινοικιάζουμε το χώρο". Λεπτομέριες δεν είχε να μου πει. "Ίσως αν ακολουθήσει δεξίωση να μπορέσετε να έρθετε σε επικοινωνία με τον συγγραφέα".

 

Νομίζω καταλαβαίνετε όλοι σας τι με ενδιέφερε. pray.gif

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Με την ευκαιρία και τα τελευταία εξώφυλλα. Αλλά πολύ αργά πάει βρε παιδιά...νέος ήμουν και γέρασα και στα μισά δεν έφτασε καλά καλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ευχαριστώ Αντρέα για την εξυπηρέτηση. Μόλις πήρα στα χέρια μου τα ενυπόγραφα tpb ΚΑΙ με σκίτσο του!

Ευχαριστώ Γιώργο και για το αντίτυπο του Πέρου Ρονταν.

 

efxaristo.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετική παρουσίαση για ένα από τα καλύτερα κόμικ που έχω διαβάσει!

:respect::thanks:

Δυο επιπλέον παρατηρήσεις: Ο συγγραφέας χρησιμοποιεί, επί το πλείστον, τα ελληνικά ονόματα των ηρώων και όχι τα εκλατινισμένα (πχ Odysseus αντί για Ulisses. Το δεύτερο στοιχείο είναι ότι στην Ιλιάδα υπάρχει η εξής ιδιαιτερότητα: όλοι οι χαρακτήρες που εμφανίζονται κατονομάζονται. Ακόμα κι ένας σκλάβος ή ένας πολεμιστής που θα εμφανιστεί για μια φορά στο έργο, θα αναφερθεί με το όνομά του (οφείλω ένα ευχαριστώ στο φίλο fotisk, που με μια άλλη αφορμή, μου ανέφερε αυτό το χαρακτηριστικό). Έτσι και ο Shanaower, ακολουθεί αυτή την τακτική και χαρακτήρες που εμφανίζονται μόνο σε ένα ή δύο πάνελ, αναφέρονται ονομαστικά.

Φυσικά είναι εντυπωσιακή και η απόλυτη απουσία των θεών, που κατά τη γνώμη μου, κάνει την ιστορία πολύ πιο άμεση και ανθρώπινη, αν και της αφαιρεί τον 'υπερανθρώπινο' χαρακτήρα της. Αλλά και η έρευνα του Shanaower είναι εντυπωσιακά εκτεταμένη και μας πιάνει και αδιάβαστους, ορσιμένες φορές. Όταν πχ στο τέλος του πρώτου τόμου, τα ελληνικά πλοία ξεκινάνε για την Τροία, αναρωτιόμαστε γιατί δεν αναφέρεται η θυσία της Ιφιγένειας, αλλά αποδεικνύεται ότι δεν έχουμε διαβάσει καλά την ιστορία. Τουλάχιστον, με μένα αυτό συνέβηκε.

Και τώρα η ώρα του σκάνερ (τι άλλο περιμένατε από εμένα ;). Ποστάρω σκαναρισμένο τον επίλογο του συγγραφέα από τον πρώτο τόμο. Ίσως να έχει ίδιο ή παρόμοιο υλικό με το λινκ του κόμικ που παρατίθεται, οπότε ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά το λινκ το δοκίμασα πριν από λίγο και δεν λειτουργούσε.

 

Age of Bronze 1.jpg Age of Bronze 2.jpg Age of Bronze 3.jpg Age of Bronze 4.jpg

 

Age of Bronze 5.jpg Age of Bronze 6.jpg Age of Bronze 7.jpg

 

Και φυσικά εκφράζω και την απορία μου, πώς και αυτό το κόμικ δεν έχει μεταφραστεί ακόμα στα ελληνικά. Προφανώς επειδή δεν είναι για όλους, όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενα ποστ, αλλά ακόμα κι έτσι, είναι ελαφρώς σκανδαλώδες, αν το καλοσκεφτεί κανείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  263
  • Reputation:   1129
  • Achievement Points:  263
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Κακώς έχω να προσθέσω! ΠΡΕΠΕΙ να μεταφρεαστεί σε κάποια φάση αν και στην τελική δεν ξέρω πόση εντύπωση θα κάνει στο ευρύ κοινό. Σε εμένα πάντως όταν το πρωτόπιασα στα χέρια μου μιας και Ηλιάδες-Οδύσσειες τις έχω ξεσκίσει και από μικρή ηλικία, ήταν μια φρέσκια ανάσα. Επιτέλους είδα σε ορισμένες φάσεις αυτό που πάντα σκεφτόμουν ή πολλές φορές αναρωτιόμουν γιατί δεν το έχει κάνει κανένας. Σχεδόν ελεύθερη μετάφραση σε ορισμένα θέματα. Να σκέφτεσαι τους χαρακτήρες να μιλάνε casually αλλά και πως θα ήταν αν όντως μίλαγαν σοβαρά εκείνη την ώρα... Εξαιρετικό!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μετά από 6 χρόνια ο δημιουργός αποφασίζει να συνεχίσει τη σειρά. Με εξαμηνιαία τεύχη! Έγχρωμα, αλλά μόνο ψηφιακά.

 

“Starting with Issue #34 in January 2019, Age of Bronze will be on a schedule of two issues a year,” said Shanower. “The issues will be full-color from now on and digital only. The graphic novel collections will continue in print and in color.”

 

Θα εκδόσει και τα προηγούμενα tpbs με χρώμα. Όπως σχολιάζει θα εκδοθούν και ψηφιακά και έντυπα. Οι σελίδες είναι υπέροχες.

 

aob02p19-color-forpublicity-lores.thumb.jpg.a297dbfa7b627ccffc266fb3fa8d5484.jpgaob05p19-color-forpublicity-lores.thumb.jpg.88f5eab38fec7ada821d140a2613d93f.jpgaob09p05-color-forpublicity-lores.thumb.jpg.99bbafa29f8ec7f41231185fa87aeab1.jpg

 

 

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και πριν την διακόψει, ένα με δύο τεύχη είχε καταλήξει να βγάζει, οπότε σε αυτό το θέμα δεν αλλάζει κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και αφου ειχαν αναστησει το θεμα ηδη πριν δυο χρονια  ας γραψω και εγω δυο λογια αφου το διαβασα προσφατα.  Ηταν στα ρανταρ πολυ καιρο και δεν ειχα βρει χρονο. Τελικα βρηκα και δεν το μετανιωσα καθολου καθως προκειται για μια πολυ δυνατη δουλεια τοσο σε σχεδιο οσο και σεναριο.  Τους 2 πρωτους τομους  τους διαβασα εγχρωμους μαλιστα και πραγματικα οπτικα το κομικ ειναι εξαιρετικο.  Αλλα νομιζω η δυναμη του ειναι στο σεναριο που ο δημιουργος εχει κανει απιστευτη δουλεια και εχει ψαξει πολυ βιβλιογραφια για να μας δωσει αυτο το αποτελεσμα.  Το μονο κακο ειναι οτι μαλλον θελει καμια 20αρια χρονια μεχρι να ολοκληρωθει! Αλλα οσο διαβασα μεχρι τωρα πραγματικα αξιζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.