Μετάβαση στο περιεχόμενο

3α ΓΕΝΕΘΛΙΑ GreekComics [ Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2009 ]


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

1η Οκτωβρίου 2006 άνοιξε το GreekComics.gr τις πόρτες του στο ελληνικό κοινό. :dance:

Μια μικρή ομάδα έφτιαξε ένα μικρό διαδικτυακό στέκι για τους απανταχού λάτρεις της 9ης τέχνης. Ο σπόρος έπεσε στο χώμα, βρήκε τροφή και ρίζωσε. Σύντομα διαπιστώθηκε ότι υπάρχουν πολλοί σαν αυτή την πρώτη ομάδα. Η παρέα μεγάλωσε, διασκέδαζε αλλά άρχισε να παράγει και έργο πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα.

Με κοινό στόχο την διασκέδαση, με απαράβατο κανόνα την πολιτισμένη συμπεριφορά, με κοινή αγάπη τα κόμικς, με μεγάλο κοινό όραμα, την εδραίωση των κόμικς στην Ελλάδα, η Κοινότητα γιγαντώθηκε, άρχισε να εδραιώνεται, δημιούργησε την Λέσχη Φίλων Κόμικς και προχωράει ακάθεκτη μακρυά από σκοπιμότητες/συμφέροντα/ταμπέλες.

Η πελώρια προσπάθεια της έκδοσης του ΣΤΟΡΜ, της καλύτερης και μεγαλύτερης συλλεκτικής έκδοσης στην Ελλάδα(και όχι μόνο) έφτασε τον 9ο τόμο και σύντομα θα ολοκληρωθεί, μπαίνοντας στην Ιστορία των Κόμικς.

 

Φτάσαμε λοιπόν στα γενέθλια των τριών χρόνων, ζωντανοί, ικανοποιημένοι και πιό ενεργητικοί από ποτέ. Αντί να υπάρξει κορεσμός και κούραση, η ομάδα είναι γεμάτη ζωντάνια με άπειρα σχέδια για το μέλλον, ενωμένη, δυνατή και με το χαμόγελο στα χείλη.

 

Προσωπικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την χαρά και την φιλία που μου δίνετε και να ευχηθώ να είμαστε μαζί ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ !!

 

Φέτος θα γιορτάσουμε τα γενέθλιά μας στην έδρα μας, στην ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΚΟΜΙΚΣ (Αγίας Ειρήνης 5, Μοναστηράκι) στις 8 το βράδυ, το Σάββατο 10 Οκτωβρίου. Είσαστε όλοι προσκαλεσμένοι, να κόψουμε την τούρτα μας, να βραβεύσουμε το καλύτερο μέλος της χρονιάς που μας πέρασε (MOY 2009) και να διασκεδάσουμε !!!

 

Σας περιμένουμε όλους και όλες με την παρέα σας !!

 

:birthday::party2:

 

:valt::cheers3::dance::beer::party::party3::party4::cheers5:

 

:dimis::dimis::dimis2::dimis3:

  • Like 48
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κανονίστε τις δουλειές σας, τα ραντεβού σας, κλείστε εισιτήρια για πλοία/τραίνα/αεροπλάνα, φέρτε φίλους/συγγενείς/γατιά/σκυλιά (παπιά μη φέρετε, έχουμε :P). Δεν υπάρχει δικαιολογία για να μην έρθετε στα γενέθλια του φόρουμ, ειδικά τώρα που τα γιορτάζουμε στο δικό μας χώρο! :)

 

Υγ. Όποιος δεν έρθει, θα φάει ban. Ελπίζω αυτό να είναι καλό επιχείρημα... :D

 

 

:beer::beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(παπιά μη φέρετε, έχουμε :P)

 

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

να θυμηθώ να φέρω το δίκαννο απτο χωριό

 

:cheers5:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα σου φέρω το δικό μου. :gun2:

 

duck-hunt.jpg

 

 

:beer: :beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5763
  • Group:  Members
  • Topic Count:  37
  • Content Count:  110
  • Reputation:   804
  • Achievement Points:  110
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χρόνια Πολλάάάάάά!

Κρατήστε μου ένα κομμάτι τούρτα το Σάββατο! Θα τα π(ι)ούμε εκεί!

:yahoo:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8919
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  221
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  221
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υπάρχει δικαιολογία για να μην έρθετε στα γενέθλια του φόρουμ, ειδικά τώρα που τα γιορτάζουμε στο δικό μας χώρο! :)

 

Υγ. Όποιος δεν έρθει, θα φάει ban. Ελπίζω αυτό να είναι καλό επιχείρημα... :D

 

 

:beer::beer:

 

Να ρωτήσω, η καινούρια γρίπη είναι καλή δικαιολογία?? :lol:

 

Χρόνια μας πολλά! :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λογικά θα βρίσκομαι Αθήνα εκείνες τις μέρες, οπότε θα τιμήσω την εκδήλωση και με την φυσική μου παρουσία -όπα ρε μεγάλε. Τέλεια! :cheers3:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Καθιστώ την ΔΟ υπεύθυνη, υπό την απειλή πρότασης δυσπιστίας, για την αποστολή ερμητικώς κλειστών δοχείων στην επαρχία με τούρτα και μεζέδες! Ως πότε στην Αθήνα θα τρώτε και θα πίνετε και σε μας θα δείχνετε φωτογραφίες; Το παράρτημα Ρεθύμνου της ΛΕΦΙΚ δεν θα ανεχτεί άλλο αυτή την κατάσταση!

Τουλάχιστον κάποιος να κρατάει αυτόν τον άθλιο ρωτατικανωοτανδενμεβλεπουν μακρυά από την Σταματία!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δηλαδή να διαγράψω όλες τις φωτογραφίες από το fb με μένα και τη Σταματία σε απόσταση μικρότερη του μέτρου;Ε τότε πώς να παρευρεθώ στην εκδήλωση; Ποιος είμαι, ο Ομπάμα να σας ευχηθώ από video-wall? :thinking:

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4049
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  84
  • Reputation:   137
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ευκαιρία να τα πούμε και από κοντά και να γιορτάσουμε!!

:cheers3:

 

 

ας ελπίσουμε ότι δε θα χτυπήσει καμιά γουρονογρίππη!! :lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  232
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  232
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ωραια, θα βρεθουμε για αλλη μια φορα, θα δωσω και moi το παρων...

Εχω και κάποιες σημαντικές ερωτησεις:

Η τουρτα θα ειναι παγωτο ;

Μέσα απο την τούρτα, θα βγεί κοπελιά για να χορέψει (DJO κάτι τέτοια μου έλεγες) ;

Θέλετε να κανουμε καμια κληρωσουλα, απο τα ατομα που θα ερθούμε; Ξερετε, με δωράκια και τέτοια...

Ποιόν διάσημο καλλιτέχνη θα φέρουμε για να μας τραγουδίσει το

Αυτά απο εμένα...

 

 

 

Υ.Γ.

Προσφέρομαι για να τραγουδίσω instrumental κομματια......δωρεαν.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να θυμηθώ να είμαι το Σάββατο στο Μοναστηράκι - αφού θα έχει κλείσει η αγορά. :lol:

Να θυμηθώ να βάλω την καλή μου διάθεση - και να την δω να μεταμορφώνεται στην καλύτερη. :dance3:

Να θυμηθώ να κάνω λίστα με το τι έχω να πάρω από ποιόν - και να θυμηθώ να τα πάρω τελικά. :gnews:

Να θυμηθώ να μην φορτίσω τη φωτογραφική - για να μπορώ να κυκλοφορώ με ελέυθερα χέρια :poke2:

Να θυμηθώ να μην βάλω βαθειά το μαχαίρι στην τούρτα - ποτέ δεν ξέρεις ποιός μπορεί να είναι μέσα. :toyrta:

Να θυμηθώ να φέρω το Κότον Κιντ του Αντρέα και τα όπλα από το TF του Ντζο - και να τους τα δώσω! :fiou:

Να θυμηθώ να μην φάω από το φαγητό του germ - πολύ κούραση η duck season :chicken:

Να θυμηθώ να μην κανονίσω τίποτα για την Κυριακή το πρωί - γιατί σιγά μην πάω :cheers5:

 

:Anniversary:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ... ευτυχώς που έχουμε και τον Χρήστο να μας θυμίζει ότι η εβδομάδα περνάει γρήγορα και πάντα το Π(απόγευμα)ΣΚ(ολημερίς) έχουμε την καλύτερη διάθεση. :dj:

Ευτυχώς μάλιστα που αντίθετα από ότι λέει, θα έχει φορτίσει την μηχανή του και θα βάλει τα μηχανικά χέρια που πήρε από τον Doctorα για να έχει και ελεύθερα τα δικά του για την μάσα. :turkey:

Όσοι αμετανόητοι γλυκατζήδες, ακούστε τον άνθρωπο τί είπε για την τούρτα, μην τυχόν και έχει μέσα καμία αιθέρια ύπαρξη και την "φάμε" λάχανο, είναι κρίμα. :oops:

Το προτελευταίο σχόλιο καλό θα ήταν να το κάνουμε αφίσα και να το τοιχοκολλήσουμε (συνοδεία με φωτογραφία) για να ξέρουν οι νέοι φίλοι που θα ερθουν, μην έχουμε κανά απρόοπτο. :D

Για το τελευταίο απλά να πω, ότι ακόμα και εάν έχεις κοιμηθεί 20ώρες σερί όλοι ξέρουμε ότι πάντα την Κυριακή για κάποιον ανεξήγητο λόγο το πάπλωμα είναι πιο βαρύ άρα τα πρωινά της μένουν κενά εκδηλώσεων. ;)

Δεν έχω να πάρω κάτι, αλλά αν μου φέρει κανείς σας κάτι καλό δεν θα πω όχι. Από την άλλη εάν θέλετε κάτι από μένα, πείτε μου να ξέρω πόσες φωτογραφίες μου με αυτόγραφα να φέρω. :nek:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Λόγω στρατού έχω χάσει πολλές εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στη λέσχη μας, κατι που με στεναχωρούσε αρκετά. Ευτυχώς σιγά σιγά οι υποχρεώσεις μου τελειώνουν, και εννοείται ότι το Σάββατο θα είμαι κι εγώ παρών για να γιορτάσουμε όλοι μαζί τα 3 χρόνια της κοινότητας που μας έχει προσφέρει τόσες χαρές. Τα λέμε εκεί.

 

:dance:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ποιός σε προσκάλεσε ρε βίσμα? να πας να υπηρετήσεις τη θητεία σου! τη μαμά πατρίδα! τον παππού λαό! τη θεία από το Σικάγο και τα αγέροχα βουνά του έθνους!!!

 

:ego:

 

παρακαλώ να τυπωθούνε *άμεσα* ονομαστικές προσκλήσεις!

 

και να φροντίσουν οι υπεύθυνοι για τις κυνηγετικές άδειες. Μη μπει κανένας αγροφύλακας/θηρονόμος και μας πει ότι δεν έχουν διεκπεραιωθεί οι κατάλληλες γραφειοκρατικές διαδικασίες για το κυνήγι της πάπιας!!!

 

 

:cheers5:

 

ΥΓ "τη θεία από το Σικάγο".... ζιγκολό τον έκανα τον άνθρωπο.... :D

ΥΓ2 αλλά σε δεύτερη σκέψη, το έθνος πάσχει από υπογεννητικότητα! το ασφαλιστικό ετοιμάζεται να καταρρεύσει! η Κλάραμπελ κρούει τον κώδωνα της!!!!!

ΥΓ3 ΈΞΩ ΟΙ ΘΗΡΟΝΟΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΣΧΗ!!!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ είμαι σχεδόν στην ίδια κατάσταση με το βίσμα τον Ίωνα,μόνο που ελέω σκηνακίων και άλλων όμορφων πραγμάτων δε θα μπορέσω να είμαι Αθήνα και στη γιορτή. :crying:

 

Πάντως εύχομαι ολόψυχα να περάσετε καταπληκτικά :dance: και να κρατήσετε και κάτι για εμένα :beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρία χρόνια GreekComics

 

...και το ταξίδι συνεχίζεται...

 

 

Εικόνες σιωπηλές, ακίνητες πάνω στο χαρτί, που κάτι μαγικό τις κάνει να αποκτούν φωνή, να τραγουδάνε, να βγάζουν μουσικές πρωτάκουστες, να φωνάζουν, να μαλώνουν, να ερωτεύονται…

Κόμικς.

Από τη σιωπή στο δωμάτιο του αναγνώστη, που χάνεται μέσα σε αυτόν τον παράξενο συνδυασμό λόγου και εικόνας και παίρνει το δρόμο για το προσωπικό του ταξίδι, στην οθόνη του υπολογιστή και το διαδίκτυο. Στο GreekComics, το μεγαλύτερο και πιο ενημερωμένο forum για τα κόμικς στην Ελλάδα. Στον «Παράδεισο των κόμικς», όπου αναγνώστες και δημιουργοί γίνονται ένα, ανάμεσα σε χιλιάδες ασπρόμαυρα και έγχρωμα σκίτσα, σε κινούμενα σχέδια, σε εξειδικευμένα αφιερώματα, σε φιγούρες ηρώων, σε σπάνια αντίτυπα, σε ιδιαίτερες παρουσιάσεις δημιουργών, σε δικές του συλλεκτικές εκδόσεις, σε δικό του χώρο εκτός διαδικτύου, στη Λέσχη Φίλων Κόμικς. Μα είναι ποτέ δυνατόν, να λείπει κάτι από τον «Παράδεισο»; Και βέβαια όχι. Τα πάνω από 5.000 μέλη του είναι η απόδειξη ότι τα κόμικς είναι συμμετοχή και επαφή, είναι επικοινωνία και γιορτή, που αναδεικνύει τη δύναμη αυτής της αιωνόβιας, αλλά πάντα νεαρής τέχνης.

 

Φέτος κλείνουμε τα 3 χρόνια της ύπαρξής μας. Και το γιορτάζουμε. Και θα το γιορτάσουμε τόσο δυνατά και ηχηρά, όπως είναι οι ήχοι των καρέ και τα εκρηκτικά χρώματα των εικόνων, που τόσο αγαπάμε. Και σας καλούμε όλους στη γιορτή μας. Και εσάς που αγαπάτε την 9η τέχνη όπως εμείς, αλλά και όλους εσάς, που θα θέλαμε πολύ, να ταξιδέψετε μαζί της.

 

Για αυτά τα τρία δημιουργικά χρόνια επτά φίλοι μας δημιουργοί έδειξαν με τον δικό τους τρόπο την αγάπη τους για το GreekComics. Τα έργα τους τυπώθηκαν σε 20 αριθμημένα και υπογεγραμμένα αντίτυπα και θα πωληθούν προς 10 ευρώ το ένα, για να θυμόμαστε όλοι αυτή τη σημαντική χρονιά. Γιατί τρία χρόνια δημιουργίας, προσφοράς, αγάπης, πάθους και έρωτα, για αυτά τα παιχνιδιάρικα καρέ που τραγουδάνε, δεν είναι λίγο.

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ Σπύρο Δερβενιώτη, Soloup, Θανάση Πέτρου, Κώστα Φραγκιαδάκη, Γιάννη Ρουμπούλια, Χρήστο Μακροζαχόπουλε, Βασίλη Φωτσεινέ για την αγάπη σας.

 

:cheers3:

 

post-2393-0-00447700-1327167253_thumb.jpg post-2393-0-70584400-1327167359_thumb.jpg post-2393-0-73555000-1327167297_thumb.jpg post-2393-0-88019000-1327167265_thumb.jpg post-2393-0-96079800-1327167323_thumb.jpg post-2393-0-09070700-1327167273_thumb.jpg post-2393-0-40169700-1327167335_thumb.jpg

  • Like 28
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δημοσίευση απο το σημερινό τεύχος του "9" για τα γενέθλια του φόρουμ!

 

post-2818-125516806205_thumb.jpg

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Να περάσετε καλά και να το γλεντήσετε δεόντως! Σας (μας) αξίζει! Η σκέψη μου θα ενεδρεύει κάπου εκεί. Και για να φάω και να πιω νοερώς και για να προσέχω αυτόν τον άχρηστο ρώταγιατιεπιμενωάσκοπα και, κυρίως γιατί χαίρομαι μαζί σας αυτή την υπέροχη παρέα! :cheers3::valtnino::beer::clap2:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να έρθω απόψε...ετυχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα.....ελπίζω να περάσετε καλά και να δωσετε το εναυσμα της έναρξης για την 4η χρονιά του GC......θα επανορθώσω σύντομα με κάποια δωρεά για τη λέσχη.......καλή διασκέδαση σε όλους!!!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!! :birthday::toyrta::gift::party4::party2::cheers5::dance2::flowers7:

Μακάρι να μπορούσα να ερθω στα γεννέθλια αλλά τουλάχιστον θα παρηγορηθώ με τις φωτογραφίες που θα βάλετε :D

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

ΓΙΑ ΤΑ 3α ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ GREEKCOMICS

 

Κατ΄ αρχήν τα συγχαρητήριά μου στους : zoo, erma jaguar και dionik, που ανεδείχθησαν ως οι τρεις πρώτοι στην ψηφοφορία για το μέλος του έτους και ειδικότερα στον πρωτεύσαντα zoo.

 

Καθένας τους πρόσφερε τα καλύτερα στον οργανωτικό τομέα ή στον τομέα των παρουσιάσεων του φόρουμ!

:rainbow: :congrats:

 

Οι χάρτινοι ήρωες γιορτάζουν απόψε! Κρεμασμένοι στους τοίχους της Λέσχης θάθελαν να έχουν τη δύναμη να δραπετεύσουν και να χαρούν ανάμεσα στους παρευρισκόμενους, αφού αυτοί είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές της βραδιάς. Ζουν για δεκαετίες μέσα στα χάρτινα σπίτια τους, πολλοί απ΄ αυτούς πέρασαν κακουχίες μέσα σε σκοτεινές ανήλιαγες αποθήκες, βρέθηκαν πεταγμένοι και στοιβαγμένοι σε γωνιές πρακτορείων , κάποιοι τυχεροί ένοιωσαν ζεστά παιδικά χέρια να τους κρατούν με αγάπη και είδαν από κοντά τα αθώα μάτια τους να λάμπουν.

Θάθελαν κι αυτοί να πουν ένα ευχαριστώ, που χάριν σε μας συνεχίζουν να υπάρχουν, όμως ο κόσμος τους είναι διαφορετικός από το δικό μας ! Είναι δισδιάστατος!

Όλοι εμείς τους ευχαριστούμε που υπάρχουν και μας χαρίζουν όμορφες στιγμές και συγκινήσεις!

Τις ευχαριστίες μου και σ΄ όλους αυτούς που πίσω από τη βιτρίνα εργάζονται για το στήσιμο του υπέροχου αυτού σκηνικού!

 

Να περάσετε καλά όλοι απόψε!

 

:birthday::cheers5:

 

vaios/10-10-2009

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μια πολύ όμορφη και ζεστή βραδιά GC. Επειδή μόλις ξύπνησα δεν θα γράψω άλλα...

Περισσότερα, περιγραφές και φωτογραφίες, στο άμεσο μέλλον (ελπίζω εντός 2 ημερών :P) ;)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θαυμάσια βραδυά για την οποία σχόλια θα γράψω αργότερα. Απλώς να αναφέρω πως η βραδυά περιλάμβανε και επίσκεψη στο 24 hour comics day Hellas 2009.

 

Προς το παρόν το πρώτο σετ από φωτογραφίες ανέβηκε ΕΔΩ. Αναμένωντας τα υπόλοιπα από τους άλλους παπαράτσι της βραδυάς.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να έρθω στην μεγάλη αυτή γιορτή,αλλά θέλω να ευχηθώ χρόνια πολλά για το αγαπημένο μας φόρουμ και μακάρι να φτάσει και τα 100 χρόνια. :cheers3:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χρόνια πολλά και από μένα, και πάμε για τα τέσσερα!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ!! :dance::toyrta:

 

Δυστυχώς αν και το ήθελα, δεν κατέστη δυνατό να έρθω τελικά... θα βρεθεί κάποια άλλη ευκαιρία όμως! :idea:

 

Ωραίες οι φωτογραφίες, περιμένουμε και άλλες για εμάς τους μακρινούς!

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας γράψω λίγα για το χθεσινό παρτάκι, μέχρι να ανέβουν και οι υπόλοιπες φωτογραφίες. :)

 

Ξεκινήσαμε να μαζευόμαστε κατά τις 20:00. Ο χώρος είχε διαμορφωθεί κατάλληλα έτσι ώστε να χωρέσουμε, με έξτρα φωτιστικά και κεράκια ρεσώ για ατμόσφαιρα post-1537-1211402946.gif. Φυσικά υπήρχαν ποτά και μπουφές, τον οποίο ένα παπί, ονόματα δεν αναφέρουμε (lunatic τον λένε :fiou:) τον τάραξε :P.

Σιγά, σιγά άρχισε να μαζεύεται ο κόσμος. Πολλοί φίλοι που είχαμε καιρό να δούμε, αλλά και αρκετά καινούργια πρόσωπα. Στην γιγαντοτεραστίων διαστάσεων τηλεόραση έπαιζαν φώτος με αναμνήσεις των 3 χρόνων GC (εξώφυλλα, scanlations και φυσικά παλαιότερες συναντήσεις κρέπας/σακούλας/κλπ) :).

Στη συνέχεια ο Valt έσβησε το κεράκι Μίκυ post-277-1209914549.gif και έκοψε την τούρτα (βασικά άλλοι την έκοψαν, ο κόκκινος έβγαλε μόνο τον λόγο :P) και πήραμε όλοι το κομμάτι μας (κάποιοι πήραμε και δεύτερο :mafia:). Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι δεν φταίω εγώ που έπεσε το κομμάτι του PhantomDuck μέσα στη σακούλα του με τα κόμικς :oops:. Ούτε σημάδι να το είχε βάλει! Ευτυχώς δεν είχαμε απώλειες...

Κατά τις 00:30 ξεκινήσαμε λίγα άτομα (~15 :takebread: ) για το 24 hour comics day Hellas 2009 στο Metropolis, φορτωμένοι με κόμικς και prints post-277-1212505275.gif. Εκεί κάτσαμε λίγο, γιατί οι άνθρωποι είχαν σοβαρή δουλειά και το τελευταίο πράγμα που ήθελαν ήταν εμάς τους τρελούς πάνω από τα κεφάλια τους :P.

 

 

Εδώ τελειώνει το δικό μου review, επειδή κατά τις 01:30 την έκανα με τον thunduckal για να προλάβουμε το μετρό. Η συνέχεια και άλλες λεπτομέρειες από κάποιον άλλο. ;)

 

Υγ. Στη Λέσχη ήταν και ένα τηλεοπτικό συνεργείο της ΕΡΤ, αλλά λεπτομέρειες δεν ξέρω.

 

 

:beer::beer:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χρόνια μας πολλά :party2: και να τα εκατοστήσουμε με το ίδιο κέφι και αγάπη για τα κόμικς όπως την 1η μέρα που ξεκίνησε αυτή η προσπάθεια. Δυστυχώς χθες δεν κατάφερα να έρθω στη λέσχη. Επιφυλάσσομαι για το μέλλον. :beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και ναι. Για πρώτη φορά κάναμε τα γεννεθλιάκια μας στον δικό μας χώρο :) Τα χοντρά-χοντρά τα είπε προ ολίγου ο Bio. Μαζωχτήκαμε, κουτσομπολέψαμε, θάψαμε, είδαμε κάποιες ψυχές που είχαμε να δούμε αιώνες, θάψαμε λίγο ακόμα (δεν λέω ποιούς. να ερχόσασταν :) ή να ήσασταν καλύτεροι ωτακουστές :P ), έβγαλε λόγο το μπιγκ μπος (όταν σταμάτησε φυσικά να μιλάει η γυναίκα του :lol: ) (και φυσικά οι γνωστοί-άγνωστοι σχολιάσανε τα όσα έλεγε ενώ τα έλεγε) (και φυσικά για άλλη μια χρονιά ξέχασε να πει κάτι και έτρεχε μετά να τα μπαλώσει) (γέρασε ο κακομοίρης. μην τον παρεξηγείτε) (και εσείς ρε. όταν θα γίνετε 55 να δω αν θα κρατιέστε έτσι!!!!) () (άσκοπη παρένθεση).

 

what else?

 

προτείνω του χρόνου να μην έχουμε τούρτα. way too expensive! Όποιος θέλει γλυκό, να φέρνει από το σπίτι του μια πάστα και ένα κεράκι, και θα του το φυσάει ο Valt :D

 

Χάρηκα ιδιαιτέρως που πλην του zoo και της erma, έγινε ιδιαίτερη μνεία και στον ngramm... Ότι και να πω για το Νίκο θα είναι ελάχιστο. Ελάχιστο. Όπως είπε κατ'ιδίαν και ο Ανδρέας, στη θέση του θα μας είχα ρίξει δύο φάσκελα και θα την είχα κάνει :D Κάνει απίστευτη δουλειά!!! Και μας ανέχεται και από πάνω... Με όλη την περίλαμπρη λαλακία που μας φωτίζει!!! "κάνε τις επισυνημμένες εικόνες να ανοίγουν έτσι" "όχι κάντες έτσι" "και να ανοίγουν και με δεξί κλικ" "και να κάνουν resize" "και να ψήνουν καφέ" "αγνόησε όσα σου είπε αυτός, θα τα κάνεις όπως σου είπα εγώ" "άκυρο το προηγούμενο. όπως τα είχες πριν ήταν καλά" "γιατί δεν ψήνουν καφέ?" "τι? ακόμα?" "ρε συ Νικόλα, δεν ξέρω αν σου το είπε κανείς, αλλά έχουμε ένα πρόβλημα με τις επισυνημμένες εικόνες" (όλο το παραπάνω, με μια πάρα πολύ μικρή δόση υπερβολής και χιούμορ, είναι αληθινό πέρα ως πέρα... και αρκετά τυπικό θα έλεγα :) )

 

χεχε... ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη, αγαπάει και τον νοικοκύρη. Είχα χτυπήσει από την προσφορά του Κώστα τον Τυμπανιστή. Και ξαφνικά διαπιστώνω ότι είναι και ο Πέτρου εκεί τριγύρω :D Φυσικά προέβην άμεσα στα δέοντα!!! Δυστυχώς ήθελα να το τρίψω στην μούρη του Μέλανδρου, αλλά το λ@μόγιο την είχε κοπανίσει για κάπου (φαντάζομαι για να βρει κόμικς) και δε μου δόθηκε η δυνατότητα.... oh well. Το γράφω εδώ για να σκάσει!!!!!!!!! :P

 

Πως το κατορθώσαμε και μας τελείωσε η κόκα κόλα είναι ένα μικρό θαύμα :)

 

Και πάμε τώρα και σε μια δική μου μίνι ανασκόπηση της χρονιάς που πέρασε. Η καταγραφή των ελληνικών κόμικ έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Πλέον κυνηγάμε παλιό τίτλο με το δίκαννο. Υπάρχουν ακόμα εξώφυλλα για σκανάρισμα βέβαια. Επόμενο τάργκετ φαντάζομαι/εικάζω ότι είναι να βρούμε/ανακαλύψουμε/μάθουμε ποιό ήταν το περιεχόμενο των πολυθεματικών αλλά και να ανακαλύψουμε κόμικ κρυμμένα σε τίτλους/περιοδικά/εφημερίδες που δεν φανταζόμασταν. Κόσμος συνεχίζει να μπαίνει και δη αξιολογότατος. Κάποιοι έχουν χαθεί/ψιλοχαθεί, αλλά έχει και αυτό την εξήγησή του :) 2-3 χρόνια συνεχούς παρουσίας σε έναν διαδικτυακό τόπο δεν είναι και ότι απλούστερο :)

 

Μέσα στη χρονιά έγιναν 2 άκρως ενδιαφέροντα βήματα. Το ελάσσων είναι ότι βγάλαμε ένα φανζινάκι. Για τους περισσότερους αυτό ήταν ένα ξεπαρθένιασμα, μια έκθεση στην δημόσια κριτική, μια ευκαιρία να κάνουν/με κάτι που δεν είχαμε ξανακάνει. Το δεύτερο ήταν προγραμματισμένο να βγει στα γεννέθλια, αλλά έφαγα προσωπικά μια χ κρίση/φλασιά μέσα στο καλοκαίρι οπότε το ψιλοπαραμέλησα και ζητάω συγγνώμη για αυτό. Από εκεί και πέρα όμως οι βάσεις έχουν μπει, ένα βήμα έγινε, θα γίνει και το επόμενο και το μεθεπόμενο κ.ο.κ. Στην πολύ τελική ο κάθε ένας είναι ελεύθερος όχι απλά να προτείνει κάτι (το οτιδήποτε) αλλά και να κάνει το πρώτο βήμα και να παρασύρει και τους άλλους :) Και δεν αναφέρομαι σε φανζινάκια. Αναφέρομαι στο οτιδήποτε.

 

Το μείζων βήμα ήταν φυσικά/σαφέστατα η Λέσχη. Όχι απλά σκαναρισμένο κόμικ... Θες να το διαβάσεις? Έλα να το διαβάσεις :) Φυσικά υπάρχει και εδώ ένα πρόβλημα ειδικά για όσους δεν είναι Αθήνα.... Μάγκες, μακάρι να μπορούσαν να διακτινιστούν/μεταφερθούν και να έρθουν όλα αυτά τα κόμικ στα χέρια σας να τα πιάσετε, να τα ξεφυλλίσετε, να τα διαβάσετε. Ειλικρινά, από τα βάθη της ψυχής μου. Τουλάχιστον έχει γίνει ένα πρώτο βήμα, έστω για την υδροκέφαλη Αθήνα. Αυτό όσον αφορά την βιβλιοθήκη της Λέσχης. Διότι υπάρχουν και οι εκδηλώσεις. Δεν είχα πάει ποτέ μου σε παρουσιάσεις για να συγκρίνω, αλλά γενικώς μου λένε ότι ο τρόπος που γίνονται οι παρουσιάσεις και η συζήτηση που ακολουθεί είναι πολύ καλύτερη από άλλες. Και αυτές βέβαια στην υδροκέφαλη Αθήνα. Για να δούμε... Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Και όπως έλεγα όταν είχα δοκιμάσει να κόψω το τσιγάρο, η μεγαλύτερη υπόθεση είναι το πρώτο τσιγάρο (και φυσικά αφού έκανα το πρώτο, μετά ήρθαν και τα επόμενα). Σημαντικότατο σημείο όμως της Λέσχης είναι ότι ξαφνικά μας αντιμετωπίζουν και οι εκδότες (και οι δημιουργοί) με ένα διαφορετικό σκεπτικό. Σαφέστατα και υπάρχουν οι άνθρωποι που έχουν στηρίξει το greekcomics από την αρχή (ή έστω από όταν το γνώρισαν). Πλέον όμως υπάρχουν κι άλλοι οι οποίοι αποδέχονται/κατανοούν/στηρίζουν την όλη θεματολογία. Και είναι αρκετά χαρωπό/θετικό να βλέπεις στον ίδιο χώρο να συνυπάρχουν και να λένε έστω και ένα τυπικό καλησπέρα άνθρωποι που ξέρεις ότι κατά βάθος είναι στα μαχαίρια. Η λογική λέει πως όταν και οι διστακτικοί/επιφυλακτικοί δούνε 1 χρόνο Λέσχη, 2 χρόνια Λέσχη, 3 χρόνια Λέσχη, μόνο θετικά πράγματα θα βγούνε.

 

Στο Στορμ τώρα έχουνε μείνει 2 τόμοι. Από τα όσα ακούω/βλέπω/κατανοώ, πιστεύω ότι του χρόνου τέτοια εποχή, στην ανασκόπηση, θα λέμε "ολοκληρώθηκε" και θα παίζουμε σφαλιάρες για το επόμενο παρόμοιο εγχείρημα :)

 

Πάμε τώρα στον 4ο χρόνο να δούμε τι καινούργιο θα βγάλουμε/φτιάξουμε :) Φρονώ ότι όπως την προηγούμενη χρονιά ξεπετάχτηκαν τα προηγούμενα, έτσι και φέτος θα ξεπεταχτούν άλλα. Και οι προηγούμενες εμπειρίες δείχνουν ότι είναι αρκετά δύσκολο να προβλεφθεί το τι θα είναι αυτά τα άλλα :) Ορισμένα θα φαντάξουν στο τέλος ως εύλογα/αναμενόμενα, ορισμένα σίγουρα θα μας έχουν στο στυλ "έλα ρε... έγινε τέτοιο πράμα?" :D

 

Άιντε. Και του χρόνου :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ σιγά μη δε ξέχναγα κι εγώ κάτι. Στα κουφά/μυστήρια της περσινής χρονιάς ήταν και οι πρώτες αφίσες, σε αριθμημένα αντίτυπα. Θα την πω την αμαρτία μου. Όταν έμαθα το περασμένο ΣΒΚ ότι υπήρχε στα σκαριά, ήμουνα απίστευτα επιφυλακτικός... Λάθος. Επαναδιατύπωση. Δεν ήμουνα απίστευτα επιφυλακτικός, έβριζα :) (κάτι πρωτότυπο για εμένα :) ) Εν κατακλείδι όμως, χτες τσίμπησα 2 από δαύτες. Και δεν το έκανα για να στηρίξω τίποτα. Πιστεύω ότι αρκετά λεφτά έχω ακουμπήσει μέχρι στιγμής και περνάω άκρως ενδιαφέροντα ζόρια. Τις τσίμπησα διότι πραγματικά μου αρέσανε ;) και το καλό το πράγμα (καθώς και το όταν κάνω λάθος) πρέπει να λέγεται.

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.